De laatste loodjes wegen zwaar Belgie verkort de diensttijd tot een en twintig maanden Botsingen tussen politie en stakers in Alexandrië r Geen aanhangwagentjes achter de brom- of motorfiets Droevig ongeval bij afdaling van de expeditie-Cosyns VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Van der Kieft (PvdA) aan Financien? Aansluiting bij Nederlandse systeem r~ Miss Truman thans in Duitsland Donderdag 14 Aug. 1952 77e Jaargang No. .11490 Dagblad voor DenxHelder, Koegras,%Texel,%V/ieringen en Anna Paulowna Balans van formatiepogingen De strategie van mr Donker Trieste gegevens over West-Java Meisje overreden en gedood Gevechten, vernielingen en brandstichtingen Generaal Naguib waar schuwt oproermakers Weerbericht Weldra wapenleverantie aan Joego-Slavië? BEJAARDE FIETSER NA ONGEVAL OVERLEDEN Senator wil Koreaanse oorlog beeindigen Voorstel aan Eisenhower Mossadeq decreteert landbouwhervormingen Uitbreiding Europees wegennet bepleit Neptunus en dochter begroetten Maasdam Echter v/él afgifte van wegenbelastingkaarten Omdat de Parijse besprekingen mislukten Slechte indrukte Londen Onderzoeker stortte in de grot neer Directie: r_ BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0.49 (Van onze parlementaire redacteur) l/ANDAAG zeven weken geleden begon H.M. de Koningin haar raadplegingen 1' met betrekking tot de huidige kabinetsformatie. Sindsdien hebben twee for mateurs de hun verstrekte opdracht moeten teruggeven, aangezien eerst de anti-revolutionnairen en later de Partij van de Arbeid medewerking weigerden. Onmiskenbaar is ook de derde kabinetsformateur, mr L. A. Donker, tijdens «ijn pogingen op ernstige moeilijkheden gestuit, tengevolge van de houding van de Katholieke Volkspartij. Van deze party toch heeft de formateur ge meend het zware „offer" van de portefeuille van Economische Zaken te moeten vragen, teneinde de medewerking der anti-revolutionnairen, welke hem inmid dels op grond van dit aanbod in beginsel werd toegezegd, te verkrygen. \7AN grote betekenis in dit verband is I* het langdurige bezoek, dat prof. Beaufort voor de vierde keer reeds Zgistermiddag aan de formateur bracht Men mag immers op goede «ronden aannemen, dat prof. Beaufort in de strategie van mr Donker de rol vervult van vertegenwoordiger van de oolitieke „inner circle" van de KVP. Want al worden de fracties als zodanig od dit ogenblik buiten de onderhande lingen gehouden, dat betekent nog niet, dat de formateur geheel op eigen ver antwoordelijkheid te werk gaat. Zo vond naar thans is bekend geworden Zaterdagavond in Delft, ten huize van ir posthumus, de secretaris van de Tweede Kamerfractie van de Party van de Arbeid, op verzoek van mr Donker een vergadering plaats, die door een aantal kopstukken van genoemde party werd bijgewoond. Tijdens deze bijeen komst werden ongetwijfeld het misluk ken van de eerste fase van de pogingen van mr Donker ten gevolge van de wei gering van prof. Donner, om een porte feuille te aanvaarden, en het vasthou den van de Kath. Volkspartij aan een Vier-partijenbasis, alsmede de in de tweede fase te volgen wegen bespro ken Er is reden om aan te nemen, dat sindsdien de politieke „inner circle" van de Partij van de Arbeid opnieuw bijeen is geweest; ditmaal om de moei lijkheden met de KVP en de vraag, hoe hieraan tegemoet te komen, onder de ogen te zien. Ook bij de KVP vindt een voortdurend overleg tussen een aantal vooraanstaande politici plaats; prof. Beaufort treedt hier als woord voerder op. Algemeen neemt men m politieke kringen aan, dat van de zijde van de KVP bezwaren zijn gemaakt te gen bepaalde onderdelen van de deze week tot ontplooiing gebracht tweede fase van de pogingen van mr Donker en dat zekere eisen zijn gesteld, Welke nader beraad en overleg nodig maak ten. De punten, die hierbij in het bij zonder in het geding zouden zijn ge weest, zijn waarschijnlijk het minister presidentschap en de portefeuille van Buitenlandse Zaken. Onrust op We$f-Java Opstandelingen slaags met R.l.-troepen Achtduizend dessabev/oners moesten veld ruimen Acht en vyftig opstandelingen en ze ventien Indonesische militairen zijn ge dood by een tweedaags gevecht (van 8 tot 10 Augustus) bij Kuningan op W. Java. De opstandelingen werden terug gedreven. Achtduizend dessabewoners werden gedurende de gevechten geëva cueerd. De opstandelingen behoorden tot de restanten van het bataljon 462, die, na uit Midden-Java te zijn opgejaagd, naar West-Java trachtten te ontkomen. Op Weg naar Tjobingbing stuitten de ben deleden op een militaire eenheid ter sterkte van een peloton. Gezien hun minderheid (de bende telde ongeveer 600 leden), voerden de militairen eerst een guerillatactiek, in afwachting van versterkingen. Toen deze aangekomen waren, trokken de opstandelingen zich na hevige gevechten in de bossen te rug. De achtervolging duurt nog voort. Volgens officiële ciifers. die de cor respondent van Aneta te Bandung werden verstrekt, zyn in de eerste Week van Augustus in West-Java 19 gevallen van moord en ontvoering. 21 gevallen van rampok, 8 brandstich tingen en 23 vuurgevechten met bewa pende benden voorgekomen. Gistermorgen omstreeks kwart voor twaalf is een zevenjarig meisje uit Rijswijk (Z.-H.), dat daar bij het spe ten de Eiklaan overstak, door een vrachtauto overreden. Zij was vrijwel opslag dood. De chauffeur van de auto treft geen schuld. De besprekingen over deze en enkele andere portefeuilles hebben wellicht tot nieuwe voorstellen van mr Donker geleid; men meent in politieke kringen te weten, dat prof. Beaufort gistermid dag het oordeel van de politieke „in ner circle" van de KVP over deze za ken aan de formateur heeft bekend ge maakt. Het is duidelijk, dat indien deze reconstructie van het verloop van de formatiepogingen van mr Donker juist Is, een Uiterst critiek en be slissend stadium is aangebroken. Kun- Binnenlandse Zaken? Of wordt hij nen de Partij van de Arbeid en de minister-president? De komende uren Kath. Volkpartij elkander tenslotte inzullen het ons wellicht leren. een compromis vinden, dan is de for matie van een kabinet nog slechts een kwestie van uren, en komt mr Donker grote lof toe voor het feit, dat hij in een aanvankelijk hopeloos geoordeelde situatie toch wist te slagen. Mislukt het overleg tussen de beide partijen, dan zou dit wel eens de „oppositie" voor de Partij van de Arbeid kunnen betekenen, een positie die allerminst door deze partij wordt begeerd. ITIT het feit, dat de formateur na zijn w onderhoud met prof. Beaufort gis teravond nog sprak met prof. Beel en de heer Van der Kieft, zijn wij op het eerste gezicht geneigd af te leiden, dat mr Donker een in beginsel gunstig oordeel over zijn voornemens heeft vernomen. Anders zou het weinig zin hebben, het vroegere socialistische Eerste Kamer-lid Van de Kieft wiens naam in verband met de portefeuille van Financiën reeds enige keren werd genoemd, te polsen. Nog niet geheel duidelijk is de betekenis van het on derhoud met prof. Beel. Blijft deze aan In het gebied van Alexandrië is het Woensdag tot botsingen tussen stakers en de politie gekomen, tengevolge waarvan volgens onofficiële berichten tien arbeiders en twee politiemannen het leven hebben verloren. De ongeregeld heden begonnen, toen arbeiders van een textielfabriek te Kafr cl Dawar, die twee dagen geleden het werk neerlegden naar aanleiding van het ontslag van enige collega's, naar de fabriek terugkeerden, de weeftoestellen vernielden en het gebouw in brand staken. Hierop kwam de politie in actie en werden troe pen aangevoerd, die versperringen oprichtten rondom de fabriek. In een andere wijk, waar de arbeiders uit sympathie met de textielarbeiders het werk neerlegden, raakten werklie den eveneens slaags met de politie. De stakers staken benzinestations en ka toenpakhuizen in brand en sloten de weg naar Alexandrië af om te verhin deren, dat de brandweer Kafr el Dawar bereikte. De demonstranten zouden hebben geschoten op de te hulp geroe pen legereenheden. Oudipremier Hoessein Sirry, presi dent van de Misr weverij en spinnerij, heeft tevergeefs getracht de stakers te bewegen, weer aan het werk te gaan. De directeur van de maatschappij Hoes sein el Gammal, werd door de stakers met stenen bekogeld. Oók enige tech nici, die poogden te bemiddelen, wer den mishandeld. Generaal Naguib heeft Woensdag avond in een radiorede de oproerma kers gewaarschuwd, dat zij zullen wor den gestraft als verraders. „Dit is mijn laatste waarschuwing, aldus de generaal, die zich richtte „tot alle lagen der bevolking, in het bijzon der de werknemers". „Vrede en orde moeten tot elke prijs worden gehand- Verwachting tot hedenavond: hier en daar onweer Veranderlijke bewolking met enkele buien, hier en daar met onweer. Zwakke tot matige naar Oostelijke richtingen draaiende wind. Aanhoudend warm weer. Vrijdag: Zon op 5.24, onder 20 04 uur. Maan op 0.00, onder 17.47 uur. De Amerikaanse minister van Defen sie, Pace, is Woensdag uit Belgrado naar Bied in Slovenië vertrokken, waar hu een onderhoud zal hebben met maar schalk Tito. Voor zijn vertrek woonde hij een oefening van een Joegoslavische divisie bij. Hij verklaarde een gunstige indruk te hebben gekregen van de lichamelijke conditie der soldaten en de kwaliteit van het commando. Hij was ervan over tuigd, dat de Joegoslavische soldaten in staat zouden zijn met modern Ameri kaans materiaal om te gaan. haafd en individuele of collectieve grieven moeten langs wettelijke weg worden geregeld," zo zeide Naguib. Sterke gemotoriseerde eenheden van het Egyptische leger hebben Woensdag avond het gebied van Kafr el Dawar bezet. De regering heeft een belasting van tien procent aangekondigd op alle -reld. dat voor nlet-commerciële doeleinaen naar het buitenland wordt overgemaakt. Voorts is de belasting op onroerende eigendommen drastisch verhoogd, even als de inkomstenbelasting. Tegelijker tijd is ook de bezoldiging van militai ren en onderofficieren aanzienlijk ver hoogd. Te De Bilt is de 86-jarige wielrijder J. F. C. Sch. bij het oversteken van de Rijksweg door een personenauto gegrepen. Het slachtoffer overleed ter plaatse. De Republikeinse senator Flanders heeft Eisenhower een voorstel gedaan voor een „vredesoffensief* om de Ko reaanse oorlog te beëindigen. Het plan omvat het volgende: een rechtstreeks beroep op de bevolking van Noord- en Zuid-Korea en op de Chinese commu nistische troepen om de oorlog te be eindigen, waarby de Noordkoreaanse en de Chinese communistische regering niet zouden worden ingeschakeld. De geallieerde regeringen zouden zich voorts bereid moeten verklaren om, indien de vrede was gesloten, in dustrie, verkeerswezen en de huizen in Korea te herbouwen. Langs de grens tussen Noord-Korea en Mandsjoerije zou een neutrale zone moeten komen. Flanders zei voorts zijn voorstel ook aan president Truman en minister Acheson te hebben voorgelegd, „doch geen van beiden gaf blijk van instem ming". Eisenhower zou zich zeer ge ïnteresseerd hebben getoond. Aantal pachters in de oogst met 20°/o verhoogd Premier Mossadeq van Perzie heeft hervormingen in het pachtstelsel aan gekondigd. In een lang decreet, het eer ste, dat hy uitvaardigde op grond van zijn bijzondere bevoegdheden, wordt gezegd, dat het aantal van de pachteis in de oogst ongeveer met 20 procent zal worden verhoogd. Landeigenaars, die tot dusver pach ters en hun gezinnen kosteloos voor zich konden laten werken, moeten de ze arbeidskrachten voortaan betalen. De schatting, die tot nu toe door pach ters moest worden betaald, wordt af geschaft. Overtreders zullen worden gestraft met boeten ten bedrage van tweemaal de geïnde schatting. Gisteren is óp een congres te Trier van een honderdtal deskundigen op het gebied van de wegenbouw uit West-Duitsland,, het Saargebied en Luxemburg een „Plan-Schuman" voor de uitbreiding van het Europese we gennet geopperd. Het hoofd van het Europese bureau van de „Internatio nal Road Federation", Clark, deelde mede, dat een te Genève zetelende commissie van de V.N. de financiering bestudeert van een program van wegen bouw in Europa, dat in het bijzonder voorziet in de aanleg van drie grote Europese verbindingen, t.w. een weg van Bordeaux naar Hamburg, een van Calais naar Wenen en een van Neder land naar Italië. Amerikaanse finan ciële kringen zouden tot de verwerke lijking van het plan willen bijdragen op vuorwaarde, dat de betrokken Europese overheidsinstanties en het partculiere kapitaal eveneens aan de financiering er van deelnemen. Op zijn eerste reis van Rotterdam naar Montreal en New York is Dinsdag het nieuwe 1*5.000 metende passagiersschip „Maasdam" van de Holland Amerika-lijn in Southampton verwelkomd door Neptunus (een Engelse toneelspeler) en zijn dochterde „Zeemeermin" Miranda. Terwijl „vader" Neptunus toekijkt, geeft Miranda een van de leden der bemanning van de „Maasdam" een zeer menselijke" liefkozing. UET is een vreemde gang van zaken, dat de Overheid enerzijds wel ten- volle bereid is de wegenbelasting voor een aanhangwagentje achter een brom- Miss Truman vertoeft momenteel in Duitsland. Wij zien haar hier in Bad Codesberg, waar zij door de Hoge Commissaris Donnellg werd begroet. HE BELGISCHE REGERING heeft gisteren de consequentie getrokken uit het v feit. dat de vertegenwoordigers der Europese Verdedigingsgemeenschap het In Parijs niet eens zyn geworden over de duur van de eerste oefening hunner strijdkrachten, zy heeft na een kabinetsraad, welke de gehele dag heeft ge duurd, bekend gemaakt, dat zy de diensttyd voorlopig op 21 maanden heeft bepaald. De dienstplichtigen, die thans achttien maanden onder de wapenen zyn, zullen dus nog deelnemen aan de grote manoeuvres, die binnenkort zullen worden gehouden. Deze beslissing is gevallen in afwachting van het moment, waarop de Europese landen die deel uitmaken van de NAVO overgaan tot ge lijkschakeling van de diensttyd. TN het communiqué, waarin de rege ring haar besluit wereldkundig maakt, wordt uiteengezet, dat België indertijd op advies van de militaire deskundigen heeft besloten tot een eer ste oefening van twee jaar. Steeds is aangedrongen op een uniforme dienst tijd in de landen der Westeuropese ver dedigingsgemeenschap. Echter is het onmogelijk, de Belgen een dienstplicht op te leggen, die langer is dan die in andere landen. Nu de Parijse confe rentie niet accoord is gegaan met de Belgische voorstellen, heeft de regering te Brussel besloten, de diensttijd welis waar in principe te handhaven op twee jaar, maar van haar bevoegdheid ge bruik te maken om de dienstplichtigen na een en twintig maanden actieve dienst met groot verlof te zenden. Zij heeft zich daarbij laten leiden door de overweging, dat de dienstplicht in Ne derland eveneens een en twintig maan den bedraagt. Het communiqué dat door premier Van Houtte werd voorgelezen be sluit met de woorden: „Het zou nuttig zijn, indien de Noordatlantische Raad zo spoedig mogelijk de onderlinge ver plichtingen der ondertekenaars zou on derzoeken". HE beslissing der Belgische regering is voor het publiek te Brussel niet als een verrassing gekomen, aangezien er in een oficiële mededeling aan de voor avond van de Parijse besprekingen reeds gewag werd gemaakt van een diensttijd van twintig maanden. Men is er echter wel van doordrongen, dat het besluit in de Ver. Staten een slechte indruk zal maken, maar men rneent, dat België voor de Europese verdedi ging veel grotere, offers heeft gebracht dan de andere landen. Te Londen is het bericht slecht ont vangen, temeer, omdat Engeland steeds op invoering van de tweejarige dienst plicht in de NAVO-landen heelt aange drongen. Men vreest, dat het nu nog moeilijker zal worden, de doelen te be reiken, die men zich te Lissabon heeft gesteld en dat zelfs de beslissingen van Westduitsland er de invloed van zullen ondervinden. Het Belgische ministerie van defen sie heeft ontkend, dat het leger tenge volge van de nieuwe maatregelen een gehele divisie zal verliezen. Volgens het NAVO-program beschikt België thans over een pantserdivisie en een infanterie-divisie, beide op volle sterkte, en een infanterie-divisie, waar van 75 procent van het personeel vol ledig is opgeleid. of motorfiets te toucheren, om ander- zyds met grote gulheid bekeuringen uit te delen, indien men dat aanhangwa gentje, waarvan de fiscus zyn deel in middels heeft gehad, ook werkelyk ge bruikt. Vooral voor bromfietsers is de zaak zeer gecompliceerd. Immers, dit handige vervoermiddel wordt, in afwachting van een definitieve wettelijke regeling, door justitie beschouwd als rijwiel. Met de bromfiets mag dus op de rij wielpaden worden gereden. Men is daarom geneigd vrijwel auto matisch te denken, dat wat de fietsers is toegestaan ook voor de bromfietsers geldt. En daar fietsers wél een aan hangwagentje mogen meevoeren, menen vele bromfietsers hiertoe ook gerech tigd te zijn. Daarmede rekent men ech ter geheel buiten de waardwant met betrekking tot dat aanhangwagen tje ziet Justitie de bromfiets plotseling weer als motorrijwiel. In verband met de onbillijkheid, die hierin ligt, heeft de ANWB, teneinde verdere verwarring te voorkomen, zich onlangs tot het ministerie van financiën gewend en verzocht aan de betrokken belastingambtenaren op te dragen geen belastingkaarten meer af te geven voor aanhangwagentjes aan motor rijwielen, daar de verkeerswet het ge bruik daarvan niet toestaat. Het ministerie stelt zich echter op het standpunt, dat afgifte van de bedoelde belastingkaarten niet kan worden ge weigerd, daar ingevolge het wegen verkeersreglement ontheffing kan wor den verleend van het verbod aanhang wagens achter motorrijwielen mede ie voeren. Wel zal op de belastingkaarten voortaan de aantekening worden ge maakt, dat de afgifte de houder niet ontheft van de verplichting tot het vra gen van een ontheffing. Gisteren is een lid van de dertien man sterke groep onderzoekers, welke onder leiding van de Belgische profes sor MaxCosynseen afdaling probeert in een grot in de Pyreneeën, door het breken van een kabel neergestort en ernstig gekwetst. Vcrmoedeiyk heeft hy een wervelfractuur opgelopen. Het red den van de gewonde, Marcel Loubens, zal zeer moeilijk zyn. Uit Saint En- grace, aan de voet van de berg, is een reddingscolonne vertrokken. Het Franse Ministerie van Oorlog zal een hef- schroefvliegtuig zenden, om de gewon de, als hij eenmaal uit de grot zal zyn gebracht, naar een ziekenhuis over te brengen. Een vliegtuig van een nabij gelegen vliegveld heeft serum voor Lou bens afgeworpen. Op verzoek van me vrouw Loubens is een Parijse chirurg naar de plaats van het ongeluk ver trokken. Dit droevig ongeval kon wcleens het slot betekenen van de expeditie, die tot het moment van Loubens' val buitenge woon veel succes geboekt had. Vier onderzoekers zijn afgedaald tot op de bodem van de grot, die 505 meter onder de aardoppervlakte is gelegen. Zoals bekend bestudeert de expeditie de loop van een ondergrondse rivier. Men heeft de nvier inderdaad op 505 m. onder de grond aangetroffen. Dit was tevens het diepste punt, dat ooit bij een neder- daling is bereikt. Na de ontdekking van de rivier, die van zijn oorsprong naar de grot loopt, heeft men zestig kilo gram lichtgevende verf naar de bodem laten zakken, Men wilde deze verf in de rivier gooien, zodat ze de plaats zou markeren, waar de rivier boven de grond komt.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1