Bewapening NAVO-landen is achter bij de plannen nog Accoord bereikt over de Duitse schulden Perzie verzoekt hervatting van de besprekingen over oliekwestie Oostduitse gevangenen vragen om internationale hulp Mr. Donker polst candidaten en orienteert zich Enkele landen verlangen herziening Koningin bezochi de Motondo Bedragen worden bijna niei verlaagd Zaterdag 9 Augustus 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaar«ang No. 11486 Dagblad voor Den Helder. Koearas. Texel. Wierinoen en Anna Paiilnwna Bulgarije protesteert bij de Verenigde Naties Amerikaan ontsnapt uit Tsjecho-SIowakije JONGE HONDJES LEVEND IN VUILNISBAK Bijeenkomst Atlantische Raad gevraagd Ex-koningin Farida eisi haar dochters op Kominform nabij Praag vergaderd Een dief en de zee waren Hagenaar te vlug af Het gezin Drummond ter aarde besteld Gruwelijke foesianden in conceniraiiekampen Alleen Belgie laat een flinke veer De ioesiand is nog sfeeds zeer onoverzichtelijk Raadsels en vraagtekens Mijnmeester te Breskens had kastekort Mannesmann niet meer onder toezicht De Britten zijn weinig optimistisch Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMAKS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 (MANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den Lelke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen ƒ0.49 jjNKELE leden van de NAVO, onder wie met name Noorwegen, hebben voor gesteld de Noordatlantische Raad in September of October bUecn te roepen. Aangenomen wordt, dat één van de redenen van dit voorstel is, de noodzaak, om de in Februari te Lissabon voor de Westerse herbewapening aanvaarde doelen te herzien. Men is algemeen van mening, dat deze onbereikbaar zijn. Het voor stel wordt thans besproken door de permanente Atlantische groep. De V.S. zijn er tegen. Zij menen, dat de Atlantische groep deze kwestie moet behandelen. De groep is momenteel bezig met de opstelling van haar jaarverslag over het NAVO-werk. Het zal wellicht December worden, alvorens dit door de ministers kan worden besproken. De sfrijd om Gamma Bulgarije heeft bij de V.N. een pro test ingediend over de jongste grens incidenten bü het eiland Gamma. Vol gens dit protest openden grote Griekse eenheden Donderdag het vuur op Bul gaars grondgebied ten Zuid-Oosten van het dorp Kapitan Andreev (dicht bij Gamma in de Maritza). Later wer den de „Oostelijke en Westelijke eilan den" in de rivier met mitrailleurvuur bestookt, aldus dit protest. Volgens de Griekse waarnemende minister-president, Venizelos, was Vrij dagmorgen alles rustig in het betwiste gebied. De Griekse generale staf heeft de berichten tegengesproken, dat de Bulgaren Donderdag tijdens de Griek se operatie terugschoten. De Griekse vice-premier Venizelos heeft verklaard, dat de waarnemers der V.N., die getuige zijn geweest van het grensincident van Donderdag, de bete kenis hiervan sterk hebben overdreven, doordat zij hun koelbloedigheid ver loren. De beschieting der Bulgaarse troepen was slechts een plaatselijke actie, welker belang onnodig is over dreven. Wegens ..spionnage" gevangen De 25-jarige Amerikaan John Hvas ta, afkomstig uit de staat New Jersey, ls verleden jaar in Tsjechoslowakije gevangen genomen en, op beschuldi ging van spionnage voor de Verenigde Staten, tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Amerikaanse regering heeft herhaaldelijk bij de autoriteiten te Praag aangedrongen op vrijlating van Hvasta en van de Amerikaanse journalist Oatis. Een te Londen verschijnend anti communistisch blad, de „Vrije Tsje- choslowaakse Inlichtingendienst", meld de op 27 Juni dat Hvasta er 2 Januari j.1. in wa» geslaagd te ontsnappen uit de Leopoldof gevangenis nabij Bratis lava. Ook na deze datum deed de Ame rikaanse regering bij de Tsjechoslo- waakse autoriteiten verscheidene ma len stappen over Hvasta, doch Praag reageerde niet. Drie dagen geleden be vestigde het Tsjechoslowaakse minis terie van buitenlandse zaken dat Hvas ta uit de gevangenis was ontsnapt, hieraan toevoegend dat het niet wist waar hij thans verbleef. In een vuilnisbak in de Schagerlaan, te Amsterdam-Oost zijn gistermorgen een paar pasgeboren hondjes aange troffen. De politie heeft noch een eige naar van een hond, die pas geworpen had, noch degeen, die de jonge beestjes er in moet hebben gestopt, kunnen op sporen. De eigenaar van de vuilnisbak bleek onschuldig aan dit geval van er gerlijke dierenmishandeling, want hij bezit geen hond. De jonge dierjes zijn in het asyl opgenomen. I OVETT, de Amerikaanse minister van landsverdediging, heeft te Was hington erkend, dat de Europese ver dediging dit jaar niet zal bereiken wat zij zich had voorgenomen. Hij weet dit aan de economische moeilijkheden, die Engeland en Frankrijk bij de uit voering van hun bewapeningsprogram ma's ondervinden. Niettemin ontken de Lovett met klem, dat de plannen van de NAVO, om in December 25 ge- vechtsklare en 25 reserve-divisies op de been te hebben, zouden zijn mis lukt. De berichten dienaangaande zijn „voortgesproten uit een defaitistische geest" vond de minister. Een vijand, die Europa zou willen aanvallen, zou het thans heel wat moeilijker hebben dan een jaar geleden. Lovett ver klaarde, geen schatting te kunnen ge ven van het percentage, waarmee de resultaten bij de schattingen zouden achterblijven. Het gehele vraagstuk zou volgens hem worden besproken in vergaderingen van de NAVO, welke zouden duren van September tot mid den December. Intussen is reeds bekend geworden dat met name Frankrijk vrij drastische maatregelen zal nemen. Zo zal de dienstplicht worden gehandhaafd op achttien maanden en niet op twee jaar worden gebracht. Ook zullen de lichtingen niet worden vergroot. Om verschillende krijgsbehoeften, die de Amerikanen niet in hun aankopen wilden opnemen, te kunnen blijven vervaardigen, zuilen de uitgaven voor de burgerverdediging, voor de aanleg van vliegvelden en verbindingen voor het Atlantische opperbevel en de uit rusting van het Vietnamese leger wor den geschrapt. De beslissingen hebben betrekking op dit jaar. Plannen voor 1953 worden later opgesteld. Ook Engeland heeft het plan, wijzi gingen te brengen in zijn bewapenings plannen. Ex-koningin Farida, de eerste echtge note van ex-koning Faroek, heeft het plan voor de Islamitische wet de voog dij op te eisen over haar twee dochters, die zich thans bij de ex-koning op Ca- pri bevinden. Naar vernomen wordt zal zij zich er op beroepen, dat de dochters „aan ver zoekingen blootgesteld zullen worden, indien zij bij de ex-koning blijven". Bespreking van economische kwesties Het Westberlijnse anti-communisti sche inlichtingenbureau heeft gemeld dat in de omgeving van Praag een „kleine" bijeenkomst van de „Komin form" wordt gehouden, uitgeschreven ter bespreking vgn methoden om tot grotere economische samenwerking tussen de communistische staten in Europa te komen. Volgens het bureau wordt aan de bijeenkomst deelgeno men door vooraanstaande politici uit de Oosteuropese communistische lan den en de Sowjet-Zone. Zo zou ook de Oostduitse vice-premier Walter Ul- bricht aan het overleg deelnemen. Het officiële Oostduitse persbureau „ADN" heeft Zondag j.1. gemeld dat Ulbricht met verlof was gegaan. Het meldde niet waar hij zijn verlof zou doorbrengen. Gestolen jacht teruggevonden, gevonden jacht verging Het 22 kwadraat meter jacht van de heer P. Spuybroek, dat Donderdagnacht uit de berghaven van Hoek van Hol land gestolen werd en Donderdagavond op het Noorderstrand van Scheveningen aan de grond liep, is gisteren bij de ber ging vergaan. Met behulp van twee amphibie-vaar- tuigen werd het jacht van het strand getrokken. Bij harde wind en tamelijk zware dwarszee werd toen gepoogd om het scheepje enkele kilometers Zuide lijker de Scheveningse haven binnen te krijgen. Op weg daarheen echter wrong de tros rond de mastvoet de mast ka pot. Door de val van mast en takelage werd het voordek vernield. De twee mannen, die het scheepje moesten be sturen, sprongen ijlings overboord en werden door een der amphibievaartui- gen opgepikt. De losgeslagen zeilboot werd daarna door de woelige zee op een krib geworpen en gekraakt. De amphibievaartuigen hebben het wrak van de krib op het strand ge trokken. Het verwrongen overschot is nadien op een onderstel van een red dingboot weggehaald. De berging en het vergaan van het jacht trokken hon derden toeschopwers. Donderdagavond werden Jack Drummond, zijn vrouw en dochtertje, die tijdens hun vacantie in Zuid-Frankrijk werden vermoord, ter aarde besteld. De begrajenisstoet in de straten van Forcalquier. DERZIE heeft gisteren een nota aan Engeland gezonden, waarin het voorstelt de besprekingen over de oliekwestie met de Anglo-Iranian te hervatten. De voorgestelde besprekingen zullen ten doel hebben „middelen na te gaan tot onderzoek van de aanspraken van de vroegere Anglo-Iranian en de tegen- aanspraken van de Perzische regering". De nota stelt voor, dat, indien geen overeenkomst wordt bereikt bij rechtstreekse onderhandelingen, de maatschappij haar zaak voor een Perzisch gerechtshof kan brengen. De Britse regering wordt verzocht, de Anglo-Iranian te vragen vertegenwoordigers aan te wijzen voor het voeren van de voorgestelde besprekingen. H.M. Koningin Juliana bracht Vrij dagmiddag een bezoek aan het In- tenationaal Verkennerskamp, dat door het Leger des Heils in het buitenjeugdcentrum te Lunteren gehouden wordt. Aan dit kamp, dat de naam „Motondo" draagt, ne men 600 verkenners uit zestien ver schillende landen deel. Het staat onder leiding van It.kolonel Kaare Westergaard, de internationale jeugdsecretaris van het Leger des Heils, die verbonden is aan het in ternationaal hoofdkwartier te Lon den. De Koningin luistert op de foto boven naar het blazen op de Alphoorn door een Zwitserse ver kenner. Naast H.M. van rechts naar links: Commissioner John J. Allan, chef van de staf en Com missioner E. Thykjaer, de territo riaal leider voor Nederland. Hier naast: de Koningin schudt fzn aan tal Amerikaanse „Roodhuiden" de hand. Later bleek dat deze handen „afgaven" De zeven duizend gevangenen in het Oostduitse concentratiekamp te Baut- zen, nabij de Tsjechoslowaakse grens, hebben een beroep om hulp gezonden Weerbericht Verwachting tot hedenavond: WIND EN BUIEN Over het algemeen veel bewol king met bijna overal buien en in de namiddag ook enkele op klaringen. Matige tot krachtige en aan de kust wellicht tijdelijk tot hard toenemende Zuidweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zondag; Zon op 5.16, onder 20.14 uur. Maan op 21.38, onder 11.43 Maandag: Zon op 5.07. onder 20.12 uur. Maan op 21.56, onder 13.U8 uur. aan de Verenigde Naties en aan het Internationale Rode Kruis. Het is door zes politieke gevangenen, die straffen van lange duur in het kamp moeten uitdienen, namens alle inwonenden ge tekend. In de brief, die uit het kamp werd gesmokkeld en West-Berlijn bereikte, wordt medegedeeld dat sinds 1945 te Bautzen twintig duizend personen zijn overleden. „De toestanden in de Oost- Duitse concentratiekampen en gevange nissen zijn met geen pen te beschrijven. Uithongering en mishandeling zijn aan de orde van de dag", wordt in de brief verklaard. Voorts wordt medegedeeld dat 1700 van de zeven duizend gevan- eenen in het'concentratiekamp te Baut zen aan tuberculose lijden. Er zijn vijf dokters, die echter niet over medicijnen of uitrusting beschikken. Er is vaak een tekort aan water. Alle door de gevangenen gedane ver zoeken om geneeskundige hulp zijn door de kampleiding verworpen. Het zelfde geschiedde met een verzoek om het Rode Kruis te vragen om genees middelen, dit onder het motief „het In- flSTERMORGEN is de Londcnsc conferentie voor de regeling van de buiten- landse schulden van Duitsland beëindigd. In een voltallige slotzitting zijn de overeenkomsten goedgekeurd. De tot stand gekomen schuldenregelng houdt in de meeste gevallen geen verlaging van de hoofdsom in. De goudclausules zullen als dollarclausules worden behandeld. De overeenkomst inzake de Young-lenin gen bevat een extra wis&alkoersgarantie. De Engels-Frans-Amerikaanse commis sie voor de regeling der Duitse schulden zal onmiddellijk een aanvang maken met het ontwerpen van dc inter-goudregeling. De leider van de Duitse afvaardi ging zegde toe, dat met de meeste spoed stappen zullen worden gedaan om de goedkeuring van het Duitse parlement te verkrijgen. middelen, dit onaer nei m""«r»E Ver. Staten hebben een concessie raüe3 voSr het bedrfven'van spionnage D gedaan ten aanzien van hun vor deringen, die voortvloeien uit de se dert de oorlog aan West-Duitsland verleende hulp. Deze concessie houdt in, dat West-Duitsland de terugbeta ling van de hoofdsom van deze na oorlogse schuld vijf jaar zal mogen uitstellen. Rondom de kabinetsformatie (Van onze parlementaire redacteur) MET grote voortvarendheid heeft de kabinetsformateur, mr L. A. Donker, 1 gisteren zijn pogingen een kabinet te vormen, voortgezet. In de ochtenduren ontving hij achtereenvolgens jhr mr A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Staebou- wer, de permanente vertegenwoordiger van onze regering bij de Noordatlantische Raad te Londen, minister Staf en de socialistische oud-voorzitter van de Eerste Kamer, prof. mr R. Kranenburg, die thans lid van de Raad van State is. 's Mid dags sprak de formateur met drie leden van de K.V.P. Eerst met prof. dr L. J. O. Beaufort, lid van de Eerste Kamer en buitengewoon hoogleraar in het Volken recht aan de R.K. universiteit te Nijmegen. Vervolgens met het Eerste Kamerlid ir E. H. A. Kraaijvanger en ten slotte met prof. mr W. C. L. van der Grinten, die van 1949 tot 1951 staatssecretaris van Economische Zaken is geweest en een be langrijk aandeel had in de totstandkoming van de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Na deze besprekingen begaf mr Donker zich naar Rotterdam, alwaar hij de avond thuis doorbracht. Hij is voornemens heden zijn pogingen voort te zetten. VOORAL de bezoekers, die de forma teur gistermorgen ortving, stelden de politieke waarnemers in Den Haag voor vele raadsels. Wel won al spoedig de overtuiging veld, dat mr. Donker prof. Kranenburg, die een uitnemend kenner van ons staatsrecht is, om ad vies over bepaalde problemen van staatsrechtelijke a .rd, verband hou dend met de formatie, heeft gevraagd. Deze overtuiging kreeg krachtige steun, toen de woordvoerder van de forma teur in de namiddag mededeelde, dat niet alle personen, die de formateur ontvangt, voor een portefeuille worden gepolst, maar dat er onder de bezoe kers van mr. Donker ook personen zijh, die hem een advies over een bepaalde kwestie komen geven. Aan de andere kant maakt deze mededeling namens de formateur het trekken van conclusies uit de toch al zo schaarse feiten nog moeilijker en riskanter dan tevoren reeds het geval was. Zo kan men het bezoek van jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer nu op twee manieren uitleggen. Of wel is hij gepolst voor de portefeuille van Buitenlandse Zaken, in welk geval minister Stikker opnieuw zou hebben geweigerd, öf wel heeft de formateur hem advies gevraagd over kwesties be trekking hebbend op de Noord-Atlan tische Verdragsorganisatie, in welk ge val het bezoek van minister Staf daar mee zou kunnen samenhangen. In politieke kringen wijst men op een mogelijk verband tussen het voor nemen een minister zonder portefeuille aan Buitenlandse Zaken te benoemen en het bezoek van prof. Beaufort. In een vroeger stadium is ir. Kraaijvanger, die architect is, al eens genoemd voor de portefeuille van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Maar overigens is men niet geneigd tot veel commentaar; er zijn nog teveel vraagtekens! De mijnmeester van de gemeentelijke vismijn te Breskens, I. K., is door de gemeenteraad niet eervol ontslagen, na dat het college van B. en W. ongeveer tien dagen tevoren deze functionaris reeds had geschorst. Aanleiding tot dit ontslag was een kastekort van ruim tweeduizend gulden. De mijnmeester legde tegenover bur gemeester en politie terstond een vol ledige verklaring af. Hij had zich het bedrag toegeeigend en het in hoofdzaak gebruikt voor café-verteringen. De man werd aangehouden, doch is na enkele dagen weer op vrije voeten gesteld. Hij is thans m een inrichting opgenomen. De westelijke geallieerden hebben net eerste van de vooroorlogse staal concerns in het Ruhrgebied van hun toezicht bevrijd, nadat zij alle werk zaamheden met betrekking tot de od- heffing van de concentratie voltooid hadden. De betrokken firma is de Man nesmann Rohrenwerken te Dusseldort Deze is in drie delen gesplitst. HE voornaamste vraag, welke thans voor de Britten rijst, is in hoeverre bet Perzische voorstel past in hetgeen reeds door de Britten en Amerikanen is besproken over mogelijke nieuwe stappen ter bereiking van een oplos sing van het oliedispuut. In Londen is men echter van mening, dat deze Per zische nota weinig vooruitzichten biedt op verbreking van de bestaande im passe of zelfs maar op een oplossing van de kwestie van $e schadeloosstel ling van de Anglo-Iranian. De nota verzoekt verder aan Enge land, aan de Angiolranian te willen vragen „zich verder te onthouden van het nemen van onrechtvaardige maat regelen tegen het verkopen van Perzi- che olie". Ten slotte wordt in de nota onmiddellijke betaling geëist van de „milüoenen ponden, die de Anglo-Ira nian nog aan Perzie schuldig is". Engeland heeft inmiddels achttien honderd pond sterling overgemaakt aan Perzie voor het honorarium van prof. Henri Rolin, de Belgische pleiter voor de Perzische zaak in het oliege schil bij het Internationale Gerechtshof in Den Haag. In Den Haag en Rotterdam zijn twee personen gearresteerd wegens handel in valse dollars. Men vermoedt dat zij relaties hebben met een inter nationale bende van valse munters. Er zullen binnenkort nieuwe onder handelingen worden gevoerd over het vraagstuk der Duitse verantwoorde lijkheid voor de Oostenrijkse staats schulden. De regeling, die voor de vorderin gen van de Bank voor Internationale Betalingen is bereikt, houdt in, dat Duitsland te beginnen in Januari a.s. jaarlijks een rente van 5,6 millioen Zwitserse francs zal betalen. De bank zal haar credieten handhaven en voor de betaling van de achterstallige ren te uitstel verlenen tot Maart 1966. Voorts is op 4 Augustus overeenstem ming bereikt over een Belgische vor dering van ongeveer 225 millioen Reichsmarken. Deze vordering zal als voldaan worden beschouwd met de betaling van 40 millioen Duitse mar ken. De som zal in veertien jaar wor den betaald.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1