HET UUR HEEFT GESLAGEN Saat handhaafde zich Triton won heat stuurmanloze twee OLYMPISCHE FLITSEN Nurmi droeg onder een laaiende geestdrift de fakkel binnen Overige Nederlanders naar de herkansing verwezen In Helsinki brandt het Olympisch vuur Finland gelukkig Davis (VS) sprong 2.04 m. hoog Waterpolo-misère Een slachtoffer van de Finse keuken Tussen de crème van Vandaag in de halve finale 100 m. de sprinterswereld En kwam een centimeier hoger dan Johnson Het ruwe water speelde ons parten Zwitserse turners door Russen verrast Geen scherpe tijden op de 800 meter door M. J. Adriani Engels Moore vrij zeker van gouden medaille Reeds in series n record Veertien steden zijn candidaat voor 1960 MAANDAG 21 JULI 1952 (Vervolg van pagina 1) MADAT de driehonderd man tellende Finse equipe onder een orkaan van ge- juioh was binnengemarcheerd, betrad Erik von Frenckell, wethouder van Helsinki en voorzitter van het Fins Olympisch Comité het spreekgestoelte om achtereenvolgens in het Frans, Engels, Fins en Zweeds de protocolaire begroe tingsrede uit te spreken. „Het uur, door Finland zo vurig verbeid, heeft thans geslagen. Dank zü de geweldige belangstelling van de Finse sportlieden en de zware offers welke de bevolking zich heeft getroost in de vorm van vrijwillige bijdragen, is het mogelijk geweest dat het kleine volk kon dingen naar de eer eenmaal gastvrijheid te mogen verlenen aan de Olympische Spelen. In de strijd met de grote naties en met de rijke metropolen", zo riep Von Frenckell uit, „hebben wij het vertrouwen kunnen winnen van het Olympisch comité. Dit ver trouwen is niet beschaamd". MA dank te hebben gebracht aan de stad Helsinki, aan de Finse regering, het parlement, het I.O.C. en de 71 deel nemende landen, die gehoor hebben gegeven aan de tot de jeugd van de hele wereld gerichte uitnodiging, sprak de voorzitter van het F.O.C. zijn vreug de uit over het feit, dat Finland in de gelegenheid is gesteld de neutrale plaats te worden waar west en oost in een edele strijd met elkaar kunnen wedijveren, waar gelukkige winnaars zullen worden bekroond, zonder dat er bij de verliezers gevoelens van bitter heid en wraakgedachten zullen worden opgewekt. Als de Olympische geest en het internationale wederzijdse begrip versterkt worden bij de jeugd van de wereld, dan zal dit betekenen, dat de organisatoren de gouden medaille ver worven hebben, welke zij met de groot ste ernst getracht hebben te behalen". ICH in de landstaal tot de Finnen richtend, zei Von Frenckell, dat er op onderdelen aanleiding kan zijn voor eritiek. „Wij weten echter ook, dat deze onderdelen niet van ons afhingen en dat onze wil goed is geweest al waren onze hulpbronnen niet altijd toerei kend. In elk geval kunnen wij er trots op zijn onze schuld te hebben betaald aan de naties, die ons bij verschillende wedstrijden gastvrijheid hebben ver leend". In het Zweeds zei Von Fren ckell o.m., dat de vlekjes op de organi satie niet het grote doel mochten doen vergeten, bestaande uit het scheppen van vertrouwen en begrip. Dat is een belangrijke taak voor de sport, en de organisatoren hopen dat de XVe Olym pische Spelen in die richting zullen werken. Nurmi droeg de fakkel. MA deze rede verhief de president van de Finse republiek, Juho Paasikivi, zich van zijn zetel cn onder ademloze stilte van het publiek sprak hij de korte, klassieke openingsformule uit: „Ik verklaar de Olympische Spelen van Helsinki ter viering van de vijftiende Olympiade van dc moderne tijd voor geopend". Langzaam rees de witzijden Olympische vlag, overgedragen aan de president van het I.O.C. door Sir Fre- rleric Wells, in 1948 Lord Major van Londen, aan de hoge mast, de Olympi sche fanfare schalde door het stadion, duizenden postduiven werden losgela ten en wiekten rond voor zij huiswaarts saluutschoten. En toen snelde de laatste vlogen en een batterij geschut loste 21 van de estafettelopers, die voor de over brenging van het vuur uit Olympia, dat in Noord-Finland verenigd was met dc door de middernachtzon ontstoken fak kel uit Lapland, door dc Marathonpoort het stadion binnen. Tot het laatste ogen blik had het F.O.C. de naam van deze laatste estafetteloper geheim gehouden. Algemeen dacht men, dat het de ski loper Haikki Hasu zou zijn, maar hoe groot was dc verbazing en de niet te peilen vreugde van de 73.000 toeschou wers, toen niet Haikku, maar niemand anders dan de schier legendarische l inse athleet.Paavo Nurmi de fak kel droeg. Een golf van ontroering ging door het stadion. Dc tienduizenden re zen van hun zitplaatsen. Men jubelde en juichte en volgde met van geestdrift glanzende ogen Paavo Nurmi, die op symbolische wijze de geest van sporti viteit, van ridderlijkheid en van vriend schap het strijdperk binnendroeg. Dui zenden jongeren, jongens en meisjes uit alle delen van de wereld, van verschil lend geloof, ras en politieke overtui ging renden over het middenveld naar de sinlelbaan. waar Nurmi, wiens beel- tenaar de Olympische affiches siert, wellicht de mooiste zegetocht uit zijn indrukwekkende sportloopbaan liep. Toen de beroemde athleet zijn laatste gang had volbracht, ontstak hij in dc schaal op de zuidelijke helft van het middenterrein het Olympisch vuur, waar het zal schijnen zolang de Spelen duren. Hannes Kolehmainen. de voor ganger van Nurmi. de man die voor de eerste maal vele jaren geleden de naam Finland op de sportvelden had bekend gemaakt, mocht vervolgens het vuur ontsteken in de schaal, welke op de Marathontoren was bevestigd. TERWIJL het gejuich verstomde, weerklonk de Olympische hymne van Jaako Lioaam, door koor en orkest verklankt. Nauwelijks waren de laatste tonen verstorven, of yoor de Marathon- tribune verscheen een witte gedpgnte. Het was een jonge vrouw, gestoken in een lang slepend wit gewaad, die zich op een draf over de sintelbaan door de noordelijke bocht begaf in stomme verwondering aangestaard door de 73.000 op de tribunes, door de officials en door deordedienst, die blijkbaar in de mening, dat het een geheim ge houden programmapunt gold, niet rea- •geerde. Ongestoord kon de Westduitse studente, Barbara Rotraut Pleyer, het spreekgestoelte voor de ereloge betre den. Zij haalde een papier te voor schijn en wilde een redevoering houden. Op dat ogenblik pas snelden diige Finse officials bij wie zich Von Fren ckell bevond, toe, pakten haar beet en wilden haar van het podium verwijde ren. Zij klampte zich met de hand vast aan de balustrade, doch werd toen door twee of drie officials van het spreek gestoelte verwijderd, waarbij zij geen tegenstand meer bood. Zij had slechts het Engelse woord „friends" kunnen uitspreken, voordat men haar uit het stadion verwijderde. Opdat haat verdwjjne. LIET pijnlijke incident verwekte ver- 1 bazing onder de toeschouwers, doch was niet van ingrijpende invloed op de plechtigheid. Met devote aandacht luis terde men naar aartsbisschop Ilrrtari Salomies, die in het Latijn het volgen de gebed uitsprak: „Eeuwige en Al machtige God. Gekomen uit alle delen van de wereld voor het grote gemeen schappelijke feest der volken buigen wij ons voor U neer om U te danken voor Uw bescherming en om U te smeken: ver enig alle volken van de aardbol door de band van de vrede en van de eens gezindheid. Leer ons elkaar te begrij pen, elkaar te verdragen en lief te heb ben, in weerwil van alles wat ons scheidt: grenzen, talen, meningen, cul turen en religies. Help ons, opdat haat en tweedracht verdwijnen en dat het woord: er zal slechts één kudde en HELSINKI, 20 Juli 1952 De jonge Philippijnse worstelaar Flo- rentine Real is het slachtoffer geworden van de Finse keuken. Duizenden mijlen heeft hij ge reisd om aan de Spelen te kun nen deelnemen, maar toen hij vanmorgen op de weegschaal stapte bleek dat hij anderhalf pond te zwaar 'woog. Hij trok zijn dikste kleren aan en ging een stuk hard lopen. Daarna werd hij behandeld door masseurs en een- minuut voordat de weging be ëindigd was liet hij zich nogmaals wegen. Helaas sloeg de weeg schaal nog een paar ons door, zodat Florentine zonder meer werd uitgeschakeld. slechts één Herder zijn, bewaarheid worde. Gij aanschouwt deze jonge man nen en vrouwen die met de geestdrift en de kracht van de jeugd, zich voor bereiden om elkaar de lauweren der overwinning te betwisten. Help hen ook rein en onbevlekt te blijven in de strfid van het leven en de onverwelke- lijke kroon der eeuwigheid te ver werven. In den naam van den Vader, den Zoon en den Heiligen 'Geest. Amen". Wij zweren.... niT gesproken gebed werd gevolgd u door het zingen van het „Finse ge bed" van Teneli Kunsistos, waarna Heikki Savolainen, deelnemer aan vijf opeenvolgende Olympische Spelen en winnaar van twee gouden medailles, zich naar het podium begaf. En terwijl alle atleten in het stadion een arm om hoog hieven, sprak hij met krachtige stem, het onderste gedeelte van de Finse vlag, gedragen door de horden loper Vaino Suvivuo, met de rechter hand aanvattend, de eedsformule uit: „Wij zweren, dat wij op eerlijke wijze bij de Spelen zullen mededingen met in aehtnemtng van de bestaande voor schriften en in de geest van ware spor tiviteit tot eer van ons land en tot roem van de sport". Met het zingen van het Finse volks lied werd de plechtigheid beëindigd. De vlaggedragers traden terug achter de schilden van hun landen en de af mars begon. De stoet splitste zich in twee groepen, de een aangevoerd door Griekenland, de ander door Finland. Nog eenmaal trok men in tegenover gestelde richtingen rond het midden veld om.hierna het strijdperk via de Marathonpoorten te verlaten. De XVe Olympische Spelen te Hel sinki waren begonnen UELSINKI, 20 Juli. Aangemoe- TT djg(] goor Gré de Jongh, Fanny Blankcrs-Koen, Nel Buch cn Puck Brouwer, die op een rijtje op de tri bune zaten toe te kijken en door een handjevol Nederlandse toeschouwers het vrijwel uitverkochte stadion neen Theo Saat zich tussen de crème van de internationale sprinterswereld «'innen handhaven. De verwachtingen, die in Nederland van Saat werden gekoesterd zijn niet beschaamd. Zowel in dc eers e als in de tweede ronde werd hjj tweede in zijn serie, hetgeen voldoende was om Maandagmiddag in de tweede halve fi nale uit te komen. Theo start dan op dc derde baan met als tegenstanders op baan 1 Remigino (VS), 2 Mc Kenley (Jamaica), 4 Treloar (Australië), 5 Fur- ton Chacon (Cuba) en 6 Jack (Gr.Br.). De regen en het défilé tijdens de openingsplechtigheid hadden het rode gravel van de sintelbaan met grote plekken zwarte modder besmeurd. On middellijk na afloop van de plechtig heid was men begonnen de baan te rol len en ook vanmorgen had men geveegd THEO SAAT WALTER DAVIS Speciale berichtgeving) HELSINKI. 20 JULI De zeventig duizend toeschouwers in het stadion hebben met stijgend enthousiasme de verrichtingen gadegeslagen van de Amerikaanse hoogspringer Davis, die er in slaagde met een fenominale sprong van 2.04 meter Olympisch kampioen te worden en het record van zijn landge noot Johnson, in 1936 in de Duitse hoofdstad gevestigd, met een centimeter te verbeteren. Achtendertig athleten hadden voor het hoogspringen ingeschreven, doch twee. een Rus en een deelnemer uit Thailand lieten verstek gaan. 's Mor gens moesten de athleten 1.87 m. halen, wilden ze zich voor de finale plaatsen Op 1.80 m. sneuvelden Batun (Israël). Shafen (Ezyptet en Sidhul (Israël1 en op de 1.84 konden o.a. Ascune (Uru guay) en Lagos (Chili) hun koffers pakken. Met deze laatste sprong kwa men ook de twee Amerikanen Davis en Betton op het veld. Zij vonden het zelfs niet nodig voor 1.84 m hun trai ningspak uit te ttrekken. Met groot gemak zeilden zij over de lat, die ver volgens steeds hoger werd gelegd en rieeds meer slachtoffers eiste. Walter Davis en Wiesner (eveneens VS) wa ren de enigen, die de eerste keer di rect 2.01 sprongen. Telles (Brazilië) en Svensson (Zweden) strandden beiden op deze hoogte Vervolgens kwam de lat op 2.04 m. Davis was er met de tweede sprong overheen, doch voor Wiesner bleek het te hoog. Driemaal trachtte de nieuwe Olympische kampi oen 2.07 m. te springen, doch dit mocht niet gelukken. (Van een speciale verslaggever) MEILATHI, 20 JULI. Een slechte start heeft de Nederlandse twee zonder 1 stuurman, welke gevormd wordt door Kunze en Binnendijk van het Utrechtse Triton niet verhinderd om in de derde heat als eerste vóór Argentinië, de Saar en Rusland te eindigen. Driekwart van de baan sloegen de Russen en Argen tijnen zeker zes slagen hoger dan de Nederlanders, wier tempo met 32 aan de lage kant was. Op duiziend meter lagen de Argentijnen aan de kop met een halve lengte op Rusland. De Saar en Nederland volgden op een lengte. Van dit tijd stip af begonnen de Utrechters evenwel in te lopen. Eerst werd de Saar gepas seerd en op 1500 meter werd Rusland van de tweede plaats verdrongen. Op de laatste honderd meter werd een spurt ingezet, waartegen de Argentijnse ploeg niet bestand bleek. Met een halve lengte voorsprong ging Triton door de finish. Engeland, Frankrijk en Tspjechoslowa- kije zijn sterk. De vier zonder stuurman van Laga had de handicap 's middags te moeten roeien toen de wind was aangewak kerd cn het water ruw was. Laga, die gewend is in kalm water te roeien, was hierdoor in het nadeel. De tweede dui zend meter, het zwakke punt van Laga, waren ook nu niet best en met een lengte achterstand op Zuidslavie, Fin land, Polen ging Nederland als vierde in 6.59.9 door de fifiish. Onze skiffeur Rob van Mesdag had een slechte dag. In het begin deed hij het kalm aan, in dc veronderstelling, dat hij jn de loop van de race wel weer bij zou komen. Hij had zich echter ver keken in de oersterke Rus Tjukalow en de Uruguees Risso, die direct een gro te voorsprong namen. De schrik moet Van Mesdag om he4 hart zijn geslagen toen ook de Frans man Butel van hem wegliep. Op dui zend meter roeide de Nederlander een verloren race. Tjukalow met Wood, Fox en Kelly een geduchte randidaat voor de titel) won de race voor Risso, Butel en Van Mesdag. Nereus, Laga en onze skiffeur komen vandaag in de herkansing opnieuw aan de start en naar wij hopen, zullen zij zich dan alsnog voor de demi-finale kunnen plaatsen. „Het ging lekker" zei Kuntze na de race en wie de laatste 500 meter van de stuurmanloze twee gezien heeft, zal dit beamen. De Russen bleken zich in het begin over de kop te hebben ge roeid. Triton noteerde een tijd van 8 min. 0.4 sec. Zwitserland, Gr. Brittan- nie, Belgie en Amerika, die alle in de eerste heat roeiden, kwamen evenwel onder de acht minuten. „Goud" stond er op het telegram, dat Njord Zaterdag aan de Nederlandse roeiploegen verzond, doch het ziet er niet naar uit, dat deze wens in vervul ling gaat. In de yier met stuurman ging Nereus mank aan hetzelfde euvel als Triton: de eerste duizend meter waren te lang zaam. Bovendien had de ploeg pech toen vlak voor het startsignaal de wind de boot even scheef trok. Op 500 meter kregen de Nederlan ders een inzinking. „Het ging plotse ling niet meer" zei Lag Penning. Bovendien wr.s het sturen van Caro op dit moment niet perfect. Op tweede duizend meter pakte het weer, maar toen was de achterstand te groot De voortreffelijk roeiende Tsjechische ploeg lag toen al enige lengten voor en ook Noorwegen had een behoorlijke voorsprong. Japan werd gepasseerd en in een prima eindspurt liep Nereus nog behoorlijk in, echter niet genoeg om op de tweede plaats te eindigen. De concurrentie ip dit nummer is ove rigens zeer zwaar. Ploegen als Amerika, (Speciale berichtgeving) Helsinki, 20 Juli. De Zwitserse tur ners hebben ernstige concurrenten ge kregen in de Russische afgevaardigden. Algemeen was de verwachting dat de Helveten niet zo heel veel moeite zou den hebben om andermaal hun supre matie te bewijzen, maar na het eerste onderdeel, de verplichte oefeningen, staan de Russen in het landenklasse- ment op de eerste plaats met 284.35 pt. Zwitserland hegft bijna drie punten achterstand. In het individueel klasse ment echter heeft "het Zwitserse feno meen, Stodler, de eerste plaats ingeno men met 57.15 pa. Drie Russen, Chagur- nian. Mouratov en Tschoukannen. vol gen hem op de voet met resp. 57.57 en 56.85 pt. De uitslagen van de heats, waarin Nederlandse ploegen startte, waren: Vier zonder stuurman: Zuid Slavie 6,34,4; 2 Finland 6.42.7; 3 Polen 6.43; 4 Nederland 6.46.9 "rijM S'ayie boekte op dit nummei dè- 's-iélsté tijd van de dag. Twee zonder stuurman: l Nederland 8,0,0,4: 2 Argentine 8,0,2 sec.; 3 Saar 8,9,5 sec.; 4 Rusland 8,12,3. De snelste tijd van de dag maakte Zwitserland met 7 min. 46,— sec. Vier met stuurman: 1 Tsechoslowa- kije 7.16,6 sec.; 2 Noorwegen 7.21.6; 3 Nederland 7,24,9; 4 Japan 7.29,8 sec. De snelste tijd maakte Amerika met 7 min. 17,8 sec. Skiff: 1 Rusland (Tjukalow) 7,47.9: 3 Urugay (Risso) 7.52.3 F rankrijk (Butel 8,0,4; 4 Nederland (Van Mes dag) 8,21.1. De Australiër Wood was de snelste met 7 min. 44.1 sec. Van een speciale verslaggever) Helsinki, 20 Juli De tijden, welke in de series voor de achthonderd meter werden gemaakt, bieden weinig hou vast. De Olympisch kampioen 400 me ter. Arthur Wint, deed bijvoorbeeld totaal geen moeite een indrukwekken de tijd te maken. Hij werd verslagen door de Zweed Ring en noteerde een tijd van 1 min. 54.2 sec. Toch is Wint een van de favorieten voor de titel, evenals Whitfield die zijn serie in 1 min 52.3 won. Whitfield had bij 500 me ter een grote voorsprong en deed het verder kalmpjes aan. De snelste tijd werd gemaakt door de Duitser Ulzhei- mer met 1 min 51.4 sec. Hqt wil ons echter voor komen dat deze athleet niet in aanmerking voor de titel kan komen en het zelfs nog zeer de vraag zijn of hij snel genoeg is voor een bronzen plak HELSINKI, 20 Juli. - De rugnummerskwestie schjjnt voor de Neder landse voetballers opge lost te z^jn. In Karkula droegen de spelers van het Bondsclftal ten minste nummers op hun witte shirts, terwijl de combinatie-Kotka er de toorkeur aan gaf niet genummerd te spelen. De Nederlandse roeiers hadden gisteren de trainingspakken van het Nederlandse voetbal elftal overgenomen en die konden ze, vooral in de middag toen de wind steeds feller blies, bes) gebruiken. In het Olympisch dorp zijn de 143 deel nemers aan het worstel- tornooi vrije stijl ge wogen. De aantallen over de diverse gewichtsklas sen verdeeld zijn: vlieg- gewicht 16, bantamge wicht 20, vedecgewicht 21, lichtgewicht 23, wel- tergewicht 20, mtdden- gewicht 17, halfzwaar- gewicht 13 en zwaarge wicht 13. In het zeilerskamp was het vandaag feest. Keegstra, lid van de be manning van het 5'A meterjacht vierde zjjn verjaardag. Dc voorzitter van het NOC, mr. J. Linthorst Iloman kwam in hoogst eigen persoon naar Meren Kavyat om de Jarige job het NOC- bordje, een fraai stukje Delfts blauw aardewerk te overhandigen. Ook de heer J. H Moermrn, chef d'équipe van de athleten, kreeg een cadeautje. Op een receptie van de gezant van India in Helsinki werd hem een pond thee overhandigd. In de vroege mor genuren van Zondag heeft Janus van der Zande ge traind op het Marathon- parcours. De kleine pranje-man liep 21 km. in een hoog tempo, dat hoger lag, dan hij tij dens de Marathon-loop mag voeren. Woensdag zal hjj nog eenmaal op het parcours verschijnen en daarna is het gebod: rusten tot Zondag, Koscic, de Hon gaarse voetballer, die wegens het trappen van een tegenstander in de wedstrijd tegen Roeme nie uit het veld werd gestuurd, zal tegen Italië weer mogen meespelen De reglementen van de FIFA voorzien n 1. niet in een Olympisch tomon' Reglementen of niet K°"ic, hoort o.l. niet in Helsinki thuis. en gerold, alvorens de lunen werden eetrokken. Omdat hu vermoedde, dat de baan wel /.acht zou zun. had Saat Zaterdagavond nog even getramd om zijn te Helsinki gekochte spikes met lange punten in te lopen. Hij heeft ze evenwel niet behoeven te gebruiken. De baan was /eer goed en er werden op de 100 m fraaie tijden, gelopen. Van de 24 athleten, die zich in de tweede ronde plaatsten, waren er slechts twee, die H seconden noteerden, de anderen ble- ven er allen onder. Zowel in de eerste serie, als in de kwart-finale had Saat een trage, start, maar beide malen herstelde hu zich schitterend en haalde hu zijn achter stand in. In de eerste ronde was 10,9 sec 0 2 soc. verschil op de zwaar ge- bouwde Rus Soukharev voldoende om zich voor de tweede ronde te plaatsen. In deze kwart-finale ging het sneller. De Amerikaan Remigino finishte in 10,4 sec., waarna Saat volgde in de zeer goe de tijd van 10,6 sec., waarmede hu Pin- to (India) en drie anderen achter zich liet Wel heeft de Nederlander al eens 10 5 en zelfs 10.4 sec. gelopen, doch bè'ide malen had hij toen een sterke wind in de rug- Opvallend was, dat van de Russische sprinters alleen Soukharev via een der de plaats in de kwart-finale achter Mac- Kenley en do Amerikaan Bragg tot de halve 'eindstrijden kon doordringen. De uitslag van de zevende serie van de eerste ronde was: 1- Soukharev (Rusland) 10.7 sec.; 2. Saat (Nederland) 10,9 sec.; 3. Butt (Pakistan) 11.—. De resultaten van de kwart-finale waren:: Eerste serie: 1 Bailey (Gr.Br.) 10.5 sec.- 2. Treloar (Australië) 10,7 sec.; 3. Porthault (Frankrijk 10.7 sec. Tweede serie: 1. Remigino (V.S.) 10.4 sec.; 2. Saat (Nederland) 10,6 sec.; 3. Pinto (India) 10,7. Derde serie: 1. Smith (V.S.) 10,4 sec.; 2. Fortun Chacon (Cuba) 10,7 sec.; 3. Jack (Gr.Br.) 10,8 sec. Vierde serie: 1. Mackenle.v (Jamaica) 10.5 sec.; 2. Bragg (V.S.) 10.5 sec.; 3. Soukharev (Rusl.) 10,7 sec. rtNZE lezers weten, dat het Neder- landse waterpoloteam in de eerste ronde geloot heeft tegen Rusland, dat na de oorlog nog nimmer tegen één van de landen van het Westen in het water is gekomen. Het Russische ploegje is volgens insiders zeer sterk. Onze lezers weten echter niet, dat wij dezte loting te wijten hebben aan een Nederlandse journaliste, die toevallig bü de trek king aanwezig was en de tegenstander voor haar land uit de bus moest halen. Iets dergelijks dus als prins Hendrik deed in 1928 in Amsterdam, toen hij vjor het Nederlands voetbalelftal mocht loten en toen de kampioen Uru guay uit de bus trok, wat een zekere nederlaag betekende. „Heb ik goed geloot", vroeg de prins toen direct in alle onschuld. Over deze waterpolowedstrijd Neder land—Rusland hebben wij gesiyoken met de bekende Belgische zwemolficial Maurice Blitz, die tientallen jaren lang de beste waterpoloscheidsrechter ter wereld is geweest en onder meer ook Rusland vele malen voor de oorlog heeft zien spelen. Hij verwacht een enorme strijd achter de schermen over de vraag wie scheidsrechter bij deze strijd zal zijn. Maar met een Hon gaarse of Tsjechische scheidsrechter zal Nederland naar zijn idee een zekere nederlaag tegemoet gaan. Al speelde het zelfs twee klassen beter dan de Russen. Terwijl bij een scheidsrechter uit het Westen Nederland wel zal win nen. Het verschil van Inzicht in de spelregels tussen West- en Oost-Europa is zó groot, dat Maurice Blitz talloze incidenten in het Olympisch waterpolo- tornooi verwachtte, terwijl hij er met de slappe houding van de internatio nale" zwembonden niet zeker van was, dat dit tornooi tot een goed einde zou worden gebracht. De 400 meter horden HnQTMVT verslaggever) HELSINKI, 20 Juli. De Ameri kaanse kampioen 400 meter horden, onarle Moore bewees in uitstekende conditie te zijn. Nadat hij in de serie van de eerste ronde de snelste tijd had gemaakt. 51.8 sec., noteerde hij in de serie van de tweede ronde 50.8 sec. Een knappe prestatie, die slechts 0.2 sec. lag boven het wereldrecord, maar een verbetering betekende van het Olym pisch record, dat te Londen door Co- chran werd gevestigd. Slechts zeer bij zondere omstandigheden kun|>n oor zaak worden dat Moore zonder de gou- uen medaille naar de States moet terug Keren. Zijn snelste concurrent was de Nieuwzeelander Holland, die echter aitud nog 1.4 sec. meer nodig had. De uitslagen in de series voor de tweede ronde luiden: Eerste serie: 1 Moore (VS) 50.8 (nieuw Olympisch record), 2 Julia (Rusland) 52.4. 3 Filiput (Italië) 53.—. Tweede serie: 1 Holland (Nieuw Zee- rH J sec" 2 Yoder <VS) 53.3. 3 Gracie (Gr. Br.) 53.9. Derde serie: 1 Lituer (Rusland) 52.2, L ppa! (Hong.) 52.7. 3 Whittle 52.8. Vierde serie: 1 Lunev (Rusland) 527. den 53 310" ®2'7, 3 LarsSOn (ZWC" 5anEve&eri.K1, 19 JULI Niet ™'nder •ncld vnnr a" ste,ien h'hben sich ge- lisehe «n i or*an'satie van de Olym* Delrnu en van 1960. n.l. Lausanne, "elo? PhnT,V"rk- Io» Vn" Franrk de|t>hia. Rio dc Janeiro. SM» Athenn m me' Mexico City. Tokio, Minneapolis en Brussel.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4