Ministers Stikker en Van den Brink zullen niet terugkeren margarine - oorlog ontbrandt thans in alle hevigheid Neerslachtigheid in harten der Argentijnen Treinstel in Oostenrijk stortte in een rivier Skyrocket vloog 2100 km per uur Geen bij het overeenstemming bedrijfsleven Rondom de kabinetsformatie Romme wenst 5 zetels voor KVP, 5 voor PvdA en 5 voor CHU en AR Het Oranje-team tegen Brazilië Nederlandse dag in de Tour Verbod voor verspreiding van Sowjet-geschriften in de V.5. „SchumarT-landen naar Parijs Nieuwe merken en lagere prijzen BOTSINGEN IN ROEMENIE Woensdag 16 Juli 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE 17Jaargang. No. 11465 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulo v/na Afzonderlijk ministerie Overzeese Rijksdelen Van Roessel midvoor Dekkers won etappe en Voorting werd tweede Gelijke monniken, gelijke kappen Geen tribunaal voor de kwestie met rode Deken Sowjet-vliegtuig schond Joegoslavisch luchtruim Onbekende vliegtuigen boven Deens eiland DE ZIEKTE VAN EVA PERON President verscheen weer niet op zijn werk Taxichauffeurs naar mis voor Eva's herstel Ramp eist drie doden en tientallen gewonden In Egypte ontspoorde een expressetrein Italië zal dit jaar nog tien divisies hebben Weerbericht Boeren contra het leger Deze maand behandeling in Britse lagerhuis WESTDUITSE OPPOSITIE IN VOLLE ACTIE C.I.O. keert zich tegen Eisenhower als president TRUMAN: IK ZAL GEEN CANDIDAAT MEER ZljN Directie: J. BIJLS.MA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU; Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARiEVEN: Advertenties 16 ct p m.m Kleine advtrtenties („Juttertjestot 15 woor den f 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6 05. pei maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen ƒ0 49 (Van onze parlementaire redacteur). LIEI staat thans wel definitief vast, dat minister Stikker de Kabinetsformateur, dr. Drees, heeft kenbaar gemaakt om persoonlijke redenen niet bereid te 7ijn z,ch nogmaals beschikbaar te stellen voor de portefeuille van Buitenlandse Zaken. Ook minister Van der Brink is, zo gaf men ons te verstaan, niet van zins de portefeuille van Economische Zaken te bleven beheren. fyJET betrekking tot de in vele dagbla den geopperde suggesties, als zou het ministerie van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen geheel verdwijnen, kunnen wij thans meedelen, dat de for mateur er naar streeft een afzonderlijk ministerie van Overzeese Rijksdelen te houden, mede met het oog op de be langrijke problemen, welke in de naas te toekomst in verband met de West en met Nieuw-Guinea op .behandeling wachten. Uniezaken daarentegen zal aan Bui tenlandse Zaken worden overgedragen. Voorts gaf men ons te verstaan, dat met betrekking tot het ministerie van Volks- Het Nederlands elftal, dat heden avond te Turku tegen Brazilië zal spe len, is als volgt samengesteld: Kraak (Stormvogels); Odenthal (Haarlem)), Alberts (Vitessc); Wiertz (DWS),Ter louw (Sparta), Biesbrouck (RCH) Van der Kuil (VSV), Bennaars (Dos- ko), Van Roessel (Willem II), Mom- mers (Willem II), Clavan (ADO). Zoals bekend, worden geen invallers toegestaan. Gisteravond woonden onze spelers de ontmoeting tussen Hongarije en Roemenië bij, waarna men vroeg naar bed ging. Het Nederlands elftal zal tijdens de Olympische Spelen met rugnummers spelen. Gebleken is echter, dat slechts de nummers 1 t/m 14 uit Nederland waren meegenomen. Dit was niet vol doende, aangezien de Nederlanderse elftalclub met 18 spelers naar Helsinki is gegaan en iedere speler gedurende het gehele tournooi met hetzelfde nummer moet spelen. Zo besloten de Finse organisatoren om zelf voor de vier ontbrekende nummers te zorgen. (Om 17.50 uur wordt via Hilversum I een radioreportage gegeven van de wedstrijd NederlandBrazilië) De negentiende etappe van de Tour de France 1952 van Pau naar Bordeaux (195 km) zal de geschiedenis ingaan als de Nederlandse etappe. Hans Dek kers, onze nationale wegkampioen, zorgde voor de tweede Nederlandse etappe-zege. Na een moedige ontvluch huisvesting en Wederopbouw nog geen definitieve beslissing is genomen, aan gezien dit mede afhangt van de ten slotte meest wenselijk te achten samen stelling van het Kabinet. Suggestie TN dit verband maken wij ter infor matie melding van het gerucht, dat Dinsdagmiddag in de wandelgangen van de Tweede Kamer de ronde deed, als zou prof. Romme tijdens zijn in de ochtenduren met dr. Drees gevoerde gesprek, dat ongeveer een uur duurde, zijn voorkeur hebben uitgesproken voor de volgende politieke samenstelling van het toekomstig Kabinet: vijf leden van de P.v.d.A.. vijf leden van de K.V.P. en vijf van de A.R.P. plus de C.H.U. Naast de politieke zetelverdeling heeft de formateur ook personenkwes- ties met prof Romme besproken. Op een nader te bepalen tijdstip zal dr. Drees over deze aangelegenheden eveneens contact opnemen met de andere bij het overleg betrokken fractievoorzitters. De Kabinetsformateur is nog immer bezig met het polsen van voor minis terzetels in aanmerking komende ner- sonen, zonder evenwel reeds definitieve toezeggingen te doen of afspraken te maken. Uiteraard besteedt dr. Drees hierbij veel aandacht aan de zo belang rijke portefeuille^ van Rl'nr>—■>l»«dse. ,or> Buitenlandse Zaken, van Economische Zaken en Financiën. Wellicht staat het gesprek, dat de formateur Dinsdagmid dag tijdens de vergadering van de Tweede Kamer met de heer Hofstra (P.v.d.A.) voerde, met dit polsen in ver band. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren de Russische ambassade te Washington bevolen de publicatie en verspreiding van vlugschriften in de Verenigde Staten stop te zetten. In de medede ling van het ministerie wordt gezegd, dat de Ver. Staten de publicatie van een tijdschrift in de Russische taal, genaamd „Amerika", in de Sowjet- Unie hebben opgeschort. De Britse premier, Churchill, heeft een verzoek van de hand gewezen, om een tribunaal in te stellen, dat een on derzoek zou „nstellen naar de gedragin gen van de „Rode Deken" van Canter- bury. Het instellen van een dergelijk tribunaal, aldus Churchill, zou naar de mening der regering de gedragingen van de Deken „belangrijker doen schij nen dan zij zijn". De aartsbisschop van Canterbury, hoofd van de „Church of England" heeft in het Hogerhuis de deken van Canterbury „een lastpost voor kerk en staat" genoemd. „Ik ben er echter van overtuigd, dat wij hem met alle geduld, dat wij kunnen opbrengen, zullen moe ten verdragen, tenzij of totdat hij een kerkelijke of een burgerlijke wet over treedt, of een gevaar voor de openbare veiligheid wordt". Beide maatregelen zijn een gevolg van het feit, dat de Russen aan de ver spreiding van „Amerika" moeilijkhe den in de weg leggen, aldus de ver klaring. Een woordvoerder van het ministe rie zei, dat het tijdschrift in de Sow- jet-Unie zo populair was, dat het in de kiosken, waar de Russische regering de verkoop er van geen moeilijkheden in de Weg legde, binnen enige neen was uitverkocht, terwijl tweedehands exemplaren soms op de zwarte markt vele malen de oorspronkelijke prijs van tien roebel opbrachten. Voorts is meegedeeld, dat de ver spreiding van het driemaandelijkse tijdschrift „Arabisch Amerika" in het Nabije Oosten zal worden gestaakt. Het in Servie verschijnende en in Joe goslavië verspreide blad „Slab" zal onder een andere opmaak verschijnen, aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken. Op 23 en 24 Juli Uit goede bron is te Parijs vernomen, dat de volgende bijeenkomst van de landen van het plan-Schuman (Frank rijk, Duitsland. Italië, België, Neder land en Luxemburg) waarschijnlijk op 23 en 24 Juli te Parijs zal worden ge houden. Men zal o.a. de kwestie van de zetel der organen van het plan- Schu- man en de voertaal bespreken. De Italiaanse premier, De Gasperi. en de Westduitse bondskanselier Ade- nauer, hebben reeds meegedeeld van plan te zijn zich op 22 Juli naar Pa rijs te begeven om hun landen op de ze bijeenkomst te vertegenwoordigen. Te Belgrado is van officiële zijde verklaard, dat op 14 Juli een straal vliegtuig met Russische kentekenen het Joegoslavische luchtruim aan de Hon- gaars-Joegoslavische grens heeft ge schonden. Dit is de eerst maal, dat van een schending van het Joegosla vische luchtruim door een Russisch toestel melding wordt gemaakt. Tot dusver zijn alleen dergelijke beschuldi gingen gericht aan het adres van de communistische nabuurstaten. De laatste dagen zijn boven het Deen se Oostzee-eiland Bornholm verschei dene malen vreemde vliegtuigen waar genomen. Maandagavond vloog een aan tal onbekende machines, begeleid door jachtvliegtuigen, over het eiland. H.M. Koningin Juliar.a heeft gis teren een bezoek gebracht aan de ten toonstelling der Staten-Generaal, die in het gemeente-museum te Den Haag wordt gehouden. De president van Argentinië, gene raal Pcron, is gisteren weer niet op zijn bureau verschenen. Maandag had hjj, na vier dagen afwezigheid, zijn werk hervat. Hoewel van officiële zijde nooit iets is meegedeeld, waaruit de ernst van de ziekte van mevrouw Pe- ron zou blijken, wordt toch in Argen tinië op vele manieren rekening ge houden met de gezondheidstoestand van de echtgenote van de president. EVA PERON ernstig ziek Nabij Hieflau in Opper-Stiermarken (Oostenrijk) is gisteren een rangeren de locomotief kort voor een brug over de Enns in de flank van een passa- gierstrein gereden. Een goederenwa gen en vier passagiersrijtuigen liepen Een programma-aankondiger heeft op een verleden week te Moffet Field, in Californie, gehouden vliegfeest on opzettelijk meegedeeld, dat een „Sky rocket" van de Amerikaanse marine luchtmacht 2100 kilometer per uur heeft gevlogen, hetgeen ongeveer het dubbele is van de snelheid van het ge luid. Deze mededeling is Dinsdag offi cieel bevestigd door leden van de Ame rikaanse raadgevende commissie voor luchtvaartzaken. De „Skyrocket", een experimenteel vliegtuig der Amerikaanse marine luchtmacht, werd in Augustus j.1. op een hoogte van tienduizend meter boven de woestijn van Mojave, in Californie, vanuit een moeder-vliegtuig gelan ceerd. Het toestel bereikte een record hoogte van ruim 24.000 meter. De „Skyrocket" vervoerde tijdens ge noemde vlucht luchtkoelingstoestelien tot een totaal gewicht van 225 kilogram, die in staat zijn een schouwburg met drieduizend plaatsen te verkoelen. Dit was nodig om te beletten dat het zich aan de oppervlakte der vleugels bevin dende metaal door de hoge temperatu- uit de rails. Drie personenwagons stortten vervolgens in de rivier. Drie reizigers werden gedood en zes en veertig liepen verwondingen op. Van vijf der gewonden is de toestand zo ernstig, dat aan het behoud van hun leven wordt getwijfeld. In Egypte is de expressetrein van Cairo naar Damiette, gelegen aan een der mondingen van de Nijl, Dinsdag nabij Tantah bij het passeren van een wissel ontspoord. Volgens spoorweg functionarissen zijn verscheidene do den en vele gewonden te betreuren. Onder hen zouden zich de machinist en enige vooraanstaande personen be vinden. Het Italiaanse parlement heeft gis teravond de defensiebegroting ten be drage van 518 milliard lire goedgekeurd. De minister van defensie, Pacciardi, verklaarde in 't Huis van Afgevaardig- ren, ontwikkeld door de wrijving derden, dat Italië dit jaar tien complete lucht, zacht zou worden en om te voor- divisies zal hebben. De bijdrage van komen dat de vlieger door dezelfde Italië aan de strijdk. achten van de oorzaak zou worden geroosterd. I NAVO bedraagt 12 divisies. HANS DEKKERS ting uit het peloton stoof hij als eerste van de 78 overgebleven renners over ae eindstreep met op korte afstand Gerrit Voorting, die aldus beslag legde op de tweede plaats. En of dit succes nog niet groot genoeg was, won Faan- hof vier minuten later de sprint van een groep en klasseerde zich vierde, werd Wout Wagmans in dezelfde tijd elfde, plaatste Van Breenen zich zeven tiende, Van Est negentiende en Jan Nolten twintigste. Hiermede hadden zeven van de acht jongens van Pelle- naars, witte equipe zich op de ere plaatsen genesteld. De achtste man, Thijs Roks, werd met gerenommeerde renners als Magni en Gelabert ex aeotio 42/69 geklasseerd. (Voor het verslag van deze T°ur- etappe zie men elders in dit blad). Verwachting geldig tot Donder dagavond: TIJDELIJK REGEN Veel bewolking met voornamelijk in de Noordelijke helft van het land tijdelijk regen. Later echter nog enkele verspreide opklarin gen. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen Zuidwest en Noord west. Vannacht iets minder koud, narearinestrijd, die reeds enige tijd dreigde en die in de kringen van de UI Ilartaaa /mlLatlaaal Tin min'mirOll Cl 1 C (Van onze Haagse redacteur). ijE margarinestrijd, die ingewijden ook stellig verwacht werd, is thans ontbrand. De pogingen met name de fabrikanten gedaan hebben om tot een zekere ordening en tot minimumprijzen te komen, hebben gefaald en het gevolg is, dat men thans tegen elkaar op gaat concurreren, o.a. door het in de handel brengen van nieuwe merken en door verlaging van de prijzen, speciaal voor de grossiers Zo ver namen wij, dat de firma v. d. Bergh in Rotterdam een nieuw merk „Blue Cor ner" in de handel zal brengen, dat goedkoper dan „Blue Band" verkoent zal worden cn dat dit de Unilever weer aanleiding gegeven zou hebben om de pr«s van Blue Band met v(jf cent te verlagen. garine voor de grossiers, met de bedoe ling dezen te stimuleren méér Blue Band te verkopen. In elk geval begint het in de marga rinewereld op een chaotische toestand te lijken en wordt er „gebokst", dat het een aard heeft. yOORTS zou, zo vernamen wij, tirntp ct.riid de grote strijd van de Unilever gericht 7iin tegen de margarinefabrikant Drin kers in Zoetermeer, die rechtstreeks aan de detaillisten levert en door deze wjize van handelen een groot afzetge bied gevonden heeft, uiteraard vooral ten koste van de Unilever, een _van de grootste margarinefabrikanten in ons land. Laatstgenoemd bedrijf, dat het ver loren gegane gebied wil terugwinnen, zou hierop gereageerd hebben met een verlaging van de prijs van haar mar- De voorgeschiedenis WAARAAN is dat alles te wijten en hoe staat de overheid daar tegen over? Een aantal jaren geleden is een mar garineconventie in het leven geroepen: een onderlinge afspraak tussen de mar garinefabrikanten, waarin aanvankelijk ook een prijsclausule voorkwam. He. voornaamste doel van deze conventie was de onderlinge productie-quota vast 1e stellen. Deze margarineconventie was door de overheid gesanctionneerd; zij de verkoopprijs tastte namelijk niet aan. Eer. paar jaar geleden ontstond niet temin een oorlogje in de margarinewe reld. De heren waren het niet eens met elkaar, met het gevolg, dat de conven tie, wat de prijsclausule betreft, werd opgezegd. De overheid heeft zich toen van de conventie als geheel gedistan- cieerd. In wezen bestaat de margarine conventie op dit ogenblik niet meer. En mocht er toch nog wat van zijn blijven hangen, dan heeft zij niets meer met de prijzen te maken. Sindsdien is, wat de prijzen aangaat, een scherpe concurrentiestrijd gevoerd, tot uitdrukking komend o.a. in het op de markt brengen van nieuwe merken, onderbieding en de verlaging van dc prijzen van bestaande merken. De kwaliteit heeft er niet onder geleden, aangezien deze aan bepaalde overheids voorschriften moet voldoen. Nieuwe poging UET is begrijpelijk, dat deze situatie de fabrikanten weinig zinde. Een jaar geleden ongeveer staken zij de koppen bij elkaar: door de scherpe con currentie leden zij aanzienlijke verlie zen', zij wensten orde in de toestand te scheppen. Zij begonnen derhalve met het beraad in eigen kring, waarin daar na ook het bedrijfschap voor marga rine, vetten en oliën betrokken werd. Hierbij dient men wel te bedenken, dat het bedrijfschap optreedt als een pu bliekrechtelijk orgaan en niet als uit voerder van de voorschriften van de overheid. Het bedrijfschap bereikte overeen stemming met de fabrikanten ten aan zien van het middel, dat uitkomst zou moeten brengen. Dit middel was: de vaststelling van de minimumprijzen. Zij zouden ook moeten gelden voor ds detaillist. Op het overleg tussen de fa brikanten en het bedrijfschap, dat re sulteerde in een ontwerpverordening van het bedrijfschap, volgde daarom een uitvoerig beraad met de groot- en kleinhandel Dit laatste overleg nu heeft gefaald! Er demonstreerden zich bij de belang stellende groept te grote onderlinge meningsverschillen. De verordening van het bedrijfschap moest uiteraard gedra gen worden door het gehele bedrijfs leven in de margarinebranche. De mi nister stond welwillend tegenover de vaststelling van minimumprijzen, doch alleen als het bedrijfsleven het daar over onderling eens was. De verorde ning behoefde de goedkeuring van de minister. Doch a] had de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, de heer Mansholt, er zijn fiat aan gegeven, dan nog zou het de vraag ge weest zijn of de minister zonder porte feuille, belast met de bevordering van de productiviteit, prof. Albregts, die er eveneens wat mee te maken had, er mede accoord was gegaan. Van de baan 70 VER is het echter niet eens geko- men. De verordening is niet uitge vaardigd. tengevolge van het menings verschil tussen de fabrikanten en de groot- en kleinhandel. Er was dus geen goedkeuring nodig en er is derhalve geen ministeriële uitspraak gekomen. Er gebeurt dus niets ten aanzien van de minimumprijzen. Nu een hernieuw de poging om tot een zekere sanering, te komen, mislukt is, betekent dit de hervatting van de margarine-oorlog. De voorbereidingen zijn in volle gang en van het eerste treffen is Nederland op het ^£enblik getuige. De Spaanse ambassade heeft de op 18 Juli te houden traditionele „Fiesta" uitgesteld, terwijl de secretaris-gene raal van het Argentijnse vakverbond, Jose Espejo, zijn bezoek aan Rosario in het komende weekeinde heeft afge zegd. In Cordoba namen de leden van het provinciale bestuur een minuut stilte in acht ter ere van mevrouw Peron. Te La Plata, de hoofdstad van de pro vincie Buenos Aires, zullen Woensdag geen taxi's rijden, aangezien de chauf feurs te Lujan een mis gaan bijwonen, die wordt opgedragen voor het herstel van de zieke. In het jongste bulletin, dat Dinsdagavond werd uitgegeven, werd gezegd, dat haar toestand onver anderd was. Volgens vluchtelingen uit Roemenië zouden in de Donauvlakte, ten Zuiden van Cabacalu, ernstige botsingen plaats hebben tussen boeren en onderdelen van het leger, waarbij vele doden zou den vallen. Volgens deze berichten zijn voorts vele arrestaties uitgevoerd in het leger en in de partij en zijn meer dan vijfduizend personen naar de Sow- jetunie gedeporteerd. De vluchtelingen deelden bovendien mee, dat Ana Pau- ker en Luca zich in een Roemeense ge vangenis bevinden, waar zij „psycholo gisch" op het komende proces worden voorbereid. De Weense communistische bladen hebben een enige dagen geleden uitge sproken rede van Gheorgiu-dej, de sec retaris-generaal van de Roemeense com munistische partij, opgenomen. In zijn rede heeft hij hevige aanvallen gedaan op Luca, Pauker en Georgescu, die ..nooit aan de zijde van de arbeider, doch altijd aan de zijde der „Koelaks" (boeren) hebben gestaan". Volgens Gheorgiu-dej is Ana Pauker persoonlijk verantwoordelijk voor het slechte functionneren van de coöpera tieve boerderijen en industrie. J De conventies van Bonn Van bevoegde zijde wordt verklaard, dat de Britse regering het plan heeft nog deze maand een debat over de contractuele overeenkomsten met West- Duitsland te doen hoiiden en het aan te sturen op een ratificatie in de laat ste week van Juli. Naar men verklaart, zou de rege ring de internationale reactie op een uitstel van de zaak ernstiger ach ten, dan een ernstige onenigheid met de Labour-partij over de Britse poli tiek ten aanzien van Duitsland. Men meent, dat een Britse ratificatie een aansporing voor andere landen zou be tekenen. De 144 Bondsdagleden van ae socia listische partij, de Centrum- en de Beierse partij hebben het Westduitse constitutionele hof verzocht de conven tie van Bonn „in strijd met de grond wet" te verklaren. Het hof h3"ri reeds een verzoek van deze partijen in be handeling om het verdrag voor een Europees leger ongrondwettig te ver klaren. Joseph Beirne, vice-voorzitter van de CIO (Congress of Industrial Organisa- tions) heeft verklaard, dat de CIO te gen de verkiezing van Eisenhower als president der Verenigde Staten is. Hij noemde Eisenhower „meer Taftiaan dan Taft" waar het de binnenlandse poli tiek betreft. Als „politiek amateur" zou Eisenhower de gevangene van zijn re publikeinse raadgevers zijn. De CIO heeft sinds 1936 de democratische can- didaat gesteund. Frank McKinney, voorzitter van de democratische nationale commissie, heeft verklaard dat president Truman hem gezegd heeft, dat zijn verklarin- gen omtrent zijn eventuele herverkies- baarstelling onherroepelijk zijn Ik heb mijn tijd uitgediend. Dit is een functie, die haar man doodt. Gij zoudt mij toch met tussen zes planken hier vandaan willen zien gaan?" zo had de president gezegd. McKinney zeide dat de president niet naar het partijcon gres m Chicage zou komen, voordat een democratisch candidaat zen zou zijn. aangewe- De Amerikaanse strijdkrachten in Europa hebben in het thans opgelopen laar militaire orders in Europa geplaatst ter waarde van ongeveer 684 millioen dollar, waarvan in Nederland voor 38 millioen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1