McCloy waarschuwt tegen groei neo-fascisme in West Duitsland steeds overleg betreffende zetelverdeling Nog de Brazilië verwees Nederlands elftal naar de zijlijn De voormalige nazi's sluiten zich aaneen Adenauer sprak in West Berlijn Koningin Juliana ontving schilderij van de vier prinsesjes Verklaring over het regerings beleid eerst in September? N°i BOMAANSLAG IN PARIJS OP COMMUNIST DIDIER VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ACETYLEENFLES ONTPLOFTE Donderdag 17 Juli 1952 77e Jaargang No. 11466 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wleringen en Anna Paulowna Vijft Saarkwestie kan grote dingen niet verhinderen lenhonderd nieuwe telefoonaansluitingen Ontsnapte gevangene en handlanger ingerekend Blijf Denemarken helpen Natte" receptie voor scheidende McCloy ii zullen U nooit in de Wij steek laten Weerbericht Vijftal arbeiders gewond Vreugde in Limoges, desillusie in Turku Wim van Est tweede in Touretappe Bestemd voor haar moeder, prinses Wilhelmina Zeer doordacht gebaar kSid mSt" S ïi kon Zestig namen genoemd voor a.s. ministers President Truman verliest zijn rechterhand" Per Pipercub over de Atlantische Oceaan Brundage zal Sigfrid Edstroem opvolgen TRUMAN IN ZIEKENHUIS OPGENOMEN Toestand Eva Peron critiek? Uit wraak voor invrijheidstelling van Duclos? Twee flats werden vernie ld Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05. per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen 0 49 IOHN McCloy, de aftredende Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, heeft gisteren op een afscheidsreceptie te Bonn verklaard, dat er gevaar be staat, dat het nationaal-socialisme in Wcst-Duitsland nieuw leven ingeblazen wordt. „Er zijn mensen, die de oude afwijkingen van de nazi's in een of andere vorm weer zouden willen opwekken. Ik maak mij er vooral bezorgd om, dat deze uitdrukkingen zich weer zullen kunnen ontwikkelen doordat er onder het Duitse volk zoveel apathie heerst". Een andere moeilijkheid was volgens McCloy, dat er zoveel vrees was voor een aanval uit het Oosten. Hij stelde daar echter tegenover een actieve vrije pers en de jeugd, die het hare wilde bijdragen tot de democratie. HE kwestie van het Saargebied zou eens opgelost worden als men zich aan beide zijden van de Rijn er niet te veel meer over zou opwinden. McCloy achtte de kwestie overigens niet be langrijk genoeg om een hinderpaal te zijn voor „de grote dingen, die wij doen". |N verband met de verklaring van McCloy over het groeiende neo-fas cisme in West-Duitsland, schrijft de ANP-correspondent te Bonn: In de politieke wereld van Bonn speelt de brede massa der sterk rechts- gezinde elementen thans weer een hoogst belangrijke rol, die naar men verwacht in belangrijkheid zal toene men naarmate de verkiezingen van vol gend jaar nader komen. In het bijzon der de Liberale Partij en de Duitse Partij, twee partijen der regeringscoali tie, stellen pogingen in het werk aan hang te winnen onder de vele rechtse groeperingen, die vooral in Noord- Duitsland veel aanhang hebben. In Hessen heeft zich reeds een sa mensmelting van een aantal zeer recht se groepen' met de Duitse Partij voltrok ken. Daarbij behoren de Duitse Rijks partij, de Duitse Unie, de Nationale In Amsterdam „U wilt toch geen huis aanvragen?", vroeg Amsterdams burgemeester, mr A. J. d'Ailly, gistermorgen in een schert sende telefonische éénacter aan de 75- jarige actrice mevrouw G. Chrispijn Mulder, wier toestel, als eerste van de vijftienhonderd die enige minuten later volgden, door hem op het telefoonnet werd aangesloten. De opening van het nieuwe gedeelte der Amsterdamse telefooncentrale zuid aan de Hobbemakade, waar deze scherts deel van uitmaakte, betekent voor omstreeks achtduizend Amster dammers binnen omstreeks anderhalf jaar het einde van een soms jarenlange wachtperiode. Hetgeen mr d'Ailly in gebruik stelde is de nieuwe zuid-een heid met nummers van zes cijfers, alle beginnende met 71. De vijftienhonderd gisteren aangeslotenen meegerekend heeft het aantal aansluitingen in de hoofdstad nu de vijf-en-zestigduizend overschreden. Na „operalies" in N.-Holland De Bloemendaalse politie heeft aan gehouden R. van E., een 24-jarige Haar lemmer, die de vorige maand ontvlucht is uit Vught, waar hij enkele jaren moest uitzitten. Hij heeft in de laatste weken op verscheidene plaatsen in Bloemendaal ingebroken en bekende, ook inbraken te hebben gepleegd te Velsen en Bergen (N.H.). Zijn vermoe delijke medeplichtige, de uit Haarlem afkomstige 24-jarige S. S„ is te Amster dam van zijn bed gelicht en eveneens in verzekerde bewaring gesteld. Harriman adviseer! Truman Averell Harriman, administrateur van de MSA, heeft in eei. rapprt aan pre sident Truman aanbevolen de Ameri kaanse hulp aan Denemarken te hand haven ondanks de levering van een tankboot door Denemarken aan de Sowjetunie. De scheidende Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland, John McCloy, is Woensdagavond op een te zijner ere door het Westduitse parlement gegeven receptie een nat welkom bereid. Een zenuwachtige kellner, die hem met een blad met glazen sherry passeerde, gleed uit en stortte de inhoud van de glazen over McCloy's kleren. Deze pakte zijn zakdoek, lachte en zei: „That's quite all right". De receptie had ook verder een wat ongewoon verloop, omdat de gastheren, de leden van de Bonds dag, juist toen McCloy binnen trad, werden opgeroepen voor een stemming in de Bondsdag. In groepjes van twintig of dertig kwamen zij McCloy complimen teren, waarna zij verdwenen om te stemmen. Bondskanselier Adenauer heeft gis teren een bezoek gebracht aan Berlijn om de bewoners van deze stad en de achttien millioen Oostduitsers te verze keren, dat zij nooit door de regt Van Duitsland in de steek zullen worden gelaten. Hij kondigde een programtna voor sociale en economische hulp voor West-Berlijn aan, bedoeld om de werk loosheid te verminderen en handel en industrie te steunen. In een rede, uit gesproken in een grote fabriek en ook uitgezonden via de radio naar Oost- Duitsland noemde de Bondskanselier de conventie van Bonn een stap naar Europese eenwording, die het Westen bij zjjn onderhandelingen met de Sov jet-Unie sterker zou maken. Ook legde hij de nadruk op het feit, dat de eenheid van Duitsland afhangt van overeenstemming onder de vier grote mogendheden, hoewel Duitsland volgens hem recht had bij onderhande lingen over Dutslands hereniging ge hoord te worden. Adenauer zeide voorts, dat sedert de zomer van 1950 het verlangen naar vre de in alle landen was gegroeid en hij geloofde, dat ook de Sowjet-Unie vre de nodig had. Volgens hem is de Sow jet-Unie niet ernstig verontrust door de mogelijke Duitse bijdrage van twaalf divisies aan de Westelijke ver dediging. Een eerste voorwaarde om te komen Verwachting tot Vrijdagavond: WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Half tot zwaar bewolkt met in het Noorden van het land enkele ver spreide buien. Vannacht weinig wind, morgen overdag overwegend matige Westelijke wind. Wei'ig verandering in temperatuur. tot hereniging van Duitsland noemde Adenauer, dat de bevolking van Oost- Duitsland voor zowel als na het uit brengen van haar stem zonder vrees zouden kunnen zijn. Naar de Duitse minister Kaiser heeft medegedeeld zijn sinds 1948 meer dan honderd Duitsers uit West-Berlijn ontvoerd. vrye McCLOY pers en jeugd wapens machtige Rechtsen en het Duitse Blok. Al deze groepen zijn vrijwel uitsluitend ge vormd uit vroegere functionarissen van de NSDAP of haar nevenorganisaties. Het optreden van vooraanstaande vroegere nazi's in de Duitse Partij, die in grote delen van het land ruim tien pet der kiezers achter zich weet, heeft zulke vormen aangenomen, dat het on langs reeds tot een openlijke strijd tus sen deze partij en de christelijke partij is gekomen. In Bonn verwacht men, dat de komen de verkiezingsstrijd in Duitsland voor een groot deel zal worden gekenmerkt door pogingen der beide regeringspar tijen om de vroegere nationaal-socialis- ten achter haar vaandels te scharen. De uitspraak van het staatsgerechts- hof over de toelaatbaarheid van de Duitse Rijkspartij is tot in de herfst uit gesteld. Voorlopig heeft het gerecht de partij echter alle propaganda en leden werving verboden en er schijnt dus niet veel twijfel aan te bestaan, dat het tot een verbod der partij zal komen. Overigens geven de leiders geen blijk voornemens te zijn voor een gerechte lijke uitspraak te capituleren-. 7,ij he'^ ben Zich in hun sterkste veste, Neder- saksen, bij voorbaat al omgedoopt in „Partij der onafhankelijke Duitsers" en willen dus blijkbaar het uiterste pro beren om hun gelederen gesloten te houden. Ravage in Hoek v Holland i Hoek vap Holland is gistermorgen opgeschrikt door de ontploffing van een j .icelylccnfles, waarbij twee arbeiders I vrü ernstige brandwonden opliepen en drie andere minder ernslig werden ge il ond. Het gebeurde bij 't zeehospitium „St. Joseph", waar ter uitbreiding enige houten gebouwtjes worden bijgeplaatst. Twee arbeiders, de 26-jarige verwar- mingsmonteur A. H. en de 16-jarige leerling-monteur P. M., beiden uit Rot terdam, waren bezig een meter aan te sluiten en gebruikten een acetyleenfles. Toen deze hevig begon te sissen, snel den de werklieden weg, maar de me tershoge steekvlam, die de daarop ge volgde ontploffing vergezelde, kon hen nog net bereiken. Zij liepen zoals ge zegd vrij ernstige brandwinden op. Drie andere arbeiders werden minder ernstig gewond, maar allen moesten toch naar een ziekenhuis worden vervoerd. De ontploffing had een geweldige ra vage tot gevolg. Eén van de houten ge bouwtjes werd vernield en een ander is scheef gezakt. Gelukkig liep het zee- hosjjitium zelf geen schade op en de daar vertoevende kinderen bleven on gedeerd. In de omgeving van de ont ploffing sneuvelden verscheidene rui ten. Gisteren is het Nederlandse sportmin- nende publiek in enkele uren tijds de moeilijke weg gegaan van de zonnige toppen der vreugde naar het diepe don kere dal der desillusie. Deze twee uitersten lagen tussen Limoges in de Franse Midi cn Turku in het hoge Fin land. In Limoges stoof Wim van Est, een van de acht kranige Nederlandse wielrenners, die Nederland op een zo voortreffelijke wijze in de Tour de France vertegenwoordigen, als tweede in de twintigste etappe over de eind streep. werd Faanhof achtste, Nolten twaafde en kwamen de resterende zes met het grote peloton als dertiende binnen. De voldoening over deze nieuwe opvallende prestatie van Pellenaars' dappere ploegje werd enige uren later getemperd door het échec, dat het Ne derlandse voetbalelftal in de voorronde van het Olympisch voetbaltornooi in het Finse plaatsje Turku leed. Elf jeugdige Braziliaanse studenten hadden twintig minuten nodig om een Neder landse stormloop te doorstaan en toen de Oranje-hemden hun overwicht in dit Het Koninklijk bezoek aan Breda „niT heeft mij zo getroffen, dat het mij volstrekt onmogelijk is mijn gevoelens in woorden uit te drukken", zei Koningin Juliana, toen zij tijdens het be zoek, dat zij gisteren in gezelschap van Prins Bernhard aan het feestvierende Breda bracht, uit handen van de voorzitter van de stichting „Breda Oranjestad 1952", mr. Ph. van Woensel, het door Theo Swagemakers geschilderde portret van de vier prinsesjes ontving. Mr. van Woensel bood haar het schilderij in het stadhuis te Breda aan met het verzoek dit op haar beurt te willen overhandigen aan prinses Wilhelmina. Koningin Juliana noemde dit gebaar jegens haar moeder, die tijdens de be vrijding in Breda is geweest, zeer doordacht, vooral na haar zestig jaar van arbeid. Zowel de Koningin als de Prins bekeken het schilderij met grote aandacht en zeiden er zeer tevreden over te zijn. Koningin Juliana wilde Koningin Juliana en Prins Bernhard inspecteren de Prinses Irene brigade. RONDOM DE KABINETSFORMATIE genoemd. Overigens worden nog im mer het veelvuldigst gehoord de na men, die wij onlangs reeds ter infor matie mededeelden. Met als gevolg, dat zelfs van het „speculatie-front" weinig nieuws kan worden gemeld. Parlementaire kringen houden reke ning met de mogelijkheid, dat zo dr Drees in zijn pogingen een kabinet te formeren binnenkort mocht slagen, met het afleggen van een regerings verklaring zal worden gewacht tot de opening van de gewone zitting van, de (Van onze parlementaire redacteur) Staten-Generaal op de derde Dinsdag steeds is cr bijzonder weinig nieuws met betrekking tot de pogingen, die jn September. Dit zou betekenen, dat de kabinetsformateur, dr. Drees, in het werk stelt om zijn minister-team afgezien van een eventuele interpella- samen te stellen. Nadat dr. Drees Dindagmiddag met mr. Donker, de voorzitter tie, het debat in de Tweede Kamer van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, van/gedachten had over deze kabinetsformatie eerst in het gewisseld over de zetelverdeling tussen de vier partijen en over eventueel voor najaar zou kunnen plaats vinden. Een het ministerambt aan te zoeken personen, besprak de formateur Woensdagmid- en ander zou zijn grond vinden in de dag dezelfde kwesties met de voorzitter van de A.R. Tweede Kamerfractie: dr. ons als juist voorkomende staatkundi- Schouten. Het wachten is nu nog op een nader overleg met de heer Tilanus van ;re overweging, dat de nieuwe minis- de C H Linie- dit zal waarschijnlijk in de loop van Donderdag plaats vinden. ters zich op hun gemak moeten kunnen „kei, „„ta ook .chriN ^rX,!3kfd,Pprïi™nV'"Inh35 niet worden verkregen. 70LANG het overleg tussen de for- mateur en de vier fractievoorzitters niet is beëindigd, zijn definitieve be slissingen met betrekking teft personen en portefeuilles niet te verwachten. Wel gaat de formateur inmiddels dooi informatieve contacten met verschil lende personen hoofdzakelijk per program van dr Drees niet veel meer dan richtlijnen en hoofdzaken omvat, In politieke I.ringen oppert men al te die in overleg met de nieuwe ministers voren zeer vele veronderstellingen. Zo nader moeten worden uitgewerkt. Bo- langzamerhand doen in Den Haag al vendien en ook dit achten wij van meer dan zestig namen de ronde zon- betekenis zou aldus worden terug der dat werkelijk nieuwe gezichtspun- gekeerd tot de op onze grondwet steu- ten worden geopend. Zo worden thans rtende gewoonte, dat het toekomstige voor de portefeuille van Economische regeringsbeleid bij monde van H.M. de Zaken om beurten zowat alle rooms- Koningin in de Troonrede wordt uitge- katholieke hoogleraren in de economie stippeld. de heer Swagemakers, die slechts drie weken tijd heeft gehad om zijn werk te voltooien en slechts één uur de ge legenheid kreeg om op Soestdijk de prinsesjes nader te bestuderen en de sfeer in zich op te nemen, dan ook in de gelegenheid stellen om na de va- cgnties nog eens in paleis Soestdijk te komen om de nodige verbeteringen in zijn werk te kunnen aanbrengen. De Koningin zei onder meer, dat zij de ogen van prinses Beatrix zeer goed vond lijken. Zij geloofde echter, dat er nog wel iets aan de mond moest wor den veranderd. Het schilderij heeft een min of meer impressionistische inslag gekregen en de heer Swagemakers zei dan ook tot de Koningin, dat zij niet zozeer naar de gelijkenis van haar dochters moest kijken als wel naar de huiselijke sfeer, die hij heeft trachten uit te beelden. Tot besluit van de ont vangst op het stadhuis overhandigde de burgemeester van Breda, mr dr C. Kortmann, aan de Koningin en de Prins een penning, welke ter gelegen heid van de feesten speciaal voor de Koninklijke gasten is geslagen. Na het korte oponthoud in het stad huis heeft het Koninklijk Paar een pa rade afgenomen, waaraan werd deel genomen door een drietal drumbands, talrijke gemotoriseerde en gemechani seerde eenheden en een groep van vier en veertig vliegtuigen. Voorts werd nog een bezoek gebracht aan het Bre dase Begijnhof en aan het monument van graaf Engelbert van Nassau in de Grote Kerk. Tot besluit bezocht het Koninklijk Paar de Koninklijke Mili taire Academie en de historische Oranje Nassau-tentoonstelling. William Hassett, die zeventien jaar lang de werkelijke auteur van presi dentiële brieven is geweest, heeft zijn ontslag ingediend, na meer dan 300.000 brieven geschreven te hebben, die de handtekening dragen van 'wijlen pre sident Roosevelt en president Truman. President Truman heeft het ontslag aanvaard en in een schrijven aan Has sett verklaard, dat niemand Hassett had kunnen evenaren. De president zegt het gevoel te hebben zijn rech terhand verloren te hebben. In een P.S. merkt de president op, dat deze brief nu eens niet door Hassett, maar door hem zelf geschreven is. tijdsbestek slechts in één doelpunt (van Jan van Roessel) wisten te effectueren, woog dit niet op tegen de doelpunten- honger, waaraan de Zuid-Ameri kanen bleken te lijden. De rust bracht reeds een 3—1 voorsprong voor Bra zilië, de eindstand werd zelfs5—1. Nog vóór de XVe Olympische Spelen officieel geopend zijn, is Nederlands voetbalhope naar een plaatsje aan de zijlijn verwezen. Het resultaat is nog slechter dan in 1948 toen tenminste de voorwedstrijd tegen Eire met 3—1 weid gewonnen en Oranje eerst in de vol gende ontmoeting tegen Groot Britta- nie op het historische Highbury met 43 sneefde. (Zie verder onze sportpagina) De Amerikaan Maximiliaan Con- vad is er in geslaagd met een Pipercub, een sportvliegtuig met een vleugelwijdte van slechts zes en een halve meter, van Minnea- polis naar Duitsland te vliegen. Gisteren is hij behouden in Ham burg geland. Tot Noorwegen was de vlucht, via Groenland en IJsland, vlot verlopen, doch bo ven de Oostzee kreeg Convad te kampen met motorstoring. Hij slaagde er echter in Malmoe te bereiken, Waar de storing binnen enkele minuten kon worden opgeheven. Convad is van plan via Frankfort en Parijs naar Amerika terug te vliegen. I.O Ckoos nieuwe president HELSINKI, 16 JULI. Na afloop van de eerste zitting van de 47e bijeenkomst van het I.O.C. heeft de algemeen secretaris van het Inter nationaal Olympisch Comité Otto Maycr medegedeeld, dat Sigfrid Edstroem, die de wens te kennen had gegeven als president van het I.O.C. af te treden, zal worden opgevolgd door de Ameri kaan Avery Brundage, tot dusver vice president. Brundage was door het uitvoerend comité, bestaande uit zeven leden voor gesteld voor de functie van president. Door Prins Axel van Denemarken was Lord Burghley van Groot Brittanië can- didaat gesteld, welke candidatuur werd ondersteund d-oor het Russische lid Konstantin Adrianos. De Nieuw-Zee- landse afgevaardigde sir Arthus Porritt ondersteunde het voorstel van Prins Axel eveneens. Brundage kreeg bij de stemming 30 stemmen, Lord Burghley 17, terwijl 2 stemmen blanco uit de bus kwamen. Avery Brundage, die 1 September zijn nieuwe functie zal aanvaarden, be hoorde in 1912 tot de deelnemers van. de Olympische Spelen in Stockholm. Hij was in 1946 te Lausane als vice-presi- dent gekozen. President Truman, die sinds Zondag aan een lichte virus-aandoening lijdt, is gisteren ter observatie in het grote Walter Reed hospitaal te Washington opgenomen. De ziekte wordt niet als ernstig beschouwd en de president voelde zich nog zo goed, dat hij zich zelf kon scheren en aankleden voor hij naar het hospitaal vertrok in gezelschap van zijn lijfarts generaal-majoor Wal- lace Graham. De president zal waar schijnlijk slechts enkele dagen in het ziekenhuis behoeven te blijven. In de omgeving van de residentie van mevrouw Peron zijn borden aange bracht, waarop staat „Vermijdt lawaai". Hieruit leidt men af, dat de toestand van Eva Peron critiek geworden is. Op de weg langs haar residentie wordt al leen nog licht verkeer toegelaten, Vrachtauto's worden door de politie omgeleid. Volgens het te San Francisco ver schijnende blad „The Chronicle" heeft de Amerikaanse marine thans een order geplaatst voor de bouw van een tweede vliegdekschip van de Forrestal-klasse (zestigduizend ton). Voor de flatwoning van Paul Didier, president van het Hof van Appèl, dat onlangs besloot de Franse communis- lenleider Jacques Duclos in vrijheid te stellen, is Woensdagmiddag een bom vernield en het flatgebouw ernstig be schadigd. De conciërge van het gebouw We/1 £?wond' °P het tijdstip van de ontploffing was Didier niet thuis. Omstanders verklaarden, dat zij kort vóór de ontploffing een man uit een taxi hadden zien stappen, die zich met een pakje het gebouw inspoedde. De bom is vóór de deur van Didiers flat ontploft. Politie zette onmiddellijk de omgeving van het gebouw af en stelde een onderzoek in. Didier is lid van de onder communistische leiding staande „Vredespartisanen".

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1