HHt met lil Uil KMiliLS rolt beter plakt beter' brandt beter Vijf gouden Amerikaanse boksers Barrage moest beslissing brengen in de Prix des Nations Hongarije is waier Nederlands dappere zeven op de vijfde plaats geëindigd Duel in zwem-Maralhon bracht duizenden in volvoering ï„'.S'i SU, ''-'rrjirsï Technisch meesterschap, stootkracht en fair play De eerste en enige gouden plak voor Gr. Brittannië De military was voor Zweden 22 Zwemrecords gebroken f STflim III' KOMST MpM v. ■MHi Spanje klasse minder Ford Konno voldeed aan verwachting Zuid-SlavieItalië De Nederlandse officials onderscheiden xxx d'Oriola leidde Ali Baba naar goud De Barker Cup voor Lee Johansson kreeg geen zilveren medaille MAANDAG 4 4AUGUSTUS 1952 (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 2 Augustus. Het onvergetelijke .leder!andse waterpolozevental heeft het Olympisch tornooi besloten met een 71 zege op Spanje, daarmede de troostronde gewonnen en zich in het algemeen klassement vijfde geplaatst. Hoe vreemd deze positie is, wordt eerst duidelijk als men weet, dat ons zevental zeven wedstrijden speelde, er vijf won, één gelijk speelde en één ontmoeting aan de tegenstander moest laten. Dank zij een 40 zege op de Verenigde Sta ten werd Hongarije, wiens grootste rivaal, Zuid-Slavie, met 31 van Italië won, Olympisch kampioen door een beter doelgemiddelde. Zuid-Slavie „verdiende" het zilver en Italië mocht zich met het brons sie-en. Dat deze verdeling der medailles de juiste krachtsverhouding tussen de deelnemende zeventallen weer geeft, zal geen enkele insider in de waterpolosport geloven. MÊÊÈÊÊÈÈmmmMÊÊSi I '-jrjfdf t-!'b'i'tfVrt--'*'- <i - TN een snelle en attractieve wedstrijd zonder zwaar spel, met veel maar juist niet te veel zwemmen en goed plaatsen won Nederland van een jeug dige lichte Spaanse ploeg, die behoor lijke tegenstand leverde. De Spanjaar den misten evenwel de klasse om de snellere Nederlandse combinatie te kunnen weerstaan. Onze kranige ploeg speelde onbevangen en vol zelfvertrou- Het Nederlandse waterpolo-team scoort een doelpunt tegen Spanje. wen en met twee doelpunten van een kwaliteit, die wij al dagen lang bij Van Feggelen hadden gemist, leidden de jongens weldra met 20. Het ze vental bleek na alle tegenslag en het uitermate zware programma nog over grote stootkracht te beschikken. Smol en Van Feggelen zorgden voor de rust nog voor een 40 voorsprong. In (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 2 Aug. Ford Konno heeft gedaan, wat in de Verenigde Staten van Noord Amerika van hem werd ver wacht. Nadat hij samen met Hashizumc de Braziliaan Okamoto had teruggewe zen, ontwikkelde zich op de 1500 meter race een duel tussen de Amerikaan en de Japanner, dat de duizenden op de geheel bezette tribune in vervoering bracht. Aanvankelijk had Hashizume enkele meters voor gelegen, maar na duizend meter, juist toen aan de hand van de tussentijden (400 m in 4 min. 45,6 sec 800 m in 9 min. 44,4 sec. en 1000 m in 12 min. 14.7 sec.) duidelijk werd, dat een nieuw Olympisch record op tapel stond, begon de Japanner tekenen van ver moeidheid te tonen. De wenteling in zijn schouders werd rukkerig en zijn beenslag onregelmatig. De tengere Ford Konno ging echter steeds beter en soe peler zwemmen en snel nam hij een voorprong, die hij in de loop van de resterende banen tot een tjeptal meters vergrootte. Halverwege de laatste baan bezorgde Ford, de veelvoudige wereld recordhouder, de Australiër John Mars hall, zelfs een lap. Met ?en laatste hon derd meter in precies 1 minuut en 12 seconden, hees Ford Konno zich even later op de kant, blij met zijn zege en zo fris als een hoentje. De jonge zwem mer uit Hawaï had het Olympisch record, in de series door zijn Japanse rivaal op 18 min. 34,— sec. gebracht, op 18 min. 30 gesteld. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 3 Aug. Gedurende acht dagen hebben zwemmers en zwem sters van 49 verschillende fiationali- teiten met elkaar gewedijverd op 15 nummers, t.w. 8 voor heren en 7 voor dames. Dat er snel gezwommen is, bltjkt uit het feit dat 21 Olympische re cords sneuve'den en dat een wereld record scherper werd gesteld. Bij de heren toonden de Amerikanen hun superioriteit en bij de dames wa ren het de Hongaarse meisjes, die de grootste successen behaalden. Neder land komt evenwel met dri" zilveren medailles niet gek voor de dag. Hereïi: goud Verenigde Staten 6 Frankrijk 1 Australië 1 Japan Mexico Zweden Duitsland Brazilië zilver 3 1 3 1 brons 2 1 De uitslag luidt: 1 en Olympisch kam pioen: Ford Konno (V.S.) 18 min. 30.0 sec; 2 Hashizume (Japan) 18 min. 41.4 sec; 3 Okamoto (Brazilië) 18 min. 51.3 sec; 4 McLane (V.S.) 18 min. 51.5 sec; 5 Bernardo (Fr.) 18 min. 59.1 sec; 6 Ki- tamura (Japan) 19 min. 00.4 sec; 7 Dun- can (Zuid-Afrika) 19 min. 12.1 sec; 8 Marshall (Ausstralie 19 min. 53.4 sec. de tweede helft trokken zelfs de Ne derlandse achterspelers ten aanval, hetgeen een doelpunt van de Span jaard Mestres opleverde (41). Hier mede had Spanje het kruit verschoten. Van Feggelen, Korevaar en Bijlsma maakten er 71 van. JN een wedstrijd, die door zijn hard heid en gemis aan goed waterpolo het aankijken nauwelijks waard was, won Zuid-Slavie met 31 van Italië. Italië opende de score door een doel punt van Sanzuane en wist tot de rust een 10 voorsprong te behouden. In de tweede helft trof de Zuidslavlsche schutter Kurtini tweemaal doel en bracht Jezic de stand op 31. DE ontmoeting Hongarije—Verenigde Staten was aantrekkelijker. Hier geen vasthouden en afzetten, maar een interessant duel tussen de ijverige en snel-zwemmende, doch baltechnisch onvoldoend geschoolde Amerikanen en de geraffineerde, goed plaatsende Hon garen. Er is evenwel in het Hongaarse team één onderdeel minder sterk, dat bijvoorbeeld door het Nederlandse ze vental beter wordt beheerst, t.w. de balbehandeling. Ook nu kwam dat weer tot uiting en meerdere malen kon één der Amerikaanse spelers met een snelle reactie ingrijpen, wanneer een Hongaar geen raad met de bal wist. Het gevaar bij de Hongaren school weer in de lange passes naar de hoog op het water liggende midvoor Szivos, die over een hard en snel schot in beide armen beschikte en ook nu zijn ploeg de leiding gaf. Gyarmati en nogmaals Szivos verhoogden de stand tot 30, waarmede de rust aanbrak. Na de hervatting bleken de Amerika nen over meer uithoudingsvermogen te beschikken maar zwak schieten van Hughes en Kooistra en het goede doelverdedigen van de Hongaar Jenei voorkwamen een tegenpunt. Szivos scoorde nog eenmaal en hiermede was Hongarije Olympisch kampioen ge worden. De eindstand is: 1. en Olympisch kampioen Hongarije: 2. Zuid-Slavie: 3. Italië: 4 Verenigde Staten; 5. Neder land; 6. Belgie. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 3 Augustus. Ten stad- huize zijn door de burgemeester van Helsinki, de heer Rydman. namens de Finse president, Olympisch» kruizen le en 2e klasse uitgereikt. Onze land genoten K. J. J. Lotsy en Jules Pe- rel, resp. chef de mission van de Ne derlandse Olympische ploeg en voor zitter van de Nederlandse Kracru- sportbond, werd het kruis le klasse overhandigd. Prins Bernhard. mr J. Linthorst Homan, jhr. Quarles van Ufford en kolonel P. W. Scharroo, om vingen reeds eerder deze onderschei ding. Dr J. N. van Houten, secretaris van het N.O.C., kreeg een week gele den het kruis 2e klasse. Illlllllllllllllllllllllllllillll11111111 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII X XX rvE Olympische Spelen van 1952 zijn geëindigd, de vlag met de vijf ringen is ingehaald, het Olympisch vuur boven op de Marathon toren gedoofd en Helsinki, dat twee weken lang interna tionaal centrum was met een plaats op de voorpagina van alle kranten ter wereld, ver andert weer in een rus tige stad, waar de 400.000 inwoners kalmpjes door het leven gaan in het trage, maar gestage tempo. dat hun eigen is. De 67.000 bui tenlanders, die volgens de officiële cijfers de Finse grens in de tweede helft van Juli hebben overschreden hebben de koffers geps»>! om naar hun vaderland teriij* te keren, voor zover zij al niet direct na de athletiek- week zijn vertrokken. Zij hebben een buitengewoon geslaagd Olympisch tornooi bijgewoond, dat in organisa torisch opzicht de Spelen te Amsterdam, Berlijn en Lon den overtrof. Het kleine Finland heeft een uitsteken de beurt gemaakt, ook al is het aantal buitenlandse toe risten tegen gevallen. yjlJ hebben zo het idee, dat binnenkort in Neder land een storm zal opsteken in de wielerwereld. want de verzorging van onze weg renners was meer dan droe vig. De chef d'équipe, die door het weinig deskundig bestuur van de N.W.U. was «„rste verzorgingspost binnen '»t'lenl?K"vSrSg wiel verwisselde. Voort» aangewezen, scheen pas en kele uren voor de start tot de ontdekking te zijn ge komen, dat langs het par cours van elf kilometer op ilrie plaatsen materiaalver zorging was toegestaan, een feit dat overigens al weken lang bekend was. Zo ging men in het Olympisch dorp naar vrijwilligers zoeken en vond men enkele boksers en waterpolospelers bereid om zich met het reservemateriaal langs het parcours te pos teren. Het gevolg van een en ander was dat Cor Braasem met een reserveband om zijn hals liep en dat boks- instructeur Theo Huizenaar die in de derde ronde aan de kop reed, kreeg een "cht® stand van enige minuten.die hem volkomen kansloos maakte, al bleef hij moedig doorrijden. Dat was ve'*° gingspost nummer een. waar een boksofficial en Be'B' ström verder de gehele dag aan het hoofd stonden van één voorwiel, zodat het maai gelukkig was dat verder geen Nederlandse banden ploften of kettingen braken. Verzorgingspost nummer drie werd door de waterpolospe lers bemand, maar post twee bleef de eerste uren leeg, zodat men constateerde^ „Post twee antwoordt niet". En dan te bedenken dat er buitenlanders waren die voor hun renners drie complete fietsenwinkels langs de weg hadden staan. rip vrijwel alle zwemnum- mers zijn de overwinnin gen ten deel gevallen aan de figthers. De stijlzwemmers, zoals Geertje Wielema, wer den overwonnen door on verzettelijke wilskracht in de eindstrijd. Het gebrek aan hardheid is de grootste kwaal van de Nederlandse vertegenwoordiging geweest. Ook in het verleden hebben wij iets dergelijks meege maakt bij de zwemwedstrij. den in 1936 te Berlijn, waar 's werelds snelste zwemster Willy den Ouden haar wereldrecord op de 100 meter vrije slag is na acht tien jaar nog ongenaakbaar gebleken in de finale faalde en de krachtige Rie Mastenbroek met goud be laden uit de strijd kwam. Karei Lotsy heeft bereids meegedeeld dat het N.O.C. voor de volgende Olympische Spelen speciaal zal letten op deelnemers; die weten wat hardheid en doorzettingsver mogen betekenen. (Advertentie, Ing. Med.) 8 Dames: goud 4 2 1 Hongariie Ver. Staten Zuid-Afrika Nederland Frankrijk Groot Brittannië Nieuw Zeeland 8 zilver 2 1 3 1 8 bron - 1 4 (Van een speciale verslaggever) HELSINKI, 3 Augustus. De Britten hebben tot de laatste dag gewacht om hun eerste en enige gouden medaille te veroveren. Zij wonnen de equlpewed- strüd van de Prix des Nations, het grote springconcours, dat alle Olympische Spelen pleegt te besluiten. In de individuele wedstrijd had de verdeling van de medailles heel wat voeten in de aarde. Voor een handjevol toeschouwers, bij wie zich prins Bernhard en de prinsessen bevonden, begon in de zonnige mor genuren, dc eerste manche. Als enige van de 51 deelnemers ging de Duitser Thiedcmann het parcours foutloos rond. Bij zijn start voor de tweede manche stonden zijn kansen op de gouden medaille dus hoog genoteerd. Daar hij echter bij (1e dubbelsprong de balken afwierp eu bij de sloot nogmaals een fout maakte, eindigde hij gelijk met een viertal andere ruiters, voor wie eveneens acht fou ten werden genoteerd. In de barrage toonde de Fransman, Jonqueres d'Oriola met „Ali Baba", zijn prachtige klasse. De Chileen, Christi, eindigde op de tweede plaats en dc bronzen medaille was voor de Duitse ruiter. HE nieuwe Olympische kampioen was U de enige, die in de barrage het par cours foutloos rond ging. Met een ge weldige élan en lenigheid sprong hij met zijn vosruin in vloeiende stijl over de hindernissen. In de sprong ging de ruiter prachtig met het bovenlichaam mee en gaf hij het paard voldoende vrijheid van hoofd en hals. De grote Britse favoriet, kolonel Harry Lewellyn. die met Foxhunter startte, was in de eerste manche vol komen uit vorm. Hij wierp de vijfde hindernis al, rgakte bij de dubbel sprong zijn balans kwijt en gleed aan één kant uit de stijgbeugel. De twee de manche legde hij foutloos af. In weerwil van zijn meesterlijk rijden kon hij zich echter niet meer onder de prijswinnaars scharen en had hij al leen een groot aandeel in de gouden medaille van de Britse landenploeg Een andere deelnemer waarvan men grote verwachtingen koesterde, was de Fransman Chevalier d'Orgeix. In de eerste ronde maakte hij echter 16 fouten en in de tweede zelfs 19. HE Portugezen en Egyptenaren maak- ten een zeer goede indruk, evenals de Argentijn Molinuavo, die met Dis- cuto in zeldzaam fraaie stijl over de hindernissen zweefde. Met een totaal (Van een speciale verslaggever) HELSINKI, 2 Augustus. Vijf Amerikaanse boksers, wier huidskleur scha keringen vertoonde tussen lichtgeel en koffiebruin, traden Zaterdagavond in de Messuhalli in de ring voor de finales van het bokstornooi en konden de arena enige minuten later met goud beladen verlaten. Dit huzarenstukje werd vol bracht door Brooks in het vlieggewicht, Adkins, lichlwelter, Patterson in het middengewicht, Lee in het halfzwaargewicht en Sanders in de zwaargewicht- klasse. Ook in deze eindstrijden vielen, behalve het technisch meesterschap en de veelal grote stootkracht, de voorbeeldige houding van deze Amerikanen op. Zij boksten vinnig en vastberaden, maar tevens beheerst en met respect voor de regels. Over het algemeen kan trouwens met voldoening worden geconsta teerd, dat de deelnemers de sportiviteit tot haar recht hebben doen komen: wanneer er foutslagen werdeu gegeven, gebeurde dit in de hitte van de strijd en niet opzettelijk. Voor de Amerikanen was het een bij zondere eer, da de „Val Barker Cup" beschikbaar gesteld voor de bokser met de fraaiste stijl en de grootste kundig heid en sinds de Londense Spelen in het bezit van Zuid-Afrika, ditmaal on der donderend applaus van de drie of vier duizend toeschouwers toegekend werd aan hun halfzwaargewicht Lee. Lee bokste tegen de Argentijn Pacen- za een juweel van een partij waarin hij al zijn technische troeven uitspeelde en een klasse beter was dan de on stuimige Argentijn. In de finaie tussen Brooks en de Duitser Basel bleek overtuigend hoe onzinnig de beslissing van de jury is geweest toen ze deze 17-jarige Duitse--, geheel tegen het verloop van de partij in, overwinnaar maakte van de Rus Bukalov, Basel had tegen de lenige en hard slaande Brooks geen schijn van kans. De eindstanden van het Olympisch Bokstornooi luiden: Vlieggewicht: 1. en Olympisch kam pioen Brooks (V.S.)2. Basel Dis)- 3 Bulakov (Rusl.) en Toweel (Z.Afr.). Bantamge wicht: 1, en Olympisch kampioen H^malainen (Finland)- 2 Monally (Ierland)3. Garbuzov (Rusl en Kang (Korea). Vedergewicht: 1. en Olympisch kam pioen Zachara Tsj.-Sl 2. Caprari (It.) 3 Leischmg (Z.-Afr.) en Ventaja (Fr Lichtgewicht: 1. en Olympisch kam pioen Bolognesi (It.); 2. Antkiewcz (Polen); 3. Fiat (Roemenië) en Pakka nen (Finland). LIchtweltergewicht: 1. en Olympisch kampioen Adkins (V.S.); 2. Mednov Visintin^li3' Mallenius (Finland) en Welterge wicht: 1. en Olympisch kam- (RuslanW^T (P0,en,; 2 ScherbakTv deman (D^d gCnSen <Den en Hei" De Nederlandse ruiter-equipe in Helsinki stelde teleur. Links: Prins Bernhard maakt een praatje met de heer Hendrick, die „Patrick" bereed. Rechts: De heer Van Loon neemt een hindernis met „Nerant- soula" van 12 fouten kwam hij echter niet voor een ereplaats in aanmerking. Weinig geluk had de Russische ploeg. De Sovjet-ruiters maakten enkele bui telingen. die hun veel strijd en straf- punten bezorgden. Aan de Finse équi pe was eenzelfde lot beschoren. In de morgenuren was de eerste ruiter van dit land door vallen en driemaal wei geren geëlimineerd, waardoor de ploeg automatisch voor het landen- klassement was uitgeschakeld. Ook de tweede man van deze équipe werd uit gebeld. Bij de tweede hindernis wei gerde zijn paard tweemaal. Toen de ruiter hem voor de derde maal bij het strohek bracht, werd het paard nuk kig. Met een gedecideerde beweging gooide het zijn ruiter midden op ae hindernis om daarna te draaien en met een zelfbewust drafje naar de uitgang te lopen. De laatste Finse ruiter kwam eveneens te vallen. Een werkelijk be droevend resultaat voor het land. dat de Spelen zo uitnemend heeft georga niseerd. De uitslagen luiden: 1. p, Jouqeures d'Oriola (Frankrijk) met „Ali Baba" 0 fouten; 2. O. Christi (Chili) met „Bambi" 4 fouten; 3. F Thiedeman (Duitsl.) met „Meteor" 8 fouten. Groot Brittannië won de gou den medaille in het landenklassement met 40.75 punten; Chili werd tweede met 45.75 punten en de Ver. Staten derde met 52.25 punten. Zwaarweltergewicht: 1. en Olympisch kampioen Papp (Hong 2. Van Schal, wijk (Z.-Afr.); 3. Tischin (Rusl.) en Herrera (Argentinië). Middengewicht: 1. en Olympisch kampioen Patterson (V.S.); 2. Tita (Roemenië); 3. Sjolin (Zweden) en NL coloff (Bugarije). Halfzwaargewicht: 1. en Olympisch kampioen Lee (V.S.); 2. Pacenza (Ar- gentinië); 3. Perov (Rusl.) en Siljander (Finland). Zwaargewicht: 1. en lympisch kam- pioen Sanders (V.S.); 3. Nieman (Z. Afrika) en Koski (Finland). Speciale berichtgeving) HELSINKI, 2 Aug. De Zweedse zwaargewicht bokser Johansson was doorgedrongen tot de finale en had zich hierdoor in ieder ge- van verzekerd van de tweede prijs. Toch kreeg de Zwéed geen zilveren medaille. Toen hij in de eindstrijd tegen de geweldige Amerikaaise neger Sanders kwam te staan, was hij zo bevangen voor de vrees voor een k.o., dat hij volkomen vergat waarvoor hij in de ring was gekomen. Hij deed niet anders dan terugwijken en toonde slechts één verlangen, uit de buurt te blijven van de steeds dreigend opdringende Amerikaan. De partij werd een soort wed loop, die een orkaan van protes ten uitlokte en Johansson twee openbare waarschuwingen van de scheidsrechter kostte. Toen hij in de tweede ronde nog steeds bleef retireren en elke slagwis seling vermeed, paste de arbiter een drastische maatregel toe. Hij diskwalificeerde de Zweed en dit betekende dat Johansson niet in aanmerking kwam voor de zit- ueren medaille, welke hem ten deel was gevallen, indien hij 7desnoods noodlottige, kiap, had laten welgevallen. By de cérémonie protocolaire bleef de linkse mast zonder vlag. „Voor de eerste maal in mijn le ven schaamde ik mij, dat ik een Zweed ben", verzuchtte later een troosteloze supporter van Johans son. Prachtig rijden van Duitse ruiters (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 2 AUGUSTUS gouden ruiter van de Zweedse baron Von die met „Jubal" de individuele wed strijd won. Doch hiermede waren dé Zweedse successen in het hippische sta dion Laakso nog niet ten einde Naast Von Blixen bleek de Zweedse De military is de Blixen—Finecke, jn de landenwedstrjjd de* eerste "ulaaU te bezetten, hetgeen tot gevolg had dat dTlstlTmasf tWeedSC Vla? aan de mi'l- mast„ kwam en tweemaal het Zweedse volkslied werd verklankt. Na de dressuurproef en de cross coun try was Zweden met 119.48 punten voorsprong op Duitsland als eerste in het klassement geëindigd. Indien de Zweedse ruiters zich ook bij het spring concours zouden onderscheiden zon hei Koud hun land niet kunnen ontgaan h hlerln ,ndei'da8d geslaagd doch het was op het nippertje. De voor sprong op Duitsland slonk tot 1355 ruiters' tV 'Wee van de drie Dute reden springconcours foutloos reden en de derde tien punten noteer de. Van de drie Zweedse deelnemrs nam geen enkele ruiter de dertien hinder- P'si!n' wclke een maximum hoogte adden van 1.20 meter zonder fouten, voor twee van hen werden tien fouten genoteerd en voor de derde zelfs 413/4, netgeen laatstgenoemde, Stahre, de zilveren medaille kostte. Baron von Blixen—Finecke bleef onbedreigd win naar. „Jubal" legde het 1100 meter lan- RG parcours In hoog tempo af, maar ^'lerP de hindernis met de witte bal- "'.hetgeen hem op tien punten «wam. De Fransman Le Frant, die na tiet verwerken van twee onderdelen, aerde was, kon de plaats innemen van öiahre en de Duitsers Büsing verovor- de met „Hubertus" door een foutloos springconcours dc bronzen medaille. De uitslagen waien: .Individueel; 1 en Olympisch kam- ptoen H. G. F N von Blienx—Finecke «zweden) op Jubal 28.33 strafpuntenj Ta le Frant 'Frankrijk) op „Verdan 54.50 punten: 3. W. Büsing (Duitsland) °P „Hubertus" 55.50 punten. Landenwedstrijd: 1. en Olympisch pioen H. G. F N. von BlixenFinecke r0^!»and 235-49 Punten; 3. Ver. Staten 587.16 punten.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4