Russische turnsters bekronen haar grootse prestaties met goud Hom* TRUMPY MAAR** TRiUMPH sOLYMPISCHE Pim. Para. Pom in het nieuwe huis Xff OLYMPISCHE SPELEN 1952 HELSINKI altijd wint Jamaica is hors concours op400M Hongarije kraakte Turken met 7-1 Maar Zweden won het laatste nummer van de negenkamp °j Nederland eindigde op de veertiende plaats DE TRIUMPHATOR Toef ie Selbach lief een knofs vallen VIRGINIA Pappie, 400 kg is genoeg Hongaar Szondi kreeg andere concurrentie De Fransman d'Oriola meester op de floret Helsinki verwachf rugslagzege van jarige Geerije Wielema Russen hadden alleen oog voor polo-team Het Nederlands zevental tegen Rusland JDe v-eAjduu-ejneti BteMfei PATRICIA WENTWORTH Rus Junk favoriet voor 10 KM snelwandelen Amerikaanse athieten naar Amsterdam Het Radioprogramma O (Speciale berichtgeving) 4 i-ot,' Nadat vandaag het laatste onderdeel van het dame,s u?n*eiiist mtt rHf^« h ^eninff' ^'lS »f««werkt en dc juryleden zich over de mand die un <1» iflfel» ?u«°iT hct ,'i,,(lr('sultaat uit te rekenen, was er nte- !klfLn «.,lL il i twijfelde. Hoewel bij dit laatste onderdeel dc Zweedse Si 5 i r op de perste plaats to eindigen vóór Rusland '^«.«nronir héh^ld rtae6» ?eKj" Van ,aatstKenocnule landen reeds zo n grote voorsprong behaald, dat Rusland dc zege en Hongarije de zilveren medaille niet "tl»- „ui-T«fl»0nJ het succes voor de Oosteuropese landen volledig te ?ijï«vi!ü m 4 Va c hronzen medaille voor zich op. Om even een duidelijk beeld te geven van de krachtsverhoudingen in het turnwereldje zijn enkele cijfers wel nuttig. In totaal konden de turnsters 21 medailles behalen in de individuele- en ploegenklassementen. Daarvan behaalden de Russische meis jes elf medailles, de Hongaarse acht en ue Tsjechische en de Zweedse meisjes ieder een medaille. TA OOR een redelijk goed resultaat bij V de gereedschapsoefening, een ze vende plaats, klom de Nederlandse ploeg een plaats omhoog in het alge meen klassement. Zij eindigde nu vóór Amerika en Groot-Brittannië. Wij hadden meer van onze turnsters ver wacht, doch men dient daarbij in aan merking te nemen dat niemand had kunnen vermoeden dat de Oosteuro pese landen met zulke, vrijwel vol maakte, ploegen naar Helsinki zouden komen. De Zweedse meisjes voerden een perfecte gereedschapsoefening uit met rode ballen. Hoewel één van de meis jes een bal liet vallen behaalde Zweden het fantastische totaal van 74.20 punten, waartegen de Russische en Hongaarse meisjes niet waren opge wassen. De Tsjechische ploeg oogste een donderend applaus met haar num mer dat werd besloten met een va riété-stunt. Deze meisjes werkten met een metalen staf, waaruit zij tegen het einde een aantal vlaggen toverden die fleurig aan le stokken wapperden. Roemeense meisjes in smetteloos witte eostuums „speelden" een aantrekkelijk spel met strandringen. Russische meis jes hoepelden rond het podium, waar bij zij met dit gereedschap riskante, maar wonderlijk goed geslaagde oefe ningen uitvoerden. Onze Nederlandse meisjes voerden een knotsoefening uit. Simpel van op zet. maar correct uitgevoerd. De officiële uitslag van het Olym pisch damesgymnastiektornooi was: 1. en Olympisch kampioen Rusland 527.03 punten: 2. Hongarije 520.26 punten; 3. Tsjecho Slowakije 503.32 punten; 4. Zweden 501.83 punten; 5. Duitsland 495.23 punten; 6. Italië 494.74 punten; 7. Bulgarije 493.77 pun ten; 8. Polen 483.72 punten; 9. Roeme nië 483.10 punten; 10. Oostenrijk 477.80 punten; 11. Frankrijk 476.35 punten; 12. Zuid-Slavië 474.88 punten: 13. Fin land 473.92 punten; 14. Nederland 473.02 punten; 15. Ver. Staten 467.36 punten; 16. Groot Brittannië 457.31 pt. Ploegenklassement gereedschapsoefe ning: 1. en Olvmpisch kampioen Zwe den 74.Ï0 punten; 2. Sovjet Rusland 73.00 punten; 3. Hongarije 71.60 punten. Individuele prestaties Brug; 1. en Olympisch kampioene M. Gnrondi Hongarije 19.40 punten; 2. M. Gorok- hovskaja Sovjet Rusland 19.26 punten; 3. Agnes Keleti Hongarije 19.16 pup- ten. Paardspringen: 1. en Olympisch kampioene E. Kalinthouk Sovjet Rus land 19.20 punten; 2. M. Gorokhovs- kaja Sovjet Rusland 19.19 punten: 3 G. Minaitcheva (Sovjet Rusland 19.±6 punten. Evenwichtsbalk: 1. en Olympisch kampioene N. Botcharova Sovjet Rus land 19.22 punten; 2. M. Gorokhovs- kaja Sovjet Rusland 19.13 punten; 3. M. Korondi Hongarije 19.03 punten. Vrije oefeningen: 1. en Olympisch kampioene Agnes Keleti Hongarije 19.36 punten; 2. M. Gorokhovskaja Sovjet Rusland 19.20 punten; 3. M. Korondi Hongarije 19.00 punten. Totaal persoonlijk klassement: 1. en Olympisch kampioene M. Gorokhovs kaja Sovjet Rusland 76.78 punten; ,2. N. Botcharova Sovjet Rusland 75.94 punten; 3. M. Korondi Hongarije 75.82 punten. In het totaal klassement van de indi viduele prestaties nemen de Nederland se meisjes de volgende plaaten in: 62 Lenie Gerrietsen 69.47 p., 75 Dini KrulVan der Nolk-v. Gogh 68.42 p., 92 Annie Ros 66.91 p., 94 B. Selbach 66.68 p„ 100 Nannie Simon 66.19 p., 106 Jopie Cox-Ladru 63.06 p., 128 Co KampenTonneman 61.05 p. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 23 Juli Toen de Nederlandse turnsters als zes tiende en laatste opmarcheerden om de gereedschapsoefening uit.te voeren, maakte de ploeg een uit stekende indruk. Voor het eerst zag men de dames rustig en be heerst, vol zelfvertrouwen en zonder zenuwen werken. Op de tonen van de Valses Sentimenta- les van Schubert werkten de meisjes hun knotsoefeningen af. Plotseling liet Toette Selbach een harer knotsen vallen. Zij werkte ongeveer 45 seconden met een knots door. Toen ze bij een ron dedans weer langs de op de grond liggende knots kwam, raapte ze die snel en handig op, dat het nauwelijks opviel. Het opgeluchte publiek beloonde haar met een applausje. AproposIn dien Toetie de knots niet had la ten vallen, dan zouden onze da mes in de gereedschapsoefening misschien de derde prijs hebben behaald. (Advertentie. Ing. Med.) HELSINKI, 24 Juli Bram Chartité uit Den Haag en Jan Smeekens uit Ulvenhout, die aan het gewichtheffen zullen deelnemen, zijn hier aan gekomen. Het ontbreekt Jan Smeekens niet aan klasse, maar wel aan zelfvertrouwen. Daarom is het te hopen, dat Cha- rité in de gelegenheid zal zijn achter hem te staan als de Ulvenhouter de vuurproef moet onder gaan, want een morele injectie kan hij best ge bruiken. Dat iï vroeger al gebleken. De zwaargewicht Bram Charité, die uit Londen een bronzen me daille meebracht, heeft wegens een blessure een tijdlang niet kunnen trai nen, maar benadert of overschrijdt nu weer de 400 kilo. Dit zal ongetwij feld niet genoeg zijn voor een medaille, maar mis schien weet Charité zich bij de eerste zes te plaat sen, betgeen al een goe de prestatie zou zijn. In een brief, welke Charité vanochtend van zijn 9-jarig dochtertje ontving, stond onder meer: Vader, vierhon- derd kilo is goed, maar vierhonderdtien kilo is beter. En van Zondag morgen af beginnen wij te duimen.... De gedelegeerde van de Chinese Volksrepu bliek heeft medegedeeld, dat zijn land aan de spe len zal deelnemen op de nummers voetbal, bas ketball en zwemmen. Van Finse zijde is ver klaard, dat de Chinezen welkom zijn, maar alleen aan het zwemmen kun nen deelnemen, mits de ploeg binnen een etmaal in Helsinki aankomt. De voetbal- en basketball- tornooien zijn reeds bij na ten einde.... De Oostduitse voet balbond, officieel de sec tie voetbal van de Duitse democratische republiek te Berlijn geheten, is toe gelaten tot de F.I.F.A. De Westduitse voetbal bond stemde blanco. De Internationale Gewichtheffersfederatie heeft een nieuwe presi dent. Met 18 stemmen werd de Amerikaan Wortmann na herstem ming als zodanig geko zen. Onze landgenoot, de heer Jules Perel, ver kreeg zestien stemmen. (Speciale berichtgeving) HELSINKI. 24 JULI Elf maal klonk vanmiddag het startschot voor de 400 m., een van de mooiste races, welke de moderne Olympische Spelen kennen. Eli maal leefde in de harten van zes jonge, sportieve kerels de hoop geplaatst te worden in de tweede ronde, de beloning te vinden voor jarenlange voorbereiding, voor maan denlange, intensieve training, voor het zich ontzeggen van vele geneugten des ievens. Vier-en-veertig athleten kwa men tot de ontstellende ontdekking, dat deze hoop ijdel was. Tien sneuvel den in de tweede ronde en zes zullen morgen de desillusie van een verloren race ondergaan. Drie zullen uiteinde lijk Olympische lauweren oogsten, waarvan een zijn volkslied zal horen. Die enkeling kunt u o.i. kiezen uit het viertal Arthur Wint, MacKenley en Rhoden (drie ravenzwarte jongens uit Jamaica, stuk voor stuk om en nabij de 1.90 m) en de Amerikaan Mal Whit- field. Van dit viertal „wandelde" de ex-RAF-piloot Arthur Wint naar de snelste tijd: 46.9 sec., tegen 47.2 van Rhoden, 47.4 van MacKenley en 47.6 van Whitfield. Onze favoriet? Arthur. Moderne vijfkamp (Speciale berichtgeving). HELSINKI, 24 Juli. Gisteren kon den wij schrijven dat de Hongaar Szondi aan de kop van het algemeen klassement van de moderne vijfkamp, gezelschap had gekregen van zijn land genoot Benedek. Het was slechts een ééndaags .bezoek. Na het vierde onder deel, het zwemmen over een afstand van 300 meter, is hij naar de derde plaats terug gevallen. Het is Szondi echter niet gegeven een gemakkelijke overwinning te behalen. Thans moet hij namelijk zijn eerste plaats delen met de Zweed Hall, die met grote voor sprong winnaar werd van het vierde onderdeel. De uitslag van de 300 meter zwem men luidt: 1 Hall, Zweden 4.05.4; 2 Leal Medeiros, Brazilië 4.11.5; 3 Mc Arthur VS 4.13.6; 4 Novikiv Rusland 4.16.9; 5 Szondi Hongarije 4.19.9; 6 Dekhaev Rusland 4.23.7. Na vier onderdelen luidt het indivi dueel klassement: 1 Hall Zweden 24; 2 Szondi Hongarije 24: 3 Benedek Hon garije 37; 4 Denman VS 43; 5 Novikov Rusland 45; 6 Egnell Zweden 53. Het landenklassement luidt: 1 Hon garije 128- 2 Zweden 131; 5 Verenigde Staten 167; 4 Finland 185; 5 Brazilië 240, 6 Chili 255. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 4 Juli De Frans man d'Oriola is er in geslaagd het Olympisch kampioenschap floret- schermen te winnen. Zjjn groot ste concurrent was de Italiaan Mangiarotti,; die in de halve finales meer overwinningen op zijn naam heeft gebracht dan de Olympische kampioen. Mangiarotti werd in de fi nale echter naar de twee plaats ver wezen. Achttien deelnemers hadden zich na de voorronden geplaatst in de halve finales. De krachtsverhoudingen ont liepen elkaar niet veel. In de derde halve finale bijvoorbeeld wonnen Bu- han, Frankrijk, Bergamini, Italië en Tilly, Hongarije, alle drie vier partijen waarmede zij zich in de finale plaats ten. In een andere groep boekte d'Oriala hetzelfde aantal overwinnin gen als de Italiaan di Rosa (4)., die sterk genoeg bleek om de bronzen me daille te veroveren. De Egyptenaar Younes plaatste zich in de finale met drie overwinningen. Alleen in de eerste halve finale was het krachtverschtl iets groter. De winnaar van de zilve ren medaille Mangiarotti kwam met vijf gewonnen partijen uit de bus. La- taste, Frankrijk, vier en de Egypte naar Dessouki won driemaal. De eindstand van dit tournooi luidt: 1 en Olympisch kampioen d'Oriola, Frankrijk, 8 gewonnen partijen ,2 Mangiarotti, Italië 6, 3 Di Rosa, Italië, 5, 4 Lataste, Frankrijk 4, 5 Buhan, Frankrijk 4, 6 Yornes, Egypte, 4. -n 9. Niet zodra echter was het wa gentje van de heer Vossestaart voor een schattig villaatje gestopt, of Moe der vergat alle bezwaren, die ze eerst gekoesterd mocht hebben. De make laar had niet te veel gezegd. Het huis je maakte een allerliefste indruk, zo als'het daar half verscholen tussen het groen tegen de heuvel stond, terwijl donkere dennen voor een passende omlijsting zorgden.. „Nu, ik heb niet teveel gezegd, is het niet?" zei de heer Vossestaart haar aankijkend. „Nee, ab soluut niet, riep Moeder uit. „Als het van binnen tenminste ook zo mooi is". „Gaat u maar mee", riep de. heer Vos sestaart, terwijl hij een sleutel" te voor schijn haalde. „U zult ogen opzetten". Nu, de makelaar had niet overdreven. Moeder kan niet uit over de prachtige keuken, waar je tegelijkertijd eten kon en de snoezige voorkamer met het er kertje. Bovendien waren er boven drie slaapkamers. „Prachtig", riep Moeder enthousiast. „Juist wat ik bedoel. Eén kamer voor de jongens, één voor mij en dan nog een logeerkamer". „Dus, het lijkt U wel" informerde meneer Vossestaart terwijl hij Moeder onder zoekend aankeek. „Of het me lijkt, ik ben er wég van!" riep Moeder opge wonden en ze begon de kamers in ge dachten al in te delen. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 24 JULI Een mieze rige motregen begeleidde de Neder landse zwemploeg vanmiddag naar het zwemstadion, waar direct fotografen, van alle mogelijke nationaliteiten, in actie kwamen om enkele van onze pro minente zwemsters te „knippen". De belangstelling ging vooral uit naar Geertje Wielema, het Robbenzwemster- tje, waarvan men hier een overwin ning verwacht op de 100 meter rug- crawl. pEERTJE was in een wonder beste ^stemming. Niet omdat men zulke grote verwachtingen van haar heeft. Die goede stemming wordt veroorzaakt door het feit, dat zij thans weer geheel genezen is van een maagaandoening, waarvan zij enkele weken geleden da nig last had. De laatste dagen heeft zij rustig onder het alziend oog van trai ner Stender haar baantjes getrokken. Of zij op het ogenblik in topconditie is? De Hilversumse, die vandaag ver van huis, haar achttiende verjaardag viert, (Speciale berichtgeving) KOTKA, 24 Juli De Turkse voet ballers hebben in de wedstrijd tegen Hongarije niet veel in de melk te brok kelen gehad. Dat werd overigens ook niet verwacht. Met de rust hadden de Hongaren een 20 voorsprong geno men en met deze achterstand mochten de Turken eigenlijk nog blij zijn. Met het zelfde gemak hadden de Hongaren ook met 4 of 5—0 voor kunnen staan. Zonder zich uitermate in te spannen scoorden de Hongaren in de tweede helft nog vijfmaal, waartegenover Tur kije slechts een doelpunt kon stellen. De Hongaren hebben zich met deze overwinning in de halve finale ge plaatst. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 24 JULI. Het Neder lands waterpolo-zevental, dat heden avond om zes uur in de kwalificatie ronde van het Olympisch tornooi tegen Rusland uitkomt, is als volgt samen' gesteld: Max van Gelder (HZ en PC). Cor Braasem (Haarlem) aanvoerder, Nijs Korevaar (Merwede) en Gerrit Bijlsma (Haarlem). Joop Cabout (QZC), Ruud van Feg- gelen (Meeuwen) en Frits Smol (HZ en PC). DOOR (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 24 JULI Met een tijd van 45 min. 5.8 sec., een verbetering van het Olympisch record met 7.4 sec., heeft de Rus Junk in dc series zijn can- didatuur gesteld voor de 10 km snel wandelen. De onttroonde recordhouder Mikaelsson wandelde in dezelfde serie naar een tweede plaats, met een J van 45 min. 10 sec. Alleen de Frans man Chevalier kwam met 4o min. oo sec. nog juist onder de 46 minuten, net is wel waarschijnlijk, dat deze heren de medailles gaan verdelen. 12) Bij die combinatie van zoveel aan trekkelijkheden was het zeer goed te begrijpen, dat dit magazijn een gelief de plaats v^n samenkomst voor de dorpsgenoten vormde. Juffrouw Silver werd er voorgesteld aan juffrouw Ain- ger, zuster van de dominee, een gewel dige dame met staalgrijze ogen, een Ro meinse neus en met kleren, die op har nas geleken. Misschien lag het aan de grote zwart-en-witte ruiten op een dof grijze ondergrond, misschien ook aan juffrouw Ainger's formidabele gestalte, maar onwillekeurig moest men, haar ziende, een zeer „strijdbare" indruk krijgen. Die indruk werd nog sterker als men, gelijk nu, haar de winkelier ster, mevrouw Grover, op haar num mer hoorde zetten. Dat spek is veel te dik en ook véél en véél te vet, hoort u!" En toen, met moeite haar eigen strafpedikatie onder brekend: „Wat zegt u, mevrouw Voy- cey, een schoolvriendin? O, hoe gaat het met u: aangenaam kennis te ma ken.... Laat het niet wéér gebeuren, mevrouw Grover, of ik zal het de do minee zeggen". Mevrouw Grover kreeg een hoge kleur maar ze drukte de lippen opeen en beheerste zich. Mevrouw Voycey deed een stap in de richting van de prentbriefkaarten en greep juffrouw Crav bij de arm. „Rietta. mag ik je mijn vriendin juf frouw Silver voorstellen? We zijn samen ep school geweest". „O", zei Rietta. Ze had haast, maar geleerd, dat haast niets betekende twintig jaar ondervinding hadden haar tegenover mevrouw Voycey. Die grote vaste hand zou op haar arm blijven rusten, tot zij, Rietta, haar maatschap pelijke plichten had vervuld. Dus zei ze: „Aangenaam, hoe maakt u het?" tegen juffrouw Silver en werd op de middagthee gevraagd. „En je behoeft geen uitvluchten te zoeken, want ik weet opperbest, dat Carr en juffrouw Bell vandaag naar de stad zijn. De bakker heeft hen zien weggaan. Hij vertelde het toen hij had aangebeld, want er hing juist een erg donkere wolk en hij had opgemerkt, dat juffrouw Bell geen parapluie bij zich had en hoopte maar, dat ze niet nat zou regenen. Hij had haar nog aangeraden, er een mee te nemen, maar ze ..had alleen wat gelachen. Hoe lang blijven ze bij je?" „Dat weet ik niet precies. Carr heeft een stel manuscripten meegebracht, die hij moet doorlezen". „Hij ziet eruit, alsof hij een lange vacantie nodig heeft. Dus je komt van middag theedrinken. Ik zal Catherine opbellen en haar ook vragen, want ik wil, dat juffrouw Silver jelui beiden leert kennen. En daarop, zich voorover buigend, fluisterde ze heel zachtjes: „Ze is een beroemde detective". Juffrouw Silver, die juist de prent briefkaarten bekeek, zag er helemaa niet detective achtig uit. zodat Rietta stom-verbaasd vroeg: „Een detective? Hoe dan?" „Ze spoort misdadigers op", zei me vrouw Voycey heel dicht aan Rietta's oor. Toen liet ze de nog altijd vast gehouden arm los en trad een stap te rug. „Ik verwacht je dan om halfvier; maar nu moet ik even met mevrouw Mayhew spreken". Mevrouw Mayhew was druk bezig met het inkopen van uien en aardappe len en klaagde haar nood aan meneer Grover. „Ik had nooit gedacht, dat ik ze er gens anders vandaan zou krijgen dan uit de moestuin, maar Andrews kan al weinig meer doen dan de boel schoon houden, weet u, meneer Grover en als Sam ze dus na schooltijd kan be zorgen...." Het kleine, wat zeurderige vrouwtje keerde zich om en werd nu onmiddellijk door mevrouw Voycey aangeklampt. „Zo, mevrouw MayhewU zult het zeker nu wel druk hebben na de terugkomst van meneer Lessiter. Hele maal onverwacht, nietwaar? Verleden week zei zei ik nog tegen de dominee: „Er schijnt helemaal geen kans, dat Melling house weer bewoond wordt" en dat vond ik jammer. Maar nu is meneer Lessiter weer hier en ik hoop, dat hij niet weer weg zal gaan". „Ik weet er heus niets van", verze kerde mevrouw Mayhew. Mevrouw Voycey lachte hartelijk. „We moeten allemaal erg aardig tegen hem zijn, dan zal hij misschien blij ven". En een stap nader komend, voeg de zii er met gedempte stem aan toe: „Goed nieuws van uw zoon, hoop ik?" Mevrouw Mayhew keek verschrikt naar weerskanten, alsof ze een uitweg zocht, maar niet vond. Ze stond in de hoek tussen toonbank en muur en kon mevrouw Voycey niet voorbij. Bijna onhoorbaar mompelde ze: „Hij houdt zich goed". Mevrouw Voycey tikte haar vrien delijk op de schouder. „Dat wist ik wel", verzekerde ze. „U kunt hem vertellen, dat ik dit gezegd heb. Er is veel veranderd sinds dertig, veertig jaar geleden. Toen kregen jon. gens of meisjes geen tweede kans in hun leven, nu is alles anders. Hij komt u toch opzoeken?" Mevrouw Mayhew was doodsbleek geworden. O, mevrouw Voycey meende het goed.... iedereen in Melling wist, hoe lief ze was.... maar mevrouw Mayhew kon onmogelijk over Cyril praten, vooral niet hier in de winkel, met meeluisterende mensen. Ze had het gevoel, dat ze in een val zat en er niet uit kon. Toen kwam er onverwacht redding. Het kleine dametje, dat zo veel op een gouvernante leek, kuchte en raakte de arm van mevrouw Voycey aan. „Och, Cecilia, help jij me eens met die prentbriefkaarten; ik zou er een aan mijn nichtje, Ethel Burkett, wil len sturen". Mevrouw Mayhew was „vrij", maar haar hart bónsde hevig en ze was al halfweg de oprijlaan vóór ze zich herinnerde, dat ze nog wat kruiderijen had willen kopen. Inmiddels zei mevrouw Voycey tot haar gast, toen beiden weer op het dorpsplein liepen: „Dat was mevrouw Mayhew. Zij en haar man zorgen voor de huishouding op Melling House. Hun zoon heef-t hun veel verdriet gedaan". „Ik geloof niet dat ze graag over hem hoorde praten, Cecilia", zei juffrouw Silver met het gebruikelijke kuchje. „O", harnam mevrouw Voycey op haar gemoedelijke manier, ,,'t dient ner gens toe, zo gevoelig te zijn. Iedereen weet ervan en iedereen hoopt, dat Cyril van voren af aan zal beginnen en zijn leven beteren! Hij was hun enige zoon en ze hebben hem helaas totaal ver wend. Natuurlijk is 't een hard gelag voor mevrouw Mayhew, te meer omdat de jongen van Grover zo goed is te recht gekomen tussen twee haakjes, je hebt aan het eind van de toonbank wel mevrouw Grover gezien, die Dag- mar Einger bediende Allan en Cyril waren dikke vrienden. (Wordt vervolgd) weet het zelf niet. Geen enkele maal heeft Stender haar, na die maagstoor nis, op tijd laten zwemmen. Wij kun nen er echter van verzekerd zijn dat Geertje Wielema, een meisje, met ge zonde sportieve opvattingen, zal zwem men voor wat zij waard is. Voor de veie zwementhousiasten was het een teleurstelling dat de Ne derlandse meisjes niet in het water kwamen. Alleen „pa" Bosch, nog im mer schoonspringdictator in Nederland, dirigeerde zijn discipelen via een uit stekende drie meter-plank, in het wa ter. Lenie LantingKeiler en Elsje van den Hom waren enthousiast over de soepele Amerikaanse plank, die uit drie delen bestaat en van aluminium is gemaakt. ERGENS in een hoek van het zwem- bad waren onze waterpolospelers bezig een balletje te gooien. Hongaren, Italianen en vooral de Russen, zaten of stonden met arendsblikken te kij ken naar de verrichtingen van de jon gens van Frans Kuyper. Voor dat klei- ne kringetje Nederlandse waterpolo spelers bestond meer belangstelling dan voor de oefenwedstrijd, welke Ar gentijnen en Oostenrijkers speelden, Frans Kuyper liet de toeschouwers echter niets wijzer worden. Hij be perkte zich tot een bal gooien, alleen met de bedoeling om zijn jongens met de omgeving vertrouwd te maken. HELSINKI, 24 Juli. De athletiek- wedstrijden welke 10 Augustus in het Olympisch Stadion te Amsterdam wor den gehouden, beloven, wat de deelne mers betreft, kwalitatief een succes te worden. Behalve Shirley Strickland, Gaston Reiff en Theys zullen de vol gende Amerikanen deelnemen: Don Laz polsstokhoogspringen, Stanfield, sprinter; Davis, hordenloper: Whit field, 800 en 400 meter; Cole Evé, 400 meter; Aschenfelter 3000 meter hin dernis en Montez 1500 meter. Voorts zal de Amerikaanse dames estafetteploeg naar Amsterdam komen. ZATERDAG 26 JULI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram.muziek. S.00 Nieuws en weerberich ten. 8.18 Gram.muziek. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Gram.muziek. (9.359.40 Wa terstanden.) 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Gram. muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuw* 13.15 Gram.muziek. 13.30 Kindervertel ling. 13.45 Gram.muziek. 14.25 „Onze vacantie - hun brood", klankbeeld. 14.35 Fries programma. 15.00 Amateursprogram ma. 15.30 Boekbespreking. 15.50 Jazz muziek. 16.15 „Van de wieg tot het graf", causerie. 16.30 Radio Fhilharmoniseh Or kest. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Gevarieerde mu ziek. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week" causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd program ma. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 Strijksextet en soliste. 21.45 Voordracht. 22.05 Accordeonmuziek. 22.40 Lichte mu ziek. 23.00 'Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.30 —24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.t 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Mor gengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramo foonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. 12.30 Land en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram. muziek. 12.45 Olympische Spelen. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amu sementsmuziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Piano en orgel. 14.35 Mannenkoor. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.38 Harmonie-orkest. 16.05 Zang en piano. 16.30 „De schoonheid van hot Gre goriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18 00 Olympische Spelen. 18.30 Nieuws. 18.40 Kegeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie". 19.00 Gram.muziek. 19.15 Journalistiek weekoverzicht. 19.25 Lichte muziek. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 Voor. dracht. 20.18 „Lichtbaken", causerie. 20 38 Gram.muziek. 21.00 Cabaret. 21.40 Pro- menade-Orkest en solist. 22.20 Gram. muziek. 22.30 „Wij luiden de Zondag in". 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25—24.00 Gramofoonmuziek.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 9