Monument „Voor hen die vielen" Maandag weer compleet Oud-dijkgraaf J. J. Verfaille op. 79-jarige leeftijd overleden Uitslagen onderlinge wedstrijden gymnastiekvereniging „Turnlust" Vrouwenfiguur heeft al gipsen hoofd Olifanten reisden in zesde wagen van Mikkenie's circustrein Mossadeq treedt af SIERAAD VOOR HET HAVENPLEIN Beeldhouwer Van Lom komt met het origineel Zondag „bezemrit" van de Auto- en Motorclub LfiAtkzn Middenzwaardsjacht beter dan zeilssloep? Zijn levenswerk: de polder „Het Koegras" Vruchtbare arbeid in tal van functies Eerste groep bakkers Maandag met vacantie IN HET KORT Tussen Haaks en Kuifje Elephant Boy Sabu kwam nog niet mee Jockeys dienden bij de R A F. Bruinvissen 2 boekte 1-0 overwinning KERKELIJK NIEUWS LAATSTE NIEUWS DONDERDAG 17 JULI 1953 W" hebben vandaag het Marine-monument „Voor hen die vielen" op het Havenplein weer compleet gezien. Steenhouwer Van der Wouw was al enkele dagen op een steigertje doende geweest om de door een bombardement verbrij zelde „kop" van de vrouwenfiguur weg te hakken, en vandaag heeft hij daar voor in de plaats een gipsen model geprobeerd. Het is de bedoeling, dat beeld houwer A. G. van Lom uit Den Haag, die het monument dertig jaar geleden vervaardigde, Maandag naar onze stad komt met het originele hoofd, gehouwen uit muschelkalksteen. Dan zal het geplaatst worden en is het fraaie monument In oude glorie hersteld. nument. Na een kranslegging werd het aan de gemeente overgedragen. Beschadigd In de tweede wereldoorlog werd het monument „Voor hen die vielen" be schadigd. Dat kon. zo niet blijven. Men vond de heer Van Lom bereid het te herstellen. Nog even de symboliek van het beeld. De vrouwenfiguur stelt het Nederlandse volk voor, hulde brengend aan de omgekomenen door zegenend de rechterhand uit te strekken boven het slachtoffer. De linkerhand steunt op het onklare anker, het vertrouwen in de marine voorstellend. Het slacht offer, aangespoeld op de kust, is gedekt door de Nederlandse vlag, welks plooien worden vastgehouden door een kind, symbool van het komende geslacht. Het basement en de palen zijn van gepolijst Saksisch graniet, het voetstuk is van dezelfde steensoort, doch ruw. De beel dengroep en de naald zijn van Muschel kalksteen. De ketting tussen de palen is afkomstig van de torpedoboot G 11, die bij Terschelling op een mijn liep en in tweeën brak. Dezelfde „kop". De inwoners van thans weten, dat het monument lange tijd op zijn her stel heeft moeten wachten. Toen alles echter éénmaal in kannen en kruiken was, kon de heer Van Lom zijn gang Het monument kwam in 1922 tot stand, ter nagedachtenis van zeven en vjjftig mannen, die tussen 1914 en 1918 als slachtoffers van hun plicht bij ver schillende rampen om het leven kwa men. Zeven en vijftig mannen: 7 offi cieren, 7 gemilitariseerden van het loodspersoneel en 43 onderofficieren en manschappen. Na deze eerste we reldoorlog werd onder het Marine personeel een sterke drang gevoeld, de gevallen makkers in een eenvoudig monument te herdenken. Daartoe werd in de herfst van 1919 een comité ge vormd, bestaande uit vertegenwoordi gers van de Bonden van Onderofficie ren en Korporaals der Marine en van de Bond van Minder Marine-personeel, en de Algemene Vereniging van Ma rine-officieren. Het comité was de mening toegedaan, dat de gelden voor het monument niet alleen door de marine-mensen moesten worden bijeengebracht, maar dat het gehele Nederlandse volk een steentje moest bijdragen. Met blijdschap werd vernomen, dat de koningin het be schermvrouwschap op zich wilde ne men. Het comité werd uitgebreid met leden uit de burgerij van Den Helder, en er werd een ere-comité gevormd, waarin ook leden uit Den Haag en Amsterdam zitting namen. Dit comité ging aan het werk. Het wenste tevens een fonds te stichten, waaruit de nage laten betrekkingen van de slachtoffers zouden kunnen worden gesteund. De burgerij van Den Helder legde de basis met een uitvoering ten bate van monu ment en fonds (Marine-Rampenfonds). De burgemeesters van Den Helder, Lei den, Alkmaar, Delft, Amsterdam, Haar lem en Rotterdam hebben, door het ere voorzitterschap van de plaatselijke co- mité's op zich te nemen, zeer veel aan het welslagen van de gehele actie ge daan. De heer Van Lom vervaardigde het monument, dat op het Havenplein een plaats kreeg. De ongedekte en verspreide graven van de verschillende slachtoffers, zowel in Den Helder als in Vlissingen begraven, werden in ge meenschappelijke graven verenigd en gedekt door eenvoudige, passende graf tekens, ook door de heer Van Lom ont worpen en uitgevoerd. De namen van dertien mannen, wier stoffelijke over schotten niet werden teruggevonden, werden in de erezuil van het monument gegrift. Op Zaterdag 14 October 1922 werd het monument onthuld. Op het kerkhof had eerst een indrukwekkende plechtig heid plaats, waarop vlootpredikant C. J. Warners het woord voerde. Later arriveerden koningin Wilhelmina en prins Hendrik in de stad. Op het Ha venplein fungeerde professor P- J. Blok als gedenkredenaar. Hij bracht de slachtoffers, wier namen hij alle noem de, een eerbiedig saluut. Koningin Wil helmina onthulde daarna het monu ment, dat geheel in de vaderlandse vlag was gewikkeld. Van de „Gelder land" dreunden vijf kanonschoten Onmiddellijk na dit aangrijpende ogen blik betrokken twee mariniers en twee schepelingen de erewacht bij het mo- gaan. Het wachten was geweest op het stuk Muschelkalksteen, dat moest worden aangevoerd uit een onderge sneeuwde groeve in Duitsland. De heer Van der Wouw bracht reeds enige tijd geleden de naald weer aan, en vandaag paste hij het gipsen hoofd van de vrou wenfiguur. Wanneer de beeldhouwer Maandag het origineel kan plaatsen, dan heeft de vrouwenfiguur weer het zelfde hoofd. De heer Van der Wouw zocht kort na het bombardement de scherven bijeen, plakte ze tezamen, boetseerde er wat aan en bracht het hoofd weer in tact. De heer Van Lom kon het tot model nemen, waardoor hij precies de maat had en hem veel werk bleef bespaard. Het monument „Voor hen die vielen" zal, onvoorziene omstandigheden voor behquden, Maandag dus weer een vol ledig sieraad zijn van het Havenplein Het herstel zal in alle stilte geschieden Zondag organiseert de Auto- en Mo torclub Den Helder zijn traditionele „Bezemsteelrit", een zware puzzlerit over uitstekende wegen. De tocht be staat uit drie trajecten, met een totale lengte van ongeveer 125 km. De route beschrijvingen zullen er anders uitzien dan gewoonlijk, zo vernamen wü, zo dat men bijzonder goed dient op te let ten, wil men de rit tot een goed einde brengen. Inschrijving kan weer aan de bekende adressen geschieden, en ook aan de start, om kwart voor twee aan de Kanaalweg, nabij het monument. Aan de start is men evenwel dubbel in schrijfgeld verschuldigd. De rit telt mee voor het AMC-kampioenschap 1952 en geeft extra kampioenspunten. De eerste prijswinnaars krijgen er zelfs negentien. PLAATSING van deze stukken bete kent niet, dat de redactie rnet de in houd instemt. Zij acht kennisneming ervan wel van algemeen belang. Als oud-Nieuwedieper en abonné van de Helderse Courant las ik met enige verbazing uw artikeltje over het vergaan van een zeilsloep met drie leerlingen van de Helderse zeevaart school. Ik ben enigszins zeilkundig in miniatuur, edoch, is m.i. de sloep niet het aangewezen zeilvaartuig, tenmin ste niet in het verraderlijke Marsdiep en leerlingen der zeevaartschool dien den dit toch te weten. Dit is echter niet om hun eens de les te lezen, doch ik vind een s'oep in het Marsdiep als zeilvaartuig te plomp. Op net binnenwater gaat het wel, doch voor het wispelturige Marsdiep kan men zich veiligheidshalve beter aan het middenzwaardsjacht toevertrou wen dunkt mij. Bij voorbaat dank voor de verleen de plaatsruimte teken ik, hoogachtend J. HAGENAAR Sshijbeeklaan 5, Beverwijk. Onderschrift redadtie: Wij kunnen de heer Hagenaar aan raden, op een Vrjjdag eens naar Den Helder te komen om te zien hoe de sloepen van de Koninklijke Marine zich weren op de rede en het Mars diep tijdens de periodieke zeilwed strijden, Inderdaad zal een midden zwaardsjacht een heel betrouwbaar vaartuig zijn, maar de zeilsloëpen hebben hun kwaliteiten toch wel be wezen op die stormachtige Zaterdag 5 Juni, toen zij lustig en zeewaardig deelnamen aan de K.M.J.C.-wedstrij- den. Het water zag er heel lelijk uit, maar zowel de modelsloepen als de kopvaardijsloepen zeilden hun rond jes netjes uit. En wat dacht de heer Hagenaar van de Watervierdaagse tussen Den Helder en Amsterdam? De tweede groep deelnemers is op het ogenblik in actie op het IJselmeer, dat ook verraderlijk kan zijn'. Het valt wel mee met die sloepen, maar wie voor een kleintje vervaard is kan altijd beter aan de kant blijven staan. TEN huize van zijn dochter te 's-Gravenhage is de heer J. J. Verfaille, oud dijkgraaf van de polder „Het Koegras", gistermiddag op 79-jarige leeftijd overleden. Met hem is een zeer verdienstelijk oud-stadgenoot heengegaan, die zijn leven lang op verschillende posten het algemeen belang heeft gediend. Nog steeds bekleedde hij het voorzitterschap van de Nutsspaarbank hier ter stede. Zijn functie als voorzitter van de vereniging „Ambachtsschool voor Den Helder en Omstreken" welke hij na bijna een kwart eeuw vice-voorzitter te zijn ge weest, overnam van de heer Kastelijn, droeg de heer Verfaille in 1948 over aan de heer J. N. E. Teune, omdat het heen en weer reizen naar Alkmaar te be zwaarlijk werd. Daar in Alkmaar, de laatste tijd in Huize „Westerlicht", heeft de heer Verfaille gewoond, sinds hij reeds kort na het uitbreken van de tweede wereldoorlog door een bom werd verdreven uit zijn wonig aan de Dijkstraat. Het oorlogsgeweld achtervolgde de heer Verfaille en zijn familie ook te Alkmaar, waar de woning vari zijn schoonzoon, mr J. Belonje aan de Oude Gracht, door een bom werd getroffen. Ook toen hij reeds lang zijn intrek in het rusthuis in de Alkmaarse Hout had genomen, trok het hart van de heer Verfaille nog naar Den Helder, waar mee hij met zovele banden was gebon den. Hier lag het terrein van zijn levens werk: het groot maken van de polder „Het Koegras". Toen een halve eeuw geleden de N.V. Landbouwmaatschappij v.h. J. Verfaille werd opgericht, was deze polder in feite nog een woestenij. In het voetspoor van zijn vader heeft de heer Verfaille al in zijn prille jeugd hard leren werken. Hij ontpopte zich als een man met grote verstandelijke en organisatorische gaven, die hij niet alleen in dienst stelde van het eigen be drijf. Het is voor een zeer groot deel aan zijn inzicht en initiatief te danken, dat de polder „Het Koegras" een bloei ende polder van omstreeks vierduizend hectaren werd, met behoorlijke wegen en bruggen. Reeds op 7 April 1904 werd Jacob Verfaille lid van het dagelijks bestuur van de polder „Het Koegras". Op 24 April 1921 werd hem de belangrijke post van dijkgraaf toevertrouwd. Hij wijdde als zodanig zijn beste krachten aan de polder, tot hij deze functie in 1944 wegens het bereiken van de ze ventigjarige leeftijd moest neerleggen, tegelijk met zijn taak als hoogheemraad van het hoogheemraadschap „Noordhol lands Noorderkwartier". Gedurende enige jaren nam zijn neef, de heer J. Verfaille, het ambt van dijkgraaf waar, tot deze op 10 December 1949 werd op gevolgd door de heer G. Sleutel. Uitstekend beheer Ook voor de polder „Het Koegras" zijn de vooroorlogse jaren de beste ge weest. Dijkgraaf Verfaille zag kans, de polderlasten op een uitzonderlijk laag niveau te houden, dank zij het feit dat alle werkzaamheden in eigen beheer werden uitgevoerd. De heer Verfaille werd daarbij trouw terzijde gestaan door de heren Stompedissel en Raven. Op administratief terrein werkte de heer Verfaille jarenlang samen met de heer C. Taylor, die sinds 1929 secreta ris-penningmeester van het polderbe stuur is. Het is een voortreffelijke ver standhouding geweest, waarover de heer Taylor ons gisteravond nog getuig de; „De heer Verfaille was een pracht kerel om mee samen te werken!" Is het te begrijpen, dat het de bejaar de dijkgraaf aan het hart ging, toen de opgaande lijn in de geschiedenis van de polder „Het Koegras" door het oorlogs geweld werd neergedrukt? De tank gracht, door de Duitsers als onderdeel van een verdedigingslinie aangelegd, splijt nog altijd het gebied van de pol der in tweenauwelijks verbonden delen. En het onderhoud der wegen, bruggen en sloten, tijdens de oorlogs jaren tot een minimum beperkt, stelde bestuur en ingelanden na de bevrijding voor zware lasten. Desondanks is „Het Koegras" een welvarende polder geble ven, omdat deze welvaart rustte op de gezonde basis die mede door dijkgraaf Verfaille werd gelegd. Wijdde de overledene dus een zeer groot deel van zijn werkkracht en arbeidslust aan het welzijn van het plattelandsgedeelt£ der gemeente, zijn aandacht ging daarnaast toch ook naar andere gemeenschapsbelangen uit. In de jaren voor het uitbreken van de eerste wereldoorlog was de heer J. J. Verfaille lid van de gemeenteraad, maar later ging hij zich oriënteren op het nijverheidsonderwijs hier ter stede. Hij heeft de veelbewogen geschiedenis van de Helderse Ambachtsschool mede geschreven en reeds onder zijn voor zitterschap heeft het bestuur geijverd voor de tbtstandkoming van de nieuwe school, waarvan de bouw juist enkele dagen geleden kon worden aanbesteed. Zijn voorzitterschap van het bestuur der Nutsspaarbank noemden wij reeds. Daarnaast bekleedde hij gedurende vele jaren een bestuursfunctie in de polder „Helder en Huisduinen", welke de gronden ten Westen van de Jan Ver- failleweg (genoemd naar zijn vader) en ten Noorden van de Duinweg omvat. In al deze functies heeft de heer Ver faille zich doen kennen als een scherp zinnig bestuurder, wiens inzichten wel eens tegenstand ontmoetten, maar toch in de meeste gevallen na een heldere en zakelijke uiteenzetting con amore door zijn medebestüurderen werden overgenomen. Zo heeft de overledene in een werk zaam en vruchtbaar leven voor de ge meenschap in de kop van Noord-Hol land zeer belangrijke diensten verricht. De laatste eer daarvoor zal hem Zater dagmorgen in Alkmaar worden bewe zen, wanneer zij stoffelijk overschot op de Algemene Begraafplaats aldaar aan de schoot der aarde wordt toever trouwd. Ook de bakkers zijn weer aan hun vacanties toe. Tijdens de eerste vacan- tie-periode, van Maandag 21 tot en met Woensdag 30 Juli, zijn de volgende zaken geopend: H. Kuiper, Emmastraat 81 en standplaats Krugerstraat; Een dracht, standplaats hoek Heemskerck- straat; W. Mahieu, Van Galenstraat 100; A. Adema, de la Reystraat 25; H. Kui per, standplaats J. Bijlstraat; W. Ma hieu, Badhuisstraat, Huisduinen; gebr. Bruinsma, standplaats hoek Bremstraat; C. Klopper, standplaats Duinroosstraat. 2e hofje; Nic. Crone, Huijgenstraat 17; G. Straatman, Brakkeveldweg 48; L. Janssen, Goudsbloemstraat 33; gebr. Van Hees, standplaats Asterplein; Een dracht, Gravenstraat 61; J. Wiering, Keizerstraat 20; C. Bos, Spoorstraat 102; C. Klopper, Koningstraat 94; D. C. de Vries, Koningdwarsstraat 61; Strabo, Oostslootstraat 97; A. Pach, Weezen- straat 29; G. de Leeuw, standplaats Keizersbrug; gebr. Van Hees, Oranje straat 13; J. C. Rijkers, Bassingracht 32; J. Broere, Beukenkampstraat 32; gebr. Bruinsma, Reigerstraat 1; Eendracht, standplaats Burg. Houwingsingel; Een dracht, verkoop Kelderman, Binnenha ven; G. de Leeuw, Julianadorp en op bekende standplaatsen; Eendracht, De Kooy en op bekende standplaatsen. Vanavond van half negen tot tien uur geeft de R.K. harmoniekapel „Winnubst" een tentconcert in het Julianapark. De sociale werkster van de Ne derlands-hervormde gemeente houdt op werkdagen (behalve op Maandag) 's morgens van negen tot tien uur, als ook op Dinsdag- en Donderdagavond van zeven tot acht uur, spreekuur aan het adres Tweede Vroonstraat 8, tele foon 2469. De heer W. Lastdrager, onder wijzer aan de Tuindorpschool, is te Den Haag geslaagd voor de acte Han delskennis L.O. Gistermiddag arriveerde de „Bar- nehurst" van het Loodswezen in Den Helder. Hr. Ms. „Abraham van der Hulst" is vannacht naar Atnsterdam vertrok ken. Hr. Ms. sleepboot „A. 847" keerde van de Werf in de Buitenhaven terug. Het is morgen hoog water om 4.40 en 17.05 uur, en laag water om 10.45 en 23.20 uur. De temperatuur van het zeewater was 17,1 graden Celsius. GESLAAGD. Voor het examen handelswetenschaD- oen MO a is geslaagd de heer J. P. Bilstra. HOE beschaafd wü ook zijn, of menen te zijn. ""g^ers de bcsteJ jaren van Plekje voor de ruige ^ntV!t VlTer wanneer W« de wildernis ruiken at hun leven sleten. Dat hart klopt wats waarin de stoere poten woelen van is het maar de penetrante geur vten deze knapen, vanmorgen na Mikkenie's trotse olifanten. stoomlocomotief had e de aankomst van de lange cwcustre U vpnde have van Krans Mikkenie wagons, waarin het materiaal e paarden Tunis, waren geladen, "hadden de ponnies de reis gemaakt wagon VI was broederlük gedeeld door drie reuzen van olifanten. oi.iai.ien. stoomlocomotief had een hele hijs aan de materiaa" en de levende have van Frans Mikkenie as gereserveerd voor de paarden Tunis, Bento, Mustafa, m hadden de ponnies de reis gemaakt en de ruimte in Arras en Lasse. In wagon III haacien ae p „ttfanfon de 27 wagons, DOVEN hun modderkleurige koppen welfde zich het hoge dak, dat zij streelden met de enorme oorlappen. Geen ogenblik hadden die koppen rust. Zij bewogen maar en die lange slurfen slingerden maar. De beesten hunkerden blijkbaar naar de piste, waar zij mogen optreden zonder een stevige ketting aan hun poot. Een olifant hoort ook niet thuis boven de assen van een ijzeren paard, in een wagon waarin straks mis schien weer fietsen van vacantiegan- gers of kisten verse zeevis worden ge transporteerd. De olifanten hadden de schepen der woestijn tot buren, in de haaste wagon. Met een handschrift van Duitse origine stonden alle namen op de deuren ge schreven. De lichte kop van een kameel gluurde door een klein bovenraampje Dinsdagavond waren het tweede zevental van de Helderse Bruinvissen en het damesteam op bezoek bij het Alkmaarse DAW. Bruinvissen 2 moest het opnemen tegen DAW 3. Het dient direct gezegd, dat onze stadgenoten er niet veel van maakten. Dat zij de wed strijd toch met 10 wonnen, dank zij een goede bal van Kooger, was niet te danken aan hun kracht, maar wel aan de zwakheid van de thuisclub. Het spel letje van de Nieuwediepers was veel te doorzichtig en de knapen sprongen op de bal als een stel honden op een been. Van spelinzicht was geen sprake. Als de reserves in de resterende wedstrijden tegen Bruinvissen 3 niet beter voor de dag komen, dan kon het wel eens ge beuren, dat de jongere broeders winnen en met nummer één van afdeling A om het kampioenschap van de kring mogen gen spelen. Hoewel de dames verloren, deed hun spel heel wat beter aan. Er werd aardig samengespeeld en goed uitgekeken. De Alkmaarse dames beschikten over een iets betere baltechniek en meer uithou dingsvermogen. Met de rust leidden de gastvrouwen met 20, waarna Elly Pleyte de achterstand kon verkleinen (21). Het einde kwam met een 31 zege voor DAW. De leden van de Christelijke gymnastiekvereniging „Turnlust" hebben in het lokaal van de U.L.O. Molenstraat, hun onderlinge wedstrijden gehouden. De heren A. van Strijen, P. van Strijen, Ab van Strijen, J. Putters en Jac. van der Velden vormden daarbij de jury. De wedstrijden werden door talrijke ouders der jeugdige gymnasten bijgewoond. Hoewel het programma in een rustig tempo werd afgewerkt, kon geheel de hand aan het tijdschema worden gehouden. In Iedere graad was als eerste prijs een medaille beschikbaar. Tevens kon iedere afdeling meedingen naar een wisselbeker, uitgeloofd voor het hoogste gemiddelde. P. Berkhout; tweede graad: 1. J. Bre- mer, 2. P. Kramer, 3. J. Berkhout en A. Koning. Jongens 1014 jaar, vierkamp (vrije oefeningen, rek, brug en paard): eer ste graad: 1. M Schelhaas; tweede graad: 1. N. Slopsma, 2. W. Veuger, 3. J. Gründmann en H. Agaart. Meisjes 1417 jaar, eerste graad: 1. R. de Wit, 2. B. Prins, 3. A. de Wit en K. de Ringh; tweede graad; 1. L. Deelstra, 2, H. Bosma, 3. J. Geertsema. Jongens 1417 jaar, vierkamp (vrije oefeningen, brug, rek en paard): eerste graad: 1. M. Mooy, 2. K. Coster, 3. P. Kruijff; tweede graad: 1. S. Rus, 2, A, van Nieuwkasteel, 3. K. Winter. Dames, driekamp (paard, brug, rin gen): eerste graad: 1. R. Putters, 2. C. Teitsma, 3. C. Cornielje; tweede graad: 1. D. Mooy, 2. W. Coster, 3. L. de Bont. Heren, vierkamp (vrije oefeningen, rek, brug en paard): eerste graad: 1. (buiten mededinging) Joh. van Duijne, 2. J. J. A. Putters, 3. A. Vogel: tweede graad: 1. J. Woord; derde graad: 1. A. van Nieuwkasteel, 2. G. J. de Wit 3 A. Westra. De uitslagen waren: Meisjes 610 jaar, vijfkamp (vrije oefeningen, brug, ringen, paard en evenwichtsbalk): eerste graad: 1. T. Visser, 2. T. van der Kuijl, 3. J. van Hartingsveldt; tweede graad: 1. R. de Boer, 2. C. Schenk, 3. T. de Jong; derde graad: E. W. Neder- veen, 2. L. Boon, 3. G. Óffenbeek en H. Rosseel. Meisjes 1014 jaar, vierkamp (vrije oefeningen, ringen, brug en paard): eerste graad: 1. M. van der Ent, 2. W. Kruijff, 3. J. Feitsma; tweede graad: I. B. Bot, 2. C. van Keulen, 3. W. Vis ser en G Zipp. Idem Vrijdagafdeling: eerste graad: 1. W. Kramer, 2. B. Kraak, 3. M. Boon; tweede graad: 1. T. Tydeman. 2. C. Bakker, 3. J. van der Ent en H. Visser. Jongens 610 jaar, vierkamp (vrije oefeningen, ringel), brug en paard): eerste graad: 1.'B. Jansen, 2. G. de Wit, 3. A. Rus, J. van den Burg en Tijdens de rijtoer door de stad werd het Koninklijke Paar door de bevolking van Breda hartelijk toegejuicht. naar de bedrijvigheid op het Helmierse station. Het scheen het dier te verba zen dat er hier zo maar twee Diesel- treinen standen, de komende en de gaande. Ja, wij zijn wel vooruitgegaan sinds deze bultenaar de vorige keer onze stad bezocht. Van de andere dieren der wildernis hoorden wij slechts de geluiden. Wij herkenden die klanken niet. Het is ook zo lang geleden, dat ons geslacht d» leeuwen en tijgers tutoyeerden. Maa* wij meenden te horen, dat de leeuwen er bij waren en de beren, want zulk een gesnurk en gegrom is toch iets zeldzaams voor Nieuwediep. De mensen van het circus bleven nog rustig in de woonwagens, die een groot deel van de trein in beslag namen. „Kijk, daar wonen onze Cumberland jockeys", zei ons een employé van Mikkenie. „Die jockeys hebben tijdens de oorlog bij de R. A. F. gediend, de een als piloot, de ander als waarnemer en de derde als boordschutter. De an dere geheimen van de circustrein ble ven verborgen achter het oranje en licht blauw van de wagens. Dichte drommen stadgenoten stonden er naar te kijken in de Prins Hendrik- laan en bij de Veelading. Het geduld van de wachtenden werd niet beloond; het zal vanmiddag vier uur worden al vorens de olifanten hun gereserveerde coupé zullen verlaten en statig over de Polderweg zullen schrijden. En Sabu? Zij, die naar hem uitke ken, wachtten tevergeefs. De „elephant boy" was nog niet in Den Helder ge arriveerd. lik Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ernst, Molenaarsgraaf, Nieuwland en te Oosterwijk: G. van Es trik, candidaat te Maurik; Beroepen te Utrecht: H. van Schothorst te Deventer. Aangenomen naar De V/ilp: H. Brou wer, candidaat te Groningen, die be dankte voor De Bilt. Bedankt voor Poortvliet: C. v. d. Berg, candidaat te Hilversum; Beroepbaar stelling: De heer C. W. van Grendelle, candidaat te Zeist, Choisyweg 5, stelt zich beroepbaar. Geref. Kerken Beroepen te Oud Beijerland: J. B. van Mechelen te Oostburg; Beroepbaar stelling: De heer R. van Reenen, can didaat te Soestdijk, stelt zich vanaf 1 Augustus a.s. beroepbaar. Zijn adres is: Julianalaan 45 te Soestdijk, Tel. K 2955- 2735. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Arnhem: I. de Bruyne te Hilversum. Geref. Gemeenten. Beroepen te Rhenen: W. Hage, candi daat te 's Gravenhage. Centrale diaconale conferentie De centrale diaconale conferentie van de Geref. kerken in Nederland zal naar wij vernemen Woensdag 3 September a.s. te Sneek worden gehouden. Uit het midden der Sneeker diaconie heeft zich een regelingscommissie gevormd, die ook aan de vooravond een begroetings samenkomst belegt. Op de conferentie komen de gebruikelijke huishoudelijke zaken aan de orde, alsmede de behan deling van het vraagstuk: „De verhou ding van diaconie en overheid". Sedert de centrale diaconale conferentie in 1899 te Leeuwarden werd gehouden, is zij op Friese bodem niet weer bijeen geweest. De Geref. kerken in Indonesië De Geref. kerken in Indonesië, die dezer dagen te Bandung in synode bij een kwamen, hebben besloten zich op de generale synode der Geref. kerken in Nederland, die 26 Augustus a.s. te Rotterdam zal aanvangen, te doen ver tegenwoordigen. HET KAMPIOENSCHAP BRIDGEN VAN EUROPA Voor de Europese bridgekamploen- schappen die in September a.s. in Du blin worden gehouden, heeft de loting plaats gehad. Er wordt gespeeld in twee groepen, waarvan de winnaars elkaar zullen bestrijden voor de titel De groep A bstaat uit: Italië, Egypte, IJsland, Noorwegen, Zwitserland, Bel gië, Ierland en Libanon. Groep B: Oos tenrijk, Engeland. Zweden, Holland, Frankrijk, Finland, Denemarken, Duitsland. De loting is voor Nederland zeer ongunstig; Engeland en Zweden zul len vrij zeker boven de Nederlanders eindigen. Elke wedstrijd zal uit 48 spellen be staan, met uitzondering van de finale, die 96 spellen zal omvatten. HOGE FUNCTIONARISSEN DER V.S. IN 'S-GRAVENHAGE Morgen zullen twee hoge functiona rissen van het Amerikaanse ministerie van defensie voor besprekingen in Den Haag aankomen. Het zijn de generaal- majoor George Olmstedt, directeur van de dienst voor militaire hulp, en Frank Nash, gedelegeerde ^oor de internatio nale veiligheid bij het ministerie. Zij maken een rondreis langs de hoofdste den der NAVO en zijn gistermiddag te Brussel aangekomen. (Ongecorrigeerd) Dr Mohammed Mossadeq, die op 11 Juli opdracht kreeg tot het vormen van een nieuwe Perzische regering, Is Hoe^ln^ftrSdCn' 8ldus hecft minister Hoesain Ala de voorzitter van de kamer reKuedCeid' Mossadeq heeft zijn ont- Sjah ingediend. Er werd geen reden opgegeven. Mossadeq heeft op vijf Juli zijn ont zag als premier ingediend na de alge- Hij had Woensdag verzoek ""k Tet tie Siah over zi.in den vL buitengewone bevoegdhe- DC7P ul komende zes maanden. nV j bevoegdheden waren volgens firrin ?od'R om de economische en beteren d Va" het land te ver*

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2