Fanny werd door Marjorie Jackson onttroond MORGEN IN HELSINKI Richards hing 4.55 m. boven Moeder Aarde Golf van teleurstelling over het uitvallen van mevr. Blankers Theo Saat kan met ere huiswaarts keren TWIJFELS Australisch onderwijzeresje liep tweemaal wereldrecordtijd In kwart-finale door de Indiër Pinto uitgeschakeld Puck Brouwer werd in demi-finale vierde DE GOUDEN PLOEG DE RADIOREPORTAGES Zes uren strijd bij polstokhoogspringen Commissie voelde niets voor een ruilt je De kwartfinales van het voetbaltornooi WOENSDAG 23 JULI 1952 het is aan sterke twijfel onderhevig of Fanny tegen de Australische onder wijzeres in deze vorm een kans had gehad. Toch liep de snelste vrouw ter (Van een speciale verslaggever). HELSINKI, 22 Juli. Fanny BlankersKoen is als koningin der sprintsters onttroond, zonder haar troon te hebben kunnen verdedigen. Een golf van teleur stelling beroerde de kleine Nederlandse kolonie In de Finse hoofdstad toen be kend werd, dat Fanny zich wegens ziekte had teruggetrokken voor de strijd op de 100 m. Een karbonkel had temperatuurverhoging en opgezette lympheklieren tot gevolgen gehad, terwijl men bovendien vreesde voor een darminfectie. Haar echtgenoot-coach Jan Blankers verbood haar deswege te starten. Fanny's start blokken, die reeds op de binnenbaan waren geplaatst, werden weggehaald en hierdoor kwamen de duizenden in het stadion op de hoogte van Fanny's pech. Verloor de 100 m. finale door het niet starten van de Nederlandse kampioene veel aan aantrekkelijkheid, het publiek heeft toch met volle teugen kunnen ge nieten van de fantastische wijze, waarop het snelvoetige 20-jarige Australische onderwijzeresje Marjorie Jackson zegevierde en zich een groot Olympisch kam pioene toonde. Tweemaal snelde zij in 11,5 sec. over de baan en evenaarde daar mede het wereldrecord van Fanny Blankers en Helen Stephens. Weliswaar heeft Fanny onlangs in Rotterdam 11,4 sec, gelopen, maar zeer waarschijnlijk zal dit wereldrecord niet worden erkend. Vanmiddag heeft het evenwel weinig ge scheeld of Marjorie had een nieuw record gevestigd. Slechts het feit, dat zij zich in de halve finale niet tot het uiterste inspande, ontnam haar de titel „keizerin der sprintsters". TN de eerste halve finale kwamen dus vijf meisjes aan de start. Marjorie viel prachtig in het schot, als een hinde ging zij over de baan. op enkele meters gevolgd door haar tegenstand sters. In vloeiende stijl schoot zij als een pijl naar de eindstreep. Haar spikes sloegen een machtige roffel op het rode gravel en met iedere stap was zij verder van haar rivalen verwijderd. Toen zij zich zeker wist van de over winning verslapte zij het tempo even, hetgeen haar vermoedelijk een wereld record heeft gekost. Nu noteerde zij 11.5 sec. en voegde zich daarmede bij de wereldrecordhoudsters Fanny Blan- kers-Koen en Helen Stephens, In de tweede halve finale kwam i onze landgenote Fuck Brouwer in dc i baan. Helaas wilde zij iets te vroeg j starten. Zij herstelde zich terstond, maar startte toen te laat. Zij kon hoe zü haar best ook deed en met welk élan zij zich in de strijd wierp dc bij de start opgelopen achterstand niet meer inlopen. Daphne Hasenjager uit het land van Oom Paul won de race in 11,9 sec., Shirley Strickland uit Austra lië werd tweede in dezelfde tijd en de Duitse Maria Sander derde in 12 sec- Op dc vierde plaats kwam Puck Brou wer, slechts 0,1 seconde na de Duitse. Het kranige Nederlandse meisje liet Vera Kalashnikova en Helga Klein achter zich. HE eindstrijd had een Australisch cachet. Niet minder dan drie Australische meisjes knielden in de startblokken. Marjorie Jackson, Shir ley Strickland en Winsome Cripps. Drie sterke sprintsters, die over enkele dagen Australië aan de esta fette-zege moeten helpen. Behalve dit drietal kwamen het frêle negerinnetje Mae Faggs (VS), de onverstoorbare Duitse Maria Sander en de snelle Zuidafrikaanse Daphne Hasenjager in de finale. De starter stond rustig te wachten en gaf daarna het bevel: Óp uw plaatsen. Maar het startblok van Mae Faggs bleek niet in orde te zijn en opnieuw vroeg de starter stilte. De zes snelste dames van de wereld (met uitzonde ring van Fanny Blankers) waren in haar startblokken. Het schot viel en met het schot vloog Marjorie Jackson. als door een kanon weggeschoten naar de finish. Marjorie had geen tegen stand. Zij was verreweg de sterkste en wereld in de finale niet zo soepel als in de halve eindstrijd. Haar lopen had iets krampachtigs. Zij miste daardoor de kans het wereldrecord te verbete ren. Iedereen was vol spanning welke tijd Marjorie had gemaakt. Het bleek, dat zij evenals in de halve finale 11,5 sec. had gelopen. Haar prestaties tweemaal achtereen 11,6 sec. in de series en tweemrl 11,5 sec. in de finale hebben haar een waardige opvolg ster van Fanny Blankers-Koen ge maakt. Het resultaat van de halve eindstrijd 100 meter dames was: 1. Marjorie Jackson (Australië) 11.5 sec., Olympisih en wereldrecord ge ëvenaard; 2. Cripps (Australië) 12 sec.; 3. Mae Faggs (V.S.) 12.1 sec.; i Nadezhda Khnykina (Rusland) 12.1 sec.; 5. Marga Petersen (Duitsland) 12.1 sec. Tweede halve finale: 1. Daphne Hasenjager (Zuid Afrika) 11.9 sec.; 2. Shirley Strickland (Austr.) 11.9 sec.; 3. Maria Sander (Duisl.) 12.0 sec.; 4. Puck Brouwer (Ned.) 12.1 sec.; 5. Vera Kalashnikova (Rusl.) 12.1 sec.; 6. Helga Klein (Duitsl.) 12.3 sec. De finale: 1 Marjorie Jackson (Austra lië) 11.5 sec. 2 Daphne Hasenjager Robb (Zuid Afrika) 11.8 sec., 3 Shirley Strickland (Australië) 11.9 sec., 4 Winsome Cripps (Australië) 11.9 sec., 5 Maria Sander (Duitsland) 12.0 sec., 6 Mae Faggs (Ver. Staten 12.1 sec. Tot heden zijn de volgende Olympische kampioenen gehul digd: 10.000 meter: üimil Zatopck (Tsj. SI.) 29 m. 17 sec. (Nw. 01. ree.) Hoogspringen: Walter Davis (VS) 2 04 m (Nw. Ol. ree.) Discuswerpen ilanr.es: Nina Ro- maschkowa (Rusland) 51.42 m (Nw. Ol. ree.) Kogelstoten: Parry O'Bricn (VS) 17.41 m (Nw. Ol. ree.) 100 meter: Remigino (VS) 10.4 sec. 400 meter Horden: Charley Moore (VS) 50,8 sec. (Ol. ree. geëven.) 50 km Snelwandelen: Giuseppe Dordoni (Italië) 4 u. 38 m. 7,8 sec. (Nw. wereld- en Olym pisch record). Verspringen: Jerry Biffle (V.S.) 7.57 m. Gymnastiek: Heren-Teamwed strijd: Rusland. 800 m.: Mal Whitfield (V.S.) 1 m. 49.2 sec. (Ol.record geëvenaard). 100 m. Dames: Marjorie Jackson (Austr.) 11.5 sc.c. (Wereld- en Ol.record geëvenaard). Polsstokhoogspringen: Bob Ri- chards (V.S.) 4.55 m. (Nw. Ol. record). Discuswerpen: Sim Iness (V.S.) 55.03 m. (Nw. Ol.record). LIET PROGRAMMA van de Olympische Spelen voor morgen vermeldt de volgende evenementen: DONDERDAG Hockey: Finale Nederland—India. Athletiek: 110 m Horden (demi-fi nales en finale). Hamerslingeren (kwalifi catie en finale). 400 m (series en kwart finales). 80 m Horden Dames (fi nale) 5000 m (finale). 10.000 m Snelwandelen (series). Speerwerpen Dames (kwalificatie en finale)'. 1500 m (series). Hierin starten voor Nederland Slijkhuis en Harting. Worstelen: Grieks-Romeins. Schermen; Floret. Pers. wedstrijd (demi-finales en finale). Gymnastiek: Dames. Moderne Zwemmen. Vüfkainp: Voetbal: Kwart-finales: BraziliëDuitsland TurkijeHongarije. Morgen brengt Hilver sum I (402 m) te 18.00 uur beschouwingen over de verrichtingen van on ze turnsters en zeilers en reportages van de finale 80 m horden dames, de finale 5000 m, de series 1500 m en de finale .110 m horden heren. Om 22.15 uur geeft Leo Pagano op dezelfde golflengte een reportage van een voet balwedstrijd en valt er voorts Olympisch varia te beluisteren. IN het programma van 1 de AVRO (Hilver sum I 402 m.) zal Dick van R(jn morgenmiddag van 16 uur tot 17,15 uur een extra radio-repor tage geven van de finale in het Olympisch hockey- tornooi tussen Nederland en India. De finish van de finale 100 meter Dames. Marjorie Jackson wint voor Daphne Hasenjager (No. 114) en Shirley Strickland (No. 31 (Speciale berichtgeving) UELSINKI, 22 Juli In een finale die zes volle uren in beslag heeft geno men, is de Amerikaan Richards er in geslaagd met een fantastische sprong van 4.55 meter het Olympisch record polsstokhoogspringen te verbeteren en de titel voor zich op te eisen. Vier jaar geleden was een sprong van 4.30 m voldoende om in het bezit te komen van het Ölympisc'n goud. Van daag waren er maar liefst vier athleten die de 4.40 meter grens haalden, vijf centimeter boven het Olympisch re cord. In volmaakte stijl waren de Zweed Lundberg, de Rus Denisenko, en de twee Amerikanen Don Laz en Ri chards over de akelig hoge lat gegle den. Lundberg en Denisenko haden bij de 4.45 de graad van hun capaciteiten bereikt. Toen de lat op 4.50 meter werd ge bracht waren de overige athletieknum- mers reeds lang afgewerkt. Aller ogen waren gericht op de Amerikanen, die zich reeds zeker van het goud en het zilver wisten. Voor beiden was de lat op 4.50 meter geen bezwaar. De span ning steeg toen Don Laz zijn eerste aan val inzette voor een sprong van 4.55 m. In schitterende balans slingerde hij zich langs de lange polsstok omhoog, doch niet hoog genoeg. Tergend lang zaam viel de witte lat naar beneden. Ook Richards scheen aan het toppunt van zijn prestatievermogen te zijn ge komen. Een ieder dacht reeds aan een dead-heat, toen beide athleten ook in (Speciale berichtgeving). HELSINKI, 22 Juli. Onze landge noot Saat is in de kwart-finale voor de 200 meter met ere uitgeschakeld. In de eerste serie was zijn tijd van 22 sec ruimschoots voldoende geweest voor een plaats in de tweede ronde. Een on gelukkige loting was oorzaak dat hij met een tijd van 21.7 sec. de halve fi nale niet bcieikte. Voor enkele lopers uit andere series was die zelfde 21.7 sec. wel snel genoeg voor een plaats in de halve eindstrijd. In dc kwart-finale lag Saat geruime tiid oo de tweede plaats, doch de In- er Pinto finishte iets sterker dan on ze landgenoot, die dc binnenbaan had geloot. De heer Moerman had nog ge probeerd voor Saat een andere baan te verkrijgen. De zware Nederlandse ath- leet kan niet zo goed overweg met de binnenbaan en aangezien Pinto liever de builenbaan zou willen hebben, gingen beiden naar de wedstrijdcommis sie om ruiling voor te stellen. Dc com missie wees, reglementair terecht, het verzoek af Het toeval wil dat Sant juist door deze Pinto werd uitgescha keld. De snelste loper was de Amerikaan Stanfield, die sterk favoriet is voor de titel. Zijn tijd bedroeg 20.9 sec., waar mede hij de enige loper was aie bene den de 21 sec. kwam. De volgende lopers plaatsten zich voor de halve finales: Gathers 21.4 (VS). Pinto (India), 21.6 sec., Baker (VS) 21.4 sec., Fortun Chacon (Cuna) 21.7 sec., Mc. Donald Baily (Gr. Br.) 21.Janegcr (Tsj. SI.) 21.7 sec., Bonnhoff (Arg.) 21.4 sec., Stacey (Gr. Br.) 21.5 sec., Stanfield (VS) 20.9 sec. Taing (Jamaica) 21.4 s„ Trelocar (Aust.) 21.6 sec. en Zandt (Duitsland) 21.7 sec. De uitslagen van de series waarin Saat startte, waren: Vijfde serie: 1 Saat (Ned.) 22.— sec., 2 Zandt (Duits land) 22.1 sec., 3 Leiva (Venezuela) 22.3 sec., 4 Chaaban (Egypte) 22.7 sec., 5 Eleuterio (Portugal) 23.2 sec. Kwart-finale: Eerste serie: 1 Gathers (VS) 21.4 sec., 2 Pinto (India) 21.6, 3 Saat (Ned.) 21.7, 4 Stawczyk (Polen) 22.—, 5 Horcic (Tsj. SI.) 22.1, 6 Mazorra Zamora (Cuba) 31. Op de dagen, waarop het Olym pisch Stadion in Helsinki geheel bezet is, biedt Ifet fraaie betonnen bouwwerk een imposante aanblik. Na de Olympische Spelen zal het stadion weer worden afgebroken, omdat het veel te groot is voor de gewone sportgebeurtenissen in Finland. hun tweede sprong een vergeefse greep naar de titel deden. Don Laz kon ook in zijn derde en laatste sprong niet over de lat komen. De climax in dit stille maar enerve rende duel bereikte het hoogtepunt, toen Richards zich klaar maakte voor zijn laatste poging. Alleen het geluid van de spikes van Richards, die steeds sneller in het gravel sloegen, verbrak de stilte. Zuiver prikte dc Amerikaan de punt van zijn „pols" in de kuil en toen was het volkomen stil. Doch slechts de enkele fracties van seconden die hij nodig had om over de lat te komen. Door een minutenlange ovatie uit zijn concentratie gebracht, moesten de pogingen van Richards, de 4.60 m. grens te bereiken, falen. Hij zal daar echter niet lang om hebben getreurd. Goede spnitman MET deze Richards was vóór de wed strijd het volgende gebeurd. Onze land genoot Ir A. Paulen, de man, die op 't groene veld mede de scepter zwaait, merkte bij het controleren van de icis- stokken, dat de winding van de Ameri kaan niet goed was. Hoe moest hij dat Richards aan bet verstand brengen zon- uer zijn concentratie te storen? De Amerikaanse ciach was in geen vel den of wegen te bespeuren. Daarom begaf Paulen zich naar de kleedkamer en vertelde op tactische wijze, dat de winding van Richards reglementair niet goed was. In plaats van een grote te leurstelling te constateren bij de Ame rikaan, die een goede sportsman is, nam Richards een mes en waar Paulen bij stond haalde hij de binding er af. Ri chards zorgde voor een nieuwe binding en vroeg Paulen, of het zo goed was. Perfect, antwoordde Paulen en Ri chards, die gevoeld had, dat de op dracht van Paulen een zeer delicate was, respliceerde: „Ik vind 't helemaal niet erg, dat u dit gezegd hebt. Wij, in Amerika, vinden die binding zo goed, maar als u er niet mee accoord kon gaan, is dat zeer begrijpelijk. U hebt mij hiermede niet uit mijn concentratie gehaald." Deze houding van de Amerikaan, ge tuigend van de ware sportgeest, was een Ólympische kampioen waardig. De uitslag was: 1 en Olympisch kampioen Bob Richards (V.S.) 4.55 (Nieuw Olympisch record); 2 Don Laz (V.S.) 4.50 m.; 3 Lundberg Zwe den) 4.40 m; 4 Denisenko (Rusland) 4.40 m.; 5 Olenius (Finland) 4.30 m.; 6 Sawada (Japan) 4,20 m. ZUCKERMANN FLUIT WATERPOLO- WEDSTRIJD NEDERLAND-RUSLAND. (Speciale berichtgeving). HELSINKI, 22 Juli. De Zweed Zuckermann zal de waterpolowedstrijd NederlandRusland leiden. Deze wed strijd wordt Vrijdag om 18 uur voor de kwalificatieronde gespeeld. Het volledige programma van de '-wartcindstrijden van het voetbaltour- nooi luidt: 23 Juli: Oostenrijk—Zweden. 24 Juli: Brazilië—Duitsland. 24 Juli: Turkije—Hongarije. 25 Juli: Denemarken—Zuid-Slavie. IN het leven van iedere dag komen momenten voor, waarop het moei lijk is een houding te bepalen. Deze twijfels ontstaan natuurlijk veelvuldi- ger in een tijd vol spannende gebeur- tenissen. Al mogen we de juiste ver houdingen niet uit het oog verliezen met een vreemd woord: de hiërar chie der waarden en moeten we dus de Olympische Spelen vooral niet be langrijker maken dan ze zijn, span nend kunnen we deze weken toch noe men zonder ons aan enige overdrijving schuldig te maken. Waar spanning is, kan twijfel ont staan aan de juistheid van een oor deel. Het is namelijk beslist niet al leen onze taak de prestaties van de deelnemers aan de Spelen zo nauwkeu rig mogelijk te schetsen. Bepaalden wij ons daartoe, wij zouden onszelf op een registratiekantoor en niet op een krantenredactie voelen. Neen, wij moe ten proberen de dingen in de goede volgorde van belangrijkheid te zien ofwel hetgeen lastiger is ze daar te plaatsen. Toen wij gisteren hier een uiteenzet ting gaven van de overwegingen, die Fanny Blankers-Koen kunnen hebben gevoerd tot het besluit ook aan de Spelen in Helsinki deel te nemen, meenden wij niet ver mis te zijn ge weest. Het grote nieuws van Dinsdagmiddag heeft ons sterk aan het twijfelen ge bracht. Fanny Blankers heeft zich uit de 100 meter-finale teruggetrokken. Het desbetreffende bericht, dat elders is afgedrukt, spreekt van ..karbonkel, opgezette lympheklieren en darmin fectie". Daar zitten we. Wij zijn te weinig „nationaal" om te denken aan de strop voor „de eer van ons land" of voor de „nationale driekleur" waarvan de radiouitzendingen uiteraard zo origi neel getuigden en wat dies meer zij. Daar worden wij nu eenmaal niet koud of warm van. Wij achten het ve le malen bedenkelijker, dat Mevrouw Blankers haar sterke rivalen niet de kans van een glorierijke zege heeft gegund. Die moed hebben wij haar gisteren nog toegedacht. De snelvoe tige tegenstandsters van mevrouw Blankers zijn naar Finland gegaan om Fanny te verslaan. Zij hebben de ge legenheid niet gehad. Mevrouw Blan kers lag op bed met.zie boven. Men denke niet, dat wij nu aan het scham peren slaan Het is ons hoge ernst. Een figuur als mevrouw Blankers MOCHT niet op bed blijven liggen, om krach ten op te doen voor een nummer, waarin zij meesteresse is. Wij weten niet wie haar deze boze en domme raad heeft gegeven. Het ware ons lie ver geweest, indien zij het risico van een breakdown op de 80 meter horden had genomen, terwille van haar riva len op de 100 meter, van wie met name Marjorie Jackson haar eigenlijk al tweemaal geslagen had. Eenvoudige, eerlijke sportiviteit had lopen vereist. NU zal men zeggen, dat de grote Fanny bang is geweest om te verliezen, zelfs indien men met ze kerheid sou kunnen vaststellen, dat de steenpuisten, lympheklieren en maagmgeilijkheidjes ongemakkelijk waren, definitiever dan de verrekte schouder en de tennisarm van de piep jonge Wimbledonkampioene Maureen Conolly Om deze redenen zijn wij gaan twij felen. Wie was de raadsman van Fan- nij? Gaat het haar of hem dan toch om persoonlijk succes? En niet om de sportiviteit? Wij schrijven dit niet uit een soort misplaatste teleurstelling. Slechts, omdat wij SPORTIVITEIT bliksems ernstig nemen. Mevrouw Blankers had moeten uit- komen, al ware haar lopen een strom- pelen geweest. Dat had haar laatste optreden vereeuwigd. Wie gelooft nog aan kwaaltjes, in dien Mevrouw Blankers op andere nummers in staat blijkt successen te boeken? Wij vinden dit alles bijzonder onbe vredigend. Misschien redden wij vu een gouden medaille. Maar wij hebben iets belangrijkers verloren! ■JVfEO SAAT en Puck Brouwer heb ben zich tot het uiterste gegeven om. op de korte afstanden iets te be reiken. Puck Brouwer kwam door een slechte start iets aan snelheid te kort om zich in de finale te plaatsen. Theo Saat won zijn serie, maar in de kwart finale werd hij er kansloos uitgelo pen. Beide athleten hebben evenwel meer gedaan dan men mocht ver- wachten. Zij zullen in Helsinki veel hebben geleerdevenals de jonge ver- springer Visser, die zijn zenuwen tij- (■ens de finale niet in bedwang had Ook aan hem de hulde, die hem toe- komt. De roeiers zijn van het toneel ver dwenen. De ongelukkige loting had >ot resultaat dat de Tritontwee zich niet in de finale kon plaatsen, hoewel te Utrechters sneller Waren dan Frank rijk, dat winnaar werd in een andere herkansingsrace.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3