Brazilië-Nederland: hoopvol begin, triest slot Een vertwijfelde sprint van Vivier ontnam Brabander etappezege Pijlsnelle studenten hielpen Holland met 5-1 uit de droom ■5BM Alleen in eerste fase van de strijd was Oranje oppermachtig Luxemburg won van Britse ploeg Nederlandse ploeg liep enkele minuten in op de Spanjaarden M uM Slijkhuis alleen op de 5000 meter? Ons hockeyteam komt morgenavond tegen Duitsland in het veld De e&poit Virginia Olympische geest L Van Roessel lanceerde één voltreffer Nu (vriendschappelijk) tegen een Fins elftal Trekvogel vol goede moed Duitsers kraakten Polen met maar liefst 7-2 Geen gemakkelijke iaak WIM VAN EST TWEEDE IN 20e ETAPPE Faanhof werd achtste Dekkers op eendenjacht Klassement 20e etappe Algemeen klassement Ploegenklassement Nederlandse Tour-ploeg wordt in Stadion gehuldigd Deelnemers kanovaren zijn ingedeeld DONDERDAG 17 .TTTLT 1952 p WÊ P HM vv... I i ->v.- ■ft' MW8EM— mNfl (Van een speciale verslaggever) fURKU, Woensdagavond. Elf Braziliaanse studenten, knapen tussen de zeven- v tien en twintig jaar, hebben in het Stadion te Turku, op gedecideerde wtjze een einde gemaakt aan de illusies van elf Oranjehemden. Met 5—1 werden onze landgenoten verslagen. Een smadelijke nederlaag als men op de cijfers afgaat. De cijfers waren inderdaad hoog, maar niemand kan volhouden, dat zij zo hoog hadden moeten zijn. Het is een nederlaag geworden van een team, dat aan het einde van een zwaar seizoen niet meer de kracht kon opbrengen om Brazilië, dat een geheel andere speelwijze heeft dan onze vertegenwoordigers, te slaan. Het gedegen Hollandse systeemspei, uitgevoerd door 'n elftal zoudcr uit blinkers, faalde tegen een ploeg, welke met enthousiasme en snelheid een fanta sierijke demonstratie heeft laten zien. Hiertegen waren de Oranjehemden niet opgewassen. aan zich houden en gaven weinig kan sen weg. Het lange spel van de Oranje hemden lag de Zuidamerikanen voor lopig nog niet best en hun meest indi viduele pogingen liepen veelal vast op Terlouw en Alberts. Een corner werd Nederland echter noodlottig. Uit een scrimmage die hieruit ontstond, stopte Kraak het schot. De bal werd slecht weggewerkt en Barboza schoot van dichtbij in. (Na 25 minuten 1-1). De Brazilianen kwamen nu fel op zetten en de Nederlandse achterhoede raakte even de kluts kwijt. De gevaar lijkste man in de voorhoede van Bra zilië was ongetwijfeld linksbinnen Bar boza, een razendsnelle knaap met een goed schot. Dat ondervond Kraak toen hij een schuiver van hem nog net kon stoppen. De Brazilianen kregen gelei delijk het zelfvertrouwen terug en de Oranjehemden konden hun tempo van het begin niet meer handhaven. Bij een aanval van Brazilië kreeg Oden- thal binnen het strafschopgebied de bal tegen zijn hand. De strafschop werd door rechtsbinnen Neto onhoud baar benut in de 32e minuut, 1-2. De Nederlandse achterhoede had plotseling geen kijk meer op het snel le Braziliaanse spel. Een razendsnelle aanval bracht de bal bij Neto en drie minuten na het tweede Brsgiliaanse doelpunt was de stand 1-3. Unfair Nederland werd nu volkomen over speeld. Met korte passes bracht Brazi lië de bal op en de enkele Nederlandse uitvallen leverden in deze periode slechts één corner op. Het middenveld was thans geheel voor de Brazilianen, die door hun grotere snelheid en be weeglijkheid thans absoluut de meer deren waren. Bij een botsing tussen Bennaars en een Braziliaan kon de laatste zich niet beheersen en trapte de Nederlander in zijn maag. Van der Leek moest er aan te pas komen om Bennaars weer op te kalefateren. De Nederlandse achterhoede zocht tot de rust heil in de huitenspelval, waardoor voorlopig gevaar werd bezworen. In het eerste kwartier speelde het Nederlands elftal zeer aantrekkelijk en de kleine Nederlandse kolonie keek elkaar op de tribune met tevreden ge zichten aan. Bovendien scoorde Van Boessel spoedig op voortreffelijke wij ze uit een vrije schop een schitterend doelpunt, zodat de mening gerecht vaardigd was, dat de Nederlanders van dit Braziliaanse studentenploegje makkelijk zou kunnen winnen. Als onze landgenoten in dat eerste kwar tier hun overwicht in een tweede doel punt hadden kunnen uitdrukken, zou dat waarschijnlijk de nekslag hebben betekend voor de ploeg van coach Car- dozo. „Als" is echter altijd een beroerd woord en zeker in een voetbalwed strijd. De realiteit is dat Brazilië op gelukkige wijze aan de gelijkmaker •kwam, gevolgd door een doelpunt uit een strafschop, welke de Italiaanse scheidsrechter toekende wegens aan geschoten hands van Odenthal. Wij zijn van mening dat Barnardi, die een ma tige indruk maakte, de overtreding van de Haarlemmer zeer zwaar heeft gestraft. Hoe het zij, de Nederlanders bleken na deze onfortuinlijke 2-1 ach terstand niet meer in staat hun zelf vertrouwen te herwinnen. Geen en kele speler kon zich meer boven een zekere vlakheid verheffen en zijn team-genoten inspireren tot het zo noodzakelijke enthousiasme dat nodig v/as om de handige tegenstanders, die vol komediantentrucjes zaten, de baas te worden. Goede ouverture Het eerste kwartier stond in flagran te tegenstelling tot het overige deel van de wedstrijd. Nadat de eerste Bra ziliaanse aanval was afgeslagen, for ceerden onze landgenoten een hoek schop. De hoge bal werd echter op su blieme wijze door doelman Cayalheiro uit de lucht geplukt. Meteen volgde weer een snelle aanval, waaruit Mom- mers de bal scherp voorzette. Bennaars kopte scherp in maar weer was de Braziliaanse goalie op zijn post. Met een katachtige sprong kon hij zijn doelmond zuiveren, zij het dan ook ten koste van een corner. Bennaars was echter nog niet uitgevuurd. Keihard zond hij een strak schot in, dat via het been van een der backs tot corner werd verwerkt. Even kreeg de Brazi liaanse verdediging rust toen Cayal heiro de bal ver uittrapte. De Neder landers hadden kennelijk grote plan nen en met een tactische kopbal zette Van Roessel Mommers aan het werk. Weer moest Cayalheiro ingrijpen en weer kon hij dat niet anders dan door een hoekschop weg te geven, de vierde corner binnen vijf minuten. Het is begrijpelijk dat de jonge Bra ziliaanse ploeg enigszins overrompeld werd door het hoge tempo van de Ne derlanders, die ook daarna nog met verrassende throughpasses de weg naar het doel van Brazilië konden vinden. Eenmaal kon Cayalheiro een hoge bal juist voor het hoofd van de actieve Van Roessel weg tippen en weinige tellen later moest hij zich met de moed der wanhoop voor de voeten van Van der Kuil werpen. Nadat Van Roessel het doel van zijn tegenstanders enkele centimeters te hoog had gezocht, bracht de Nederlandse aanvalsleider uit een vrije schop het overwicht van de Oranjehemden met een keurig doel punt tot uitdrukking. Buitenspelval De meeste Braziliaanse aanvallen eindigden meestal in de listig door de Nederlanders opgezette buitenspelval. De Nederlanders bleven het initiatief Vrijdag a.s. zal een Nederlandse bondsploeg in een stad ergens ten noorden van Helsinki een vriendschappelijke wedstrijd spe len tegen een Fins elftal. Wan neer de voetbalploeg naar Ne derland terugkeert, is nog niet bekend, maar vóór a.s. Woensdag zal dat zeker niet het geval zijn. Gisteravond kwam de Braziliaanse ploeg naar het hotel van de Ne derlanders te Turku en bood ir Hopster, de chef d'équipe, een vaantje en een medaille aan, wüarop de Brazilianen een drie werf hoera op de Nederlanders uitbrachten. Ir. Hopster revan cheerde zich met het uitdelen van K.N.V.B.-insignes voor spelers en of ficials en hoopte, dat de vriend schap tussen beide landen zo zal blijven als zij op het veld was geweest. Met technisch goed verzorgd spel, sterk individualistisch uitgevoerd, na men de Brazilianen in de tweede helft direct het initiatief in handen. Telkens konden zü het Nederlandse doel be dreigen door hun enorme snelheid en zeer grote activiteit. De Oranjchemden bleven na deze demonstratie van ge acheveerd spel een zwakke party voet, bal spelen. Niet alleen konden zi) de aanvallen met moeite weren, maar de voorhoede kon de goede combinatie, waarmede in het eerste kwartier van de wedstryd de Braziliaanse ploeg werd overdonderd, niet vinden. Na zestien minuten spelen in de tweede helft blunderde Terlouw op het middenveld, waardoor de gevaar lijke Barboza een unieke kans kreeg om de voorsprong van zijn land te ver groten, maar zijn keihard schot vloog meters langs het doel. Met de moed der wanhoop kwamen de Oranjehem den terug en het was Bennaars, die het voorbeeld gaf en zich fel inspande om kansen voor zijn teamgenoten te scheppen. Het was dan ook zijn werk, toen Van der Kuil in vrije positie de bal kreeg toegespeeld, maar het schot van de Velsenaar kwam tegen de ova le lat terecht en stuitte het veld weer in. Dit was bepaald pech voor de Oranjehemden, die door een doelpunt mogelijk uit hun depressie hadden kunnen komen. Na een botsing met Mommers moest Neto van het veld worden gedragen, maar na twee mi nuten was de man alweer terug en speelde even vrolijk verder alsof er niets was gebeurd. Enkele minuten later ging Passanha eruit, blijkbaar gewond aan de enkel, want de Brazi liaan wees met wanhopige gebaren op dat lichaamsdeel. Wederom speelde Brazilië dus met tien man. Een kop bal van Van Roessel ging juist over de lat. Dn Willem li-middenvoor kreeg enkele scoringskansen, welke hij door te haastig en te wild te trappen, niet benutte. Zo verstreek een half uur- Nederlaag een feit De nederlaag werd een zekerheid, toen bU een verdwaalde aanval de bal terecht kwam by de linksbuiten, aan voerder Moreira, die na een felle rush en van grote afstand een keihard schot loste, schuin en fel langs de grond, welke door Alberts niet werd gestopt, omdat onze achterspeler meende dat de bal naast het doel zou gaan. Toen dit schitterende schot in het doel ver dween en Brazilië dus met 4-1 de lei ding had, sprong Moreira twee meter hoog en drie meter ver en werd hy door al zijn teamgenoten afgezoend. De rest van de wedstrijd was ver makelijk door de theaterstukjes, wel ke de Brazilianen uithaalden, hetgeen zij trouwens de gehele wedstrijd had den gedaan. Neto verdween weer eens van het veld, door een paar van zijn spelers gedragen, maar toen hij weer op de grasmat verscheen, scoorde hij meteen maar een vijfde doelpunt van verre afstand, hoog in de hoek, waar Kraajc, gehinderd door de laagstaande zon, niet eens naar greep. Met een zware 5-1 nederlaag verlie ten de Oranjehemden het veld. De Bra zilianen sprongen gezamenlijk een paar maal in de lucht, voordat zij in de kleedkamers verdwenen. Het Ne derlands elftal was voor het Olympisch voetbaltornooi uitgeschakeld op een wijze, welke aan duidelijkheid niets te wensen had overgelaten. Het voetbaltournooi Een verrassing in de voorronde van het Olympisch Voetbaltournooi was de 53 overwinning van Luxemburg op Engeland. Onze Benelux-partners scha kelden de Britten uit in de verlenging, daar de normale speeltijd in een 1—1 gelijk spel eindigde. Italië gaf de Ver enigde Staten geen schijn van kans. De Azurrl wonnen met niet minder dan 8-0. Egypte en Chili speelden een gelijkop- gaande wedstrijd. Nadat de rust met 22 was ingegaan zegevierden de Egyp- tenaren met 54. (Speciale berichtgeving) Toen de Nederlandse alhlctickploeg gisteravond enkele uren nadat de voor zitter van N.O.C., mr. J. Linthorst Ho- man en de Nederlandse roeiers waren gearriveerd, op het oude vliegveld vun Helsinki, Malmi, uit de „Pauius Potter" stapte en de persfotografen Fanny Biankers-Koen onder vuur namen, heb ben wy even een praatje gemaakt met Wim Slijkhuis. Slijkhuis vertelde ons, dat de bles sures aan zijn beide achillespezen nog niet waren genezen, maar bij de trai ningsrondjes, die hij een paar dagen voor het vertrek naar Helsinki had ge lopen, had hij geen hinder van de bles sures ondervonden. „Ik hoop er het beste van", vervolgde de Trekvogelman, „maar het is jammer, dat de 1500 meter series kort na de 5000 meter finale .be ginnen. Het zal er dus wel op uitdraai en, dat ik alleen de vijfduizend loop". (Speciale berichtgeving) HELSINKI, Woensdagavond- Het Duitse hockeyteam is er op het fraaie veld van het wielerstadion te Helsinki in geslaagd zich door een ruime, doch enigszins geflatteerde 72 overwinning op Polen voor de tweede ronde, die Vrydag tegen Nederland zal gaan, te kwalificeren. Het meespelen van Han Drijver ln de Wedstrijd tegen de Duitsers is nog steeds onzeker. Na een onderzoek in het ziekenhuis te Helsinki heeft de To- goon vanavond weer wat geoefend en zijn bevindingen waren van dien aard, dat hij goede hoop heeft, Vrydagavond te kunnen aantreden. Ook Dercks en Boerstra zijn niet helemaal honderd procent. De eerste heeft last van een gevoelige dijspier, terwijl Boerstra een bloeduitstorting aan een der tenen heeft. Verzorger Vriesinga is er echter van overtuigd, dat het volledige Oran jeteam fit en wel het velodrome zal kunnen .betreden. De ontmoeting Dultsland-Polen was een harde, maar faire en aantrekkelijke wedstrijd, die voor de Polen een min of meer teleurstellend verloop had. Drie goed benutte strafcorners brach ten de ruststand op 21 voor Polen, dat door hoger tempo de technisch be tere Duitsers had overrompeld. Duits land was niet in de sterkste opstelling verschenen, hetgeen op onderschatting van de tegenstander wees, die na twintig minuten gehandicapt werd door 't uitvallen van de rechtshalf Adamski. Polen moest (evenals dit in het voetbal- tornooi het geval is) met tien man verder spelen. Na de hervatting namen de Duitsers snel met goede combinaties, waarbij vooral het binnentrio uitblonk, het initiatief. Reeds in de eerste mi nuut had Stoltenberg succes, waarna de stand in regelmatig tempo tot 7—2 werd opgevoerd. Het Nederlandse elftal, dat de wed strijd bijwoonde, zal het niet gemakke lijk krijgen, hoewel de Duitse verdedf ging geen al te sterke indruk heeft ach tergelaten. In de andere voorronde van het hockeytournooi won Frankrijk met 5_0 van Italië. De ruststand was 40. VA het verrassende resultaat van de Nederlandse ploeg ln de negentiende etappe, heeft het weinig gescheeld of ook de etappe van gisteren zou een zege zijn geworden van één van de jongens van de „Pel". In een etappe waarin de sterke Wim van Est bergen werk bad verzet, kon de man uit St. Willebrord ln de laatste kilometers niet meer de kracht opbrengen om de vertwüfelde sprint van de Regionaal Vivier te weerstaan. Vivier ging met zes seconden voorsprong op Wim van Est als éérste door de finish. Naast deze tweede plaats was er nog een Nederlander die zich bij de snelste tien klasseerde. Dat was Faanhof, de grote pechvogel uit deze tour, die een zelfde tüd noteerde als Stanneke Ockers en Nolten die twaalfde werd. De overige Nederlanders arriveerden allen in een groot peloton dat ex aequo op de dertiende plaats werd geklasseerd. Het gevolg was dat het witte legioen in het ploegenklassement weer enige minuten op de Spanjaarden inliep. Het is echter waarschyniyk dat de Spaanse ploeg in de zware bergetappe LimogesClermont Ferrand weer iets zal uitlopen. niRECT na de start ondernam de Fransman Lauredi een poging uit hel peloton weg te vluchten. Prompt werd het hem door verschillende ren ners duidelijk gemaakt dat in deze etappe geen gekke dingen zouden wor den toegelaten. Ook Remy wilde zich even overtuigen of de groten in het peloton op hun hoede waren. Nauwe lijks had hij echter enkele meters voorsprong genomen of hij kreeg wa terdrager Corrieri aan zijn wiel. Teis- seire snelde zijn landgenoot te hulp maar ook nu weer commandeerde Bin- da een soldaat naar voren. Het was ditmaal Milano. Door deze schermutselingen was het tempo danig opgevoerd en na vijftig km hadden de renners tien minuten voorsprong op het tijdschema. Te Mus- sidan (80 km) kwam het peloton weer voor een gesloten overweg en Decaux, Giguet, Bianchi en Vivier maakten hiervan gebruik om te ontsnappen. Bij de vliegende contröle in deze plaats volgde het peloton op 400 meter, aan gevoerd door De Hertog en Coppi. In de kop was echter geen samenwerking en bij Neuvic (91 km) waren de uit lopers weer in de grote groep opge nomen. MET enige achterstand op het peloton volgden enkele renners, onder wie onze landgenoot Dekkers, Gelabert, De- ledda en Martini, die jacht hadden ge maakt op jonge eendenBlijkbaar verwachtten zü zo vroeg nog niet de beslissende slag. Faanhof en Van Bree- nen waren bij Benevent gevallen en kwamen met een grotere achterstand door. Bij de verzorging te Perigneux (115 km) waren Faanüof, Van Breenen en Deledda weer bijgekomen en had het peloton nog maar een minuut voor sprong op het tijdschema. Tot nog toe had de rit niet veel moeilijkheden opgeleverd; die kwamen nu pas, zij het dan in geringe mate- Tij dens het bestijgen van een hoogte van 411 meter slaagden enkelen er in uit het peloton weg te lopen. Het eerst ging Giguet van Z.O.-Frankrijk, ge volgde door de Italiaan Magni en de Parijzenaar Decaux. Zy passeerden de vliegende contröle te Thiviers (152 km) met dertig sconden voorsprong op de groep, die alle krachten inspande om bij te komen. De Belg Van Ende, de Nederlander Van Est en de Frans man Remy demarreerden en konden zich by de vluchtelingen voegen, die bij Coquille, zestig km voor de finish, 300 meter voor het peloton reden, dat aangevoerd werd door Lazarides. Het tempo ging snel omhoog, want Robic en Ockers zagen hun klasseringen in gevaar komen door de vlucht van Mag ni en gaven al wat zij konden om de achterstand te verkleinen. De kop werd deze jacht te machtig en achtereenvolgens lieten Van Ende en Remy zich terugvallen. Remy deed nog een vertwijfelde poging zijn gun stige positie te herwinnen en slaagde daar zowaar in. Veertig kilometer voor Limoges was de voorsprong van de vijf leiders geslonken tot honderd me ter en Magni en Giguet, die hun kan sen te «niet gedaan zagen, lieten zich door de groep opnemen. De Parijze- naars Renaud en Decaux zagen toen hun kans en samen met de reginaal Vivier en Van Est namen zij een kleine voorsprong. De leiders in het algemeen klassement waren tevreden en lieten dit viertal gaan. Hun posi ties liepen bij deze vlucht immers geen gevaar. De kopgroep wist dan ook gaandeweg de voorsprong te ver groten en toen het stadion van Beau- blanc in zicht kwam, waar op de sin- telbaan de eindstreep lag, bedroeg het verschil vier minuten. Vivier, die al enige malen in deze tour in de eind sprint een etappe-overwinning had verspeeld, nam nu geen risico, rukte zich los en ging met zes seconden voorsprong op onze landgenoot Van Est als eerste over de eindstreep. De Belg Ockers won de sprint van het grote peloton. Het klassement van de 20e etappe BordeauxLimoges (228 km) luidt; 1. Vivier (WZW-Frankrijk) 6.31.48 (bo nificatie inbegrepen); 2. Van Est (Ned.) 6.32.24 (bonificatie inbegrepen); 3. Decaux (Parijs) z.t.;- 4. Renaud (Pa rijs) z.t.; 5. Kebaily (Noord Afrika) 6.35.41; 6. Ockers (Belgie) 6.35.49; 7. Goldschmidt (Luxemburg) z.t.; 8. Faanhof (Ned.) z.t.; 9. Rosseel (Bel gie) z.t.; 10. Massip (Spanje) z.t.; 11. Weilenmann (Zwitserland) z.t.; 12. Nolten (Ned.) z.t.; 13. het grote pe loton, waarbij onze landgenoten W a g t- mans, Van Breenen, Voorting, Dekkers, Roks en Coppi (Italic). De Hertog (Belgie), Robic (Frankrijk) Eartaii (Tialie), Lauredi (Frankrijk), Close (Belgie), Geminiani (Frankrijk) en Dotto (Frankrijk), allen in dezelfde tyd als Ockers (6.35.49). 1. Coppi (Italië) 129.09.20; 2. Ockers (Belgie) 129.36.21; 3. Robic (Frankrijk) 129.39.57; 4. Ruiz (Spanje) 129.40.09; 5. Bartali (Italië) 129.42.09; 6. Close (Belgie) 129.42.15; 7. Dotto (Frankrijk) 129.46.46; 8. Magni (Italië) 129.46.57; 9. De Hertog (Belgie) 129.57.53; 10. Car rea (Italië) 129.59.03; 11. Gelabert (Spanje) 130.02.01; 12. Geminiani (Frankrijk) 130.08.37; 13. Weilenmann (Zwitserland) 130.10.04; 14. Van Ende (Belgie) 130.19.51; 15. Nolten (Ned.) 130.34.52; 17. Van Est (Ned.) 130.47.47; 20. Voorting (Ned.) 130.59.25; 24. Wagtmans (Ned.) 131.11.30; 51. Roks (Ned.) 132.15.07: 60. Dekkers (Ned.) 132.34.28; 68. Van Breenen (Ned.) 132.59.01; 76. Faanhof (Ned.) 134.07.36. 1. Italië 387.43.21; 2. Frankrijk 387.55.49; 3. Belgie 388.21.16; 4. Spanje 390.07.41; 5. Nederland 390.15.07; 6. Z O - Frankrijk 391 25.40; 7. NOC-Frankrijk 391.59.56: 8. WZW-Frankrijk 392.54.26; 9. Parijs 393.24.45; 10. Zwitserland 393.54.55; 11. Noord-Afrika 394.24.21. Ongeacht de verdere prestaties van de Nederlandse renners in de Ronde van Frankrijk zal de Nederlandse Tour- ploeg op 31 Juli tijdens de in het Olym pisch stadion te Amsterdam te houden Nederlandse wielerkampioenschappen worden gehuldigd. i (Advertentie, Ing. Med.) VEN paar dagen geleden hebben wij een plaatje in de krant gezet van een groep mannen voor een vliegtuig. Even tevoren hadden wij een foto ge publiceerd van een andere groep, óók voor een vliegtuig. Het eerste gezel schap was groot, het tweede klein. Het eerste was dan ook de afvaardi ging van de Koninklijke Nederlands» Voetbalbond naar de Olympische Spe len; de tweede groep werd door da hockeyers gevormd. Na een aantal proefwedstrijden, dat naar veler oordeel niet bijzonder slaagde, stelde de K.N.V.B. aan het Nederlands Olympisch Comité voor een voetbalelftal naar Helsinki uit ta zenden. Bij zo'n uitzending hoort een hele club officials. Die zijn óók mee gegaan. Nederland zou het moeilijk krijgen, zo werd bericht, want het Oranje-elftal moest aantreden tegen zeer sterk geachte Brazilianen. Eigen lijk was Nederland al bij voorbaat kansloos. Maar dat hinderde niet, want de rijke bond van amateurs, die KNVB heet, kon zich uiteraard de luxe van een uitzending permitteren, terwijl het N.O.C. voor andere takken van sport genoopt was een goede vertegenwoor diging „per dubbeltje van iedere sportsman" mogelijk te maken. Nederland heeft tegen Brazilië ge speeld en radicaal verloren. Wij heb ben die wedstrijd niet gezien; wij heb ben het verslag van Leo Pagano ge hoord, die de onhandigheid beging na twee minuten op te merken, dat het Nederlandse team tegen dit Brazilië kennelijk een goede kans maakte! Tot zijn eer dient gezegd, dat hij dit stand punt tot negen minuten vóór het einde heeft volgehouden. Toen werd het l4. En daarmee was de Olympische illusie uit. Dat had de KNVB kunnen weten, indien hij maar wat rustiger en objectiever over eigen zaken oordeelde. Laten we vaststellen, dat het geld niet is weggegooid! Het gaat om deel te nemen, niet om te winnen. Maar dit deelnemen is slechts gegeven aan hen, die uitmunten om persoonlijke talen ten. Men begrijpe ons goed. Wij verwijten de spelers niets. Wij verwijten het de voetballeid+ig, dat zij van de Olympi sche geest, die zelfkennis en zelfbeheersing, e env oud zelfs nederigheid inhoudt, geen letter heeft begrepen. Economi sche overwegingen mogen misschien in niet tè sterke mate gelden. Ons land is niettemin te arm om zich dergelijke grapjes te veroorloven. En het staat zo armzalig, dat wij ons anders voordoen dan wij zijn, op grond van het feit, dat de KNVB rijk werd. Dat ergert ons. Daartegenover staat die tweede groep; van de hockeyers. Het is zeer goed mogelijk, dat die Oranjehemden Vrijdag hun eerste wedstrijd ook ver liezen. Maar zij staan in sterkte te boek als het derde team van de we reld. Na India en Pakistan. Die weel de is moeilijk te dragen. De hockeyers hebben er ook heel wat moeite mee. Maar hun reserve wacht in Bïlthoven of hij daarginds in Helsinki soms nodig is Het zijn wat losse gedachten, maar misschien brengen ze ons op het spor tieve niveau, waarop de Olympische Spelen behoren te staan. We zullen het daar gedurende de. Spelen nog wel eens over hebben. Want véél belang rijker dan het gedoe om de sport, is het, dat wij bij het lezen van de be schouwingen en verslagen van de ge beurtenissen in Finland bedenken, dat de Marathon-loper uit de Oudheid alle tekenen van de burgerlijke waardig heid van zich aflegde en naakt zijn wedstrijd liep. Z ij n hoogste eer was een krans van laurierbladen, hem op het hoofd gezet! Men denke nu aan die grote groep van mannen voor het vliegtuig. Er zit iets in die tegenstelling H. M. K. HELSINKI, 16 Juli. In de K—1 klasse over een afstand van 1000 meter, start onze landgenoot Wim van der Kroft in de tweede serie tegen de ver- Y?n Noorwegen, Frank rijk, Duitsland, Denemarken, Luxem burg en Zuid-Slavie. De Nederlanders C. Koch en J. Klin- gers hebben geloot in de derde serie van het nummer K-2 eveneens over ad°amve r^r Belg'e' Frankryk, Ca- Ver. Staten en Hongarije. fe"l!s start mevrouw A. G. van van w in de derde van het nummer K-l over 500 meter Duft"landWltSerlana' h6t Saar«cbkd

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3