Hannie schonk ons derde zilveren medaille Ons polozevental in finale-poule MORGEN IN HELSINKI Prachtige tweede plaats in sterke tm'i "Jhuttf y finale 100 vrije slag Amateurisme Finish steide de jury voor puzzle Zuid Slavie werd mei de grootste moeite bedwongen Fanny Blankers onderscheiden M DE RADIOREPORTAGES M EEN 3-2 ZEGE IN „WATERWORSTELPARTIJ" Strafworpen benut Haar verdiensten erkend ZUIDSLAVISCH PROTEST Irma Heyting werd ais zesde geklasseerd DINSDAG 29 JULI 1952 KL «inden wij het bijzonder opwek- kend en zelfs verfrissend eens royaal enthousiast te worden bij een uitnemende Nederlandse prestatie, wij pogen niettemin iedere uiting van sportverdwazing te weren in de over tuiging, dat er elders op de wereld dingen gebeuren, die met verbroede ring niet zo heel veel van doen heb ben. Misschien zelfs omdat dat zo is, hebben we er plezier in op da daarvoor bepaalde uren aan de luid spreker te zitten, opdat we ook op deze manier een glimpje van da Olympische Spelen in Helsinki opvan gen, nademaal wij bij vroegere Spelen zelf tegenwoordig zijn geweest, gewa pend met vulpen en blocnote. Er zijn belangrijker dingen, zeiden we. Maar waarom moest gisterenavond de reportage van de waterpolowed- strijd tussen Nederland en Joego slavië onderbroken worden voor een „regeringsuitzending", die iets met de voedertoestand van vee te maken had. Dat hebben wij niet begrepen. Een akelige fout in de regie; heel wat erger dan de fout, die Syben van der Zee Zondag in zijn verhaal over de Marathon maakte, toen hij tot zes maal toe 42 Km wilde laten lopen in 2 minuten enz Een kniesoor overigens, die daar op let. Inmiddels zijn verschillende Neder landse deelnemers aan de Spelen naar huis teruggekeerd. Zo kwamen de hockeyers op Schiphol aan. Zij gaan hun taak in het burgerleven weer op zich nemen. Het was een hele rus tige aankomst, zonder fanfares en zon der open rijtuigen. Het zilver zat in de koffertjes; Drijver's hand nog al tijd in. verband. „Tijdens de Wedstrij den heb ik mijn blessure volkomen vergeten", stelde de pittige back van het elftal vast, wiens nagel van zijn vinger is gescheurd! En mr. Dick Esser, piloot bij de K.L.M. merkte op, dat het goede ama teurs betaamt terug te keren als de sportieve taak is vervuld. Waar zou de hockeybond ook het geld vandaan halen? Zoals onze lezers weten, wordt er bij hockeywedstrijden voor de com petitie geen entrée geheven, behalve op Klein Zwitserland in Den Haag, waar de gemeente een vinger in de pap heeft. Dat amateurisme is ook in de toe spraak van de heer Lotsy tot de pers op tafel gekomen. Het is bekend, dat de heer Lotsy een strijdbaar voor stander van de pure amateuristische status. De vraag is al meer gesteld of dit echte amateurisme vol te houden is, indien ontzaglijke bedragen aan toegangsbewijzen de verenigingskassen binnenkomen. Toen de Nederlandse chef de mission sprak over de voor bereidingen voor de Spelen in andere landen, wilde hij uiteraard zeggen, dat deze training nog nauwelijks amateuris tisch kan worden genoemd. Inderdaad, Wij geloven niet, dat de deelnemers aan de Spelen, die tot fantastische re sultaten zijn gekomen, deze successen hadden bereikt, indien zij sport had den bedreven naast hun werk. De Ne derlandse sportsman is zeker niet in ferieur aan zijn buitenlandse collega. De voorwaarden evenwel, waaronder in andere landen Amerika, Rusland en de Oost-Europese wordt geoefend zijn zóveel gunstiger, dat Nederland in 1956 eigenlijk bij voorbaat wel kan inpakken. Tenminste, indien men van het standpunt uitgaat, dat de deelne mer althans enige kans op een goed resultaat moet hebben. Het is begrijpelijk dat wij tijdens de Spelen deze verschillen vergeten. De sportieve prestatie wordt er ook niet minder van; maar een vierde plaats voor een Nederlander is dan, vergelij kenderwijs veel meer waard dan de eerste van een buitenlander, die zorg vuldig ik opgekweekt. Vandaar, dat de door de Nederlanders behaalde me dailles, amateuristisch gezien, haar ge wicht in 18-karaats goud waard zijn. Maar buiten twijfel staat voor ons, dat het Internationaal Olympisch Comité, daartoe gestimuleerd door het Nederlandse Olympische Comité deze kwestie dient te bestuderen, opdat de kansen niet geheel ko men te liggen bij de sportbeoefening in die landen, die het verschil tussen amateurisme en semi-professlonalis- me of beroep niet zo nauw nemen. De andere mogelijkheid is, dat Ne derland het voorbeeld der groten gaat volgen. Op dat ogenblik gaan even wel financiële kwesties een overwe gende rol spelen. En de uitzending van de huidige Nederlandse Olympische ploeg is voor een deel al met dubbel tjes bij elkaar gespaard. Het laatste woord hierover zal nog wel niet zijn gesproken, terwijl boven dien ernstig zal moeten worden na gegaan, wat er aan de lichamelijke en geestelijke voorbereiding van onze mensen heeft ontbroken. (Van een. speciale verslaggever) HELSINKI, 28 Juli. Het mag dan geen goud geweest zijn, dat geblonken lieei't in de handen van een Nederlandse deelneemster aan de Olympische Spelen; de positie van ons kleine landje, waar de condities voor een Olympische training zoveei ongunstiger zijn dan elders, Iaat eigenlijk nauwelijks toe, dat wij een gooi doen naar de hoogste ogen. Ziet ge, wat voor anderen goud betekent, is voor ons zilver, zelfs heel wat meer dan dat. Ge moet op de hoogte zijn van de per soonlijke opofferingen, welke iedere Nederlander in Helsinki zich heeft moeten getroosten om sportief en mentaal op redelijk peil te komen, om op volle waarde te schatten wat dat zilver wil zeggen. Vandaag behaalde een Nederlands meisje de derde zilveren medaille. En wij schrijven niet dan met de grootste bewonde ring over de prestatie van Hannie Termeulen, die tweede werd op de 100 m vrije slag, omdat dezelfde zwemster in 1948 in Londen ernstig teleurstelde, daarna een periode van teruggang doormaakte, maar die zich ten slotte onder leiding van Frits Happcr met ijzeren wilskracht heeft opgewerkt tot de wereldklasse, waar uit Olympische kampioenen voortkomen. Naast dit prachtige succes de teleur stelling om Irma Schuhmachcr, een der hechte steunpilaren van de Nederlandse damèszwemploeg. Zij bracht het niet verder dan een zesde plaats in de finale, in een tijd, welke voor haar doen niet bijzonder kan worden genoemd. Wij had den haar méér, véél meer gegund nu zy binnenkort voor goed naar Australië vertrekt. Maar haar naam zal blijven leven temidden van al die vertrouwde namen, die het Nederlandse dameszwemmen in het buitenland zo gevreesd hebben gemaakt. Het is een geweldig opwindende finale geweest. Het verschil in aankomst tussen zes zwemsters was zó gering, dat de jury tien volle minuten nodig had om de uitslag te berekenen. In seconden uitgedrukt was nummer vijf 0.3 lang zamer dan de Olympische kampioenen.In dat illustere gezelschap en voor de ogen van Prins Bernhard de prinsessen Beatrix cn Irene, de Hertog van Edin- Lurgli en de Hertogin van Kent werd Hannie Termeulen tweede. Wat willen we eigenlijk meer? Teleurstellingen en vreugden zön Nederland vandaag toegevallen: de zeilers hebben niet aan de verwachtingen kunnen beantwoorden; de kanoërs legden beslag op twee vierde plaatsen. Mevrouw v. d. Anker-Doedens kon haar succes van 1948 niet prolongeren. De waterpoloërs zijn klaarblijkelijk grootse dingen van plan. Vandaag versloegen zij de venijnige Zuid-Slaven, die zich niet van uitermate sportieve kant hebben laten zien. zy hebben zelfs geprotesteerd over de wedstrijdleiding. Het is te hopen, dat de jury deze heren duidelijk zal maken dat men in de sport nimmer over een scheidsrechter klaagt. „The umpire is always right", de scheidsrechter heeft altijd gelijk, zeggen de Engelsen. Indien men daaraan niet vasthoudt, is, wat je noemt, de hond los. verscheen en de spanning verbrak. Gedurende «lie tijd liepen de zwem ster» nerveus over het perron en de fotografen en filmmensen maakten voor de zekerheid van alle finalistes alvast een opname. Slopende onzekerheid I ANGZAAM verstreken de minuten en nog steeds werd geen uitslag be kendgemaakt. Op de tribune was men het er echter over eens geworden, dat de jeugdige Katalin Szoke de gou den medaille had gewonnen. Maar wat waren de plaatsen van de Nederlandse deelneemsters? Was Hannie Termeulen tweede of derde, of vierde misschien? Eindelijk maakte de jury aan deze on dragelijke onzekerheid een einde. Ka talin Szoke Olympisch kampioene, Hannie Termeulen tweede, Judith Ternes derde, Joan Harrison vierde, Joan Alderson vijfde, beiden in dezelf de tijd als Ternes en zesde Irma Hey- ting-Schumaeher. Éven was er teleurstelling over de plaats, die Irma was toegewezen, maar spoedig moest zij het veld ruimen voor de vreugde over de zilveren medaille van Hannie Termeulen. En toen even HELSINKI, 28 Juli. Spelers, scheidsrechter en publiek hebben er vandaag In het Olympisch zwemstadion tijdens de wedstrijd van het Nederlandse water- polozevental en Zuid-SIavie van kunnen lusten. Want er werd eigenlijk geen polo, maar waterworstelen gespeeld; het waren geen zeventallen, die tegen elkaar optornden maar veertien mannen, die onderling een robbertje vochten volgens het systeem van „alles mag", als de scheidsrechter het maar niet ziet. Het ongeluk was, dat deze scheidsrechter, een Belg, véél niet zag, en van wat hij wél zag, zag hij véél verkeerd! Dat had het publiek, duidelijk in twee „jellende" kampen verdeeld, ook gauw in de gaten en zodoende floot de ene helft als de andere applaudisseerde of juichte en omgekeerd. die arme Delahaye, die zielige Poule B 6 Hongarije 3 3 0 0 24— 4 Rusland 2 1 0 1 6— 7 2 Egypte 3 1 0 2 7—14 2 Duitsland 2 0 0 2 3—14 0 Poule C Nederland 3 3 0 0 19— 6 6 Zuid-SIavie 2 1 0 1 11— 4 2 Zweden 2 1 0 1 8— 9 2 Argentinië 3 0 0 3 6—2o 0 Poule D Belgie 3 3 0 0 10- 3 6 Spanje 3 2 0 1 11— 8 4 Zuid-Afrika 2 0 0 2 1— 7 0 Brazilië 2 0 0 2 5— 9 0 TN deze heksenketel hebben de Oran- jemannen met 32 gewonnen en jujn ze zodoende als eersten geëindigd in groep C. Onze ploeg is nu zeker van een plaats in de volgende ronde, die in twee groepen van vier zal worden ge speeld. Dat zit er dus op en Cor Braa- sem en zijn mannen hebben de dag rust van morgen best verdiend. Trou wens er zullen een paar blauwe plek ken moeten worden gecureerd. Het is eigenlijk geen goede wedstrijd geweest. De Zuidslaviërs hadden zich kennelijk voorgenomen de Nederlan ders geen enkele vrijheid van bewe ging te laten. Zij hebben dit letterlijk opgevat, want zodra een Oranjeman begon te zwemmen, wriemelde een. tegenstander net zolang totdat er van hem, zijn tegenstander en de bal niets meer te zien was. Daarna doken ze op met boze gezichten! (Behalve de bal natuurlijk!) Het gekke was, dat buiten het water beide ploegen de beste vrien den waren. Maar erin Nu is waterpolo geen spel voor kin deren. Doch er zijn grenzen. Die staan in het spelregelboekje. Dat moet wor den toegepast door de scheidsrechter. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 28 Juli. Dat in Olym pische kringen de grote verdiensten van Fanny Blankers-Koen worden er kend, bewees vandaag de beslissing van het Internationaal Olympisch Co mité, dat de Coupe Taher Pasja aan onze landgenote wordt toegekend. De Coupe Taher Pasja is niet een erken ning van sporticf-technische capacitei ten van een athleet, maar meer het be- wyzen van dankbaarheid cn erkente lijkheid voor de wüze, waarop Fanny Blankers-Koen de Olympische gedach ten op het sportveld heeft proberen te verwerkeiyken. Dc Coupe Taher is tot nu toe slechts één keer uitgereikt, n.1. aan de Belgische schermer Anspach. De Coupe Olympique, in 1906 door De Coubertin gesticht, is voor 1952 toe gekend aan de stad Oslo voor de prachtige organisatie van de Olympi sche winterspelen. Maar die arme Belg, wist met zoveel strijdlust kenne lijk geen raad. Hij floot maar wat, alsof hij een partij blies in een atonaal muziekstuk van Bertus van Lier. Net of hij er niet bij hoorde; alsof hij in zijn eentje en louter voor eigen genoe gen een solo weggaf. Hij heeft toch wel gemerkt, dat er veertien spelers op zijn beslissingen lagen te wachten, want soms keerde hij tot de werke lijkheid terug. Inmiddels had het spel voortgang gevonden. De Zuidslaviërs combineer den beter en zodoende kwam het Ne derlandse doel nogal eens in gevaar. Maar keeper Van Gelder was in groot se vorm en hield er alles uit. De tegen standers begingen de fout Van Fegge- len los te laten. Dit werd hun nood lottig, want op een ogenblik kreeg deze langarm een bal van Braasem te pak ken en toen was het tevens 10. Na de rust was het vrolijk verder worstelen geblazen. Gezwommen werd er niet. De kleine Smol werd af en toe gemangeld en in de watten gelegd door de reus Stakula. Daar was geen vechten tegen. Toen Braasem zich ver giste en de bal aan een tegenstander moest afstaan, was het tegelijk 1—1. De spanning steeg. De yells werden heviger. Het gefluit was niet van de lucht. Van Feggelen kreeg een optater van Brainovic, weike laatste uit het v. oter werd gestuurd. De Nederlander benutte de strafworp, 2—1. Even later was er weer wat aan de hand. Tijdens een worsteling voor het Nederlandse doel. floot Delahaye voor een ove;-i>-eding door een Nederlander. Terecht. Van Gelder had de bal te pak ken en liet hem los om hem naar een tegenstander te gooien, opdat deze de vrije worp zcu kunnen nemen. Maar de midvoor van de Zuidslaven scheen niets gehoord te hebben en deponeerde de bal in het net. Tot ieders ontzetting keurde de scheidsrechter dit doelpunt goed. En toen begon de strijd opnieuw in alle hevigheid. Nederland was het gelukkigst, want uit een nieuwe strafworp scoorde Van Feegelen de winnende goal. Een reclame voor waterpolo? U kunt me nog meer vertellen.... Maar Ne derland won. Het zijn ten slotte ook geen kleine jongens De uitslagen van vandaag luiden: Poule A; Oostenrijk—Groot Brittan- nie 3-3; Italië—Verenigde Staten 3-2. Poule B: Rusland—Egypte 3-2; Hon garijeDuitsland 9-1. Poule C: Nederland—Zuid Slavie 3-9; Zweden—Argentinië 7-2. Poule D: Snanie—Brazilië 6-4; Bel- ®ieZuid-Afrika 40. De standen in de poules zijn thans: Speciale berichtgeving HELSIKI, 28 Juli Na afloop van de waterpolo wedstrijd Nederland Zuid Slavie, hebben de leiders van het Zuidslavische zevental een protest bij de waterpoloboard ingediend. Het pro test gaat tegen de leiding van de Bel gische scheidsrechter Delahay, die naar de mening van de protesterende partij, opzettelijk beslissingen in het voordeel van de Nederlanders zou hebben genomen. De waterpoloboard heeft het protest in ontvangst genomen en besloten het Dinsdagmorgen te behandelen. Foule A Italië Ver. Staten Groot-Britt. Oostenrijk 15— 6 10— 6 9—15 4—11 De onlangs tot Amerikaanse ge naturaliseerde zwemster van Ne derlandse oorsprong, Delinia Meu- lenkamp, van wie men hoge ver wachtingen koestert. J7rgens in Amsterdam zal vanavond een zwemcoach in geluk wedijve ren met het meisje, dat zich na ln 1947 haar hoogtepunt te hebben ge had, thans vijf jaar later weer tot de topklasse heeft opgewerkt. Zijn naam is Frits Happel, de man, die Hannie Termeulen in de afgelopen maanden heeft getraind en er in is geslaagd zijn pupil tot een succesvolle terug keer in het internationale milieu te brengen. Frits kan over zijn pupil te vreden zijn. De wijze, waarop Hannie in de zeer sterk bezette finale 100 me ter vrije slag, de nieuwe Hongaarse ster, de jeugdige Katalin Szoke naar de kroon stak en het zwemfenomen Judith Ternes, de Amerikaanse Ma nies Stepan, de Britse Angela Barn- well, de Joans Aldersonen Harrison en onze grote favoriete Iirma Hey- tmg-Schumaeher, zij het dan met mi niem verschil, klopte, tekent haar niet alleen als een van de beste vrije slag zwemsters van het ogenblik, maar bo venal als een goed fighter. j-JET was een zeer opwindende race, waarin tweemaal het startschot klonk. Toen de HDZ-zwemster tussen Katalin Szoke en Joan Aldersen van de Verenigde Staten met aan de lin kerhand van de Amerikaanse Irma Heyting-Schuhmacher had plaatsge nomen, veroorzaakte zij een valse start. De tweede maal was de start echter goed. Judith Ternes ging er met haar korte vinnige slag in hoog tem po tussenuit en na dertig meter lag zij bijna een volle lengte op de rest van het veld voor. Hannie Termeulen, Ir ma Heyting, Joan Alserson, Joan Harrison en Katalin Szoke volgden op één lijn maar toen de meisjes keerden had Hannie Termeulen Judith Ternes al bijna ingehaald. Mariles Stepan (VS) en Angela Barnwell (Gr. Br.) lagen toen reeds in geslagen positie. Bij elke vijf meter wisselde de positie van het leidende zestal. Halverwege de laatste baan leek Hannie Termeu len iets voor te liggen, maar Irma was op dat moment bijna een halve arm lengte teruggevallen. Het was voor niemand met zeker heid te zeggen in welke positie de zwemsters de laatste 20 meter afleg den en toen de voorste zes na een flitsende eindspurt haar handen tegen de hassinwand sloegen, was men nog •wen wjjs. De horloges zouden het dus moeten uitwflzen. Maar zelfs met be hulp van de ehronometers was het voor de jury biykbaar een moeilijke taak een rangorde vast te stellen, want het duurde zeker tien minuten vóór het resultaat op het scoringhord KATALIN SZOKE later het Japanse lid van het Interna tionaal Olympisch Comité, Takaishi Shingoroo, de medailles overhandigde aan de drie gelukkig lachende meisjes op het erepodium en aan een der ere- masten de Nederlandse driekleur sta tig omhoog ging naast de dundoeken van Hongarije, was iedereen tevreden. Hannie zelf was natuurlijk het meest in de wolken. „Het was voor mij een geweldige verrassing,", vertelde zij ons terwijl zij met de medaille en de grote bos anjers in de handen, de gelukwen sen in ontvangst stond te nemen. „Ik had na die fantastisch snelle halve finales nooit gedacht, dat ik een kans zou maken tegen die snelle Amerikaan' se en dat Zuidafrikaantje. Jullie moe ten me nog maar eens goed knijpen, want ik krijg steeds zo'n idee, dat ik droom". „Heb je altijd zo'n dorst wan neer je droomt?" vroeg iemand, toen zij even later een flesje cola aan de mond zette. „Nee, ik begin nu toch te geloven, dat het echt is", was lachend het antwoord en temidden van haar zwemvriendinnen verdween Hannie naar de kleedkamers. De officiële uitslag van de finale was: 1 en Olympisch kampioene: Katalyn Szoke (Hongarije) 1.06.8; 2 Hannie Termeulen (Ned.) 1.07.- 3 Judith Ternes (Hongarije) 1.07.1; 4 Joan Harrison (V.S.) 1.Ö7.1; 5 Joan Alderson (V.S.) 1.07.1; 6 Irma Heyting- Schuhmacher (Ned.) 1.07.3; 7 Mariles Stepan (V.S.) 1.08—: 8 Angela Barr- well (Gr. Br.) 1.08.6. Heren HELSINKI, 28 Juli. Het programma van de Olympische Spelen voor morgen vermeldt de vol gende evenementen: Zwemmen 100 m Rugslag (series). 100 m Vrije slag Heren (finale). 100 m Rugslag Dames (demi-finales). 1 x 100 m Dames (series). Sehoonspringen. Waterpolo. Ruitersport: Dressuurproef. Schermen: Sabel Team-wedstrijd (demi-finales en finale). Basketball: Tweede series. Boksen: Klassificatie- wedstrijden. Om 12.45 uur is via Hilversum I (402 m) een radioreportage to beluisteren over de paar densport, series 4 x 100 m vr(je slag heren, een beschouwing over de kanowedstrijden en een reportage van het wiel rennen. Om 18.00 uur worden over dezelfde zender reportages gege ven van paardensport, boksen, finale 400 m vr\je slag heren en demi finale 100 m rugslag dames. De drie winnaressen van de 100 m. vrije slag op het ere-podium. Links onze landgenote Hannie Termeulen. die tweede 'werd naast Katalin Szoke en als derde Judith Ternes (Telefoto)

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3