Suomi is het sterkste kanoland f Piin. Pain, Pom in het nieuwe huis X|^OLYMPISCHESPELEN 1952 - HELSINKI Van Klaveren boksle in fraaie siijl Joris Tjebbes klopt op deur van zwemmers-Mekka Hein van der Zee trof in eerste ronde een te sterke Rus Zaankaniers Koch en Klingers tegenover een overmacht iWuduMMexi BzeMjeA Geen geschenk voor jarige Lida v. d Anker Onze topprestaties: twee vierde plaatsen Trainentrainen Zes medailles voor Finland Maar zal zeker niet worden toegelaten Oestrand in recordtijd over de 400 meter Het is moeilijk schermen met de Mangiarottis Hongaar Takacs won het silhouet schieten De jury beoordeelde kwaliteit LAST VAN JEUK? Browning Ver. St. sprong het schoonst PATRICIA WENTWORTH Het Radioprogramma DINSDAG 29 JULI 1952 (Van een speciale verslaggever) HELSINKI, 28 Juli. Geen goud vil™- 11 I Ziedaar het ietwat z"ver brons voor onze kanovaarders. Uara en^ddelawsters hun ranke £ja\7 en'dC Hb,fte Pcdde' de baan dirireerdon KaJaks en Canadese kanos m ijltempo over wareiTde "fgst welk^ de v Plaitsen' twee a«htste plaatsen en een negende wetaig gescheeld Z a J^on(ien binnenslepen. Toch heeft het gevierd met een hrnn«ni mam oedens bad haar dertigste verjaardag kaa^^eveneens met^d a Wim van der Kroft had dp Nederlandse m^hte me\ ten ??nUhin?^ ulePr«s verbied. Beiden waren evenwel niet bij nn de vferde en alSnl oi n crc"metaal zeker te stellen. Zij eindigden Klingers kwamen in de finsfi™ ïr ?!aats- °nze populaire .Zaankanters Koch en trnfiet ten wmfe e Jr K-2-klasse tegenover een overmacht te staan. Zij «n2h athüf dit tweetal Zweeds£ P1.0?^ V1 topvorm en gleden in een spannende Hongarije als achtste tloo^de'ftnish! Oostenrijk, Noorwegen. Frankrijk en als de korte baan. 'Stroemberg snoepte Frederiksson op de 10 km het Olym- P'sche kampioenschap af, maar op de 1000 m. nam de Zweed, die des mor- gens in de serie opnieuw geklopt was, in de tijd van 4 min. 7.9 sec. revanche. Dat Van der Kroft deze beide pijlsnel le kanovaarders niet zou kunnen hou den, stond bij voorbaat vast, maar dat de Fransman Gantois die hij 's mor gens in de heat had geklopt, hem voor bij ging, was een tegenvaller. Van der Kroft maakte bijna dezelfde tijd als in de serie; 4.20.8 tegen des morgens 4.20.3. De uitslagen waren: K I Dames 500 m: 1 en Ol. kampi oene: Sylvia Saimo (Findand) 2 min 18.4 sec.; 2 Gertrude Liebhart (Oosten rijk) 2 min 18.8 sec.; 3 Nina Savina (Rusland) 2 min 21.6 sec.; 4 Lyda van den Anker-Doedens (Ned.) 2 min 22.3 sec.; 5 Bodil Svendsen (Denemarken) 2 min 22.7 sec. Onze kampioene maakte met de wind in de rug een tijd van 2 min. 22.3 sec. K 2 1000 m.: 1 en Ol. kampioenen: Wires en Hietanen (Finland) 3.51.1; 2 Glasser en Hedberg (Zweden) 3.51.1; 3 3 Raub en Wiedermann (Oost.) 3.51.4; In de K2-klasse had het Zaanse duo Koch en Klingers zijn heat gewonnen in de tijd van 3 min. 54,3 sec. Zij wer den op de voet gevolgd door de Hon garen Granek en Kulcsar en de Fran sen Graffen en Renaud, die resp. 3 min. 54.5 sec. en 3 min. 54,8 sec. no teerden. In de eerste heat hadden Zweden, Finland, Denemarken en Rus land evenwel een snellere tijd geno teerd, zodat het Zaanse team wist wat het in de finale kon verwachten. Hun verwachtingen werden niet beschaamd. Zij streden moedig, maar waren juist 114 lengte langzamer dan de vier ploegen Finland, Zweden, Duitsland en Oostenrijk, die bijna gelijktijdig over de finish lijn schoten. Vlak daarachter zaten bovendien nog Noorwegen, Frankrijk en Hongarije, zodat Koch en Klingers, die als achtste eindigden met een tijd, die 1% seconde slechter was dan die, waarmee zij des morgen hun serie hadden gewonnen. Denemarken volgde op de negende plaats. De nek aan nek race aan de kop eindigde bijna in een dead heat. De Finnen, die des morgens in het Zweedse duo Glasser Hedberg hun meerderen hadden moe ten erkennen, gingen in de finale met hoogstens enkele centimeters in de zelfde tijd van 3 min. 51.1 sec. met het goud strijken. Mevrouw Van den AnkerDoedens had na de series, die in de morgen uren waren gehouden op papier weinig kans. Vier van haar rivales hadden in de derde serie een snellere tijd ge maakt. Zij zelf was evenwel in een gemakkelijke serie geloot, welke zonder slag of stoot werd gewonnen, zodat ze alle hoop had, dat ze in de eindstrijd toch haar zilveren medaille, die ze vier jaar geleden uit Henley had mee gebracht, met succes zou kunnen ver dedigen. Daarbij werd ze gesterkt door de tijd van 2.19.—, welke zij onlangs in Ne derland had gemaakt en welke van ochtend voor niemand in de series was afgedrukt. Het is de jarige mevr. Van den Anker echter niet gelukt. Tot honderd meter voor het einde lag ze rog in vijfde positie. Met een fanatieke eindspurt wist ze de Deense Bodil Svendsen nog juist voorbij te gaan, maar de Russische Nina Savina ont nam haar met een kwart lengte voor sprong nog juist de bronzen medaille, en bleef dus 2,1 sec. beneden haar tijd van 's morgens, doch onder haar vorm van de beste race in Nederland. Van der Kroft in de L I-finale lag op de helft van de 1000 m. nog in der de positie achter de Finse wereldkam pioen Stroemberg en de Zweedse Olym pische kampioen van 1948 Frederiks son, die zich een klasse apart toonden. De twee noorderlingen domineerden beiden volkomen zowel op de lange 1 Schmidt en Nolier (Duits.) 3.51.8; 5 Mathiesen en Ostby (Noorw.) 3.54.7: 6 Graffen en Renaud (Frankrijk) 3.55.1; 7 Granek en Kulosar (Hongarije) 3.55.1 8 Koch en Klingers (Ned.) 3.55.8; 9 Dyg en Lind (Denemarken) 3.59.3 Koch en Klingers (Ned.) 3.55.8. C I 1000 meter: 1 en Ol. kampioen: Holecek (Tsjecho-Slowakije) 4.56.3; 2 Parti (Hongarije) 5.03.6: 3. Ojanperae (Finland) 5.08.5: 4 Havens (V.S.) 5.13.7; 5 Anderssan (Zweden) 5.15.0. C II 1000 meter: 1 en Ol. kampioen: Denemerken 4.38.3; 2 TsjechoSlowa- ki.ie 4.42.9; 3 Duitsland 4.48.3. K I 1000 meter: 1 en Ol. kampioen: Frederiksson (Zweden) 4.07.9; 2 Stroemberg (Finland) 4.09.7; 3 Gantois (Frankrijk) 4.20.1; 4 Van der Kroft (Ned.) 4.20.8; 5 Miltenberger (Duits.) 4.21.6. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 28 Juli. De chef d'équipe van onze kanoploeg, Jos Verwilligen, hoewel lichtelijk te leurgesteld, was van mening, dat de Nederlanders met ere ten on der zijn gegaan. Vergeleken bij vier jaar geleden is er sneller ge varen. Wat wij geleerd hebben, is, dat we nog intensiever moeten trainen. Hier in Finland beschikt men zelfs over een vastgelegde kano in het clubhuis, die des 'winters in een grote badkuip in het water komt te staan, zodat er ook dan actief gepeddeld kan worden. Wij in Nederland zijn pas een jaar geleden met de cen trale training begonnen. Daar mede zijn wij op de goede weg. Willen wij ons internationaal handhaven, dan zullen we die in tensieve centrale training nu niet moeten staken, maar voortzetten", aldus de heer Verwilligen. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 28 Juli. - Uit negen finales bij het Olympische kano- tornooi heeft Finland in totaal zes medailles gewonnen en zich daar mede het sterkste kanoland ge toond. Vier gouden medailles, 1 zilveren en 1 bronzen werden aan de Finse equipe overhandigd. De verdeling der medailles was «Is volgt: Heren: goud zilver brons Finland 3 11 Zweden 13 0 Tsj. Slowakije lil Frankrijk 1 0 1 Denemarken ICO Ver. Staten 1 0 0 Hongarije 0 2 Canada 0 Duitsland 0 0 3 Oostenrijk 0 0 1 Dames Finland Oostenrijk Rusland OPLOSSING KRUJSWOORDPUZZLE Horizontaal: 1 kompas. 5 winter, 10 rat. 12 dat, 13 la, 15 portret, 16 ml, 17 ode, 19 fut, 20 Nero 21 naar. 23 mode. 24 talon, 20 smaad, 27 motto, 29 liman, 32 Oder, 34 ren. 35 silo, 37 set, 40 nel, 41 te, 42 vennoot. 44 si. 45 Pan, 46 nor, 48 roskam, 49 streep. Verticaal: 1 kalon, 2 Mr, 3 pap, 4 atol, 0 idem, 7 nat, 8 T.T., 9 ruiter, 11 staal, 14 ade, 16 mud, 18 eremiet, 19 fortuin. 21 nadir, 22 roman, 24 tal, 25 non, 28 koster, 30 meent, 31 poliep, 33 Dee, 36 les, 38 Lena, 39 pont, 42 vak, 43 tor, 45 P.S., 47 re. OPLOSSING HERSENGYMNASTIEK 1, Rolletje munten, b.v. 40 kwartjes. 50 dubbeltjes of 100 centen; 2. „Renville"; 3. I J. Paderewski (1860-1941); 4. Streek in Vlaams Brabant, ten N.W. van Brussel; 5. Kalksteengebergte In Spanje, gedeelte van het Catalaans Gebergte; 6. In de Kleine Beer; 7. V. Quisling; 8. C. Spoelstra; 9. Het Ladogameer op de grens ven Rusland en Finland; 10. Muziekstuk voer acht verschillende partijen. (Speciale berichtgeving HELSINKI, 28 Juli Vier jaar ge leden was een tijd van 4.51.4 bij de 400 meter vrije slag heren voldoende voor een zesde plaats in de finale. Vandaag kwamen de specialisten op de Austra lische borstcrawl met een dergelijke tijd nauwelijks in aanmerking voor een plaats in de halve finale. De Ar gentijn Yantorno bereikte met zijn 4.54.5 net op het nippertje de halve eindstrijd. Hij was de zwakste van de 24 uitverkorenen. Joris Tjebbes was juist Iets sneller, 0,1 sec. en Nederland zal dus ook deze halve finale zijn ver tegenwoordigd. Maar dan ook beslist niet meer. De Haarlemmer heeft zon der enige twijfel klasse te kort om tot de finale door te dringen. QM bij deze Olympische Spelen in de finale voor de 400 meter vrije slag te komen is een tijd van om en nabij de 4.45 nodig. Zwemmers van dit ge halte waren er gisteren in voldoende mate op de startblokken verschenen en dan rekenen wij nog niet eens de heren die voorzichtigheidshalve niet al hun kaarten op tafel hebben ge worpen. Eén zwemmer was er die voor de series aan de start verscheen met de vaste wil om eens te laten zien waar toe hij in staat was. Het was de Zweed Oestrand, die met zijn machtige lange slag met een straatlengte voorsprong op zijn Hongaarse en Australische con currenten in de Olympische recordtijd van 4.38.6 sec. aantikte, ruim twee vol le seconden sneller dan de tijd waar mee de Amerikaan Smith in Londen één van zijn 38 gouden medailles voor zijn land veroverde. Smith had ditmaal verstek laten gaan. Wel waren de win naars van de zilveren en bronzen me daille Mc Bane (V.S.), en John Mars hall (Australië) naar Helsinki geko men. Mc Lane wón in soepele stijl zon der veel moeite zijn serie in 4.46.5. Marshall had 0.3 sec. meer nodig. -De ze jongeman, die enkele maanden ge leden wereldrecords aan de lopende band verbeterde moet echter tot meer in staat zijn. Voor een plaats in de fi nale zullen waarschijnlijk Wardrop (G.B.), 4.43.7. Tanaka (Japan) 4.44.3; Furuhashi (Japan) 4.43.3 en Moore (V.S.) 4.43.2 in aanmerking komen. Bovendien mogen wij in de halve fina les de nodige verrassingen verwach ten. Joris Tjebbes trof in de vijfde serie als voornaamste tegenstanders de Hon gaar Csordas en de Amerikaan Konno. De overige zwemmers waren niet in staat om beneden de vijf minuten grens te komen. De N-oor Olsen, een oudgediende, was beslist alleen naar Helsinki gegaan omdat het vlak naast de deur is en het starten van Bonacich, Paatsaloo en Cook moet meer als vlag vertoon worden gezien. Spoedig bleek, dat Csorda en Konno voor onze land genoot onbereikbaar waren. Hij moest met zich zelf een keiharde wedstrijd uitvechten om tot. een zo goed moge lijk resultaat te komen. Zoals gezegd, is hij daarin geslaagd, hoewel enkele tienden van seconden meer een plaats in de halve finale in de weg zouden hebben gestaan. De uitslag van de vijfde serie was: 1 Csordas (Hong.) 4 min. 45.7 sec., 2 Konno (VS) 4.47.9, 3 Tjebbes (Neder land) 4.54.4, 4 Bonacich (Arg.) 5.06.3, 5 Olsen (Noorw.) 5.08.6. 6 Paatsalo (Finland) 5.09.3, 7 Cook (Bermuda) 5.15.4. (Speciale berichtgeving). HELSINKI, 28 Juli. De familie Mangiarotti behoort niet alleen tot de beste degensehermers van Italië, maar heeft zich ook tijdens het Olympiseh sehermtornooi onderscheiden. E. Mangiarotti behaalde met zeven over winningen het kampioenschap, terwijl D. Mangiarotti met zes overwinningen de zilveren medaille in bezit nam. De officiële uitslag was: 1 en Olym pisch kampioen: E. Mangiarotti (Ita lië) 7 overwinningen, 2 D. Mangiarot ti (Italië) 6 overwinningen, 3 Zapelli (Luxemburg) 6 overwinningen. 4 Buck (Luxemburg) 6 overwinningen, 5 Sakovics (Hongarije) 5 overwinningen, 6 Pavesi (Italië) 4 overwinningen. Bo venstaande klassering werd verkregen na barrage. HELSINKI, 28 Juli. Het eindklas sement van het silhouet schieten, waarvoor de deelnemers 60 schoten op een afstand van 25 meter moesten los sen, luidt: 1 en Olympisch kampion: Takacs (Hongarije) 579 punten, 2 Kun (Hongarije) 578 punten, 3 Lichiardopol (Roemenie) 578 punten, 4 Valiente (Argentinië) 577 punten, 5 Linnasvuo (Finland) 577 punten. Om de tweede, derde, vierde en vijf de plaats werden barrages gehouden. 12. Moeder stond nog een ogenblik in tweestrijd, maar toen nam ze met een vastberaden gezicht de vulpen aan, die meneer Vossestaart haar al uitnodigend toegestoken had. „Kijk. zet U hier Uw handtekening maar, op dit stippellijntje" en gedienstig wees meneer Vossestaart haar het bewuste plekje aan. „Ja maarre...." aarzelde Moeder, „ok inoet toch eerst even dat contract doorlezen! Ik weet niet eens wat er in staat". „Ach wat, alle huur contracten zijn toch hetzelfde en al die geleerde termen, daar begrijpt U toch niets van. Zet U hier Uw handteke ning nu maar en U kunt er wat mij betreft morgen al intrekken". Moeder zette de vulpen op het papier en dte heer Vossestaart slaakte een zucht van verlichting. Zou hij nu eindelijk dat huis verhuurd hebben? Het had al bij na een jaar leeggestaan en dat was voor hem een grote schadepost geweest, maar hij wachtte zich wel om daar ook maar iets van aan .Moeder Woeffie te zeggen. Maar Moeder had nog meer op haar hart, want plotseling bedacht ze, dat ze niet eens wist hoeveel huur het snoezige huisje wel deed. „Mevrouw tje, wat doet die heer er nu toe", riep de heer Vossestaart ongeduldig, „wie vraagt er nu naar de huur, als-ie zo'n prachtig landhuisje kan krijgen!" (Speciale berichtgeving). HELSINKI, 28 JuU. Twee Neder landse boksers zijn vandaag in de ring geweest. Voor Henk van der Zee was het de eerste en laatste maal in dit Olympisch tornooi. HU werd door de sterke Rus Bulakov op punten versla gen, maar Piet van Klaveren plaatste zich, door een puntenoverwinning op de Canadees Roy Keenan, in de twee de ronde van de lichtweltergewicht- klosse. De wedstrijden van deze eerste dag blonken niet uit door kwaliteit. Op vallend was echter de verwoedheid waarmee gebokst werd en het incasse ringsvermogen waarvan de deelne mers over het algemeen blijk gaven. Polen, Finnen, Belgen, Pakistani, Ar gentijnen, Brazilianen vochten alsof hun leven er van afhing. DIET VAN KLAVEREN werd met twee stemmen voor en één tegen, tot winnaar uitgeroepen. De Nederlan der heeft zijn overwinning hoofdzake lijk te danken aan zijn bliksemsnelle en accurate linkse, waarmee hij zijn tegenstander tientallen mallen tegen neus en kin trof. Keenan, een massieve en trage Canadees, is er niet in ge- Bet die jeukende plekken met Débra- line. die de jeuk onmiddellijk stilt. En kort daarna is Uw huid weer volkomen gaaf. (Advertentie, Ing. Med.) HELSINKI, 28 Juli. Het Olym pisch kampioenschap schoonspringen heren (3 meter plank) is gewonnen door de Amerikaan Browning. Zijn puntentotaal bedroeg 205,29. Ook de zilveren en de bronzen medaille kwa men in het bezit van de Ver. Staten. Anderson werd tweede met 199,84 p. en Clotworthy derde met 184,92 p. Verder klasseerden zich: 4 Capilla (Mex.) 178,33 p„ 5 Brener (Rusland) 165,63 p. en 6 Busin (Braz.) 155,91 p. slaagd vat te krijgen op de zeer be weeglijke Nederlander. In de eerste ronde danste Van Klaveren in cirkels om Keenan heen, Het gevecht moest vlak na het begin voor vijf minuten onderbroken worden, daar een van de spankettingen „knock out" ging toen Van Klaveren zich terug wilde laten veren. Na de hervatting hield Van Kla veren het tempo zeer hoog. Hij ge bruikte zijn snelle linkse als een ra pier tegen de aanvallen van de Cana dees die geen oplossing kon vinden voor de raadsels welke hem in die eerste ronde werden gesteld. Bij een slagwisseling op korte afstand moest onze landgenoot enkele swings en hoekstoten incasseren, die echter niet op volle kracht doorkwamen. In de tweede ronde probeerde Keenan op korte afstand te komen. Van Klaveren was zich echter bewust van het ge vaar, dat school in een lijf-aan-lijf- gevecht met een tegenstander, die phy> siek sterker was. Bij een slagwisseltjg kwam een harde directe van Keenan goed door, met het gevolg dat Van Kla veren een bloedneus kreeg. Hoewel nerveus, kon onze landgenoot zich her stellen en prikte andermaal met grote zuiverheid zijn linksen door de verde diging van Keenan. In grote spanning werd op de uit slag van de kamprechter gewacht. Tot grote vreugde van de kleine Neder landse kolonie klonk door de luidspre ker: „Overwinnaar, Van Klaveren, Holland". Gelukkig voor onze landge noot moeten in de jury mensen heb ben gezeten, die oog hadden voor de superieure techniek van Van Klave hen, hoewel hij zeker niet de beste wedstrijd van zijn leven heeft gebokst. Hij zal in de tweede ronde uitkomen tegen de Ier Ference Milligam, die in de eerste ronde op punten won van de Iranees Afsharpour. Moos Linneman komt morgen in de ring tegen de weltergewicht Muller (Zwitserland) en Toon Pastor (half- zwaar) ontmoet de Hongaar Fazekas Leen Jansen (middengewicht) lootte voor de eerste ronde vrij. Reeds in de eerste ronde van zijn partij tegen de Rus Bukalov moest onze vlieggewicht Hen van der Zee enkele linkse hoeken in ontvangst ne men. Meteen wist de Amsterdammer met wat voor een tegenstander hij te maken had. Hij werd wat voorzichti ger, evenals de Rus, die bij de eerste schermutselingen eveneens de kracht van Van der Zee's vuisten moest erva ren. Het werd geen opwindend ge vecht omdat beiden hun dekking her metisch gesloten hielden en geen enkel risico wilden lopen. De eerste ronde ging volkomen gelijk op en het was bij 15) DOOR Ik was op school met Isabel en Margaret. Dat wil zeggen; Zij waren al grote meisjes toen ik nog klein was. Juffrouw Atkinson zei altijd, dat ze degelijk onderlegd waren. Randal was natuurlijk jonger: ongeveer van mijn leeftijd. Hij is nu politiecommissaris van bet district". „Ja ik had onlangs nog het genoe gen met hem in Londen te lunchen. Isabel is, zoals u wel weten zult, ook nog getrouwd..... haar man was we duwnaar met enige kinderen. Volgens mijn ervaring zijn zulke late huwelij ken dikwijls heel gelukkig; de mensen hebben dan geleerd, hun levensgezel te waarderen. Margaret was al in t hu welijk getreden toen ze nog maar even de twintig achter de rug had en ik moet zeggen, dat het óók best gegaan is". Zo praatten ze samen nog een poosje gezellig voort. Catherine en Rietta gingen samen naar huis. 't Was al erg donker, en er was nergens licht dan hier en daar een glimp, waar in één van de huizen aan het dorpsplein een go ('dijn wat. dordig was gesloten. Toen ze een eind weegs gevorderd waren, kreeg Cathe- Ine eensklaps de moed tot een vraag, iie haar op de lippen brandde: Hoor eens. Rietta, wat heeft James gisteravond tegen je gezegd? Sprak hij ,XRietta' dacht even na. maar vond geen reden om te zwijgen. Dus ant woordde ze naar waarheid: „Hij vroeg mij, of ik ook wist, welke regeling zijn moeder met jou had getroffen over het Poortgebouw". „Wat heb je gezegd?" „Dat ik het niet wist". „Anders niet?" vroeg Catherine, snel ademhalend. „Hij vroeg me ook nog omtrent het meubilair". „Wat dan?" „Of het gegeven was of geleend". „En wat heb jij toen geantwoord?" „Precies wat ik daarvóór al gezegd had: Dat ik het niet wist". Met een fel wanhoopsgebaar sloeg Catherina de handen samen. „Tante Mildred heeft me de meubelen gegeven. Dat weet je heel goed, ik heb het je enige malen verteld. Waarom heb je dat niet gezegd?" „Wat je me verteld hebt, is geen be wijs", zei Rietta, bruusk als zo dikwijls. „Je bedoelt, dat je me niet gelooft., als ik je zeg, dat ze me het meubilair heeft gegeven?" „Neen, dat bedoel ik niet, maar wel wat ik zei.... dat het geen bewijs is". „En welk bewijs wil ie dan?" Echt Catherine, om zoveel ophef over niets te maken! Rietta vroeg zich voor de zoveelste maal af, of de oude vriendschap heus nog de moeite waard was. Maar ja, als je iemand je hele leven gekend hebt en je in een dorp feitelijk deur-aan-deur woont, kun je weinig anders doen dan proberen je te beheersen. Zo koel mogelijk zei ze dan ook: ,,'t Gaat er niet om. wat ik wil, maar wat James verlangt. En dat is bewijs, iets, waaruit de bedoelingen van zijn moeder blijken. Hij vroeg ook, ef ze ooit iets had gezegd". „En wat antwoordde jij toen?" vroeg Catherine snel en knorrig. „Ik zei, dat zijn moeder me verteld had, jou het Poortgebouw te zullen ge ven, dat je de twee benedenkamers tot één mocht laten maken en dat ze ook dacht, je aan wat meubelen te helpen". „Nu, zie je wel! En wat zei hij dóar- van?" „Dat het van alles kon betekenen", antwoordde Rietta droogjes. „O!" klonk het woedend en toen: „wat beledigend!" Ze waren nu midden op het dorps plein, op het smalle voetpad, dat er doorheen liep. Hier bleef Rietta eens klaps staan. „Maar begrijp je dan niet, Catherine, dat je het zo nooit met James kunt klaar spelen? Je zult hem alleen maar tot doorzetten aandrijven. Hij be schouwt de hele kwestie als een zaken transactie...." „Jij verdedigt hem natuurlijk..,, dat kennen we", viel Catherine uit. Rietta voelde zich driftig worden, maar haar zelfbeheersing won het. „Ik verdedig hem nietik vertel je alleen, hoe hij de zaak bekijkt. Je weet dat tegenspraak hem altijd prik kelt. Tenzij hij erg veranderd is, kun je volgens mij het best je kaarten op tafel leggen ert hem de waarheid ver tellen". „Wat dacht je dan.... dat ik hem heb verteldleugens soms?" „Och Iets zo half-en-half", zei Riet ta kortaf. „Hoe durf je!" riep Catherine die vlugger doorliep, maar Rietta haalde haar in. „Je vroeg het me immers. Hoor eens, Catherine. waar dient het toe. zo door te draven? Je weet. evengoed als ik, hoe tante Mildred was, en, wat meer zegt, James weet het óók. Ze had wel eens aanvechtingen van zakelijk heid, maar meestal was ze niet te be naderen. Ze was een autocrate tot in haar vingertoppen en zo veranderlijk als een weerhaan. Als ze je zei, dat je iets van haar zou krijgen, meende ze dit misschien dat ogenblik en een dag later niet meer, of ze had het helemaél niet gemeend. En als je wilt weten, wat ik er precies over denk, nu dan: Ik geloof niet, dat ze heus bedoelde, je die meubelen voorgoed te geven sommige zijn daarvoor te kostbaar. Dat heb ik echter niet aan James ge zegd". „Maar je zult het hem zeggen". „Neen, hij heeft het me niet ge vraagd en als hij het wèl gedaan had, zou ik het toch niet hebben gezegd. Ik denk het alleen maar". Een paar minuten wandelden ze zwijgend voort. Toen stak Catherine de hand uit en greep Rietta's arm, ter wijl ze bevend zei: „Ik weet niet wat ik doen moet". „Doe wat ik je zeg; Leg je kaarten op tafel". „Dat kèn ik niet". „Waarom niet?" „Heus, het gaat niét; hij zou lastig kunnen worden". „Wat kan hij doen?" vroeg Rietta, m wier stem enige minachting voor Catherine's angsten doorklonk. „Als je hem niet uit zijn humeur brengt, zal hij waarschijnlijk de stuk of wat din gen van waarde terug nemen en jou de rest laten houden". „Rietta", hernam Catherine, zich nu waarlijk in een soort wanhoop aan haar vriendin vastklemmend, „ik doe het beste, je het maar te vertellen; het ls veel erger Ik.... nu ja.... ik heb sommige dingen verkocht". „O!" (Wordt vervolgd) HEIN VAN DER ZEE benadering niet te zeggen welke bok ser de beste papieren had. In de twee de ronde kwam de linkse directe van Van der Zee een enkele maal gevaar lijk door, maar prompt antwoordde Bulakov met een zware linkse hoek. Tegen het einde van de tweede ronde werd het eerst duidelijk dat de Ru* iets sterker was. Van der Zee moest door uitwijken en blokkeren een grote puntenachterstand voorkomen, waarin hij slechts ten dele slaagde. Vlak voor de gong plaatste de Rus enige hoek stoten, waar weliswaar weinig kracht achter zat, maar die toch punten op leverden. In de derde ronde hield Bulakov het initiatief en bleef bijna constant in de aanval. Ook nu weer moest Van der Zee een paar hoekstoten incasseren. De uitspraak van de jury lag voor de hand. Bukalov winnaar op punten zij het met gering verschil in een tech nisch behoorlijke partij, die echter ze ker niet tot de spannendste van deze middag behoorde. WOENSDAG 30 JULI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram.muziek. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws en weeberichten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. (9.359.40 Waterstanden.) 10.00 Boekbe spreking. 10.15 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram.muziek. 12.00 Ac- cordeonmuziek. 12.30 Land- en Tulnbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram.muziek. 12.45 Olympische Spe len. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram.muziek. 13.30 Voor de kinderen. 13.45 Gram. muziek. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Gram.muziek. 15.00 Idem. 15.20 Piano recital. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Amusementsmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: H. M. Laupman: „Nieuw-Guinea's Paradijsvogels". 18.00 Olympische Spelen. 18.30 Nieuws. 18.40 Vara-varia. 18.45 Pianoduo. 19.00 Mili taire causerie. 19.10 Roemeens Orkest. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Dansmuziek. 20.50 „De brug van Estaban", hoorspel. 22.25 Viool en piano. 22.45 „Over de ge dragingen der dieren", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM n, 298 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gra mofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram.muziek. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.muziek. 11.15 „Wiek wint", hoor spel. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Bedrijfs- dienst Stichting Alle Dag Kerk. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. In terkerkelijk Thuisfront. 13.20 Mariniers kapel. 14.00 Gram.muziek. 14.20 Geva rieerde muziek. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Viool en piano. 15.35 Gram.muziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 ïfjllitaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianoduo. 18.30 Kamerkoor en so listen. 19.00 Spectrum van het Chr. Or ganisatie- en Verenigingsleven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Gram.muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberich ten. 20.10 „V(jf Minuten". 20.15 Radio Philharmonisch Orkest en solisten. 21.00 „Zeebanket in miniatuur", klankbeeld. 21.30 Volksliederen. 21.50 Gram.muziek, 22.00 Clavecimbelrecital. 22.30 Internatio naal Evangelisch commentaar. 22.40 Gra mofoonmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 24.15— 24.00 Gramofoonmuziek.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 5