Mooie uren in vertrouwd-winderig Noordwijk aan Zee Mei de krant naar binnen- en buitenland Per trein naar Roermond, maar terug op de vleugels r Tournooi om jeugdkampioenschap schaken te Breda begonnen De Pelikaannaar Rotterdam Wij reizen naar de Veluwe, Rotterdam, Brussel en Luxemburg laatste nieuws Geertje Wielema: Olympisch record MET DE BLAUWE ZEERIDDERS OP STAP Via Den Haag (Mesdag) en Heck's terug M. V. Z. stippelde ge slaagde reis uit Nieuw lid.... Nieuwe Commandant Zeemacht Nederland Morgen eindigt eerste periode bakkersvacantie Vacantie Bouwbedrijf Tussen Haaks en Kuifje Oude duiven werden in Orleans gelost SCHAKEN Wim Geus kampioen van Den Helder Houten Komng voor J. Duit Wim Geus verdedigt <<<e' tegen 13 rivalen Kampioen van Amsterdam in dezelfde groep Prijswinnaars van de jongste wedvluchten DE VERRE VERTEN LOKKEN WEER! Gee/f u spoedig op Drie Nederlandse meis/es in rugslag finale Ook Remigino komt naar Amsterdam Hijze'endoorn kwam klasse te kort Tjebbes uitgeschakeld DINSDAG 2!» JUI.1 I902 DEPAALD „kaal" hebben \vy ons gisteren gevoeld temidden van de vüf-en- vijftig Blauwe Zeeridders, die deelnamen aan het jaarlijkse uitstapje van „Moed, Volharding en Zelfopoffering", dat naar Noordwijk aan Z-?c leidde. Want die mannen waren in groot tenue; dat wil zeggen, met medailles op de revers van hun beste blauw: Maarten Mooy, Albert Runnenburg, Piet Rens- maag, Kees Hoek. Wjj noemden er zo maar een paar, maar de anderen waren evenzeer in het ere-metaal gestoken. Zjj droegen de bewijzen van vele moedige reddingen met een nonchalance, die de mensen in Noordwijk, Den Haag en Amsterdam niet onopgemerkt bleef. Tussen hen liepen wij, en wfj prezen ons eigenlijk nog gelukkig dat wij niet de enigen waren zonder onderscheidingen, omdat in de rij ook werden meegevoerd burgemeester Correljé van Callants- óog, wethouder Luyckx en schilder Jaarsma, de specialist op het zeegezicht. Aldus ging dit kleine, dappere legioen, met voorzitter Van Dok als een bedrijvig hoeder aan het hoofd, om kwart over zeven op het Stationsplein van start, om •een half uur na middernacht weer in Nieuwediep te arriveren. UOEWEL onderweg vele uitspannln- gen de beide bussen met redders toelonkten, werd pas voor het eerst halt gehouden bij „Kraantje Lek" in Overveen. Daar werd het gebruikelij ke „opsteken" bevolen, zodat men wei nige ogenblikken later zuchtend de benen kon strekken. Uiteraard werd speels een wipje gepakt, doch de reis naar Noordwijk werd spoedig voortge zet. Deze gemeente heeft de Helderse, Texelse, Callantsoger en IJmuider redders een prachtige ontvangst bereid. In de knusse raadzaal waren daartoe bloemen verzameld en burgemeester mr G. F. W. van Berckel, wetende wat een mens na een pittige reis toekomt, liet gul koffie, sigaren en sigaretten en zelfs andere verversingen met bij behorende „zoutjes" aanrukken. Aanvankelijk moesten de zeeridders aan de sfeer wennen, maar de burge- fneester van Noordwijk had er slag van! Hij vertelde, dat het hem een grote eer was, de allergrootsten uit het reddingwezen te mogen ontvangen en voegde er bescheiden aan toe, dat het hem wèl een raadsel was, wat zij in Noordwijk dat minder te bie den zou hebben dan Den Helder! kwamen zien. De mannen schuifelden wa^ op hun stoelen, want zij wisten maar al te goed, wat op het programma stond. Burgemeester Van Berckel schilderde zijn gasten terech* als voortreffelijke burgers, die telkenmale ongevraagd bereid waren zichzelf opofferingen te getroosten. „Zwijgend hebt ge uw plicht gedaan", zo vervolgde hij, „met risico voor eigen leven, en daarmee verwierf u de sympathie van het ge hele Nederlandse volk. Spontaan voelen wij, wat wij aan U verplicht zijn. Het ls ons een bijzonder genoegen, dat gij ons tot uw vrienden hebt willen reke nen. Helaas kunnen wij niet terug doen wat gij voor anderen deed". Voorzitter Van Dok beantwoordde de toespraak met enkele eenvoudige woorden. Hij was ingenomen met de hartelijke ontvangst, hetgeen hij toon de door een zeegezicht van de heer Jaarsma aan te bieden. Ge had burge meester Van Berckel móeten zien kij ken! Dat was een onverwaente verras sing, die ook te lezen was op het ge zicht van de wethouder van Openbare Werken, de heer P. L. de Witt en op dat van Jan van der Niet. de sohioner van de reddingboot in dit lieflijke badplaatsje. Tijdens deze gezellige bij eenkomst werd nog het woord gevoerd door de heer La Lau en burgemeester Correljé. Men maakte er tevens ken. nis met de heer N. van Beelen, een vriend van alle redders, in wiens bad paviljoen „De Seinpost" enthousiast de maaltijd werd gebruikt. Voordat het gezelschap evenwel aan tafel ging, was er nog een bezoek gebracht aan de plaats waar de roeireddingbnot was geborgen. Sehinper Van der Niet zag trots toe. ofschoon hij weet, dat de „Prins Hendrik" in Den Helder niet Het ligt in de bedoeling dat schout bij nacht C. W. Slot zijn functie als Commandant Zeemacht Nederland zal neerleggen. Hij zal begin September worden opgevolgd als zodanig door de tegenwoordige commandant van bet oefensmaldeel Vijf van de K.M., de commandeur F. T. Burghard. Deze wordt dan tevens bevorderd tot schout bij nacht. Schout bij nacht Slot zal naar men verwacht omstreeks 1 November wor den belast met de functie van vlagoffi cier personeel. Het ligt in het voornemen kapitein ter zee G. Koudijs thans commandant van Hr. Ms. Vliegdekschip „Karei Doorman" met ingang van 1 Septembe„ te belasten met het bevel over het smaldeel Vijf. De eerste vacantieperiode van de bakkers loopt morgen ten einde, zodal de broodbezorging Donderdag op de normale wijze wordt hervat. De twee de groep gaat op 11 Augustus, dus na de vacantie van de bouwvakarbeiders met verlof. Zoals gemeld, valt de vacantie voor de bouwbedrijven dit jaar in de week van 4 tot en met 9 Augustus. De Be- drilfsunie Bouwbedrijf Den Heidei deelt on» mede, dat deze vaeantie ver plicht is gesteld voor het gehele bouw bedrijf, met inbegrip van de ncvenbe- drijven. Deze verplichte vacantie steunt op het Buitengewoon Besluit Arbeidsver houdingen 1945, artikel 12 nr. F 214 Patroons en werknemers, die zich piet aan de regeling houden, stellen zich aan vervolging bloot. Te Den Helder zal contróle worden uitge oefend door de Bedriifsunie, in samen werking met de politie. De Bedrijfs- unie doet een beroep op de bevolking tijdens de vacantieperiode geen werken te laten uitvoeren. geroeid behoeft te worden. Na het eten mocht ook de heer Van Beelen een schilderij in ontvangst nemen. Het stelde de „Prins Hendrik" voor, dan send op de golven. De gastheer was zó getroffen, dat hij zich meteen ais lid van de „MVZ" liet inschrijven. Van Dok speldde hem fluks het insigne op en penningmeester Pieters inde on middellijk de contributie. Wü schreven tot nu toe niets over het weer. Wel, het was beroerd; zó winderig, dat redacteur Grunwald van de Stormklok straks in zijn nabeschou wing met een gerust hart zal kunnen spreken over de „witte meneren". Maar in „De Seinpost" was het be haaglijk. Jaaisma schilderde, ten ge rieve van enkele dienstertjes, op witte ctensbordjes, zeilscheepjes, er werd gerookt en nagekaart, en Doms Vader die niettegenstaande zijn naam niet Dorus' (Riikers') vader maar diens kleinzoon is deed sterke verhalen, waarom braaf gelachen werd. In Den Haag, de volgende pleister plaats, werd met het Panorama Mes dag (concurrentie voor de heer Jaars ma), begonnen. Hoewel de wandeling daarheen slechts kort was, wist Kees „Porkie" Hoek te memoreren, dat het een gezellige dag was. Jaap Veen en Jan Bijl van de „Prins Hendrik" be aamden dit, en weer anderen vergele ken de bijzondere ontvangst van die ochtend met het thee-bacchanaal van een eerdér ondernomen uitstaoje. De dag van gisteren bleek overwinnaar. Het Panorama was ongekend boei end, en niet minder interessant ver liep het daaropvolgende uur in bet Planetarium, waarin een mijnheer met een heldere stem aankondigde, dat hij voor deze gelegenheid een extra de monstratie gaf. De redders waren in tussen het staren naar de sterren aan gevangen en één van hen beweerde in het donker, dat het aardig zou zijn. als er nu geflikkerd werd. „Als zé nu gaan schitteren, die ster. ren", voegde hij er aan toe, op een vragend „Wat?" van zijn buurman. Toen do demonstratie ten einde was, liep het al aardig naa- half zeven. Zo als in Helsinki de Hollanders, begon, r.en hier de magen een woo-die nv-o te spreken, zodat men In een vlot tempo naar Amsterdam toerde. Op het Rembrandtsplein werd Heck's aan gedaan. Men liet zich het heerlijke slaatje en de koffie goed smaken, en luisterde inmiddels naar toespraakjes-over-en- we^r en naar Tonny Diamant en Truusie Wouters, die „boven" vocaal optraden tegen de achtergrond van schelle muziek, In deze hoofdstedelij ke drukte wilde Klaas Vccnstra plot seling graag het programmablad van het Planetarium uien, zoals dat in sta pels in het bezit, was van de h°er Pie ters. „D'?r staat ommers niks in", merkte iemand op, maar Jan Runnttn- burg stak er toch één in zijn zak. „Het hewijs voor moeder-de-vrouw, dat ik hier ben geweest", zsi hij knipogend. Geen vrouwen... Want dat vergaten wij nog: de vrou wen waren ook deze keer niet van de partij. Wie zijn vrouw lief heeft, niet waar' Men had nog be«t wat in Am sterdam willen blijven, maar het kon niet. Om kwart voor tien werd de te rugreis aanvaard. De Blauwe Zeerid ders waren weer een uitstapje rUker Onderweg vroegen zij uw verslaggever: „Moet u nou dat stukje nog maken?" Wij knikten van ja, maar beweerden, dat het kortep zou worden naarmate dc uren zouden vorderen. Maar het verhaal is nog meegevallen. Omdat u uitvoerig moet weten, hoe onze Blau we Zeeridders het gisteren hebben gehad. Hebben wij de perfecte stem ming niet voldoende kunnen weerge ven, vraagt het dan zelf de reddens. En zij zullen onbewogen antwoorden: „Ja, 'n beste reis gehad". Alsof zij niet ten volle en uitbundig hebben genolen, heel de lange dag! Hr. Ms. „Hercules" is gistermor gen naar Vlissingen vertrokken en Hr. Ms. „Evertsen" koos zee voor het hou den van schietoefeningen. Het is morgen hoog water om 12.05 en laag water om 6.05 en 18.55 uur. De temperatuur van het zeewater was 17,1 graden Celsius. Het afgelopen weekend stond Roermond In het middelpunt van de belang stelling der Helderse postdulvenhouders. Alle plaatselijke verenigingen hadden hun gevleugelde afgezanten naar dat Limburgse stadje gezonden, met de bedoe ling dat de rappe vliegers binnen dc kortst mogelijke tijd hun hok zouden terug vinden. Het waren nog jonge vogels, zodat de opgave de afstand was twee honderd kilometer zwaar genoeg was. De oudere duiven kregen een gewich tiger taak. Zü werden naar Orleans getransporteerd en hadden toen zij Zondag morgen om zes uur werden gelost een traject van zeshonderd kilometer voor zich. Tot gisteravond had J. van der Kuijl nog een kans op het schaakkam pioenschap van Den Helder. Wanneer hü van K. Geus had gevtonnen, zou hij gelijk zijn gekomen met Wim Geus, die reeds 4 li punt uit zes partijen had behaald. In dat geval zou een beslis singswedstrijd nodig zjjn geweest. Van der Kuül speelde echter remise, zodat Wim Geus zeker was van de titel „Schaakkampioen van Den Helder". In groep II heeft R. Roskam, die gis teravond vvon van Th. de Jeu, 414 punt tegen C. A. Bodegom 3'4. Deze spelers moeten nog tegen elkaar uitkomen, zo dat hier de beslissing nog niet is ge vallen. ,In groep III eindigden J. Wieringa en G. Schuckman gelijk, met elk 5 punten. Zij moeten nu twee beslissingswed strijden spelen. Deze schakers geven eikaar geen kamp, want ook in de wintercompetitie zijn zij gelijk ge ëindigd. In groep IV tonde H. Gersteling zich onbetwist de sterkste. Hij behaalde het 'kampioenschap in deze groep met het fraaie resultaat van 5'4 punt uit zes partijen. pok de strijd om de „Houten Ko ning" is ten einde. Deze trophée is veroverd door J. Duit, die gisteravond won van Rietveld. In dit tornooi zege vierde D. Dokter over J. van der Kuijl, maar hij kon Duit niet meer benaderen. MULO-EXAMENS Voor de Zaterdag te Alkmaar gehou den Mulo-examens slaagden onze stad genoten C. W. Kater, A. Wijsman, J. P. Sont, C. W. Tebbes, M. Janssen en J. A. G. Kentin alsmede mej. N. Zipp te Huisduinen. Gistermorgen is te rdl'eU,1""udV-rvan'U)fA'"dic^iMnidvIs^boye.irtien het Nederland 1952 begonnen. De titcinouo Wim Geus, moet ziln positie tegen kampioenschap van Den Helder be^ der kreeg hü de kampioen van dertien rivalen verdedigen. Als eerste s Ue veertien deelnemers zyn inge- Amsterdam, W. Oudheusden tegenover n spelers. Uit elke groep worden decld in twee groepen elk bestaande f,nalc.groep. Ilct tornooi duurt tot drie deelnemers geselecteerd voor Zaterdag. Wim Geus is ingedeeld in d® A" groep, met W. Oudheusden 'Anvter^ dami, S. Kersten (Utrecht), P. Lem mens (West-Indie), J. A. Saracco (Apeldoorn), J. B. van Heelde (Del den) en P. Terbal (Haarlem). In groep B spelen: E. Y?n (d ,R tter. (Eindhoven), D. D. van Gee dam), P. E. Brommer <VelAenlt Bouwkamp (Groningen). W A. Duve kot (Goes), N. H. Plokker (Den Haag) en H. Wichers (Leiden). De eerste dag In groep A werden de volgende uit slagen genoteerd: le ronde. W. heusden (A'dam)—P. Terhal (Heeile 1-0; J. A. Sarucco (Apeldoorn)—W J. Geus (Den Helder) uitgesteld. 2e ronde. W. J. Geus—P. Terhal 1-0; J. A- t>a- rucco—L. Bouwkamp (Groningen) L0. Groep B leverde eveneens drie uit slagen op: le ronde: S. Kersten (Utrecht)W. A. Duvekot (Goes) 1-0, N. H. Plokker (Den Haag)—B. van Heerde (Delden) 1-0. 2e ronde; W, A. Duvekot—N. H. Plokker (4; E. v.d. Wolk (Eindhoven)—S. Kersten afgebr. De uitslagen in groep C luiden: ie ronde: P. E. Brommer (Velscn—H. Wichers (Leiden) afgebr.;P. Lemmens (West-Indie)-D. D. v. Geet (Rotter dam) 0-1. 2e ronde: H. Wichers—P. Lemmens 1-0; J. T. v. Minnen (Noord- wolde)P. E. Brommer 0-1. DOZE TONGEN in Nieuwediep fluisterden, dat Hr Ms „Pelikaan" niet meer D op eigen kracht kon varen. Het hulpschip heeft gistermorgen echter be- wzen dat de zevenduizend paardekrachten van de beide turbines nog wel degelijk in staat zijn, de schroeven in beweging te brengen. Stoere rook wolken uitbrakend verliet het 2840 ton metende ex-landingsvaartuig om elf uur de haven om zich naar Rotterdam te begeven. De „Pelikaan" gaat daar een dokbeurt halen, omdat zij met haar lengte van bijna 122 meter te om vangrijk is voor het grootste dok van de Rijkswerf. De leden van „Nieuwediep" hebben alleen aan Roermond deelgenomen. Hun jonge duiven deden de volgende prijs winnaars noteren: P. Wit 1, 26; Gebrs Koopman 2, 13; J. Kater 3, 19, 40; J. Steinman 4, 6, 7, 35; M. de Boer 5, 11, 12; J. Dienaar 8. 20. 22; G. E. Koopman 9; Lichtenberg 10, 24; J, Woort 14; Mel ker 15; W. Peeters 16, 17, 33; N. Wereld 18, 28, 36; Kerkhoven 21; P. Ham 23; Z. Petrus 25; M. Ruiten 27, 39; Boden- staff 29, 31; Brand 30, 38; Van der Wal 32, 34. 37. Bij de junioren: Postumus I, 4; Post 2, 3; Borra 5; Swart 6, 7; Van Straaten 8. De eerste Roermond-vlieger van „Vic toria", Zondagmorgen om half tien ge lost, werd om 13.05,16 geconstateerd. De prijswinnaars waren: P. J. Bruinink 1, 10, 13, 20, 43; J. Snelleman 2, 11, 24; Th. Goosen 3, 4, 9; S, Rieuwiers 5, 33; J. van der Wal 6, 40, 44; D. Makelaar 7, 17, 21, 32, 37; J. Troost 8, 12; J. C. Duin- ker 14, 15, 25, 28; J. A. van Steijn 16, 29. 34, 42; J. Kramer 18; C. van der Spek 19; L. Verbokkem 22, 27; J. Rie- mers 23: C. Bregman 26; B. C. de Boer 31. 38, 39; W. Verhaag 35; C. Slot 36: J. Om 15.44.00 kwam de eerste duif van Om 25.44.00 kwam de eerste duif van „Victoria" thuis uit Orleans. Deze vo gel had dus het traject van zeshonderd kilometer binnen de tien uur afgelegd. De prijzen vielen ten deel aan: J. Rie- mers 1, 5, 8, 11; C. Bregman 2. 3, 12, 13, 16, 17, 22, 23; D. Makelaar 4, 20. 27; A Heijblok 6. 9, 19; P. J. Bruinink 7, 25; L. Verbokkem 10. 24; J. W. Pluijmers 14; B C. de Boer 15, 26; A. J. Hubregt- sen 18; H. Slijkerman 21. Bij V.O.P. waren de uitslagen van de vlucht van Roermond af: J. Vlaming 1,. II, 20, 23, 24, 26; J. Bambach 2, 10; J. Bruin 3. 16; R. Ottervanger 4, 6, 13, 22; M. Luider 5 12, 19; Hengsdijk—Giczcn 7; M. Mastemaker 8, 18, 21; A. Agema 9; J. Seegers 14: J. Schonenberg 15: W. M. de Boer 17; O. Boon 25. Wat Orleans betreft waren bij V.O.P. de uitslagen als volgt: Hengsdijk—Giezen 1, 4, 13. 16; Mastemaker 2, 6. 9, 11; J. Bruin 3, 7. 18, 19; J. Bambach 5, 10, 12; J. Vlaming 8, 20; R. Ottervanger 14, 17; O. Boon 15. Dc heer Mastemaker is thans kampioen Fondvluchten met 305; Hengsaljk— Giezen volgen met 226 punten en als derde staat J. Bruin met 201 punten. Ten slotte de uitslag van Roermond voor wat „Hollands Noordpunt" be treft; J. van Dam 1. 6; mevr. Jolen— Wit 2, 8, 9; R F. Mulder 3, 7, 11, 12; K. Brons 4, 5; B, Schreuder 10; H Brons 13. De heer J P. Ouwens, thans te Schagon. is te Amsterdam geslaagd voor het staatsexamen Onderwijzer, Voor deel B van de Hoofdakte slaagde bij de te Haarlem gehouden examens onze stadgenoot J Buis. Onze oud-sladgenote mej. J. P. M Hoogerwerf is te Groningen geslaagd voor het hoofdacte-examen gedeelte A. De maand Augustus is voor velen nog altijd de vacantiemaand bjj uitstek en daarom hebben wü ook voor de komende tijd een aantal zeer aantrekkelijke reizen uitgeschreven. Enkele meerdaagse reizen n.1. naar het mooie Valkenburg en de Belgische Ardennen alsmede naar de Duitse Rijn en het imposante Eif- felgebergte zijn reeds volgeboekt. Daarom raden wij u aan snel te besluiten indien ge alsnog van deze billijke en zo prima verzorgde krantenrelzen wilt genieten. Juist dat geheel de zorgen aan de kant te kunnen zetten voor een oi meer dagen is een van de dingen, die door de velen die u voorgingen zo bui tengewoon op prijs werd gesteld. Door de grote ervaring van onze reisleiding züt ge ervan verzekerd, dat niets moois of leerzaams u tijdens deze reis kan ontgaan. Bovendien wordt het geen „jaag"-partü, maar biedt elke reis of ge nu een of meer dagen met de krantenbus opstap gaat een rustig genieten. Ge krijgt dan zo geheel het gevoel er uit te zjjn cn dat is juist wat ge van een echte vacntie verwacht. Op 4 Augustus b.v. maken wij een mooie dagtocht naar Arnhem en Rhe- nen, die bij uitstek geschikt is voor hen, die eens volop van een brok schitterend natuurschoon willen genieten. Via de door de fraaie landhuizen zo romanti sche Vechtstreek, waar de theekoe peltjes aan het stille water herinneren aan de tijd van pruiken en hoepelrok ken. Utrecht, Zeist en Doorn bereiken we het oude stadje Rhenen, bekend om de markante Cuneratoren en de Grebbeberg. Hier is gelegenheid om tiet lunchpakket te gebruiken. Vanaf de beroemde Westerbouwing maken we dan een heerlijke boottocht over de Rijn naar Arnhem. Deze stad en de mooie omgeving bieden veel gelegen heid tot een interessante tour Tearr de avond rijden we dwars over de Ve luwe, om ln Amersfoort te dineren Daarna wordt de terugtocht aanvaard De reissom met inbegrip van koffie boottocht en diner is slechts 12.—. De volgende dagtrip op 7 Augustus brengt ons weer naar een geheel andere kant van het land, n.1. naar het beken dc vogelpark Avifauna in Alphen aar de Rijn, waar het juist in de morgen uren als wij er een bezoek brengen al tijd heerlijk rustig is. Na de koffie rij den we via Leiden naar Den Haas voor een rondrit door deze aan merk waardige gebouwen zo rijke stad. He!' Vredespaleis, waar het juist de laatste dagen weer zo actieve Internationale Gerechtshof zetelt wordt natuurlijk be zichtigd. En Schcveningen wordt niet overgeslagen. Het diner is altijd een gewaardeerd programmapunt. De com plete verzorging van deze prachtige dagtocht kost slechts ƒ11.75. Belgie en Luxemburg |\]OG een meerdaagse reis in de maand Augustus is niet geheel volgeboekt en daarom hebben nog enkele van onze lezers de kans er vier dagen van te profiteren. Op 19 Augustus vertrekken we voor een heerlijke vacantiereis naar het aan afwisseling van steden- en na tuurschoon zo rijke Belgie en Luxem burg. Via Den Ilaag, Rotterdam (Maas tunnel) en de Moerdijk bereiken we Antwerpen, Na een kort bezoek aan de interessante en levendige Scheldestad. rijdt de bus ons de eerste dag door naar Brussel, dat wel een „kleln-Parijs" wordt genoemd. Een stad met zulk een eigen sfeer, dat ge die toch zeker een maal in uw leven minstens moet heb ben gezien. De volgende dag brengt de krantenbus onze reizigers dwars door de indrukwekkende Ardennen met de schilderachtig gelegen steden Namen en Dinant en het door de oorlog zo beken de dorpje Bastogne. Tegen de avond bereiken we het Luxemburgse plaatsje Oiekirch, waar wordt overnacht. De route voor de derde dag is wel bijzon der aantrekkelijk. We zien in dit'land van donkere bergtoppen en groene riverdalen de oude stamslot der Oran jes, het sprookjesachtige plaatsje Cler- vaux en de beroemde watervallen van Coo. Via de industriestad Luik of Ver- viers kómen we 's avonds terug in het eigenland en overnachten in Valken burg. De laatste dag voert ons dan via een ook heel mooi deel van Nederland naar Noord-Holland terug. Deze reis (geheel verzorgd) kunt u meemaken voor het in verhouding zeer billijke be drag van ƒ72.50. Nog meer dagtochten. MOG meer dagtochten staan op ons programma, waarvoor nog kan wor den ingeschreven. We noemen een heer lijke trip naar Apeldoorn en de Veluwe op 14 Augustus 12 met diner en kof fie); op 18 Augustus bezoeken we de interessante bloemenveiling in Aals meer, het vogelpark Avifauna in Alphen aan de Rijn en gaan we een kijkje ne men op de grootste luchthaven Schip hol, die jaarlijks en terecht een zeer groot aantal bezoekers trekt. In 't fraai gelegen Groenendaal te Heemstede wordt gedineerd en dan gaat het via Haarlem en het schone Kennemerland huistoe. Deze gehele tocht weer vol ledig verzorgd kost slechts ƒ12.—. Op 20 Augustus brengt de bij vele abonné's al zo populaire krantenbus u naar Den Haag, waar het nog altijd boeiende panorama van Mesdag wordt bezichtigd. Over de grote en drukste verkeersweg van ons land rijden we dan naar Rotterdam om een boottocht door de uitgestrekte havencomplexen te maken. Ook de tunnels onder de Maas worden bekeken en op de terugtocht wordt in H-'tiiem of Amsterdam ge dineerd Kosten voor deze dag alles weer Inbegrepen 12.—, De laatste maal, dat wij in Augustus een ééndaagse tocht maken valt op 28 Augustus als we met onze reizigers trekken naar Loosdrecht, waar een oud kasteel wordt bezocht, dat vele bijzon dere kunstschatten bevat. Na een be zoek aan Hilversum trekken we naar de bekende ontspanning Oud Valke veen, waar een schone natuur en ge legenheden voor vermaak ons wachten. In Amsterdam wordt gedineerd en neen men nog wat gelegenheid om de stad te zjon. Het geheel voor de goed kope prijs van 10.50. Wü raden u aan (en natuurlijk hebt ge al besloten met Zo'n bijzondere krantenreis mee te gaan) zo spoedig niogeiyk uw opgave voor deelneming te brengen of te zenden naar het kan toor van onze krant, dat u uiteraard welbekend is. En voor het overige wensen wij u reeds van te voren veel genoegen. De twee NoordhoJUnder» hebben zich dus gisteren kranig geweerd. Zij staan beiden in hun afdeling aan de leiding, die echter met nog twee spe lers moet worden gedeeld. Geus speel, de tegen Terhal een fraaie partij dia hij besloot met een beslissende mat- aanval op de 26e zet. Brommer staat in de afgebroken partij tegen Wichers weliswaar materiaal voor, doch winst is in de stelling moeilijk- te bespeuren. Tegen Minnen nam hij een pionoffer aan verdedigde zich krampachtig en behield de plus-pion. Tot slot maakte een blunder van Van Minnen verder spelen overbodig- (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 29 Juli. In de eerste serie van de 100 meter rugerawl was onze landgenote Geertje Wielema een klasse apart. Met groot verschil op de Nieuwzeelandsr Joan Stowart en Mar- garet McDonald (G.B.), de voornaamste tegenstandsters in deze serie, tikte zij als eerste aan. Joan en Margaret behoef den zich echter niet te schamen, want de Robbenzwemster haalde met haar tijd van 1.13.8 het Olympisch record van Karin Harup met 0.4 sec. naar be neden. De uitslag van deze serie luidt: 1, Geertje Wielema 1.13.8; 2. Joan Stewart (N.Z.) 1.16.0; 3. Margaret McDonald (G.B.) 1.17.5; 4. Barbara Stark (V.S.) 1.17,9; 5. Gerda Olsen (De nemarken) 1,20.1; 6. Asta Haaranen (Finland) 1.21.7. Ook Ria van der Horri heeft haar serie van de rugerawl gewennen. Zij moest daarvoor met de Duitse Gertrud Herrbruck een felle strijd leveren. Eerst in de laatste meters kon Ria zich van haar concurrente losmaken. De uitslag van deze tweede serie luidt; 1, Ria van der Horst (Ned.) 1.17.0: 2. Gertrud Herrbruck (Duitsl.) 1.17.8; 3. Margaret Freeman (V.S.) 1,18,0; 4. Edith Groba Oliveira (Brazilië) 1.20.0; 5. Lenora Fisher (Ca nada) 1.22.9; 6. Irene Milnikiel (Polen) 1.25.5; 7. Doryth Gonsterssweller (Zw.) 1.26.5. In de derde en laatste serie van de 100 meter rugslag zwom Joke de Korte zonder zich volledig te geven, naar een ti.id van 1.15.8. De Zuid-Afrikaanse Joan Harrison won deze serie in 1.14.7. Zoals de zaken op het ogenblik staan is Joan Harison de enige zwemster die Geertje Wielema in de finale kan be dreigen. Nederland komt met de rug slag wel bijzonder goed voor de dag. Alle drie onze meisjes plaatsten zich in de finale, welke 31 Juli wordt gezwom men. De samenstelling is als volgt: Geer tje Wielema, Ria van der Horst, Joke de Korte, Joan Stewart, Margaret Mc Donald, Barbara Stark, Gertrud Herr bruck en Joan Harrison. De uitsSag van de laatste serie is: 1. Joan Harrison (Z.A.) 1.14.7: 2. Jo- kede Korte (Ned.) 1.15.8; 3. Pauline Musgrove (G.B.) 1.19.6; 4. Magda Hu- nyadfi (Hong.) 1.19.6; 5. Coralie O'Con- nor (V.S.) 1.19.8; (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 29 JULI. - Nu de Ame rikaanse sprinter en Olympisch kam pioen Remigino, heeft toegezegd aan de revanchewedstrijden te Amsterdam, deel te zullen nemen, komen de drie snelste sprinters van de Olympische Spelen 1952 naar de Nederlandse hoofd stad. De 100 meter is namelijk als volgt samengesteld: Remigino (V.S); Mc, Kenley (Jamaica); Mc. Donald Bailey (G.B.); Dillard (V.S.); Labeach (Ja maica); Stacey (V.S.) en de Nederlan ders Saat en Lammers. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 29 JULI. Tijdens de series van de sprint werden door ver schillende renners zulke fantastische tijden gemaakt, dat wij met angst en vreze de kwartfinales voor onze land genoot Hijzelendoorn tegemoet zagen. De Amsterdammer kwam in de kwart finale uit tegen de Duitser Potzenheim die nota bene 11.6 sec, voor zich liet afdrukken, een tijd waarop zelfs de meeste profs trots zouden zijn. Voor Hijzelendoorn was het geweld dat deze Duitser ontketende te erg en hij moest zelfs de Argentijn Gimenez de eer van de tweede plaats gunnen. De andere series in de kwartfinales werden resp. door Cox (Australië) 12,5 sec.; Pea- cock (Gr. Br.) n.7 sec, en Sacchie tlt.) u sec, gewonnen. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 29 JULI. Joris Tjcb- oes werd, volkomen volgens de ver zon 'ln'" in de halve finale van de hi^JTter..vrije slag, uitgeschakeld, Hij serie «ls laatste aan in de slechte tijd van 5.1.9. De Fransman r^as hijna een halve minuut sneiier De opvolger van Alex Jany «wam dan ook echter met een nieuV Olympisch record 4.33.1 uit de bus. Het ecord stond sinds Maandag op naam Z'wee<l Ostrand. In de finale, uooif» mor8en wordt gezwommen, aatsten zich de volgende zwemmers: u- (FrankrÜk); Ostrand (Zwe- den), Konna (V.S.); Wardrop 'Gr. n,.«' Ce- Lane iV.S); Moore (V.S.); pan) <Zuid"Afrika): Furuhashi (Ja-

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2