Plan-Schuman brengt Nederland twee nieuwe staalmarkten Minister Staf treedt op als „eerlijke makelaar" Geen olie-kartel Positie kleine landen versterkt Washington overweegt een nieuw hulpplan voor Engeland Britten maken dorp op Malakka met de grond gelijk Vliegangst onder jeugd der V.S. K.N.M.V. had burgemeester van Nijmegen ernstig gewaarschuwd Balinese dansen in Londens iheafer Apartheidswetten weer onder de loupe uinsdag 26 Augustus 1952 VERENIGDE i NOORD-HO DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11500 Dagblad voor Den HelderKoegras, Jexel, Wieringen en Anna Paulowna Jhr mr Loudon: Directie van Ned. Hoogovens en Staalfabrieken: Strijd tegen oorzaken van de Britse economische moeilijkheden Eerste besprekingen nog Hij wil een nieuwe formatie voorbereiden Moeilijke taak met weinig mogelijkheden Offerbereidheid van de volken gevraagd vóór November a.s. Oceaandepressies keren terug Weerbericht Inwoners naar een kamp Burgemeester gestompt overgebracht Rumoer in Zuid-Afrika Veroordelingen in Tunis Wegens wapenhandel en demonstraties Marine gebruikte meer brandstof dan verwacht Baby viel van 41/2 meter hoogte Slechts buil op het hoofd Nationalistische raid op vasteland van China Wijziging in Amerikaanse politiek WOLKBREUKEN BOVEN KOREA Het ongeluk in hei Goffert-sfadion Twaalfjarig meisje aan verwondingen bezweken Advies werd in de wind geslagen Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 Het rapport van de commissie van de Amerikaanse Senaat, waarin de Ko ninklijke Shell groep, de Anglo-Irani- an en vijf Amerikaanse maatschappijen beschuldigd worden van kartelvorming, heeft commentaar uitgelokt van jhr mr J. B. Loudon, directeur-generaal van de N.V. Kon. Nederlandse Petroleum Maat schappij. Daar jhr Loudon van generlei officieel document had kennis genomen, was het hem niet mogelijk een gedetail leerd commentaar te geven. „Het is evenwel algemeen bekend," aldus de directeur-generaal van de „Koninklij ke", „dat een zekere mate van samen werking tussen de verschillende maat schappijen van de olie-industrie nood zakelijk is geweest en dat deze in feite door verschillende regeringen is voor gestaan, teneinde de olievoorziening van de wereld, zowel voor civiel als militair gebruik veilig te stellen. Ik kan echter met nadruk verklaren, dat een internationaal oliekartel niet be staat. Integendeel, de concurrentie tus sen de verschillende oliemaatschappijen is zeer groot." Ook de Anglo-Iranian Oil Company heeft verklaard, dat er geen interna tionaal oliekartel bestaat, waarvan zij deel uitmaakt. Een groep van vijf en veertig Ba- liniie dansers en musici gaf in het wintertuintheater van Londen een door het publiek zeer gewaardeer de uitvoering. Hier ziet u de veer tienjarige Putu Raka, en de der tienjarige Ni Gusti Raka tijdens hun dans. (Van onze parlementaire redacteur) VANDAAG over drie weken zal het de derde Dinsdag in September zijn. Op die dag zo bepaalt onze Grondwet wordt de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. Het is de gewoonte dat de Koningin de Troonrede uitspreekt, waarin de hoofdlijnen van het in de komende jaren te volgen regeringsbeleid worden uitgestippeld. Zal er dit jaar geen troonrede en dus géén Prinsjesdag zjjn? Niemand weet het nog. Ook gisteren was er geen officieel nieuws van het formatiefront. Voor een juist begrip van de achtergronden van de huidige fase van de kabinetsformatie is stellig mede van betekenis het hoofdartikel in „De Volkskrant" van Maandag, van de hand van prof. Romme, de leider van de KVP. In de slotalinea zegt prof. Romme namelijk, dat de KVP tot snelle en hartelijke medewerking aan een spoedige oplossing van de deelname-crisis bereid blijft. En laat dan volgen: „Het is misschien goed bierbij twee dingen nog eens duidelijk te stellen. Evenmin als in het verleden wil de KVP in de toekomst een anti socialistisch blok, evenmin als in het verleden wil de KVP in de toekonWl in enig kabinet in de hijwagen zitten". Uit deze verklaring kan men afleiden, dat voorshands van een door sommigen bepleit herstel der oude, rechtse coalitie KVP, ARP en CHU geen sprake kan zijn, en nog minder van een samengaan van deze drie partijen met de WD. ^U het hoge gezagsorgaan van de Europese steenkolen- en staalgemeenschap zijn werkzaamheden heeft aangevangen, is de nationale interesse in sterker mate dan voorheen gericht op de N.V. Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken. Deze enige, grote vertegenwoordigster van de Nederlandse staalindustrie immers, zal op korte termijn al dan niet heilzame gevolgen van de totstandkoming der kolen- en staalgemeenschap ten sterkste ondervinden. In verband daarmede heeft de directie van „Hoogovens" enkele verklaringen willen afleggen over haar verwachtingen voor de naaste toekomst. In de eerste plaats is daarbij de aandacht gevestigd op het feit, dat Nederland er enkele grote staal markten bü zal krijgen; te weten Frankrijk en Duitsland, welke de Nederlandse staalindustrie wegens de hoge tarieven nooit heeft gehad. Hoewel de directie van „Hoogovens" zeer wel beseft, dat het Plan-Schuman zonder aan zijn eco nomische betekenis afbreuk te willen doen een deel is van het politieke steek spel, is men toch van mening, dat het plan een eerste stap is tot de functionele integratie van Europa. „We kunnen slechts hopen", aldus de directie van „Hoog ovens", „dat de goede bedoelingen, die bij de uitwerking van het plan hebben voorgezeten, zullen worden verwezenlijkt. Er zal echter veel afhangen van de omstandigheden of het hoge gezagsorgaan de vrije concurrentie gaat realiseren of dirigisme gaat plegen. De directie van „Hoogovens" ziet de staalindustrie thans als het proefkonijn in een veelomvattend politiek experi ment. Economisch geredeneerd kan men verwachten dat gezien het feit, dat van de hier te lande vervaardigde walserijproducten de prijzen over het algemeen vrij laag liggen deze prij zen zullen oplopen. Over het algemeen kan gezegd worden, dat producten die niet of onvoldoende in Nederland ver vaardigd worden, en dus door import moeten worden betrokken tegen prij zen welke aanmerkelijk hoger liggen dan die van de in Nederland geprodu ceerde, vermoedelijk goedkoper zullen worden. Of de talrijke tegenstanders van 't Plan-Schuman op den duur hun bezwaren opzij zullen kunnen zetten, hangt, naar de mening van de directie, af van de mate van nationale offerbe reidheid. Overigens bestaan er van de In Amerikaanse regeringskringen wordt op het ogenblik een geheel meuw programma voor de verlening van hulp op lange termijn aan Enge land overwogen. Men wil proberen En geland en het gehele stcrlinggebied in staat te stellen een werkelijk en blij vend evenwicht te bereiken in de han del met het dollargebied, zodat de aan- Minder gunstig weer en veel koeler Van het hogedrukgebied, dat ons een mooie en zonnige Zon dag heeft gebracht, waarbij de temperatuur in Den Helder tot 21 en op Vlieland tot 22 graden C steeg, is thans weinig meer over. Hoewel het gisteren nog vrij goed en droog weer was, dreef er van de Noordzee meer bewolking binnen. Van IJsland ts een depressie naar Zuid-Sla- vie getrokken, waarvan een kou- defront enige lichte neerslag ver oorzaakt. Een koelere luchtstro ming trekt vandaag over ons land met mogelijk nog een enke le regenb-ii. De wind kan hierbij "in matig tot krachtig toenemen. Gaan wij even verder van huis, dan zien wij bij IJsland al weer een volgende depressie naderen, welke mogelijk morgen opnieuw dc uiind, dus ook de kans op re- Ben zal doen toenemen. Het weer de komende dagen dan ook minder gunstig zijn en koeler dan in de afgelopen dagen het Beval is geweest. Verwachting tot Woensdagavond WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Aanvankelijk weinig, later weer toenemende bewolking. Overwe gend droog. Geleidelijk tot matig en langs de Waddenkust tot vrij krachtig toenemende Westelijke Zuidwestelijke wind. Van nacht kouder, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag houdende betalingstekorten niet meer zullen voorkomen. Het is de bedoeling, dat met de uitvoering van dit nieuwe programma zal worden begonnen in het eerste jaar van de nieuwe rege ring, die in November a.s. zal worden gekozen. Nadere bijzonderheden van het pro gramma, dat zich nog in het stadium van de voorlopige besprekingen .be vindt, konden niet worden verkregen, Men wil proberen de oorzaken van de zich telkens herhalende moeilijkheden van Engeland weg te nemen. Voorstel len dienaangaande zullen tussen de re gering van Engtf and en die der Ver. Staten vermoedelijk nog voor de in November a.s. te houden conferentie van de premiers van het Gemenebest worden besproken. Of het programma in de eerste plaats financiële hulp voor Engeland zal in houden, is uit de mededelingen niet gebleken. We hebben ook trouwens bepaald niet de indruk, dat minister Staf de oplossing in deze richting zoekt. Inte gendeel, we hebben goede reden om aan te nemen, dat hij van plan was al lereerst te trachten alsnog de vorming van een vier-partijenkabinet onder lei ding van dr Drees voor te bereiden. De positie van minister Staf is op het ogenblik die van een eerlijk makelaar, een wegbereider voor een komende formateur, die in geval van succes slechts korte tijd nodig zal hebben. Aangezien minister Staf echter de in zichten van mr. Donker inzake de toe komstige bewindsman voor Buiten landse Zaken deelt, is zijn succes in deze allerminst verzekerd. Mocht hij er niet in slagen een geschikte KVP-er voor „Buitenland" te vinden, dan zal hij de evenmin gemakkelijke weg van de zetel-herverdeling moeten inslaan. Als laatste „oplossing" kan minister Staf overwegen, het Staatshoofd te ad viseren het huidige demissionnaire ka binet te handhaven, door weigering van het aangeboden ontslag, met de bedoeling dat enkele ministers die of om persoonlijke of om andere redenen zich gedwongen voelen heen te gaan, geleidelijk aan plaats zouden maken voor anderen. Al met al is dit een wei nig aanlokkelijke gang van zaken! zijde der staalindustrie minder bezwa ren dan in kringen van de steenkolen- industrie. Het plan voorziet in een gelijkge rechtigdheid, waarbij wel met zeker heid gezegd kan worden, dat de positie der kleine landen, door het in te stel len Cour de Justice, beschermd en op den duur versterkt zal worden. De di rectie van „Hoogovens" acht het slechts betreurenswaardig, dat dit Cour de Justice niet verder kan gaan dan te beoordelen of het verdrag wordt ge schonden. Uitbreiding toegestaan Verheugend is het, dat het Plan- Schuman geen invloed zal hebben op eventuele toekomstige uitbreidings plannen van de Hoogovens. Het gezags orgaan kan uitbreidingen alleen ver bieden, wanneer kan worden aange toond dat het een geforceerde, kunst matige uitbreiding betreft, met subsi dies van de Staat. Er ligt een groot arbeidsveld voor het gezagsorgaan. Ten eerste dient de verhouding tot Engeland te worden duidelijk gemaakt. Dit land wil een soort „gezantschap" gaan inrichten bij de stoel van het Gezagsorgaan, in Lu xemburg. Het lijkt derhalve niet uit gesloten, dat Engeland met de nieuwe gemeenschap zal meedoen, zonder het gezagsorgaan te erkennen. Het staat verder zeer te bezien, of Engeland be reid is zijn tarieven te verlagen. Een andere belangrijke taak voor het or gaan zal zijn het onmiddellijk opne men met alle landen van de kwestie der meestbegunstiging. In hoeverre door de combinatie voort aan de productie, prijzen en afzet van kolen en staal zullen worden gecontro leerd en beïnvloed, hangt geheel af van het gezagsorgaan zelf. Hoever zal dit gaan? Allereerst zal het orgaan of een schaarstetoestand o f een malaise- toestand moeten proclameren. Met uit zondering van dikke plaat bestaan bel de toestanden echter op het ogenblik in de staalindustrie beslist niet. Wan neer het orgaan echter zijn werkzaam heden acht maanden geleden was be gonnen, dan had het op het hele gebied moeten ingrijpen. ,(Zie elders in dit blad) BEVOLKING WEIGERDE TE GETUIGEN „Ik kan het wel even door de brievenbus doen", hoorde de burgemeester van Wognum, de heer P. Commandeur op de avond van de derde Juni zeggen, toen hij rustig in zijn kamer zat te werken. Aangezien een postbe stelling op dit late uur niet was te verwachten rende hij zonder aarzelen naar de voordeur, rukte die open en vond zijn vermoeden, dat iemand zijn deur als water plaats wilde bezigen, bewaar heid. „Ik zou maar maken, dat ik wegkwam", zei de burgemeester tegen de vandaal Jacob D., die uit Spanbroek naar de Wognumse kermis was komen afzakken. In plaats van aan de uitnodiging gehoor te geven plaatste D. zijn vuist in het gezicht van de bur gervader. Die stomp 'werd Maan dagmiddag door de Alkmaarse politierechter gewaardeerd op 75.of 25 dagen. Alle Inwoners van het dorp Perma- tang Tinggi, in Noord-Malakka, zijn gisteren op last van de Britten naar een kamp overgebracht, omdat zij wei gerden inlichtingen te geven over de moord op een Chinese officier, welke veertien dagen geleden in dit dorp was gepleegd. Om de strafmaatregel com pleet te maken, zal het dorp met de grond worden gelijk gemaakt. Vorige week Donderdag had de Brit se Hoge Commissaris voor Malakka, Sir Gerald Templer, het ultimatum gesteld, Het Zuidafrikaanse Parlementaire Hooggerechtshof beraadt zich thans over zijn oordeel omtrent het door pre mier Malan ingediende verzoek tot wij ziging van de uitspraak van het Hof van Beroep, waarbij de wet op de af zonderlijke vertegenwoordiging van kleurlingen ongrondwettig en ongeldig werd verklaard. Oppositieleden waren niet aanwezig bij het beraad, waaraan werd deelgenomen door beide Huizen van het Parlement. De leider van het Afrikaanse natio nale Congres, dr James Moroka, heeft verklaard, dat de verzetsbeweging die actie voert tegen de apartheidswetten, niet om hulp van andere landen heeft verzocht. Er gingen namelijk geruch ten, dat India voornemens was de ver- zetscampagne onder de aandachtvan de V N te brengen. Moroka bestem pelde'dé apartheidskwestie en haar ge- Het militaire tribunaal te Tunis heeft gisteren tien Tunesiërs tot gevangenis- straffen variërend van zes maanden tot vijf jaar veroordeeld wegens onwettige handel in explosieve stoffen. Acht Tunesiërs werden op beschuldi ging van deelneming aan een verboden demonstratie tot gevangenisstraffen van drie maanden tot vyf jaar veroordeeld. volgen als een binnenlands probleem, dat alleen oplosbaar is door samen werking tussen de beide groepen blank en niet-blank die erbij be trokken zijn. De politie van King Wil liams Town heeft gisteren geholpen bij het arresteren van 257 niet-blanke sta kers, die demonstreerden voor vrijla ting van Zondag gearresteerde niet- blanken. Onder het zingen van „Kom terug, Afrika", trokken de stakers door de stad. Zij zullen nu worden aange klaagd wegens.... belemmering van het verkeer. Op vragen van het Tweede Kamer lid Weiter (K.N.P.) betreffende het niet toereikend zijn van de bedragen op de begroting voor 1952 voor de ex ploitatie van de vloot, heeft de minister van marine, de heer Staf, het volgende geantwoord: Bij de opzet der begroting 1952 kon niet worden voorzien, dat gezamenlijke oefeningen met de bondgenoten een omvang zouden nemen als in feite het geval bleek. Hiermede, zomede door de prijsstijging en zeer hoog brand stofverbruik van de Korea-jager, zullen de uitgetrokken bedragen voor brand stof inderdaad niet voldoende zijn. Maatregelen worden getroffen tot ver hoging van de brandstofpost, onder ge lijktijdige vermindering van andere posten, welke daarvoor de mogelijkheid bieden. Van immobilisatie van de vloot tijdens het voor de oefeningen gunstig ste seizoen is dan ook geen sprake. dat vóór Maandagochtend de gevraag de inlichtingen ontvangen moesten zijn. In het dorp bleven in totaal dertien personen achter. Deze behoorden niet tot de gewone bevolking. Alle anderen werden op vrachtauto's weggevoerd. De kinderen werden samen met hun ouders geïnterneerd, om aldus een communiqué het gezinsverband niet te verbreken. Een Britse patrouille heeft Zondag een lid van het districtsbestuur van de communistische partij op Malakka, doodgeschoten. Het was de Chinees Tsjong Kwai Wong, wiens hoofd twaalf duizend gulden waard was. (Van onze correspondent.) Gistermorgen is een baby van negen maanden uit het achtergevelraam van het café Van Rinsen te Oudendijk ge vallen, dat zich vier-en-een-halve meter van de grond bevindt. Het kind kwam terecht op een schuin afdakje en viel toen op een puinpadje. Dokter Reedijk kon slechts een flinke bult op het hoofdje constateren. De moeder, die bij de familie Van Rinsen logeert, had het kind even op een bed voor het open raam gelegd. Nationalistische guerillastrijders heb ben met goed gevolg negen dagen lang een aanval van zee uit gedaan op het Chinese vasteland ten Zuiden van Sjanghai, aldus maakt het ministerie van defensie der nationalistische Chi nese regering bekend. Het doel van de aanval was de haven Kingtsjenwai, vierhonderd kilometer ten Zuiden van Sjanghai. De aanvallers keerden met 125 gevangenen naar Formosa terug. Woordvoerders van het Witte Huis en het Amerikaanse ministerie van marine hebben verklaard, dat de in structie van president Truman aan de Amerikaanse zevende vloot om natio nalistische aanvallen op het Chinese vasteland te verhinderen, een wijziging heeft ondergaan. Aan het front in Korea is Maandag alle activiteit door wolkbreuken nage noeg tot stilstand gekomen. Het voor uitgeschoven kamp van de geallieerden te Panmoendjon is ondergelopen. De San en de Imdjin zijn in een nacht zodanig gezwollen, dat bruggen en ver bindingen bedreigd worden. Het Internationale gerechtshof zal Woensdag a.s. te 16.00 uur uitspraak doen in de zaak Verenigde Staten ver sus Frankrijk betreffende Marokko CEN „vliegangst" on- der de Amerikaanss jeugd vormt op het ogenblik een ernstige bedreiging voor het Amerikaanse luchtver dedigingsprogram, aldus hebben hooggeplaatste officieren van de Ame rikaanse luchtmacht en marine tegenover een verslaggever van het tijdschrift „Look" ver klaard. „Voor de eerste maal in de geschiedenis blijven de geschikste, jonge Amerikanen in gebreke en melden zij zich niet als oorlogs vlieger, een uiterst ge vaarlijk beroep, dat veei vakmanschap vereist" aldus de officieren. Wegens „vliegangst' moest verleden jaar 54 Rijpheid is de oorzaak procent van de adelbor sten van het marine vliegveld Pensacola worden afgewezen en voor het eerst heeft zich niet 25 procent var de afgestudeerden van de militaire academie HET afschuwelijke ongeluk bij de motorwedstrijden ln het Goffert-stadion te Nijmegen, waarbij, zoals gemeld, een motorrenner na een botsing met een collega, op de kindertribune inreed, heeft behalve de dood van de coureur Van den Akker ook het overlijden van de 12-jarige Berendina Bal ten gevolge gehad. Nog vier jongens, die evenals het meisje op de tribune vertoefden, verkeren in levensgevaar. Onder hen bevinden zich twee broertjes. De K.N.M.V. verzoekt ons mede te delen, dat de wedstrijden in het Goffert-stadion buiten verantwoor delijkheid en zelfs tegen het uitdrukkelijk advies van de K.N.M.V. in werden gehouden. Het ongeluk, aldus de K.N.M.V. bevestigt opnieuw het grote gevaar van het organiseren van motorwedstrijden zonder deskundige leiding. Westpoint gemeld al oorlogsvlieger. De grond oorzaak van de „vlieg angst" is volgens „Look' een „groeiende rijpheid' onder de jeugd. Vele vooraanstaande Amerikaanse vliegers uit de tweede wereld oorlog bezaten een ze kere mannelijke gel dingsdrift, aldus luite nant-kolonel Alden van de psychiatrische dienst der luchtmacht. „De man, die zich niet tot vliegen voelt aangetrok ken, is wellicht rijper en deze neiging naar rijpheid is groeiende". 1AE regering heeft dit al eerder inge- zien en reeds in 1947 aan alle be trokken autoriteiten geadviseerd geen motorwedstrijden toe te staan, indien deze niet onder de auspiciën van de KNMV worden gehouden, omdat al leen dan waarborg bestaat, dat de lei ding en het toezicht in deskundige handen is en dat veiligheid van deel nemers en publiek zo goed mogelijk wordt beschermd. Dit hoogst ernstige ongeval is te tra gischer, omdat de KNMV reeds in Mei en Juni j.1. de burgemeester van Nij megen en de gemeentepolitie aldaar ernstig tegen dit soort wedstrijden, welke op de betonbaan worden gehou den, heeft gewaarschuwd en met klem heeft ontraden daarvoor toestemming te geven. Aan deze autoriteiten is dui delijk gemaakt, dat de KNMV dit soort wedstrijden te gevaarlijk acht en ze daarom reeds sedert enkele jaren heef) verboden. Men heeft deze ernstige waarschuwing in de wind geslagen en toch toestemming verleend. Zelfs de mededeling, dat de KNMV het Got fert-stadion ook voor andere soort mo torwedstrijden gesloten zou verklaren indien deze kombaanwedstrijden door gang zou vinden, heeft de betrokkenen niet tot betere gedachten kunnen lei den. Het is wel duidelijk, dat men hier op volstrekt onverantwoordelijke wij- ze lijnrecht tegen de deskundige ad viezen van de KNMV in heeft gehan deld. De KNMV betreurt dit zeer, niet alleen om de droevige gevolgen voor de slachtoffers, maar ook omdat op deze wijze nodeloos aan de naam van de motorsport in het algemeen ernsti ge schadp wordt toegebracht. De KNMV heeft zich dan ook in een telegram tot de regering gewend met het dringend verzoek nogmaals by alle autoriteiten stappen te doen, opdat geen motorwedstrijden worden toege staan, die niet onder auspiciën en de beproefde leiding van de KNMV wor den gehouden". Aldus het schrijven van de KNMV. nr.jven Koningin-Moeder van Engeland koopf een ..spook"-kasteel Koningin moeder Elizabeth van En geland heeft het 400 jaar oude kasteel Barrogill in het uiterste noorden van Groot-Brittannië aangekocht. Zij wil dit kasteel, waar volgens plaatselijke overlevering de geest van een dood gehongerde Lady rondvaart, als zo merresidentie laten inrichten, hetgeen ongeveer 200.000 gulden zal kosten.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1