m Rumor rondom de diensttijd Irma Heyting-Schumacher een dubbel afscheid nam Brits gezin tijdens een vacantiereis in Zuid-Frankrijk vermoord Revolutionnair element in Belgie Het Radioprogramma Stakingen in Belgie zijn afgelopen Dader is deserteur uif Vreemdelingenlegioen Poolse consul vraagt asyl in de Ver. Staten Zware straffen opgelegd aan Oostduitsers Voorstel voor de nieuwe conferentie Fordstichting steekt vele vluchtelingen de hand toe NAVO versterkt met Griekse en Turkse eenheden Zweedse protesten bij de Sowjetunie Nieuw snelheidsrecord voor straaljagers erkend Griekenland eist eilandje aan zijn grens terug Australië krijgt er geen zwemcrack bij Oo&afóVelffifioti cp ^freand? £le u-eAxLw-mzn B&eJtdj&ö PATRICIA WENTWORTH Nederlands hockeyelftal werd gewijzigd Londense dame met Tour de France-neigingen JJET Belgische volk Is een diep vrede- 11 lievend volk, heeft minister Van Houtte dezer dagen door de radio ge zegd naar aanleiding van onaangename incidenten, die zich hadden voorgedaan in verband met wat velen in België als een al te lange militaire diensttijd be schouwen. Dit ware ministeriële woord zou echter aangevuld kunnen worden in de volgende zin: maar men moet dit vredelievende volk geen lasten opleg gen, die naar zijn mening te zwaar zijn om te dragen. Dan komt het in op stand en deinst het niet terug voor re volutionaire daden. En dit hebben wij nu juist beleefd in België. Het begon in Namen, waar zich ern stige onregelmatigheden in de kazerne voordeden en een revolutionaire geest snri en fel om zich heengreep. Toen sloeg de vlam naar het land van Char. leroi over. In verschillende fabrieken en kolenmijnen brak werkstaking uit. In Luik besloten de werkers aan de trammaatschappij 24 uur te staken. Als een prairiebrand breidde het zich uit. Vrijdagmorgen lag het werk stil op d oiossale werven van Cockeril te 6 g aan de Maas. Waalse commu nisten vissen naar nartelust in deze troebele wateren en volgens de laatste berichten liggen in het Zuiden reeds acht steenkolenmijnen dagen lang stil. Men weet dat de inzet van al deze din gen is gelegen in een besluit (dat de Belgische regering handhaaft), om de diensttijd op 24 maanden te handhaven, terwijl de opposanten 18 maanden eisen. Dit regeringsbesluit is niet te veranderen. Het werd genomen in ge meenschappelijk accoord; het zou dus ook enkel bij gemeenschappelijk ac coord kunnen worden vernietigd. Maar zolang de andere volken van Europa (slechts enkele uitgezonderd), zich aan de eenmaal gemaakte afspraken hou den, is de Belgische regering van me ning, dat zij het ook moet doen en wenst zij de diensttijd op 24 maanden te houden. Niemand dieper dan de BeT"- gische regering is overtuigd van het zware kruis, dat zij daarmee op dé schouders der jonge Belgen legt en de woorden, die minister Van Houtte hier over sprak, kwamen' rechtstreeks uit een bewogen hart. „Gelooft gij dat de regeringen met licht gemoed dergelijke militaire lasten hebben opgenomen? Gelooft gij, dat het Parlement, door de wet od de 24 maanden te stemmen, zich geen rekenschap gaf van de lasten voor de miliciens en hun gezinnen? En ge looft gij niet dat het gemakkelijker zou zijn voor de huidige regering, de diensttijd te verminderen en het geld van de herbewapening te gebruiken om hospitalen, goedkope woningen te bou wen en sportpleinen en kanalen aan te leggen?" Dit echt menselijk woord van de eerste minister heeft algemeen weer klank gevonden, vooral bij de regerings getrouwe groepen, die zich haasten, ge zien de gevaren die dreigen, het stand punt van de regering te steunen. Onder deze groepen valt vooral op wat de Christelijke Arbeidersbeweging in een manifest meedeelt, waarin zij de poli tieke actie, die in sommige legerafde lingen werd ondernomen, veroordeelt. Het heet daar o.a.: „Het Nationale Bu reau veroordeelt de actie in sommige eenheden van het leger. Zij kan slechts ten gevolge hebben, dat het moreel van de troep ondermijnd wordt. Het vestigt de aandacht van alle arbeiders op het feit, dat de internationale verplichtin- gen van België en de duur van de mi litaire diensttijd behoren tot het terrein van de algemene politiek. In een demo cratisch land moeten het Gouvernement en de Kamers rechters over de toe standen blijven en de competentie be houden om oplossingen te vinden." ADVERTENTIE HAMEA Zonnefilter voorkomt en HAMEA Brandlotion geneest zonne brand. (Advertentie, Ing. Med.) DONDERDAG 7 AUGUSTUS HILVERSUM 1. 402 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 8.00 nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Idem, 9 00 Morgenwijding. 9.15 Gram.muziek. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kamerorkest. 11.45 „Dje- onuns en Fata Morgana's", causerie. 12.00 Orgel en piano. 12.25 „In 't spion netje". 12.30 Land- en tulnbouwmedede- lir:gen. 12.33 Gram.muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek. 13.20 Hongaarse, Roemeense en Russische muziek. 13.50 „Het eenzame hart", hoor spel. 15.00 Voor de zieken. 16.00 „Klan ken uit Nederland". 17.30 Militaire cau serie. 17.40 Gram.muziek. 17.45 Rege ringsuitzending: Prof. Dr. J. J. Hanrath: „Suriname's verkeer met de buitenwe reld". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproble- men. 18.25 Lichte muziek. 19.00 Gespro ken brief uit Londen. 19.05 Orkestconcert. 20.00 Nieuws. 20.05 Residentie-orkest en solisten. 20.45 „Het Rode Licht", hoor spel. 21.50 Orgelconcert. 22.10 Amuse mentsmuziek, 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- actuallteiten. 23.30—24.00 Zang, viool en orgel. HILVERSUM II. 298 m.! 7.00 KRO, 10.00 NCRV., 11.00 KRO. 1400—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnas tiek, 7.30 Gram.muziek. 7.45 Morgenge bed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.10 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram.mu ziek. 10.00 Gram.muziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. muziek. 11.50 „Als de Ziele luistert", cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmedede- lingen). 12.55 Zonnewijzed. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram.muziek. 14.00 Landelijke Zendingsdag van de Ge reformeerde Zendlngsbond. 14.45 Gram. muziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Ka merorkest. 16.00 Bijbellezing. 18.30 Ka mermuziek. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Gram.muziek. 17.45 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Vrouwenkoor en solisten. 18.40 „Op de Stelling". 18.50 Leger des Heilsmuziek. 19.05 Levensvragen van al lerlei aard en een pastoraal antwoord. 19,20 Geestelijke liederen. 19.40 Radio- krant. 20.00 Niéuws en weerberichten. 20.10 LSndlerkapelle en Jodelkoor. 20.50 Reportage. 21.40 Gram.muziek. (Pl.m. 81.36 .,'t Wespennest"). 21.55 Buitenlands overzicht. 22.15 Pianoduo. 22.45 Avond- overdenktng. 23.00 Nieuws en SOS-be- richten. 23.15—24.00 Gram.muziek. MAAR intussen gaat de „man In de straat" door met moord en brand te schreeuwen. Hij heeft de schijn der dingen mee, zoals altijd het geval is, als men vecht voor wat men zo gemak kelijk de „rechten" van het volk noemt. Intussen troost de zelfde man van de straat zich (wij menen ten onrechte) met de gedachte dat hij al succes met zijn actie heeft behaald, want laatste berichten melden, dat te Parijs de heer Hervé Alphand, die voorzitter is van de tussentijdse Commissie voor de Eu ropese Verdedigingsgemeenschap, een extra vergadering van deze Commissie heeft samen geroepen om de gelijkheid van de diensttermijnen onder de aan gesloten volken te bespoedigen. „Ziet ge wel, zeggen de Waalse communisten, „je moet maar kabaal maken en dan redden wij de wereld." Sancta simplici- tas. Of liever, en beter: je moet maar blind zijn. Nadat hiertoe op een Maandagavond gehouden vergadering was besloten, hebben de arbeiders in het Luikse Dinsdagochtend het werk hervat. Za terdag echter zal de Luikse industrie door de algemene staking van 24 uur, die het algemeen Belgisch vakverbond heeft uitgeroepen als protest tegen de twee jaar diensttijd, geheel stilliggen- Op dezelfde dag zal te Bussel een' grote protestdemonstratie len ge houden, waaraan afgevaa len uit alle provincies zullen deelnemen. Dertien Aziatische en Afrikaanse lan den hebben Dinsdag de secretaris generaal van de V.N. verzocht de Tu nesische kwestie op de agenda te plaat sen van de zevende zitting der Alge mene Vergadering. Deze begint 14 October a.s. In een op tocht welke meer dan vier uur duurde, trokken 100.000 Belgische arbeiders ter gelegenheid van het „Feest van de Arbeid" door de straten van Luik. HE eenenzestig-jarige sir Jack Drum- mond, die een wereldfaam genoot als voedseldeskundige en die in de af gelopen oorlog het menu voor de Britse burgers samenstelde, is gisteren nabij Forcalquier In Zuid-Frankrijk tezamen met zijn echtgenote en zijn twaalf jarige dochtertje door een deserteur uit het Franse Vreemdelingenlegioen, een Zygmunt Fabisiak, Pools consul te Chicago, is als zodanig afgetreden. Hij heeft de Verenigde Staten om bescher ming als politiek uitgewekene ver zocht. Fabisiak zeide, tot zijn besluit te zijn gekomen, „omdat ik de huidige politieke toestand in Polen niet kan verdragen", hieraan toevoegend: „Ik gevoelde dat ik als Pools consul te Chicago geen vertegenwoordiger was van het werkelijke Polen". Een Oostduitse rechtbank te Potsdam heeft vonnis gewezen tegen vijf Oost duitsers, die beschuldigd worden van spionnage voor de V.S. Eén beklaagde is tot levenslang en de andere tot lange dwangarbeid veroordeeld. Volgens het Oostduitse persbureau A.D.N. hebben zij bekend, inlichtingen verstrekt te hebben over Russische troepen en de Oostduitse economie aan de Westber- lijnse anti-communistische organisatie van „vrije juristen". vijfentwintigjarige Italiaan, koelbloedig vermoord en beroofd. De familie Drummond had de nacht doorgebracht in een zelf ingericht kamp langs een Alpenweg en werd 's morgens vroeg door de moordenaar overvallen. Sir Jack werd driemaal in de rug geschoten, zijn vrouw werd ge dood door een kogel in het hart en het dochtertje, dat waarschijnlijk nog heeft gepoogd te ontkomen, werd om het leven gebracht door een slag op het hoofd met de kolf van een geweer. De moordenaar sloeg zo hard, dat de kolf afbrak. In de tent van het ver moorde gezin werd alles overhoop ge haald en een deel der bezittingen werd meegenomen. Een bedrag van honderd duizend francs, dat zich onder een kussen van de auto dèr Drummonds bevond, zag de Italiaan echter over het hoofd. Een langs komende Franse boer vond 's morgens de lijken van de heer en mevrouw Drummond in de open geslagen tent. Het lichaam van het meisje werd in een sloot gevonden. Bij het door de politie ingestelde onderzoek wordt gebruik gemaakt van bloed honden. Het uniform van de deserteur werd op veertig kilometer afstand van de plaats van de misdaad aangetroffen. De kwesle-Kasimir India heeft ingestemd met een voor stel van de bemiddelaar der V.N. voor Kasjmir, Graham, voor verdere be sprekingen in Genève over de kwestie- Kasjmir. De conferentie zal op 25 Augustus beginnen en waarschijnlijk zeven of acht dagen duren. Blijvende oplossing gezocht voor millioenen De bekendmaking over de schenking door de Fordstichting van 2,9 mlllioen dollar voor de Europese vluchtelingen, is vergezeld gegaan van een aantal ver klaringen waarin het doel van de schenking uiteengezet wordt. Met het geld wotdt beoogd een blijvende oplos sing te vinden voor de problemen van de meer dan 10 millioen mensen van alle gezindten en vele nationaliteiten die uit vrees voor vervolging gewei gerd hebben naar hun geboorteland te rug te keien of die sinds het einde van de oorlog naar het vrije Europa gedre ven zijn. Het fonds dient derhalve niet om de regeringen te ontheffen van hun ver antwoordelijkheid de vluchtelingen voedsel en onderdak te verschaffen. Het werk van de Fordstichting moet er toe bijdragen de opname van de vluchtelingen in de gemeenten waarin zij verblijven te bevorderen en hun nieuwe vestigingsmogelijkheden in het buitenland te bieden. De heer Van Heuven Goedhart ver klaarde in dit verband dat de pro gramma's van de stichting zonder dis criminatie uitgevoerd moeten worden en dat men zoveel mogelijk rekening met de jeugd dient te houden. Het doel van de schenking is de schade in intellectueel en moreel op zicht te helpen herstellen die bij zo veel millioenen vrijheidslievende men sen aangericht is". Dr van Heuven Goedhart voegde hieraan toe dat de bijdrage van de Fordstichting „het mogelijk zal ma ken om programma's uit te voeren die van invloed znllen zijn op het leven van duizenden vluchtelingen". Hoge luchtmachtofficieren uit zes landen hebben te Florence besloten, dat eenheden van de Griekse en de Turkse tactische luchtmacht zullen worden gevoegd bij het Zuidelijke commando van de NAVO. Dit zal wel iswaar niet terstond gebeuren, maar de bereikte overeenkomst stippelt de weg uit, waarlangs het bereiken van het doel mogelijk is. De conferentie is gehouden in het hoofdkwartier van de Amerikaanse ge neraal Schlatter, bevelhebber van de luchtmacht in de Zuidelijke sector van de NAVO en werd bijgewoond door Amerikaanse, Italiaanse, Griekse en Turkse officieren en Britse en Franse vertegenwoordigers. De Zweedse minister van Buiten landse Zaken, Oesten Unden, heeft de Ruussische ambassadeur in de Zweed se hoofdstad, Rodinof, twee protest nota's overhandigd, waarvan de eerste betrekking heeft op de Russische wei gering om het Internationaal Gerechts hof in Den Haag of enig ander inter, nationaal lichaam te laten bemiddelen in het ZweedsRussische geschil naar aanleiding van de vliegtuigincidenten boven de Oostzee. De tweede nota houdt een protest in tegen de spionna ge, welke volgens de Zweedse regering door voormalige Russische diplomaten in Zweden is bedreven. In 18 minuten en 3,3 seconden heeft een Britse straaljager de afstand Lon denBrussel van 322 km. afgelegd en daarmede een nieuw snelheidsrecord gevestigd. Dit record is Dinsdag door de Internationale Luchtvaartfederatie erkend. De prestatie werd 10 Juni door een Vickers Supermarine Swift Jet ge leverd. Het vliegtuig bereikte een ge middelde snelheid van ongeveer 1072 km. en wordt thans in serie voor de Britse luchtmacht gebouwd. Griekenland heeft Bulgarije Dinsdag verzocht zijn troepen van het eilandie „Gamma" in de rivier de Evross (Ma- ritza) aan de Bulgaars-Griekse grens terug te trekken. Op 27 en 28 Juli j.1. deed zich een botsing tussen Griekse en Bulgaarse strijdkrachten voor, waarbij drie Grieken werden gedood en vier ge wond. 19 Moeder zag wel in, dat zij met Hein Karreman niet verderkwam een beetje kwaad liep ze de deur uit. „Enfin, als het met anders kan, dan verhuizen we zelf! Ik had nooi g dacht, dat volwassen mensen zo klnder achtig konden zijn!" Maar nu kon ook niet anders doen dan P™, Pam en Pom vertellen, wat er in het dorp ge fluisterd werd. Pim, Pam en Pom lieten zich echter niet van de wijs brengen. „Juist leuk, Moeder! Echte geesten, kunnen we gezellig een kaartje gaan leggen met zijn vieren!" riep Pim uit dagend. „Praat geen onzin, Pim," riep Moeder, terwijl ze haar oudste bestraf, fend aan keek. „Hoe lukt het ons om met ons héle huishouden over te ko. men?" „Ach mam, maakt u zich geen zorgen, we lenen de ezelwagen wel van Jaap de groenteboer en dan verhuizen we zelf!" En zo gebeurde het ook. De volgende dag laadden Pim, Pam en Pom samen met Moeder hun hele boel. tje op de ezelwagen en voort ging het in de richting van de Zwarteweg, num mer dertien. Met het K.L.M.-toestel „Aalsmeer" is Dinsdagavond Irma HeytingSchu- machcr naar haar nieuwe vaderland Australië vertrokken. Wat moet er wel in haar z(jn. omgegaan, toen even voor het vertrek, zoals dat by emigrantenvluchten gebruikelijk is, het „Wilhelmus" en het „God save the Queen" door het restaurant klonken. Juist voor haar, die zo vurig had ge hoopt in Helsinki het Wilhelmus te horen weerklinken ter ere van een Nederlandse en dan het liefst na tuurlijk een eigen overwinning, moet dit wel een hijzonder moment zUn ge weest. Voor Irma zijn de Olympische Spelen 1952 een dubbel afscheid geweest. Een afscheid van de oude wereld en een Ja. en Ik ben niet da enige. Van alle kanten hoor je dat (Advertentie, ing. Med.) 22) DOOR „Wel, wel, hoe voorzichtig! Zou 't afhangen van de erfenis? Nu, laat ons eens aannemen, dat ik je genoeg na liet, om dit landgoed naar behoren te kunnen onderhouden. Zou je hier wil len wonen?" „O, neen", antwoordde ze openhar tig. „Ik houd van mijn huisje". „Geen zin, om de bloemetjes eens buiten te zetten'" „Maar beste James!" Opnieuw tegen de tafel leunend, vroeg hij glimlachend: „Nu wat zou je dan willen? Je zou nu eenmaal iets moeten doenin mijn theoretische mogelijkheid!" Aarzelend antwoordde Rietta: „Och, er zijn zoveel mensen, die helemaal geen tehuis hebben. Niemand heeft hen nodig. Ze komen terecht in goedkope zit-slaapkamers en verschrompelen daar als 't ware. Ik zou zeggen: laat men zulk een groot landhuis eens te algemenen nutte aanwenden; met een heleboel slaap- en zitkamers en de grote zalen voor maaltijden en ont spanning". Lachend knikte hij haar toe. „Je be doelt een soort kippenren Nu, ik zou je de positie als leidster of directrice niet benijden. Denk maar eens, hoe ze elkaar de ogen zouden uitkrabben". „Waarom? En ik zou niet alleen vrouwen willen opnemen, want man nen hebben veeleer een tehuis nodig, omdat ze er geen zelf kunnen inrich ten". Toen. haar hand uitstekend, drong ze nog eens aan: „Kom nu, James, verbrand alsjeblieft dat papier". Glimlachend schudde hij 't hoofd. „Het is mijn testament en niet jouw zaak. Als het me ooit had knnnen sche len, zou ik al lang een ander hebben gemaakt. De kwestie is, dat het me volkomen koud liet, maar dat, als zulks niet het geval was, ik toch het zelfde zou hebben gedaan". „Waarom?" Rietta's blik was vast op hem gericht. „Ik zal het je zeggen, maar wapen je vast tegen complimenten. Ik had het over een jonge liefdesroman en die droom je moogt het geloven of niet heb ik nooit weer kunnen dromen. Ik heb een heleboel knappe vrouwen 't hof gemaakt en pleizier gehad, maar het contact was, om 't zo eens uit te drukken, van andere aard, want de idyllische noot.... nu ja, die ontbrak. Die andere vrouwen leken geen van allen ook maar in 't minst op Pallas Athene. Ook wanneer iemand er hele maal niet naar verlangt, weer tot de ongemakken van zijn jongelingstijd te rug te keren, blijft er toch een zekere bekoring om zweven. Welnu, jij personifieert als het ware die bekoring". „Je weet heel goed, dat ik nooit een greintje bekoorlijkheid heb bezeten. Je hebt me zelf gezegd, dat ik zo lomp was als een olifant en dat ,ben ik nog. Ik heb nooit enige tact gehad, dus je moet me maar nemen zoals ik ben. Maar ik wil je iets zeggen, 't Gaat over Catherine". Buiten op de trap, nauw tegen de glazen deur gedrukt, hoorde Catherine Welby haar eigen naam noemen. Bo venaan het venster, waarvoor ze stond, was een van die ouderwetse ventilators, daterend uit het jaar 1880 of daarom trent, toen men er achter kwam dat frisse lucht heus niet doden zou. De ventilator stond open en de stemmen van de twee sprekenden klonken luid op. Ze had al heel wat afgeluisterd, toen ze James Lessiter hoorde zeggen: „Catherine?" „O, James, maakt het haar niet moei lijk". „Lieve kind, ze is een dievegge". Ofschoon Catherine gehuld was in een lange zwarte met bont gevoerde mantel, die Mildred Lessiter haar lang geleden had gegeven, rilde ze van koude. „Ze is een dievegge!" „Je hebt geen recht, dat te zeggen", „Ik denk van wel. Hier is het me morandum van mijn moeder; je moogt het lezen als je wilt. Catherine heeft gelogen toen ze zei, dat ze die kostbare stukken cadeau had gekregen. Als ze die niet wil of kan teruggeven, zal ik haar gerechtelijk vervolgen". „Dat kun je niet doen!" „Ik kan het en ik zal het". „Waarom?" „Omdat ze een dievegge is". Rietta schudde het hoofd. „Dat is het niet", sprak ze met klem. „Je hebt iets tegen haar". „Je behoeft mij dat niet te vertellen. Ze heeft onze verloving verbroken. jou leugens over mij verhaald". „James, het waren geen leugens!" „Ze loog over ons tweeën tegen mijn moeder!" Nu kwam Rietta naar hem toe en liet haar rechterhand op de tafel nis- ten, terwijl ze kalmweg zei: „James, niet daardoor is onze verloving verbro- ken. Ik verbrak dietoen je je hond doodde". Een donkere blos van woede bedekte zijn wangen en er was geen spoor van scherts meer te bekennen. „Dacht je soms, dat ik een woest beest, dat me had aangevallen, zou houden'" vroee hij boos. 6 K„""Ieu-adT hanLb.ang gemaakt en toen gedood" hem °P wrede manier „Dat heeft Catherine je klapt?" zeker ver been, een van de tuinlui, die het ?fZIunu Catherine wist er niets van w nooit iemand verteld". „Wat een herrie over een hond!" zei J knorrig. En toen, weer in zijn vroe gere toon vervallend: „Ik heb je ee- T> lk mijn rekenmgen vereffen Ik stel me veel voor van de afreke ningen met Catherine". „James. doe het niet, alsjeblieft". vol vfUn las ze de nutteloosheid van haar pogingen. Luchtigweg en met een hatelijk lachje verzekerde hij dat hu zich nu al spitste op Catherine" verschijning in de beklaagdenbank Die woorden troffen Rietta als een slag in het gelaat. Hij had het verle den opgerakeld, gespeeld met haar ge- rie ue? °fenbIik "Ifs haar ondei ?e blkor!i"g, gebracht. En nu dit' tet niet langer beheersen. La ter zou ze zich de woorden, die ze woedend eruit had gestoten, niet meer bfmHeren, maar als ze een wapen in mee l r e •g d Z°U Ze hem daar" moe te lijf zijn gegaan. Plotseling joeg die verontwaardiging haar zelf angst aan. want het verle den rees voor haar op. Met gebroken stem zelde ze: „Ik ga" Keoroxen CatwJ6 u'e ^°°rden hoorde, trad zieh wo.? haastig terug en verschool hna rt r L".de kruiken Ze zag nog hoe de gordijnen werden op zij ge.' Cra°vVefr.ehanre ,openSerukt- Rietta Jar ,rode )aP°n en bloots hoofds, rende de trappen af. (Wordt vervolgd) afscheid van de wedstrijdsport, want zpais zij vanavond zei: „je moet er toch eens mee ophouden en dit (doe lende op haar vertrek) is een prach. tige gelegenheid om er een streep onder te zetten". Dit betekent dus, dat Australië niet een nieuwe crack op zwemgebied gaat krijgen. Wel hoopt Irma, dat het aanbod, haar in 1951 tijdens een tour. door Australië en Nieuw-Zeeland gedaan, om trainster te worden, herhaald zal worden. Dan zal zij geen moment aarzelen om de toe komstige Australische sterretjes onder handen te nemen. Over een week zal zij zich bij haar echtgenoot voegen, die reeds sinds 1 Mei in Ormiston bij Bris- bane woont. Vrijwel het gehele bestuur van de Rotterdamse dameszwemclub, waarvan Irma lid was. de trainster Ma Braun, mevrouw Haitsma, de heer Armbrust en vele familieleden en kennissen heb- ben hartelijk afscheid genomen van Irma en haar met de groen-wit-groene R.D.Z.-vlaggen een laatste vaarwel toe- gezwaaid toen het toestel van het plat form reed op weg naar het verre Zui den. In Irma Heyting-Schumacher ver- liest de Nederlandse zwemwereld één van de meest prominente figuren van de jaren na de bevrijding. In eigen land was zij op de vrije slag schier niet te slaan, maar ook daarbuiten behoord® Irma tot de besten. Het hoogtepunt van haar zwemcarriere zouden zo dach ten velen de Olympische Spelen in Helsinki worden. Men noteerde haar als één van de grootste favorieten voor de 100 meter vrije slag. Maar zij stelde teleur na een aanvankelijk goed begin in de series en eindigde in de finale op de zesde plaats, achter haar concurren te Hannie Termeulen, die op de zilve ren medaille beslag legde. Irma herstelde zich echter en droeg zeer veel bij tot de tweede plaats, die de Nederlandse estafetteploeg op de 4 x 100 meter vrije slag na felle striid met de Verenigde Staten behaalde. En zo bevindt zich tussen de bagage van de Rotterdamse toch nog een zilveren Olympische medaille. In het Nederlands hockey-elftal, dat hedenavond om 18.45 uur in het Olym pisch Stadion te Amsterdam aan treedt tegen Pakistan, is een wijziging gekomen in de voorhoede. Het elftal is nu als volgt samengesteld: Mulder 'Amsterdam); Derckx (Kampong) en Drijver (Togo); Ancion (Kampong), Loggere (Laren) en Tiel (HHYC): Van Heel (HHYC). Hooghiemslra (SCHC), Kruize. Boerstra (beiden HHYC) en Esser (Togo). De 46-jarige Londense jujjrou w Evelyn Hamilton wilde bewijzen, dat Engelse rijwielonderdelen de beste ter wereld zijn. Zij vertrok op 25 April j.l. uit de Engelse hoofdstad met het voornemen per fiets in honderd dopen een afstand van ruim 17500 km. af te leggen. Toen zij dit aantal kilometers „ver slonden" had, bleek zij nog zeven dagen over te hebben tul zij be sloot daarom er nog een „rukje" van 2000 km. aan vast te knopen. Bij haar aankomst aan het ,,Par' liament Square" te Londen na het volbrengen van het fiets„tochtje werd juffrouw Hamilton door jeugdige bewonderaars geestdriftig verwelkomd.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4