De „rots van Helgoland herleeft r Pluimvee-congres in de kippenstad Barneveld Japanse politie met modern schild Hoge Gezagsorgaan Plan Schuman is thans gevormd Felle brand op een boerderij Was houding der A.R. juist? KcPit BjeAteJk Weinig uitvallers op derde dag Weer badgasten en kreeftenvisserij op het eiland Beroemde vogelstation zal herrijzen Russen antwoorden op Westelijk protest Nederlands scheikundige in Brazilië herdacht Tienjarenplan voor onderwijs op Celebes Stoel van Syrische premier wankelt Drie landen wensen lid Roode Kruis te worden Zetel der gemeenschap in Saarbrücken Zijn Europese snelbanen geen utopische wens? Drie candidaten voor Zuid- Koreaans presidentschap Wie ,,tikt" het snelst? Veenendaalse politieagent1 kreeg drie dagen De Koningin ontving Franse padvinders Denemarken levert goedkopere eieren De trouwe" hond Druivenfeest te Naaldwijk Het monument op het Midden-Damterrein Proeven met drinkwater tegen tandbederf VRIJDAG 25 JULI 1952 n n 'Van een correspondent te Hamburg) te maken tot een symbool Bondsrepubliek grondig 'veranderd""hée« n" ,he* aa"zlen der s'Cen van de s„»"anoera heeft. Op 1 Maart van dit jaar werd het sedert enkele klelno rotseiland in de" Duitse BÓoht'nntVi,t.S13'?4 van di.t jaar wcrd doelwit der Britse bommenwerpers De tarenTan Z'J" na-0,0rl°«se functle van bevelen getrotseerd en hun vlatreen venum nn al l, elk geval hadden de Britten reeds voord"en hun hereidh^J vu"rtorcn- ln ander doelwit te kiezen. Pas toen de Duitse rëlnn .h id Bet°ond om ec" vnwhtunH" had hesehiirko ij Uuit*e regering daarvoor de zandbank „Knechtsand had beschikbaar gesteld, werd Helgoland „bomvrij". Wij hebben dezer dagen de gelegen heid gehad te zien op welk een kor date wijze de Duitsers op deze voor post de dingen sedertdien hebben aan gepakt. Ons laatste bezoek aan het eiland dateerde van 1947, vlak na de befaamde ontploffing van 600 ton dy namiet, waardoor een machtig brok van de rode rotssteen werd verpulverd. Het eiland was toen reeds in een wel haast volmaakte ruïne herschapen. Vier jaren lang heeft het er nog on ophoudelijk raketten en bommen gere gend. Het enige leven dat niet vernie tigd werd, was dat van de zeldzame trekvogels, die in de spleten der rots nestelden. Zo ergens, dan moest hier het herstel bij het absolute nulpunt be ginnen. Maar ook hier hebben weinige maanden volstaan om weer leven te brengen. Helgoland is in een grote, nog wat wilde bouwplaats veranderd en reeds begint zich in de stenen wilder nis weer wat orde af te tekenen. Hou ten barakken voor de honderden in alle delen van de Bondsrepubliek ge worven arbeiders zijn de eerste gebou wen, die weer zijn opgetrokken. Maar ook hier herstelt zich het le ven het eerst in de kelders, die het oorlogsgeweld hebben doorstaan. Daar vindt men weer de spreekkamer van de arts van het eiland en een modern ingerichte bakkerij. De bioscoop draait weer. Ook de bioscoop ontbreekt niet. Ach ter de barakken is reeds een met vlag gen omzoomd jeugdkamp ontstaan en op de zandbank naast de rots zetter pleziervaartuigen uit Hamburg weder om badgasten af. Helgoland ligt buiten het Duitse tolgebied en zijn tolvrije sigaretten en dranken vormen een ster- Over verkeer West-Oost De bevelhebbers der Britse, Franse en Amerikaanse sectoren van Berlijn hebben, als gemeld, 28 Juni bij de Russische autoriteiten geprotesteerd te gen de Oostduitse maatregel om alle Westduitsers en Westberlijners, die niet over speciale passen beschikken, de toegang tot Oostduits gebied te ont zeggen. Op dit protest heeft Dengin. de vertegenwoordiger te Berlijn der Sow- jet-contróle-commissie, thans geant woord. Volgens het Oostduitse persbureau „A.D.N." verklaarde Dengin dat Oost- Duitsland „veiligheidsmaatregelen" rondom Berlijn heeft getroffen, „om zich te beschermen tegen het optreden van organisaties voor het bedrijven van spionnage, die hun hoofdkwartier te West-Berlijn hebben en wier optre den gericht is tegen Oost-Duitsland en zijn bevolking. Dengin verklaart in zijn brief, dat in de laatste tijd in Oost-Duitsland ge voerde spionnageprocessen hebben aangetoond dat „het optreden dezer misdadige organisaties begunstigd wordt door een tekort aan noodzakelijk toezicht bij de toeganswegen tot Ber lijn". Hij zegt verder dat de genomen maatregelen een tijdelijk karakter dra gen en dat zij zullen worden opgehe ven indien overeenstemming wordt be reikt over voorwaarden voor het uit schrijven van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Tijdens de openingszitting van het tiende Braziliaanse congres voor chemie op 7 Juli j.1. is een lezing gehouden ter nagedachtenis van de Nederlandse scheikundige Jacobus Henricus van t Hoff, wiens honderdste geboortedag, op 20 Augustus a.s. valt. Het programma van. dit congres be vatte als inleiding een levensbeschrn- ving van Van 't Hoff eindigend met de woorden: „Aan zijn herinnering heden onze oprechte hulde". Op een persconferentie in Makassar heeft de heer Senduk, inspecteur van het volksonderwijs en coördinator in Celebes van het ministerie van Opvoe ding, Onderwijs en Cultuur, enkele mededelingen gedaan over het 10-jaren- plan voor het onderwijs in deze pro vincie. „Men kan aan het einde van het 10-jarenplan in 1960 verwachten, dat door versnelde opleiding van onderwij zers en uitbreiding van het volksonder wijs door de bouw van nieuwe scholen 987.629 kinderen onderwijs zullen krij gen. Het corps onderwijzers zal dan 20.219 man tellen, hetgeen 467 man meer is da.i eigenlijk nodig is", aldus de heer Senduk. Over de huidige situatie op onderwijsgebied op Celebes werd verklaard dat slechts in de Mina hassa, de voorzieningen de bestaande behoeften overtreffen. Volgens berichten uit Syrië ziet het er naar uit, dat kolonel Sjisjakli, die in November een militaire staatsgreep leidde, binnenkort kolonel Fawzi Selo opzij zal zetten als premier en staats hoofd. Kolonel Fawi Selo was zijn eigen keuze. Ziin opvolger zou kolonel Izzet Tabbah zijn. Er zouden onenighe: den tussen kolonel Selo en Sjisjakli zijn over binnenlandse aangelegenhe den. ke magneet voor de eerste badgasten, die na dertien jaren het eiland bezoe ken. De hoofdrol spelen op Helgoland voorlopig nog de vrachtwagens en graafmachines, die reeds wegen1 door de steenmassa's geploegd hebben. Er heerst grote bedrijvigheid, die ook op Zondagen aanhoudt. Nog in de herfst zal men beginnen met de bouw der eerste woningen en de terugtocht van de Helgolanders zal in 't volgende voorjaar kunnen beginnen. Trouwens hun vissersschepen liggen tussen de betonbrokken in de haven. De kreef- tenjacht is weer volop aan de gan Het Helgoland-complex, dat ve'f Duitsers in het laatste jaar hebben ge kregen, zal er wel toe bijdragen velen als badgasten hierheen te trekken. De Helgolanders, die sedert vele jaren op de kust van SleeswijkHolstein een werkeloos leven leiden, dromen van een gouden toekomst. De plannen voor de herbouw zijn navenant. Zij omvat ten onder meer de herbouw van het eens beroemde vogelstation en van het meteorologisch instituut. Op de eerste vergadering van de be stuurscommissie van de Roode-Kruiscon- ferentie te Toronto is met tien tegen twee (de Sowjet-Unie en Continental China) en twee onthoudingen (Joego slavië en Turkije) besloten West-Duits- lands, Ceylons en San Marino's verzoe ken om toelating tot het internationale Roode Kruis op de agenda te plaatsen. In feite betekent dit, dat deze landen toegelaten zijn, daar niet verwacht wordt, dat op de conferentie de ver zoeken afgewezen worden. De Chinese en Sowjetrussische gedelegeerden ver klaarden, dat Duitslands verzoek te laat ingediend was. Contróle op militaire missie der V.S. in O.-Duitsiand De Russische autoriteiten hebben be perkende maatregelen ten aanzien van de Amerikaanse militaire missie in Oost-Duitsland getroffen, zulks als antwoord op dergelijke maatregelen tegen de Russische missie in Wcst- Duitsland door de Amerikanen. Volgens de Oostduitsers hebt>en de Amerikanen voor het gebouw van de Russische missie te Frankfort een per manente wacht van Westduitse politie mannen opgesteld, die alle bezoekers controleert en hun namen noteert. Voorts worden voertuigen van de missie op tochten door de Amerikaanse zone door militaire politie begeleid. Thans zijn soortgelijke maatregelen tegen de Amerikaanse missie genomen. Deze wit gehelmde politiemannen in Osaka (Japan) zijn speciaal uitgerust voor botsingen met opstandelingen. De Japanse politie Weet bij ervaring wat haar bij relletjes te wachten staat. De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Belgie, Nederland en Luxemburg heb ben de leden van het hoge gezagsorgaan aangewezen, dat de productie van kolen en staal binnen de gemeenschap van het plan-Schuman zal beheren. Volgens welingelichte kringen zijn in dit orgaan benoemd: de Fransen Op de bijeenkomst van de commis sie voor vervoer binnen Europa van de OEES, is besloten tot oprichting van een instituut voor de financiering van aanleg en verbetering van de hoofdverkeerswegen in Europa. Deze wegen zullen met een gezamenlijke lengte van 54.000 kilometer ongeveer twintig Europese landen doorkruisen. Belgie, Frankrijk, Italië, Nederland en Luxemburg hebben zich bereid verklaard mede te werken aan het ontwerpen van de statuten van dit instituut. De vice-voorzitter van de Zuidko- reaanse nationale vergadering, Tsjo Bong Ahm, heeft zich gisteren, als eer ste na president Syngman Rhee, candi- daat gesteld voor de presidentsverkie zingen, die volgende maand in Zuid- Korea zullen worden gehouden. Tsjo is een voormalig communist, die enige tijd in Moskou is opgeleid. Hij is thans on afhankelijk en verklaarde, dat het zijn doel is „het corrupte bestuur te hervor men". Ook de voormalige Zuidkoraan- se gezant in Japan, Sjin Hoeeng Oeoo, heeft zich candidaat gesteld. Hij zal waarschijnlijk de steun krijgen van de grootste oppositiepartij, de democrati sche nationalisten. ONTPLOFFING IN BRAZILIAANSE SPRINGSTOFFENFABRIEK Door een ontploffing ln een spring stoffenfabriek in Guaretingueta ln Brazilië zijn negen arbeiders om het leven gekomen. Een arbeider werd op slag gedood, de anderen overleden la ter aan de bekomen verwondingen. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. Monnet (voorzitter) en Daum, de Duit sers Etzel en Pothoff, de Belg Eyskens, de Italiaan Giacchero, de Nederlander D. P. Spierenburg (directeur-generaal vor de buitenlandse betrekkingen van het ministerie van Economische Zaken) en de Luxemburger Wehrer. Men ver wacht, dat de Belgische vakvereni gingsleider Finet het negende lid van het gezagsorgaan zal worden. Het voorstel van De Gasperi om het hoofdkwartier van de kolen- en staal gemeenschap in Saarbrücken te vesti gen is aangenomen, onder voorbehoud, dat Duitsland en Frankrijk het vóór 15 September eens worden over de Saarkwestie. Mochten beide landen er niet in slagen een overeenstemming te bereiken, dan zouden de ministers wederom bijeenkomen om de kwestie van het hoofdkwartier te bespreken. Straatsburg zou voorlopig het hoofd kwartier blijven, zolang de accommo datiemogelijkheden van Saarbrücken nog onvoldoende zouden zijn. De be noemingen van de leden van het In ternationaal Gerechtshof voor de ge meenschap dienen nog slechts op een latere conferentie van de ministers ge ratificeerd te worden. Overnachtende kampeerders ongewild de oorzaak Gistermorgen ontdekten buren brand in de schuur van de grotendeels nieu we boerderij van de heer M. aan de Utrechtseweg te Weesperkarspel. De brandweer nam de bestrijding van het vuur energiek ter hand, terwijl de buren het huisraad trachtten te red den. De brandweer was het vuur vrij snel meester, doch kon niet voorkomen, dat het gehele benedenhuis uitbrandde en dat een groot deel van het dak en de zolder verloren gingen. De schade is vrij omvangrijk. De eigenaar van de boerderij was met zijn gezin op een excursie, die ge organiseerd was door de plaatselijke afdeling van de Boerenbond. Vijf kam peerders hadden gisternacht in de schuur gelogeerd en waren omstreek' half elf gistermorgen vertrokken. De boer had zijn gasten dringend verzocht volstrekt geen vuur in de schuur te ge bruiken. Of dit toch is gebeurd, is een vraag die de politie tracht te beant woorden. De schade wordt door ver zekering gedekt. In de rotonde van de Houtrusthatien te Den Haag zal tijdens de „dames- beurs van de dameskroniek" de „twee de nationale wedstrijd in machine- schrijven" worden gehouden. Als datum is vastgesteld Zaterdag 20 September. In de verleden jaar ge houden wedstrijd, toen de deelnemers tot taak hadden een deel van de troon rede in een half uur over te typen be reikte de 20-jarige mej. Franciska Kant 13302 aanslagen totaal, d.w.z. 422 aanslagen per minuut. Hiermede won zij een wisselbeker en een portable schrijfmachine. De 32-jarige Veenendaalse politie agent, S. A. G., die uit een rommel kamer in het politiebureau een oud kinderfietsje had meegenomen, waar van niemand wist, aan wie het toebe hoorde, is gistermorgen op bevel van het Arnhemse gerechtshof in vrijheid gesteld. De procureur-generaal, mr S. Hoekstra, had een gevangenisstraf geëist van drie dagen met aftrek van praeventieve hechtenis en een bevel tot invrijheidsstelling. De Arnhemse politierechter had de agent tot drie we ken gevangensstraf veroordeeld, na dat de officier van justitie een maand had geëist. Tiianus di'emma: Op de zomerconferentie van de Chris telijke Historische Unie die te Lunte- ïen wordt gehouden, heeft de partij voorzitter, de heer H. W. Tilanus een causerie gehouden waarin hij ook sprak over de kabinetsformatie. Hoewel de eis van de Anti-Revolu- tionnairen, de portefeuille van Sociale Zaken te mogen beheren, op zichzelf niet onredelijk was, heb ik mij afge vraagd, aldus de heer Tilanus, of dit nu van zoveel betekenis was, dat daarop de kabinetsformatie moest afspringen. Die vraag is door mij nog niet beant woord. Bovendien achtte de spreker het onjuist, dat in fractievergaderingen wordt gesproken over de zetelverdeling en over de personen van toekomstige ministers, zoals dat bij de A. R. ge beurt. Daarmee haalt men de zaak in de gevoelssfeer. De heer Tilanus sprak de verwachting uit, dat de nieuwe for mateur, prof. Beel, er wel spoeijig in zal slagen een kabinet te vormen. Een groep Franse padvinders, die op het ogenblik in ons land kampeert, is gistermorgen door de koningin op het paleis Soestdijk ontvangen. Onder de Franse padvinders bevinden zich twee zonen van graaf de Pillot de Coligny, een afstammeling van admiraal Gas- pard.de Colingny. Ei, eiI In het Barneveldse concertgebouw Is gisteren het tweede nationale pluim veecongres begonnen, waarop honder den pluimveehouders aanwezig waren. De burgemeester van Barneveld wees in zijn openingsrede op de moeilijkhe den, die de pluimveehouders in de laat ste jaren ondervonden: beperkte afzet mogelijkheden van eieren, hoge voer- prjjzen en tenslotte de pluimveepesi. Ongeveer een maand lang heeft een hond standvastig de wacht gehouden bij een verlaten en on der water startnde mijnschacht bij Spring City in Missouri (V.S.) De standvastigheid van de hond deed de veronderstelling rijzen, dat mogelijk zijn baas in de schacht was gevallen en ver dronken. Een aantal vrijwilligers begon dadrop de schacht leeg te pompen. De trouwe hond en de reddingspogingen waren al dra alom bekend en duizenden kwa men naar Spring City om van de ontknoping getuige te zijn- Woensdag bereikten de vermoei de vrijwilligers eindelijk de bodem van de schacht. Zij vonden daar een beentje Ir J. G. Tukker hoofd van de Rijks voorlichtingsdienst voor de pluimvee teelt, zei, dat naar schatting in Neder land. jaarlijks per hoofd 110 eieren en een pond slachtgevogelte worden ge nuttigd. De Belgen eten per hoofd 200 eieren per jaar en in Amerika staat men niet voor 400 eieren per persoon per jaar. In verband hiermede, zullen de Nederlandse pluimveehouders het accent moeten laten vallen op export van eieren en slachtgevogelte. In 1951 is een kwart milliard gulden ontvangen door de export van producten uit de pluimveesector. De uitvoer richt zich momenteel vooral op Italië en West- Duitsland, dat nu Engeland als af nemer is uitgevallen millioenen eie ren uit Nederland betrekt. De export naar België wordt gehandicapt door de hoge minimumprijs, welke dit land hiervoor handhaaft. Er dient rekening te worden gehouden met Denemarken als ernstige concurrent. Dit land levert zijn eieren nu reeds aan Engeland te gen een zeer lage prijs. Vandaag wordt het congres voortge zet. In Naaldwijk (Westland) zal van 3 tot en met 6 September een drui venfeest worden gehouden. Jonge middenstanders organiseren een drui- ven-voetbaltornooi en een gymnas tiekvereniging gaat een druivenver- koopgelegenheid inrichten. Verder zijn er plannen voor een druivenbal en misschien zal er ook een druivenko- ningin worden gekozen. Het druiven- feest valt samen met door het Naald- wijkse oranjecomité georganiseerde feestelijkheden. Verder hebben de za kenlieden in deze periode een brade rie georganiseerd. DREMIER Churchill heeft enige boze woorden laten horen over een voorstel van enkele Britse parlements leden. die een verhoging van salaris wensten. De betrokken personen ver dienden tienduizend gulden per jaar en hadden geen andere bijverdienste. Churchill zei op hun verzoeken heel fijntjes, dat de bezuinigingen vooral gedemonstreerd moeten worden door de openbare ambtsbekleders, willen ze indruk maken op het volk. Een zes- motorige straalbommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht is boven de stad Marianna, in Florida, in de lucht ontploft. De wrakstukken stortten brandend op de stad neer en doodden twee kinderen. De bemanning van het toestel, dat uit vier personen bestond, kwam om het leven. Te Rheims heeft de politie een wijnhandelaar ge arresteerd. die onder de naam van champagne duizenden flessen ver kocht. die slechts voor een vijfde met champagne en voor de rest met goed kope witte wijn waren gevuld, de fir ma leverde vooral aanzienlijke voor raden van dit bocht aan Duitsland en zodoende kon de zaak ook meer dan 100 millioen francs winst maken. Dertig Nederlandse onderwijzers zul len lessen bijwonen in verscheidene scholen in de Engelse havenstad Bir- mingham. tijdens een speciaal voor hen gearrangeerde cursus over het Britse onderwijssysteem. Het betreft voornamelijk leraren, die op hun scho len de Engelse taal doceren. In d< Ealing studio's, ook in Engeland, word' een film gemaakt, die de titel heefi van „De Wrede Zee". Donald Sindc.n speelt de rol van Lockhart en de 21- jarige Virginia McKenna vertolkt de enige vrouwelijke rol. De titelrol, ver onderstelt Theodoor. Een titelrol, die een kietelrol is, eist grote gaven van de toneelspeler. In Bremen werd een opvoering gegeven van Samson en Delila. Juist toen Samson onbewegelijk terneer moest liggen, in zijn kwaliteit van schone slaper, plaagde hem een vlo. Samson schrok op en Delila vrees de zich betrapt, bij het afknippen van Samsons permanent en liet van schrik de schaar vallen. Samson ontwaakte (hoewel dat niet in zijn rol stond) en krabbend op zijn borst riep hij uit: „Ik kan me nu reeds niet meer verweren. Eén gouwe plak krijgen we zeker: Het kampioenschap hard weglopen op alle afstanden Gij, Delila, ontnam me mijn krachten!" Toen sprong de vlo zeker weg, aldus de getergde Samson gelegenheid ge vend zich weer te ruste te leggen. Een zwarte handelaar te Rome heeft honderdduizend valse lires ingewisseld tegen achttienhonderd dollars. Toen hij de dollars wou uitgeven, greep men hem in de kraag, want ook deze waren vals. De mensheid blijft langvinge- rig. De Centrale Spoorwegmaatschappij van New Jersey had op haar veerbo ten stalen kastjes laten aanbrengen, waarin brochures en ander reclame materiaal lagen. Op de kastjes stond geschilderd: „Neem er alstublieft een mee". Binnen een maand waren twaalf van die kastjes spoorloos verdwenen. Bij een gemeenteraadsverkiezing te Hertford, in Engeland, was één der beide candidaten zo sportief op zijn enige concurrent te stemmen. De spor tieve verloor, omdat hij precies één stem te weinig had.... In Februari van dit jaar werd in Oxford de 31- jarige Bctty Sands bij een auto-ongeluk gewond. Zij raakte bewusteloos en eerst kort geleden is ze uit deze toe stand ontwaakt. Wij in Nederland mopperen wel op de dure tijden, maar laten we de blik eens naar Engeland wenden. Mister Peers, een Londenaar, die zijn eigen inkopen doet, had bij de slager zijn weekrantsoen vlees ge haald. Heel voorzichtig wikkelde hij het in een buskaartje en stak het pak- ie in zijn jaszak. Thuisgekomen wilde hij het vlees uitpakken, toen hij tot de ontdekking kwam, dat hij zijn rantsoen vlees verloren had. „Da's waar ook", mompelde Peers woedend, „ik heb er niet aan gedacht, dat het buskaartje al een keer geknipt was...." De zijkanten van verschillende wegen op de Veluwe, die van het zware verkeer nogal te lijden heb ben, worden hersteld. Het te reparen wegdek wordt met gloei ende teer bespoten. Daarop komt een laagje grint, dat er met een wals wordt ingeperst. Na verloop van enige tijd gaat de teer zweten en komt boven het grint te liggen. Het wegdek wordt dan glad en krijgt een donkere kleur. Vooral op warme dagen hebben de man nen aan de „teerkar" die met extra kleding tegen de kleverige substantie beschermd zijn (ook het hoofd is met een kap bedekt) het zwaar te verduren. Arbeiders bezig met het herstellen van de Elspeter- weg tussen Nunspeet en Elspeet. De internationale vie'daaose De derde dag van de internationale Vierdaagse is in alle opzichten uitste kend geslaagd en er viel dan ook een betrekkelijk gering aantal uitvallers te noteren. Aan de start lieten 61 deelne mers verstek gaan, terwijl in de loop van de dag nog 41 wandelaars opga ven. Deze cijfers zijn laag in vergelijk met die der voorgaande dagen, temeer daar het parcours op de derde dag door het heuvelachtige landschap ten zuiden van Nijmegen liep. De weersomstandigheden waren uit stekend en zo werd zelfs de beruchte berg bij de Piasmolen in het noorde lijkste puntje van Limburg door de duizenden wandelaars met weinig moei te genomen. Als beloning voor deze sportieve prestatie wachtte kort daarna een enthousiaste ontvangst in Groesbeek. De gehele bevolking was hier uitge lopen en had zich langs de hoofdweg opgesteld. De luchtmachtkapel blies vrolijke tonen en ook de plaatselijke drumband weerde zich dapper. Het ge meentebestuur en tal van autoriteiten uit de omgeving sloegen urenlang de voorbijtrekkende stoet gade. In de na middag hebben de Nijmegenaren en hun Vierdaagse-gasten een fraai schouwspel beleefd. De drumband van het tweede bataljon van de „Grenadier Guards" bracht een taptoe ten gehore die in Engeland als „The Cerémony of Beating the Retreat" bekend staat. Hoofdstedelijke Raad schenkt de grond De Amsterdamse gemeenteraad heeft gistermiddag na langdurige dis cussie besloten om het midden-Dam- terrein kosteloos beschikbaar te stel len voor de oprichting van het natio nale monument en voor de bouw daarvan een bijdrage van f 5000.— te voteren. Enkele raadsleden achtten het monument aesthetisch onaan vaardbaar. Burgemeester d'Ailly vroeg hun meer vertrouwen te stellen in de schoonheidscommissie en de mo numentencommissie. De heer Th. de Groot (KVP) was de mening toege daan, dat nu Amsterdam voor de stichting van het monument een be langrijk offer brengt, de hoofdstede lijke Raad wel mag weten, wat de kunstenaars creëren. Mej. A. Luns (KVP) zei, dat de uitvoering van het ontwerp de Dam niet zal verrijken en het stadsbeeld aldaar niet zal verle vendigen. Andere leden spraken cie hoop uit, dat bij aanvaarding van het voorstel meer spoed zal worden be tracht bij de oprichting van het mo nument. In de grotere Nederlandse steden zal gedurende vijftien jaar een proef wor den gehouden met de behandeling van drinkwater met sodium florida, ten einde het tandbederf tegen te gaan. De ze methode wordt ook in de Ver Sta ten toegepast. Dit deelde de heer J Stork, vice-voorzitter van de Ned' Maatschappij voor Tandheelkunde me de, na het internationaal tandheelkun dig congres, dat dezer dagen te Lon den is gehouden. De heer Stork zeide voorts, dat de Nederlanse tandheelkun digen belang stellen in rapporten over de besprekingen over het verband tus sen het eten van bepaalde taaie en zoete levensmiddelen en het optreden van tandbederf. „Het is niet de hoe veelheid suiker, die men tot zich neemt doch de wijze waarop, die van belang 1S communistische staten waren op het congres niet vertegenwoordigd. ZWEMFEEST IN SCHEVENINGEN De stichting tot viering van Natio nale- en Oranjegedenkdagen te Sche- venmgen organiseert ter gelegenheid van de verjaardag van HKH Prinses Irene een zwemfeest, dat zal worden gehouden in de kdm van de Buitenha ven. Het zwemfeest wordt Zaterdag middag 9 Augustus gegeven.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 11