Puck Brouwer zorgde toch nog voor gejuich KLATERENDE POLOTRIOMFEN E liggen kansen in hei zwemstadion Moedige eindsprint werd beloond fMORGEN IN HELSINKI Irma en Hannie in finale 100 meter vrije slag Marjorie was onbereikbaar maar overige rivalen bedwongen 4x100m. voorV.S. BB|P|jP Argeniinie en Zweden maakten kennis met ons zevental Laatste volkslied voor Esther Brand LOTSY Een knappe iijd van Judiih Ternes De Zuidamerikanen „vochten" Nederlandse kolonie dolgelukkig DE RADIOREPORTAGES Dillard en Jamaicanen naar Amsterdam MAANDAG 28 JVTJ 1f>"2 mSS ife s. J? (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 26 Juli. Er was eens, vier jaar geleden, een zeventienjarig meisje in Den Haag, dat de bioscoop bezocht en haar jonge hartje ophaalde aan het journaal, dat onze viervoudige Olympische kampioene Fanny Blankers-Koen tijdens haar prachtige successen op de Olympische Spelen te Londen op het doek bracht. Het meisje droomde eens net als Fanny oo het erc-podium te staan en te luisteren naar de toejuichingen van tienduizenden sportvrienden. Deze droom is hedenmiddag in vervulling gegaan. Puck Brouwer stond op het ere-rostrum naast Marjorie Jackson. Zij luisterde naar het applaus en zag voor de eerste maal tijdens de athletiekwedstrijden de Nederlandse driekleur aan een der masten wapperen. In haar handen hield zij de zilveren medaille, het enige ere-metaal dat voor de Nederlandse athletiekploeg was gereserveerd. Het zilver was de beloning voor de tweede plaats op de 200 m, de prijs voor een hard, meedogenloos gevecht waarin geen pardon gold, waarin slechts voor de sterksten onder de sterken het laurier wachtte. Tot deze uitverkorenen behoorde Puck Brouwer die in een messcherpe eindsprint na het Australische sprintfenomeen Marjorie Jackson, doch vóór Nadezhda Khnykina, Winsome Cripps, Helga Klein en Daphne Hasen- jager het lint doorbrak. De drie winnaressen v.l.n.r.: Ma- dezhda Khynkina (USSR), Mar- jory Jackson (Australië) en de Nederlandse Puck Brouwer. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 27 Juli. In de eerste twee wedstrijden welke het Nederlands waterpolozevental in poule C heeft gespeeld, zijn er hoegenaamd geen moeilijk heden geweest. Hoewel zeven Argentijnen zich met armen en benen in de ware zin des woords naar een overwinning wilden vechten, hielden de superieure Nederlanders de hoofden koel en konden met tal van schrammen en blauwe plekken en een volkomen verdiende 9—3 overwinning het water verlaten. Met Zweden, dat meer eerbied voor de regels van het spel bezat, hadden onze land genoten evenmin veel moeite. Maandag wacht de Oranjeploeg echter een zware opgave. De Zuidslaven, die met Hongarije en Nederland favoriet voor de titel zijn, brengen een snelle en geraffineerde ploeg in het water. Zij zullen het onze landgenoten zeer lastig kunnen maken. Gelukkig is in de ploeg van Frans Kuypers meer rust en homogeniteit gekomen, factoren die wjj in het eerste treffen tegen Rusland moesten missen. Zaterdag hebben de Nedeilanders kennis kunnen nemen van de Zuid- amerikaanse speelwijze. Het is niet waarschijnlijk dat onze landgenoten naar een hernieuwde kennismaking zullen verlangen. Niet omdat hun Ar gentijnse tegenstanders zo sterk speel den. Integendeel, onze landgenoten be haalden een resolute 93 overwinning, maar de Argentijnen stoorden zich in het geheel niet aan de reglementen waardoor het een hoogst onprettige wed strijd is geworden, temeer daar de Duitse scheidsrechter Dahmen zich de teugels liet ontglippen en wel een bij zonder slechte beurt maakte. Het Nederlandse zevental heeft wei- eens meer harde gevechten moeten le veren. Wij denken daarbij aan de wed strijden tegen Italië en Belgie, doch dat was allemaal kinderspel, vergeleken bij de methoden die de Argentijnen er cp na hielden. Het pleit voor het Ne derlandse zevental dat het ondanks dit tegenspel zeer behoorlijk bleef spelen. Aangemoedigd door honderden beken den, de Nederlandse wielrenners, de zwemsters en Puck Brouwer, die met haar zilveren medaille in de zak en de bloemen in de hand, haar landgenoten was komen aanmoedigen, trokken Braasem en Bijlsma door snel opzwem- men de Argentijnse verdediging tel kens uit elkaar. Nadat Braasem en Van Feggelen (2 x) hadden gescoord strafte Sebastiaan een aarzeling in de Nederlandse verdediging af. Dit doel punt werkte alleen maar in de hand dat Nederland op zijn qui-vive bleef en spoedig konden Van Feggelen met twee goals en Frits Smol met één van zijn befaamde boogballetjes, de stand op 61 brengen. In de tweede helft liepen de Argen tijnen tot 6—3 in, maar Korevaar, Brasem en Van Feggelen, droegen ten slotte zorg voor een gedecideerde 93- overwinning. De uitslagen van het waterpolotor- nooi waren: Poule A: Italië-Groot Brittannlë 4-3, Italië-Oostenrijk 8-1, Verenigde Staten-Groot Brittannië 8-3. Poule B: Egypte-Duitsland 5-2, Hongarije-Rusland 5-3 (Rusland had zich in de herkansingsronde door een 12-0 overwinning op India in de poules gespeeld), Hongarije-Egypte 9-0. Poule C: Zuid Slavië-Argentinië 9-1, Nederland-Zweden 7-1, Neder- land-Argentinië 9-3. Poule D: België-Spanje 3-2, Spanje- Zuid Afrika 3 1, België-Brazilië 3-1. Nederland scoort een doelpunt in de wedstrijd tegen Argentinië. pUCK BROUWER had de tweede baan getroffen met naast haar,op de eerste baan Marjorie Jackson en aan de andere kant Daphne Hasenjager en Nadezhda Khnykina. De start van de Haagse athlete was goed, maar zoals gewoonlijk had zij veel tijd no dig om op volle snelheid te komen. Op honderd meter voor de eindstreep lag onze landgenote vierde achter Marjorie, Daphne en het Russische meisje. Daphne had zich intussen vergist in de baan en kwam op de baan van Puck Brouwer terecht, die evenwel onverstoord verder liep en onmiddellijk constateerde, dat haar tegenstandster een fout beging en niet zijzelf. Op vijftig meter voor de de finish lagen Puck, Paphne en Nadezh da gelijk, maar met een formidabele eindsprint ging zij, zeer duidelijk zichtbaar, als tweede over de eind streep in de tijd van 24,2 sec. Onmid dellijk liep zij naar Marjorie Jack son, die 0.5 sec sec. eerder de eind streep was gepasseerd en wenste haar geluk. En daarna begon ook voor Puck het gebruikelijke feest van fo tografen, de ceremonie protocolaire, de bloemen, de handtekeningen, de ra dio, de interviews en de vlucht om aan de al te grote belangstelling te ontkomen. Het was een groot ogenblik voor Puck Brouwer, maar ook voor alle Nederlanders, toen het winnende drie tal het ere-podium betrad en de Ne derlandse driekleur aan een der mas ten omhoog schoof. Onmiddellijk na de plechtigheid stormde de chef d'équipe K. J. J. Lotsv, bijna tegenge houden door Lord Brughley, de pre sident van de IAAF, het veld op en gaf met een stevige omhelzing uiting aan de vreugde van de gehele Neder landse ploeg. Een Fins meisje in een kleurig na tionaal costuum, bood de drie prijs- Drie goals van Van Feggelen. Vanaf het eerste uitzwemmen was de Nederlandse aanval in de wedstrijd tegen Zweden regelmatig voor het Zweedse doel te vinden. Rudi van Feggelen had reeds verscheidene kan sen gehad voordat de bal voor het eerst in het Neerlands viermetergebied kwam. Met behulp van de paal hield Kallqvist, een prima doelverdediger, de eerste minuten stand. Maar de bal, die Braasem uit een vrije worp van Bijlsma ontving, werd zo strak inge schoten en was zo zuiver geplaatst, dat zelfs de Zweedse doelman tever geefs moest grijpen. Hoewel het dek kingssysteem van de Zweden vrij goed sloot, konden onze landgenoten zich nog voldoende kansen scheppen. Zelfs toen Frits Smol het water moest verlaten wegens afzetten en de Zweden dus numeriek in de meerder heid waren, zag Bijlsma kans de voor sprong te vergroten. Te zwaar dekken van de Zweedse midachter, nadat Smol weer toestemming had gekregen in het water te duiken, was.de grond slag voor het derde Nederlandse doel punt. Van Feggelen mocht namelijk een strafworp nemen. Rustig scoorde de Amsterdammer Nederlands derde doelpunt. Na het wisselen namen Frits Smol en Van Feggelen ieder nog twee doelpunten voor hun rekening. Eerst tegen het einde kon Parsson, de snelle sprinter, de eer voor zijn ploeg redden. HELSINKI, 27 Juli: Het programma van de Olym pische Spelen voor mor gen luidt: DINSDAG Schermen: Sabel, Teamwedstrijden. Ruitersport: Dressuurproef (finale) Schieten: Basket Ball: Tweede series. Boksen: Kwalificatiewedstrijden Zwemmen; 400 m. Vrije slag Heren (halve finales). 100 m. Rugslag Dames (series). 4x200 m. Heren, (finalcb 200 m. Schoolslag Dames (finale). Schoonspringen Dames. Waterpolo. Wielrennen: 1000 m. Sprint (series en halve finales). 4000 m. Achtervolging (series, halve finales finale). 2000 m. Tandem (Halve finales). Voetballen: Halve finale: Zuid-Slavie- Duitsland. DINSDAG Dinsdag worden op de volgende tijden radio uitzendingen aan de O.b. gewijd: Hilversum II, (298 m.): 12.45 uur: Boksen, demi finale voetbal, paarden sport, Reportages van het zwemmen, 100 m. rugslag dames series, wielrennen kwart-finale sprint en achtervolging. Hilversum II, (298 m.): 18.00 uur: Report, zwem men. Finale 4x 200 m. vrije slag heren, finale 200 m. schoolslag dames. Reportage wielrennen, demi-finale achtervolging en finale achtervolging. Demi-finale sprint, demi finale, demi-finale tandem 2000 m. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 27 Juli Voor de laatste maal tijdens het grootse athletiek-fes- tijn in Helsinki heeft een volkslied ge klonken. Het waren de tonen van het „God save the Queen" en het werd ge speeld ter ere van Esther Brand die met een sprong van 1.67 m. de gouden medaille voor het hoogspringen had behaald. Tussen het Zuidafrikaanse meisje en de „zilveren" Sheila Lerwili (Gr. Br.) lagen twee centimeters ver schil. Sheila wees op haar beurt even eens met twee centimuters, Aleksan- dra Chudina (Rusland) naar de derde plaats. De uitslag was: 1 en Olympisch kampioene, Esther Brand, Zuid Afri ka, 1.67 m„ 2 Sheila Lerwili, Gr. Britt., 1.65 m., 3 Aleksandra Chudina, Rusland, 1,63 m., 4 Thelma Hopkins, Gr. Br., 1,58 m., 5 Olga Modrachova, Ts. SI., 1.58 m, 6 Feodora Schenk, Oostenrijk, 1,58 m. winnaressen een mooi boeket anjers aan. Toen vloog Puck naar Fanny Blankers-Koen, die zich in het begin van de week uit dit nummer nal moeten terugtrekken, maar nu pre sent was om Puck Brouwer bij te staan in de moeilijke nerveuze minu ten in de kleedkamer voor de aanvang van de eindstrijd en thans hartelijk meeleefde in het succes van haar vriendin. „Ik ben zo blij, of ik zelf die me daille heb gewonnen", zei Fanny. Na afloop vertelde de zilveren medaille winnares het verloop van de strijd „Marjorie was zo snel weg, dat zij mjj spoedig inhaalde, verhaalde Puck, „maar dat vond ik niet erg. Ik moest zorgen, dat ik haar bijhield. Op de 100 meter lag ik vierde misschien zelfs vijfde, maar toen zag ik op eens, dat Daphne in de verkeerde baan liep. Eerst /dacht ik, dat ik ver keerd was, maar neen, hoor, ik telde en ik was goed, En op die laatste 50 meter had ik nog maar één gedachte: Nu of nooit. Dat is de reden waarom ik zo goed finishte. Het Haagse meisje was dolgelukkig, maar toch nog zo naief om op de vraag van de heer Lotsy, wat of ze wilde, te antwoorden: „Wat mogen we?" „Natuurlijk alles", was het royale antwoord van de heer Lotsy. Vlug kleedde Puck zich aan en met Fanny en de heer Lotsy spoedde zij zich naar het zwemstadion, waar de waterpolo- wedstrijd Nederland-Argentinië werd gespeeld. Het resultaat van de 200 meter was: 1 Marjorie Jackson, Australië, 23.7 sev., 2 Puck Brouwer, Nederland, 24.2 sec., 3 Nadezhda Khykina, Rusland, 24.2 sec., 4 Winsome Cripps, Austra lië, zelfde tijd, 5 Helga Klein, Duitsl., 24.6 sec., 6 Daphne Hasenjager-Robb, Zuid-Afrika, 24.6 sec. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 27 Juli 1952 Het Ame rikaanse sprintersteam, dat drie Olympische kampioenen telde, heeft de 4 x 1Ö0 m gewonnen. Smith, Harrison Dillard, Remigino'en Stanfield die met resp. 40,3 en 40,4 sec. onbedreigd door de series en halve finales waren „ge wandeld", moesten in de finale een felle strijd voeren met de vier Russen, die eerst in oe laatste meters werden verslagen. Ook om de derde en vierde plaats werd een fel duel geleverd, een tweekamp tussen Hongarije en Enge land, dat door de Hongaren werd ge wonnen. De uitslag was: 1 en Olympisch kam pioen: Ver. Staten 40,1 sec.; 2 Rusland 40.3 sec.; 3 Hongarije 40,4 sec.; 4 Gr. Brittannië 40,6 sec.; 5 Frankrijk 40,9 sec.; 6 Tsjechoslowakije 41,2 sec. (Speciale berichtgeving. HELSINKI, 27 Juli. Nog nimmer in de geschiedenis van de Nederlandse athletiek is een programma samenge steld, dat internationaal zo sterk be zet zal zijn als dat, hetwelk op 10 Augustus in het Olympisch stadion te Amsterdam zal worden geboden. Behalve de reeds gemelde athleten zijn thans ook Rhoden, Mc Kenley en Arthur Wint, de sterren op de 400 m. en verder Labeach en Laing geënga geerd. Verder komen Harrison Dillard en de 1500 m. loper Mac Millan aan de start. De mogelijkheid is groot, dat ook Jean Barthel, Olympisch kam pioen op de 1500 m. naar Amsterdam zal komen. ne chef de mission van Nederland, de heer Lotsy, heeft Zondag zijn visie gegeven op de Olympische Spe len in Helsinki. Wij hebben in dil hoekje gepoogd de gebeurtenissen in Finland onzerzijds van notities te voor- zien. Lotsy is niet de eerste de beste op sportgebied. Hij loopt, om zo te zeg gen, al een paar jaartjes op de inier- nationale sportvelden mee. Voor ons bijzonder opwekkend is, dat de opvattingen van de heer Lotsy precies passen op wap wij deze week al hebben geschreven. De heer Lotsy was van oordeel, dat het niet gemakkelijk zal zijn in de toekomst de Olympische Spelen te be hoeden voor een richting, die z.i. niet de juiste is. Vooral in de voorberei ding tot de Spelen gaat een tendens schuilen, die in strijd is met de Olym pische gedachte. Deze stelt, zoals wij vaak hebben geschreven, deelneming en sportiviteit tot het uiterste, boven het behalen van prijzen. De training werkt in omgekeerde volgorde. „Dit werkt", aldus de heer Lotsy, een perfectionering in de hand, die ertoe leidt ook niet-vrije tijd aan de sport te wijden". De taak dus verwaar lozen, die men in het dagelijkse leven heeft! In Nederland is dit weliswaar niet zo erg. De sportieve „grootmach ten" gaan bijzonder sterk in deze richting. „Daarheen wil ik persoonlijk niet. Wij moeten in een rustige, sportieve richting doorgaan, MAAR MET MEER HARDHEID. Sport moet geen presti gekwestie worden en dat is het grote gevaar, dat dit grote vierjaarlijkse sportevenement kan gaan bedreigen". Dit alles neemt natuurlijk niet weg", aldus de Nederlandse chef de mission, „dat een athleet zich terdege voor de Spelen moet voorbereiden". Hiermee kwam de heer Lotsy op het z.i. zwakke punt bij de Nederlandse afvaardiging. „ZIJ MIST IN EEN AANTAL GEVALLEN HARDHEID EN VOORAL GEESTELIJKE HARD HEID." „Daaraan schort het bij ons wel degelijk. Men moet bij een dergelijk sportgebeuren geestelijk zeer gehard zijn, want het is hier vaak een kwestie van kansen grijpen en goed voorbe reid zijn". Dit geldt ook voor de équipe-leiders, die volgens de heer Lotsy primair geestelijke leiders moe ten zijn. Wat zouden wij daar nog aan moe ten toevoegen? Men passé deze, toch wel officiële uitspraak eens rustig toe op wat wij de vorige week hebben geschreven. Men concludere dan zelf. De heer Ltsy taxeerde ten slotte de Nederlandse kansen op totaal vijf medailles. Twee hebben wij er al: van de hockt&ers en van Puck Brou wer, die, naar wij wel mogen verkla ren, kennelijk door de „mysterieuze krachten" in de sport is gegrepen. De omstandigheden hebben haar dit prachtige succes gebracht. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 27 JULI. Evenals te Londen hebben ook nu twee Neder landse zwemstertjes de finale van de 100 meter vrije slag bereikt. Irma HeytingSchumacher, die vier jaar geleden met een „beseheiden" zesde plaats genoegen moest nemen, was nu bijna twee volle seconden sneller en Hannie Termeulen, dit in dat zelfde Landen hevig teleurstelde, zwom nu IIluruliwclilve[m 1B C11 UJJJla 6, in de halve finale een tijd waarmee zij geweest voor een finale piaats. min. 5.5 sec. Die zelfde Judith had echter de grootste moeite om zich voor de finale te plaatsen. Zij had n.1. twee seconden meer nodig, met het gevolg, dat «ij, als zwakste, in de fi nale op een zware buitenbaan moet starten. Twaalf jaar geleden bezat Denemar ken een zwemster, die vrijwel alle wereldrecords, die in het bezit waren van Nederlandse meisjes, aan de lo pende band verbeterde. Dat was Rag- nild Hveger. Ragnild heeft als ge trouwde vrouw getracht op de Spelen te Helsinki haar come-back te vieren. De Deense is daarin niet geslaagd, hoewel haar 1 min. 7.7 sec. nog altijd indrukwekkend is en bijna goed was vier jaar geleden liet brons zou heb ben veroverd. Irma (1.6.7) en Hannie (1.7.1) hebben beiden kans op een eer volle plaats en de Rotterdamse gaat zelfs hoge ogen gooien voor de titel. De snelste tijd in de halve finales werd gemaakt door Joan Alderson (V.S.). De Amerikaanse tikte aan in l min. 6.6 sec., vóór onze beide Neder landse troeven. Wij moeten echter toch voorzichtig zijn met onze verwachtingen. In de series zwom de Hongaarse Judith Te- mes met haar forse slag het Olympisch record van Rie Mastenbroek aan flar den, met een uitstekende tijd van 1 Onze derde Nederlandse vrije slag zwemster, Koosje Voorn, kwam niet verder dan de halve finale. Zij sneu velde daar in een vrij zwakke serie welke door Joan Harrison (Zuid-Afri ka) in 1 min. 7.2 sec. werd gewonnen. Voor Koosje wezen de chronometers 1.8.1 sec. aan. De uitslagen zijn: Eerste halve finale: 1. Joan Alderson (V.S.) 1 min. 06.6 sec.; 2. Irma H e y t i n g—S chumacher (Ned.) 1 min. 06.7 sec.; 3. Hannie Termeulen (Nederland) 1 nun. 07.1 sec.; 4. Maryles Stepan (V.S.) 1 min. 07.3 sec.; 5. Judith Ternes (Hong.) Hveger (Denemarken) 1 min. 08.2 sec.; 7. Marjory Mc Quade (Australië) 1 min. 08.2 sec.; 8. Ingegard Fredin (Zweden) 1 min. 08.7 sec. Tweede halve finale: 1. Joan Harri- Onze kanspaardjes Irma Heyting Schumacher en Hannie Termeulen. (Hongarije) 1.07.8; 5. K o s j van Voorn (Ned.) 1.08.1; fl. Greta son (Zuid-Afrika) 1.07.2; 2. Katalis Andersen (Denemarken) 1.08 2- 7 Ju- Szoke (Hong.) 1.07.2; 3. Angela Barn- dith Roberts (V.S.) 1.08.2; 8. Èlfsabeth 1 min. 07.4 sec'; 6. Ragnild Andersen well (Gr. Br.) 1.07.2; 4. Ilona Novak Rechlin (Duitsland) 1.08.5.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3