Prof. Beel geeft de opdracht terug Politieke situatie thans onoverzichtelijk K.L.M. gaat in'53 helicopters in gebruik nemen Bloemenkoningin slikte bittere p/7^| C.V.P. veroordeelt actie tegen de langere dienstplicht FRANKRIJK ZAL VASTBERADEN OPTREDEN IN TUNIS Waarom niet extra-parlementair? Kns'dag 5 Augustus 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11482 Dagblad voor Den Helder, Koegras,%Texel,kWieringen en Anna Pau/owna RONDOM DE KABINETSFORMATIE Professor Lieftinck naar Ankara vertrokken Grondbezit van Prinses Wilhelmina onteigend? Carlsen ondervond vee' belangstelling Maar nu heeft hij er meer dan genoeg van P.v.d.A. bleef weigeren Twee autobussen reden op elkaar in Texas Meer dan dertig doden Voorburgerluchtverkeer Prins en Prinsesjes zijn terug uit Helsinki in Nederland Losgebroken koe liep de marktgangers omver Reeds 3000 arrestaties in Zuid-Afrika Incidenten in de Belgische kazernes duren voort Ook stakingen in Brussel Bey moei hervormingen invoeren Duitse bisschop moest Oostzone verlaten Expresse Wenen-Parijs uit rails gelopen Directie: J BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties; 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05, per maand f 2.02 bi) vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen ƒ0.49 (Van onze parlementaire redacteur) H i 11"! r. K„°ninKin dee,de K'stermiddag rond half vijf mee: „Prof. li 'j1 C.C ,ee 1 H,#I' dc Koningin verzocht hem te willen ontheffen van 1°™™ Va" CCn kabinet" De Koningin heeft dit verzoek n ,CX°'en ,8d de k'lbinetsformateur om half twaalf een bespreking met dr Drees terwyl hij van drie tot vier uur mr Donker van de P.v.d.A., proï. Komme van de K.V.P., dr Schouten van de A.R.P. en de heer Ti.anus van de °P 71jn departement had ontvangen. Tijdens deze bijeenkomst bleek de formateur overduidelijk, dat met het oog op de houding van de P.v.d.A. voor hem ook de mogelijkheid van het vormen van een extra-parlementair kabinet niet aanwezig: was. dr Eenzame uren op Schiphol Drie uur lang heeft professor Lief tinck zich gistermiddag afgezonderd in de „koninklijke wachtkamer" van Schiphol, alvorens hij in het K.L.M. toestel stapte, dat met vrij grote ver traging naar Teheran vertrok. Prof. Lieftinck reist naar Ankara, waar hjj zoals bekend als vertegenwoordi ger van de wereldbank zal optreden. De heer Lieftinck sleet de laatste uren in het vaderland in volkomen een zaamheid. Het was dan ook een volko men verrassing voor hem, toen hij zich bij de ingang van het vliegtuig gecon fronteerd zag met een K.L.M.-stewar- dess, die hem op een wit kussen een rode fez aanbood, die hij nog even pas te voordat hij het toestel binnenging. Nieuwe wef in Guatemala Blijkens een bericht uit het in Guate mala verschijnende onafhankelijke dag blad „El Imparcial" zou krachtens een nieuwe onteigeningswet voor grondbe zitters een groot oppervlak bosgrond, dat bezit zou zijn van Prinses Wilhelmina, tegen staatsobligaties aan de regering Van dit land worden overgedragen. Ter thesaurie van prinses Wilhelmi na wist men van deze kwestie niets af en ook niet, dat de prinses in Guate mala grondbezit zou hebben. Ook op het ministerie van buitenlandse zaken tast men in het duister over deze me dedeling, waarvoor men geen gronden kan vinden. Men vermoedt, dat van een misverstand, bijvoorbeeld een naamsverwisseling, sprake is. Kurt Carlsen, de kapitein van de „Flying Enterprise" heeft verklaard, tot dusver meer dan 12.000 brieven ontvangen te hebben, waarvan hij er 10.000 heeft beantwoord. Hij zal hier echter mee ophouden. De talrijke ge schenken, die hij heeft ontvapgen, heeft hij niet teruggezonden om de afzen ders niet te kwetserv Verder heeft de kapitein aanbiedingen voor contracten met uitgevers en filmondernemingen voor een gezamenlijk bedrag van een kwart millioen dollar van de hand ge wezen. Weerbericht Verwachting tot Woensdagavond. KANS OP ONWEER Overwegend half tot zwaar be wolkt met plaatselijk regenbuien en een kans op onweer. Meest zwakke tot matige wind, aanvan kelijk uit Zuidelijke, later uit Westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Woensdag: Zon op 5.09, onder 20.21. Maan op 20.42. onder 5.45. QELIJK uit het bovenstaande blijkt, heeft dus thans ook prof. Beel zich genoodzaakt gezien zijn opdracht terug te geven. Maar niet dan nadat hij voor zichzelf en in overleg met de anderen zeer serieus had nagegaan, of er voor hem wellicht nog mogelijkheden waren om op basis van het door dr. Drees in overleg met de vier bekende fracties, hetzij tot de vorming van een parle mentair, hetzij tot een extra-parlemen tair kabinet, te geraken. Wat de eerste mogelijkheid, die van een kabinetsfor matie in overleg met de vier fracties, betreft, deze was verleden week Woens dag met het weigerend antwoord van de P.v.d.A. al zo goed als van de baan. Wij moeten ons namelijk al zeer sterk vergissen, als het bekende schema van zetelverdeling niet het laatste woord van de formateur in deze materie be tekende. Elke verdere verschuiving in dit schema zou óf voor de formateur, of voor één der bij het overleg betrok ken partijen onaanvaardbaar zijn ge weest. Wij hebben dan ook de stellige indruk, dat de bijeenkomst van Maan dagmiddag met de vier fractievoorzit ters enerzijds beoogde in een gezamen lijk gesprek de eerste poging van prof. Beel af te ronden, en anderzijds dooi de formateur is aangewend, daar hij alle fractievoorzitters nu toch bij elkaar had. om zich te oriënteren over zijn kansen inzake de formatie van een extra-parlemnntau,...-kabiiièt. Een der gelijk kabinet komt immers wel tot stand zonder formeel overleg met de fracties, maar dit betekent geenszins, dat de voor een portefeuille aan te zoeken personen zich niet in vele ge- vallen zouden verstaan met de'politie ke leiders van de partij, tot welke zij behoren. En het advies vap, deze poli tieke leiders pleegt meestól zwaar te wegen. Tegen deze achtergrond is het volkomen begrijpelijk, dat prof. Beel de fractievoorzitters heeft gevraagd, hoe hun advies in deze eventueel zou lui den. Op deze vraag heeft, zo heeft men ons verzekerd, mr. Donker, geantwoord, dat de P.v.d.A., die zoals men weet een vurig voorstander is van een parlemen tair kabinet, de formatie van een extra-parlementair kabinet als een nog verder gaande verslechtering van haar positie zal beschouwen, zodat op een gunstig advies aan voor het minister ambt aan te zoeken leden van deze partij niet zou kunnen worden gere kend. In dit verband wijzen wij er met na druk op, dat er geen enkele reden is om aan te nemen, dat prof. Beel bij de eventuele samenstelling van een extra parlementair kabinet op enig belang rijk punt van plan was, af te wijken van zijn verleden week opgesteld sche ma. De andere drie fractievoorzitters hadden geen bezwaren. Nu kan men zich afvragen, waarom de formateur na de mededeling van mr. Donker niet nog andere mogelijkheden heeft geprobeerd, zoals overleg met de V.V.D. of de for matie van een met deze partij en de drie christelijke partijen min of meer verwant extra-parlementair kabinet. Wanneer men aldus redeneert, schakelt men de persoon van de formateur en diens eigen opvattingen wel geheel uit. Het is immers uit het gehele verloop van de pogingen duidelijk geworden, dat prof. Beel. na zijn eerste oriënte rende besprekingen een vier-partijen- kabinet, gelijk dit dr. Drees voor ogen stond, in één of andere vorm als het enig aanvaardbare in 's lands bela/ig achtte. Wij hebben de overtuiging, dat niemand de mislukking van deze po gingen ernstiger betreurt dan prof. Beel zelf. Aan een zaken- of zelfs een zui ver ambtenarenkabinet zal de forma teur stellig geen andere dan gedachten van de scherpste afkeuring en tegenzin hebben gewijd! p\E politiek« -situatie is nierrtvffd zal dit ontkennen. thans zeer on overzichtelijk en uiterst moeilijk. Het verwerkelijken van een vierpartijen- kabinet. gelijk dit in grote lijnen door de grote meerderheid van onze volks- vertegenwoordiging werd en waar schijnlijk nog wordt voorgestaan, en dat ook, alle omstandigheden in aan merking genomen, het best zou over een komen met de resultaten van de op 25 Juni j.1. gehouden verkiezingen, is na het mislukken van niet minder dan drie pogingen in die richting voorshands onmogelijk gebleken. Met dit feit voor ogen geeft men zich in politieke kringen dan ook aan de wijd ste speculaties over! Wij menen echter, dat op het ogenblik voor alles rustige bezinning is geboden in de overtuiging, dat gelijk wij onlangs reeds uiteenzet ten, de toestand van 's lands zaken dringend een oplossing van wat een complete crisis dreigt te worden, ver eist. Waarbij men in het oog zal moe ten houden, dat genoemde toestand te vens een zo sterk mogelijk kabinet noodzakelijk maakt. Nu leert onze par lementaire geschiedenis, dat ook een extra-parlementair kabinet een sterke positie kan innemen, mits het althans zekere, zij het ook formele, banden met verschillende politieke groeperin gen heeft. Wij hopen echter, dat ons land een zaken- of een ambtenaren- kabinet, om van andere paardemiddelen maar te zwijgen, bespaard zal blijvenl In Waco, in de Amerikaanse staat Texas, zijn gisteren twee autobussen op elkaar gereden en in brand gevlo gen. Drie-en-dertig personen kwamen om het leven, onder wie de bestuur ders van beide bussen. Vier-en-twintig gewonden zijn in ziekenhuizen opge nomen. De toestand van velen van hen is ernstig. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. nr. Plesman heeft gisteren op Schiphol meegedeeld, dat de KLM op het ogenblik de mogelijkheden van het ge bruik van hefschroefvliegtuigen bestu deert. Eind 1953 hopen wij twee heli copters S 55 in te gebruik nemen, maar met andere motoren dan de Amerika nen", zo zei de president-directeur van de KLM, naar wiens mening het hef schroefvliegtuig in 1960 economisch bruikbaar zal zyn. Desgevraagd ver telde dr. Plesman, dat de helicopters bestemd zullen zijn voor het burger- luchtverkeer in Nederland. r\r. Plesman deed deze uitlating, na- dat hij de twee Sikorsky's 55 van de Amerikaanse militaire luchtver- voersdienst, die als eerste helicopters in de geschiedenis de Atluntische Oce aan zijn overgestoken, had bezichtigd. In het ICA-restaurant waren gister morgen een aantal technici van de Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en lrene zijn gisteravond om half zeven op Soesterberg te ruggekeerd De Prins en zijn doch ters gebruikten de lunch in Kopen hagen. Ook het koninklijk jacht, de „Piet Hein" zal nu de terugreis naar ons land aanvaarden. Paniek in Den Burg Toen een Texelse vrachtrijder gister een koe op het drukke marktplein in Den Burg wilde afleveren, ging het dier plotseling aan de haal. Het rende dwars door een groepje vrouwen en kinderen, die rond een textielkraam stonden ge schaard. Verscheidene personen wer den omver gelopen, waarbij een vrouw enkele ribben kneusde. De koe zette haar wilde tocht voort en vernielde een ruit van een woning. Vele badgasten, die het dier zagen aankomen, sprongen als hordenlopers over de lage muurtjes. Na aan het Noordeinde van het dorp nog een omheining te hebben gekraakt, bereikte de koe een weide, waar zij zich gemakkelijk liet vangen. Actie tegen apartheid ook in Kaapstad Een tiental niet-blanken is Zondag in Kaapstad gearresteerd wegens over treding van de voorschriften van de spoorwegen op grond van de apart heidsbepalingen. Zij waren een wacht kamer voor blanken binnen gegaan. Dit is de eerste keer sinds het begin van het lijdelijk verzet van de niet- blanken in Zuid-Afrika, dat een der gelijk incident in Kaapstad is voorge vallen. Tot dusver zijn, de andere ste den meegerekend, 3.000 personen gear resteerd. Het nationale comité van de R.K. Volkspartij heeft in een motie de sta kingen, die zich de afgelopen dagen hebben voorgedaan als protest tegen de 24 maanden diensttijd, scherp veroor deeld. In de motie wordt evenwel ge zegd, dat een gelijkschakeling van de diensttijd in de landen van de Europese Verdedigingsgemeenschap zonder ver wijl verwezenlijkt dient te worden en dat de Belgische regering hierop al haar streven moet richten. De incidenten in de kazernes onder de dienstplichtigen, die verwacht had den na 18 maanden diensttijd te kun nen afzwaaien, duren intussen nog voort. Van de zijde van het departement van landsverdediging wordt in dit ver band vernomen, dat een 60-tal dienst plichtigen in de nacht van Zondag op Maandag hun kamp te Casteau heeft verlaten. Zij begaven zich naar het derde liniebataljon te Sabbe, waar zij trachtten de daar gelegerde recruten te bewegen zich bij hen aan te sluiten. Op weg naar Charderoi werden zij door de rijkswacht aangehouden. Intussen is een onderzoek ingesteld naar de gebeurte nissen in de Leopold-kazerne te Namen, enige dagen geleden. De stakingsbeweging in het Luikse duurt voort. Verwacht wordt dat na de algemene staking van 24 uur, die door het Belgisch vakverbond voor Zaterdag is uitgeroepen, de arbeiders Maandag a.s. het werk zullen hervatten. Ook de arbeiders en het andere personeel van de maatschappij Westinghouse en de A.C.E.C. te Brussel hebben 24 uur het werk neergelegd. KLM en andere geïnteresseerden in hef schoef vliegtuigen bijeen gekomen om met de Amerikaanse bemanning van gedachten te wisselen. Des mid dags zijn de twee toestellen van Schiphol naar Wiesbaden vertrokken. De Sikorsky S 55 heeft in zijn huidige vorm een Pratt and Whitley-motor van zeshonderd p.k., die voor in de neus van de helicopter is aangebracht. De machine kan een maximumsnelheid bereiken van tweehonderd km. per uur, de kruissnelheid bedraagt hon derdvijftig km. De S 55 heeft een vliegradius van meer dan driehonderd vijftig kilometer. Er kunnen tien pas sagiers en een bemanning van twee personen met het toestel worden ver voerd. Het charmante Haagse bloemenko- ninginnetje, Kitty Knappert, heeft gister tijdens haar fleurige intrede in Den Haag een benauwd half uurtje beleefd. De zetel op haar praalwagen was verend gebouwd om haar in de gelegenheid te stel len zich gemakkelijk te bewegen. ?öcrK jrlle zekerheidgaf een zorgzame ziel haar een pil tegen, zee- en wagenziekte mee en een maal in het wiegende gevaarte zeten, nam koningin Kitty die „voor alle zekerheid" ook maar i. Het bleek een bittere pil, want bi gebrek aan water om door te slik ken, kauwde zij het ding fijn. De smaak was afschuwelijk en het arme bloemenkoninginnetje moest maar lachen en wuiven. Zij 'was dan ook erg dankbaar toen zij ten stadhuize een kopje koffie kreeg om haar juist door de medicijn op standige maag tot bedaren te bren gen. „Die bittere pil is me echter verguld door de hartelijke houding van het publiek" zo vertelde de bloemenkoningin na één dag rege ren. Het hoofd van de afdeling Midden- Oosten van het Franse ministerie van buitenlandse zaken, Binoche, is Maan dag te Tunis aangekomen. Hij gaf te kennen, dat Frankrijk van plan is vast beraden op te treden in het jongste conflict met de Bey over de door de Fransen voorgestelde hervormingen. Ruim vierduizend kinderen ontvingen het Vormsel De Rooms-Katholieke kerkelijke auto riteiten in Frankfort hebben medege deeld, dat de Suffragaan-bisschop van Fulda, die een reis maakte door het Oostduitse gedeelte van zijn diocees, Za terdagnacht door de Oostduitse autori teiten uit het land gewezen is. De bisschop, Adolf Bolte, had ver klaard Oost-Duitsiand niet vrijwillig te zullen verlaten, vóór het beëindigen van zijn kerkelijke taak. Tevoren had den de autoriteiten het verlenen van zes kerkelijke ambten verboden. Mgr Bolte is veertien dagen geleden naar Oost-Duitsland gereisd en wilde daar tot 15 Augustus blijven. Na zijn terugkeer heeft hij verklaard, dat de Oostduitse politie hem tien da gen geleden gelast had O.-Duitsland" te verlaten omdat hij 't heilig Vormsel had toegediend buiten het hun toegewezen gebied. Naar de bisschop heeft ver klaard, heeft hij aan 4400 kinderen, van wie velen een lange reis hadden moeten maken, het Vormsel kunnen toedienen. Daarentegen had hij slechts één Diaken in Heiligenstadt de wij ding kunnen geven. De Koningin heeft gistermiddag in het paleis aan het Voorhout in af scheidsgehoor ontvangen de heer Hossein Navab, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Iran. Zoals gemeld, heeft de Bey gewei gerd zijn goedkeuring te hechten aan het Franse plan, omdat hij van mening is, dat niet voldoende aan de Tunesi sche verlangens inzake zelfbestuur te gemoet wordt gekomen. Volgens Binoche houdt Frankrijk vast aan het verdrag van 1883, waarbij de Bey zich verbond „dergelijke her vormingen op het gebied van het be stuur, de rechtspraak en de financiën, als de Fransen nuttig achten, te zullen invoeren". Binoche deelde mee, dat hij de Bey een boodschap van president Auriol, opgesteld door minister Schu- man, zal overhandigen. De Bey heeft president Auriol een brief gezonden, waarin hij zich er over beklaagt, dat de Franse autoriteiten dralen, de fondsen voor zijn civiele lijst beschikbaar te stellen, teneinde druk op hem uit te oefenen. Spoorwegarbeider werd door locomotief verpletterd De exprestrein van Wenen naar Pa rijs is gisteren bij het station van Bö- heimkirchen, vijf-en-veertig kilometer ten Oosten van de Oostenrijkse hoofd stad, ontspoord. Bü het te snel passe ren van een wissel liepen de locomo tief en zes rijtuigen uit de rails. Een spoorwegarbeider, die zich op het em placement bevond, werd door de loco motief veipletterd. De stoker werd met verbrijzelde benen onder de om geslagen locomotief uitgehaald en ne gen pasagiers werden, evenals de ma chinist, licht gewond. De machinist, die door de politie is aangehouden, verklaarde, dat de remmen hadden geweigerd. Meisje in de Rotte verdronken Bij het spelen geraakte de driejarige Maartje Schurink te Rotterdam in de Rotte en verdronk. Een woonschuitbe woner bracht het meisje op het droge doch kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1