Extra geurig Extra goedkoop NOVO 1?° SANTOS 1?8 Alleen bij de PRIMA I?8 MOCCA 2?2 Gemeente Callantsoog verzet zich tegen afwijzing recreatieplan Noordduinen Raad besloot alsnog beroep bij de Kroon aan te tekenen Passage Bur.VELTHUYS De brand werd geblusi! Demonstratie dameskappen en lalsverzorging gelac Wieringen Hoofdingelanden Polder Waard Nieuwland bijeen Laagste klassen O.L. school Westerland op reis 't Zand „Geel Zwart" stelt orde op zaken Lange erelijst* De jeugd hengelde TH. VAN BEEK hervaf praktijk 28 Juli Vliegen is goedkoper dan U denkt 23 Dagen retours van Amsterdam naar: JAC. DE BOER Urk Burgerlijke stand Zijpe Burgerlijke stand Hippolytushoef Een puzzlerit voor auto's, motoren en bromfietsen t/m 2 Aug., N V. WEST-FRIESCHE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ HOORN WOENSDAG 23 JULI 1952 ..p? 9emeenteRAAD van callantsoog heeft gistermiddag besloten bu de Kroon beroep aan te tekenen tegen een beslissing van Gedeputeerde Sta- ?-nV.4i zoa meif weet hun goedkeuring hebben onthouden aan het plan tot stichting van een kampeerterrein benoorden Groote Kceten, in de Noordduinen. Burgemeester Correlje deelde mede, dat B. en W. hebben gezocht naar een ander voor kampeerhuisjes bruikbaar terrein, maar hierin niet zyn geslaagd. Wanneer er geen beroep tegen het afgewezen plan wordt aangetekend, dan zou het kun nen gebeuren, dat men uiteindelijk niets heeft en dat is zeker geen gemeentelijk en algemeen belang. De raad ging er graag mee accoord dat alsnog wordt ge- fr?«vC °m beroep op de Kroon de (prachtige) plannen te verwer- KenjKen. In het beroepschrift springen twee belangrijke punten naar voren. Gede puteerde Staten grondden hun afwijzing voornamelijk op het feit, dat het voor kampeerterrein aangewezen terrein in de Noordduinen tegen de zee wordt be schermd door een smalle duinreep, wel" ke zwakker is dan de Hondsbosse Zee wering, en dat het terrein beneden stormvloedhoogte ligt. Zij achtten het ongewenst, dat een dergelijk zwakke verdediging bloot staat aan een voort durend gaan en komen van badgasten. Daar tegenover zeggen B. en W. dat de Rijkswaterstaat oorspronkelijk ac coord is gegaan met de plannen als er maar voor werd gezorgd, dat alles met draadversperring werd beschermd. En aangezien de praktijk in de gemeente Callantsoog heeft bewezen, dat die draadversperring uitstekende diensten doen, kunnen B. en W. niet inzien, dat er gevaar is voor beschadiging. Naar schatting zullen op het kampeerterrein duizend mensen (in 170 huisjes) wo nen. Zouden die meer vernielen, dan de drieduizend, die regelmatig op een strook strand ter lengte van een kilome ter bij het dorp Callantsoog bevolken? Daarnaast wijzen B. en W. er op dat de Noordduinen niet uitsluit'end voor re creatie zijn aangekocht: ze moeten ook dienen voor uitbreiding van de buurt schap Groote Keeten. waarvan de be woners ten zeerste zullen zijn gediend met de jaarlijkse komst van een flinke groep badgasten. Daarom wordt naast het algemeen belang (uitbreiding van de recreatieruimte) ook een gemeente lijk belang getroffen, als de plannen worden afgewezen. De winkelsluiting. 't Tweede belangrijke punt in deze vergadering was de vaststelling van een verordening inzake de winkelsluiting, nodig in verband met het in werking treden van de nieuwe, landelijke win kelsluitingswet. Door de^e plaatselijke verordening wordt geregeld, dat van 15 September tot en met 14 Mei de winkels op Dins dagmiddagen na 13 uur gesloten zullen zijn. In het seizoen zijn dus wél alle winkels alle dagen open. De slager sluit buiten het seizoen op Maandagmorgen, de kapper op Maandagmiddag. In het seizoen zullen verreweg de meeste win kels op Zondagen én op werkdagen tot half tien 's avonds zijn geopend. Omdat deze verordening tot stand kwam na overleg met de plaatselijke midden stand had de raad er geen aanmerkin gen op. Tevoren was de heer W. van der Woude geinstalleerd als lid /an de raad en was medegedeeld dat de heer W. I,astdrager, het nieuwe hoofd der school, op 1 September a.s. zijn werk zal beginnen. De heer H. J. Johannes bad afgezien van de aankoop van bouw terrein; hetzelfde terrein wordt nu ver kocht aan de heer C. J. Voorthuijsen te Callantsoog, 591 m2 aan de Op 't Land weg voor f 1.50 per m2. Ingevolge de wet op de materiële oorlogsschaden is een perceel bouwterrein toegewezen aan de heer W. Schouten. De van 1918 daterende verordening op de heffing en Een grote schare belangstellenden is Zaterdagavond getuige geweest van een alleraardigste demonstratie: het blussen van een brand omstreeks een eeuw geleden. De leden van de vrij willige brandweer hadden hiertoe het initiatief genomen en met medewer king van hun dames voerden zij een pantomime op, waarom flink werd ge lachen. Alle deelneemsters en deelne mers waren in ouderwetse kleren ge huld, zodat het geheel een duidelijk beeld toonde hoe het vroeger toeging. De brand werd ontdekt door de vrouw van een oude boer, terwijl zij aan de was bezig was. Ze riep de hulp in van haar man, die ergens op „de buurt" aan het onkruid plukken was en die zich eerst van de ernst van de toestand moest overtuigen. Vervolgens kwam de veldwachter in actie. Hij zat ergens op een hek te dommelen en wandelde nadat hij er zich ook van overtuigd had dat er werkelijk brand was naar de burgemeester, die op zijn beurt eerst eens een kijkje kwam nemen vóór de klokkenluider werd gewaarschuwdPas daarna kwam er werkelijk schot in, verschenen man nen en vrouwen en werd de primitie ve brandspuit naar de plaats des on- heils gereden. Aan het slot verscheen Callantsoogs moderne brandweer, gewaarschuwd door het geloei van de sirene, om te laten zien, dat het in 1952 toch wel even anders gaat. Het was een uitste kend geslaagde avond en een welkome afwisseling voor de vele gasten. Tijdens de bijeenkomst van de afde ling van de plattelandsvrouwen hebben de heer en mevrouw De Jong uit Mid- denmeer een demonstratie dameskap pen en gelaatsverzorging gegeven. Voor deze in café Van Scheyen gehou den avond bestond grote belangstelling, ook van de zijde der gasten. Er was o.a. een Zweedse kapper aanwezig. De heer De Jong liet het kapsel zien dat door hem op een binrimkort te hou den internationaal concours in Dort- mund zal worden vervaardigd. Ook op het gebied van de gelaatsverzdrging werd een goede demonstratie gegeven Het was een goed gslaagde en gezel lige avond. De voorzitster dankte de heer en mevrouw De Jong aan het einde van de bijeenkomst ook namens de buitenlandse gast, die de demon stratie bijzonder op prijs had gesteld. invordering van begrafenisrechten werd vernieuwd. In de praktijk zal er weinig veranderen: een eigen graf blijft f 100.- kosten, een „eeuwigdurend" graf f 300 De overige rechten zijn met 25 tot 50 pet. verhoogd in verband met de gewij zigde tijdsomstandigheden. Overigens blijft Callantsoog in vergelijking met andere gemeenten, goedkoop. Daarna werd besloten, dat onderwij zers voortaan naast de verhuiskosten ook de z.g. inrichtingskosten zullen krij gen. Dat moest wel om de concurrentie het hoofd te kunnen bieden, want an dere gemeenten betaalden ze reeds vee' eerder. De heer Kuiper bracht onder woorden wat iedereen dacht: hij had begrip voor de noodzakelijkheid, maar meende, dat de regeling Callantsoog geld kan kosten omdat de gemeente, tenminste voor de hoofden der scholen een „doorgangshuis" pleegt te zijn.... Als opvolger van de heer B. Ouwer- lmg in de commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd de heer W. Lastdrager. Daarna mocht de heer Schager nog vernemen, dat de leden van de brandweer goed zijn verzekerd. Wegens afwezigheid der voorzitter KI. Breebaart, werd de vergadering van hoofdingelanden van de Polder Waard-Nieuwland te Wieringen door de heer N. Mulder Dzn gepresideerd. Als belangrijkste punt vermeldde de agenda de opmaking ener aanbeve lingsbrief voor de benoeming van Heemraad, wegens periodieke aftre ding van de heer N. Mulder Dzn. Naar aanleiding der notulen vor men opnieuw de waterleidingen bij verschillende percelen een punt van bespreking. Door hierin te willen voorzien hoopt het college hieraan voorgoed een einde te maken. Daar de rietoogsten in deze polder de laat ste jaren verminderen, zal een nieuw systeem worden toegepast, waardoor men weer tot normale opbrengsten hoopt te komen. Ingekomen stukken van Gedepu teerde Saten gingen onder de hamer 1 door. Tot contróle op electrische ge- malen, voorgesteld door de Water- schaps-Unie, werd niet overgegaan. De periodiek aftredende Heemraad, de heer N. Mulder Dzn., werd ais eer- se geplaatst op de aanbevelingslijst. Als tweede en derde werden geplaatst de heren Joh. Lont Rzn en J. Veerdig. Na de rondvraag komt opnieuw het wegenvraagstuk aan de orde. Ge tracht zal worden voor het onderhoud dat veelal een zware druk uitoefent op dit waterschap, van verschillende organisaties subsidies te verkrijgen. Ook 't laatste schoolreisje van de O. L. S. Westerland is uitstekend ge slaagd. Erg rustig zullen de kleintjes de nacht er voor niet geslapen hebben, vooral niet omdat het stroomde van de regen. De volgende morgen bleek Pluvius gelukkig in een betere bui, want het is de gehele dag droog ge- ble.ven, terwijl zo nu en dan de zon door de wolken kwam. Het eerste doel was Den Helder, Over de Buitenhaven naar de Donkere Duinen. Daar werden de eerste boter hammen al voor de dag gehaald, maar het brood werd gevoerd aan de vissen, de eendjes en de zwaan. Bij Petten werd aan de Hondsbosse de eerste zee lucht opgesnoven, terwijl ook de limo- nadeflessen werden aangesproken. Daarna werd koers gezet naar Schoorl. In de speeltuin De Rode Leeuw werd eerst de glijbaan be stormd. De kleintjes konden er naar hartelust genieten. Ook het klimduin werd niet vergeten. Toen de jongens uitgespeeld waren, werd de bus weer opgezocht. Richting Bergen aan Zee. Spoedig waren hier de schoenen uit en het duurde niet lang of de eerste broe ken waren nat. Maar zelfs de teer, die bijna al onze mooie stranden besmeurt, mocht de jongens niet deren. Vele moeders zullen thuis wel de benzine voor de dag gehaald hebben om de voetzolen te re.inigen. Slechts node werd afscheid genomen van de Noord- Z66. Alkmaar was de laatste halteplaats. Natuurlijk trok de apenkooi in De Hout de meeste belangstelling, al von den de meisjes de herten ook aller liefst. Het was moeilijk om de apen vaarwel te zeggen, maar het werd tiid om de terugreis te aanvaarden. Na nog één keer hun dorst te hebben ge lest bereikten de kinderen Westerland. waar ze dankbaar door hun ouders in ontvangst werden genomen. Zaterdagavond heeft het nieuwe be stuur van de V.v. „Geel Zwart" zich voor het eerst in een vergadering aan de leden voorgesteld. In zijn openings woord gaf voorzitter Popma een resu mé van de gebeurtenissen in de vere niging en zei, dat een goede verstand houding tussen bestuur en leden zeker successen, ook op het groene veld, zal opleveren. Het bestuur kwam met een aantal voorstellen om dit doel zo snel moge lijk te bereiken. Het terrein zal worden opgeknapt en de vangschermen moeten weer in orde worden gemaakt. Ook staat het schilderen van de doelen en de brug naar het veld op het program ma. „Als er eendrachtig wordt samen gewerkt", aldus de heer Popma, „kan Geel-Zwart weer een club worden, die er zijn mag!" De leden werden, ter ver steviging van de kas, verzocht de con tributie van de bond en de kosten van medSsilie sportkeuring (welke niet meer bij de huisarts mag geschieden) zelf te betalen. Leden, die zich niet lan ger willen verzekeren, zullen dit vóór 15 Augustus moeten opgeven aan de penningmeester. Tijdens de rondvraag werd medege deeld, dat er binnenkort een rapport over de financiën zal worden uitge bracht. Komende Donderdagavond zal worden begonnen met de werkzaamhe den op het terrein. De elftalcommissie bestaat thans uit de heren H. de Heii, Joop Broersen, Adr. Hertogh, Jb. de Jong en G. Bobeldijk. Voor het eerste gedeelte van de cur sus zaakvoerder zijn geslaagd de he ren J. Ros, P. Broersen en E. Komen Jr. Het volledige diploma van deze te Alkmaar gehouden cursus werd behaald door de heren S. de Wit Pzn., S. de Wit Albzn., J. Bas en C. van Diepen. Voor het diploma machineschrijven slaagde mej. C. Popma, voor het MULO-examen A. en B. B. de Wit en voor het MULO-diploma A. J. Zomer dijk. De jeugdleden van de HSV „De Snoekbaars" hebben Zondag een wed strijd gehouden onder leiding van meester Wolters. De twaalf knapen vingen één en veertig vissen. Eerste werd K. Visser met 10 stuks en 16 pun ten, 2. M. Pronk 713, 3. L. de Vries 37%, 4. G. Slijkerman 6614 en 5. A. Mak 3—5. F. Veul moest de wissel beker afstaan aan G. Slijkerman, die grootste vis ving (23% cm.) Met grote vreugde geven wij u kennis van de ge boorte van onze zoon en broertje TJALLING. A.J. H. GRIEK- DE GRAAF. M. GRIEK MARTIN. Huisduinen, 22 Juli 1952. Duinweg 20. Niet in staat om allen persoonlijk dank te zeggen wil ik langs deze weg mijn hartelijke dank betui gen aan allen die hebben medegeleefd tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn lieve Man en Vader JACOB PLAGMEIJER. In het bijzonder Ds. Trom mel, N.V.M. Afd. Den Helder, Brandweer Den Helder—Julianadorp, Bll- lard Club, Familie, Vrien den en bekenden en de be grafenisvereniging „De Laatste Eer" voor de nette uitvoering. M. PLAGMEIJER— WIGGERS en kinderen. DANKBETUIGING. Mede namens mijn echt genote, betuig ik mijn hartelijke dank aan fami lie, buren en kennissen voor de belangstelling bij mijn terugkeer uit Indonesië ondervonden. H. SMIT. Dahllastraat 72. Keel-, Neus- en Oorarts Alkmaar Gevraagd DAMESKAPPER (STER) zelfst. kunn. werken en 2e KAPPER (STER). SALON BOON, Tempeliers straat 37, Haarlem. Agenten KLM voor de kop van Noord-Holland Koningstraat 2 Tel. 2468 Den Helder BRUSSEL 40 - NICE 235.- PARIJS 82.50 KOPENHAGEN 21 O. LONDEN 111.80 SlOCKHOLM 320 Gelieve geen geld of goederen af te geven op mjjn naam, daar door mjj niets wordt betaald. A.ELLEN, VHetstraat 8, .Julianadorp. portret atelier keizerstraat 113 den helder opnamen woensdac donderdag vrijdag I van 2-5 uur zaterdag j trouwfoto's bespreken PETROLEUMHANDEL. Wegens plotselinge op name voor een paar dagen in het Ziekenhuis kan ik deze week niet venten. Hoogachtend, J. M. WITTE, v. Galenstraat 98. DE ZAKENMAN, die zijn eigen belang begrijpt, adverteert natuurlijk regelmatig Niets is slopender voor het menselijk gestel dan pijnlijden. Bestrijdt pijnen van welke aard ook - hoofdpijn, kies pijn, spierpijn, spit- met "AKKERTJES" het snelwerkende middel, dat Uw pijn in de wortel aangrijpt en dat niettegen staande zijl» grote geneeskracht Uw maag, hart en nieren niet aantast. Het geneesmiddel, dat naar niets smaakt, maar alles in zich heeft. Zorg steeds "AKKERTJES" in huis te hebben, want Geboren: Jurian, z. v. Gerrit Brands en Grietje Bakker. Dirkje, d. v. Lub bert Kramer en Hilletje Lagerburg. Klaas, z. v. Jan Baarssen en Griètje de Wit. Geertruida, d, v. Albert Koffe- man en Willempje Hoefnagel. Ondertrouwd: Evert Bakker en Neel- tje van Slooten. Overleden: Toon van den Berg, echt genoot van Dirkje Romkes, oud 51 jaar. Harm Hendrik ten Napel, echtg. van Trijntje van Eerde, oud 74 jaar. PRACHTIG CONCOURSSUCCES Het Chr. dameskoor „Halleluja", o.l.v. F. Bode Jr behaalde op het Chr. natio naal zangconcours te Ermelo een eer ste prijs in de eerste afdeling met 330 punten. Zowel het verplichte nummer „Wiegelied" van E. D. Looren de Jong als het vrije nummer „De zomer kwam" van P. Zwager werden op een schitterende wijze uitgevoerd en ge voelvol vertolkt, zodat de eerste prijs dan ook werkelijk verdiend was en de jonge dirigent de heer Bode, alsmede bet koor hierdoor een waardige bekro ning op hun werk kregen. VERKIEZING AMBTSDRAGERS B j de verkiezing van ouderlingen en diakenen bij de Ger. Kerk werden de volgende personen gekozen. Tot ouderling: ds W. Doorenbos, M. de Boer en L. J. Kramer. Tot diaken: L. Hakvoort, M. Kramer en A. Hoekman. OVERPLAATSING Onze plaatsgenoot de heer Koffe- man, besteller bij de PTT te Urk, is in gelijke functie benoemd te Den Helder. Zodra een woning beschikbaar is, gaat de heer Koffeman Urk verlaten. BEROEPEN Bij de Ger Kerk te Urk werd in de vacature ds W. Doorenbos bij acclama tie beroepen ds Groeneveld van Andijk Geboren: Wilhelm Jan, z. v. Pieter Kooij en Jannie J. Delver; Cunegonda Geertruida Maria, d. v. Simon Lenting en Stientje van der Heide; Lida Arina, d. v. Arie Schenk en Aaltje Zwaag; Rosita, d. v. Cornelis Snip en Trijntje G. Jongbloed; Maartje, d. v. Willem Broersen en Guurtje Blom. Ondertröuwd: Klaas van der Vlies, 28 jr, pluimveehouder en Maartje Grietje Nieuwland, 20 jr„ beide te Zij pe. Overleden: Als levenloos aangegeven kind van Nieolaas Slijkerman en Margaretha Veldman. Naar wij vernemen zal op 3 Augus tus (Kermis-Zondag) een puzzlerit ge houden worden te Hippolytushoef on der auspiciën van de AMC Den Hel der. Do auto's en zware motoren rijden gemiddeld 40 km, de lichte motoren 36 km. Het traject voert langs de we gen inrfWieringermeer en de noordkop van Noord-Holland en is tussen 100 en 120 km lang. De start is om 2 uur bij Restaurant Hoek. Daar diverse Wtc- ringer rijders lid van de AMC Den Helder zijn, geloven wij stellig, dat ook diverse Helderse rijders hierop zul len inschrijven. Men kan zich aanmel den bij Garage Noordermeer. BEZEM OORZAAK VAN GEBROKEN BEEN Het vijfjarig zoontje van de fam. De Gr. uit de Van Heugelstraat had Zon dagmorgen het ongeluk over een be zem te struikelen en daarbij een been te breken. Na een voorlopige behande ling door een plaatselijke dokter werd het knaapje naar een ziekenhuis Den Helder vervoerd. 0KOFFIEc$° Balans per 31 December 1951, waarin de vvlnstverdellng over 1951 Is opgenomen. ACTIVA Gebouwen en inventaris 142.234,65 Agenten en maatschappijen 9.801,96 Lopende Interest en huren 1.363,45 Vooruitbetaalde kosten Beleggingen: Effecten ƒ80.303,50 Lening u/g 5.000, Hypotheken u/g 5.300,— 930,44 90.903,50 Kas-, Bank- en Girosaldi17.563,05 262.802,05 PASSIVA Aandelenkapitaal Maatschappelijk kapitaal ƒ500.000,— Niet geplaatste aandelen 390.000,— 110.000,— ft 16.950,42 1» 4.923,96 1» 14.391,63 41.350,21 11.017,66 De Twentsche Bank N.V. (Bouwcrediet) 1» 30.000,— II 26.606,'31 Dividend, tantièmes en oprichtersbewijzen II 7.561,56 262.802,05 Verlies- en Winstrekening over 1951 Schaden Provisie Herverzekeringspremiën Vermeerdering premiereserve Algemene onkosten: Salarissen en onkosten 62.683,76 Afschrijvingen 11.131,94 toersverlies op effecten Winstsaldo 58.537,58 46.326,30 20.342,33 4.334,29 73.815,70 4.773,25 13,435,63 221.535,08 Premlën, incl. polisk203.723,05 Gerecouvreerde schaden 4.612,61 Vesminderde schade reserve 9.211,99 Interest en huren 4.017,43 221.535,08 TOORN, Juli 1952. Nagezien en accoord bevonden: PAAUW WALGEMOED Accountants. Directie: GEBR. SLEUTEL Commissarissen: H. P. KORTEBOS J. KERKHOVEN

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 7