P.v.dA-rapport vraagt ingrijpende hervormingen ziekenfondswezen COEBERGH'S Zware straffen geëist wegens desertie in Indonesië 'AKKERTJES Chefarine „4" doet wonderen Vluchtelingen uit Oost-Duitsland brengen Westen in moeilijkheden Naar een uniforme, wettelijke regeling Ook zelfstandigen dienen aangesloten Geesteszieken nu ook „fondsverpleging" H Tand- of kiespijn ONTSLAGEN DIRECTEUR KEERDE TERUG Door actie van personeel Noodlottig ongeval tijdens dorswerkzaamheden BESSENJENEVER Voer 't Borre/aurt/e Soldaten gingen met T.N l.-ers op roof uit Pleiter vraagt clementie Nieuwe vliegdemonstraties op Soesterberg Wervelstorm trof Zuid-Korea Truman gaat reizen in het buitenland Na einde van ambtsperiode FRANS VIERJARENPLAN Klemtoon op de landbouw Franse expeditie op top van de Ararat Koning Feisal werd op Witte Huis ontvangen Vraagstuk bijna niet meer op te lossen Duizend personen per dag wijken uit Italie's leger grootste van West-Europa Mening van pater over levende wezens op andere planeten KctAJt B&bleJk. iiiinnniiniiiiiiiiiiiiintniiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniininnniiiiffni Europees jeugdcongres in Edinburgh Bosbranden aan Franse Riviera gestuit Nieuwe „ondergrondse" in Boedapest Kantoor van communisten in Bonn vernield WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1952 HET wetenschappelijk bureau van de Partü van de Arbeid, de zgn, dr VViardt jjeckmaiisticntïng:, heeft een rapport het licht doen zien, waarin een be- (cbouwing over en voorstellen tot een hervorming van het ziekenfondswezen ,vordt gegeven. Alhoewel in het plan van de PvdA, „De weg naar de vrijheid" enige hoofdlijnen ten aanzien van de gezondheidszorg zijn gegeven, is een oplossing voor het ziekenfondswezen dringend nodig, wegens de acute, voort durend toenemende moeilijkheden. Het rapport concludeert dan ook, dat een wettelijke regeling, die verder reikt dan bet toezicht op de ziekenfondsen, een «biedende cis is. Daarom stelt het rapport een stelsel van uniforme verzekering «oor met verplichte premiebetaling voor loontrekkenden, zelfstandigen en hen, die niet (meer) aan liet productieproces deelnemen. De bestaande toestand, waarbij onderscheid wordt gemaakt tussen verplicht en vrijwillig verzekerden »n die vooral voor de laatste categorie zeer onbevredigend is, ilient zo gauw mogelijk te worden opgeheven. De verzekering dient het gehele volk te om vatten, aldus het rapport. ET rapport adviseert een verdeling in twee groepen, tussen welke de „„ns wordt bepaald door een inkomen P f 6000.- per jaar. Afdeling „A" f 6000.—) omvat ca. 90 proc. der en geeft recht op volledige Afdeling ,.B" (boven van (tot bevolking. verstrekkingen. f 6000.—) betreft een verzekering, «lechts voor grote risico's. Overigens dient in een ziekenfonds wet slechts de hoofdlijn te worden aangegeven, voor zover het de ver strekkingen betreft. De uitvoerings besluiten kunnen nadere detaillering «even één en ander gelijke tred hou- ,Lid met de ontwikkeling der genees- kunde' Afdeling ,.A" Tot de verstrekkingen voor de afde ling A" dienen volgens het rapport te behoren: Hulp door huisarts, specialist, tandarts, vroedvrouw, genees- en ver bandmiddelen. verpleging en behande ling in ziekenhuizen en sanatoria, uit wendige geneeswijze, medische kunst en hulpmiddelen, ziekenvervoer (resp. vergoeding van reiskosten) en een te gemoetkoming in de kosten van kraam- hulP' Afdeling „B" VOOR de afdeling „B", welke dus ca. tien procent der bevolking omVat, geldt: verpleging en behandeling in ziekenhuizen en sanatoria, vergoeding van nader te omschrijven, dure genees middelen, bijdrage in de kosten van consultatieve en poliklinische specia listische hulp. Natuurlijk moet Uw tand arts daaraan te pas komen. Maar om voorlopig die ter gende pijn kwijt te raken is er geen beter middel dan ...die helpen direct! J (Advertentie, Ing. Med.} Veertien dagen geleden ging het personeel van de Trio tapijtfabrieken te Huizen 300 man sterk in sit- downstaking, omdat het zich niet kon verenigen met het feit, dat de direc teur zijn oudere broer en mede-direc teur via de aandeelhoudersvergadering had ontslagen. Na het sluiten van een compromis gingen de arbeiders weer aan het werk. De onderhandelingen Werden echter voortgezet en hebben een verrassend resultaat gehad. Door de gang van zaken in het bedrijf heb ben de directeur en de derde aandeel houder hun aandelenbezit verkocht aan de ontslagen directeur, die gister- tnorgen terugkeerde naar het bedrijf en door het personeel met groot en thousiasme in de feestelijk versierde fa briek werd ingehaald met toespraken en bloemenhulde. De teruggekeerde directeur heeft het personeel toegezegd een deel van het aandelenbezit ter beschikking te stellen van het personeel door middel van een spaarsysteem, waarbij dit aan delenbezit door een bankinstelling be heerd zal worden. Tijdens dorswerkzaamheden op een landbouwbedrijf te Kamperland, is een ernstig ongeluk voorgevallen, dat aan de 49-jarige machinist het leven heeft gekost. Enkele arbeiders troffen het slachtoffer in bewusteloze toestand bij de dorsmachine aan. Waarschijnlijk Vrerd hij door één der bewegende on derdelen geraakt. Het slachtoffer is in het ziekenhuis te Goes opgenomen, Waar een hersenbloeding en een sche- delbasisfractuur werden geconstateerd. Hes nachts is hij overleden. Het slacht offer was gehuwd en vader van acht hinderen. Rouwdienst voor eva peron in DEN HAAG Dinsdag 26 Augustus zal er in de de kenale kerk van Sint Jacobus te Den Haag, een plechtige mis van Requiem Worden opgedragen voor de zielerust van mevrouw Eva Peron, de overleden echtgenote van het Argentijnse staats hoofd. Tal van autoriteiten en de leden van het corps diplomatique zijn door de Ar gentijnse gezant in ons land, de heer R- Valenzuela, tot het bijwonen van de- ze plechtige rouwdienst uitgenodigd. Een in het leven te roepen „fonds voor langdurige verplegingen", onder meer voor de verpleging van geestes zieken, zal voorzien in een dringende behoefte. Over de raming der kosten en wijze van financiering wordt in het rapport gezegd, dat de totale kosten van de voorgestelde verzekering naar verwachting bijna een half milliard per jaar zullen bedragen. Voor het overgrote deel betreft het hier echter een doelmatiger verdeling van de kos ten, die in feite ook thans reeds op de volksgemeenschap drukken. De premieheffing moet worden ge baseerd op het draagkrachtbeginsel. Voor zover het werknemers betreft, dient de premie door werkgevers en werknemers gezamenlijk te worden ge dragen. Bij de loontrekkenden zal de premie varr het loon worden afgehou den. Zelfstandigen krijgen een bijzon dere heffing bij de inkomstenbelasting. Over het recht van beroep stelt het rapport voor, dat tegen beslissingen van een ziekenfonds beroep en hoger beroep mogelijk moeten zijn bij de raden van beroep (S.V.) respectieve lijk de centrale raad van beroep. Hier bij dient onderscheid te worden ge maakt tussen: a. geschillen betreffende de verzeke- ringsgerechtigheid ter behandeling di rect op te dragen aan deze beroeps instanties; b. geschillen betreffende de aard en de omvang der verstrekkingen, ter op lossing waarvan in eerste instantie be middelings-commissies zullen worden ingeschakeld. Verwacht wordt dat deze bemidde lingscommissies veelal onnodig zullen maken, dat de verzekerde zich wendt tot de raad van beroep. 0. (Advertentie, Ing. Med.) De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag heeft gisteren tegen twee Nederlandse soldaten, K. de B. uit Papcndrecht en VV. P. H. H. uit Brussel, die in 1950 uit de Expeditionnairc Macht in Indonesië deserteer den zware straffen geëist. Beiden hadden eerder terecht gestaan voor de Krijgs raad te Velde. De B. was toen veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. Van dit vonnis werd nu bevestiging gevraagd. De ander was veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Dit achtte de advocaat-fiscaal te laag. Hij wenste deze straf te zien omgezet in zes jaar. Beide militairen hadden in Indonesië reeds een jaar uitgezeten. de Nederlandse' autoriteiten en naar Nederland overgebracht. Voor De B. werd gepleit, dat deze man geen principiële handelingen heeft tegen de staatsorde willen plegen, doch, op grond van zijn a-sociaal karakter volkomen opportuun handelde. De vraag werd opgeworpen, of hij door zijn desertie en dienstneming bij de TNI eigenlijk nog wel de Nederlandse na tionaliteit bezit, gezien zijn persoonlijke omstandigheden werd op clementie aan gedrongen. Ten aanzien van H. werd gepleit, dat deze man, die een moeilijk leven achter de rug heeft, eindelijk een kans meen de te hebben om maatschappelijk voor uit te komen. In zijn wanhoop is hij toen gedeserteerd en van kwaad tot erger vervallen. De soldaat De B. kreeg in Indonesië een verhouding met een Indonesische vrouw en uit deze verhouding werd een kind geboren. Toen hij aanzegging kreeg, dat hij naar Nederland terug zou gaan, om daar te worden gedemobili seerd, heeft hij desertie gepleegd in Juli 1950 en is tot 30 December 1951 onder water gebleven. De B. begaf zich naar de TNI, het Indonesische leger, waarin hij dienst wilde nemen. Hij werd in een garage te werk gesteld. Bij zijn desertie heeft De B. een diefstal van 14.500 gepleegd, om naar hij zeide in zijn onderhoud te voorzien. De soldaat H. deserteerde in Mei 1950 omdat hij geen toestemming kreeg in Indonesië gedemobiliseerd te worden. Hij kon werk krijgen op Ceram, doch dit arbeidscontract achtte zijn comman dant voor de toekomst van H. niet be hoorlijk. Ook H. kwam bij de TNI te recht en kwam daar in aanraking met soldaat De B. Aangezien beide mannen wel voedsel, doch geen soldij ontvingen, vormden zij met enige Indonesische TNI-soldaten een bende en gingen op roof uit. Soldaat De B. bleek daarbij als commandant te zijn opgetreden. De Indonesische autoriteiten maakten aan de afpersing en roof in de troep een einde en zetten De B. en H. gevangen. Na een jaar werden zij uitgeleverd aan •WSN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 0,74 (Advertentie, Ing. Med.) Een jaar geëist Tegen varensgezel die een meisje schaakte Een gevangenisstraf van een jaar eiste de officier van Justitie gisteren tegen de 27-jarige varensgezel W. H. J van T. uit Vlaardingen, die ver dacht van schaking, terechtstond voor de Rotterdamse Rechtbank. Hij zou April van dit jaar met de 17-jarige M. P. hebben afgesproken, dat zij, wan neer ze van haar werk kwam, niet naar huis zou gaan. Hu zou er gens onderdak verschaffen en zodoen de zou Van T. haar aan het gezag van haar ouders hebben onttrokken. Ver dachte zeide niet geweten te hebben, dat het meisje minderjarig was. De officier meende, dat Van een zeldzaam verstokte houding aannam, doch de raadsman, mr. W. A. Schip pers, achtte het waarschijnlijk, dat zijn cliënt geloof had gehecht aan de bewering van het meisje, dat gezegd had 21 jaar te zijn. Hij achtte het meisje onbetrouwbaar in haar verkla ringen en vroeg ten slotte een vr j- SPDeen2d7-jarige' machine-bankwerker A. J. van B. uit Schiedam, bij wie het meisje circa drie weken thuis had ge woond, stond eveneens terecht, omdat hij het meisje verborgen zou hebben. Dc officier eiste vanmiddag een ge vangenisstraf van vier maanden tegen hem. Uitspraak over veertien dagen. NATIONALE KLOMPENBEURS TE DOETINCHEM Op Woensdag 27 Augustus zal te Doe- tinchem de 34ste nationale klompen- beurs worden gehouden onder auspiciën van de Ned. Bond van Klompenmakers- patroons en de R.K. Nationale Klom penmakerspatroonsbond. Deze nationale klompenbeurs te Doetmchem, die elk jaar wordt gehouden, is de giootste van ons land. Tijdens de vliegdemonstraties, die deze week op de vliegbasis Soesterberg gevolgd kunnen worden, zal hedenmid dag een aantal Sabres (straaljagers van de Canadese luchtmacht) een demon stratie geven. Ook zullen demonstreren enige Vampires (straaljagers van de Royal Air Force), terwijl ook Meteors van de Nederlandse luchtmacht onder leiding van majoor Wansink de lucht zullen ingaan. Donderdagmiddag 21 'Augustus zal de Amerikaanse luchtmacht een B 29 bom menwerper, een „Flying box car" (vrachtvliegtuig) en een Shooting Star straaljager zenden, die op het vlieg veld te bezichtigen zullen zijn. BELGISCHE ONDERSCHEIDING VOOR VICE-ADMIR. VAN HOLTHE Vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe is benoemd tot grootofficier in de kroonorde van Belgie. De versierselen, behorende bij deze onderscheiding, zijn hem gisteren overhandigd door de Bel gische ambassadeur, de heer E. Graeffe. Zuid-Korea is Maandagavond door een hevige wervelstorm getroffen. Minstens tien personen kwamen om het leven. De schade is zeer aanzien- lijk. Telefoonverbindingen werden verbroken. Ruim honderd huizen en honderden hutten zijn door de water massa's weggespoeld. Gevreesd wordt, dat er nog meer slachtoffers zullen zijn. Veertien Superforten hebben een belangrijke munitiefabriek te Nakwon by de Mandsjoerijse grens gebombar deerd. De wapenstilstandsbesprekingen zijn na een week hervat. Op 27 Augustus komt men weer bijeen. Het hoofd van de onderhandelaar:/ der Ver. Naties heeft verklaard zeker te zijn, dat de Noordelijken werkelijk een wapenstil stand willen, maar hij zeide er niet het minste idee van te hebben, wan neer deze een feit zal worden. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft verklaard, dat president Truman van plan is, na het verstrijken van zijn ambtstermijn in Januari, een grote reis in het buitenland te maken. Hij voegde hieraan toe, dat de president nog geen datum of route heeft vastgesteld. Vol gens de „New York Herald Tribune" zal de president met zijn vrouw Euro pa, Azië en het Midden-Oosten bezoe ken. Het nieuwe Franse vler-jarenplan, waarvan het ontwerp binnen enige da gen aan de minister-president zal wor den voorgelegd, zal investeringen voor zien tot 1956 van 2 biljoen frs. Het zwaartepunt zal worden gelegd op de modernisering van de landbouw en de industrieën van verbruiksgoederen. Dit in tegenstelling tot het eerste plan, het plan-Monnet, waarbij het zwaarte punt op de zware industrie werd gelegd. Voor de landbouw zullen in de vier jaren tot 1956, 600 milliard frs beschik baar worden gesteld. Men hoopt hier door in de landbouw 20% meer te kun nen produceren tegen prijzen, die 50% lager zijn dan de huidige prijzen. De resterende 1,4 billioen frs zullen voor namelijk bestemd zijn voor de schoe nen-, textiel-, meubel- en voedingsmid delen-, alsmede voor de bouwindustrie. Voorts zal de modernisering van de staalindustrie, der kolenmijnen en der energievoorziening worden voortgezet. De Franse expeditie, die op zoek is naar de ark van Noach, heeft de top van de 5700 meter hoge berg Ararat in Oost-Turkije bereikt en is gereed om haar onderzoekingen te beginnen, aldus meldt Radio-Ankara. Koning Feisel van Irak, die een drie-daags bezoek aan de hoofdstad van de Verenigde Staten bracht, werd door president Truman op het Witte Huis ontvangen. Een woordvoerder van het Westduit- se ministerie voor het Vluchtelingen vraagstuk heeft te Berlijn uitdrukking gegeven aan de bezorgdheid van de Bondsregering over de stroom vluchte lingen uit Oost-Duitsland, die via Ber lijn naar het Westen willen. Indien de toevloed in het huidige tempo aan houdt, zullen Berlijn en de Westduitse staten zich voor nauwelijks op te los sen vraagstukken zien geplaatst, aldus de woordvoerder. Hij deelde mee, dat iedere vluchteling alleen voor onderdak De Amerikaanse minister van Lands verdediging, Frank Pace, brengt op het ogenblik een bezoek aan Italië, waar hij o.a. een grote oefening van de luchtmacht en het leger langs de Italiaanse noordoostelijke grens zal bijwonen. Zijn Italiaanse collega, Pac- ciarid, heeft hem medegedeeld, dat Italië thans het grootste leger der Europese Navo-landen bezit, doch dat het dit niet zal kunnen handhaven, laat staan uitbreiden, indien het niet door de Ver. Staten wordt geholpen. MAAR aanleiding van speculaties over het bestaan van levende wezens op andere hemellichamen dan de aarde, een kwestie die door de gissingen omtrent de her komst uan de „vliegende scho tels" actueel is geworden, heeft pater Francis J. Connell CSSR, deken van de katholieke univer- siteitsschool voor theologie te Chicago dezer dagen heeft ver klaard, dat de beginselen van het rooms-katholieke geloof volko men te verzoenen zijn met de mogelijkheid van het bestaan van leven op andere planeten, aldus meldt „Time". De theologen hebben Gods al macht nimmer beperkt tot de schepping van de ons bekende wereld, aldus pater Connell. Vol gens deze geestelijke zijn er, theologisch gesproken, vier cate gorieën waartoe levende wezens op andere hemellichamen even tueel zouden kunnen behoren: 1) Zij kunnen, evenals de we reldbewoners, een bovennatuur lijke bestemming van God ont vangen hebben, deze hebben ver loren en verlost zijn. 2) God kan hen hebben gescha pen met een natuurlijke doch eeuwige bestemming, zodat zij na de dood een leven van natuur lijk geluk zouden kunnen hebben zonder de aanschouwing Gods, zoals dat ook ten aanzien van ongedoopt geetorven kinderen wordt aangenomen. 3) Zij zouden redelijke we zens kunnen zijn die tegen God zondigden, doch nimmer de kans kregen om de genade te herwin nen, zoals de gevallen engelen. 4) Zij zouden bovennatuurlijke gaven ontvangen en behouden kunnen hebben en een paradijse lijk leven leiden zoals Adam en Eva vóór de zondeval. In dit laatste geval, aldus pater Connell, dus wanneer de veronderstelde redelijke wezens de onsterfelijk heid van het lichaam zouden ge nieten zoals aanvankelijk Adam en Eva, zouden onze aardse supemtraal- of raketpiloten niet behoeven te proberen hen te deinen, want dat zou nimmer' lukken. IAE meest beklagenswaardige figuren in onze dagen, zijn de badgasten. Elke dag zien we ze per trein, bus of fiets, maar in elk geval verkleumd, thuisko men. Een collega van uw lijfaap arri veerde weer op zijn basis, in het ge lukkige bezit van een winterteen. Hij had van narigheid sinterklaasliedjes zitten zingen aan het strand van Zand- voort. Het meest opmerkelijke van die verregende thuiskomers is, dat ze geen van allen durven bekennen dat ze zulk naar weer hebben getroffen. „Bij ons was 't toch mooi weer", zeggen ze, als u opmerkt dat het de hele week geregend en gestormd heeft. Maar och, we zijn mensen en bij ieder van ons zit wel een psychologisch schroefje los. Een hele grote schroef zit er echter wel los bij de heer Arthur Moore, een Londenaar. die honden verzamelt zoals een ander 'parkietjes en kanaries in een voliëre houdt. Arthur heeft zo'n goede tweehonderd honden, allemaal van ver schillend ras. Zijn liefhebberij kost hem duizenden Ponden per jaar, maar dat deert hem niet. Zelf kijkt hij zelden naar zijn „verzameling" om. De dieren huizen in hokken, net als in de dieren tuin en dc omwonenden genieten van een onhondelijk lawaai, als er eens een kat in de menagerie verdwaald raakt. Het volgende, eveneens leerzame verhaal, ving Theodoor op in de trein Een jongeman vertelde: „Als kind was ik verzot op toneel. Mijn vader onder hield me daar eens over. Hij vond die belangstelling zeer gezond, doch lui waarschuwde mij om nooit naar revues te gaan. „Waarom niet?", vroeg lk, „Omdat je daar dingen zou zien die je beter niet moet zien....". De volgende keer, toen ik weer zakgeld kreeg", ver volgde de jongeman, „ging ik natuur lijk prompt naar een revue. En mijn vader had gelijk! Ik zat nog niet of ik zag al iets dat ik liever niet had moe ten zien: m'n vader!" O De zogenaam de „paardenmoppen" beginnen aan populariteit in te boeten. Toch hoorde uw lijfaap nog een mooie. Een paard stapte een bar binnen en bestelde een „Go je mee lijfwachtje spelen? glas Bols. De barkeeper bediende hem en gaf hem van zijn rijksdaalder een gulden terug. „Pardon", opperde toen de barkeeper, „neem me niet' kwalijk, dat ik 'rover begin, maar ik geloof niet dat we hier ooit eerder een paard heb ben gezien". „Nee!", antwoordde het paard verontwaardigd, terwijl hij zijn wisselgeld opstreek, „en hef is niet waarschijnlijk, dat je er in de toekomst nog één zult zien, met die prijzen!" Te Singapore heeft een raadsiid voor gesteld, dat de burgers elkaar voortaan niet meer op de gebruikelijke wijze zullen begroeten, doch elkaar zullen toeroepen „Maoela Singapoere". Dit betekent: Moge Singapore gedijen! Een geliefde leuze in Duitsland is nog steeds helaas „Leve de führer!" In Leipzig heeft men een groep knapen van acht tot veertien jaar opgepakt, die onder leiding van een vroegere Hitler- Junge, de Nazi-leer bestudeerde en zelfs complete parades hield in een leeg kaaspakhuis. Het jongste lid van de club, Heini Horsch. (amper acht jaar) zei bij zijn aanhouding fier: „Als jullie me willen fusilleren, dan sterf ik met de kreet „Leve Hitier" op de lippen. Naar vernomen wordt zal het enige hoorbare geknal, dat van een vlakke hand op een gespannen broek zijn. Snotapen, zegt u? Wat dan te denken van die twee Amsterdammertjes van tien en twaalf jaar. die in de hoofd stad een fiets pikten, ermee naar ÏJmui- don reden, daar nog een fiets gapten en tegelijkertijd een portemonnaie roof den om een ijsje te kopen? de staat al 2000 mark kost hetgeen bij een aantal van gemiddeld 1.000 vluch telingen per dag op twee millioen mark neerkomt. Volgens de woordvoerder wordt het aantal vluchtelingen voor twee tot vier procent gevormd door hen, die in Oost- Duitsland werden vervolgd, terwijl de overigen uitwijken met het oog op de algemene politieke toestand in de Sow- jet-zone. Van de zijde van het Westduitse mi nisterie voor vraagstukken betreffende geheel Duitsland is meegedeeld, dat van de ongeveer 1,2 millioen Duitsers in1 de voormalige Duitse gebieden in het Oosten, die thans onder Pools be stuur staan, omstreeks 165.000 een ver zoek hebben ingediend, naar Duitsland te mogen emigreren. Over het algemeen krijgen alleen zij, die niet tot werken in staat zijn, toestemming om weg te trekken. Spaak is teleurgesteld in tegenwoordige jongeren Te Edinburgh is gisteren een Europees jeugdcongres geopend, dat wordt bijge woond door 200 afgevaardigden in de leeftijd van 18 tot 30 jaar uit veertien landen. Oud-premier Spaak van België, verklaarde, dat de vorming van een Europese gemeenschap van alle deel nemende landen grote offers zal vra gen. Hij achtte een dergelijke gemeen-, schap echter onontbeerlijk voor de toe komst van Europa. Tot dusver, zo zei de Spaak, had de tegenwoordige jeugd niet beantwoord aan zijn verwachtin gen. „Over het algemeen schijnt mij de jeugd niet goed op de hoogte van de feiten, tamelijk sceptisch en besluite loos, waar het de Europese gedachte betreft", aldus Spaak. De bosbranden, die twee dagen aan de Franse Riviera hebben gewoed, zijn. door het opsteken van een tegenwind gestuit. In de omgeving van Cannes en Antibes is een gebied van ongeveer honderd vierkante kilometer platge brand. Meer dan 100 personen zijn dak loos geworden. Honderden militairen, politiemannen, brandweerlieden en vrijwilligers hebben aan het blussings- werk deelgenomen. In het Hongaarse vijfjarenplan is de bouw van een nieuwe ondergrondse spoorweg in Boedapest voorzien. Het eerste, in 1954 te openen gedeelte van deze „ondergrondse" zal het „Volks stadion", dat op het ogenblik in aan bouw is aan de Oostelijke rand van de stad, verbinden met een spoorwegsta tion in het uiterste Westen van Buda- pest, een afstand van 8 kilometer. De lijn zal onder het drukke stadscentrum en de Donau doorlopen en 300.000 passa giers per dag kunnen vervoeren. Kosten noch moeiten zijn gespaard om deze ge heel naar voorbeeld van de Moskouse ondergrondse opgezette verbinding ge rieflijk, hygiënisch en aantrekkelijk te maken. In Boeda is een oud, bekend klooster door de autoriteiten aangekocht om te worden verbouwd tot station. De Hongaarse hoofdstad bezit reeds een vóór de oorlog gebouwde „onder grondse", die een voorstad met de za kenwijk verbindt, een afstand van on geveer 2,5 km. Heinz Renner, de fractieleider van de Westduitse communistische partij, heeft de Duitse Jeugdorganisatie, een' anti communistische beweging, die voor zo ver bekend niet met een politieke par tij is verbonden, beschuldigd van plun dering van het plaatselijk kantoor van zijn partij in Bonn. Naar D.P.A. meldt zijn Maandagnacht onbekenden het kantoor binnengedron gen. Zij vernielden ramen en deuren, rukten schilderijen van Marx en En- ëc's van de muur. besmeurden en ver scheurden boeken van de bibliotheek en verdwenen met medeneming van de postzegelkas.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3