Zatopek „goudmijn" van de Spelen Mathias 's werelds beste athleet Rood-wit-blauw aan de hoogste masf Tsjech bekroont zijn succes met royale zege in Marathon Vermoeide Arthur bracht zege van Jamaica in gevaar Het Prinselijk bezoek aan Helsinki Ameiikaanse en Duitse meisjes beheersten de 4 x 100 m. De Spelen van Emil Zatopek Een indrukwekkende cijferreeks van Amerikaanse student Rusland nam vier worsteltitels Joseph Barthel uit Luxemburg een kleine man, maar een groot winnaar Via Triumphahs van een qroot ath'eet Janus v. d. Zande op de vijftiende plaats Mikaelsson wandelde sneller dan Junk Oranie-team zesde r~ Wereldrecord werd nog scherper Maar Rhoden bleef Whilfield de baas LIKDOORNS WONDEROLIE binnen Lovelocks tijd dat Lügg met een wanh°P'ge blik, M \NDAG 38 JULI 1952 <Van een speciale versla^geveri HELSINKI, 27 Juli. Wfj herinneren ons een jongensboek, „Dc levende mummie", dat geschreven is door Jan Eelth en dat ons (in onze jeugd) zeer geboeid heeft. Een gymnasiast koopt bij een voddenhandelaar cefl klein poppetje, in windselen gewikkeld. Thuisgekomen legt liy dit poppetje per ongeluk in een warm bad. Als hy een paar uur later in zyn kamer terugkomt, staat daar een bange, prachtig-gebouwde jongeman athletisehe oefeningen te doen. De vreem deling spreekt daarby Grieks! Deze Griek blijkt etteiyke duizenden jaren geleden Marathonoverwinnaar geweest te zyn; als zodanig heeft hy zich letterlijk dood gelopen; is daarna gebalsemd en.in (le moderne tyd by een voddenkoopman terecht gekomen. Enfin, wy zullen u het hele verhaal niet vertellen en ons bepalen by de mededeling, dat de gymnasiast, die niet byster best in Grieks was, een eindexamen deed, waarbij hy al zyn examinatoren door zyn kennis verstomd deed staan. Bovendien kon liü erg hard lopen. Hy werd ingeschreven voor een grote Marathonrace. Inmiddels was zyn antieke Griekse vriend ver dwenen. Maar tydens de wedstrUd van 42 km en 925 meter hoorde hy ineens liehte voetstappen achter zich en bemerkte hij. dat de Griek eveneens aan de wedstryd deelnam. Om op het einde, vlak vóór de finish weer tot een klein poppetje ineen te schrompelen... 68 lopers hebben de moed gehad. Ei- zijn er onderweg heel wat in het gras blijven liggen wachten of zij verder geen lift konden krijgen, hetgeen ook wel lukte. „Onze" Janus vüftlende 70 niet de kleine Nederlander uit Hal- sieren, wij mogen wel zeggen „onze" Janus van der Zande. Wij we ten niet, hoe het gekomen is, maar wU hadden onze sportieve hoop op hem gevestigd. Hii is geen Olympisch kam pioen geworden. Trouwens, het ïykt ons onmenselijk saai om steeds maar weer die wegen rond Halsteen af te moeten hollen om in training te blijven. En in dat Marathontempo ben je in een oog wenk door heel Nederland heen! Janus van der Zande is in dit gezel schap van langlopers veertiende ge worden. Om het precies te zeggen: de grote Emii, vóór aan de colonne, was in 2 uur 32 minuten en 3.2 sec. van zijn uitstapje te voet terug. „Onze Janus" kwam tien minuten later het stadion binnen en was nog zo lekker als kip, voor zover je überhaupt fris te noemen bent na 42 kilometer en 195 meter. Wij zouden vooral door die laatste 195 me ter geknakt worden. Trouwens, indien wij ooit de Marathon zouden hebben gelopen! Janus van der Zande heeft ons geens zins teleurgesteld. Wat is tien minuten op een afstand van 42 kilometer. Im mers niets. En dan veertiende in deze groep van wereldmachten? Voor Janus weliswaar geen goud, zilver of brons. Maar wel onze hulde. Moge Halsteren hem in ere houden. De volledige uitslag was: 7ULK een verhaal kunnen wy de lezer van de Marathon in Helsinki beslist niet vertellen, maar er is wel een epos geschreven. Een heldendicht, gewijd aan de geweldigste krachtloper aller tijden, de Tsjech Emil Zatopek, die zijn derde gouden medaille be haalde. En op welke nummers:, 10.000 meter. 5000 meter en marathon: in één weektijd! Experts hebben van 1948 af hun wijze hoofden geschud. Dat was immers geen lopen; dat was een ver krampte schaduw van alle stijlen ter wereld. Dat spotte met iedere tech niek, dat was een locomotief met een lelijk gezicht, dat wasja wat was Zatopek allemaal niet? Toen deze zelfde Zatopek voor drie nummers in Helsinki had ingeschreven is hij eigenlijk openlijk voor gek ver klaard. Tegen zulk een inspanning zou immers geen mens bestand zijn. Ook niet de boven-mens Zatopek. Maar hij won de 10.000 meter en de 3000 meter en hij is vandaag tijdens de Marathon niet alleen niet tot een mum mie ineengeschrompeld, hij prevelde daarby geen oude Griekse verzen, neen. toen hy het stadion, waarin de 70.000 mensen hem staande een ovatie brachten, binnenliep, was hij uiterlijk zo fris als wat. Géén deken voor Zatopek bij de fi nish. Hij holde de tribune op, om zyn echtgenote te gaan begroeten na 42 k.m. en 195 meter en trok daar een schoon shirtje aan, omdat het andere een beetje doorgëtranspireerd was. Hij zal toen in het Tsjechisch, zo dat wij het toch niet hadden kunnen verstaan zoiets gezegd hebben van: „Ziezo, dat zit er weer op. Ik ga even aan dé ceremonie protocolaire mee doen, Neem jij de bus maar, ik hol wel door naar het Olympisch dorp". Want, naar wij aannemen, gaat hij nu weer in training voor een volgende grote wedstryd. Wy doen er. geloven wij. het best aan niet naar superlatieven te zoeken. Een mens staat stomverbaasd, indien hii bemerkt wat een ander aan onmo gelijke dingen kan presteren. Wij zou den waarschijnlijk van vermoeidheid doodvallen, als wij 195 meter zouden moeten hardlopen (ongetraind uiter aard) en dan te denken aan die 42 k.m. die daar nog bij komt Deze Olympische Spelen zijn tot nu toe wel de Spelen van Emil Zatopek, dit loopwonder, die dan met alle tech nieken mag spotten, maar die in zich toch de kracht heeft om fantastische dingen te doen en zyn sterkste con currenten eenvoudig aan stukken te lopen. (Speciale berichtgiving) HELSINKI, 27 Juli 1952 Tijdens de serie voop de finale 10 Km snelwande len, stelde de Rus Junk zijn candida- tuyr voor de titel met een snelle tijd. die een Olympisch record betekende De Olympische kampioen Mikaelsson had echter nog wat reserves in petto gehouden en finishte vandaag in de tijd van 45 min. 2.8 sec., waarmede hij het record van Junk met precies drie seconden omlaag haalde. De Rus kon vandaag niet in de verste verten tip pen aan zijn prestatie van Donderdag en werd zelfs op de streep nog geklopt door de Zwitser Schwab. Beiden kwa men in dezelfde tyd, 45 min. 41 sec., door de finish. De uitslag luidt: 1 en Olympisch kampioen. Mikaelsson (Zweden) 45 min. 2.8 sec.: 2 Schwab (Zwitserland) 45 rpin. 4 Jsec.; 3 Junk (Rusland) 45 mip. 41 sec.; 4 Chevalier (Frankrijk) 45 min. 50.4 sec.; 5 Coleman (Gr. Br.) 46 min 06.8 sec.; 6 Jarmyscb (Rusland) 46 min. 08 sec. 1 en Olympisch kampioen Zatopek Tsjecho Slowakije) 2.23.03.2 sec.; 2. Corno (Argentinië) 2.25.35.0: 3. Jans- son (Zweden) 2.26.07.0: 4. Y. C. Choi (Korea) 2.26.36.0; 5. Karvinen (Fin land) 2.26.41.4; 6. Cabrera (Argentinië 2.26.42.4; 15. Van der Zande (Nederland) 233.50.0 (nieuw Neder- 'ands record). De tijd van Zatopek betekent een nieuw Olympisch record; het oude stond op naam van K. Son (Japan) met een tijd van 2.29.19.2 gemaakt op de Olympische Spelen 1936 te Berlijn. (Speciale berichtgeving). HELSINKI. 27 Juli. Dc 4 x 100 meter estafette dames is een aaneen schakeling van recordverbeteringen ge worden, die culmineerden in een adem benemende finish tussen de ploegen van de Verenigde Staten en Duits land. De chronometers, die op 45.9 sec. tdeven staan, gaven voor deze teams geen verschil aan. De foto wees ech ter uit, dat Mae Faggs als eerste dc finish was gepasseerd, zodat Duitsland zich met de zilveren medaille en Speciale berichtgeving) HELSINKI, 27 Juli. Emil Zatopek, die opnieuw heeft ge spot met het menselijk kunnen, heeft zich schitterend voorbereid op deze Spelen. Hij is enkele vtaanden als liason-officier werk zaam geweest op de Krim in Zuid-Rusland en daar heeft hij voldoende gelegenheid gekregen om te trainen. Weliswaar heeft hij last gehad van een angina, die zijn hart tijdelijk verzwakte, maar volkomen hersteld ging hij naar Helsinki en verrichtte daar alhletiekdaden, welke met gou den letters in de athletiekanna- len zullen worden opgetekend. Het fenomeen Zatopek beheerste door zijn capaciteiten, zijn (af- schuwlijke) wijze van lopen, zijn indrukwekkende overwinningen, volkomen de athletiekwedstrij- den van de XVe Spelen. De wijze, waarop hij in de Mara thon de Engelsen, de Argentijnen (met een rouwstrik op hun shirt in verband met het overlijden van mevrouw Evita Peron), de Finnen, de Russen, Koreanen en Japanners sloeg was zo over- ïveldigend, dat de tienduizenden toeschouwers langs het parcours, slechts voor één loper aandacht hadden en dat was de man in het rode shirt en het nummer 903, dat geruime tijd niet zicht baar was, omdat hij dat truitje omhoog had gedaan. Toen Zatopek de Marathon poort. binnenkwam en aan zijn laatste ronde begon, rees het publiek als een man overeind en met minutenlang applaus huldig de het deze loper, die een presta- EMIL DE MACHTIGE tie had geleverd, waarvoor zelfs de grote Paavo Nurmi was terug geschrokken. Het publiek werd niet moede de Tsjechische kapi tein toe te juichen. Na de cere monie protocolaire eisten de Finse toeschouwers een ere rondje van de athleet, die de „held." van de Olympische Spelen in Helsinki is geworden.. stel- met (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 26 Juli. Bob Mathias, de 21-jarige student van Stanford tlniver- sity, de lieveling van het stadje Talure in Californie, is 's werelds beste athleet. Hy loopt de 100 m in 10,9 sec., de 110 m horden in 14,7 sec., de 400 m in 50,2 sec., dc 1500 m in 4 minuten 50,8 sec. hy werpt de speer 59,21 m, de discus 46,89 m, hy springt 6,98 m ver, met de polsstok springt hy 4,00 m hoog, zonder deze stok 1,90 m en hy stoot de kogel 15,30 m. Ziedaar de indrukwekkende cyferreeks, waarmede de jonge rekenmeester, zoon uit een doktersgezin, in het late avonduur voor de tweede maal voor het Olympisch kampioenschap slaagde en zyn bloed eigen wereldrecord van 7825 op 7887 punten bracht. Er zal weer tot diep in de nacht gefeest zyn in Talure. pen en 1500 meter sterk was vooruit gegaan in vergelijking met zyn laatste verbetering van het jvereldrecord op 1 en 2 Juli van dit jaar. Ook de tweede en derde plaats waren voor Amerika. De uitslagen van de op de tweede dag verwerkte onderdelen waren: Discus: 1 Mathias (V.S.) 46.89 meter 838 pnt.; 2. Hipp (Duitsland) 45.84 me ter, 802 pnt.; 3. Adams (Canada) 42.45 meter 696 pnt.: 4. Kuznetsov (Rusland) 41.04 meter 655 pnt.; 5. Campbell (V.S.) MA het derde onderdeel had Bob de leiding in het algemeen klassement veroverd en deze eerste plaats stond hy niet meer af. Hij vergrootte zijn pun- tenvoorsprong steeds meer en toen vast stond, dat het Olympisch kampioen schap hem niet meer kon ontgaan, steeg de spanning in het Stadion of hy zyn wereldrecord, voor het laatst verbeterd in het begin van deze maand, nog scher per zou kunnen stellen. De nummers 110 meter horden en het discuswerpen werden vlot afgewerkt, doch het pols stokhoogspringen nam de gehele mid dag, ja zelfs een gedeelte van de avond in beslag. Nog nooit werd in een wed strijd van de tienkamp een hoogte be reikt van 4.20 meter. hetgeen thans evenwel de Fin Landstrom volbracht. Op het nunmer discuswerpen had Mat hias zich eerste geplaatst, als tweede snelde hy over de horden en in dezelfde positie beëindigde hij het polsstokhoog springen. Om kwart voor acht grepen de deelnemers naar de speren. Mathias wierp 59.21 meter, een afstand welke het dichtst door de Fin Landstrom werd benaderd. Het was reeds tien uur toen de laatste serie van de 1500 meter was geëindigd. De achtste plaats van de Amerikaan kon zijn Olympisch goud niet meer in gevaar brengen. Bob Mat hias had de tienkamp gewonnen en had zyn wereldrecord met 62 punten ver beterd. Uit zijn prestaties bleek, dat hij op verspringen, kogelstoten, 400 meter polsstokhoogspringcn, speerwer- r HELSINKI. 27 Juli. Toen wy gisteren Arthur Wint vertelden, dat Jamaica in d« finale 4 x 400 m. toch wel prachtige papleren had, trok de lange, opgewek te neger een donker gezicht. „Ik weet bet nog niet, want ik ben doodmoe van alle wedstryden. Het vraagt heel wat van je elke dag te moeten lopen, maar we zullen ons best doen en onze huid zo duur mogeiyk verkopen. Vandaag bleek, dat Wint zich zelf niet overschatte, want in de zware ra ce startte Wint als eerste. Wy misten zijn lange snelle passen en toen hy bij de wisse] kwam, lag hy achter op zyn Amberikaanse concurrent Smith. Maar zijn ploeggenoten Laing en McKenley wisten de achterstand te verkleinen, zodat na 1200 meter Amerika en Jamai ca gelijk de stokken wisselden. De wis sel van Jamaica was iets vlotter, zodat de Olympische kampioen op de 400 m., Rhoden, juist in de bocht de binnenbaan kon veroveren op de Olympische kam pioen op de 800 meter, Whitfield. En net die kleine voorsprong kon Jamaica behouden om de wedstryd te winnen in een tijd van 3 min. 03,9 sec. waarmede het wereld- en Olympisch record van de V.S. met 3 min. 08.2 sec., daterend uit Los Angles 1932, werd verbeterd. De uitslag van de finale: 1. Jamaica 3 min. 3.9 sec. (nieuw wereld- en nieuw Olympisch record); 2. Ver. Staten 3 min. 4 sec.; 3. Duitsland 3 min. 6.6 sec. (nieuw Europees record). 40.50 meter 640 pnt.; 6. Frayer (Frank rijk 4002 meter 627 pnt. Polsstokhoogspringen: 1. Landstrom (Finland) 4.20 meter 855 pnt.; 2. Elliot (Gr. Br.) 4.10 meter 795 pnt.; 3. Mathias (V.S.) 4.00 meter 745 pnt.; 4. Wehrli (Zwitserland) en Vokov (Rusland ieder 3.80 meter 645 pnt.; 6. Adams (Canada) 3.70 meter 595 pnt. Speerwerpen: 1. Mathias (V.S.) 59.21 meter 715 pnt.; 2. Landstrom (Finland) 57.61 meter 681 pnt.; 3. Volkov (Rus land) 56.68 meter 661 pnt.; 4. Oliver (Porta Rico) 56.58 meter 661 pnt.; 5. Iri- arte (Venezuela) 55.55 meter 637 pnt.; 6. Simmons (V.S.) 54.60 meter 618 pnt.; 1500 meter: 1. Reikko (Finland) 4.28 0 526 pnt.; 2. Volkoy (Rusland) 4.33.2 475 pnt.; 3. Fernades (Zweden) 4.37.0 pnt.; 4. Widenfelt (Zweden) 4.38.6 427 pnt.; 5. Kuznetsov (Rusland) 4.42.0 396 pnt.; 6. Schirmer (Duitsland) 4.47.6 357 pnt.;8. Mathias (V.S.) 4.50.8 328 pnt. De eindstand in de tienkamp was: 1. eri Olympisch kampioen Mathias (VS) 7887 pnt. (nieuw .wereld- en Olymp.- record); 2. Campbell (VS) 6975 pnt.; 3 Simmons (VS) 6788 pnt.; 4. Volkov (Rus land) 6674 pnt.; 5. Hipp (Duitsland) 6449 pnt.; 6. Widenfelt (Zweden) 6388 pnt. „halve" records tevreden woest len. Groot Brittannie verdedigde succes de derde plaats tegen v'ee sprintende Russinnetjes. En de Austra lischc wondcrploeg? Zelfs het sp wonder Marjorie Jackson kon de slechte wissels niet wegwerken zodat •\"-s'l'h- lie als vijfde eindigde vóór de Neder landse meisjes. De Nederlandse ploeg, beste-"''" Gré de Jongh, Puck Brouwer. Nel Bücli en Willv Lust, finishte in de halve finale achter Australië in een tijd van 47.1 sec. Een nieuw Neder lands record, 0.3 sec. sneller dat het iccord dat sinds 1948 oo naam stond van de loopsters Xenia Stadt—de -F""16!' Puck Brouwer, Gré de Jongh en tan- iy Blankers—Koen, De Australische meisjes Shtrley Ptrickland, Winsome Cripps, Verna Johson en Marjorie Jackson snelden in prachtige stijl en met vlotte wissels naar een nieuw wereld- en Olympisch record, 46.1 sec. In de series en de halve finales was geen van de andere oioegen in staat geweest deze tijd te benaderen. Voor de Australische sllP* rorters was het dan ook zonder twij- rol van betekenis konden vervullen, vertegenwoordigsters in de finale, waarin ook Groot Brittannie en Rus land waren vertegenwoordigd, geen rol van betkenis konden vervullen. Shirley Strickland startte zeer traag en bovendien hadden de zenuwen de Australische meisjes dermate te pak ken, dat alle wissels matig en de tweede zelfs uitgesproken slecht was. Dat de Nederlandse ploeg in deze sterk bezette finale met een onderge schikte rol tevreden zou moeten zijn. had een ieder verwacht. Trage wissels waren bovendien oorzaak dat Neder land op de laatste plaats eindigde in een tijd welke 0.6 sec. slechter was dan die in de halve finale. De uitslag luidt 1 en Olympisch kam pioen Ver Staten (Hardy, Morreau, Jones en Faggs) 45.9 sec. (Nieuw we reldrecord en Olympisch record), 2 Duitsland 45.9 sec. (Nieuw Olympisch record en nieuw Europees record.) 3 Groot Britannie 46 2 sec., 4 Rusland 46.3 sec., 5 Australië 46.6 sec. 6 Neder land 47.8 sec. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 27 JULI. Ook de wedstrt]. de» ln het Grleks-Romclns worstelen be. horen tot net verleden. In de acht ge. wichtsklassen behaalde Rusland vier titels, een zilveren en twee bronzen medailles, waarmede Zweden van dc worsteltroon is gestoten. Opvallend ls ook, dat de Turken geen enkele medaille behaalden. De eindstanden zijn: Vlieggewlcht: 1 en Olympisch kam pioen Gourevitch (Rusland); 2. Fabra i Italië); 3. Honkala (Finland). Bantamgewieht: 1 en Olympisch kam pioen Hodas (Hongarije); 2. Chihab (Li banon); 3. Terian (Rusland). Vedergewicht: 1 en Olympisch kam pioen: Pounkine .(Rusland)i 2. Polyalg (Hongarlle); 3. Rashed (Egypte). Lichtgewicht: 1 en Olympisch kampion» Saline (Rusland); 2. 'I'reU (Zweden)i 3. Athanasov (Tsjecho-Slowakije) Weltergewlcht: 1 en Olympisch kam. pioen Szilvas (Hongarye); 2. Anderssor» (Zweden); 3. Taha (Libanon). Middengewicht: i en Olympisch kam pioen: Groenberg (Zweden); 2. Rauhala (Finlandl; 3 Belov (Rusland). Half zwaargewicht; 1 en Olympisch kampioen: Groendahl (Finland); 2. Tchtkhladse (Rusland): 3. Nilsson (Zwe den). Zwaargewicht: 1. en Olympisch kam pioen; Kotkas (Rusland): 2. Ruzicka (Tsjecho-Slowalje)3. Kovanen (Finland) ADVERTENTIE Weg met onhandige llkdoornrlngen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt de pün weg li) 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie. Jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van f. 1.35 b-spaart U veel ellende. (Advertentie, Ing. Med.) NEDERLANDSE PLOEG VOOR DE ACHTERVOLGING GEWIJZIGD HELSINKI. 27 JULI. In de Neder landse wielrenploeg voor de achter volging is als resultaat van de training, Van 't Hof vervangen door Maenen. De samenstelling is thans Plantaz— VoortingMaenenDe Groot. Prins Bernhard en de prinsessen bij aankomst op het vliegveld te Helsinki (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 26 Juli. Voor de eerste maal tydens de XVe Spelen van de moderne is het rood-wit-blauw aan de hoogste vlaggemast gehesen. Op het mid delste trapje van het ere-rostrum stond een kleine man uit een klein landie, die het goud in de klamme handen geklemd hield en zijn tranen de vrije loop liet. Neen, niet Wint Slijkhuis of Hans Harting, maar Joseph Barthel uit Luxemburg beleefde het grootste moment van zijn sportluopbaan. In een bewogen, verrassen de en spannende 1500 m finale had Barthel vóór favorieten als Lügg, Bannister, Ericsson en El Mabrouk de zegepraal van de sintelbaan gedragen. Dc spanning en de verrassende overwinning waren te veel voor hem. De rustige en kameraad schappelijke Amerikaan MacMillan nam hem in zijn armen en liet het Olym pisch kampioentje, dat het Olympische record van de Nieuwzeclandse dokter Lovelock aan flarden had gelopen, tegen zich aanleunen. Had MacMillan zich niet over hem ontfermd, dan zou Barthel wellicht van emotie en overstelpend geluk van zijn stokje zijn gevallen. Drie 1 ^DDm-ev nerl^ hieven °P de laatste vijftig meter. Die sprong urie louum experts Dieven kwam z0 explosief, zo overtuigend, In deze 1500 m. finale "bleven de grote kanshebbers Walter Lügg, die onlangs het wereldrecord van Gunder Hagg en Lennart Strand (3 min. 43 sec.) had geëvenaard, de ruige Engels man Roger Bannister, de overslijtbare Zweed Olie Aberg en de Zweedse brandweerman Ericseson dicht bijeen- Toen de bel voor de laatste ronde luidde, liep Walter Lügg in prachtige stijl aan de kop. De Duitser verhoogde het tempo en op 300 meter voor de finish kreeg hij een duidelijke voor sprong op Bannister, El Mabrouk er de Amerikaan MacMillan. Honderd meter verder leek Lügg onbereikbaar, maar achter hem ontspon zich een verbeten strijd om de tweede en derde plaats. Met nog honderd meter te lopen, gebeurde het ongelooflijke. Lügg begon te zwaaien en keek angsti' om hoe ver zijn concurrenten nog ver wijderd waren. Hij had te veel van zijn krachten gevergd. Barthel begreep dit en greep zijn kans. Het korte, ster ke lichaam van de Luxemburger kromp ineen, gereed voor de sprong waaruit zijn onmacht sprak, de Lu xemburgse panter moest laten passe ren. Met Barthel was de Amerikaan MacMillan meegesprongen. Ook voor dit Amerikaanse geweld moest Lügg buigen: Hij was slechts in staat om nog juist de bronzen medaille voor de snel spurtende Bannister weg te gris sen. Het Olympische record van Jack Lovelock (3 min. 47.8 sec.) jn de be roemde finale van Berlijn gemaakt, werd maar liefst door de eerste drie aankomenden verbeterd. De uitslag van de finale 1500 m. was: L Barthel (Luxemburg) 3 min. 45.2 sec. (Nieuw Olympisch record)- 2 MacMillan (VS) 3 min. 45.2; 3. Lügg (Duitsl.) 3 min. 45.4 sec.; 4. Bannister (GB) 3 min. 46.0 sec.; 5. El Mabrouk (Frankryk) 3 min. 46,0 sec. Joseph Bartel uit Luxemburg (no. 40C) winnaar van de 1500 meter. (Speciale berichfgeving HELSINKI, 27 Juli Gisteren om tien over half vier landde een Dakota met Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene op het vliegveld Mal- mi. Een groot gezelschap Nederlan ders en Finnen was ter begroeting aanwezig o.w. de Nederlandse gezant, mr. A. van der Vlugt, kolonel Groen- vall, adjudant van president Paasivi- ki en de voorzitter van het organise rende comité van de Oympische Spe len, Erik von Frenckell. De begroe ting moest in het vliegtuig geschieden, wpit juist op het moment dat het vliegtuig op het platvorm stilhield, ontlaadde zich een stortbui boven het vliegveld. Direct na aankomst begaf de Prins zich met zijn beide dochters. Beatrix en Irene naar het koninklijk jacht „Piet Hein". Kort voor het begin van de water- polowedstrijd, Nederland-Zweden, ver schenen Prins Bernhard en de prin sessen in het zwemstadion. Zondag middag begaf de Prins zich naar het stadion om de overwinnaar van de Marathon, Emil Zatopek, te zien ar riveren. De grootste belangstelling heeft de Prins uiteraard voor de military, een driedaagse proef, bestaand uit dres- suurwedstrijd, een veelzijdigheids- proef. een springconcours en een uit- noudingsproef. Vanmorgen heeft Prins Bernhard met de gehele Nederlandse equipe het parcours voor de uithou- dingsproef bekeken. Mén kwam tot de conclusie, dat het een zwaar parcours was, maar dat er geen onoverkomen- lyke moeilijkheden inzaten. Italianen waren meester op de degen (Speciale berichtgeving) pH4Lf^KI' 27 JU"- - tiet een i—4 zege op Zwitserland, een 12—2 overwinning 0p Luxemburg en een TfaH„ov|S i tegon Zweden, heeft de felnu i degen-équipe er geen twij- sche tHei t i bestaan wie de Olympi- .cl to<j|«wam. Italië sierde zich niet het goud. Zweden met het zilver en Zwitserland met het brons.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4