Belangstelling voor de kermis is in Den Helder aan het afnemen qq&f/cwjwt/ jjfl K. Hajolé Donkere Duinen in trek bij buitenlandse kampeerders JimmyBrownendebendevan Dolle Dirk RIJWIEL SOLEX-SERVICE-STATION Dertig Zeevaartscholieren voor het diploma AS geslaagd Boerderij te Callantsoog tot de grond toe afgebrand JüLEX Familie Aloser uit Bern tevreden Helderse athleten boekten successen TERUGBLIK OP DE FEESTWEEK Mening van Kamer van Koophandel Aantal goktentjes naar verhouding te groot Tussen Haaks en Kuifje LiA*. s. MODEL 1952 belangrijke verbeteringen Verkrijgbaar bij oen Helder Tcl* Pleisterplaats op reis van 4000 kilometer Veertien candidaten werden afgewezen Jan Busser dingt mee naar de kijker Brandweer krijgt nog 12 spuiten Morgen de AVO-collecfe Het gebeurde in Nieuwediep Teraardebestelling J. J. Verfaille Inwoners ontkwamen op het nippertje LAATSTE NIEUWS Aardbeving in japan LIET kraampje van de „Londcn-Express" en een wagen van „Nougat Aué" heb- ben de herinnering aan de Helderse feestweek nog even levend gehouden. Het platgetrapte gras langs de Kanaalweg, dat gisteravond en vannacht door menig regenbuitje werd besprenkeld, zal weer spoedig fris en welig groeien als weleer. Het circus Mikkenie vraagt nu weer de aandacht van uitgaand Nieuwediep, maar de tijd gaat snel en binnen vijftig weken staat de volgende kermis voor de deur. Hoe zal dan de belangstelling zijn? Het had er de laatste keer alle schijn van, dat de klad een beetje in de feestweek komt. De eerste avond was de be trekkelijk geringe drukte nog toe te schrijven aan een zekere natuurlijke traag heid. Men moest de kat nog even uit de boom kijken, zodat de exploitanten geen enkele reden tot pessimisme hadden. Maar tot een spontane kermisviering is het ook nadien niet gekomen, al werkte het weer in alle opzichten met uitzonde ring van de laatste avond mede. Is het misschien een bezwaar ge weest, dat de attracties te dicht op el kaar stonden aan weerszijden van een „kermisstraatje"? Het is waar, dat hier door de voor het wandelende en kij kende publiek beschikbare oppervlakte maar klein was. Er was eigenlijk een feestweek-wijkje geschapen, dat zonder twijfel een zekere intimiteit had, maar zeker niet „in de loop" lag. Door de ge ringe omvang van deze tijdelijke stads wijk scheen het soms aardig druk, maar de exploitanten hebben opnieuw erva ren dat lang niet alle kijkers ook kopers zijn. Ook hebben wij de klacht vernomen, dat het merendeel der attracties voor volwassenen minder aantrekkelijk was, althans niet zolang zij nog niet in een wat meer ongedwongen kermisstem- ming verkeren. De kinderen hebben in verschillende vermakelijkheden naar hartelust genoten, maar de kinderkaar tjes zetten bij de toch al vrij lage prij- zij niet voldoende zoden aan de dijk. De exploitanten van allerlei „spor ten", die een beroep doen op de slui merende speelzucht in de mensen, heb ben nog de beste zaken gedaan. Men waagde wel graag eens een gokje, in de hoop voor een klein dubbeltje of kwartje een rijke buit in de wacht te slepen. Wij gunnen ieder diertje zijn pleziertje, maar betwijfelen toch of het instandhouden van dergelijke attrac ties aanbeveling verdient. In ieder ge val moet een kermis, dunkt ons, niet ontaarden in een gelegenheid waar men ongebreideld „gokken" kan. ALGEMEEN VERSCHIJNSEL Het teruglopen van de belangstelling voor de kermis in zijn oorspronkelijke vorm is een verschijnsel, dat zich niet alleen in Den Helder voordoet. In tal van gemeenten is men reeds tot af schaffing van dit aloude volksvermaak overgegaan. Inderdaad kan men ziich afvragen of in onze tijd nog wel be hoefte aan een feestweek bestaat. Er zijn zovele middelen tot vermaak, af leiding en verstrooiing, dat de mensen niet meer zoals vroeger al weken van te voren naar de kermis uitzien als naar een oase in een dorre woestijn. In dit verband loont het de moeite, kennis te nemen van hetgeen de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier heeft geant woord op een vraag van het college van B. en W. te Alkmaar. Het Alkmaar- se gemeentebestuur was benieuwd naar het oordeel van de Kamer over de be langen, welke de Alkmaarse midden stand nog heeft bij het houden van een jaarlijkse kermis. Hoewel de positie van Alkmaar als centrumgemeente van een dichtbevolkt gebied wel enigszins anders is als die van Den Helder, zou de mening van de Kamer op de meeste punten ongetwij feld dezelfde zijn, indien naar de be tekenis van de Helderse feestweek werd geïnformeerd. Aan het advies, dat de Kamer van Koophandel na de Woensdagmiddag gehouden ledenver gadering aan het Alkmaarse gemeente bestuur heeft verzonden, ontlenen wij het volgende: De Kamer onderschrijft het belang dat de middenstandsverenigingen aan de kermis voor bepaalde bedrijven hechten. Inderdaad moet geconsta teerd worden, dat een groot aantal café-restaurantbedrijven en winkels in consumptie-artikelen uitermate be lang heeft bij het voortbestaan van de jaarlijkse kermis. Verscheidene dezer bedrijven kunnen zelfs geacht worden een aanzienlijk deel hunner jaarlijkse inkomsten in de kermisweek te be halen. Indirecte voordelen- Dat een andere categorie van mid denstanders daarentegen geen belang bij de kermis zou hebben (als zodanig worden genoemd winkels in textiel, galanterieën, luxe» en lederwaren, boeken e.d.), kan de Kamer niet zon der meer onderschrijven. Zij meent dat de middenstandsverenigingen zich te zeer beperken tot de direct zicht bare voordelen, die de kermis voor be paalde bedrijfstakken met zich brengt. Echter mag niet uit het oog verloren worden, dat de kermisweek als een soort uitgaansweek wordt be schouwd (zie b.v. de speciale schouw burgprogramma's), waardoor tenge volge van het grotere bezoek aan de binnenstad een indirecte bevoordeling van de amusementsbedrijven, maar ook van de winkelstand in het alge meen het gevolg is. Alleen al het be kijken van de etalages door de van buiten komende bezoekers kan tot gevolg hebben dat hieruit op een later tijdstip een koop tot stand komt. Voorts dient niet uit het oog te wor den verloren en de Kamer acht dit punt van zeer veel belang dat de jaarlijkse kermis in een wijd district de aandacht op de gemeente veseigt. Afschaffing van dit vermaak zou het uitvallen van een schakel betekenen uit de rij van min of meer belangrijke gebeurtenissen, die in haar jaarlijkse totaliteit haar bijzonder stempel op de gemeente drukken. De Kamer heeft hierbij nog buiten beschouwing gelaten de belangrijke inkomsten, die de gemeente in de vorm van staangeld en vermakelijk heidsbelasting direct en indirect uit de kermis toucheert en de baten, die vele middenstanders ongetwijfeld zul len toevloeien uit de leveranties, die zij aan de kermisexploitanten ver richten. Verder wil de Kamer nog wijzen op de belangen van de kermisexploitan ten zelve. Deze vormen een groep van nijvere middenstanders en de Kamer wil de ogen niet sluiten voor het feit, dat door het opheffen van de kermis deze groep in haar bestaanszekerheid wordt aangetast. Ten slotte meent de Kamer opge merkt te hebben, dat in gemeenten, waarin vroeger tot opheffing van de jaarlijkse kermis werd besloten of waar nooit een kermis heeft bestaan, soortgelijke amusementen b.v. in de vorm van Lunaparken worden geor ganiseerd, waaruit zou blijken, dat aan deze instellingen een bepaalde be hoefte blijft bestaan, zowel uit het oogpunt van het publiek als van het bedrijfsleven. De Kamer meent derhalve te moeten concluderen, dat aan de jaarlijkse ker mis voor de middenstand zovele voor delen zijn verbonden, dat handhaving daarvan gewenst is. Gaarne geven wij dit oordeel ter overweging aan onze lezers door. Van 30 Juli tot 2 Augustus zal de Noorse torpedobootjager „Arendal" aan onze stad een bezoek brengen. De „Barnehurst" is gisteren weer naar Vlissingen vertrokken. Hr. Ms. „Evertsen" keerde uit Ter- neuzen in Nieuwediep terug. Het is morgen hoog water om 5.45 en 18.10 uur en laag water, om 11.55 uur. De temperatuur van het zeewater was 16,7 graden Celsius. jS0LEX#l STOKVIS ZONEN N.V. Vtn d.r HEEM/ENAF product LIET uitgestrekte kampeerterrein, dat onze gemeente sinds 1 Juni aan de be schaduwde zoom van de „Donkere Duinen" rijk is, mag zich wonderlijk genoeg vooral in de belangstelling van buitenlanders verheugen. De kampeer ders uit ons eigen land hadden blijkbaar hun plannen al klaar, toen de mede deling over de openstelling van dit nieuwe terrein in de organen van ANWB, KNAC, padvinderij en kampeerdersverenigingen verscheen. De Vereniging voor Vreemdelingenverkeer „Den Helder" liet enige duizenden circulaires drukken om de kampeerders alom in Nederland op de aanwezigheid van het riant gelegen terrein „De Donkere Duinen" attent te maken. Bovendien staat aan de Jan Ver- failleweg een weliswaar wat klein bordje, dat passerende kampeerders de weg naar het terr ein wijst. (Advertentie, Ing. Med.) Dezer dagen heeft de wethouder van onderwijs, de heer L. F. van Loo, de diploma's uitgereikt aan de leerlingen van de Zeevaartschool te Den Helder, die slaagden voor het diploma AS (A stuurmansleerling). Hij deed dit met enkele toepasselijke woorden en ver zuimde daarbij niet, de jongelui voor hun verdere loopbaan goede raad en nuttige richtlijnen mee te geven. Zij zullen immers in de toekomst in het buitenland vertegenwoordigers zijn van Nederland en de Nederlandse zeevaart. De namen van de geslaagden leerlin gen zijn: D. E. A. Andries, H. A. J. Bout, W. J. H. M. van Boven, H. van Brero, J. Busser, B. Coster, G. van Eg- dom, F. C. Feuerstein, J. S. Flens, J. W. Greve, L. W. Hageman, J. J. H. Hartkamp, J. Langbroek, J. J. van Marwijk, E. Moll, A. J. Praat, D. Roos, C. Rijkeboer, H. K. M. Schot, J. Sint, C. Smit, T. P. Smit, J. Spruijtenburg, A. Staalman, J. J. G. Stakenborg. J. W. Vissers, H. van Weel, J. B. West, Th. E. de Wit en G. T. Zeegers. Veertien can didaten werden afgewezen. Een extra onderscheiding kreeg Jan Busser uit Den Helder. Hij verwierf door zijn uitstekende cijfers het recht, om mede te dingen naar de kijker, die wordt toegekend aan de leerling van de AS-opleiding, die van alle examen- candidaten in Nederland het hoogste aantal punten behaalt. Deze kijker wordt uitgeloofd door het College Zee- manshoop te Amsterdam. Bij de diploma-uitreiking waren van de. Commissie van Toezicht op het M.O aanwezig de heren M. C. Schakel (voor zitter), A. H. van Riel (secretaris) en G. P. de Lange (lid voor het zeevaart- onderwijs). De heer Schakel gaf de ge slaagde candidaten nog de nodige wen ken en practische raad. Na afloop bleven de wethouder, de leden van de Commissie van Toezicht, de leraren en de ouders van de leerlin gen in de directeurskamer nog enige tijd genoeglijk bijeen. Het zal vooral dit bordje zijn ge weest, dat een aantal argeloze buiten landers heeft „gevangen". De heer en mevrouw Biersteker hebben deze eer ste weken nog niet zo heel veel tenten onder hun hoede gehad, maar 't groot ste percentage daarvan behoorde toch toe aan mensen van andere nationali teit. Toen wij dezer dagen eens op een stille zomeravond een kijkje op hef terrein namen, troffen we de heer en mevrouw Biersteker met hun zoon die van harte meeleeft met het reilen en zeilen in het kamp in druk ge sprek met een gezellige, s*evig ge bouwde Zwitser, de heer Adolf Aloser uit Bern. Deze zakenman was met zijn vrouw en twee zoons per auto van huis gegaan voor een verkenningstocht door West-Europa. Zij benutten de drie weken van hun vacantie voor een tocht van een kleine vierduizend kilo meter door Frankrijk, Belgie, Neder land, Denemarken en West-Duitsland. 'De heer Aloser had niet lang ge aarzeld, toen hij tegen het vallen van de avond in Den Helder kwam en ver nam, dat hij hier best kamperen kon. Het stond hem uitstekend aan, daar aan de rand van het dennenbos, met een mooi uitzicht over het vlakke land, aan de Westzijde afgesloten door de licht golvende duinenzoom. Toen wij met hem stonden te babbelen, kleurde de ondergaande zon de hemel boven de „Streepjesberg" in bloeiend rode en felgele tinten. Wat meer naar het Noorden begon de vuurtoren reeds aan de vervulling van zijn nachtelijke plicht. We konden ons de gevoelens van de heer Aloser wel indenken, die zich bij zonder bekoord gevoelde door deze eenvoudige schoonheid. Is het niet al tijd het „andere" dat ons ia de vacan tie trekt? Onze kamperende Zwitser had zich voorgenomen, geen haast te maken. Hij en de zijnen hadden het hier naar de zin. Zij zouden de vol gende dag eens bij „Den Helder aan Zee" gaan kijken en een tochtje langs de haven maken. En de heer Aloser wilde ook graag weten, waar hij het kantoor van de V. V. V. kon vinden. Toen kwam de heer Biersteker voor de dag met zo'n bescheiden circulaire, waarop een kaartje van de kop van Noord-Holland is afgedrukt. Een rood vierkantje geeft de plaats van het kampeerterrein aan. 'Ergens in een hoekje van het uitge strekte veld stond de tent van de fa milie Aloser. Een ruime gezinstent met een prachtige luifel. Hun auto, een kiene Hillman, school er achter weg. De naaste buren was een groepje jongelui uit Skandinavië. die wij later op de avond ontmoeten in „Duinoord", waar zij gezeten waren achter een fris flesje, Zo brengt ons jonge kampeerterrein de naam van Den Helder over de landsgrenzen. Wij hebben de indruk gekregen, dat onze buitenlandse gas ten een goed getuigenis zullen laten horen, wanneer zij weer op hun basis zijn teruggekeerd. Daar kan onze stad in de toekomst slechts wel bij varen. Nieuwe apparaten van 2800 L. per minuut Onlangs deelden wij reeds een en ander mede over de dienst Bescher ming Burgerbevolking, Waarbij wij berichtten, dat het Helderse brand weermateriaal met 14 spuiten zal wor den uitgebreid. Inmiddels zijn daarvan twee gearriveerd, eenvoudige twee wielige exemplaren met een vermo gen van 2200 L. per minuut. De Hel derse brandweermannen zien nu nog 12 nieuwe spuiten tegemoet, z.g.n. luchtgekoelde Diesel-spuiten, die in onze stad nog niet worden gebruikt. Haar mechanisme berust op het beste systeem, dat de spuitgasten zich den ken kunnen. Deze spuiten kunnen binnenkort worden verwacht. Voor de reperatie zal een speciale Diesel-mon teur worden opgeleid. De spuiten ge ven 2800 L. water per minuut. Wij vestigden reeds de aandacht op de inzamelingsactie, die deze week wordt gehouden ten bate van de Ned. vereniging Sociale zorg voor minder validen „A.V.O.", welke actie morgen wordt besloten met een straatcollecte. Voor de huis-aan-huis-inzameling heb ben zich zoveel collectanten gemeld, dat vrijwel alle huizen in onze stad kunnen worden bewerkt. Voor de straatcollecte van morgen was de toe loop echter minder groot. Dames en heren (ouder dan zestien jaar) die het afdelingsbestuur morgen als collectant (trice) willen bijstaan, kunnen zich na één uur vervoegen in de bovenzaal van café „Postbrug" aan de Koningsplein, voor het in ontvangst nemen van bus sen en speldjes. Tijdens de nationale vijfkamp van het N O C. te Breda behaalde W. A. Aalbersberg uit Den Helder een twee de plaats met 20 treffers en 187 pun ten Op de eerste plaats eindigde J. van Wijlinck, Doorn, met 20 treffers en 189 punten. Kraus, eveneens uit Den Helder werd zesde met 20 treffers en 183 punten. Kraus neemt in het klas sement na de derde dag de tweede plaats in met veertien punten, achter Mes die vier punten voorsprong heeft. De estafette ploeg van de Ko ninklijke marine te Den Helder zege vierde te Leiden op de x x 400 meter in een tijd van 3 min. 41 sec. Marinier Rebel (Den Helder) wierp zijn discus 44.995 meter ver hetgeen voldoende was voor een eerste plaats. Ook het num mer kogelstoten nam hij voor zijn re kening met een stoot van 13.30 meter. Dezer dagen berichtten wij, dat Zondagavond een jeugdige Haarlem mer was aangehouden, die er van ver dacht werd uit de keukenwagen van een kermisexploitant een portemonnaie met vier gulden te hebben gestolen. Hij bekende. Later kwam nog vast te staan, dat hij een valse naam had op gegeven en niet in Haarlem thuis hoorde, maar in het opvoedingsgesticht „Valkenheide" te Maarsbergen. Daar uit was hij op 6 Juli ontsnapt. In de Boerhaavestraat werd dezer dagen een twaalfjarig meisje plotseling onwel. Zij ging bij een vriendinnetje op de bagagedrager zitten, waar zij even later afviel. Zij liep lichte verwondin gen op en werd, na in het St. Lidwina- ziekenhuis te zijn verbonden, naar huis gebracht. Op de Parallelweg slipte een rij wiel met hulpmotor, bestuurd door een 31-jarige stadgenote. Zij reed tegen een boom. Een flinke snijwond was van deze botsing het gevolg. Zij werd naar „Parkzicht" overgebracht. Sabu bezoekt H. Ms. Tromp' Morgenochtend om halftien zal „Ele- phant Boy", Sabu, in gezelschap van de heer en mevrouw Mikkenie en enkele andere artisten, een bezoek brengen aan H.M.'s „Hertog Hendrik". Nadat aan boord van het wachtschip koffie is ge bruikt, zal H.M.'s „Tromp" worden be zichtigd. De tejaardebestelling van het stoffe lijk overschot van de heer J. J. Verfaille zal niet zoals we in ons artikel van gisteren schreven Zaterdagmorgen plaats hebben, doch Zaterdagmiddag om 3 uur op de Alg. Begraafplaats te Alkmaar. HRCTYBB De derde klasser TYBB komt Zater dagavond bij HRC op bezoek De opstelling van HRC is als volgt: Lmgbeek; Scheer en H. Swart; Van de Maa, A. de Vries en M. Hoolboom: Kramer, Pulles, Den Os, Ten Braak en Rijkers. Gisteravond, om ongeveer half twaalf, brak er vermoedelijk ten ge- 116. De vijf gevangenen waren te hongerig om behagen te scheppen in het voeren van lange gesprekken. Dat bemerkte Jimmy ool^ wel. Daarom drong hij er óp aan een beetje haast te maken. „Als jullie dit rotspad af- lopen", zei Jimmy, „zullen jullie be neden commissaris Krabberteen aan treffen. Hij zit daar op jullie te wach ten. Maar maak 'm maar niet aan 't schikken, anders gaat-ie hals over kop aan de haal". De agenten Bonnemans en Wim Wiebel begonnen te grijns lachen. „U brengt ons op een Idee, meneer Brown", zeiden ze. Jimmy knipte. „En nu mannen, ga ik af scheid van jullie nemen. Ik heb ge daan wat ik kan en ik ga terug naar Muidermonde. Doe m'n hartelijke groeten maar aan de commissaris en maak 'm niet al te erg aan 't schrik ken." Zo nam Jimmy Brown afscheid van het roversnest van Dolle Dirk en begaf hij zich te voet naar Muider- monde, naar de sluiswachterswoning in de hoop dat hij daar rustig nog een paar uurtjes zou kunnen slapen wam dlV°?^e Zich toch wel wat afgemat door al deze avonturen. Hij zette er een dacht Jimmy.' *™ael te k'»S«' rfHl?if„V^n kort?luitinS bro\d uit in e boerderij die bewoond wordt door 1C' Bre«™»n aan de Schei- dmgsvhet onder Callantsoog. De vuur zee was onmiddellijk zó hevig, dat het vier personen bestaande gezin Breg- man en de knecht Jan Hazebos, ter nauwernood het vege lijf konden red- n nachtkleding en op blote voeten verlieten ze het brandende gebouw. c„v,e„ uandweren van Callantsoog en Schagerbrug, die spoedig ter plaatse c?ren- konden nog slechts een wagen- ?.n he* „melkhok" behouden. De boerderij en het woonhuis brandden tot r,1„-gron. toe a*- Vrijwel de gehele a"e landbouwmachines en Inim u ASraad, SiPgen in de vuurzee ver- riiLii n de, bewoners is tijdelijk on- Ho u verschaft in de boerderij van dinssvliite Wit, eveneens aan de Schei heid vin i- ,w?l:dt naast de mogelijk- broei gedacht mg' d'e Va" h°0i' NV6 boerderij was eigendom van de rir,,™ ,r?hoIlandse Levensverzeke- ?PÖ' "'t Hooge Huys" te naa^w». S gezin Bregman was het fcchijnt, laag verzekerd. 'Ongec irrigeerd) is heden ,ecdeelte van West-Japan «„komen v i hevige aardbeving voor win acht gens de laatste gegevens gewond personen omgekomen en 98 eenehrPa°ndia ve.rk1aart. dat er sléchts van de aardbevi5ebr0ken aIs geV°lg

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2