Onze hockeyers zeker van zilveren medaille Geestdriftige techniek brak het meesterschap der Pakistanen Goal van Wery voldoende MORGEN IN HELSINKI wrong record Emil Zaiopek Olympisch zich op 10.000 naar nieuw m. Incident Thans in finale fegen India DE RADIOREPORTAGES De Braziliaanse (voetbal)-studenten overleefden ook eerste ronde Ook nu kon de Fransman Mimoun Tsjechische kapitein niet houden HOE SNEL HET GING Slijkhuis niei op 5000 meter Drie medailles voor Russische meisjes GETROUWE COPiE VAN DE SPELEN IN LONDEN Luxemburg moest met 2-1 nederlaag genoegen nemen MAANDAG 21 JULI 1952 (Van een speciale verslaggever) UELSINKI, 20 JULI. Wie zich ook hadden verzoend met de gedachte dat het Nederlands hockeyelftal met Groot-Brittannie zou strijden om een bronzen medaille, zeker niet de spelers zelf. Het Oranje-team heeft in de wedstrijd tegen Pakistan van zich afgebeten op een manier, die niet voor mogelijk werd gehou den, na de min of meer teleurstellende wedstrijd tegen Duitsland. Tevergeefs heeft Pakistan gepoogd het élan en het enthousiasme van onze landgenoten te breken. Van de eerste tot de laatste minuut heeft het Nederlands elftal voor iedere duimbreed grond en voor elke bal, hoe onbereikbaar deze soms ook leek, gevochten. Het resultaat was een verdiende 10 overwinning, zodat Nederland zich op het ogenblik reeds verzekerd mag weten van minstens een zilveren medaille. Of de Nederlanders Donderdagavond in de finale tegen India, de ploeg die m®t 3—1 van Groot-Brittannie won, hoger kunnen grijpen is een vraag waar op het antwoord zeer moeilijk is te geven. Als het Oranje-team zo geladen aan de start verschijnt als vandaag is wellicht een kleine kans aanwezig. Dat de Finnen geen belangstelling voor deze hockeywedstrijd aan de dag legden is hun vergeven. In het Olym pisch Stadion was, op de zelfde tijd dat de strijd tussen Pakistan en Nederland werd aangevangen, de 10.000 meter be gonnen. Wie weet, wat een dergelijk evenement voor de athletiek minnen de Finnen betekent, begrijpt dat al leen de pure hockey liefhebbers naar de Velodromo waren gekomen, al speelden daar dan ook de vier beste ploegen van de wereld. Alle Nederlaru ders die in Helsinki verblijven hadden zich echter 'n plaats gezocht op de rui me tribunes waar het H-O-L-L-A-N-D niet van de lucht was en de Nederlandse Leeuw, die niet in zijn „hempie" mocht gaan staan, in alle toonaarden werd bezongen. Het aanvalsspel waarmee de Neder landers de handige Pakistan verdedi ging trachtte te omspelen was aan zienlijk beter dan in de wedstrijd tegen Duitsland. Kruize en Esier bevestigden hun goede vorm, maar Boerstra, Van Heel en Wery groeiden tijdens de wed strijd naar hun beste vorm. Het elftal was mentaal zo sterk, dat de spelers elkaar naar het hoogste peil trokken. Discuswerpen HELSINKI, 20 Juli. Drie Russi sche meisjes hebben haar superioriteit getoond op het nummer discuswerpen. Nina Romaschkowa, die bij de eerste beurt voor de kwalificatieronde een afstand bereikte van 45,05 m. liet naar goede vorm ook in de finale zien. Tot tweemaal toe verbeterde zij het CXlym- pisch record, dat met 47,63 m. op naam stond van de Duitse Gisela Mauer- mayer, die het op de Olympische S;t- len in 1936 vestigde. Eerst wierp zij de discus 50,84 m. ver en bij de vol gende beurt verbeterde zij dit record nogmaals en bracht het op 51.42 m. Een zestien jaar oud record was over tuigend om zeep gebracht. Tussen de achttien discuswerpsters, die de finale bereikten, scholen nog twee Russische meisjes, die op dit technische nummer een eerste viool speelden. Elizaveta Bagrjanceva werd tweede met 47.08 m. en de wereldrecordhoud er Nina Dumbadza moest met 46,26 m. met de bronzen medaille genoegen ne men. Vierde werd het Japanse meisje Toyoko Yoshino mt 43,81 en vijfde Elisabeth Haidegger (Oostenrijk) met 43,49 m. Ten onrechte verdient dit elftal de kwalificatie „te oud" en „over hoogte punt heen". De combinaties sloten als een bus. Van Heel en Wery, stopten de hard ste en scherpste passes en het binuen- trio peelde soms blindelings samen, zoals alleen spelers van het zuiverste ras en met fijn afgestemd positiegevoel dat kunnen. Nderland opende met een offensief zo vol vuur en dwingend, dat de Pa- kistanspelers verschrikt terug deinsden. Met enige angst vroeg men zich op de tribune af of dit tempo wel vol was te houden. Die angst was voorbarig. Geen moment verslapte het tempo en s.teeds weer liep de aanvalslinie, voortreffe lijk gesteund door de sterk spelende middenlinie, storm op het Pakistan- doel. De eerste tien minuten konden de Aziaten het niet verder dan een strafcorner brengen, die .bovendien nog wegen sticks werd afgefloten. Even kwam Pakistan hierna los. Door het verre opdringen van de halflinie kwam in het middenveld ruimte voor de te genstanders. Zij profiteerden daarvan door enkele aanvallen op te zetten, maar Loggere en Ancion herstelden zich op tijd en bovendien waren Drij ver en Derckx zo op dreef dat Neder land spoedig weer het initiatief kon overnemen. Goal! De dertiende minuut, juist toen Drjjver een aanval van Pakistan had afgestopt, ging de bal met een lange pass naar Van Heel, die de bal vlak bij de achterlijn te pakken kreeg, met linkshalf Habid Ali op zijn hielen. Een harde voorzet, iets te ver naar achte ren gericht, werd door Kruize gran dioos gemist, maar Wery stond precies goed opgesteld. Doelman Qazi had een schot van Kruize verwacht en steil dan ook volkomen verkeerd opgesteld toen Wery met een ragzuivere slag de bal tussen de palen door liet suizen. Een deinende massa Nederlanders be groette dit doelpunt als was de wil strijd daarmede beslist. Hoewei later zou blijken dat één doelpunt voldoende was om de finale te bereiken, ging Pakistan niet bij de pakken neer zit ten. Niettegenstaande de fabelachtige sticktechniek van hun tegenstanders bleven de Nederlanders toch het meest in de aanval. Het enthousiasme en de „balhonger" van onze landgenoten ver goedden ruimschoots wat zij aan tVi- nick te kort kwamen. Intussen was doelman Mulder prac- tisch tot werkeloosheid gedoemd ge weest. Hij kon zich bepalen tot het na kijken van ballen die hoog of ver naast zijn doel vlogen. Het eerste schot dat hij te stoppen kreeg kwam enkele mi nuten voor de rust. Ook in de tweede helft bleef Nederland de toon aange ven. De voorhoede bleef met vijf man aanvallen en dat was verstandig want bij een 1—0 voorsprong, tegen een elf tal als dat van Pakistan, kan men zich de weelde van het gaan verdedigen niet permitteren. Na ongeveer tien minuten spelen, miste Pakistan zijn tweede strafcorner. Dat had tot gevolg dat de Aziaten hun zekerheid kwijt raakten. Het anders zo feilloze shortpassing werd onzuiver en de lange, naar de 'Vleugels bedoelde passes, werden een prooi voor onze verdediging. Niettemin verscheen Pa kistan toch iets vaker voor het doel van Mulder en scheen het dat de snel lere Pakistan spelers hierui.t hun voor deel zouden gaart putten. Loggere en zijn mannen hielden echter dapper vol en tegen het einde kroop Quazi zelfs nog door het oog van de naald toen hij op een bal ging liggen, nadat Wery een hard schot had gelost. De scheids rechter was het echter ontgaan, zodat Nederland een strafbully werd ont houden. Gelukkig had deze scheids rechterlijke dwaling geen onaangename gevolgen voor Oranje. Voordat echter het einde werd aangekondigd, moest Muider eerst nog een vliegend schot stoppon. De Nederlandse goalie dood dat op voorbeeldige wijze, waarmdde hij de plaats in de finale tot een feit maakte. Het Nederlandse team defileert voorbij president Paasikivi. Het programma van de Olympische Spe len te Helsinki voor morgen luidt: Athletiek: Discus-kwalificatie 200 m. (series en kwart-finale) Polsstokhoogspringen (finale) 100 m. dames (Demi finales en finale) 800 m. (finale) 5000 m. (series) SCHERMEN: Floret-team-wedstrijd (demi-finales) en finale Gymnastiek: Dames (Hieraan ne men de Nederlandse dames deel) Moderne Vijfkamp: Schermen Roeien: Demi-finales Worstelen: Vrije stijl Morgenavond te 6 u. valt via Hilversum I (402 m een uitzen ding te beluisteren van de Olympische Spelen te Helsinki- Reportages van Avro, Vara, Kro en Wereld omroep zullen be schouwingen wijden aan gymnastiek da mes, alsmede de roei en zeilwedstrijden. Voorts worden repor tages gegeven van Zeilen: Finn-ollen en andere klassen Hockey: Gr. Brittannie India de demi-finale 100 m. dames, de finale 800 m., serie 5000 m. en de finale 100 m. dames. Te 22.15 uur zendt Hilversum II (298 m.) een beschouwing over de zeilwedstrij den, flitsen uit het Olympisch dorp en interviews met deel nemers en officials uit. (Speciale berichtgeving) Helsinki, 20 Juli. De elf jonge Braziliaanse studenten, die Wocn dag in de voorronde voor 't voetballournooi het Nederlandse elftal zo'n geduchte les gaven, hebben dc eerste ronde over leefd. Zij kwamen vandaag te Kotka tegen Luxemburg in het veld. Niet hel minst geïntimideerd door de overwin ning welke onze Bcncluxpartners Woensdag op do Engelse amateurs be haalden, speelden de Zuid Amerikanen een frisse wedstrijd en plaatsten zich met een 21 overwinning in de vol gende ronde. Met de rust had Brazilië een 10 voorsprong.. Het overwicht van Brazilië was gro ter dan de uitslag doet vermoeden. De Zuid Amerikanen waren technisch su perieur en gaven een prachtige demon stratie voetbal ten beste. De Brazili aanse doelpunten werden 1 voor en 1 na de rust door Barbosa Fozzi gemaakt. De Luxemburgers konden in de twee de helft uit een penalty de eer red den. Rusland-Zuid Slavië Op het voetbalveld te Tampere, waar Russen en Zuid Slaven voor de eerste ronde moesten aantreden, kwam het niet tot een beslissing. Nadat de onder danen van Tito met de rust een ogen schijnlijk veilige 3—0 voorsprong had den genomen, moesten zij in de tweede helft toestaan dat de Russen hun ach terstand wegwerkten. Ook na de voorgeschreven verlenging bleef de strijd onbeslist (5—5), zodat deze wed strijd overgespeeld zal moeten worden. Duitsland-Egypte Op het zelfde veld waar op onbarm hartige wijze een einde werd gemaakt aan de illusie van het Nederlandse elf tal, behaalde Duitsland een 3—1 zege op Egypte. Oostenrijk-Finland 43 In een aantrekkelijke wedstrijd' heb ben de Oostenrijkse amateurs hun han den vol gehad aan het Finse elftal. In de eerste helft domineerden de Finnen en volkomen verdiend werd gedraaid met de stand 3—2 in hun voordeel. In de tweede helft lieten de Oostenrijkers zien dat zij in hun professionals goede leermeesters hadden. Met twee uitste kende doelpunten verhingen zij de bordjes en de Finnen waar niet bij machte hierin verandering te brengen. (Van een speciale verslaggever) HELSINKI, 20 JULI. Wij meenden ons hedenmiddag, toen het startschot voor de 10.000 meter had geklonken in het Wembley Stadion te Londen tijdens de Olympische Spelen 1948. Wederom daverde langs de tribune de yell „Za-to- pek, Za-to-pek" en wederom liep daar in afschuwelijke stijl, het gezicht ver wrongen tot een grijns, de rechterarm tegen de heup gedrukt de 29-jarige Tsje chische kapitein in zijn roodbruine jshirt aan het hoofd van een murw geslagen peloton, dat bezweek onder het moordende tempo, dat de machtige stoom machine uit Praag «iet een onvoorstelbare wilskracht uit zijn benen perste. En wederom was het de donkere Fransman, Mimoun O-Kacha, die de Tsjech vijf tien ronden -lang als een schaduw volgde, doch toen capituleerde onder de kracht van zijn grote tegenstander. Vier jaren is het geleden, dat Zatopek in Londen een nieuw Olympisch record vestigde en een stampvol Wembley getuige was van het machtsvertoon van deze athleet. Het leek vandaag of het geen vier jaren, maar vier dagen waren. Zatopek veegde opnieuw zijn concurrenten van de baan. Met grpte voorsprong won hij dit prachtige nummer, verbeterde onder hand zijn Olympisch record met 42,6 sec. cn bracht het op 29 min. 17 sec. aan de Australiër Perry of de zeer j vastberaden en aggressieve Russische i loper Anoufriev. Na vijf ronden zette i cie Tsjech wat aan, met het gevolg, dat j hij na enkele tientallen meters aan 1 het hoofd ging, een plaats, die hij tot het einde zou behouden. Het veld werd uiteengerukt tot een lange sliert, die weer in kleine groepen en groepjes ver brokkelde. De kopgroep bestond uit Zatopek, Mimoun, Pirie, Anoufriev en Perry op enkele tientallen meters ge volgd door Nystrom, Posti, Sando en Johansson en ver achter deze athleten de overige deelnemers, voor wie het J mudvolle stadion geen oog meer had. Men lette trouwens ook niet meer op het hoogspringen voor heren en het discuswerpen voor dames» alhoewel daar eveneens topprestaties werdén geleverd. Men keek slechts naar het kleine troepje, dat aangevoerd werd door de man in de roodbruine trui, die onverstoorbaar doorliep in het tempo dat hem het juiste leek. 1 Tot in de zestiende ronde bleef de positie aan de kop ongewijzigd, toen *- versnelde Zatopek zijn vaart en'kon i alleen Mimoun, die hem als gangmaker EMIL ZATOPEK QPNIEUW heeft Emil Zatopek in de zelfde geheel op spier- en wils kracht gebaseerde stijl zijn wil opge legd aan een groot veld van 's werelds beste lange afstandlopers. Hij zette zijn aanval in op het moment, dat hem gelegen kwam duldde Mimoun een vijftiental ronden achter zich, ver hoogde het tempo in de negentiende ronde, glimlachte toen de Fransman onder de enthousiaste aanmoedigings- kreten van zijn landgenoten terug kwam cn maakte de Fransman een kwart ronde later tot een geslagen man. In de eerste vijf ronden bekommer de Zatopek zich niet om zijn tegen standers. Hij hield zich schuil in de mddengroep en liet de leidersplaatc TN totaal hebben 32 deelnemers de slopende 10.000 m beëindigd. Hoe snel het ging, bewijzen de volgende tussentijden van de koplopers: 1000 meter: 2.52.0 (Anoufriev) 2000 5.51.0 (id.) 8.48.0 (Zatopek) 3000 4000 5000 6000 7000 8000 9000 10000 11.45.6 14.43.4 17.39.2 20.34.0 23.31.0 26.28.0 29.28.0 (id.) (id.) (id.) (id.) (id.) (id.) (id.) gebruikte, in zijn kielzog blijven. Nor- ris, Pirie, Posti, Sando en Anoufrev lagen spoedig twintig en meer meters achter, doch bleven elkaar hardnekkig strijd leveren voor de derde plaats, waarbij de onderlinge rangschikking telkens veranderde. Achter hen was de baan bezaaid met geïsoleerd of in groepjes lopende renners van wie er sommigen al meermalen gelapt waren. In de twintigst ronde schudde Zatopek ook zijn hinderlijke volger Mimoun van zich af. Wel bood de Fransman vertwijfelde tegenstand maar het hielp niets, hij moest de wet van de sterkste ondergaan. En toen leek het werkelijk alsof de Tsjech vleugels kreeg, hij stoof door in een soort van roes, de een na de ander doublerend alsof ze stil ston den. Mimoun lag zeker honderd meter achter, en de rest nog meer, er was niemand die het phenomeen uit Praag iets in de weg kon leggen, hij won zo als hij wilde. En hij wilde een nieuw record, dat bleek toen hij met nog slechts driehonderd meter voor de borst het tempo andermaal verhoogde en welhaast spurtend door de finish ging, onder de oorverdovende toejui chingen van zeventigduizend in ver voering geraakte sportmensen op de tribunes. Het Olympisch record, dat hijzelf hield, werd inderdaad verbe terd, en niet alleen door Zatopek maar ook door de vijf die op hem volgden, wel een bewijs dat het hard gegaan is. Maar nummer twee, Mimoun, had toch nog bijna zestien seconden achterstand op Zatopek die, als eerste Olympische kampioen van 1952, het podium mocht bestijgen om het indrukwekkende pro- tocolaire huldebetoon te ontvangen dat hem zo in alle opzichten toekwam. De uitslag van de 10.000 m. was: 1. Emil Zatopek (Tsjechoslawakije) 29 min. 17 sec. (Nw. Olympisch record. Oude record 1948 29.59.6)2. Mimoun (Frankrijk) 29.32.8; 3. Anoufriev (Rus land) 29.48.2; 4. Posti (Finland) 29.51.4; 5. Sando (Gr. Brittannie) 29.51.8; 6. Nystrom (Zweden) 29.54.8. (Speciale berichtgeving) Onze troef op de 5000 meter, Wim Slijkhuis heeft in overleg met zijn co ach besloten niet op dit nummer te starten. Nog steeds is het met zijn achillesspezen niet zoals het moet zijn, waar nog bij komt dat de series voor de 1500 meter beginnen, enkele uren nadat de finale van de 5000 meter is gelopen. Men schrikt er voor terug on ze landgenoot onder deze omstandighe den een te zware taak op te leggen als hij op de 1500 en 5000 meter start. UR is bij de opening van de Olympf- sche Spelen in Helsinki, waarover elders uitvoerig wordt bericht, sprake geweest van een incident. Een West- duitse meisjes-studente slaagde er i» het podium der ere te betreden en deed een poging een redevoering af te steken. Verder dan het Engelse woordje „friends" kwam zij niet. Tot onze spijt was de Nederlandse radio verslaggever er als de kippen bij om dit meisje als een communiste te be stempelen, hoewel de m.an-met-de- microfoon ver van het gebeuren af stond. Dit laatste achten wij bedenkelijk. De radioverslaggevers in Helsinki zijv niet derwaarts getogen om politiek te gaan bedrijven. Laat hen over sport praten; laten ze dat zo goed mogelijk doen. Dat is hun opdracht. Voor de politiek hebben wij andere (en betere) sprekers. Bovendien Was deze radioman onbe leefd cn bleek hij-een slecht psycho loog te zijn. Men moet zich eens voor stellen wat het betekent voor een jong meisje: in een eivol stadion naar eer. podium snellen om de menigte toe te spreken. Zij moet wel gedreven zijn door zeer ernstige gedachten, waarmee zij zich reeds lang heeft beziggehou den. Daar hebben wij, niettegenstaande het verwarrende karakter van haar optreden, bewondering voor. Uit een onderzoek van de Finse politie is dan ook komen vast te staan, dat dit meisje niets anders heeft wil len doen dan haar „plan tot verbroe dering van alle volkeren" bekend te maken. Zij meende, dat de openings plechtigheid daarvoor de beste ge legenheid was. De politie zal haar natuurlijk niet vervolgen. Hoe vreemd het moge klinken, deze Barbara Pleyer heeft haar doel be reikt. Haar actie gaat over de gehele wereld en heeft misschien tot resultaat, dat de ware bedoelingen van Olympi sche Spelen, zij het maar een ogenblik, tot deze wereld doordringen. De uren zijn inmiddels verder ge gaan. Onze aandacht wordt weer door andere zaken gevraagd. Deze punten liggen uiteraard op het sportieve niveau. En dan past in de eerste plaats een eresaluut aan het Neder lands hockey-elftal, dat in een fantas- Hsch-spannende 'wedstrijd van Pa kistan won en zich daarmee in de finale speelde tegen India. De hockey- elf verdienen dus in ieder geval een zilveren medaille. Wij mogen wel zeg gen, dat deze prestatie voor dit elftal de hoogste bekroning is van een pro paganda voor de hockeysport, die in goud. moet ivorden gevat. Sinds jaar en dag is de samenstelling van het team vrijwel ongewijzigd. Er is ge schreven, dat de gemiddelde leeftijd van de spelers te hoog is. Het is waar maar deze jongemannen hebben in ieder g*ual bewezen wat serieuze lichamelijke en. technische training vermag. In 1936 reeds behoorde het Nederlandse hockey tot het sterkste ter wereld. Van toen af aan is Neder land eigenlijk altijd in één adem ge noemd. met. Brits-Indie, later, na de" politieke deling van dit land, met India en Pakistan. Sinds 1928 heeft Brits-lndie steeds het hockeytournooi nr> de Olympische Snel en grmonven. Wij herinneren ons Berlijn-1936, toen de Brits-Jndiers kampioen werden met een totaal score van 39 goals vóór en één tegenf Tegen deze. vatuursvelers moeten da Oranje-elf straks optreden. Het hui dige India is door afscheiding van Pakistan dan viel wat zwakker ge worden, wij moeten niet aan het won der van een overwinning van ons team oeloven, hoewel I.oggere en zijn man nen uiteraard wel tot het uiterste ge ïnspireerd in het veld zullen komen. En wij kunnen het niet laten nog even te zeggen, dat dit een uitzending ..op een koopje" was. Peserve. Hoog- hiemstra van S.C.H.C. in Bilthoven kan het succes van zijn vrienden alleen maar per radio beleven. In ieder geval is het een fenomenaal resultaat. Trouwens de Nederlandse sprinter Saat heeft prachtia gelopen. Hif werkte zirh in de halve finale met een snelste tijd van 10.6 sec. En hij kan sneller. De zeilers vielen nog niet bijster op, behalve Van Duyl, die eerste werd in de Drakenklasse, en Koos de Jong vierde in zijn eerste race met de Finn. jolvan de roeiers was het alleen de Triton-twee onder leiding van de bekende Utrechtse arts dr. Hingst, die een succes behaalden. Maar alles bijeen begin. een, uitstekend Waaraan wij niet zullen toevoegen: het halve werk! Daarvoor moet er nog teveel gebeuren.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3