Internationaal Juristencongres in Berlijn Egyptische prinsessen op Capri VN-vliegtuigen verwoestten een Noordelijk hoofdkwartier sssas* Mua™.' - tsK» sjfte b">e-d *ruppt Deelnemers spraken met slachtoffers van Stalinisme NAPALM verzengt het arme Korea KxtM. Heiée£ Rechteloosheid en slavernij Oost-Duitsland verlangt grondstoffen Maar Amerika weigert Chinees niemandsland langs Macao's grens De Peruviaanse regering is afgetreden Japan wordt opgenomen in controlecommissie Pacificraad vergadert te Honoloeloe Droogte in Verenigde Staten leidt tot ramp Grootse sociale plannen in Birma Hoe kwam ex-koning Faroek aan zijn fortuin? Peron neemt liefdadig werk van zijn vrouw over Observatievliegtuig der verbondenen beschoten Voor ons stond een verbijsterende gestalte Duizenden burgers zijn niet meer te redden om Overste Schilperoord op weg naar Korea Munitie voor leger V S. op rantsoen Revolte te Teheran eiste zeshonderd slachtoffers I (Van onze correspondent te Berlijn) Z^MlcPmefde cVlfis^he Wlk^rhu^h3"08 Jufteten uit al,e dclen der vrUe den in dc Sow iet-Russisch» v.» d, beroep eigen is, de justitionele toestan- derzoek onderwerken Hier ^ni niet,Izoal^d"t'op'^v^eCcongrcMen'he(f^',val0isï commissies hwd6^«£"^00^"^ OTd^rd*6^6*1 h" .speci£a' daartoe gevormde wnveHiomi en^ileldolden Processen-verbaal, aanklachten en vonnl*L, getul- Justitie der Soi w pU u .f***® (Hrsonen. die om politieke redenen met de justitie der Sowjet-Russische bezettingszone in aanrakine waren eeko men en wier processtukken aanwezig waren, aan scherpe krXerhoren en on derwierpen zelfs beedigde verklaringen aan een nauwgezet onderzoek *10 critisch en onbeïnvloed werd hier bij soms te werk gegaan, dat de bui tenstaander de indruk zou hebben kun nen krijgen: hier zit de Sowjet-Russi- sche bezettingsz&ne op de beklaagden bank en de aanwezige juristen zijn haar verdedigers. Om slechts één voor beeld te noemen: een voormalige poli tieke gevangene zette voor de verza melde juristen uiteen, hoe hij geduren de de verhoren door de Oost-Duitse N.K.W.D. gepijnigd werd om hem tot schuldbekentenissen te dwingen. On der andere had men daartoe zijn voet zolen met gloeiende staven verbrand. Bij deze verklaring verzocht een der juristen hem schoenen en sokken uit te trekken, opdat men zich op grond van de achtergebleven lidtekens van de juistheid zijner woorden kon overtui gen. Elke verklaring werd door een kruisverhoor onderbroken. Wie niet de volle waarheid sprak, verwikkelde zich bijgevolg onherroepelijk in tegenspra ken. Men kan dus werkelijk niet zeg gen, dat de in Berlijn verzamelde ju risten er zich mede hebben tevreden gesteld van kant en klare resoluties kennis te nemen. Integendeel, zij heb ben pijnlijk onafhankelijk en critisch de stukken bestudeerd, die hun wer den voorgelegd. UVEN nuttig als de idee om voorma- lige politieke gevangenen in de werkcommissies aan een kruisverhoor te onderwerpen, was ook de gedachte deze mensen of voor zover zij nog in de gevangenissen der Sowjet-Russi- sche bezettingszone zuchten, hun ver wanten in een ongedwongen gesprek met de juristen bijeen te brengen. Te dien einde was in de ruime zalen van de Schöneberger raadskelder een na middagthee gearrangeerd, waaraan 160 slachtoffers van het Stalinisme of hun verwanten deelnamen. Zij zaten aan lange tafels tussen de juristen verspreid die hen elke gewenste vraag konden stellen. Wat hier verteld werd, recht vaardigt de conclusie, dat in de Sow- jet-Russische bezettingszone het on recht tot systeem werd verheven. Daar zit bijvoorbeeld een jonge vrouw en moeder van 28 jaren. Haar man zit reeds drie jaar in het tuchthuis van Waldheim. Twee en twintig jaar heeft hij nog voor de boeg. Moet hij zijn straf geheel uitzitten, dan komt hij uit de gevangenis, als hij 55 jaar is. Zijn dochter zal dan intussen 26 jaar zijn. Welke misdaad hij dan wel bedreven heeft om een dergelijke zware straf te krijgen? Hij was medewerker aan het West-Berlijnse weekblad „Sie" en had daarin enkele artikelen geschreven, waarin de voortreffelijkheid van het communisme in twijfel werd getrokken. Op een reis door de Sowjet-Russische bezettingszone werd hij door de Oost- Duitse geheime politie gegrepen en aan de sowjets uitgeleverd. Na bijna een De nieuwe Amerikaanse hoge com- commissaris in West-Duitsland, Walter Donnelly, heeft te Bonn medegedeeld, dat de Sowjet-Unie heeft verzocht West-Duitsland strategische goederen aan Oost-Duitsland te doen verkopen. De Russen deden hun verzoek in een nota, die thans door vertegenwoordi gers der drie Westerse mogendheden wordt bestudeerd. Donnelly zeide dat het verworpen zou worden. „Wij kun nen en willen niet toestaan dat van strategisch belang zijnde goederen, die de vrye landen nodig hebben, terecht komen bij staten, die hen bedreigen zeide hij. Donnelly deelde verder mede, dat de Verenigde Staten, voordat Frankrijk en West-Duitsland hadden besloten over het vraagstuk van het Saargebied te gaan onderhandelen, stappen bij deze beide landen hadden gedaan. Hij antwoordde bevestigend op een vraag, of de Verenigde Staten met nadruk te kennen hadden gegeven gaarne overeenstemming over dit ge schil te zien bereiken. De Chinese regering heeft de ontrui ming van het grensgebied bij de Por tugese kolonie Macao gelast. De bewo ners zouden zich naar Sjekki, op 35 kilometer ten Noorden van Macao moe ten begeven. Een Chinees regiment is naar Tsjinsjan, op 8 kilometer ten Noorden van de kolonie gezonden. De aanvoer van groenten overland naar Macao is sinds de grensincidenten tot een minimum beperkt. De prijzen voor verse groenten zijn dan ook ver dubbeld. Kleine hoeveelheden groenten worden over zee aangevoerd. Er is nog niets bekend gemaakt over de bespre kingen tussen China en Portugal over de recente grensincidenten. Volgens een bericht in een Hongkongs blad zijn Chinese voorwaarden ter overweging naar Lissabon gezonden. Het kabinet van Peru is Zaterdag afgetreden. Het ontslag is door de pre sident van de republiek aanvaard. De gewezen premier generaal Zenon wo- riega is belast met de vorming van een nieuwe regering. jaar van kwellende verhoren werd hij tot vijf en twintig jaar tuchthuis ver oordeeld. Toen hij zijn vrouw verliet, had hij haar gezegd: „Ik ben in vier dagen terug". Sindsdien zijn ruim drie jaar verstreken. Zijn vrouw en kind heeft hij nooit meer weergezien. JjjNKELE plaatsen van mij verwijderd zitten drie jonge studenten met kaal geschoren hoofden. Hun is het lot gun stig geweest, want zij zijn er twee we ken geleden in geslaagd uit het tucht huis van Bautzen te ontsnappen. Tien, twaalf en vijftien jaar tuchthuis had den zij respectievelijk gekregen, om dat zij naar de West-Berlijnse zender Rlas hadden geluisterd en het nieuws op de universiteit hadden doorverteld. Zjj zien er uit als de schamele figuren, die in 1945 uit de nationaal-socialisti- sche concentratiekampen werden be- vryd. Zy werden getekend door het onmenseiyke regiem, dat hen veroor deelde. Diep en oprecht medegevoel ontmoet de vrouw van dr Linse, die enkele we ken geleden op klaarlichte dag uit West-Berlijn dofir de Oost-Duitse N.K.W.D. werd ontvoerd. Uit eerbied voor de smart, die haar verscheurt, waagt men het nauwelijks haar aan te spreken. Vrouwen, die zien, hoe zij krampachtig poogt haar tranen te ver bergen, moeten zelf hun zakdoek te voorschijn halen. Maar ook mannen ziet men op hun tanden bijten. Deze vrouw weet, wat haar man reeds geleden heeft en wat hem nog aan folteringen te wachten staat. Verhoren dag en nacht in het verblindend licht van schijnwerpers, dagen zonder eten, nach ten zonder slaap, kerkers met natte bo dem, slagen en andere kwellingen, de ze vrouw weet beter dan welke andere, dat dit geen vindingen van anti-com munistische propaganda zijn, omdat haar man in zijn werk dagelijks met dergelijke aangelegenheden te maken had. Dr Linse wist te veel en daarom moest hij verdwijnen. Als tragische bij komstigheid kan nog verteld worden, dat dr Linse het slachtoffer van het verraad van zijn secretaresse werd, die zich als agente van de Oost-Duitse N.K.W.D. ontpopte. Intussen moet he, laas nuchter worden geconstateerd, dat mevrouw Linse haar man nooit meer terug ziet, tenzij een wonder geschiedt. LIET internationaal juristencongres te Berlijn heeft aangetoond, tot welke rechtsverkrachtingen het communisti sche bewind leidt. Het heeft tevens be wezen, dat er tussen de methoden van de nationaal-socialistische Gestapo en de communistische N.K.W.D. geen ver schil bestaat en dat recht zowel als vrijheid onder communistisch bewind geen bestaansmogelijkheden hebben. Bovendien heeft het vooraanstaande ju risten uit alle landen der vrije wereld ervan overtuigd, dat persmeldingen over ten hemel schreiende toestanden op justitioneel gebied in de Sowjet- Russische bezettingszone helaas geen vindingen zijn van een eenzijdige gru welpropaganda, maar harde meedogen loze werkelijkheid. Hieruit alleen reeds entstaan zoveel gunstige perspectieven voor de vrije wereld, die haar kost baarst kleinood, de vrijheid, verdedigen wil, dat het eerste internationale juris tencongres van Berlijn een volkomen succes kan genoemd worden. De Egyptische prinsessen Ferlal (14 j.), Faivzia (9 j.) en Fadia (6 de dochters uit het vorige huwelijk van ex-koning Faroek, op de „Can- zono del Maro" te Capri in ge zelschap van haar Franse gouver nante, Madame Simone Tabouret, met wie zij uitsluitend Frans spre ken, de taal, waarvan ook prins Faroek Foead en ex-koningin Narriman zich onder elkaar be dienen. Voor handel op Sowjet-blok Japan is met Amerika, Engeland, Canada en Frankrijk overeengekomen, dat de controle op zijn handel met het communistische blok zal worden geco ördineerd met die op de handel van de andere landen van het Westen. Deze te Washington gesloten overeenkomst houdt in, dat Japan zal worden opge nomen in de commissie van de landen van het Atlantische Pact, welke zich inzonderheid met dit toezicht heeft be last. Zo zal de te Parijs gevestigde commissie dus voortaan ook de handel in het Verre Oosten nagaan. De vopr- schriften van deze commissie zijn min der streng dan die, welke tijdens de be zetting in Japan zijn ingevoerd. Men weet dan ook niet, of deze zullen wor den gehandhaafd. In het kader van de „Anzus", het tussen Australië, Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten gesloten veiligheids verdrag voor het gebied van de Stille Oceaan, wordt thans te Honoloeloe be raadslaagd door de ministers van bui tenlandse zaken dezer drie landen, Casey, Clifton Webb en Acheson en een veertigtal politieke en militaire deskundigen. Op de bijeenkomst zal worden ge sproken over het instellen van organen, waarin door het „Anzus"-verdrag wordt voorzien en over algemene vraagstuk ken betreffende de verdediging van het Stille Oceaangebied. Vliegende schotels zijn noch Russisch, noch Amerikaans De Amerikaanse generaal Roger Ra- mey, heeft verklaard, dat uit de 1500 rapporten over „vliegende schotels" op gesteld sinds 1947, niet gebleken is, dat men hier met voorwerpen van vaste stof te maken heeft. Niets wees op een dreiging voor Amerika. Hij achtte het onmogelijk, dat de Sowjetunie deze voorwerpen naar Amerika stuurt. „Ik kan echter definitief verklaren, dat de schotels niet aan ons toebehoren", zo voegde Ramey hieraan toe. Reeds meer dan 500 millioen dollar schade De boeren in het Zuiden en in Nieuw- Engeland hebben weinig hoop, dat er een einde zal komen aan de droogte, die hen niet ver van een economische ramp heeft gebracht. Deze duurt al twee maanden. De schade aan oogst en vee in het Zuiden wordt geraamd op meer dan 500 millioen dollar. Vele veehouders hebben, daar zij geen voeder konden krijgen, de dieren op de markt gebracht tegen veel te lage prijzen. Het weerbureau in Atlanta deelde mede, dat er nergens in het Zui den kans is op algemene regenval. Landbouwdeskundigen hebben ver klaard, dat er minstens drie dagen ge stadige regenval nodig is om de nog aanwezige oogsten te redden. Acht staten en delen van andere sta ten zijn aangewezen als rampgebieden, waardoor de boeren snelle federale hulp kunnen krijgen voor het aankopen van veevoeder en de aanplant van de nieuwe oogsten. In Rangoon is een speciale, door pre mier Oe Noe bijeengeroepen confe rentie bijeengekomen voor het opstel len van een „welvaartsplan" voor de 18 millioen inwoners van Birma. De premier heeft onlangs op een grote vergadering verklaard, dat in de nieu we „welvaartsstaat" die hij voor ogen heeft, elke burger een huis, een auto en een maandsalaris van 800 ropijen zal hebben. De regering zal de financiering van het welvaartsplan om buitenlandse hulp van welke zijde ook, met inbegrip van de Sowjet-Unie en China, verzoe ken. De conferentie zal veertien dagen duren. De Egyptische regering houdt zich bezig met de reusachtige eigendommen, die ex-koning Faroek in Egypte bezit Hij heeft ruim honderd duizend hec tare landbouwgrond, verscheidene pa leizen, verzamelingen kunstvoorwerpen van fabelachtige waarde en een per soonlijk fortuin van tenminste 212.000.000 gulden. Een regeringscom missie is opgedragen na te gaan hoe Faioek zijn bezittingen heeft verwor ven. President Peron zal de leiding van de liefdadige stichting „Eva Peron" op zich nemen. Hij zal voorts drie maal per week aan het bureau, dat zijn vrouw in het Argentijnse ministerie van arbeid bezette werken, om er de behoeftigen te ontvangen. Vliegtuigen der verbondenen hebben Maandag na twee zware aanvallen een belangrijk Noordkoreaans hoofdkwar tier nabü Pjongjang in vlammen ach tergelaten. Bij de eerste aanvalsgolf werden duizenden liters napalm (ben zinegelei) en bijna tweehonderd ton springstoffen neergeworpen. Daarna werd het doelwit met machinegeweren beschoten. Enkele uren later volgde de tweede golf. Radio Pjongjang beweer de later, dat een dorp naby de stad door honderd toestellen van de V.N. was aangevallen en platgebrand, waar- (Van een bijzondere medewerker) HE STRIJD OP KOREA heeft als nieuwsbron belangrük aan betekenis Ingeboet. De conferentie te Panmoendjon sleept zich voort in een onveranderd, traag tempo en van het front valt niet veel meer te melden, dan dat er een enkele maal kleine schermutselingen zijn. Stereotiep melden ook de logerberichten van de V.N., dat de vliegtuigen der Westeiyken routinevluchten hebben uitgevoerd. Roiittnevluchten, waarbU de Noordeiyke aanvoerlijnen worden aangevallen, en waarby Napalm wordt uitgeworpen. „Napalm....", een nieuw woord in de bloedige oorlogs-dictionnaire. Slechts enkele maanden geleden dook het nieuwe woord op. „De vliegtuigen der Verenigde Naties maakten op Korea thans ge bruik van Napalm, een nieuw soort brandbom", meldden de kranten. En daar mee was toen alles gezegd. Napalm is ingedikte, gelei-achtige benzine, dat een temperatuur van meer dan duizend graden Celsius in enkele seconden bereikt heeft. CEN Britse oorlogscorrespondent, R Cutforth, schreef erover: „Het vliegtuig, met de vastberadenheid van iemand, die nu al zijn geduld verloren heeft, kwam opnieuw huilend aanvlie gen. Het cirkelde, verlangzaamde zijn vaart en „verloor" toen, als bij ongeluk, een lang, geel, banaanvormig voorwerp. Het viel langzaam, rondduikelend in de lucht, en toen het eindelijk neerkwam, plofte een donkerrode vlam op, die snel en met golvende bewegingen over een grote oppervlakte uitvloeide. Zwarte rook woei omhoog. Het geluid, dat ons later bereikte, klonk ais een trage, on willige ontploffing. „Wloemf", klonk het. „Dat is Napalm", zei de kolonel te gen mij. „Afschuwelijk goedje". Dat beseft men slechts, als men de uitwerking ervan heeft gezien. Een mi litaire arts op Korea zei er het volgen de over: „Voor ons. stond een verbijs- De Indiase vrouwen bekommeren zich niet minder om hun schoonheid dan de Westerse dochteren van Eva. Voor het instandhouden van hun schoonheid, plegen de Indiase vrouwen echter andere middelen te gebruiken mimium worden gebracht, want een Duitse fa briek heeft het apparaat al in produc tie genomen. De Britse autoriteiten hebben bet grootste deel van de villa Huegel ,die eigendom was van de fa milie Krupp, aan de stad Essen terug- rion WÜ in het Westen gewend zijn. Zo gende-schotels boven Tokio. Het hy- gegeven. Zij hadden de villa gedurende tünwpn ze Sirih-bladeren die als een gienisch instituut te Dusseldorf heeft zeven jaar bezet. De familie Krupp zal ioort knalrode pruim tabak, achter de een luchtdesinfector ontworpen, waar- echter niet in de eenvoudige stulp we- worden meegevoerd. Een afge- mee negentig procent der in de lucht derkeren. Zal een nieuw huis op het proefd. Het zal spoedig op de markt omzetbelasting op Sirih-bladeren opheffen. O Hoewel er niet veel ge bouwd wordt, stijgt het cementverbrmk in Nederland in ongekende mate. Het is wel hoopgevend, maar herinnert Theodoor zich ze hebben vorig jaar een paar grote kazernes gebouwd. En daar gaat nogal wat cement ln! Het Argentijnse vakverbond heeft offi cieel gevraagd, of van het huis waar Eva Peron werd geboren, een nationaal monument mag worden gemaakt. Het huis staat in Los Toldos, een plaats in de provincie Buenos Aires, n Een Chi. nese onderwiizer heeft een nieuwe on derwijsmethode ontworpen voor het leren van de ingewikkelde Chinese let tertekens in zes uur. Ruim zeventie procent der militairen, die de lees- en schriifkunst niet machtig fraren, kon na vier maanden studie eenvoudige ar tikelen schrijven en boeken lezen De Japanse pers maakte voor het eerst melding van de waarneming van vlle- .helaas, deez Beel-dge kust bleek droevig onbereikbaar. vrij naar Vondel niet gaan kan". Een oppasser van „Artis" in Amsterdam, heeft een leeuw, Sheik geheten, moeten bevrijden van een jong poesje, dat de leeuwenkooi was binnengestapt en zich in het zon netje zat te wassen. De leeuw Sheik had enige malen de reusachtige kop geschud en een dreigend gebrul uitge stoten, hetgeen op het poesje niet de minste indruk maakte. Toen Sheik ech ter naderbij kwam( waarbij het publiek bijna flauw viel), begon het poesje ve nijnig te blazen en sloeg met het fra giele pootje naar de geweldige leeu wenkop!! Dit deed koning Nobel zó van zijn stuk geraken, dat hij terugkeerde naar zijn platform om woedend de bru taliteit van de tegenwoordige jeugd te overpeinzen. Een oppasser heeft het ooesje uit de kooi gehaald, aangezien de leeuw het gladweg vertikte om ge lijkvloers te komen, zolang het poesje daar nog zatl terende gestalte, wat gebukt, de benen uit elkander, de armen op een afstand van zijn lichaam gehouden. Hij had géén ogen en zijn hele lichaam, dat vrij wel geheel zichtbaar was door de brok stukken verbrande vodden die hij nog aanhad, was bedekt met een harde, zwarte korst, bespikkeld met gele etter. Een Koreaanse vrouw naast hem begon te praten en de tolk zei: „Hij moet blij ven staan, meneer! Hij kan niet zitten of liggen!" Ja, hij moest staan, omdat hij niet langer bedekt was met huid, maar met een broze korst die gemakke lijk brak. Dat is nu Napalm Moraal IK zal niet gaan redetwisten over goed en kwaad; dat is mön taak niet, al dus de dokter. „Maar iemand moet voor die mensen zorgen. Deze man was de v«f en twintigste in een week tijd, al leen in mün hospitaal al, en in de batal jons hebben de artsen er nog veel méér binnengekregen. Ik kan me onmogelijk met die vreselijke gewonden bezighou den. Ze hebben allemaal gangreen en ze zouden mijn gewonden kunnen aan steken. Ook heb ik geen transport om ze weg te zenden, en In mjjn hospitaal kan ik niets voor ze doen. Die man, die voor me staat, gaat zeker dood. Er was een kans voor hem, als hu zes maanden lang goed verzorgd zou kunnen wor den. Maar dan is hy voor het leven blind en hoogstwaarschijnlijk krank zinnig. Nu moet ik hem wegsturen Hij gaat, zoals iedere „lopende zieke" naar het politiebureau, waar hem vrien delijk wordt verzocht plaats te nemen. Totdat hij gestorven is. Enkele andere „civiele" gevallen heb ik kunnen helpen. Het zijn een baby, waarvan de helft van het gelaat een zwarte, verkoolde plek is, een meisje, waarvan één been in dezelfde toestand verkeert, en twee mannen, met kleine re, verspreide Napalm-plekken. Deze mensen kan ik bijstaan. Ik geef hun wat goed voor ze is en leg hun fami lieden uit, wat er voor ze gedaan moet worden. Doch er zyn er duizenden, ve le duizenden die niet meer te redden zijn. Honderden dorpen zyn tot as ver gaan, nadat de vliegtuigen van de Ver enigde Naties er Napalm op hadden gegooid. Mensen kreperen in hun dorp je, of hier voor de deur van mijn hos pitaal. HE beklagenswaardige man, die van u daag bij me kwamt zal nog enkele dagen leven en zich krimpen in de he vigste pijnen. Ik mag hem niet uit zijn liiden helpen. Dat verbiedt de Christe lijke moraal. Napalm.,., tja, dat is weer iets anders....1 Als gevolg van hevige luchtaan vallen van de Amerikaanse lugjit- macht in Korea, bleef deze rook- kring de plaats markeren waar een hevige aanval plaats vond. In het midden van de foto is nog een verkenningsvliegtuig dat de re sultaten op moet nemen, zichtbaar. by tweehonderd woningen werden verwoest en talrüke boeren het leven verloren. Maandag werd te Tokio bericht, dat een Amerikaans waarnemingsvliegtuig, dat met een bemanning van vijf kop pen weerkundige observaties verricht te onder de Siberische kust, door een Russische jager zou zijn neergeschol n. Later bleek, dat het toestel door tv. Chinese straaljagers van Russisch mo del was aangevallen, maar zijn basis had kunnen bereiken. Het bewuste toestel, een vliegboot, maakte een vlucht op een afstand van meer dan tweehonderd kilometer uit de Koreaanse Westkust, ten Noorden van de 38ste breedtegraad ,toen het door twee Chinese straaljagers van het type MIG werd aangevallen. De De- manning slaagde er in de Chinezen af te slaan. Het toestel bereikte de West kust van Korea, waar het voorlopig werd gerepareerd, alvorens het de vlucht naar Japan voortzette. Twee le den van de bemanning werden gedood en twee gewond. Nieuwe commandant voor onze vrijwilligers De nieuwe commandant van het Ne derlandse detachement Verenigde Na ties op Korea, de 37-jarige luitenant kolonel C. M. Schilperoord, is gister avond van Schiphol naar Tokio ver trokken. Overste Schilperoord is de vierde commandant van het Neder landse detachement In Korea gaat hij de huidige commandant, luitenant kolonel G. H. Christan aflossen, die dan naar het vaderland terugkeert. Overste Schilperoord nam een geluids bandje mee, waarop een aantal groe ten van familieleden van Nederlandse vrijwilligers is vastgelegd. Vele offi ciële persoonlijkheden deden hem uit geleide. jtaalstaking vertraagde de productie Het Amerikaanse leger moet over gaan tot rantsoenering gan munitie, behalve voor de troepen in Koreo Vol gens de onderminister van oorlog Karl Bendetsen heeft de staalstaking de munitieproductie met 37% verminderd. Daarom moet het leger het gebruik van munitie voor oefeningen drastisch beperken. De commissie, die in opdracht van de Perzische regering een onderzoek heeft ingesteld naar de wanordelijkhe den in Teheran op 21 Juli j.i., heeft vastgesteld dat op deze bloedige dag 27 personen om het leven zijn gekomen en 154 ernstig gewond. 74 personen kregen kogelwonden, 370 werden ge wond door bajonetsteken en drie lie pen ernstige kwetsuren op als gevolg van aanvallen door gevechtswagens. Bij deze opgaaf is geen rekeninc ge houden met slachtoffers, wier lijken met zijn teruggevonden. Het schijnt dat de regeringscommissie ook geen reke ning heeft gehouden met de 48 stoffe lijke overschotten, die de dag na de bloedige botsing in het parlementsge bouw zijn opgebaard.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 5