Economisch samengaan basis voor politieke eenheid van West-Europa wek de gal in uw lever op „Wonderland en Gouden Handen" in Amsterdamse R.A.I. I'iiii. I'iiiii.l'iiiiiiii hel liiii^l In Russische satellietstaten 1.255.500 dwangarbeiders Nationale adviescommissie voor landbouwintegratie geïnstalleerd Kampen gelijken op die van Rusland KoAt B 2le v-eAduuenen B&eJtdj&i Samen voor een wel varend West-Europa Expositie voor kinderen, maar ook voor U Niet alleen kijken, maar zélf doen Het Radioprogramma Regionaal commando in Zuid-Oost Europa Economisch overleg van Britse Gemenebest Economische toestand in Engeland baart zorgen Japanse fabrieken willen wapens maken Rapport voor Algemene Vergadering der V.N. PATRICIA WENTWORTH .Onderzoek in Catalina- kwestie niet objectief" Nieuwe Russische nota aan Zweden Oordeel van het Hof is spoedig te verwachten Vloog Engels vliegtuig boven Russisch gebied? Beslag op olielading met een maand verlengd DONDERDAG 17 JULI 1952 JJET zal in de komende jaren voor de landen van West-Europa en ook voor Nederland er op aan komen, of men de vraagstukken, waarvoor men is gesteld zal kunnen oplossen. Nauwere samenwerking in West-Europa is een onverbiddelijke eis. Het gaat om het zyn of het niet zijn. Een streven naar politiek samengaan zal tot mislukking zijn gedoemd, tenzij deze hand in hand gaat met een in economische geest naar elkaar toegroeien. Ook de landbouw vraagstukken, die verre van het minst Ingewikkeld zijn, zullen daarbij betrokken moeten worden. Op nationaal en internationaal gebied ls aan de oplossing van dit probleem veel gearbeid. De tijd dringt echter. Daarom is gisteren door minister Mansholt in Den Haag een z.g.n. nationale adviescommissie voor de Europese landbouwintegratie geïnstalleerd. Deze commissie zal de regering be treffende dit agrarische vraagstuk van advies moeten dienen. 1WIINISTER Mansholt wees in een rede nog eens met grote nadruk op de noodzaak van deze Westeuropese inte gratie. Nederland moet daaraan mee doen. Afzijdigheid zal voor ons land een groot gevaar betekenen. Economisch nationalisme dient tot het verle den te gaan behoren. Dat kan slechts door de vraagstukken te gaan zien in groter verband. Door gezamenlijk lei ding te geven aan productie en afzet kan de vrees voor overproductie wor den weggenomen. Integratie van de landbouw kan voorts niet alleen ge schieden ten behoeve van de producen ten alleen. Het moet ook zijn: verho ging van de productie ten behoeve van de consumenten. WA de installatie gaf ook de voorzitter van de commissie, dr. ir. S. L. Lou- wes, een beschouwing over het vraag stuk, waarvoor deze commissie zich thans mede gesteld ziet, een zaak, waarvan het uiteindelijke doel verho ging van ons aller welvaart is. Daarbij heb ik niet, aldus de heer Louwes, al leen Nederland, maar geheel West-Eu ropa op het oog. Een land kan niet wel varend zijn als zijn buurstaten met ar moede vechten en als dit voor één land geldt, dan is dat zeker wel voor ons land, dat vanouds zo is ingesteld op zijn internationale handel. Met dit gemeenschappelijke doel zal de commissie moeten rekenen en zich daarbij dienen te baseren op het in zicht, dat hier en daar onvermijdelijk een offer zal moeten worden gebracht ter verkrijging van grotere winst in de toekomst. IJ zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een Uter gal ln «w Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die Uter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doea Stromen. Eist Carter'a LeverplUetjes. (Advertentie. Ing. Med.) Moed, fantasie en vasthoudendheid wordt daarom van allen gevraagd, die mede bouwen aan een onderdeel van het grote Europese huis der integratie. ^OOR de unificatie van de Europese landbouwmarkten, zo vervolgde ir. Louwes zijn rede, wordt zeer terecht bij de landbouwgemeenschap gedacht aan een ruime overgangstijd. Toch moet deze tijdsfactor ons niet op een dwaal spoor brengen. Wij leven niet in een onbedreigd gebied en wij zullen er voortdurend met grote voortvarendheid aan moeten werken om te voorkomen, dat wij innerlijk verdeeld en zwak, on der de voet worden gelopen. Tenslotte voerde spreker aan. dat er reeds diverse plannen uit verschillende staten gereed liggen voor nadere stu die, waarbij hij nog toevoegde, dat het streven niet moet zijn op een autar kisch, maar wel op een economisch zelfstandig Europa. Concurrentie wordt als noodzakelijke factor in dit streven gezien, terwijl de markten gereguleerd dienen te worden door organen, die zo weinig mogelijk in de bestaande natio nale systemen ingrijpen. Vertegenwoor diging der producentenorganisaties in deze organen dient mogelijk te zijn. VRIJDAG 28 JULI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gram.muziek. (9.350,40 Waterstanden.) 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gra- mofoonmuziek. 10.40 Sopraan en piano. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Gram.muziek. 11.35 Orgelspel. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram.muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gra- mofoonmuziek. 13.20 Orkestconcert. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Gram.muziek. (Pl.m. 15.00—15.20 Voordracht.) 16.00 Haarlemse Orkestvereniging, koor en solisten. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Pianoduo. 17.15 Mu zikale causerie met illustraties. 17.50 De Ronde van Frankrijk. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Gram.muziek. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 „Vroomheid die moest buiten staan", causerie. 19.45 „Op bezoek bü an deren", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Gram.muziek. 20.30 „Europa één", causerie. 20.40 „Van vreemde bodem", causerie. 21.00 Geva rieerd programma. 21.25 Lichte muziek. 21.55 Buitenlands overzicht. 22.10 Gram. muziek. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Kamerorkest. HILVERSUM n, 298 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gra mofoonmuziek. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Maastrichts Btedelijk Orkest en solist. 10.20 Metropole-Orkest. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram.muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. 12.30 Land en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Salon orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Militaire cau serie. 13.25 Gram.muziek. 13.45 Voor de huisvrouw. 14.00 Strijkkwartet. 14.30 Or kestconcert. 15.15 KRO-Kaleidoscoop. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Gram.muziek. 17.25 Olympi sche Spelen. 18.15 Nieuws. 18.30 Gram. muziek. 18.40 „De Uitkijkpost", causerie. 18.50 Lichte muziek. 19.05 Militaire cau serie. 19.15 Regeringsuitzending: „Verkla ring en Toelichting". 19.35 Politiekapel. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws en weer berichten. 20.08 „Heiligen gaan naar de Hel". 20.18 Omroeporkest, koor en solis ten. 21.00 Brabants halfuur. 21.30 Amuse mentsmuziek. 21,55 „Zeg. heb je nog nooit van Kajotsters gehoord?", klankbeeld. 22.15 Franse muziek. 22.45 „Het Christe lijk Oosten", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Gramofoohmuziek. Experimentele Televisieprogramma van de Vara. 20.1521.45: 1. Telenews; 2. Weeroverzicht; 3. „Uit het land van de Poeszta's"; 4. „Met deze handen", film; 5. Cabaret. (Van een speciale verslaggever) „Niet om me heen blijven hangen. Ga maar naar buiten!" We horen het moeder nog zeggen, wanneer we ons weer eens verveelden in de lange zomervacantie. Dit is al enige jaren geleden. Maar kinderen, die zich verveelden in hun vacantie zijn er gebleven. Zij zullen er wel altijd blijven ook. Wanneer die kinderen nu buiten wonen, duurt de verveling meestal niet zo lang, en zo dit wel het geval is, het gezonde bui tenleven biedt hun mogelijkheden te over om de kwade gevolgen van die verveling af te reageren. Anders is het in de grote stad, waar de verveling op de zich ontwikkelende jonge mens een stempel kan drukken, dat minder on schuldig is, dan oppervlakkig gemeend zou kunnen worden. In dit licht bezien moet men een ini tiatief, als thans in de hoofdstad van ons land tot uiting is gekomen in de tentoonstelling „Wonderland en Gou den Handen" in het grote R.A.I.- gebouw, bijzonder toejuichen. Van 16 Juli tot 6 Augustus wordt deze ten toonstelling gehouden. In „Wonder land" hebben de organisatoren zich ge richt op de actieve medewerking van het kind, en dan ongetwijfeld in hoofd zaak het zich vervelende grote-stads- kind. Het kan er komen spelen met electrische treintjes en ander speel goed, komen tekenen, fotograferen, knutselen, weven, leerbewerken en boetseren. Er is een spel „De weg van een brief" van de P.T.T., waar bij de kinderen zelf als personeel kun nen optreden, en er is een speeltuin en een jeugdleeszaal. Zelfs een stuk bos met kampeertenten is er kunstig geïmiteerd. „Gouden Handen" „Gouden Handen" richt zich meer tot de volwassenen. In deze expositie is ook samengebracht, wat Nederlanders uit alle windstreken van ons land in hun vrije tijd uit liefhebberij vervaar digden. Men staat verbaasd over wat hier aan talent getoond wordt. Met be wondering hebben we gestaan voor de electrische klok van gedreven ko per van de korporaal-vliegtuigmotor monteur J. H. Botterwag uit Amers foort, voor het verfijnde reliëfwerk in hout, dat de gemeente-ambtenaar B. H. Nijssen uit Hoorn maakte, voor het gobelin-wandkleed van mevrouw L. Nieuwenhuis-Schrijnen uit Oldenzaal, waarin gebeurtenissen uit haar studie- en onderduiktijd verwerkt werden, voor het minutieuze kantkloswerk van mevrouw M. A. van Breen-v. d. Eyck uit Vlissingen, voor het modelzeiljacht van Hans Fortuyn Harreman uit Apel doorn, het model van de „Willem Ruys" op schaal 1 200 van de belas tingambtenaar F. A. v. d. Berkhof uit Terneuzen, en dan ten slotte voor het reuzencircus Gleich, dat de Amster dammer B. J. van Herwerden in 26 jaar met 30.000 onderdeeltjes in minia tuur bouwde. Een goede knutselaar is niets te min. Wat voor een ander waardeloos is, is voor hem dikwijls zeer waardevol. De waarheid van deze stelling vindt men ook weer honderdvoudig beves tigd op deze expositie. Het mooiste voorbeeld ervan mag men zien in de gitaar en mandoline, die de heer L. Hillebrand uit Veenendaal zich ver vaardigde uit respectievelijk 4500 en 2300 afgebrande luciferhoutjes. Het bij zondere eraan is ongetwijfeld mee, dat er ook nog een goed geluid uit deze instrumenten komt. „Gouden Handen" werd in 1949 in Ede georganiseerd, „Wonderland" ln 1951 speciaal voor de jeugd in de Houtrusthallen te Den Haag. De RA.I. geeft deze twee thans gecombineerd te aanschouwen en te beleven. Een ge lukkige greep. En een gelukkig doel voor een zich vervelende vacantie- jeugd. Bevelhebber nog niet bekend De Navo-landstrijdkrachten in Zuid- Oost-Europa, in casu de troepen van Griekenland en Turkije, welke landen in Februari van dit jaar tot de NAVO zijn toegetreden, zullen onder een re gionaal commando komen. Het bevel over deze troepen zal in handen worden gesteld van een Amerikaanse officier. Wie voor deze post zal worden benoemd is nog niet bekend. Door deze maatre gel komt men tegemoet aan het steeds door de Britse regering gemaakte be zwaar tegen het plaatsen van de Turk se en Griekse legers onder het directe opperbevel van admiraal Carney, om dat hierdoor het Zuideuropese comman do moeilijk hanteerbaar zou zijn. De overige landstrijdkrachten in Zuid- Europa komen onder de Italiaanse lui tenant-generaal Enrico Fra'ttini. In Zuid-Oost-Europa zal cok het hoofd kwartier voor de tactische luchtmacht worden opgericht onder de Amerikaan se generaal-majoor David Schlatter. De bevelhebber over de Middellandse Zee- vloot is nog niet benoemd. Deze kwes tie zal blijven rusten totdat het Brits- Amerikaanse geschil hieromtrent is op gelost. Naar verwachting zullen ministers van de landen van het Britse Gemene best in November te Londen bijeenko men om alle aspecten van de financiële, economische en handelsproblemen van het Gemenebest te bespreken. Waar schijnlijk zullen financiële functionaris sen en economische deskundigen uit de landen van het Gemenebest omstreeks medio Augustus te Londen bijeenkomen om de tegenwoordige toestand van het sterlinggebied in ogenschouw te nemen. Churchill, heeft medegedeeld, dat binnenkort in het Lagerhuis een be langrijk debat over de economische toe stand gehouden zal worden, dat twee dagen zal duren. Churchill zelde: „Het Huis zal in kennis gesteld worden van de zeer ernstige maatregelen, welke op alle gebieden genomen worden met het doel ons in staat te stellen te leven van onze inkomsten en onze export". Vijf van de grootste wapenfabrieken van Japan hebben zich tot de regering gewend met het verzoek bepaalde wa pens, zoals explosieven, bommen en ontstekingen te mogen produceren. De ze zouden dan hoofdzakelijk aan de Amerikaanse troepen worden geleverd, aldus een groot Japans blad. 2. „H'm, veel staat er niet over die bandieten in", riep Moeder teleurge steld uit. Alleen, dat ze in voorarrest zitten en zo spoedig mogelijk voorge leid zullen worden". „Nu ze mogen nog wel oppassen met die twee". Pim scnua- de met een eigenwijs gezicht zijn hoofd. „Die Billie en Kareltje zijn geen ge wone huis-, tuin- en keukenbandieten. Hemeltje nee, ik zie ze best in staat otn alsnog te ontsnappen". „Ach jon gen, je leest te veel sensatieverhaal tjes", verklaarde Moeder kort en bon dig. „Zoals van die Dolle Dirk of hoe die man heten mag. En hou nu op met je voorspellingen, want je zou me wer kelijk nog bang maken. Dierendorp ls altijd een rustig dorp geweest en ik zou niet graag ergens anders wonen. Het is alleen jammer, dat ons huis nu langzamerhand te klein wordt. Ik zou graag een iets grotere woning willen hebben, nu jullie ook groter worden, maar voorlopig zal dat wel een vrome wens blijven". Moeder zuchtte even, maar haar gezicht klaarde al gauw weer op. „Kom, laat ik niet mopperen, we hebben in ieder geval geen last van inwoning en dat is ook al een heel ding in deze tijd". Maar Moeder neus de toch, zoals ze elke avond deed, de advertenties door. Volgens verklaringen, die onlangs zijn afgelegd voor een speciale commissie van onderzoek der V.N., zouden er on geveer 442 kampen voor dwangarbeid zijn in Tsjechoslowaklje. Polen, Roe menië, Bulgarije en Hongarije met een gezamenlijk inwonertal van naar schat ting 1.255.500. Aaiv de commissie zijn documenten overhandigd, die hoofdza kelijk gebaseerd zouden zijn op getui genissen van ontsnapte gevangenen. De verdeling van de kampen is als volgt gegeven: Tsjecho-Slowakije: 247 kampen met 350.000 gevangenen. Roemenië: 45 kampen mgt 500.000 ge vangenen. Bulgarije: 30 kampen met 62.500 ge vangenen. Hongarije: 95 kampen met 93.000 ge vangenen. Volgens de documenten bestaan de inwoners der kampen merendeels uit IJ LEEST natuurlijk weieens over schendingen van het luchtruim, nietwaar? Nou, wat daar laatst bo ven Bremen is gebeurd, werd niet als een schending van het luchtruim be schouwd, maar Theodoor vindt het nogal aanvechtbaar. Luister. Een Duitse amateurvlieger zou met zijn één-persoonsvliegtuigje enkele kunsten vertonen voor een select publiek, dat voornamelijk uit zijn i ntieme vrien den en bewonderaars bestond. Nu wilde het toeval, dat het vliegtuigje een. dag tevoren was gebruikt voor een DDT-raid op een landbouwgebied, dat door larven werd belegerd. Ter wijl onze vlieger nu allerlei ingewlk- enkele kunsten liet zien, opende zich per ongeluk de uitlaat van de DDT- installatie. Het ganse publiek, alsme de een groot deel van het luchtruim, (en hier heb je nou de schending) kreeg een veeg insectendodende stof te slikken. Woensdagavond heeft de regent van Irak zich per vliegtuig naar Londen begeven. Daar zal hij zich inschepen voor zijn reis naar de V.S. President Truman heeft hem voor een studiereis door Amerika, voor de tijd van een maand, uitgeno digd. Over koning Faroek doen ook weer vreemde geruchten de ronde. Men zegt, dat het zijn liefste gebruik is, een scheut champagne door zijn ■IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH badwater te mengen. Theodoor heeft het nooit gezien, maar als het zo is, zou het een gruwelijk stuk drankmisbruik zijn. Ter herdenking van de stich ting van de Japanse communistische partij, hebben de Japanse communis ten in het gehele land bijeenkomsten gehouden. Het slot van de feestelijk- Het was maar B(r)a(r)-zielig heden werd gevormd door 116 arresta ties. O Een Veenendaalse politie- agent kreeg van zijn baas, de com missaris, opdracht een rommelkamer- tje op te ruimen. Bij zijn werk vond de agent een oud kinderfietsje, waar van niemand blijkbaar de herkomst wist. De agent nam het ding mee, knapte het wat op en gaf het aan zijn kinderen. Een collega van de agent zag het ding bij de kinderen en alar meerde de commissaris, pe collega in kwestie had het rijwiel namelijk her kend, als het eigendom van een van de kinderen van de commissaris De agent werd in arrest gesteld en men heeft hem later tot drie weken ver oordeeld. De waarde van het kinder fietsje bedroeg ongeveer een rijksdaal der. Dezer dagen meldde zich een man bij de Amsterdamse politie met de volgende boodschap: „Ik krijg de laatste tijd zeer hinderlijke en zelfs dreigbrieven toegestuurd. Hoe kan ik daar een eind aan maken?" De dienst doende agent vond de zaak nogal een voudig: t,Wij zullen u natuurlijk hel pen, mijnheer. U weet zeker wel, dat het zenden van dreigbrieven bij de wet verboden is? Hebt u enig idee wie de afzender van die brieven kan zijn?" Dat wist de klager. „Zeker, ze komen allemaal van de ontvanger der belas tingen DOOR 5) Woede, plotseling opgewekt endaar- om gevaarlijk, deed Rietta even net bloed naar de anders te bleke wangen stijgen, maar werd aanstonds onder drukt. „We zijn geen schoolmeisjes meer", merkte ze op, „en er is niets te kijken. Als James hier blijft, zullen wij elkaar natuurlijk ontmoeten. Maar het zou me verbazen als zijn verblijf hier lang zou duren. M.i. zal hij Melling erg vervelend vinden". „Hij heeft veel geld verdiend", zei Catherine nadenkend. „Kom, Rietta, stap eens van je hoge paard af! Als Melling House weer bewoond wordt, zal dat een hele verandering geven en ten slotte zijn jij en ik het langst met James bevriend geweest, 't Moet niet erg leuk voor hem zijn, in een leeg huis terug te keren en daarom vind ik, dat we hem een beetje hartelijk wel kom moeten heten. Kom nu koffie drinken vanavond". Rietta keek haar vriendin recht ln 't gezicht, 't Zou vrijwat natuurlijker ge weest zijn als Catherine James Lessiter voor zichzelf had willen houden en dus moest er iets achter haar aandringen steken: de aap zou nog wel uit de mouw komen. Misschien was 't ook maar een heel klein aapje! Hoe dan ook, Rietta zei niets, maar glimlachte slechts ten bewijze, dat ze zich niets liet wijsmaken. Vereiste ze zich, of steeg een klein natuurlijk blosje naar Catherine's zorg vuldig getinte wangen? Zonder zich te haasten en gracieus als gewoonlijk maakte de ongenode gast aanstalten tot vertrek. „Nu, als je kunt, kom dan zei ze en toen, nog vóór ze bij de deur was: „Is Carr niet thuis?" „Hij en Fancy zijn naar Lenton ge gaan". „Wil hij met haar trouwen?" vroeg Catherine lachend. „Ik heb 't hem niet gevraagd en zou jou ook niet aanraden dat te doen". ,,'t Zou stom van hem zijn als hij 't deed. Ze lijkt te veel op Marjory en het zou dezelfde historie kunnen wor den". „Je hebt geen recht, dat te zeggen". Catharine wierp haar een kushand toe. „Verknoei je tijd niet met me op, mijn vingers te tikken na zoveel ja ren moest je beter weten. Ik gebruik alleen mijn gezonde verstand en jij zou ook verstandig doen als je hem tijdig waarschuwdewanneer je tenminste geen tweede mislukking wilt volgens mij zou die hem de ge nadeslag kunnen geven. Ben je ooit te weten gekomen, met wie Marjory is weggelopen?" „Neen". „Nu, ze heeft iedereen veel narig heid bespaard door niet te blijven le ven. Toen ze teruggekomen was en hij haar weer in huis had genomen, kon hij moeilijk meer echtscheiding hebben aangevraagd, nietwaar? Van haar kant was het heel tactvol, dat ze hem die moeilijkheden bespaarde, maar als hu in herhalingen vervalt, zou 't per slot van rekening niet veel gegeven hebben. Nu, ik zie je nog wel". HOOFDSTUK IV Fancy Bell wierp van onder haar lange ww". een zijwaartse maar aandachtige blik op haar wat somber gestemde metgezel. Weldra keerde ze terug tot het Veel aantrekkelijker schouwspel, dat haar eigen bekoorlijke gezichtje en figuurtje, weerkaatste in de spiegel achter het uitstalraam van een modiste, te genieten bood. Mis schien was die scharlaken kleur eeft beetje erg gedurfd, maar te oordelen naar de blikken van vrijwel alle voor bijkomende mannen scheen het expe riment toch wel geslaagd. Ze stak prachtig af bij Carr, want juist zijn donker, een tikje melancholisch type deed een knap blond meisje nog blon der en knapper schijnen. Hij was pok zo'n aardige jongen, heus, maar ailes zou zoveel gemakkelijker gaan als hij een beetje wilde glimlachen en tonen, op haar gezelschap prijs te stellen. Maar ja, een mens kon niet alles heb ben. Achter het zeer decoratieve uiterlijk van Fancy Bell stak heel wat gezond verstand. Een mens kon niet alles heb ben, dus was het zaak, aan te sturen op wat je het liefst zou krijgen. Als jongelui met veel geld haar soms vroegen, met hen een weekeindje door te brengen, wist ze hun, zonder iets kwetsends te zeggen, toch wel zó te antwoorden, dat ze 't in de regel niet voor de tweede maal probeerden. En een leventje als koormeisje was best zolang het duurde, maar 't duurdeniet eeuwig. De verstandige Frances, die nimmer op de voorgrond trad, ver wachtte van de alom bewonderde en levenspositie zou bezorgen en ze wist precies wat ze wilde, een behoorlijk gevierde Fancy, dat ze haar een goede niet al te zeer opgeschroefd levenspeil, genoeg geld voor een aardig, gezellig tehuis en twee of drie kinderen, be nevens een meisje voor het ruwe werk omdat zij zelf geen zin had, haar steeds zo keurig onderhouden handen te be derven. Natuurlijk zou ze nog genoeg te doen hebben, vooral zodra er kinde ren waren. Welnu, dat zou haar niet kunnen schelen. Frances had alles haar fijn uitgerekend. Ze dacht erover na, of Carr Robertsen haar in dit planne tje van dienst zou kunnen zijn. Hij had een .baan en ook wat geld van zich zelf en Fancy zou 't heel gemakkeliik vinden, op hem verliefd te wezen, maar Frances zou haar zeker van elke dwaas heid terughouden! Haar hand optillend, trok ze hem aan de mouw. „Hier laat mevrouw Welby zich ook kappen", zei ze ,,'t Zal zowat een uur tje duren: is dat goed? Zeker wel, hè?" „O, ja", zei hij onverschillig. „Uitstekend, dan gaan we daarna theedrinken. Tot straks'. Met een merkwaardig gevoel van op luchting zag hij Carr Fancy na. Een heel uur lang zou er niets iran hem verwacht worden. Hij behoefde niet te praten, noch verliefd noch uiterst cor rect te doen. Carr verkeerde in de stemming van een gastheer, die per slot van rekening toch maar blij is, dat zijn lieve gasten hem weer alleen in eigen huis hebben gelaten. Intussen., er bestond bij hem altijd kans op ver storing van die gretig verwelkomde eenzaamheid, kans, dat hij ln de geest weer de tred van Marjory zou horen, haar lach, haar tranenhaar bre kende stem: „Neenik zal je zijn naam nooit noemen. Ik wil niet, dat je hem doodt. Neen, Carr.neen!" Eensklr/s ontrukte een echte, hel dere stem hem aan zijn gepeins. Met een vlug, znuwachtig wenkbrauw fronsen, dat hem zo op Rietta deed ge lijken, zag hij op'en keek in het wel willende gelaat van meneer Holderness. Carr herinnerde zich uit zijn prille jeugd nog het best de welwillendheid, waarmee genoemde heer hem, kleine jongen, eens een halve kroon ten ge schenke had gegeven. En zo op het oog was meneer Holderness niets ver anderdHij zag er nog steeds waar dig en welvarend uit. Zijn blik was even vriendelijk als vroeger, zijn stem had een diepe, ietwat rollende klank en over zijn gehele wezen lag nog iets van de sfeer der achttiende eeuw, die, haar stempel op zijn ouderwets-dege lijk ingericht kantoor had gedrukt. Zijn firma had de traditie van soliede plattelands-zaakwaarnemers onver zwakt gehandhaafd. Nu klopte hij Carr op de schouder' en Informeerde of deze lang ter plaatse zou blijven. „ontevreden" elementen van de bevol king, kleine kooplieden en handwerk lieden, personen uit vrije beroepen, kantoorpersoneel, voormalige landeige naars, „economische saboteurs" en na de oorlog gerepatrieerden. De gevange nen, zowel mannen als vrouwen, zou den gemiddeld 10 tot 12 uur per dag hoofdzakelijk zware handenarbeid moe ten verrichten. Een groot gedeelte van de kampbewoners zou aan allerlei ziek ten lijden als gevolg van ondervoeding en slechte accommidatie. De in de kampen in de vijf genoemde landen beschreven toestanden gelijken zeer veel op de toestanden, die volgens duizenden uit Rusland teruggekeerde voormalige Poolse militairen in Russi sche kampen heersen. 'De commissie van de V.N. houdt zich thans bezig met de talrijke documenten, die in geheime zittingen zijn overgelegd. Verwacht wordt, dat haar rapport gereed zal zijn voor de algemene vergadering in Octo- ber. Het Sowjetrussische ministerie van buitenlandse zaken heeft de Zweedse ambassadeur te Moskou een nota doen toekomen in antwoord op de Zweedse protestnota van 18 Juni inzake het neerschieten van een Zweedse Catalina en de verdwijning van een Zweedse Dakota. Volgens de Sowjet-nota is het onder zoek van de Zwêedse luchtvaartcom missie, waarvan het resultaat in de Zweedse nota werd meegedeeld, niet geschied om objectieve feiten te con stateren, doch om „het onbetwistbare feit" te verbergen, dat de Zweedse Catalina 16 Juni de Russische grens Hééft geschonden. De Zweedse verklaring, dat de Cata lina niet op de Sowjetrussische Migs heeft gevuurd en ongewapend was, wordt door de feiten, meegedeeld door de Sowjet-piloten weerlegd, aldus deze nota. Het Anglo-lraanse geschil Dezer dagen is de laatste hand gelegd aan de redactie van het oordeel van het Internationaal Gerechtshof in bet Anglo-lraanse oliegeschil en het is te verwachten, dat dit oordeel binnen kor te tijd bekend zal worden gemaakt. Men neemt aan, dat de openbare zitting van het Hof, welke in verband hiermee zal worden gehouden, niet zal worden ge houden voordat de Amerikaanse dele gatie bij het op het ogenblik door het Hof in openbare zitting behandelde Frans-Amerikaanse geschil, heeft ge antwoord op 't Franse pleidooi. Er zou dan wellicht een openbare zitting kun nen worden gehouden in het begin van de volgende week, alvorens een aan vang wordt gemaakt met de re- en du pliek in het Frans-Amerikaanse geschil. Een woordvoerder van het Finse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de piloot van een Brits vliegtuig, dat naar verklaard wordt boven verboden Sowjet-gebied bij Por- kala heeft gevlogen, ondervraagd is. Volgens de Finse autoriteiten maakte de £iloot een navigatiefout bij de lan ding. De Britse legatie had Woensdag laat in de namiddag nog niets officieel van de kwestie vernomen. De Finse woordvoerder zeide later, dat het toestel na enige vertraging toe stemming had 'ontvangen zijn weg voort te zetten. De voorzitter van het hooggerechts hof te Aden heeft het op de olielading van de tankboot „Rose Mary" gelegde beslag met 28 dagen verlengd. De zaak zal 14 Augustus weer in be-' handeling worden genomen. De rederij van de „Rose Mary" heeft de gezag voerder der tankboot ontslagen wegens „het niet nakomen van orders".

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 5