Tsjech Zatopek schreef nieuw epos Onvermoeibare kapitein bracht het publiek in vervoering MORGEN IN HELSINKI Virtuoze Brazilianen door stugge Duitsers verslagen Maar het was Gaston Reiff te bar STERRENPARADE Sterke man Csermak slingerde de kogel over de 60-metergrens «sta Sk heb dïed5nf moest zi'n- SfyttS-JTB® Dillard wachtte vier jaar ÏM MIMI ENGELS in üe.tiinJkL TER UWER ATTENTIE V V J Amerika om de Olympische Onvergetelijke sirijd op de 5000 meter Dappere Brit viel in de laatste meters Het gouden echtpaar Zatopek En kreeg genoegdoening DE RADIOREPORTAGES 1 Amusant, spannenddramatisch Geestdrift zegevierde over techniek Medaille regen (Speciale berichtgeving). .HELSINKI, 24 Juli. Er is een nieuwe epos geschreven over de lange afstand. Een supplement op het heldendicht, dat de namen heeft vereeuwigd van Paavo Nurmi, Iso Hoilo, Gaston Reiff e.a. De nieuwe auteur is Emil Zatopek, de Tsjechische kapitein, enig en algemeen erfgenaam van de titels op de 10.000 en 5000 meter. Deze weergaloze athleet, die roet forse letters het woord „wils kracht" in z(jn banier heeft geschreven, toonde vanmiddag een auditorium van 72.000 koppen in de mudvolle stadionkuip zijn machtige oeuvre. In een finale, die alles bood, wat een 5000 m. aan glorie, tegenslag en spanning kan bieden, toverde de Tsjech zijn naam op ieders lippen en graveerde hij zijn nieuw Olympische record in de stenen tafelen der sportgeschiedenis. 7A-TO-PEK, Za-to-pek, Scha-de, Scha- de, Gas-ton, Gas-ton, Chat-ta-way, Cha-ta-way, Mi-moun, Mi-moun! Dit was de saxophonie van kreten, waar mede Tsjechen, Duitsers, Belgen, Brit ten en Fransen hun favorieten over de vijfduizend lange meters tot de uiter ste krachtsinspanning geselden. Dit vijftal heeft elkander de titel bekampt. De overigen, de snelle Rus Anöufriev en longman Pirey incluis, waren slechts verdienstelijke figuranten in dit grootse openluchtspel. Chataway was de eerste koploper, maar de stre ber Schade duldde de Brit niet aan het hoofd van het langgerekte lint. In 5 min. 37,4 sec. waren tweeduizend meter afgelegd. Schade versnelde op dit ogenblik het tempo en uit de midden moot schoof de roodbruine trui van Zatopek als een verzengende vlam naar voren. Na 3000 meter verdrong de Tsjech Schade van zijn troon en de kaalhoofdige Belg Reiff trad in het spoor van zijn grote rivaal. Samen legden zij het veld hun wil op, Schade en Chattaway in de derde en vierde positie en op de vijfde plaats de terrier Mimoun O'Kacha. Maar er kwam een nieuwe surprise in deze aan verrassin gen zo rijke race. Twaalfhonderd me ter voor het einde stapte de lange Brit Pirey met enkele passen uit het niet van de zesde positie in het gezichts- (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 24 Juli 1952 Als het echtpaar Zatopek, omringd door kinderen en kleinkinderen het gouden huwelijksfeest mag vie ren, dan kan opa Zatopek ver tellen dat hij met oma reeds eer der een gouden paar heeft ge vormd. Vandaag wierp de echt genote van Emil Zatopek de speer namelijk 50.47 meter ver en dat leverde haar naast een Olympisch record tevens een gouden me daille op. Zij verbeterde het niet minder dan 5.10 meter, een prestatie haar man waardig. De Russische meisjes Aleksan- dra Chudina en Elena Gorcha- kova waren met 50.01 meter en 49.76 meter haar voornaamste rivalen. De vier overgebleven favorieten, Za topek, Mimoun, Schade en Chattaway moesten het verder uitvechten. De bel voor de laatste ronde klonk. Het sta dion was één juichende en enthousiaste menigte, die hier een schouwspel kreeg voorgetoverd, dat onvergetelijk was. Met het klingelen van de bel greep Za topek naar de macht. Hij kon zich evenwel niet losmaken van zijn tegen standers. Schade zette een nieuwe aan val in, Chattaway kwam mee en onver stoorbaar gleed „schaduw" Mimoun tussen het krijgsgewoel. Op 300 meter voor de finish had Chattaway de lei ding. gevolgd door Schade, Zatopek en Mimoun. Gevieren gingen zij de laatste bocht in. De striid was volkomen open. Maar in die bocht zette de Tsjechische kapitein, nog steeds zwaaiend met hoofd en armen, maar met eén piachtjcé be weging in de benen, zijn slotoffensief in. Het was of zijn tegenstanders stil stonden. Hij stormde naar voren en bij het uitkomen van de laatste bocht had hij de leiding gegrepen. 1 Toen voor Zatopek het goud blonk, stootte Chattaway, de man, die de moe digste race van zjjn leven had gelopen, tegen het randje, dat de afscheiding vormt tussen middenveld en slntelbaan. Ilij kwam te vallen en was een verloren man! Zatopek zette zijn zegetocht voort, gedragen op de yell „Za-to-pek, Za-to- jek" en Mimoun, de eeuwige tweede, beet zich vast in de hem vertrouwde positie. En Schade? De Duitser kon dit laatste machtsvertoon niet meer ver werken en ware Chatteway niet geval len, dan zou er voor de Duitse athleet zelfs geen plaats op het ere-podium zijn geweest. Met enkele meters verschil ging Zatopek als Olympisch kampioen 1952 door de finish. Zijn revanche van Londen 1948 was volkomen. Toen de tijd bekend werd, 14 min. 6,6 sec,, bleek, dat het Olympisch record aanzienlijk was verbeterd, maar niette min is Zatopék nog vele seconden bo ven het beroemde wereldrecord van Gunder Hagg, dat beneden de veertien minuten ligt en reeds tien jaar oud is.. De uitslag luidt: 1 Zatopek, Ts. SI 14 min. 6,6 sec. (nieuw Olympisch record)- 2 Mimoun, Frankrijk, 14 min. 7,4 sec., 3 Schade, Duitsl., 14 min. 8,6 sec., 4 Pirie, Gr. Br., 14 min, 18 sec., 5 Chataway, Gr. Br., 14 min., 18.0 sec. (Speciale berichtgeving). HELSINKI, 24 Juli. Na vier jaar heeft Harrison Dillard genoegdoening gekregen. In 1948 liep hij dertig hor- denwedstrjjden en zegevierde immer doen uitgesproken bij de selectiewed strijden voor de Olympische Spelen 1948 werd hij vierde. Hij werd dus niet voor dit nummer uitgezonden. Dillard nam toen maar genoegen met de 100 m. sprint, waarop hij een gouden me daille won. Maar z ij n nummer was de 110 m. hordpn. Toep dan ook in Juni 3.1. te Los Angelos weer geselecteerd werd, deed Harrison zijn best en won. Vanmiddag bekroonde hij zijn volhar ding met goud en een nieuwe Olym pische. .recordjijd van 13,7 sec„ hetgeen 0.2 sec/sneller vas "dan zijn landgenoot POttet in "1948" liep. Jack Davis (even een een Amerikan), werd tweede in dezelfde tijd en Barnard (de derde zoon van Uncle Sam) maakte the Ame rican Victory volledig door het de vingers nit te steken naar het bronzen eremetaal. y'yetie Williams van Nieuw Zee land won bij het verspringen Olympisch goud met een sprong van 6 meter 24 GASTON REIFF capitulatie veld van de leiders. Een onderdeel van een seconde later voelde de Engelsman de blik van twee paar van strijdlust gloeiende ogen in de rug. Toen volgde een strijd zo fel, zo levendig, maar tegelijkertijd ook zo moordend, dat het publiek als één man overeind kwam om toch maar niets van deze prachtige kamp te missen. Aanval en tegen aanval, schijnbewegingen en echte po gingen om weg te komen, wisselden elkaar af. Voor 4000 nieter werd een tijd van 11 min. 24,8 sec. afgedrukt. Nog twee ronden waren af te leggen. Schade waagde een nieuwe poging. Hij snelde naar de kop met Chattaway op de hie len. die op zijn beurt werd gevolgd door de kleine Mimoun, de kameeldrijver uit de Afrikaanse woestijn, de „scha duw" van iedereen, die een kans maakt op de titel. Gaston capituleert. Toen volgde de eerste sensatie. An derhalve ronde voor het einde capitu leerde Gaston. Op het moment, waarop het duel aan de kop het tempo opvoer de, werd het de Belgische kampioen te machtig. Hij strekte de wapens en liep mistroostig het groene middenveld op. Van een tweekamp op de laatste meters tussen hem en Zatopek, zo scherp in ieders herinnering gebleven van de Spe len in Londen, kon niets meer komen. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 24 Juli Een nieuw wereldrecord, een nieuw Olympisch record, een nieuw Europees record en een nieuw Hongaars Tecord. Ziedaar de staaldraad van de kracht, waartoe de Hongaarse athleet Csermak een kerel als een boom bij het kogel- slingeren in staat in geweest. Drie maal kwam de Hongaase reus uit de Uzeren kooi met een brede grijns op het gelaat. Driemaal had hij een re cord gebroken en bij de derde maal smaakte hij bovendien de voldoening, dat hij voor de eerste maal de zestig meter grens was gepasseerd. Beheerst draaide Csermak om zijn as, het oog onafgebroken op de kogel gericht. Steeds sneller draaide hij, totdat hij mét een uiterste krachtsin spanning de kogel het luchtruim in- slingerde. Zijn eerste, worp' in. de kwalificatieronde was meteen prijs. 57,20 Meter! Het Olympisch record van de Duitser Karl Hein (56,49 m.) was gebroken. In de finale stapte Csermak opnieuw, in de kooi. Ditmaal slingerde hij de kogel naar de 58,45 m. om bij zijn derde worp 60,34 m. te be reiken. Óp dit ogenblik was het we reldrecord van zijn leermeester Eme- rik Hemeth, dat 58,88 m. telde en van 19 Mei 1950 dateerde, verbeterd. Dat ook zijn tegenstanders niet voor kleintje vervaard waren bewees een de einduitslag. De eerste vijf verbeter den allen het Olympisch record, ter wijl no. 6 deze afstand evenaarde. Het kogelslingeren had tot resul taat: 1. en Olympisch kampioen Cser mak (Hongarije! 60,34 meter, (nieuw wereldrecord, nieuw Olympisch re cord, nieuw Europees en nieuw Hon gaars record); 2. Storch (Duitsland) 58,86 meter; 3. Nemeth (Hongarije 57,74 meter; 4. Dadak (Tsj. Slow.) 56,81 me- eter; 5. Recdjkin (Rusland) 56,55 me ter; 6. Wolf (Duitsl.) 56,49 meter. inn m Vrile clarr Tv_ HELSINKI, 24 Juli Het programma van oe Olympische Spelen voor morgen luidt; ZATERDAG: Athletiek: Tienkamp (HO den Discus, Polsstok hoogspringen, Speerwer- pen en 1500 m)« Basketball: Kwalificatie-wedstrijden Kleiduivenschleten: Honderd schoten. Zwemmen: 100 m Vrije slag (series en halve finales). 200 m Schoolslag Dames (series). 100 m Vrije slag Dame» (series). Gewichtheffen; Lichtgewicht Weltergewicht Zeilen: Finn-Jollen en andere klassen. Waterpolo: Klassificatiewedstrijden. 200 m Dama U.mi-fl- C/C. nale en finale). 4 x 100 m Estafette (se- ries). 1500 m (finale). 4 x 400 m Estafette (se ries). Worstelen: Grieks-Romeins. Schermen: Degen Team-wedstrjjd (finale). Floret Dames (eerste en tweede ronde). VARA, KRO en Wereld omroep, ditmaal vla Hil versum II (298 reP"r* tages geven van de series 100 m vrije slag heren en de series 200 m school- slag dames. Vorts ver meldt het programma een reportage of beschou wing van een waterpolo- wedstrljd. Om n.m. 18.00 uur vol- gen op dezelfde zender reportages van de athle. tiekfinaie 1500 m en d» eindstrijd 200 m damet waarna wordt overge. srhakeld naar het zwem. stadion, waar verslagen worden gegeven van de series 100 m vrije slag dames, de demi-finale van de 100 m vrije slag heren en een waterpolo- wedstrljd. Bob Richards U.S.A. vestigde een nieuw Olympisch record polsstok hoogspringen. Hij ioordt hier gelukgewenst door L. G. Lind van Zweden (Speciale berichtgeving) UELSINKI, 24 Juli. Eerst was het *1 amusant, daarna zeer spannend en ten slotte dramatisch. Neen, waarde lezers, dit is niet de inleiding tot onze puzzle- rubriek, maar een poging om u iets te vertellen over de voetbalwedstrijd wel ke vandaag tussen Duitsland en Brazi lië, de jeugdige studentenplocg, die Ne derland zo gedecideerd uitschakelde, werd gespeeld. Inplaats van deze Bra zilianen, kwamen onze Oosterburen in de halve finales, een resultaat waarover de Duitsers zelf wel het meest ver wonderd zullen zijn. i TIJDENS de gehele eerste helft heeft 1 Duitsland zich afgebeuld bij het sjouwen achter een onbereikbare bal welke de Braziliaanse artlsten elkaar met het grootste gemak en met kalmte aie af en toé overging in nonchalance uit alle mogelijke en onmogelijke posi ties feilloos toespeelden. Man voor man waren de Brazilianen qua balcontróle en lichaamsbeheersing beter dan hun tegenstanders. Doelman Cavalhelro deed aan de beroemde Uruguees Nazali denken door de gedurfdheid van zijn optreden en het meesterschap waarmee iiij keiharde ingeschoten ballen klem- vast stopte. De Braziliaanse midvoor was vandaag een meester in het schie ten evenals de buitenspelers Pessana en Moceira. Tegen deze briljante ploeg stak de ijver van de zwoegende Duit sers zeer pover af. Vermoedelijk waren zij zowel als hun talrijke supporters, dolblij dat de schade in de eerste helft met veel geluk tot een 10 achterstand bleef beperkt. Pinto had namelijk in <fe i elfde minuut na een verrassend vuur- werk van voetbalvirtuositeit op de lin kervleugel, de bal met meedogenloze scherpte en zuiverheid in het net ge jaagd. LIOEWEL de Duitsers In de tweede helft beslist sterker gingen spelen, bleef het overwicht van Brazilië ge handhaafd. Dat overwicht werd uitge drukt in een tweede doelpunt, door Al vez in volle ren gescoord. Misschien dachten de Brazilianen wel, dat zij met dat doelpunt op rozen zaten. De Duitse rechtsbinnen rukte echter met een ruw gebaar deze rozen weg, waardoor de beduusde Brazilianen platweg op hun achterste kwamen te zitten. Het werd nog erger toen tien seconden voor tijd X XX Amerikaanse acht, die voor de Ver. Staten een gouden medaille wo,, QE Olympische perstribune vormt een wonderlijke toren van Babel, waar men in alle talen dér wereld hoort converseren en waar het meest gebruikte woord ongetwijfeld „Sit down!" is, als de internationaal be grijpbare uitdrukking voor iedereen die het ongeluk heeft zich van zijn zitplaats te verheffen, op het moment dat het startschot voor een der sprintnummers gelost wordt. In dit internationale perswereldje troffen wij onze Franse collega Fer- nand Albaret, die hét wie lerparcours, waarop op 2 Augustus de wegwedstrijd wordt gereden, eens was gaan verkennen en de won derlijkste dingen vertelde over dit traject van ruim tien kilometer, dat de weg renners achttien keer moe ten afleggen. Wielrennen is in Finland vrijwel onbe kend, vandaar blijkbaar dat de Finnen een wegparcours beschikbaar stelden, dat even vreemd is als de naam ervan: „Mwantiepijorailij". Onze Franse collega verge leek het met een kermis attractie als de cakewalk en voorspelde, dat na de eerste kilometer al minstens eèn dozijn renners door een valpartij zouden worden uitgeschakeld, omdat de startplaats ligt op de top van een helling, die op een haarspeldbocht uitloopt. Drie kilometer gaat dan het parcours over een sintelweg, LIOE genoegelijk ook de Olympische perstribune ls, wij beginnen die al zo goed te kennen, dat we eens een tijdje te gast zijn ge weest op de deelnemers die aan de motorrenners tribune, waar men van de speedway ongetwij feld best zoübevallën, maar voor wielrenners iets vreemds is. Op de tien kilo meter zijn er achttien boch ten, waarbij er minstens tien een waarschuwings bordje van de A.N.W.B. „Gevaarlijke bocht!" zou den verdienen. Als daar de voorste renner niet goed stuurt, valt het hele peloton, over hem heen. In 18 boch- gewoon- weg vélt over de athletiek- beroemdheden. Allereerst Mal Whitfield, de Ameri kaanse halfneger, die het klaar speelde, om op de twee achtereenvolgende Olympische Spelen de 800 meter te winnen, wat spe ciaal voor een. Amerikaan iets zeldzaams is, omdat men in de Verenigde Staten over het algemeen slechts een maal in zijn leven aan de er 1 zou striiden Olympische Spelen, net als de weergoden trouwens, want de hele week al, is in Helsinki het weer dusdanig, dat men als men toeval lig niet zijn regenjas nodig heeft neiging gevoelt zijn winterjas aan te trekken, als beschutting tegen de Juli- koude. Het bezwaar van MacKenley tegen de Olym pische Spelen is, dat hij er steeds pech heeft. In 1948 won hii gedurende het gehele 8Jle *00 meter-races, maar de enige keer dat hii geklopt werd, was op de Olympische Spelen, waar hij tweede werd achter ziin landgenoot Wint. Tot over maat van ramp kon hij als laatste loper van Jamaica's estafetteploeg van de vier keer 400 m, die men ten wint men de ronde en Olympische Spelen deel de renners moeten achttien neemt. Het reservoir waar ronden afleggen, zodat de uit Amerika zijn athleten kans op valpartijen het best put, is namelijk zo groot dat door een expert van de een de cracks daar na vier jaar of andere levensverzeke- reeds verdrongen worden ringsmaatschappij geschat door een jongere generatie kan worden. Er zulleq val partijen zijn als bij de „Grand National"-paarden- races. Het is een baan voor acrobaten, waarbij niet de bestén, maar de fortuinljik- sten de finish zullen berei ken, terwijl het overgrote Maarzo vertelde Whit- f.eld ons, „ik ben in mili taire dienst en kan daardoor veel meer trainen dan mijr, collegajs uit 1948, die groten deels student waren en ti'o Betrouwd, niet langer de beschikking hadden ovei deel der concurrenten er- de dagelijkse training od dé gens op de weg is blijven sportvelden der universUei- steken met blessures en ka potte fietsen. Onze landge noten Plantaz, Van het Hof, Maenen en Adrie Voorting zullen er hun pleizier op kunnën. -1 ten, met haar bekwame coaches. Een andere be roemdheid is Herbert Mac Kenley, een koffiebruine neger-athleet uit Jamaica, die iets tégen heeft op de toekijken, omdat de derde dTfPH Ven spier scheur" HellföP8 de race' En n" i" Helsinki was hij rotsvast overtuigd de 100 meter ge wonnen te hebben. Hij was lJ°Ur e,?s door Remigino al finish t«erd' t0en de 'oio- en hr xxljn nadee' besliste en hij wéér met een tweede Zinnïk reIde° °M "Kenléy" overtuigd" Ik' Olympische pech wil k ml D»r Jon V4M Klug een scherp door Schroeder geno. men vrije schop feilloos afwerkte. Verlenging CR moest worden verlengd. Na vijf ml. "nuten kreeg de Duitse middenvoor Zeiler de bal voor zijn voeten. Blik- semsnel schoot zijn voet uit en voor d» derde maal kreeg Cavalheiro het nakjj. ken. In de tweede verlenging gooiden de Brazilianen alle flegma en noncha. lance overboord en tevens hun respect voor de rgels. Nu behoeft hun het schaamrood niet naar de kaken te stij. gen, want ook de Duitsers hadden ma« ling aan de bepalingen welke door da heren van de F.I.F.A. in het leven wa» ren geroepen. Scheidsrechter Ellia kreeg het drukker dan ooit te voren ln zijn loopbaan. Intussen waren de Duit. sers weer in het defensief gedrongen, maar met de moed dqr wenhoop ston den zij te verdedigen. Een plotseling» uitval werd Brazilië noodlottig. Schroe. der brak met twee van zijn voorhoede- spelers door de uit enkele spelers be staande Braziliaanse verdediging. Ca. valheiro kwam nog wel uit zijn doel, maar de Duitse aanvalsleider hield het hoofd koel en met een berekend schot velde hij het vonnis over Brazilië. An dermaal was geestdrift een beter wa pen gebleken dan techniek (4—2). (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 24 Juli. Na vijf dagen Olympische Spelen ziet de verdeling van de gouden, zilveren en bronzen medailles er als volgt uit: f a Goud 1. Ver. Staten 14 2. Rusland 3. Zweden 4. Tj.-Slow. 5. Frankrijk 6. Hongarije 7. Zwitserland 8. Australië 9. Turkije 10. Japan 11. Italië 12. India 13. Brazilië 14. Nw.-Zeeland 1 15. Zuid-Slavie 16. Argentinië 17. Duitsland 18. Jamaica 19. Iran 20. Polen 21. Nederland 22. Belgie 23. Z.-Afrika 24. Finland 25. Gr. Britt. 26. Denemarken 0 27. Venezuela 0 28. Uruguay 0 Zilver 9 20 2 1 3 1 3 1 0 3 3 1 0 0 0 3 2 1 1 1 1 1 0 0 0 0 0 Brons 7 6 1 1 0 10 4 2 1 3 1 1 1 1 0 0 3 0 3- 1 0 0 0 4 4 1 1 1 tegen". iets De grootste en de kleinste athleet van de Otympischn Spelen. Het zijn Clyde Lovelette, die in het Amerikaanse basketball-team speelt en de kleine Mehmod Namdjou, die Iran bij het gewichtheffen ver- vertegenwoordigt.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 8