W.-Europa in gespannen aandacht Professor Beel sprak met de voorzitters der fracties Talloze Argentijnen leven in een roes van rouw OPMERKELIJKE PROEF IN ITALIË Voorstel tot denationalisatie der Britse staalindustrie Vernederlandst Orange wacht op komst van Koningin Juliana VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN \f„Flitzer", een ove scooier De ambassadeurs van Engeland en Frankrijk naar Cairo terug Werknemers minister? Dinsdag (29 Juli 1952 77e Jaargang No. 11476 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna NA DE STAATSGREEP IN EGYPTE Nagoeib heeft de steun van alle partijen Duits vakverbond gaat samen met socialisten Senator MacMahon is overleden Rondom de kabinetsformatie Zetelverdeling in discussie gebracht Geen nieuw programma Na de dood van Eva Peron Buenos Aires toneel van wilde taferelen Waterstof door explosie omgezet in helium Conflict tussen V.S. en Oostenrijk Geen controle meer op de Duitse staalindustrie Herziene Franse plannen voor Tunesie Ontwerp-accoord Korea goeddeels aanvaard Staat behoudt toezicht Vondel spel „Joseph in Dothan" als apotheose Zaterdag terugkeer naar Nederland Britse generaal wordt plv. stafchef in Korea Weerbericht Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05. per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen ƒ0.49 Generaal Nagoeib mag thans reke nen, op de steun van alle politieke par tijen en religieuze organisaties. Hij heeft medegedeeld, dat hij het onder zoek inzake het z.g. wapenschandaal zal heropenen. De personen, die het af - „Flitzer" heet deze Duitse over dekte scooter voor twee personen ontworpen en vervaardigd door de automobielfabriek Fritz Fond in Hosenheim. De driewielige dwerg auto is uitgerust met een 150 cc. motor en kan naar verluidt een maximum snelheid van 80 km. per uur bereiken. De kruissnelheid is 70 km. per uur. Om plaats te ne men in het voertuigje kan men het bovenstuk als de deksel van een trommel naar de zijkant openklappen. In de sfrijd tegen Adenauer Doordat bondskanselier Adenauer er niet in is geslaagd, de Westduitse vak beweging een behoorlijk compromis aangaande de medezeggenschap der arbeiders in het bedrijfsleven aan te bieden, is er 'n nauwer samengaan ont staan tussen het vakverbond en de socialistische partij. De bondsregering wordt thans bestookt met plakkaten, waarin scherpe critiek wordt geoefend op haar economisch beleid. Vermoede lijk zullen vakverbond en partij een verkiezingsactie voeren. De uit de vroegere christelijke vak bonden afkomstige leiders zijn hier over zeer ontevreden. Men acht het mogelijk, dat een groep dezer leiders in September een oproep zal publice ren tot heroprichting van een christe lijk vakverbond. Men verwacht echter niet, dat de arbeiders veel neiging zul len vertonen, het parool dezer func tionarissen te volgen. Daarom volstaat men tot dusverre slechts met scherpe critiek binnen de DGB te oefenen. Tot scheiding zal pas worden opgeroepen, wanneer daarvoor dwingende princi piële redenen bestaan. De Amerikaanse senator Brien Mac Mahon is op 48-jarige leeftijd aan een ruggemergsziekte overleden. Hij was voorzitter van de Congrescommissie voor atoomenergie. Hij stierf in het Georgetown-ziekenhuis te Washington, waar hij een operatie had ondergaan. (Van onze parlementaire redacteur) Nadat de Kabinetsformateur, prof. Beel, gedurende het weekeinde H. M. de Koningin op haar verzoek had in gelicht over zijn opvattingen inzake de huidige politieke moeilijkheden en mo gelijkheden, heeft hij deze Maandag middag ter kennis gebracht aan de fractievoorzitters van de P- v. d. A., de KVP, de ARP en de CHIJ. Met dit doel begon om half vijf op het Minis terie van Binnenlandse Zaken een sa menspraak tussen prof. Beel, mr. Donker, prof. Komme, dr. Schouten en de heer Tilanus, welke ongeveer drie kwartier duurde. Wij hebben de stellige indruk, dat prof. Beel voorshands niet van plan is met een nieuw ontwerp-program te komen, maar dat hij doorwerkt op ba sis van het program van dr. Drees, zoals dat reeds door de viergenoemde partijen werd aanvaard als grondslag voor haar eventuele steun aan de for matie van een Kabinet. Bovenbedoelde .uensora&k dien'* dan ook in de eerste plaats om de formateur gelegenheid te geven zijn visie inzake de zo omstreden kwestie der zetelverdeling kenbaar te maken. Men mag aannemen, dat prof. Beel terzake bepaalde nieuwe voorstellen heeft gedaan. Uiteraard zijn op dit ogenblik over de aard en de inhoud van deze voorstellen nog geen nadere bijzonderheden bekend geworden. Ter informatie delen wij in dit verband mee, dat in politieke kringen veel wordt gemompeld over een eventuele derde A.R.-zetel. Niet dan zeer terloops, zo mag wor den verondersteld, is bij deze bespre king het vraagstuk der persoons- Gisteren zijn vjjf personen omgeko men en tweeduizend gewond in het ge drang bij de eerste wilde wedloop van een half millioen Argentijnen, die het stoffelijk overschot van mevrouw Eva Peron wilden zien, dat ligt opgebaard in het ministerie van arbeid te Buenos Aires. De voormalige onderminister van het leger, generaal Juan Esteban. Vacca is naast de kist aan een hart verlamming overleden. Reeds vele tienduizenden, meest mannen en vrou wen in werkkleding, zijn des nachts en overdag langs de baar getrokken. Heden wordt het stoffelijk overschot overgebracht naar het hoofdbureau van het algemeen vakverbond, waar militaire eerbewijzen zullen woorden gebracht, die normaliter slechts wor den gebracht aan een overleden presi dent in functie. Het algemeen vakverbond, dat een staking van twee dagen had uitgeroe pen ten teken van rouw, heeft deze staking met een dag verlengd. Het par lement heeft een wet aangenomen, op grond waarvan 26 Juli voortaan een nationale rouwdag zal zijn. In het ge hele land zal dan het werk worden neergelegd. >>1ang de huidige zitting van het parlement duurt (tot 30 Sep tember) zal aan het begin van eike vergadering een minuut stilte in acht worden genomen. Het komende jaar zullen slechts postzegels met do beeltenis van Eva Peron worden verkocht. In alle scho len van het land zal een portret van haar worden opgehangen, waarvoor elke morgen bloemen moeten worden neergelegd. President Peron heeft bepaald, dat zijn echtgenote niet zal worden begra ven vóór iedere Argentijn de gelegen heid heeft gehad afscheid van haar te nemen. De begrafenis was oorspronkelijk vastgesteld op vandaag. Maandag avond heeft de president twintig minu ten bij de baar vertoefd. I)E grote mogendheden in West-Europa volgen met gespannen aandacht de ge beurtenissen in Egypte, zulks bewijst het feit, dat Sir Ralph Stevenson, de Britse ambassadeur in Cairo, zijn vacantic in Frankrijk heeft moeten afbreken en na dringende besprekingen met minister Eden gisteren naar Cairo is terug gekeerd. Ook de Franse ambassadeur, Couve de Murville, heeft zijn vacantie onderbroken, om naar de Egyptische hoofdstad terug te keren. Eden, die in Sussex herstellende was van geelzucht, begaf zich naar Londen, om zich daar van bet verloop der gebeurtenissen op de hoogte te houden. In Egypte zelf is overi gens weinig ingrijpends meer gebeurd na het vertrek van ex-koning Faroek. Er is een groot aantal politieke gevangenen vrijgelaten en de Wafdistenleider Nahas Pasja, die zich in Genève bevond, is in Cairo aangekomen, waar hjj generaal Nagoeib heeft gelukgewenst met het resultaat van zijn actie. gelopen weekend zijn gearresteerd, zullen niet voor een militair gerechts hof terechtstaan, tenzij zij van bepaal de misdaden worden beschuldigd. Naar verluidt zullen twee paleizen van Faroek te Cairo en Alexandrie worden gebruikt om er ziekenhuizen en onderwijsinstellingen van te maken. De senaat van de Faroekuniversiteit heeft verzocht, het Montazahpaleis te Alexandrie te bestemmen tot universi teitsstad. De faculteiten zijn thans over de gehele stad verspreid. De naam van de school zal waarschijnlijk worden veranderd in Montazah-universiteit. De Ibrahim-universiteit te Cairo zal waar schijnlijk de beschikking krijgen over het Koebba-paleis. Het Ras el Tin pa leis te Alexandrie en het Abdinpaleis te Cairo zullen officiële residenties blijven. De regering heeft haar zetel verplaatst van Alexandrie naar Cairo. Maandag is het nieuwste jacht van ex-koning Faroek. de Feid el Bichar, bij Capri in de Golf van Napels aan gekomen. Eerst meende men, dat de afgetreden monarch zelf aan boord was, maar dit bleek niet juist te zijn. Het vaartuig was vier dagen voor de staatsgreep uit Egypte vertrokken, om aan zeilwedstrijden bij Napels deel te nemen. Van Amerikaanse zijde is verklaard, dat Faroek geen toestemming heeft verzocht om zich in de Verenigde Sta ten te vestigen. keuze aan de orde geweest. Vanzelf sprekend staat prof. Beel geheel vrij tegenover de reeds door dr. Drees ge polste personen; dientengevolge zijn eventuele mutaties stellig niet geheel uitgesloten te achten. In parlementaire kringen gaf men ons nog te verstaan, dat verschillende fracties binnenkort bijeen zullen ko men, teneinde de voorstellen van de formateur te bespreken. Blijkens een mededeling van de Ita liaanse minister van defensie^ Ran- dolfo Pacciardi, zijn op een artillerie proefveld proeven met waterstof ge nomen. Hierbij is men er in geslaagd, een hoeveelheid van dit gas in helium om te zetten, waarbij een ©ntplofffing optrad. Deze omzetting geschiedt in de natuur in de atmosfeer. Het was de bedoeling, deze ook in het laborato rium tot stand te brengen. De minister deelde nog mede, dat de resultaten volledig zouden worden on derzocht. Pas daarna zou het mogelijk zijn, te voorspellen, welke toepassing deze reactie in de wetenschap zou vinden. Over amnestie aan ex-nazi's Aan Oostenrijk is meegedeeld, dat de V.S. zeer verstoord zijn over de wets ontwerpen tot het verlenen van amnes tie aan enkele ex-nazi's, wanneer de res titutiekwesties van de slachtoffers van het nazidom onopgelost blijven. Men verwacht dat deze waarschu wing gevolgd zal worden door een Ame rikaans veto, indien het Oostenrijkse parlement de amnestiewetten definitief goedkeurt. Elke bezettingsmogendheid heeft in de geallieerde raad het veto recht over dergelijke wetten. Een troonopvolger in Thailand Koningin Sirikit van Thailand heeft Maandag het leven geschonkenaan een zoon en troonopvolger. Kort voordat Pacciardi zijn verkla ring aflegde, bracht het Giornale d'Ita- lia het sensationele bericht, dat Italië de eerste waterstofbom tot ontplof fing had gebracht. De minister sprak dit bericht echter tegen. De betrokken journalist zeide echter, ooggetuige te zijn geweest van de explosie. Hij ver telde, dat het proces was ontdekt door prof. Ubaldo Loschi, een bekende Ita liaanse natuurkundige, die voor de oorlog heeft samengewerkt met de naar Rusland uitgeweken atoomge leerde Pontecorvo. Stevenson en Eisenhower op één podium Adlai Stevenson, de democra tische candidaat voor het presi dentschap in de V.S., en zijn republikeinse tegenstander, gene raal Eisenhower, zijn uitgeno-' digd hun eerste verkiezingsrede voeringen op hetzelfde podium te houden. Beiden hebben er mee ingestemd de volgende maand te Los Angeles een openbare bijeenkomst toe te spreken. Beperkingen opgeheven De drie Westelijke geallieerden heb ben Maandag het toezicht op de staal- productie opgeheven, dat aan het einde van de oorlog ingesteld werd. De geal lieerde hoge commissie maakte bekend dat de productie van ruw staal in het Ruhrgebied niet langer beperkt behoeft te blijven tot 11.1 mili- oen ton per jaar voor civiele doelein den. De geallieerde maatregel vloeit voort uit het feit, dat verleden week de overeenkomsten betreffende het plan-Schuman van kracht zijn gewor den. In het verleden hebben de geallieer den aan West-Duitsland feitelijk reeds toegestaan de grens van 11,1 millioen ton te overschrijden. Wat meer gepro duceerd werd, moest voor de defensie van het Westen beschikbaar worden gesteld. Geallieerde ambtenaren ramen dat het Ruhrgebied dit jaar 15 milli oen ton staal, of bijna evenveel als in 1938, zal produceren. De hoge commissie heeft ook de overeenkomst tot geleidelijke ontbin ding van het internationale gezags orgaan voor het Ruhrgebied gepubli ceerd. Amendementen van de Bey aanvaard Graaf De Hauteclocque, de Franse resident-generaal, heeft aan de Bey van Tunesie de definitieve tekst overhan digd van de door Frankrijk voorgestel de hervormingen in het bestuur van het gebied. De tekst bevat door het Tu nesische kabinet voorgestelde amende menten. De Bey heeft de in April j.!. door Frankrijk voorgestelde hervormingen in principe goedgekeurd. Thans stelt Frankrijk voor: 1. ver kiezing van een geheel Tunesische consultatieve vergadering; 2. oprich ting van een FransTunesische raad voor de begroting; 3. verkiezing van gemeenteraden in geheel Tunesie; 4. voorrang voor Tunesiërs bij de civiele dienst. Nog steeds geschil over de krijgsgevangenen De stafofficieren van de V.N. en de Noordelijken zijn het eens geworden over de tekst van de eerste vijftig der 64 paragrafen van de ontwerpovereen komst voor een wapenstilstand in Korea. De Noordelijken waren het ook eens met de bewoordingen van de definitie in paragraaf 51, die over de repatriëring handelt. Doch zij hand haafden hun standpunt, dat alle krijgs gevangenen moeten worden gerepatri eerd, zo nodig met geweld. De tentoonstelling „De geschiede nis der Staten-Generaal", in het ge meentemuseum te 's-Gravenhage is met het oog op de grote belangstelling ver lengd tot 31 Augustus a.s. De Engelse regering heeft een wit boek over haar plannen om de natio nalisatie van de ijzer- en staalindustrie ongedaan te maken, gepubliceerd. Hierin wordt medegedeeld, dat het In het kleine Franse stadje Orange, dat vol spanning het bezoek van Koningin Juliana afwacht, is een overdaad van grote en kleine vlaggen aangebracht, in de eendere kleuren der beide landen en daartussen veel oranje. In vele etalages ziin portretten van onze koninklijke familie en tal van winkeliers hebben hun uitstallingen een Nederlands cachet gegeven met (kunst)tulpen, poppen tn Volcndammer kledij en zelfs met Nederlandse opschriften als „Leve de Ko ningin!" In de protestantse kerk van Orange is Zondag een Frans-Nederlandse vriendschapsdienst gehouden, waarbij werd gesproken over de banden tus sen ons vorstenhuis en Orange, over Willem de Zwijger en over het Calvi nisme Het stadie is op het ogenblik over bevolkt Alle hotels zijn bezet als een gevolg van de vierdaagse kunstmani festatie in het imposante Romeinse amphitheatcr, welke Zaterdagavond een aanvang nam met een opvoering van Honeggger's „Le roi David" en balletten van Serge Lifar. Zondag werd een opvoering gegeven van „Koning Eudipus" van Sophocles, gisteren werd „La damnation de Faust" van Berlioz uitgevoerd en hedenavond zal Konin gin Juliana de slotuitvoering, Vondel's „Joseph in Dothan", bijwonen. Koningin Juliana zal hedenmiddag om 15.40 uur met de expresselrein uit Parijs in Orange arriveren. Het ko ninklijke rijtuig zal aan deze trein zijn gekoppeld. De Koningin zal o.m. worden ontvangen door de prefect van Vaucluse, de heer Boisser, de burge meester van Orange, de heer Balester, en de Nederlandse consul-generaal in Marseille, dr H. V. Hoguerzeil. In de wachtkamer van het station zullen verscheidene senatoren en afgevaar digden aan de Koningin worden voor gesteld, onder wie oud-premier Dala- dier. Nadat de koninklijke bezoekster o.a. nog een symbolische eik zal heb ben geplant op de heuveltop van Sint Eutropius, waar zich de resten bevin den van de burcht der Oranjes, zal zij dan de galavoorstelling van „Jo seph in Dothan" in het Romeinse am- phiteater bijwonen. Na afloop hiervan zal zij naar Avignon vertrekken, waar zij in de prefectuur zal overnachten Verwacht wordt, dat Koningin Ju liana Zaterdag met de beide jongste prinsesjes naar Nederland zal terug keren. staatsbedrijf der ijzer- en staalindus trie, de Iron and Staalcorporation, zal worden ontbonden. De aandelen der genationaliseerde ondernemingen zul len worden overgedragen aan een re geringsbureau, dat de teruggave van de industrie aan het particuliere be drijfsleven zal voorbereiden en regelen. Tevens zal er een „bureau voor ijzer en staal" worden opgericht, dat be paalde toeziende bevoegdheden op de gehele ijzer- en staalindustrie zal heb ben. De wet tot opheffing van de natio nalisatie zal in het najaar in het parle ment worden ingediend. Er zal spoe dig na de goedkeuring van de wet een aanvang worden gemaakt met de ver koop van de aandelen. Generaal Stephen Shoosmith is be noemd tot plaatsvervangende stafchef op het hoofdkwartier van generaal Mark Clark, de opperbevelhebber der V.N. in Korea. Aldus een mededeling van Alexander, de Britse minister van defensie in het Hogerhuis. Deze benoe ming is een uitvloeisel van de afspraak die Eden en Acheson onlangs hebben gemaakt, toen de Amerikaanse bom bardementen op de centrales aan de Jaloe heftige reacties in het Lagerhuis tot gevolg hadden. Toen is overeenge komen, dat een Brit plaatsvervangend stafchef zou worden, teneinde een goed contact over alle te ondernemer acties van enig belang te verzekeren. TNDIEN er over eon kwestie bij deze kabinetsformatie om het gematigd uit te drukken misverstanden be staan, dan is het wel met betrekking tot de vraag of er al dan niet plaats moet zijn voor werknemers in een kabinet. Op zichzelf genomen zijn velen geneigd deze vraag in beginsel be vestigend te beantwoorden. Met een beroep op de principiële gelijkberech tigdheid van alle Nederlanders en onder de begrijpelijke voorwaarden, dat de voor een minister-portefeuille aan te zoeken werknemers ook werke lijk de bekwaamheden en andere eigenschappen, vereist voor het be kleden van een ministerambt, bezitten. Is de discussie tot dit punt gevorderd, dan beginnen de misverstanden. Want, zo redeneert men in vele kringen verder, in beginsel accoord met werk nemers, maar dan mogen zij niet voort komen uit de georganiseerde arbeiders beweging. Zij, die dit standpunt huldigen, wijzen dan op het feit, dat weliswaar op het ogenblik vele tot werkgeverskringen behorende perso nen in het kabinet zitting hebben, maar dat de meesten van hen geen enkele relatie met werkgeversorgani saties onderhouden en dus niet als vertegenwoordigers van deze organisa ties .maar louter om hun persoonlijke hoedanigheden zijn aangezocht. Wanneer men op deze grond wil concluderen tot het uitsluiten van vakbondsbestuurders van het minister schap, dan mist men op zijn minst toch wel iedere kijk op de realiteit. Terwijl immers voor personen uit meer gegoede kringen tal van mogelijkheden bestaan om zich de voor het beheren van een ministeriële portefeuille vereiste hoe danigheden te verwerven, is dit voor werknemers, hoogst enkele uitzonde ringen daargelaten, slechts mogelijk, in en door de grote arbeidersorganisaties. Alleen daar kunnen zij zich de nood zakelijke kennis en bestuurservaring eigen maken! Men kan dit ernstig be treuren, maar de feiten zijn, althans op dit ogenblik, niet anders. Dit houdt in, dat, als men werkelijk werknemers tot het ministerambt wil toelaten, men ook en tegelijkertijd moet instemmen met de benoeming van vakbondsbestuurders. Of hiermede niet de klassenstrijd op regeringsniveau wordt geïntroduceerd? Afgezien van het feit, dat de marxistische idee van de klassenstrijd in zeer brede arbei derskringen geleidelijk aan is terugge weken voor de gedachte der samen werking, zoals deze na de oorlog onder meer in de Stichting van de Arbeid werd gerealiseerd en thans nader 'zal moeten worden uitgewerkt in de op bouw van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, stelt men de vraag dus wel zeer eenzijdig. Alsof de vroegere klassenstrijd alleen van de kant der werknemers werd gevoerd! En bekijken ook thans nog niet sommige werkgevers de gepropageerde samenwerking tussen arbeid en kapi taal op zijn minst met een argwanend oog? DEN ander bezwaar tegen vakbonds bestuurders richt zich tegen de in dat geval veronderstelde dominering van de regering door de in de Raad van Vakcentralen samenwerkende ar beidersorganisaties. En men beroept zich dan gaarne op een uitlating van oud-minister Vos op het verleden jaar gehouden congres van de Partij van de Arbeid. Nu moge het waar zijn, dat in het door ir Vos ter sprake gebrachte geval inderdaad van sterke invloed van de Raad van Vakcentralen sprake was. Maar daar staan tal van gevallen tegenover, waarbij de regering een van het voorstel van deze Raad afwijkende beslissing heeft genomen. Grondig kennisnemen van het tussen de rege ring en de vakcentrales gevoerde over leg leert dan ook, dat de regering als behartigster van het algemeen belang zeer wel haar centrale en onafhanke lijke positie heeft weten te handhaven. Men moet echter open oog hebben voor de na 1945. wel zeer duidelijk aan de dag getreden maatschappelijke structuurveranderingen, zoals deze zich onder meer openbaren in de gans andere positie van alle maatschappe lijke organisaties op sociaaleconomisch terrein! Veranderingen overigens, die zich al in de twintiger en dertiger jaren begonnen af te tekenen. QENOEMDE maatschappelijke struc- tuurveranderingen hebben met zich meegebracht een toenemende wens naar een hechte en harmonische sa menwerking tussen alle bij het econo mische en culturele leven van ons land om ons hiertoe te beperken betrokken groepen. Een samenwerking die niet alleen bijvoorbeeld in de Stichting van de Arbeid, maar ook op politiek terrein in diverse Kamer fracties reeds tot uitdrukking kwam. Is het nu zo ongewenst een afspiege ling van deze samenwerking ook op regeringsniveau tot stand te brengen? Wij menen, dat het tegendeel waar is! Waarbij wij het voile vertrouwen heb ben. dat de eventueel als ministers aan te zoeken arbeidersleiders zich bewust zullen zijn vóór alles ministers van de Kroon te worden en in deze positie seroepen te zijn het algemeen belang te dienen. Verwachting tot morgen: MINDER BUIEN Veranderlijke bewolking met slechts enkele verspreid optreden de buien. Zwakke tot matige Westelijke tot Zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets hogere tempera turen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1