Leger dwingt Faroek tot heengaan Naguib liet 's Konings paleis omsingelen Eva Peron is overleden AANGRIJPEND AFSCHEID IN DE HAVEN VAN ALEXANDRIE Tas met duizend gulden op zeer raadselachtige wijze verdwenen Premier Mossadeq ook minister van landsverdediging Twaalf Nederlanders in Indonesië in hongerstaking gegaan VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Maandag 28 Juli 1952 77e Jaargang No. 11475 Dagblad voor; Den Helder* Koearas,%Texel, Wierinaen en Anna PaulownaW DRAMA IN EGYPTE BEREIKT HOOGTEPUNT Verdacht sterfgeval te Bovenkarspel VS protesteren bij de Sovjet-Unie Vader en twee kinderen verdronken Regentschapsraad voor 7 mnd. oude Kroonprins Naar München: vijf dagen fietsen... Mysterie in Dirkshorn Weerbericht Soeltaneh vluchtte naar Irak Britten mogen Japanse bases gebruiken Prof. Beel op Soestdijk C Argentinië 's bevolking in de rouw Boerenkind werd de machtigste vrouw in hef land Grote activiteit op sociaal gebied Gouverneur Stevenson democratisch candidaat Grensgevechten tussen China en Macao MUITERIJ IN DE KAZERNE TE NAMEN Reeds twee en half jaar in voorarrest Zeldzame vangst in het Marsdiep Directie: r. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU; Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bü vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen 0.49 EX-KONING FAROEK .verbannen. Twee kinderen van de familie D. uit de St. Martinusstraat te Bovenkarspel zijn; verleden week in ziekenhuizen te Hoorn en Amsterdam opgenomen, om dat zij vermoedelijk aan kinderverlam ming ieden. Het zevenjarige dochtertje overleed en zou Zaterdag worden be graven. Op last van de officier van justitie is echter het lijkje in beslag genomen en in de loop van de dag is hierop sectie verricht. Tegen vijandige propaganda De Amerikaanse regering heeft bij monde van haar ambassadeur te Mos kou, Kennan, krachtig bij de Sowjet- Unie geprotesteerd tegen het feit, dat ter gelegenheid van het grote vlieg- feest bij Moskou biljetten zijn aange plakt, waarop Russische jagers staan afgebeeld, die vliegtuigen met Ameri kaanse kentekenen achtervolgen. Vol gens de Amerikaanse regering zijn dergelijke aanplakbiljetten bedoeld om haat tegen de V.S. te zaaien. Ambassadeur Kennan protesteerde verder nogmaals tegen het optreden van Russische jagers tegen Ameri kaanse toestellen boven neutraal ge bied. Auto reed in de IJssel Gistermiddag is tussen Ouderkerk aan de IJssel en Gouderak een bode-auto door een hek langs de dijk in de rivier gereden. De bestuurder van de auto, de 43-jarige F. v. d. H. uit Gouderak, zijn dertienjarige zoon en zijn zevenjarig dochtertje verdronken. Een vierde inzittende wist zich te red den en is naar een ziekenhuis in Gou da overgebracht. De stoffelijke over schotten van vader en zoon zijn na een uur dreggen opgehaald. Aangeno men wordt, dat het breken van een blad van een der voorveren de oor zaak van het ongeluk is geweest. HE REVOLUTIE In Egypte heeft Zaterdag haar dramatisch hoogtepunt bereikt, doordat koning Faroek „op verzoek van veldmaarschalk Naguib" ten behoeve van zijn zeven maanden oude zoon afstand heeft gedaan van de troon. De prins is Zondag tot koning uitgeroepen. De ex-koning heeft vervolgens met ex- koingin Narriman, zijn zoon en twee dochters uit zijn eerste huwelijk het land verlaten om zich in de Verenigde Staten te gaan vestigen. Des morgens in de vroegte had Naguib Faroeks paleis in Alexandrie met een sterke troepenmacht omsingeld en de gehele stad bezet, teneinde de mogelijkheid van een tegenactie uit te sluiten. Ook de andere paleizen in Cairo en Alexandrie werden bezet. Twee leden van de paleiskliek, Karim Tabet Pasja, de persraad, en Elias An- draous Pasja, een schatrijke industrieel, die als economisch adviseur was op getreden, zijn gearresteerd, toen zij poogden het land te verlaten. De toestand in Egypte is volkomen rustig. Naguib heeft Zondag afstand gedaan van de titei van veldmaarschalk. schap per vliegtuig naar de Verenigde Staten zal vertrekken. De zeven maan den oude kroonprins Ahmed Foead is tot koning uitgeroepen. Een regent- schapsraad onder voorzitterschap van premier Maher Pasja is gevormd. De nieuwe koning is met zijn ouders naar hun ballingsoord vertrokken. Hij zal naar Egypte terugkeren wanneer hij zeven jaar oud is. De bevolking van Cairo heeft luid ruchtig uiting gegeven aan haar vreug de over het aftreden van de koning. Naguib heeft Zaterdag leiders van al le politieke partijen voor een onderhoud op zijn hoofdkwartier ontboden. Zondag heeft premier Maher Pasja enkele leiders van de Wafd, die met vacantie in het buitenland vertoeven, voor besprekingen naar Cairo terugge roepen. Hij confereerde voorts met de leiders van andere partijen. De politi ci en staatslieden bestuderen thans een toestand zonder weerga: de grondwet bevat geen enkele bepaling aangaande troonsafstand. WAT uiteindelijk tot de breuk tussen koning Faroek en generaal Naguib heeft geleid, is niet bekend. Er bestond echter reeds lang onenigheid tussen de jonge officieren van het leger en het paleis over het feit, dat de koning zich in allerlei dienstzaken mengde. In dit verband heeft men wel verwezen naar het „wapenschandaal" in Palestina, waarbij het Egyptische leger, dat tegen Israël vocht, onvoldoende en minder waardige wapenen kreeg. In elk geval is het vertrek van Faroek de slotfase van dit conflict. Het ge schiedde Zaterdagavond om zes uur. De ex-koning werd uitgeleide gedaan door de premier, Ali Maher Pasja, enkele ministers, hoofofficieren en anderen. Voordat Faroek aan boord ging van het jacht Mahroessa, knielden allen beurte lings voor hem en kusten zijn hand, waarbij niemand zijn ontroering meester kon blijven. Toen Faroek nog van drie personen afscheid moest nemen, werd het ook hem te machtig. Met de zak doek voor het gelaat, haastte hij zich aan boord van het jacht. Daar werd hem de koninklijke standaard over handigd. Een militaire kapel speelde het volkslied. Toen het schip de haven ver lied, streken alle vaartuigen ten groet de vlag. QP hetzelfde ogenblik werden in alle openbare gebouwen in het land de portretten van de afgetreden vorst ver wijderd. De Mahroessa heeft koers ge zet naar Marseille, vanwaar het gezel- Even nadat Zondagmorgen op de binnenplaats van de AVRO-studio te Hilversum een revolverschot had weerklonken, flitste een wielrijder de poort door om pijlsnel uit het zicht te verdwijnen. Het was geen vluchteling na een moordaanslag,* het was slechts het slachtoffer van een weddenschap. Toen Theo Uden Masman, orkestleider van de Ramblers, het startschot uit zijn alarmpistool had gelost, begon een der trompettisten van zijn orkest, Jan Kelder, aan een moeilijke opgave die het gevolg was van een wedden schap: in vijf dagen moet hij op zijn fiets naar München trappen, een af stand van ruim 850 km. Op 1 Augus tus moet hij zich weer bij het orkest, dat de reis per trein maakt, voegen, waarna de Ramblers op tournée gaan in de Amerikaanse zone van West- Duitsland. Jan Kelder zal het niet ge makkelijk hebben. Hij heeft in geen twee jaar gefietst en een gemiddelde van ruim 150 km per dag is niet ge ring. Maar hij heeft de weddenschap om deze trip te ondernemen nu een maal met orkestleden aangegaan, na dat hij eerst een andere had 'gewon nen. Toen hij in het begin van dit jaar 184 pond zwaar was, wedde hij, binnen drie maanden 150 pond te zul len wegen. Na een periode van dieet woog hij op de datum dat de wedden schap afliep, nog 145 pond. Hij is vastbesloten ook ditmaal te winnen, alle zadelpijn ten spijt. Op wel zeer raadselachtige wijze is de familie D. aan de Oosterdijk te Dirkshorn een tas, inhoudende een be drag van ongeveer duizend gulden aan geld en enkele spaarbankboekjes, kwU' geraakt. De tas is Donderdagmiddag tegen half drie op de gebruikelijke Verwachting tot hedenavond. VRIJ KOUD Veranderlijke bewolking met nu en dan buien, sommige met on weer. Overwegend matige wind. hoofdzakelijk tussen West en Noord. Vrij koud. Dinsdag; Zon op 4.57, onder 20.34. Maan op: 13.22, onder 22.34. plaats, een bedstede, neergelegd. Vier en twintig uur later is de vermissing ontdekt en tot nu toe is het niet gelukt tas of inhoud te achterhalen. Bij de familie woont een oude moe der in. Kort nadat Donderdagmiddag de tas nog is gebruikt om iets te beta len, is zij in een andere bedstede gaan rusten. Haar dochter heeft vervolgens van twintig minuten vóór drie tot drie uur het huis verlaten om enkele bood schappen te doen. Nadien is er steeds weer iemand in de woning geweest, zodat het vermoeden, dat de tas tijdens de afwezigheid van de dochter is ont vreemd, wel het meest voor de hand ligt. Er is echter niemand, die Donder dagmiddag iets verdachts heeft gezien De oude moeder verklaart niets te heb ben gehoord. Vrijdagmiddag had men de tas opnieuw nodig om een betaling 'p doen. Toen men zekerheid had. dat v t-,c was verdwenen, is de hulp van politie ingeroepen. Gisteren zijn verscheidene personen gearresteerd. Behalve de reeds genoem de figuren zijn nog een aantal leden van de paleiskliek gevangen gezet, alsmede het hoofd van de openbare veiligheid van het ministerie van binnenlandse za ken, Mortaga Bey en zijn plaatsver vanger. Het publiek schijnt onvoorwaardelijk vertrouwen te hebben in deze en an dere veiligheidsmaatregelen, zulks in tegenstelling tot de zuiveringsacties, welke onder de regering van Faroek zijn ondernomen. UAROEK heeft zeventien jaar lang ge regeerd. Hij was de jongste, rijkste en meest impopulaire monarch ter we reld. Als dertigjarige zag hij er voor zijn jaren oud uit en hij was het mid delpunt van allerlei nationale en per soonlijke geschillen. Dit bleek het eerst duidelijk na zijn terugkeer van een buitenlandse reis in 1950, toen de op positie in het parlement hem waar schuwde zijn politiek te wijzigen, daar er anders een opstand dreigde. Sedert dien nam het verzet tegen zijn per soonlijke politiek toe. Hij heeft van zijn troonsbestijging af strijd gevoerd met de nationale Wafd- partij. Ook met zijn familie heeft hij de laatste jaren op gespannen voet ge staan. Het morganatische huwelijk van twee zijner zusters keurde hij af. Zijn moeder, die deze goedkeurde, werd van haar bezittingen vervallen verklaard. In Mei 1951 is hij in het huwelijk getre den met Narriman Sadek, de zeventien jarige dochter van een gepensionneerde hoge ambtenaar, die tevoren verloofd Was geweest met een jonge diplomaat. Op 16 Januari van dit jaar werd prins Ahmed Foead geboren, die thans zijn vader als koning opvolgt. Faroek heeft de laatste tijd reeds een groot deel van zijn enorm vermogen in Amerika en Zwitserland belegd. De Britse Marine in de Middellandse Zee heeft voorzorgs maatregelen genomen. De nog maar enkele maanden oude Prins Ahmed Fuad welke tot koning van Egypte uitgeroepen is. Premier Mossadeq heeft gisteren zijn nieuwe ministers aan de Perzische volksvertegenwoordiging voorgesteld. De premier beheerst thans zelf ook de portefeuille van landsverdediging. Minister van buitenlandse zaken is Hoessein Navab, gezant van Perzie in Den Haag. Te Teheran is van officiële zijde be vestigd, dat Ghavam es Soeltaneh, de vorige Perzische premier, er in is ge slaagd naar Irak uit te wijken. Enige dagen geleden werd bericht, dat hij in de omgeving van de hoofd stad was gearresteerd, doch met be hulp van aanhangers weer was ont snapt. De Perzische Kamer heeft een wet aangenomen, volgens welke be slag wordt gelegd op alle eigendom men van Ghavam. Deze zullen worden verdeeld onder de gezinnen van de slachtoffers van de incidenten, die vo rige week Maandag plaats hadden. Japan en Groot-Brittannië zijn over eengekomen, dat de strijdkrachten van het Britse Gemenebest zullen mogen blijven gebruik maken van Japanse ba ses en diensten. Binnenkort zullen voorts besprekingen worden gevoerd tussen de Verenigde Naties en Japan over het sluiten van een verdrag, waarin alle geallieerde strijdkrachten in Korea zal worden toegestaan, over Japanse bases en diensten te beschikken. De gouverneur van de Perzische staatsbank, Hoess ein Nasser, is afge zet. In zijn plaats is Mohammed Vas- sighi benoemd. Premier Mossadeq heeft verklaard, uitgebreide hervormingen in het Per zische kiesstelsel, in de opleiding der rechtskundigen en in het onderwijs te willen invoeren. Voorts zal hij streven naar verhoging van het levenspeil van het volk. De premier stelt zich voor, het extrageld, dat zijn regering voor dit alles zal nodig hebben, te verkrij gen door het verlagen der staatsuitga ven en het verhogen der belastingen. De kabinetsformatie Prof. Beel heeft tijdens het week einde ten paleize Soestdijk aan H. M. de Koningin een uiteenzetting gege ven betreffende de stand der kabi netsformatie. MEVROUW EVA PERON, de echtgenote van de Argentijnse dictator, is Zater dagavond na een ziekte van enige maanden overleden. Zij bereikte de leef tijd van drie en dertig jaar. Haar echtgenoot, die de laatste dagen vrijwel niet van baar ziekbed was geweken, was ook in haar laatste ogenblikken aan haar zijde, tezamen met haar moeder, drie zusters en een broeder. Het einde kwam nog betrekkelijk snel, nadat de bevolking er tevoren reeds in een reeks bulletins van in kennis was gesteld, dat de toestand van de „machtigste vrouw van Argen tinië" snel achteruit ging. IJet stoffelijk overschot is Zondag naar het ministerie van arbeid overge bracht en daar opgebaard. Alle bios copen en andere vermakelijkheden zijn gesloten. Het verkeer in Buenos Aires werd gestremd door treurende menigten, die zich voor het paleis van de president, het ministerie en voor de bureaux van de dagbladen verdrongen. Gisteravond bij zonsondergang heb ben in het gehele land de klokken ge luid. Hetzelfde zal gebeuren op de dag van de begrafenis. Bureaux en openbare gebouwen zijn twee dagen gesloten, de vlaggen zullen tien dagen halfstok hangen. Het Argentijnse vak verbond heeft besloten, aan wijlen Senator John Sparkman voor vice-president Gouverneur Stevenson heeft op de conventie van de democratische partij in Chicago 617 stemmen behaald, het geen voldoende is om hem het candi- daatschap voor de Amerikaanse presi dentsverkiezingen te bezorgen. Ste venson kreeg deze meerderheid, door dat verschillende delegaties haar stem men op hem overhevelden en zowel Kefauver als Russell, die als derde ein digde, hem hun volledige steun toe zegden. Senator John Sparkman uit Alabama is daarop door de conventie met alge mene stemmen gekozen tot officieel partijcandidaat voor het vice-presi- dentschap. Gouverneur Stevenson had zijn oog op Sparkman laten vallen, daar hij een zuidelijke democraat naast zich wilde hebben. Hij verwachtte hiervan een grote versterking van zijn eigen positie en van de partij. Aan de grens van communistisch China en de Portugese kolonie Macao zijn Zaterdagmorgen vijandelijkheden uitgebroken, die ontstonden- door een onenigheid over de plaatsing van een grensversperring door de Portugezen. Aan Portugese zijde werden drie mi litairen gedood, terwijl zeven burgers werden gewond. Volgens berichten uit Hongkong hebben de Chinezen, die versterking ter grootte van een ba taljon ontvingen, echter zw^rdere verliezen geleden dan hun tegenstan ders. Een uit Chinese inwoners van Macao bestaande delegatie is thans on derhandelingen begonnen met de com- munstische bevelhebbers. Gisteren werd reeds niet meer geschoten. mevrouw Peron de titel „martelares van de arbeid" te verlenen. Alle arbei ders zullen twee dagen het werk neer. leggen en dertig dagen rouw in acht nemen. Elke dag bij zonsondergang zullen arbeiders bloemen op haar graf leggen. Maria Eva Duarte Peron Is op 7 Mei 1919 geboren als jongste dochter van een boerengezin in Chivicoy. Na het overlijden van haar man opende haar moeder een logement. Eva vertrok ech ter naar Buenos Aires, waar zij jaren lang in grote armoede leefde. Haar capaciteiten als leidster toonde zij in 1944, toen zij met een door haar samen gestelde troep toneelspelers het land afreisde om gelden bijeen te brengen Voor de slachtoffers van een enorme aardbeving. Van die tijd dateert haar contact met Juan Peron, toen nog mi nister van arbeid. Toen deze kort daar op door een staatsgreep in de gevan genis belandde, wist zij zijn vrijlating af te dwingen; Peron werd daarna be noemd tot minister van oorlog en vice-president van Argentinië. Hij werd president in 1946; kort tevoren was hij in het geheim met Eva Duarte gehuwd. Eva Peron is sindsdien een zeer vooraanstaande figuur geweest, die op sociaal terrein een zeer grote activiteit ontplooide. Zij onderging in November 1951 een zware operatie. Sindsdien hebben allerlei berichten en geruchten over haar toestand de ronde gedaan. Haar stoffelijk overschot zal te zijner tijd worden bijgezet in een nieuw mo nument in Buenos Aires. Tot aan da voltooi'ng hiervan over twee jaar zal het op het hoofdkwartier van het vakverbond verblijven. In de Leopoldkazerne te Namen is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een compagnie recruten, die van een nacht oefening terugkeerden, aan het muiten geslagen. Zij wekten eerst al hun mak kers op de slaapzalen en wisten ver volgens buiten de kazerne te komen. De rijkswacht voorkwam, dat het meren deel van de groep een andere kazerne bereikte: niettemin zijn nog enkelen in deze kazerne doorgedrongen, waar zij poogden, de manschappen in de herrie te betrekken. Ook slaagden zij er in, een gearresteerde soldaat te bevrijden. Vijf en zeventig manschappen zijn ge vangen genomen. Zondag is te Stalingrad het Wol- ga—Donkanaal geopend. Het is hon derd kilometer lang en verbindt de Zwarte met de Kaspische Zee. Meer dan twee en een half jaar ge leden zijn twaalf Nederlanders in In donesië gearresteerd op verdenking, dat zij betrokken waren bij de Wes terlingactie in Bandoeng. Zij hebben nooit meer iets van hun zaak gehoord. Onlangs heeft de familie van één der gevangenen zich tot mr. Veldhuis te Naarden, de verdediger van Wester ling, gewend, met het verzoek, de be langen van deze Nederlanders te be hartigen. Mr. Veldhuis heeft zich tot de procureur-generaal in Indonesië gericht met het verzoek, hem te wil len mededelen, hoe .het met deze zaak staat. Hierop is geen antwoord ont vangen. De betrokkenen zijn thans in hongerstaking gegaan, in de hoop, op deze wijze iets te bereiken. De heer H. Wijn ja, die Zater dagmiddag deelnam aan de on derlinge hengelwedstrijden van het personeel der Water- en Lichtbe drijven te Den Helder, heeft in het Marsdiep een lipvi's gevangen, een exemplaar van een vissoort, welke in deze wa teren hoogst zelden voorkomt. De prachtige groen gekleurde vis, die een lengte heeft van 31 centimeter, is naar het Zoölo gisch Station aan de Buiten haven overgebracht, waar men er bijzonder mee ingenomen was. De lipvis, die thuis hoort aan de rotsachtige kusten van Noor wegen en Spanje, is op transport gesteld naar Rotterdam, om daar te worden geëxposeerd.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1