De grootste bouwplaats van Europa DE TROUWE NEGER Golotsjkin kocht een samovar en kreeg... een strijkijzer! Les Paul en Mary Ford naar Nederland Nederlands grootste werkgever geeft velen een kans Ons kort verhaal „Geef ons vijf dagen vacantie" Nieuwe wijk van Den Haag krijgt het zielental van Leeuwarden Moprwiik" massale tegen het bos Overvoorde. Het complexen Vorig jaar 64 millioen bioscoopbezoekers Jonge wijk mei hoog geboortecijfer Verkoop door postbestellingen in U S.S.R. Wachttijd wordt door „grapjes" veraangenaamd De „Iswestjia" lucht zijn ergernis Grootverlofgangers worden beroepsmilitair Ook burgers kunnen zich aanmelden DE GUITARIST EN HET MEISJE MET DE ZWOELE STEM Multi-millionnairs yjll. met de trein van Rotterdam naar Den Haag reist, ziet dat aan de Westkant van de spooriyn, even voordat de oude bebouwing van Den Haag begint, een nieuwe stad verrezen is en dat men daar nog steeds bezig is met het optrekken £nrnnaeUeén h™'z®Ilj>,okken- rÜdt langs het grootste bouwplan van Europa, een gedeelte \an de voormalige residentie, waar binnenkort evenveel mensen zullen wonen als In een stad als Leeuwarden. En reeds zijn de plannen gemaakt voor een groot, aansluitend gebied, zodat over enige tiid een nieuwe stad met ver over de 100.000 inwoners aan Den Haag zal zbn toegevoegd De Meerwijk is reeds vrijwel geheel vo.gebouw^ h^t Morgenstond nadert zUn voltooiing, de Escamppolder verwacht eerlang de bouwers, die er straat na straat zullen optrekken. Waar eens de weilanden zich uitstrekten, zijn nu brede wegen aangelegd met rtfen drie- en vier-verdiepingen-woningen. Daar z<jn sport velden en tuinen uitgespaard. Daar zijn scholen en kerken gebouwd trekken winkels de kooplustigen en staan enkele wjjkgebouwcn dc bewoners ten dienste. I lUerWIJK. Illabbalc Zuiderpark, dat vijf en twintig jaar I geleden werd aangelegd de toen 'ALS men door deze enorme wijk dwaalt, staat men telkens opnieuw voor verrassingen. Zo ver het oog reikt massale huizencomplexen, door sneden met ruime straten en wijde hoofdverkeerswegen met hier en daar een gracht, omzoomd door gazons en 6truikbeplantingen, mooie doorkijkjes, afwisseling van hoge en nog hogere bebouwing, goed aangelegde gemeen schappelijke tuinen op de binnenplaat sen, En op de achtergrond verdere bouwbedryyigheid, een eindeloze nieuwe huizenzee, die tot aan de torens van Delft schijnt te reiken. Op 31 Mei 1947 waren in Moerwijk 1525 woningen aanwezig en in Mor genstond nog geen enkele. Tot 1 April 1952 werden er in Moerwijk 4825 en in Morgenstond 280 bijgebouwd. Op dat zelfde tijdstip waren er in Moerwijk 2180 in aanbouw en in Morgenstond 1078. Bovendien zullen in Moerwijk nog 820 woningen in uitvoering ge nomen worden en in Morgenstond 7922. De totale capaciteit zal derhalve over enige tijd bedragen 9350 wonin gen in Moerwijk en 9280 in Morgen stond, tezamen 18.630 woningen. Herstel. TYE eerste jaren na de oorlog scheen u het, dat Den Haag met zijn woning bouw lelijk achter zou geraken. Er verschenen weinig nieuwe huizen. Het gemeentebestuur legde zich toen voor al toe op het herstel en weer bewoon baar maken van beschadigde huizen. Maar daarna ging het van een leien dakje en op het ogenblik neemt Den Haag van de grote steden de eerste plaats in: op het eind van 1951 waren in Amsterdam in uitvoering 2530 wo ningen. in Rotterdam 3149 en in Den Haag 4314. Er bestaat in de hofstad een tien jarenplan (van 1950 tot 1959), dat in totaal omvat het in uitvoering nemen van 30.924. woningen voor arbeiders en de kleine middenstand en 11.160 wo ningen voor de gegoede middenstand en welgestelden, in totaal dus 42.084 woningen. Wanneer het bouwprogram in het vastgestelde tempo wordt uit gevoerd, is de voorraad bouwgrond in Den Haag in 1960 geheel uitgeput. Verwacht mag worden, dat dan het tekort nagenoeg verdwenen zal zijn. In 1951 werd in Den Haag voor het eerst op het woningtekort ingelopen. Hoog- of laagbouw. TN Moerwijk en Morgenstond in de 1 nieuwe stad is de strijdvraag hoogbouw of laagbouw beslecht. In eerstgenoemde wijk verrezen aanvan kelijk complexen met drie woonlagen. Er zijn er nu ook met vier woon lagen. In Morgenstond worden uitslui tend compléxen met vier woonlagen gebouwd. Voor dit enorme bouwproject is niet-hoogwaardige cultuurgrond ge bruikt. De naam Moerwijk zegt dit trouwens al. De tuinbouwgrond is niet aangetast. De nieuwe stad is geheel op palen gebouwd. De zandlaag ligt er ongeveer zeven meter onder het veen. Het gewone heien is er vervangen door het Franky-systeem, waarbij een ijzeren buis de grond in geslagen en dan met beton vol gegoten wordt. Het bezwaar, dat men tegen de nieuwe huizen hebben kan. is dat ze vrij eenvormig zijn. Ze zijn alle voor zien van een onderstuk, waarin zich de bergruimte bevindt voor alle er boven gebouwde flats. De woningen waren bestemd voor arbeiders en klei ne ambtenaren, doch voor de direct gegadigden waren de huren enigszins te hoog. In bepaalde straten, zoals bijvoorbeeld op de Erasmusweg, wo nen nu beter gesitueerden. Tussen park en bos. CEN groot vordeel voor de bewoners is, dat het gehele project aan de ene zijde aanleunt tegen het uitge strekte Zuiderpark en aan de andere malige gemeentebestuurders hadden een vooruitziende blik is 100 ha groot en daarmede het grootste volks park van Nederland. Het heeft sport velden, een zwembad, een openlucht theater, school- en kindertuinen, een wetenschappelijke kruidentuin en een eendenkooi. Overvoorde ligt op grondgebied van de gemeente Rijswijk, doch is door Den Haag aangekocht. Europa's grootste bouwplan heeft uiteraard sterk de aandacht getrokken, ook van buitenlanders. Het loont de moeite, als men in Den Haag komt, er eens een kijkje te gaan nemen. De nieuwbouw in Den Haag Een van de imposante huizen blokken, zoals er in Moerwijk en Morgenstond ontelbare verrezen zijn. Het aantal bioscopen in Nederland bedraagt thans 506, het aantal film fabrieken 10, productiezaken 6 en reis bioscopen 20, aldus meldt het jaarver slag over 1951 van dc Nederlandsche Bioscoopbond. Er werden vorig jaar 64 millioen bezoekers geteld, waarvan 40 pet in de grote steden en 60 pet in de overige gemeenten. Volgens het land van oorsprong kwam 70,87 pet van de filmprogram ma's uit Amerika. Tegenover 1950 zo- Wel als tegenover 1949 betekent dit een kleine achteruitgang ten voordele van de import uit Europese landen. Het aandeel in de ontvangsten van de Ame rikaanse films was gemiddeld genomen lager dan van de Europese. Er werden 382 grote speelfilms ingevoerd tegen over 403 in 1950 en 433 in 1949. Twintig procent van de ingevoerde hoofdfilms bestond uit kleurenfilms. JJET geboortecijfer in Den Haag bedroeg in 1951: 1S.9 per 1000 inwoners. In de Moerwijk was het 28.6. Het sterftecijfer van de gehele stad was in 1951: 7,3 per 1000 inwoners. In Moerwijk be droeg het 3.9. Verwacht mag worden, dat in deze nieuwe stadswijk, die op het ogenblik een kleine 40.000 inwoners telt als Morgenstond, dat op Moerwijk aansluit, binnenkort volgebouwd is, zullen daar even eens circa 40.000 mensen Wonen dus snel in inwonertal zal toenemen. Moerwijk heeft de jeugdigste bevolkingsopbouw slechts 98 per 1000 inwoners zijn 55 jaar of ouder. Voor geheel Den Haag zijn het er 186 per 1000 of bijna twee maal zoveel. Het aantal kinderen (0 tot en met 14 jaar) is er hoger dan in enige andere wijk, namelijk 358 per 1000 inwoners, tegen 258 in de gehele stad. De gezinnen in Moerwijk bestaan uit gemiddeld 3.8 d 3.9 personen. VAAR Amerikaans voorbeeld is thans ook in de Sowjet-Unie het systeem van verkoop van goederen door postbestelling, zoals dit in een land met grote afstanden heel natuurlijk is, ingevoerd. „Om aan de groeiende behoeften der arbeiders te voldoen", heeft de Sowjet-regering een uitgebreide organisatie in het leven geroepen voor de verkoop van consumptie-goederen door middel van postbestellingen, de „Sojuspossiltorg", die op aanplakbiljetten en door andere vormen van bekendmaking mededeelde, dat „alle normale bestellingen binnen tien dagen uitgevoerd zouden worden". Onmiddellijk stroomden de orders in ontelbare hoeveelheden binnen. Maar hoe groot de geestdrift onder de Russische consumenten ook was, even snel maakte deze plaats voor teleurstelling. siltorg" integendeel dankbaar dat ze u de wachttijd door allerlei grapjes ver kort. Want het is nog niet uit met de verrassingen. Op een goede ochtend, ais u nergens aan denkt, staat er op eens een postbode voor uw deur met een pakje in zijn hand. U springt van vreugde een gat in de lucht, maakt zenuwachtig de touwtjes los, pakt het uit en in plaats van het verwachte horloge, dat u zo nodig had, komt er een volkomen onbruikbaar sigaretten- étui te voorschijn. Wees wijs; wees stil MAAR haalt u het vooral niet in uw hoofd te protesteren of zelfs het artikel terug te sturen, dat u niet be steld denkt te hebben. Want dan wordt de toestand helemaal hopeloos! U zoudt tot aan het einde uwer dagen moeten wachten. Wladimir Golotsjkin uit Gorki en zijn buurman Kasjewarow zouden u daarover een liedje kunnen zingen. De een had namelijk een samovar en de ander een naaimachine besteld. Go lotsjkin kreeg een aanval van woede, toen men hem in plaats van de samovar LIET officiële orgaan „Iswestjia" geeft op duidelijke wijze uitdrukking aan de heersende stemming. „Zodra u een briefkaart verzonden hebt", schrijft dit blad in een schildering van de toestand, „wordt u overstelpt door een stortvloed van brieven, waarin over alles gespro ken wordt, behalve over uw bestelling. Als u nu terugschrijft en wilt weten, wanneer u erop kunt rekenen, dat uw bestelling uitgevoerd wordt, stopt de correspondentie opeens en u hoort een maand lang helemaal niets. Dan komt er weer een brief; maar het is heel goed mogelijk, dat u, als u bijvoorbeeld een horloge van het merk „ster" be steld hebt, riu de mededeling ontvangt, dat de petroleumlampen van het merk „Blitz" op het ogenblik helaas niet voorradig zijn". „Ergert u zich hierover niet", schrijft de Iswestjia, „maar wees de „Sojuspes- een strijkijzer stuurde. Op de samovar wacht hij nu nog. Kasjewarow kreeg heus en waarachtig zijn naaimachine, weliswaar een ander merk dan hij be steld bad, maar toch.... Gisteren kreeg hij een telegram, waarin hem medege deeld werd, dat hij volgende maand een naaimachine nog één zal krijgen. „Lacht u?" besluit het officiële Russi sche orgaan, dat wel niet overdreven zal hebben, ,daar hebt u beslist geen reden toe want dit is de zuivere waar heid!" CCHIER onverzadigbaar is het leger wat zjjn personeelsaanvragen betreft. Zé groot is nog steeds de behoefte aan instructeurs, vaklieden en specialisten, dat vrijwel alle grootvcrlofgangers, onverschillig of zij nj» ih Indonesië dan wel in Nederland hebben gediend, zich kunnen aanmelden voor bcroepsdienst. Zelfs kunnen technisch geschoolde vaklieden en chauffeurs; die nimmer in militaire dienst zjjn geweest, zich opgeven, voor een verbintenis als beroepsmilitair. Voor instructeur bü de verschillende wopens en dienstvakken (infanterie, cavalerie, artillerie, genie, enz.) kunnen zich melden die Nederlanders, die niet ouder zijn dan 35 jaar en die na 1945 gedurende geruime tijd in militaire dienst zijn geweest als dpi. of O.V.W. sergeant, of na 1945 met gunstig resultaat dc Opleiding tot dpi. sergeant aan een kaderschool hebben gevolgd. reeds wor» GENEESKUNDIGE dienst, Verbin- dingsdienst, Technische Dienst en Genie kunnen vaklieden gebruiken; niet ouder dan 45 jaar, voldoende vak bekwaamheid bezittend, waarbij mili taire vooropleiding tot aanbeveling strekt, maar niet noodzakelijk is. Bij de Geneeskundige Dienst Worden bijv. tandarts-assistenten en masseurs ge vraagd, bij de genie machinedrijvers en schippers, bij de overige diensten monteurs, bankwerkers, electriciens gereedschapsmakers, enz. Voor chauf feurs en motor-ordonnansen gelcjt, dat zij niet ouder mogen zijn dan 4Ö" jaar en in het bezit zijn van een burger- of militair rijbewijs. Ook hier is militaire vooropleiding niet verplicht. Ook koks worden gevraagd, niet ouder dan 35 jaar, maar zij dienen een militaire vooropleiding te hebben 'gehad. Zij, die destijds tot kok of bijkok werden opgeleid, genieten de voorkeur. Ten slotte is er nog een mogelijkheid voor administratief personeel, niet ouder dan 35 jaar, dat hetzij voor, hetzij na 1945 de opleiding tot dpi. sergeant majoor-administrateur met goed resul taat heeft gevolgd. Welkë r&ng? W/ELKE rang krijgen degenen, die aangenomen worden? Voor de in structeurs is het duidelijk. Zij waren sergeant, of geslaagd voor het ser geantsexamen, en worden nu als ser geant (wachtmeester) geplaatst. Aan neming in een hogere rang is niet mogelijk. Voor de vaklieden is de toe te kennen rang afhankelijk van de vakbekwaamheid van betrokkenen, met dien verstande, dat zij, die in het bezit zijn van (of geacht worden een vakbekwaamheid te bezitten gelijk aan): a. certificaat I: een verbintenis sluiten in de rang van sergeant; b. certificaat II: een verbintenis sluiten in de rang van korporaal der 1ste klasse; c. certificaat III: een verbin tenis sluiten in de rang van korporaal. De korporaals en de korporaals der. lste klasse zullen in de gelegenheid worden gësteld zich te bekwamen ,voor de hogere certificaten, waarna zij kunnen worden bevorderd. Chauf feurs en motorordonnansen, die in militaire dienst zijn geweest, den afhankelijk van hbo reeds ver kregen rang of stand aangenomen als soldaat, soldaat I of korporaal. Burgerchauffeurs worden aangenomen als soldaat en komen direct in oplei ding voor korporaal-chauffeur. Bevor dering tot korporaal is in het algemeen na 6 tot 12 maanden mogelijk. Verölntenis voor 6 jaar, \/OOR koks geldt, dat zij, die reeds als korporaal-kok of als sergeant-kok hebben gediend, worden aangenomen in de rang van korporaal. Na een cursus aan de koksschool te Leiden volgt aanstelling en tewerkstelling als korporaal-kok. Militairen, die tevoren nimmer ëén opleiding tot militair kok of bijkok hebben gevolgd, zullen in het algemeen als soldaat tot een ver bintenis worden toegelaten. Na de op leiding aan de koksschool met goed resultaat 'te. hebben gevolgd, worden zij aangesteld tot korporaal-kok. Voor de dpi. sergeanten-majoor ad ministrateur geldt in het algemeen, dat zij als sergeant tot een verbinte nis worden toegelaten. Bij tewerkstel ling als compagnies-administrateur of als administrateur van een overeen komstig onderdeel kunnen zij tijde lijk bevorderd worden tot S.M.A. Be trokkenen zullenzodra zij daarvoor aan de beurt komen in de gelegen heid worden gesteld een (aanvullen de) opleiding tot beroeps-S.M.A. te volgen. De verbintenis als beroepsmilitair wordt gesloten voor de duur van zes jaar, waarvan het eerste jaar als proef jaar. Gedurende dit proefjaar kan de verbintenis wederzijds met een bepaal de termijn worden opgezegd. Negen maanden vóór het eindigen van de eerste verbintenis van 6 jaar kan b(j de korpscommandant of de autoriteit, die als zodanig ls te beschouwen, een schriftelijk verzoek worden ingediend om toegelaten te worden tot een ver bintenis voor onbepaalde tijd. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij de Commandant Van. het naastbijgelegen Garnizoen (Alkmaar af Haarlem). W- .1 ,'rr 'ui „yAN TROUW GESPROKEN", zegt Francis Green, nadat zijn tafelgenoten gevallen van trouw hebben opgedist. Hij plaatst zijn glas met een harde tik op het tafeltje en zet zich tot vertellen. Aan zijn tafeltje zitten de beide directeu ren van een grote exportmaatschappij. Francis is in een best humeur. Vanmiddag heeft hij de grootste transactie van zijn leven afgesloten. De enorme houtvlotten, die nu voor de kade liggen en waarvan bier, vóór café Rose, het rammelen der kettingen te horen is, zijn in handen van de exportmaatschappij overgegaan. Dit betekent het loon voor een jaar van hard zwoegen op de plantage te Buaflé. Nu vieren ze de transactie na in het café met het uitzicht op de: rivier. „Negers kunnen als honden zo trouw zijn, dat weet je; maar ik heb er en een gehad gehad zeg ik, helaas, want hij is nu dood zoals je er in Afrika geen tweede zult vinden. Hij gapte als de raven, maar dat deed hij voor zijn liefje. Maar verder was 't een beste kerel, 'n Reus. Bariua heette hij. Ver leden jaar, toen jullie maatschappij hier nog niet werkte, heb ik 't sterkste staaltje van zijn trouw meegemaakt. Ik was toen hier en hij zou me nakomen. Ik verwachtte hem iedere dag, maar wie er verscheen, Bariua niet. Ik had kort tevoren misère gehad met een stel andere negers, die naar een con current waren overgelopen, dus je be grijpt, dat ik achterdochtig werd. Maar Bariua was niet overgelopen. Ik schaam me ervoor,1 dat ik 't toen even heb gedacht. Hij.was op weg hier heen, maar hij had onderweg een on geluk gekregen. En daarvan wil ik jul lie eens vertellen, want 't 'grenst aan 't wonderbaarlijke, dat die kerel toen nog niet omkwam. In een stroomver snelling was het bootje, waarin' Bariua en nóg een neger een zekere Si- guiri op weg naar de stad" waren, omgeslagen. Siguiri werd tegen' de rot sen verpletterd, maar Bariua met z'n oerkracht overleefde 'tl Maar 't bootje was hij kwijt. Wat moest hij doen? Naar land zwemmen betekende' in dat seizoen van giftige slangen onherroe pelijk de dood. Dus doorzwemmen! Die (Van onze correspondent te New York) IN de grootste van New York's bioscopen, de Paramount, is de afgelopen weken de zaal vier keer per dag „afgebroken" tijdens het eerste persoonlijk optreden van Amerika's nieuwste jazz-sensatie, Les Paul en Mary Ford. De artisten-ingang wordt 24 uur achtereen belegerd door handtekeningen-jagers, die, waar zich ook een beroemdheid bevindt het moge een onttroonde monarch, een gekroonde bokskoning of de uitvinder van een nieuw mechaniekje zjjn als paddestoelen uit het niet opdoemen. Les Paul en zijn vrouw, Mary Ford, hebben in hun carrière vrijwel iedere emotie meegemaakt die zowel ge- en onttroonde koningen als uitvinders kennen. Les is een phenomenaal guitarist en was dit al vele jaren voor een sterve ling nog ooit van hem had gehoord. „Mijn geluk begon pas ten goede te keren", vertelde hij ons, toen wij in zijn kleedkamer in de Paramount een praatje met het artistenechtpaar kwa men maken, „toen ik in 1946 een bar auto-ongeluk kreeg in de sneeuw, waarvan een twee jaar lang verblijf in het ziekenhuis het gevolg was". Op dat ogenblik was Les zich uiteraard nau welijks bewust van de goede fortuin, die voor hem in het vat zat. In 1948 werd hij uit het ziekenhuis ontslagen. Maar mijn arm was nog loodzwaar Öm een klein baantje, als conferencier en guitarist in een bescheiden cabaret in Milwaukee te kunnen houden, zocht ik naar een partner. Liefst een, die het oog van de klant zou 'strelen. Zo ont- I ES PAUL was meer dan een voor- treffelijk guitarist; hy had boven dien een talent voor uitvindingen. Een daarvan was het systeem der z.g. „mul tiple rccording". Het was wel eens eer der gedaan, erkent hij, maar nimmer zó geraffineerd als hy het toepaste. Eerst speelde hij de melodie, die op een geluidsband werd vastgelegd. Daarna werd de band afgedraaid en Les tok kelde er een „tweede slem" by. Het resultaat werd op een nieuwe geluids- en elders, band vastgelegd. En wanneer die voor hopen wij een open microfoon werd teruggespeeld stond Les met zyn guitaar klaar om er een contrapunctisch effect aan toe te voegen, of door een nieuwe begeleiden de melodie, die soms, als rails op een emplacement, het bestaande refrein ge heel doorkruiste of het nieuwe diepte verleende. Er bestaat geen limiet voor een dergelijke geluidsopname. En één man met één guitaar kan het effect veroorzaken van een volledig orkest. Op soortgelijke wijze zong Mary een moette ik Mary. En nu ben ik misschien quartet of quintet met zichzelf. Het de allerbeste guitarist, die er in dit metier op twee benen rondloopt maar Mary is het succes van de combi natie' resultaat: een sensatie, die verleden jaar met hun opname van „The moon is high" begon en nu nog dagelijks crescendo gaat. De schlager van het ciële gramofoonplaat, Het waarschu- wingslicht om de spiegel flitst aan en uit. Over drie minuten moeten Les en Mary „op" en zal er eèn n ogenblik is hun versie van „liger aansla§ gepleegd worden op de muren Rag", waarin Mary halverwege het van de Paramount. refrein de wilde kat tracht te lok ken met een onna volgbaar „kom dan poesje". ES EN MARY zijn nu multi- millionnairs al thans voorzover het verkochte gra- mofoonplaten be treft: meer dan 8 millioen! Deze zomer hebben zij besloten genoegen te nemen met het succes, dat zij in de afgelopen jaren geoogst hebben. Een reis naar En geland staat op het programma met concerten in Londen, Glasgow „Daarna stiekum vijf dagen er tus sen uit te kunnen gaan en vacantie te nemen op het vasteland van Europa Parijs zien en Holland Dan hebben wii weer voldoende inspiratie opge daan om verder tc kunnen werken". Wij nemen af scheid van de Ko ning en Koningin van de commer- Les Paul en Mary Ford, die het in Amerika door hun gramofoonplaten tot multi-mtllionairs brachten. Onze lezers wensen zij, na de mededeling, dat zij iti het najaar in Nederland hopen te komen, het beste. negers dat weet je kennen dé ri vier op hun duimpje. Nu had Bariua geluk, want op een ogenblik - dreef naast hem een dode buffel. Het beest was in verregaande staat van ontbin ding, maar hij, Bariua, zag er z'n red ding in. Hij kroop zo goed en zo kwaad als het ging, op de rug van de buffel. Met één hand hield hij de horens vast en met de andere roeide hij. Zo dreef hij op z'n wonderlijke vaartuig de ri vier af en 't zou allemaal best gegaan zijn, als niet vlak bij een nederzetting de gieren op hem waren afgekomen. Dat zul je wel weten: gieren houden zich bij voorkeur in de buurt van ne derzettingen op. De eerste gier deed Bariua niets. Die kwam alleen maar poolshoogte nemen en ging daarna z'n makkers waarschuwen. Toen kwam er 'n tweede, 'n derde en 'n hele massa, nou jé begrijpt wel't Werd een ge vecht op leven en dood. Bariua sloeg van zich af wat hij kon, maar plotse ling werd hij van achteren aangeval len. Eén van de gieren had zijn snavel in Bariua's been geslagen. De gepijnig de néger liet zich van de buffel glijden om te trachten zwemmend de neder zetting, die nu vlakbij was, te berei ken. De gieren, wie het om de buffel begonnen was, lieten hem gaan. Barfua bereikte met bovenmenselijke inspan ning de oever. Hij heeft dagen ln de nederzetting gewacht, eer hy verder kon gaan. Met een boot van die negers daar kwam hij naar de kust, naar hier. Hij heeft net zolang gezocht, tot hij me gevonden had. En dat zal ik m'n leven lang niet meer vergeten, hoé die grote kerel toen over de grond naar me toegekropen kwam en m'n knieën pakte en maar jarikte: „Masa, masa!" Zo gelukkig was die trouwe ziel, dat ie zijn baas weer gevonden had Even is er stilte. Francis zucht eens diep en drinkt zijn glas leeg. Dan zegt. hij zacht: „Ik heb hem toch niet lang meer mogen houden. Een half jaar later is hij door ofiris, de giftigste slang, die ik ken gebeten. Dat was r/iijn Bariua, die de ergste dóód moest sterven, die een mens sterven kan. Mijn injecties hielpen niet meer en de arme kerel blies in mijn armen de laatste adem uit. Dat was verschrikke lijk, De finesses zal ik je besparen. Maar die ogen! Later, wanneer de heren al .lang af scheid hebben genomen, zit Francis pal aan de haven, met het gezicht op het ctonkere water, waarin de mahonie- vlotten liggen, die hem1 een schat heb ben opgeleverd. Hij kan er no* niet toe komen zijn hotelkamer op te zoe ken. Opzij van hem zijn de felle lichten aan de gevel van café Rose al een tijd gedoofd. Schuin vóór hem is nog wel het licht van de sèmaphoor, die trou we wachter van iedere nacht. Francis krijgt een rilling. Daar be gint die verdomde malaria weer, denkt hij. Maar hij rilt nog heviger en springt woest op, als een nachtvogel boven het water, boven zijp vlotten, een ijselijke schreeuw geeft. Hij is zijn eigen ver haal over Bariua nog niet kwijt. Nu staat het verschrikkelijke vóór hem JVJ ZIf.h voorstelt, dat het eens gebeurd is, die aanval van de gieren op de neger, die op een dode buffel zat. rancis raakt het vreseiyke visioen niet kwijt. De herinnering komt er bij aan het ogenblik, dat hij de stervende Bariua in zijn armen hield, en die ogen zag, die trouwe ogen.... m'n God, die ogen!

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 7