De deksel gaat van de put Het AVRO-comiiévan actie in de aanval Li "AKKERTJES Wederom een dag van fractie vergaderingen De Rode Deken als propagandist voor het communisme KoAt B&tJteJk. Zenuwpijn Critiek op bestuursbeleid Formateur Prof. Beel verwacht heden antwoord Besluit aandeelhouders nietig verklaard BROMMEND NAAR HET STADHUIS Nederlandse militairen schoten zeer zuiver D zssxttffiïs; ■-»- De bacteriënoorlog is zijn stokpaardje Kunst en cultuur Over personen is nog niet gesproken Marktoverzicht Purmerend Grave's kanon (3000 kg) verdwenen Wielrijder kwam ten val Nieuwe aanwinsten van het Rijksmuseum De richtprijs voor bacon wordt verlaagd Canada zal Engeland economisch steunen Generaal-majoor Grow voor zes maanden geschorst Britse manoeuvres nabij de Nederlandse grens Hoessein Makki naar de V.S. Mossadeqs program aanvaard (Van onze radio-medewerker) 70ALS wü gisteren nog in een gedeelte van onze editie hebben kunnen be- richten, is er een definitieve breuk gekomen tussen het dagelijks bestuur van de AVRO en het comité van actie uit de AVRO-leden. Na een eerste bijeen komst tussen partijen op Maandag 21 Juli zou gistermorgen de bespreking wor den voortgezet. Het is evenwel geen conferentie geworden, omdat de heer G. dc Glercq zich bepaalde tot het voorlezen van een verklaring, waarin werd mee gedeeld, dat op het Zaterdag gehouden „klein-appèl" van het algemeen bestuur van de AVRO aan het dagelijks bestuur opdracht is gegeven van elk verder contact met het comité van actie af te zien. het verzamelde personeel van de AVRO toegesproken. Bij deze gelegen heid zou hij zich zeer onheus over de Nederlandse pers hebben uitgelaten. Dat is niet verstandig van de heer De Clercq. Het zal immers op een gegeven ogenblik zover komen, dat alle kaarten open op tafel liggen. Op dat moment zal de vraag worden gesteld bij wie de AVRO veilig was: bij de heer Vogt, die overigens erkent fouten te hebben ge maakt. en wie maakt géén fouten? of bij het dagelijks bestuur varr de AVRO, dat gedurende de laatste maan den bezig is als scherprechter op te treden. Want het is duidelijk, dat de put steeds verder wordt opengetrok ken. En wat er te voorschijn komt, is beslist niet fris. Bij herhaling hebben wij geschreven, dat het AVRO-bestuur het recht niet heeft bepaalde dingen voor zich te houden. Het comité van actip heeft ons plechtig verzekerd, dat er niets méér is dan reedg is gepubliceerd en dat het bestuur zich steeds van termen als „in dien U alles wist", „dat kunnen we niet zeggen", ,er is nog véél meer" bedient om daardoor druk op het AVRO-per- soneel en op de AVRO-luisteraar te kunnen uitoefenen. Daarom tart het comité het AVRO-bestuur opening van zaken te geven. F)lt actie-comité, thans onder voorzit- terschap van ir. A. Ritys te Biltho- ven, heeft op een persconferentie zijn standpunt bekend gemaakt. Het is, o,a het zo kort mogelijk te zeggen (en lange uiteenzettingen maken de kwes tie nog ingewikkelder dan zij is), de bedoeling van dit comité de bij de statuten van de AVRO aan het dage lijks bestuur toegekende dictatoriale macht te doorbreken. Dit zal uiteraard moeten geschieden via de weg van statutenwijziging. Het zou on3 te ver voeren de thans vigerende statuten aan een nauwkeu rige analyse te onderwerpen. Een feit is, dat de AVRO-leden noch direct, noch indirect invloed op de gang van zaken kunnen uitoefenen. Natuurlijk was dit ook vroeger zo, doch in de jaren, dat er van ernstige geschillen in AVRO-kring geen sprake was, hebben de leden zich hun onmondigheid nim mer gerealiseerd. Nu evenwel blijkt, dat om tal van redenen moeilijkheden zijn ontstaan, is er geen AVRO-lid, dat rechtens het bestuur om verantwoor ding van zijn daden kan vragen. Het actie-comité heeft zich voorgenomen langs de wegen, die ter beschikking staan, aan deze toestand een einde te maken. De heer Ruys deelde mede, dat in brede kringen van AVRO-leden grote ongerustheid bestaat over de gebeurte nissen van de laatste maanden. Dui zenden brieven het getal ligt dicht bij de 10.000 zijn bij de secretaris van dit actie-comité binnengekomen. Het is evenwel geenszins de bedoeling deze briefschrijvers te adviseren voor hun lidmaatschap te bedanken. In tegendeel, het actie-comité heeft uit sluitend het belang van de AVRO voor ogen, doch het gaat niet aan. dat de leden van deze omroepvereniging geen enkele zeggenschap hebben. Wij hebben enige tijd geleden gepu bliceerd, dat de heer Vogt zich gedis tantieerd heeft van het actie-comité De heer Ruys verzekerde ons dan ook, dat het er hem niet om te doen is de heer Vogt in zijn oude functie hersteld te krijgen. Het comité heeft zich slechts ingespannen een aantal van de ernstig ste bezwaren tegen de gestes van het dagelijks bestuur te verzamelen en aan de hand daarvan de leden van de AVRO erop te wijzen, dat er met de belangen van deze omroepvereniging zeer zonderling wordt omgesprongen. Zaterdag j.1. heeft de heer De Clercq ZcAi treiterende, zagende pijn, die maar niet ophoudtdie Uw leven verstoort en U belet te werken l Verdrijf Uw pijn met een paar ...die helpen direct! J (Advertentie, Ing. Med.f Het comité van actie schroómt zijner zijds niet publiek te maken wat het weet. Zo is bijvoorbeeld in 1949 een statutenwijziging doorgevoeld, waarbij werd bepaald, dat de voorzitter van dé AVRO, de heer De Clercq, een bepaal de vergoeding mocht ontvangen. Deze is vastgesteld op f 9.000 —- uit de no tulen van de bestuursvergadering van 11 Maart 1950 blijkt, dat enkele be stuursleden tegen dit bedrag bezwaren hadden bovendien declareert de heer De Clerq een bedrag aan onkosten van f 25.000 per jaar. Contractueel is voor hem daarenboven een pensioen van f 5.000 vastgelegd. De algemeen secretaris, de heer Corver, ontvangt f 3400 per jaar, pensioen f 2500 en weduwen-pensioen van f 1500. Tn 1951 is namens de leden van dage lijks bestuur, algemeen bestuur en ge westelijke besturen een beeld voor de AVRO-studio aangeboden. Daarvoor was een bedrag van f 1200 bijeenge bracht. Uit de AVRO-kas moest f 29.000 worden bijgepast! In 1946 werd voor een bedrag van f 5 a 6000 aan vacatiegelden voor bestuursleden uit betaald, hoewel er geen vergaderingen werden gehouden. Uit deze en andere feiten leidt het comité van actie thans af, dat de belan gen van de AVRO en haar leden bij het huidige bestuur niet in goede handen zijn. Het moet dus zijn man daat ter beschikking stellen en aan een buitengewone ledenvergadering ge legenheid geven zich over het bestuurs beleid uit te spreken. Wij herhalen wat wij vroeger schre ven: wij vrezen, dat de geheimzinnig heid, die AVRO-bestuur, zomede de heer Vogt betrachten het vertrouwen in de AVRO ernstig zal schokken, hoe wel de "drie in het spel zijnde partijen om strijd verzekeren, dat zij het met de AVRO zo goed voor hebben. Er moet dus kennelijk grote schoon maak worden gehouden terwille van een onafhankelijke omroep in ons land. Wie heeft thans weer het woord? Rondom de kabinetsformatie (Van onze parlementaire redacteur) HINSDAG was opnieuw een dag van fractievergaderingen en reeds traditioneel geworden grote zwijgzaamheid van alle betrokkenen, 's Middags kwam de uitgebreide Tweede Kamerfractie van de K.V.P. onder voorzitterschap van prof. Romme gedurende vier uren bijeen. De vergadering van de beide fracties van de PvdA, welke drie uren in beslag nam, werd ook door enkele ministers, onder wie de minister-president, dr Drees, bijgewoond. Na afloop overlegden mr Don ker, dr Drees en de partij-voorzitter, de heer Vorrink, alsmede de heren Borger en Posthumus nog een half uurtje tezamen, wellicht met het oog op het opstel len van het aan prof. Beel te geven antwoord. De kalksteen-affaire De Haarlemse rechtbank heeft de op 12 Mei gehouden vergadering van aan deelhouders der Van Herwaarden's Kalkzandsteenfabriek te Hillegom nie tig en onwettig verklaard. In deze ver gadering werd de Raad van Beheer van de N.V. geschorst en vijf nieuwe leden van de Raad van Beheer be noemd, waarvan er één als directeur zou fungeren. De voormalige directeur van de fabriek, de heer J. A. van Her waarden, was het onmogelijk gemaakt op deze aandeelhoudersvergadering te verschijnen en zijn stemrecht uit te oefenen tegen welke gang van zaken hij bij de Haarlemse rechtbank een civiele procedure aanhangig maakte en daarbij de eis stelde tot ongeldigver- klaring van de op deze vergadering genomen besluiten. De rechtbank heeft hem thans in het gelijk gesteld. De nieuw benoemde leden van de Raad van Beheer werden veroordeeld tot de kosten van het geding (f 347.50) Gisterochtend is Rene Willink in Voorburg in het huwelijk getreden met mej. J. A. Schmidt. Dat de weg naar het stadhuis van deze bromfietsenpionier (hij snor de als free lance journalist met zijn bromfiets van de Sahara naar Lapland en doorkruiste Europa van Oostenrijk tot Ierland, van Portugal tot Finland en van Sicilië tot Noorwegen) niet op de traditionele wijze werd afgelegd mag men verwachten. Het koetsje was vervangen door een met bloemen ver sierde tandem met hulpmotor en het gevolg, voor het merendeel bromfiets enthousiasten, volgde in een lange stoet op een vijftigtal snorrende fietsen. Te Stettencamp (Franse zone van Duitsland), zijn intergealiieerde mili taire schiet wedstrijden gehouden, op pistool, lichte mitrailleur en geweer. De Ver. Staten. Frankrijk, Engeland, Noorwegen, Denemarken, Belgie, Luxemburg en Nederland hadden naar deze wedstrijden schutters afgevaar digd. Voor Nederland nam deel een ploeg) bestaande uit negentien man, zowel beroeps- als dienstplichtig per soneel. Het Nederlandse team be reikte het beste resultaat. Met 1620 punten veroverden onze landgenoten de eerste prijs, de „Generaal Leclerc- trophee". Tweede werd Engeland met 1554 pt„ derde Luxemburg met. punten. ZOTTEPRAAT IN CANTERBURY (Van. onze correspondent te Londen) Canterbury, dr Hewlett Johnson in Engeland beter bekend onder de naam „Red Dean" schijnt er nog steeds niet van overtuigd te 'in. dat hij zotteklap uitslaat. Sinds het Lagerhuis, de pers, kortom: het hela >- gekomen is, meent hy de kaaée! van do om zijn beschuldigingen in zün, dat hu zotiemap oust.,Iui gekomen tallen van zij" toehoorders d£ urv )ieeft al reeds vele klachten binnen keek, de aartsbisschop van CanKrb^>.t n misbruJk van z„n fulictie te maken, gekregen, waarin de deken wordt rekend mag worden, dergelijke nonsens uitkramen? Is hij een valse of een dwa lende profeet? Een man, die moedwillig de mensheid bedriegt, een naïeve, ver blinde idealist, of slechts een oude, se niele stumperd? Al deze vragen houden het Engelse publiek al sinds veertien dagen bezig en het is niet gemakkelijk er een antwoord op te geven Reeds van kindsaf staat dr Johnson als een excentrieke figuur bekend met uitgesproken linkse sympathieën. Na een tijdlang als ingenieur in een fabriek te hebben gewerkt voelde hij plotseling de-roeping predikant te worden. Éen paar jaar later teklom hij de kansel en door de invloed van de eerste socialisti sche kabinetsformateur, Ramsay Mac- doland, werd de inmiddels gepromo veerde predikant tot deken van Canter bury benoemd (1931). In deze hoge functie bezocht hij vrijwel alle Angli caanse kerken op de wereld. Sinds enkele jaren is de „Red Dean" ook een geregeld bezoeker van Rusland en an dere landen achter het IJzeren Gordijn, waar hij als een koning ontvangen en behandeld wordt. Waarnemers zijn nu van mening, dat de communisten op de ijdelheid van de grijsaard hebben gespeculeerd en er onder veel moeite in geslaagd zijn van hem een waardevol propaganda-werk- tuig te maken. Het is b.v. tekenend, dat alles, wat dr Johnson in het nadeel van het Westen uit. door alle commu nistische radio-stations wordt uitge zonden. .Vrijheid van spreken," heeft Chur- chill naar aanleiding van het optreden van de „Red Dean" in het Lagerhuis verklaard, houdt ook het boze in van alle dwaze onplezierige en venijnige dingen, welke gezegd worden." Deze gevleugelde woorden geven, op zich zelf genomen, al aan waarom de Britse regering niet tegen deze kerkelijke hoogwaardigheidsbekleder wenst ojj te treden. Alleen als dr Johnson een eccle siastische of burgerlijke wet breekt, kan hij uit zün functie ontheven worden. En men mag aannemen, dat de „Red Dean" op dit punt minder dwaas is, dan hij de Engelsen doet geloven. QVER de beschuldiging, dat Amerika bommen met geïnfecteerde insecten boven China heeft uitgegooid, behoeven we slechts weinig te zeggen Al maan denlang maken de communisten propa ganda met deze leugen, en de zoge naamde bewijzen, welke de „Red Dean" na terugkeer uit Peking aan de pers voorlegde zijn Eigenlijk te belachelijk om herhaald te worden Toen wij dr Johnson in volle ernst hoorden bewe ren, dat de Chinese kinderen er met eetstokjes gewapend op uittrekken om de afgeworpen insecten te vangen, vroe gen Ve ons af, of die oude, verblinde man daar voor ons wel wist, waar hij het over had In feite beschreef hij de bacteriologische wapenen welke de Ja panners in de dertiger jaren tegen China hebben gebruikt Dat deze wa penen reeds lang verouderd zijn en in een moderne bacteriën-oorlog nooit ge- bfuikt zullen worden, scheen niet tot hem door te dringen De holheid van dr. Johnson'g bewe ringen komt echter nóg duidelijker naar voren, als men weet. dat Amerika tot drie maal toe heeft voorgesteld een neutraal onderzoek naar de leugenach tige aanklacht der communisten in te stellen. En het behoeft wel geen com mentaar, waarom dit voorstel even zo vele malen door de Chinezen en Russen is afgeslagen.... Valsaard of stumperd jLJOE kan een man dan, die vanwege zijn leeftijd, zijn opvoeding en zijn functie tot de wijzen van het land ge- 1318 r\E formateur heeft namelijk de vier fractie-voorzitters tijdens de bijeen komst van Maandagmiddag verzocht hem Woensdag in de loop van de dag te laten weten, of hij aan de hand van wat werd medegedeeld, op hun ver dere medewerking aan de formatie kan rekenen. Naar thans is bekend geworden, heeft prof. Beel niet zo zeer een scherp omschreven voorstel Er was gistermorgen een iets groter aanbod van vette koeien, waardoor de handel in de vroegte kalm begon, doch daar er heel wat slagers waren, ging het vrij goed al worden de prijzen langzamerhand wel iets lager. Op de geldemarkt was het nog een kalme gang, de goede gebruiks- beesten staan nog te hoog. Op de ver se markt was wel belangstelling maar ook hier een kalme gang. Voor het kleine aanbod van pinken was de be langstelling niet groot. In de vroegte ging het bij de nuchtere kalveren heel goed. Later op de dag zakten de prij zen iets in. Voor de fokkers was de vraag veel geringer, weinig kopers lage prijzen. Vette kalveren minder goed, wel enkele beste beesten, stug. Hoewel de wolveemarkt aardig be zet was, vlot het er nog steeds niet. Zowel schapen als lammeren stug. De verkopers op de vette varkensmarkt konden meer tevreden zijn, klein aan bod. Handel vlug bij standvastige prij zen. Het aanbod van biggen was ook niet te groot, kalme gang, niet zo Vast als vorige week. Naar fokzeugen was aardig vraag, geen groot aanbod. Op de paardenmarkt was het heel stil. Er scheen naar slachtpaarden weinig vraag. Pluimveehoek kalm. PURMEREND, 29 Juli. Aangevoerd 652 runderen, w.o. 258 vette koeien van f 2.20 tot f 2.85 p. kg, vrij goed; 93 melk- en kalfkoeien van f 625 tot f 1025 p. stuk, stil; 268 geldekoeien van f 600f 800, kalm; 12 pinken van f 350f 550, stug; 60 vette kalveren van f 155—f 340, stug; 422 nuchtere kalveren v. d. slacht van f 38f 92, goed; nuchtere kalveren voor de fok kers van f 60f 90, stug; 26 stieren van f 650f 1300, matig; 413 vette schapen van f 85—f 130, stug; 391 lammeren van f 55—f 80, stug; 59 bok ken en geiten van f 10—f 50. stug; 72 vette varkens van f 2—f 2.25 p. kg., vlug; ,630 schrammen van f 52—f 96, biggen lichte f 48—f 56, zware f 58.82, kalm, prijshoudend; 10 fokzeugen van f 340—f 525. goed; 32 paarden van f 600f 1050, stug. Totaal dieren 2741. 3800 oude kippen en hanen rode en witte van f 1.70 tot f 1.80 p. kg.; 900 oude kippen en hanen, blauwe f 1.80— f 1.90 p. kg.; 1800 jonge hanen rode en witte f 2.20—f 2.40 p. kg.; 350 eenden f 1—f 1.50 p. stuk; 400 konijnen f 1— f 7.50 per stuk; 4000 kipeieren van f 15—f 19 per 100 st.; 1000 eendeneieren f 10.50 per 100 stuks. v......aan de vier fractievoorzitters gedaan, als wel uiteen gezet hoe hij wil trachten tot de formatie van een Kabinet te ge raken. De formateur heeft zijn voornemens terzake op schrift gesteld en Maan dagmiddag mondeling toegelicht. Hier bij heeft hij tevens voorgesteld, dat hij voort wenst te werken op basis van het program van dr. Drees en dat hij dus geen nieuwe besprekingen daarover wil voeren. Wij hebben voorts de stellige indruk gekregen, dat' de formateur, wat de politieke samenstelling van het even. tueel te vormen Kabinet betreft, zo veel mogelijk wenst vast te houden aan de opvattingen van zijn voorgan ger: dr. Drees. Hetgeen zou beteeke- nen een Kabinet, bestaande uit vijf leden van de P. v. d. A.. vijf van de K.V.P., twee van de A.R.P. en twee van de C.H.U., alsmede een vak minister. Over de voornemens van prof. Beel inzake de verdeling der portefeuilles kunnen in dit stadium nog geen me dedelingen worden gedaan; aangeno men mag echter worden, dat deze in bepaalde opzichten afwijken van de plannen van dr. Drees, teneinde al thans enigermate aan de A.R. bezwa ren en wensen tegemoet te komen. Wat betreft de persoonskeuze is ons Verzekerd, dat de formateur nog in het geheel niet over personen heeft gesproken en ook niet van plan is zulks te doen, voordat hij de verschil lende antwoorden heeft ontvangen. In verband hiermede zal hij voordien evenmin voor een portefeuille in aan merking komende personen ontvangen of zelfs maar polsen. Het is duidelijk, dat de opzet van prof'. Beel om niet direct een wel om schreven al dan niet te aanvaarden plan ter tafel te brengen, maar eerst zijn voornemens kenbaar te maken, de mogelijkheid openlaat voor verdere overleg als een of meer fracties zich geheel of gedeeltelijk niet accoord zouden kunnen verklaren met deze voornemens. Dinsdagavond heeft ook de Tweede Kamerfractie van de C.H.U. nog en kele uren vergaderd; de A.R.-fractie kwam hedenmorgen eerst bijeen. Maandagmiddag ontving de kabi netsformateur prof. Beel in het bekende 'torenkamertje in het mi nisterie van Binnenlandse Zaken de vier bij het overleg betrokken fractieleiders Een van de beide kanonnen, die sinds lang aan Grave's stadswallen staan, is gisternacht op onverklaarbare wijze verdwenen. Het is nog niet bekend höe dit ongeveer drieduizend kilogram zware stuk van zijn plaats is gehaald. Mén tast ook volkomen in het duister omtrent de motieven, welke tot deze diefstal geleid kunnen hebben. Het kanon dateert van de Franse invasie van het eind van de 18e eeuw. Maandagavond reed de 59-jarige wielrijder H. de K. slingerend op de Koninginnegracht te Den Haag. Een hem inhalende bus van lijn K durfde de man niet te passeren. Op een gege ven ogenblik week De K. helemaal naar links uit en kwam te vallen. Hij kreeg een grote wond boven het linker oog en overleed ter plaatse. Het rijksmuseum heeft een fraai drieluik, voorstellende de dans om het gouden kalf, door de meeste kenners beschouwd als een belangrijk en ver loren gewaand werk van Lucas van Leyden, aangekocht. Het zou om streeks 1530 geschilderd zijn. Slechts zeer weinig schilderijen zijn van de jong gestorven Leidse meester bekend. Thans kan eveneens in het rijksmu seum worden tentoongesteld het grote in temperaverr geschilderde doek van Lucas van Leyden, „Mozes slaat water uit de rots". Dit stuk werd voor enige tijd in bruikleen afgestaan door het Germanische Nationalmuseum te Neu renberg. De portrettententoonstelling in het Rijksmuseum is dezer dagen verrijkt met enkele belangrijke stukken. Daar bij zijn twee Rembrandt's, n.1. het late [Zelfportret uit de Uffizi, Florence en het beroemde portret van Clement de Jonge uit de verzameling van Lord Faringdon. Totaal Hangen er thans ze ventien portretten van Rembrandt op de tentoonstelling. Voorts zijn van Frans Hals nog twee ovale manspor tretjes uit particulier bezit aangeko men. De recente prijsverlagingen voor veevoedergrondstoffen hebben tot ge volg dat de kostprijs voor de bacon- varkens zal dalen met een bedrag, dat ne'erkomt op ca. f 0.13 per kg geslacht gewicht. Besloten is dan ook, de huidige richtprijs van f 2.70 per kg geslacht gewicht bij het verlaagde kostprijs peil aan te passen en derhalve vast te stellen op f 2.57. De prijs, die zal wor den betaald voor baconvarkens, die zijn geslacht op of na 4 Augustus 1952 zal corresponderen met deze prijs. EERSTE KAMER KWAM BIJEEN De Eerste Kamer heeft gistermiddag een korte vergadering gehouden, waar in mr G. E. van Walsum (Partij van de Arbeid) nis lid is beëdigd. De Ka mer behandelde voorts in de afdelingen het wetsontwerp tot wijziging der Grondwet met .betrekking tot de uit breiding van het aantal leden der Tweede Kamer. Illll! lllllHfi drie nodig om een compleet stel weest. Tussen de tanden van het kunst gebit stak namelijk nog een stuk si gaar. Nog niet zo lang geleden is meneer James William Lovell honderd jaar geworden. Nu is dat ook 'in Enge land niet zo'n opmerkelijk feit, ware te het niet, dat James in 1908 reeds met lyiEN hoort vaak de beschuldiging, 1V1 dat de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening het ver schil tussen een winterwortel en een koolraap niet kan onderscheiden, even, min als de minister van Sociale Za- sioerT^p^grimd'van^de'^n^dV'Tt-D^ees Èèbben". Op het station Wolfshagen pensioen is gegaan. "Dat"g"ebeu7de "op rond te komen Er zit iets van waar- in Duitsland dus, vond de stationschef medisch advies, omdat James zo'n htid in deze dingen als men weet dat op een der perrons een compleet zwakke gezondheid had. Vier en veer- on een vergadering van vijfhonderd kunstgebit. De verliezer moet wel erg tig jaar later strijkt James nog glunde- köpstukken van de Amerikaanse radio- nonchalant of reuze slaperig zijn ge- rend zijn pensioentje op en hij kan 1 - - zich de tijd met meer heugen, dat de dokters hem onderzochten. De Duit sers, die bekend staan als grondige kopstukken en televisiewereld, plotseling de mi crofoon weigerde zonder dat iemand der aanwezigen wist hoe zo'n instru- dent werkte. Men heeft een electricien moeten halen om het ding weer te re pareren. Sommige Amerikanen, hoe doortastend ze ook lijken, gassen er wel voor op om over ijs van één nacht te gaan. Dat bleek weer eens bij het onlangs gesloten huwelijk tussen Ka- thrijn Voss uit Norfolk en Edward Al- lan Smith. Kathrijn had ruim de tijd genomen om over haar beslissing na te denken, want het eerste huwelijks aanzoek van die goeie Edward kwam in 1899. De nog zeer prille Charles Atkins, een inwoner van Cincinnati, werd op heterdaad betrapt, toen hij drie autobanden stal. „Ja, ziet u", zei hij tot de politie, „ik had één auto band gevonden en toen had ik w nog lieden, verdiepen zich tegenwoordig in juridische kwesties omtrent „vreemde Marianne geslagen door Uncle Sam in de Atlantische Spelen voorwerpen in menselijke lichamen", welnu, thans is dan uitgemaakt, dat nierstenen na hun verwijdering toe behoren aan de geopereerde, evenals de goudvullingen in getrokken kiezen. Ook werd vastgesteld, dat granaat scherven en kogels, die in tijd van oorlog in menselijke lichamen terecht komen, geen eigenaar hebben. Op het moment dat de vijand een projectiel afvuurt geeft hij daarmee tevens te kennen, dat hij er afstand van doet.... Theodoor verklaart op eigen gezag, dat het dierlijke in de mens aan het gehele mensdom toebehoort, hetgeen we al dikwijls merkten. Helaas. Canda is, volgens .berichten uit Ot tawa, van plan een deel van zijn de fensieprogram van 5 milliard dollar te gebruiken om Engeland te helpen de dreigende economische crisis te boven te komen. Canada zou zoveel mogelijk bewapenigsorders plaatsen bij Britse fabrieken. Reeds zou 75 millioen dol lar zijn toegewezen voor een licht vliegdekschip, een aantal Centurion-, tanks en electronische uitrusting. Er zou oderhandeld worden over het plaatsen van nog meer Canadese or ders in Engeland, aldus deze berich ten. De Amerikaanse generaal-majoor Robert W. Grow, wiens dagboek door een Sowjetrussische agent gestolen werd, heeft van een militair gerechts hof te Fort Meade een berisping ge kregen en is voor zes maanden van zijn commando ontheven. Het hof verklaarde Grow schuldig aan het ten onrechte vermelden van geheime gegevens in zijn dagboek en aan onvoorzichtigheid met uitgespro ken militaire inlichtingen. Het vonnis moet door hogere instanties worden bekrachtigd. Het Britse leger deelt mede, dat de volgende maand een oefening van het Britse Rijnleger zal worden gehouden, waarbij pantserstrijdkrachten de Rijn nabij de Nederlandse grens zullen oversteken en het Rijnverkeer van 1 tot 10 Augustus tussen Emmerich en Wezel gedurende bepaalde perioden stil zal worden gelegd. De oefening zal „Spearhead One" heten. Hoessein Makki, secretaris-generaal van de Perzische raad voor de olie nationalisatie, heeft de uitnodiging van de wereldbank om een bezoek aan de Verenigde Staten te brengen aanvaard. De invitatie w^rd hem in Februari overgebracht, toen de bank een poging tot bemiddeling in het conflict met En geland deed. De bank zal hiertoe niet opnieuw overgaan zonder machtiging van beide partijen. De Perzische Kamer heeft met 68 stemmen voor het regeringsprogram, dat premier Mossadeq Zondag heeft ingediend, aanvaard. Er waren 69 afgevaardigden aanwe zig. Admiraal Mountbatten in Israël Met het Britse fregat „Surprise"is admiraal Mountbatten, opperbevelheb ber van de Britse Middellandse Zee- vloot in Israël aangekomen. Verwacht wordt dat hij besprekingen zal voeren en een reis door het land zal maken. VROUWELIJKE JOURNALISTEN UIT V.S. BEKIJKEN EUROPA Op uitr diging van de KLM bezoekt op het ogenblik een groep van twee- en-vijftig vrouwelijke Amerikaanse journalisten Europa. Het gezelschap >s met een extra machine uit de Ver enigde Staten naar Londen vervoerd en vandaar met lijnvliegtuigen naar het vaste land van Evropa gebracht. Donderdagmorgen komen deze dames op Schiphol aan, om des middags de terugreis te aanvaarden. Nog twee groepen zullen binnenkort een tocht door Europa maken.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 6