Een titanenstrijd tegen de aardappelmoeheid sïïKsr^.rs^ Nederlandse gulden biedt ons weer „gulden" zekerheid Het vee op de besmette bedrijven wordt thans afgeslacht Ook iri Frankrijk rijwieltreinen KoAt B&iieJL Ook de tomatenplant kan gevaar opleveren ïïfe ^r^ne^Pere ^Itn^^M^^r„ De andere Geen afdoend middel Leerling-vlieger in V.S. omgekomen Ook een week vacantie voor „buitengewone" werk nemers Stichting voor behartiging der emigrantenbelangen Blijde bloemendag voor de Haagse zieken De poëzie van prozaïsche cijfers Bankbiljetten voor 100 pet door goud gedekt In- en uitvoer houden elkaar in evenwicht Man stak zijn geliefde neer Een jaar geëist tegen oneerlijke PTT-besteller Buitenlandse passagiere van „Veendam" verdwenen Eerste spoorwegrijtuigen naar Argentinië Drastische maatregelen zijn nodig voor de export Het Rijk vergoedt de schade r~ EEN BRITSE MIJNENVEGER IN AMSTERDAM PURMERENDER MARKT Maatregelen van militairen tegen kinderverlamming Inbreker te Enschede gepakt BESOMMINGEN IIMUIDEN KERKELIJK NIEUWS Luthers congres bijeen in West-Berlijn Bisschop Lil ie antwoordt Ulbricht J)E AAEDAPPELMOEHE^vomt nr/al«i?aCteUr> aardappelteelt en van onze exnorf 1 ^en. «vare bedreiging van onze moeheid tvowlt veroorzaakt door het p™ductel>- De aardappel- baar aan dorre plekkeTL de ^rdappS^ nl^^ Cn is "iter,«k kfn" niet groeien willen of er zeer armctLrtemuJLÏn ^'a.arop de aardappelen wortels van de aardappelplant en n nt zieh^I" 1 aa H^ v 4 Zlch met dc aDder gewas versmaadt het niet met namé a tü V(°°|, Doch 0<>k fnkel van Landbouw Visserij en VnedJïï™JS?" i tomaat. andaar dat de minister gevaa^kan oplevi ren voor de vem^S^n a,s plant' die tomaat aan te wüzen. Dit betekent dus dat geen tornen h^f je' dC to worden in de vruchtwisseling, die de wet ter h^Hoin**Chore" °Menomen tomaten. Zou men wel tomalen willen kweken, dan moet jaw word^S gewacht, voor men weer op aardappelen overgaat. worden WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1982 J?R is nog geen enkele afdoende bestrij- *-* dingsmethode van de aardappelmoe heid gevonden. De vaststelling van de verhouding: één jaar aardappelen en twee jaren een ander gewas, werkt preventief en dringt het aardappelcys- tenaaltje tenzij een perceel weer op een andere wijze' besmet wordt eni germate terug. De moeilijkheid is, dat de aaltjes, geheel ingekapseld in klei ne bolletjes, waaruit ze later in groter hoeveelheid weer te voorschijn komen, enkele jaren kunnen blijven leven zon der voedsel tot zich te nemen. Er be- ■taat dus altijd een kans, dat zij zich weer ontwikkelen, als na een paar jaar opnieuw aardappelen op een perceel geteeld worden; hoewel er dan natuur lijk heel veel dood gegaan zullen zijn. Voor de typische aardappeltelers is het wettelijk voorschrift van slechts éénmaal per drie jaren aardappelen op eenzelfde perceel zeer ingrijpend. Daar komt nog bij, dat andere staten, die de aardappelmoeheid uit hun land probe ren te houden die althans trachten te voorkomen, dat het euvel zich er ver meerdert stringente maatregelenten nadele van onze export hebben getrof fen. Bedreigde export IYE uitvoer van agrarische producten v kan trouwens tengevolge van de aardappelmoeheid nog op een andere manier geschaad worden. De minister heeft namelijk als planten, die gevaar kunnen opleveren voor de verspreiding van het aardappelcystenaaltje aange wezen bloembollen en bloemknollen, boomkwekerijproducten, koolraapplan- ten, stekbieten en dergelijk voor de voortplanting bestemd materiaal, dat met aanhangende grond wordt gedistri bueerd. Wie deze producten betrekt uit een 'gebied, waar aardappelmoeheid voor komt. loopt derhalve kans, dat hij daar mede tegelijkertijd het aardappelcysten aaltje binnenhaalt. Uiteraard komen de ze producten ook zeker niet in aan merking voor export, als zij van be smette grond afkomstig zijn. Men doet tegen het kwaad wat men kan. Zo worden wel chemische en bio logische bestrijdingsmiddelen toege past. In Wageningen is aan de Land bouwhogeschool bovendien voortdu rend een speciale commissie aan het werk om allerlei bestrijdingsmiddelen te beproeven. Zij heeft wel uitstekende van zulke middelen vastgesteld, maar zij zijn zo duur, dat toepassing ervan niet mogelijk wordt geacht. De 25-jarige reserve-korporaal F. B Homan uit Amsterdam, die vorig jaar Augustus naar de Verenigde Staten vertrok om daar een opleiding tot vlie ger te ontvangen, is Maandag in de na bijheid van Craig Airforce, Base Alabama met een Shootingstar verongelukt en om het leven gekomen. Over de oor- zaak van het ongeluk is nog niets be kend. Voor alle werknemers, op wie het buitengewoon besluit arbeidsverhou dingen van toepassing is en voor wie niet reeds op grond van een collectie ve arbeidsovereenkomst of bindende loonregeling een vacantieregeling geldt, is thans êen verplichte minimum va cantie van één week ingevoerd. Deze nieuwe regeling is dus in de eerste plaats van belang voor werknemers op kleinere kantoren of in winkels, wier arbeidsvoorwaarden vaak niet bindend zijn vastgesteld. Zij hebben voortaan elk jaar minstens recht op een week aaneengesloten vacantie, mits hun dienstverband op 1 Juli van het lo pende jaar tenminste een jaar heeft geduurd. Bij korter dienstverband geldt een evenredig kortere vacantie. In Den Haag is de Stichting Emi grantenbelangen opgericht, welke zich ten doel stelt gratis adviezen te ver strekken en hulp te verlenen aan emi granten. De stichting heeft haar cen traal bureau in Den Haag, Bazarstraat 16. Voorts zal in Den Haag een perma nente tentoonstelling worden inge richt, waarvoor kosteloos entreekaar- ten worden verstrekt en waar de ad- spirant-emigrant alle soorten van goe deren voorwerpen, speciaal voor de di verse emigratielanden vervaardigd, waaronder modellen van montage- Woningen, kan bezichtigen. VRACHTAUTO IN VARSSEVELD TEGEN TREIN GEBOTST Gisteren is een vrachtauto, waarvan de remmen niet goed functionneerden, op de onbewaakte overweg in Varsse- veld tegen een personentrein gebotsq De chauffeur van de vrachtwagen en oen naast hem zittende passagier kon don juist voor de botsing uit de wagen springen. De auto werd tweehonderd meter meegesleurd. De trein had een uur vertraging. overgaat. Op het ogenblik, zo kan gezegd wor den, is de aardappelmoeheid min of meer sUtionnair. in de gebieden, waar de haarden dicht bij elkaar liggen, is het kwaad uiterst moeilijk tegen te gaan. Een gevaar vormen nog altijd de volkstuinders. Op hun lapjes grond i ,m€n Xele haarden aangetroffen. Ook de gebieden, waar elk jaar veel aardappelen werden verbouwd met name de veenkoloniën is de aard appelmoeheid hardnekkig. Duizenden Haagse kinderen hebben gisteren met de Bloemen- koningin als afgezanie, de zieken en ouden van dagen in de resi dentie een blijde dag bezorgd. Koningin Kitty Knappert drukte op het Plein 'waar zij open hof hield de handjes van talloze kin deren, die hun giften, een stort vloed van bloemen, voornamelijk anjers, gladiolen, dahlia's en as ters, op de trappen van de Hoge Raad der Nederlanden deponeer den. Deze receptie op het Plein was het voorspel van een uren lang bezoek aan vier ziekenhui zen, waarheen de bijeengegaarde bloemenschat met vrachtauto's werd vervoerd. Ontroerende en grapige toneeltjes speelden zich af in de ziekenzalen, waar de stralende verschijning van de Bloemenkoningin met vreugde werd verwelkomd. Na haar be zoek aan een zaal vol zieke jon getjes waar zij op ieder bedta- feitje een bont bouquet zomer bloemen achterliet, zei een ventje met een rauw stemmetje: „Is dat nou alles' Et is geen eens een echte koningin!" Maar een buur jongetje had aller instemming met zijn opmerking: „Ze is lief en mooi". Het rauwe stemmetje had echter met negatie van het sprookje, het laatste woord: „Dat ken wel, maar zo benne der meer!" (Van onze fipancieel-economische redacteur). DE WEEKSTAAT VAN DE NEDERLANDSE BANK, die Iedere Woensdag ge publiceerd wordt, is geen lectuur die veel wordt gelezen. Dat is wel begrij pelijk, want het zijn taaie cijfers. Toch verbergt zich achter die droge staat de vooruitgang en de achteruitgang van ons land op economisch gebied. De week staat moge dan droog en taai zijn, hij is tevens uiterst belangrijk. Wij willen er daarom iets van vertellen. Daarvoor is ook nog een bijzondere aanleiding, want er is iets heel bijzonders mee. Onze bankbiljetten zijn namelijk voor de volle honderd procent gedekt door goud, zilver en deviezen! Hoe komt dat en wat betekent het? Dit zijn twee vragen, die in dit verband gesteld moeten worden. CINDS een jaar is de goudvoorraad practiseh zonder onderbreken aan het stijgen. Enerzijds is dit maar ge lukkig, want in de zomer van 1951 was de goudvoorraad tot beneden het mil- liard gedaald en als wij geen Marshall hulp hadden gehad, zou de regering zeer onaangename maatregelen hebben moeten nemen. In het midden van 1951 veranderde de toestand. Grotendeels moet dat wor den toegeschreven aan het feit, dat de invoer sterk verminderde, terwijl de uitvoer groter werd. Sedert Septem- be houden in- en uitvoer elkaar zo on geveer in evenwicht. Dat betekent, dat alle deviezen, die wij langs andere weg krijgen bijvoorbeeld voor onze zeevaart tot vermeerdering van de voorraad goud en deviezen bij de Nederlandse Bank leiden. Zal deze, voor ons land gunstige toe stand nog lang voortduren? We weten het niet. Enerzijds is het najaar voor ons land nog al gunstig, omdat wij dan veel land- en tuinbouwproducten uit voeren. Als wij alleen daarop zouden letten, dan zouden wij welhaast met ze kerheid kunnen zeggen, dat de groei van de goudvoorraad het hele jaar 1952 nog wel zal doorgaan. Maar.... wij weten niet,, welke gevolgen de beper king van de invoer in Engeland voor ons land zal hebben. Dus blijft het afwachten. Het ziet er evenwel niet naar uit, dat de goud- en deviezenvoorraad in de naaste toekomst snel zal afnemen. Hoopvol J7N nu de tweede vraag. Wat betekent deze grote goudvoorraad? Het be tekent voor ons land de mogelijkheid zo nodig extra goederen in het buiten land te kopen. Het betekent ook, dat wij niet direct in moeilijkheden komen, als onze uitvoer, bijvoorbeeld door maatregelen in Engeland, sterk zou af nemen. Dat is belangrijk, want ons land is niet alleen voor een deel van zijn voedingsmiddelen (graan, olie, vet), van de invoert afhankelijk, maar ook voor onze industriële grondstoffen. Zou daarvan de invoer ophouden, dan zou een ernstige werkloosheid niet zijn te gen te houden. Tot op zekere hoogte kan men in de goud- en deviezenvoor raad een „verzekering tegen werkloos heid" zien. Hoe groter die voorraad, des te beter de regering maatregelen tegen een eventueel te sterk toenemen de werkloosheid kan nemen. Is nu die voorraad goud en deviezen van drie milliard groot? Dat hangt er van af! Tegenover de bankbiljet- ten-circulatie van eveneens drie milliard natuurlijk wel. Honderd pro cent dekking! Doch onze geldvoorraad bestaat niet alleen uit bankbiljetten, maar ook uit giro geld; en de hoe veelheid, die daarvan in circulatie is, is groter dan die van de bankbiljetten. Bovendien zijn er ook nog schatkist -biljetten. Deze circuleren wel niet als geld, maar zij kunnen zo gemakke lijk in geld worden omgezet, dat zij in dit verband toch eigenlijk wel bij het geld gerekend moeten worden. De totale hoeveelheid „geldmiddelen' bij het publiek bedraagt ongeveer tien milliard. Tegenover dit bedrag gezien is drie milliard aan goud en deviezen regelijk, maar geenszins abnormaal groot. Het feit, dat de bankbiljetten, maar deze pok alleen, voor honderd procent gedekt zijn, is dus wel inte ressant, maar op zichzelf niet zo be langrijk als het op het eerste gezicht UJkt. De verlaging van de rentetarieven, waartoe de Nederlandse Bank dezer dagen heeft besloten, staat met de ver betering van de deviezenpositie in ver band. Gistermorgen vroeg kwam aan een Haags politiebureau, de 39-jarige los- werkman A. J. de Z. in zenuwachtige toestand vertellen, dat hij een arts no dig had voor een juffrouw in de Van der Neerstraat, die aan de haar toe gebrachte wonden zou doodbloeden. De politie stelde Z. in verzekering waarschuwde onmiddellijk de GGD en begaf zich naar het aangeduide perceel. Hier trof men de juffrouw, H. T„ in ernstige toestand aan. Zij had enige messteken in de hartstreek. Direct werd bloedtransfusie toege past. De juffrouw kon echter nog niet door de politie worden verhoord. Haar toestand is ernstig. ,De Z. woonde bij mej. T., die van haar man gescheiden was, in. Het mo tief van zijn daad is waarschijnlijk minnenijd. De Z. slak zijn slachtoffer neer met een keukenmes, dat in be slag is genomen. Brieven en telegrammen werden achtergehouden ..In ambtenaren van de post moeten wij onvoorwaardelijk vertrouwen kun nen stellen. Kan men dat niet, dan zijn ernstige gevolgen niet uitgesloten", zo zeide de Officier van Justitie gister^ morgen voor de Amsterdamse Recht bank in de zaak tegen de ex-besteller van de PTT A. S. uit Amsterdam. Verdachte had een aantal expresse- brieven en telegrammen achtergehou den. Bij de besteller thuis had men tij den een contröle elf expressebrieven en 5 telegrammen gevonden. De hoe veelheid brieven, die door de besteller niet zijn bezorgd, is echter onbekend, wijl men eerst na klachten van het pu bliek tot een intensief onderzoek was overgegaan. Ook in materieel opzicht vond de Officier het gepleegde feit hoogst ern stig. „Om een drietal luttele geldsbedra gen heeft verdachte tientallen1 expresse- brieven en verscheidene telegrammen eenvoudig niet bezorgd", zo zeide hij. Hij vroeg de rechtbank S. een straf op te leggen van 1 jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek van pre ventieve hechtenis. De rechtbank zal 19 Augustus a.s. vonnis wijzen. Donderdag j.1. is een achttienjarig meisje, dat in Southampton aan boord is gegaan van de „Veendam" van de HoÖand-Amerika lijn, verdwenen. Het is een Engels of Amerikaans meisje, dat in New York van boord zou gaan. Ongeveer anderhalf jaar geleden plaatste de Argentijnse regering een millioenenorder aan rollend materieel voor de Argentijnse spoorwegen bij Werkspoor. Donderdag zullen de eerste rijtuigen van deze reeks de Utrechtse werkplaatsen van Werkspoor verlaten, op weg naar Rotterdam. Het zijn vier personenrijtuigen (drie le en één 2de klas) die op een Argen tijns schip zullen Worden geladen en als deklast naar het land van bestem ming vervoerd. De strijd tegen mond- en klauwzeer (Van onze Haagse redactie) Zonder pardon wordt de laatste weken het vee afgeslacht op bedrijven, waar mond- en klauwzeer uitbreekt. Dit is een maatregel, die van over heidswege noodzakelijk wordt geacht met het oog op de belangen van de agrarische export. Begin Juli reeds kondigde het ministerie van Landbouw deze rigoureuze maatregel aan. Dit ernstige ingrijpen is mogelijk dank zij een reeds jarenlang bestaande, maar slechts weinig toegepaste bepaling in de Veewet, op grond waarvan de bur gemeester de door het districtshoofd (inspecteur) van de Veeartsenijkundige Dienst nodig geachte bcstrjjdingsmaat- regenen neemt. In geval van afmaking van besmette of verdachte dieren wordt aan de eige naar een schadeloosstelling uitgekeerd uit de Rijkskas. Daartoe werden de dieren tevoren getaxeerd door een des kundige, die door de burgemeester wordt aangewezen. Indien door de veehouder of door de inspecteur ofwel door de burge meester geen genoegen wordt geno men met deze taxatie, geeft de burge meester hiervan direct kennis aan de kantonrechter. Deze laatste wijst dan twee nieuwe deskundigen aan, die te zamen met de eerste deskundige op nieuw de dieren taxeren en bij meer derheid van stemmen beslissen. Als de drie deskundigen het onderling niet eens zijn, dan geldt het middelste be drag. Na de taxatie ontvangt de veehou der van de burgemeester een bewijs. Het daarop vermelde bedrag wordt hem uit 's Rijkskas uitgekeerd. De veehouderij commissie acht het van belang dat in de verschillende de len des lands zoveel mogelijk eenzelfde gedragsijn t.a.v. de bepaling der scha devergoeding zal worden gevolgd. Zij vertrouwt, dat bij de toepassing van deze voor het betrokken bedrijf zo harde maatregel zoveel mogelijk reke ning zal worden gehouden met de si tuatie ter plaatse, o.a. of op het be- ■">1 In de maand Augustus hebben ook de Franse spoorwegen het extra druk met het vervoeren van de fietsen voor vacantiegangers. Hier ziet men een „zee" van fietsen op het Parijse station Montparnasse. Voor een niet officieel bezoek De Britse zeegaande mijnenveger „Coquette", die dienst doet als visserij- politievaartuig zal van 6 tot 12 Augus tus een niet-officieel bezoek brengen aan Amsterdam. De „Coquette" staat onder commando van kapitein ter zee Basil Jones, commandant van het met visserij-inspectie belaste flottielje. Er bevinden zich circa honderd man aan boord van dit schip, dat duizend ton waterverplaatsing heeft, 72 meter lang is en een snelheid van zestien en een halve mijl kan bereiken. lyiODERNE tijden, moderne hartstoch- ten. De eerste „uranium-rush" in de geschiedenis is deze week begonnen in Noord-Saskatchewan, in Canada. Dit gebied rondom de onlangs gestichte mijnstad Uranium-City, dat de afge lopen drie jaar door grote mijnbouw- maatschappijen werd ontgonnen, is aan koppen, tellende personeel uit vrouwen nartieiilieren uitgegeven. De privé- en meisjes. Nog even, en de wereld u^niumzoekers moefen het erts aan de wordt door Eva geregeerd. Het staat leveren. In de historische New Yorkse echtpaar Don Ameches het Canadese parle- het sterrenpaar van Broadway, werd bibliotheek van ment heeft dezer dagen een brand ge woed. Het duurde vijf uur voor het vuur was geblust. Er is alleen reeds voor enkele tonnen waterschade aange richt. De kostbare boekenverzameling telt ongeveer een half millioen exem plaren. O Nu we toch in de boeken zitten: de grote leeszaal en bibliotheek van liet British museum in Londen, wordt schoongemaakt. Met smart rele veert uw lijfaap het feit, dat deze schoonmaak slechts ééns per vijftig jaar plaats vindt, omdat er zo'n ontstel lende massa werk aan is. De bibliothe caris is desondanks niet te benijden, want die heeft de verantwoordelijkheid, dat alle negen millioen boeken en boek jes schoon worden. Deze schoonmaak kost ook een lieve duit. Anderhalf millioenTrouwens, de vrouw als schoonmaakmachine gaat langza merhand verdwijnen. Ze bevolken meer en meer de kantoren en fabrie ken. Bij de Ver. Naties in New York bestaat meer dan de helft van het 3400 dezer dagen verblijd met de komst van een zesde spruit. De naam van het kind is Donny. De vijf anderen heten Ronny, Tommy Lonny, Bonny en Conny. „Wij houden van rhythme in uLuat het nou, viaar Donker worden" een naam", zei de moeder^ die gelukkig een helder geheugen heeft. Aan boord van een Engelse pleizierboot be vonden zich kort geleden duizend po litieagenten uit Glasgow, die een va- cantie-uitstapje maakten. Onder de overigo passagiers was de 74-jarige Francis Ryan, die als zakkenroller reeds 77 veroordelingen achter de rug had. Na zijn pleiziertochtje ging Fran cis voor de 78ste maal de bak in. Hij werd op heterdaad betrapt, toen zijn hand in de binnenzak van de hoofd inspecteur van politie, John Johnson, werd gevonden. Het Amerikaanse bureau voor de statistiek heeft interes sante onthullingen gedaan over de ge middelde leertijd waarop de Amerika nen trouwen. Men constateerde, dat de gemiddelde trouw-lecftijd van de man 22 tè jaar is. De vrouw huwt gemiddeld op haar 20ste jaar. In 1940 waren de gemiddelde leeftijden respectievelijk 24,3 en 22 jaar, in 1890 26 en 22 jaar. Proeven hebben uitgewezen, dat kippen kleurenblind zijn. En wel zo hevig, dat ze een bepaalde kleur helemaal niet zien. Deze kleur is blauw. Rood, geel, oranje en groen worden wèl door de kippen waargenomen. En omdat ze in Moskou zeker nogal kippig zijn, worden er in die stad nu proeven geno men met gekleurd plaveisel. Enkele Moskouse wegen hebben al een rood of een blauw wegdek. Het laatste speciaal voor partijlozen. PURMEREND, 5 Aug. 1952. In de vroegte zette de handel in vette Loeien heel aardig in, maar daar het aanbod nogal aanhield, werd de markt minder goed. Ook de prijzen werden er latef op de dag niet beter op. De afloop was vrij stug. Op de geldemarkt is het merkbaar, dat de vraagprijzen te hoog zijn. Er is nog wel wat vraag maar de prijzen belemmeren de handel.Ook op de verse markt blijft het vrij kalm. Meer animo was er voor de nuchtere kalveren. De prijzen waren weer vrij hoog, maar de katyeren werden tame lijk vlug verhandeld. In de fokkers was weinig te doen, niettegenstaande het aanbod niet groot was. Later op de dag kwam er toch nog weer vraag. De handel in vette kalveren was wel iets vlugger dan de vorige week, maar de prijzen bleven gelijk. Op de wolvee markt was het weer stil. De export laat nog maar steeds op zich wachten, waardoor de prijzen niet beter wor den. Er bestaat alleen belangstelling voor fokkers." Uit Texel waren tame lijk veel oude mokken gezonden, die voor ongeveer 100 werden verkocht. De handel in vette varkens was weer niet beter. Maar enkele varkens kon den de hoogste notering maken. Het merendeel moest zich met 2 4 centen tevreden stellen en de vette zeugen gingen tot 2. Ook op de biggenmarkt was het vrij stil. De prijzen bleven echter stabiel. Hetzelfde beeld bood de paardenmarkt. De pluimveemarkt was wel iets beter bezet en de handel had een vrij goed verloop. De notering was: Aangevoerd 666 runderen waaronder: 269 vette koeien 2,25—2,85 per kg, handel begin erg goed, afloop stugger; 94 melk- en kalf- koeien 6251050 per stuk, handel stil; 249 geldekoeien 600—775, kalm; 8 pin ken 360—525. stug; 12 graskalveren 150 225, stil; 49 vette kalveren 160325, goed; 336 nuchtere kalveren, voor de slacht 40110, vlug, voor de fokkerij 60115. kalm; 34 stieren 6252000, vrij goed; 728 vette schaoen en lammeren, vette schapen 80125, lammeren 50 75, stug: 55 bokken en geiten 1050 stug; 100 vette varkens 2,102.20 per kg, stug; 669 schrammen en biggen, schrammen 5090 per stuk, biggen lichte 4650. zware 52—85, stug: 24 fokzeugen 325475, stil: 36 paarden 6251025, stil; totaal 2663 dieren. 4300 oude kinpen en hanen, rode en witte 1,801,95 per kg; 1000 oude kip pen en hanen, blauwe 1.90—2.10 per kg: 1000 jonge hanen, rode en witte 2.20—2.40 per kg: 350 eenden 1—1,50 per stuk: 400 konijnen 1—7,50 per stuk 3000 kipeieren 15—16 per 100 stuks; 1000 eendeieren 10,50 per 100 stuks. trokken bedrijf de dieren geënt waren en dat de uit te keren vergoeding d«s te lijden schade zoveel mogelijk na bijkomt. Deze vergoeding dient zo spoedig mogelijk aan de veehouder te worden uitgekeerd. Waar de gevaren voor de veehou ders, die hun veestapel niet of niet volledig hebben laten enten, thans bij zonder groot zijn geworden, wordt door de Veehouderij commissie nog maals gewezen op het grote belang van een tijdige voorbehoedende enting mond- en klauwzeer. In verband met het voorkomen van kinderverlamming in ons land heeft de chef generale staf aan alle troepen commandanten opgedragen, zorgvuldig toe te zien op reiniging van eet- en keukengerei, contröle te houden op het keukenpersoneel en toezicht uit ta oefenen op keukens, cantines en latri nes en vliegenbestrijding. Een en an der in nauwe samenwerking met de mi litaire geneeskundige dienst. Dit geldt in het bijzonder voor troe pen, welke gelegerd zijn in de oefen kampen of welke zich onder oorlogs omstandigheden te velde bevinden. Voorlopig zullen inentingen en her inentingen niet geschieden en zal ge neeskundig ingrijpen in mond- en keel holte, zoals trekken van tanden of kie zen slechts in uiterste noodzaak wor den gedaan. De politie te Enschede heeft de 42- jarige Amsterdammer gearresteerd, die de vorige maand in Twenthe acht in braken pleegde, zes te Enschede, een in Hengelo en'in Almelo. Zijn buit bedroeg in totaal on geveer f 13.000.—. Hiervan is nagenoeg niets over. K. is naar Almelo overge bracht. Prins Bernhard heeft zich bereid verklaard 't beschermheerschap op zich te nemen van de van 23 tot en met 27 September op de Centrale Markt te Amsterdam te houden tentoonstelling van aardappelen, groente, fruit, bloe men en aanverwante artikelen „de Amato". Besommingen van Dinsdag: IJm. 32 f 14.900, 1 trawler f 19.700, loggers: Kw. 37 f 1780, Kw. 19 f 2010, Kw 31 f 12.20; kotters: IJm. 249 f 115, IJm. 227 f 155. Per kg: heilbot 3.30—3.10, gr. tong 3.052.90, grm. tong 1.981.92, kim. tong 2.22—2.02, kl. tong I 2.22—2.03, kl. tong II 1.99—1.89, tarbot I 1.70—1.16. Per 50 kg: gr. schol 149, grm. schol 58, kim. schol 43, kl. I schol 37—34, kl. II schol 218, v. haring 15.5011, ma kreel 18—16. Per 50 kg: wijting 10.70—8, gr. gul 32 tot 22.50, mid. gul 22.5016, kl. gul 11, kl. koolvis zw. 24. Per 125 kg: gr. kabeljauw 236--102, gr. koolvis zw. 56—52, gr. leng 102. Totale aanvoer: 3100 kisten. NED. HERV. KERK. Beroepen te Kellumerszwaag: J. G. P. Ankersmit te Lathum. Aangeno men naar Deume: L. G. Wagenaar, candidaat te Zeist, die bedankte voor Den Hoorn (op Texel); Aangenomen naar Nieuwland en Oosterwijk: G. van Estrik, candidaat te Maurik, die be dankte voor Aalst, Ameide en Tien hoven, Bussen. Eemnesbuiten, Ernst, Haaften, Hoogblikland, Klundert. Mo lenaarsgraaf, Poortvliet, Schoonre- woerd en voor Vinkeveen. GEREF. KERKEN. Beroepen te Ternaard: P. Jeziasse, candidaat te Serooskerke. GEREF. KERKEN (onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Blokzijl: E. R. Postma, candidaat te 's-Gravenhage. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Ede: H. van Leeuwen te Delft en M. Vlietstra, candidaat te Hoogeveen; Tweetal te Hilversum- Oost: P. v. d. Velde te Murmerwoude en M. Vlietstra, candidaat te Hooge veen. Bedankt voor Arnhem: I. de Bruyne te Hilversum. In de Britse sector van West-Berlijn is Dinsdag een vierdaags congres van Lutheranen geopend, waaraan, behalve de Lutherse bisschoppen van Thurin- gen, Saksen en Pommeren en 1.200 an dere Lutheranen uit Oost-Duitsland, af gevaardigden uit de V.S., Australië, Ca nada, India, Scandinavië, Indonesië en Japan deelnemen. De Oostduitsers had den indertijd van hun regering geen toestemming gekregen dit congres bij te wonen. President van de Wereldunie, bis schop Lilje, zeide te kunnen begrijpen, dat zowel West- als Oost-Duitse poli tici teleurgesteld zijn over het feit, dat te Hannover geen standpunt is be paald in politieke kwesties. Een kerk houdt echter op kerk te zijn, als zij iedere dag een andere politieke rich ting volgt, zo meende de bisschop. De ze opmerking wordt beschouwd als een antwoord aan de Oostduitse vice- premier Ulbricht, die onlangs de eis stelde, dat de kerken „ophouden haar standpunt te verbergen achter het mas ker van neutraliteit". CLARA VIEBIG OVERLEDEN Te Zehlendorf in de Amerikaanse sector van Berlijn is de Duitse roman- schrijfstcr Clara Viebig in de ouderdom van 92 jaar overleden.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3