VS doen beroep op Kremlin Streeft Prof. Beel eveneens naar vier - partijen - kabinet „Staal'-staking is opgeheven I like Stevenson Een nieuwe Duitse actie voor de vrijlating van Kesselring, c.s. Alle Egyptische strijdkrachten staan achter mijn actie VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Dagblad voor Den HelderKoegrasTexelWieringen en Anna Paulowna Om bemiddeling in de kwestie der Korea-gevangenen „Meteor' in zee V.N.-luchtmacht valt weer aan Oriënterende bespreking met Drees Helicoptère ontvoerde een ,MIG' Vrijdag 25 Juli 1952 77e Jaargang No. .11473 Nota in Moskou aangeboden Harry Truman: GRONDWETSWIJZIGING IN EERSTE KAMÉR GLIMLACHENDE TRUMAN VERKLAARDE: Verheugend besluit op het Witte Huis Gratieverzoek aan Koningin Juliana? De Duitsers kunnen anders geen Europese soldaten zijn Weerbericht Olifantenplaag Krachtstations vernietigd Toch NAVO-oefeningen in komende herfst Flink aandeel voor onze Nieuwe aardschokken in Californie Generaal Naguib (met baard van drie dagen): Nieuwe kabinet gereed Prins Bernhard vertrekt morgen naar Helsinki van mevrouw Toestand Peron nog precair Geen overleg met VVD? Kolonel Bidwell ontving Kon. onderscheiding Nationale martelaren" Stout stukje van Amerikaanse piloot Na „demontage" met handgranaten Militair door propeller van vliegtuig gegrepen Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMAKS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen ƒ0 49 riSTEREN is in Washington bekend gemaakt, dat de Ver. Staten de Sowjet- Unie hebben verzocht haar invloed aan te wenden bij de communisten in Korea, opdat zij zich zullen houden aan de voorschriften van de overeenkomst van Geneve voor de behandeling der krijgsgevangenen. Het Amerikaanse minsterie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat de Ver. Staten ook het hoofdbestuur van het Internationale Roode Kruis hebben verzocht de Noordkoreaanse en Chinese communistisehe autoriteiten te overre den in te stemmen met naleving der bepalingen van de in 1949 te Geneve geslo ten Roode-Kruisconventie. LIET beroep op de Sowjet-Unle werd gedaan in een nota, die de Ameri kaanse ambassadeur te Moskou, Ken- nan, Woensdag op het Kremlin heeft overhandigd. In de nota wordt gezegd:: „Alhoewel de Chinese en Noord-Kore- aanse regeringen hebben verklaard zich te zullen houden aan de bepalingen van de conventie van Geneve, hebben zij deze op drie punten geschonden, na melijk: Degene, die door president Truman is gemachtigd zijn stem op de nationale conventie van de Democratische Partij uit te brengen, heeft gisteravond mede gedeeld, voornemens te zijn de presi- dentele stem uit te brengen op gouver neur Stevenson van Illinois. Dit is later door het Witte Huis bevestigd. Carl Albert (Oklahoma) heeft de gou verneur van zijn staat, Robert Kerr, voorgesteld als candidaat voor het pre sidentschap. De conventie heeft bepaald, dat de delegaties van Zuid-Carolina en Vir- ginia, die hebben geweigerd de „belofte van trouw" in de verzachte vorm te tekenen, geen stemrecht zullen hebben bij de candidaatsaanwijzing. De invloed van de beide grote Ame rikaanse vakbonden AFL en CIO, die sinds 1936 reeds aanzienlijk was, doet zich op de huidige concentie nog ster- ADLA1 E. STEVENSON met ,lkein de grote strijd?. ker voelen. Barkley b.v. heeft zich als gevolg van de pressie der vakbonden als pretendent voor het candidaatschap teruggetrokken. Ook ten aanzien van de kwestie der burgerrechten legden de vakbonden hun gewicht in de schaal. Met hun steun voerden de Noordelijke liberalen de strijd tegen de Zuidelijke delegaties, die de dicriminatie van de negers willen laten voortbestaan. 1. Zij hebben geweigerd de voorge schreven inspectie van hun kampen voor krijgsgevangenen door een onpar- tijdig internationaal lichaam te doen geschieden. 2. Voor de krijgsgevangenen be stemde pakketten met levensmidd; len, etc. zijn niet uitgereikt. 3. De krijgsgevangenenkampen be vinden zich in de omgeving van mili taire doelen, waardoor het leven der in- wonenden in gevaar wordt gebracht. In de artikels 126, 72 en 23 van de Roode Kruisconventie van Geneve wordt een dergelijk optreden jegens krijgsgevangenen verboden. De Eerste Kamer zal Dinsdag 29 Juli in vergadering bijeenkomen. De voorzitter is voornemens, aan de cen trale afdeling voor te stellen in de afdelingen te doen onderzoeken (on middellijk na afloop van de openbare vergadering) het wetsontwerp: Ver andering in de grondwet, strekkende tot uitbreiding van het aanthl leden van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal. Uit Washington wordt gemeld, dat het Amerikaanse staalconflict bijgelegd is. De staking heeft drie en vjjftig da gen geduurd. De staking is opgeheven na een bij eenkomst van president Truman met Benjamin Fairless, president-directeur van de „United States Steel Corpora tion" en Philip Murray, leider van het vakverbond der Amerikaanse metaal arbeiders. Op de bijeenkomst, die op het Witte Huis is gehouden, nodigde de president zijn beide gasten in krachtige bewoordingen uit tezamen te overleg gen en een einde te maken aan de sta king. Truman had zijn vertrek naar Chicago, ter bijwoning van de Nationale Conventie der Democratische Partij, een dag uitgesteld voor deze bemidde ling in het staalconflict. Vlieger verliet de machine voor zij zonk De kustwacht van Ramsgate heeft gistermorgen gemeld, dat 20 mijl ten Oosten van Cromer een „Meteor" van nog onbekende nationaliteit in zee is gestort. De vlieger schijnt zich in een rubberboot in veiligheid te hebben kunnen stellen. De scheepvaart is ver zocht naar de vlieger uit te zien. ZELFBESTUUR VOOR PORTO-RICO Porto-Rico, een der grote Antillen, dat in 1898 door Spanje, na het verlie zen van de SpaansAmerikaanse oor log, aan de Ver. Staten werd afgestaan, heeft Vrijdag, ingevolge een besluit van het Congres, de status van een zelfbe- sturend gemenebest, binnen het ver band der Ver. Staten, verkregen. Dr Erich Mende, vooraanstaand lid van de liberale fractie in de Bondsdag, heeft gisteren verklaard, dat hjj én een twintigtal andere leden der regerings fracties, hun stem niet aan de ratifi catie van de Conventie van Bonn zul len geven zolang de generaals Man- stein, Kesselring en Hoth nog in geal lieerde gevangenissen vertoeven. Dr Mende meende voorts, dat de Duitse Bondsdag zijn beslissing over het ver drag zal moeten uitstellen tot na de eerste lezing in het Franse parlement, die 9 October zal beginnen. Dr. Adenauer wenst de ratificatie zo snel mogelijk in September er door te krijgen. Dr Mende, oud-officier in een Duits leger aan het Oostfront, lichtte zijn voorstellen voor een genadeactie voor de Duitse gevangenen toe, die nog in geallieerde gevangenissen vertoeven. Hij heeft in een brief aan Adenauer ver zocht met de geallieerden te onderhan delen over de vrijlating van 146 ver oordeelden in de gevangenissen van Verwachting tot hedenavond: VRIJ VEEL ZON Droog weer met flinke perioden van zonneschijn. Zwakke tot matige, overwegend Noordelijke wind. Iets hogere middagtempe- raturen. ZATERDAG: Zon op 4.52, onder 20.39. Maan op 9.42, onder 21.57. Werl, Wittrich, Landsberg en in Frank rijk. De lijst bevat slechts de namen van gevangenen .boven 65 jaar, van hen, die minderjarig waren toen zij hun misdaad beginnen en van zieken. Daar onder zijn n.1. de generaals Mannstein, Kesselring, Liszt, Hoth, Mackensen en Mayer. Mende heeft de Bondskanselier ook aanbevolen de president een gratiever zoek aan Koningin Juliana te laten richten ten behoeve van twee en zeven tig Duitse gevangenen in Nederland. Hij verklaarde dat zulk een stap door „vrienden uit Nederland zelf" was ge suggereerd en meende, dat deze succes zou hebben „omdat Nederland ook op grootmoeidige wijze gratie heeft ver leend aan 'n groot aantal van zijn eigen politieke gevangen". Dr Mende ver klaarde nadrukkelijk, dat hij zijn voor stel ten aanzien van Nederland hgd ge- dan zonder bijzonderheden te kennen ever de misdaden, die door deze Duit sers waren begaan. Zonder 'n grootscheepse geste der ge allieerden jegens de gevangen gehouden Duitsers waren volgens Mende de py- chologisch voorwaarden voor het orga niseren van Duitse troepen niet ver vuld. Men kon volgens hem van de Duitsers niet verwachten, dat zij Euro pese soldaten zouden worden, zolang hun vroegere bevelhebbers nog in ge vangenissen zaten. PRESIDENT TRUMAN VERLEENT GRATIE AAN COLLAZO Presient Truman heeft het vonnis tegen Oscar Collazo, een Portoricaanse nationalist, die anderhalf jaar geleden poogde de president te doden, veran derd in levenslange gevangenisstraf. Collazo was tot de electrische stoel ver oordeeld en zou één Augustus terecht gesteld worden. De zes voornaamste Amerikaanse staalbedrijven zijn thans met de vak bond der metaalarbeiders tot overeen stemming gekomen. Het is nog niet be kend op welke voorwaarden dit is ge schied. De overeenkomst zal vandaag door de organisaties van werkgevers en werknemers worden bekrachtigd. Toen president Truman in een korte verklaring het opheffen der staking bekend maakte, zat Murray aan zijn rechter- en Fairless aan zijn linker hand. Beiden glimlachten, toen de pre sident zijn mededeling deed. Het zal vier of vijf dagen duren voor de Ame rikaanse staalindustrie weer geheel op gang is. Vijf woningen in de dess<r Tanctjung Gadang op Midden- Sumatra zijn dezer dagen ver nield, toen een aantal olifanten de dessa binnendrong. Zij ver nielden verder tientallen klapper bomen en honderden pisang bomen. De politie en andere in stanties hebben pogingen in het werk gesteld om de olifanten- vlaag in dit gebied te bestrijden. De campagne van generaal Clark, die tot doel heeft de communistische krachtbronnen zoveel mogelijk te ver nietigen, is gisteren voortgezet met aan vallen van vliegtuigen van Britse en Amerikaanse vliegdekschepen op krachtstations aan de Koreaanse Oost en Westkust. In het gebied van Iiaedjoe werd door napalmbommen brand veroorzaakt in een onderstation, ten Zuidoosten van Tsjinnampo werd een transformatorsta tion vernield. Bij Wonsan aan de Oost kust zijn de drie goedbeschermde krachtstations vernietigd. Even te vo ren hadden tweehonderd vliegtuigen een opslagplaats in 't gebied van Won san gebombardeerd. Aan het front was het Donderdag rustig. weermacht Te Parijs is medegedeeld, dat alle strijdkrachten onder het Navo-opper- bevel in Eunpa in de herfst aan ma noeuvres deelnemen, niettegenstaande het besluit om eerder ontworpen plan nen voor oefeningen van grotere om vang niet te laten doorgaan. Nederlandse vlootstrijdkrachten zul len deelnemen aan de oefening „Main- brace" in Scandinavië, onder leiding van de bevelhebber in Noord-Europa, vice-admiraal Sir Patrick Brind. Neder landse landstrijdkrachten zullen deel nemen aan een grote oefening met Britse en Belgische troepen, die door het Britse Rijnleger in de herfst zal worden georganiseerd. Afdelingen van onze luchtmacht ne men .deel aan een serie kleinere ma noeuvres, georganiseerd door het com mando in de Centraal-Europese sector. Te Tehachapi, het stadje in Califor- nië, dat in het begin van dezo week door een aardbeving geteisterd werd, zijn opnieuw krachtige aardschokken waargenomen. De voorgevels van ver scheidene reeds beschadigde huizen stortten in, tengevolge waarvan 27 personen verwondingen opliepen. Vol gens geleerden is de eerste aardbe ving, tengevolge waarvan in Zuid-Ca- liförnië twaalf personen om het leven kwamen en een schade van honderd millioen werd aangericht, veroorzaakt door een aardverschuiving in de rots- lagen over een lengte van meer dan veertig kilometer MET een baard van drie (lagen en in een verkreukeld uniform legde generaal Naguib, de leider van de staatsgreep, die Dinsdag in Egypte plaats vond, gis teren in zijn hoofdkwartier in de Abassia kazerne te Cairo een verklaring af, waarin hij zei, dat iedere Egyptenaar in uniform, behorend tot het leger, de vloot, de luchtmacht of de politie achter zijn actie staat. Op een hem gestelde vraag, wat er zou gebeuren, indien koning Faroek de voorstellen van de leiders van de? staatsgreep zou verwerpen, antwoordde generaal Naguib glimlachend: Laten wij het daar nu niet over hebben. De generaal weigerde zich uit te spreken over het Brits-Egyptische ge schil, het voorgestelde commando voor het midden-Oosten en de Palestijnse kwestie. Hij zeide deze zaken aan de politici over te willen laten. Aan de militaire actie zal onmiddellijk na het vormen van een nieuwe regering een einde komen. Hoewel de generaal heeft verklaard, dat de arrestatie van verschillende ho ge legerofficieren (waaronder ook ge neraal Naguibs broer: generaal majoor Aly Naguib Bey), uitsluitend een voor zorgsmaatregel was, en sommigen thans r-,- - reeds waren vrijgelaten, heeft -de. willigen. Er zal later nog worden be raadslaagd over enkele punten van on dergeschikt belang." Volgens gezaghebbende kringen te Londen zal de Britse ambassadeur te Cairo, Sir Ralph Stevenson, onmiddel lijk naar zijn post terugkeren. Hij was sinds een maand met verlof. Men ver wacht, dat hij vandaag nog uit Noord- Frankrijk naar Londen zal reizen. woordvoerder van het leger gezegd, dat de „verraders" binnenkort terecht zullen staan. Aly Maher Pasja heeft gisteravond te Alexandrie de samenstelling van zijn nieuwe kabinet bekendgemaakt. Zelf is hij, behalve premier, minister van Oorlog en Marine, terwijl hij ook de portefeuilles van Binnenlandse en Buitenlandse zaken neemt. Andere le den van het kabinet zijn o.m..: Finan ciën: Abdel Guelil El Emari Bey. Handel en Bevoorrading: Ibrahim Ab- (Van onze parlementaire redacteur) HE nieuwe kabinetsformateur, prof. Beel, is zijn formatiepoging Donderdag middag begonnen met het brengen van een bezoek aan het kabinet van de minister-president, teneinde met dr Drees van gedachten te wisselen. Men mag dit bezoek ongetwijfeld verklaren uit de noodzaak, welke voor de formateur bestaat om zich zo spoedig mogelijk te oriënteren met betrekking tot de politieke situatie, zoals die thans bestaat. Het ligt voor de hand, dat prof. Beel, allereerst het ontwerpprogram van zijn voorganger, dr Drees, alsmede de rapporten en andere schriftelijke stukken in zake' het de laatste weken gevoerde overleg zal bestuderen teneinde na te gaan of hier nog mogelijkheden in schuilen. Vrijwel algemeen verwacht men in politieke kringen dan ook. dat de forma teur zal beginnen met te onderzoeken of hij alsnog een vier-partijen-kabinet, steunend op de P. v. d. A., de K. V. P., de A. R. P. en de C. H. U., kan vormen. Z.K.H. de Prins der Nederlanden, die zoals bekend optreedt als chéf d'équipe van de Nederlandse Olympi sche hippische ploeg, zal Zaterdag per vliegtuig naar Helsinki vertrekken. Met de Prins reizen de prinsessen Beatrix en Irene naar de Finse hoofd stad mee. De Prins en zijn dochters zullen gedurende hun verblijf vertoe ven op het zich daar reeds bevindende koninklijke jacht „Piet Hein". Het ligt in de bedoeling van de Prins 4 Augus tus a.s. naar Nederland terug te vlie gen. Twee Duitse specialisten naar Buenos Aires In het jongste bulletin over de ziekte van mevrouw Peron wordt gezegd, dat haar toestand nog „precair" is. Presi dent Peron is Donderdag wederom niet op zijn bureau verschenen. Inmiddels zijn de twee Duitse artsen, prof. Kalk, een specialist op het gebied van de stofwisseling, en de hartspecialist prof. Uhlenbruck, op weg naar Buenos Aires, te Rio de Janeiro aangekomen. Zij deel den mede, dat zij de reis maken op verzoek van de Argentijnse ambassa deur te Bonn voor de behandeling van „een zieke". Zij reizen op diplomatieke paspoorten. Dit zou betekenen, dat hij op korte termijn met de fractie-voorzitters van deze partijen, die ook bij het vorige overleg waren betrokken, zal willen spreken. Bovendien zou een dergelijke gang van zaken met zich brengen, dat in ieder geval voor het ogenblik geen overleg met de V.V.D. zou plaats vin den aangezien, gelijk wij al eens eerder betoogden, deze partij niet zou passen in bedoelde vier-partijen-constructie. Een dergelijke constructie zou, zo schreven wij enkele weken geleden, de politieke weerspiegeling beogen te zijn van de goede samenwerking, welke op sociaal-economisch terrein bestaat tus sen socialistische, rooms-katholieke en protestants-christelijke organisaties, on der andere in de Raad van Vakcentra- len. De gebeurtenissen sindsdien hebben ons inziens deze opvatting ten volle be vestigd. Indien deze veronderstelling van de te verwachten gang van zaken juist mocht blijken te zijn en zij wint De Amerikaanse militaire attaché in Nederland, kolonel Bruce W. Bidwell, gaat binnenkort ons land verlaten. Voor de door hem bewezen diensten heeft de koningin hem beoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. Luitenant-generaal Hasselman heeft kolonel Bidwell de versierselen beho rende bij deze hoge onderscheiding overhandigd. onder meer aan waarschijnlijkheid door de beschouwingen in de (r.k.) Volkskrant van Donderdagmorgen dan mag men aannemen, dat prof. Beel zal trachten daar te beginnen, waar dr Drees zich genoodzaakt zag zijn poging op te geven. Dit zal echter geduld ver gen en vooral tijd, veel tijd, kosten. In dit verband trekt nog de aandacht het bericht, dat H.M. de Koningin Zon dagavond voor enkele dagen naar Orange hoopt te vertrekken. De ge volgtrekking lijkt gewettigd, dat een spoedig aanbreken van een critiek sta dium in de formatie-poging van prof. Beel niet in de lijn der verwachtingen ligt! NIEUW PLAK VOOR DEFENSIE VAN HET MIDDEN-OOSTEN? Volgens da Syrische pers hebben de Britse en Amerikaanse regeringen haar vertegenwoordigers in de Arabi sche landen opdracht gegeven, ae bestudering van het plan voor de de fensie van het Midden-Oosten met de regeringen der Arabische landen te hervatten op de grondslag van een nieuw ontwerp. De Britse en Ame rikaanse vertegenwoordigers zouden de volgende week stappen bij ge noemde regeringen doen. Tanks rijden door een der hoofd straten van Cairo op weg naar strategische posities. del Wahab Bey. Justitie: Mohammed Aly Noesji Bey. De premier heeft een beroep op de bevolking gedaan „in dit uur van acu te crisis" de nationale eenheid te be waren. Hij beloofde spoedig het par lementaire leven in Egypte te zullen herstellen. In een Donderdagavond te Alexan- drië uitgegeven officieel communiqué wordt verklaard:: „Z.M. koning Faroek heeft zich verwaardigd de voornaamste eisen van het Egyptische leger in te ALY MAHER PASJA weer premier, maar voor hoe lang De Perzische Nationale Vergade ring heeft een wet aangenomen volgens welke allen, die bij de recente onlus ten in Teheran omgekomen zijn, ver heven worden tot „nationale marte laren". Een Amerikaanse piloot is er in ge slaagd zijn hefschroefvliegtuig vlak bij een Mig-straalvliegtuig van de Noordelijken in Korea op de grond te zetten, de Mig met behulp van hand granaten in stukken te doen springen en deze stukken in zijn HelicOiptere mee terug te nemen naar de linies der geallieerden. Meer dan vijftig jagers vergezelden het hefschroefvliegtuig op deze expe ditie. De Mig was gesignaleerd door verkenningsvliegtuigen. De piloot van het hefschroefvliegtuig, Joseph Coo- per, had eigenlijk opdracht gekregen te trachten de Mig ter plaatse te de monteren om het toestel aldus in stuk ken mee terug te nemen. De gereed schappen die hij en zijn mannen bij zich hadden bleken echter niet toe reikend te zijn en daarom besloot Cooper zijn paardenmiddel toe te pas sen. De door hem meegebrachte resten van het vliegtuig zullen een waarde volle bron van inlichtingen vormen voor de fabelachtig snelle Russische Mig-jachtvliegtuigen. Gistermiddag om tien voor drie is SL !I?r!6:en gehuwde parachutepak ker W. A. B. uit Rotterdam tijdens oefeningen met twee „Sea-otters" van de Marine Luchtvaart Dienst veron- fo!ür beide vliegtuigen werd geoefend in het oppikken van dren kelingen van een rubberboot, toen B. t" de propeller v.an een der toestellen terechtkwam. Hij werd op slag ge dood. Het stoffelijk overschot, dat op het zwemvest bleef drijven, is door vissers opgepikt. i HJet c"geval is gebeurd op het Hol landse Diep ter hoogte van Moerdijk.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1