Zeulend achter negotie-karretje, thuis kapitaal onder de vloer Jimmy Brown als diep zeeduiker bij Stad en Omgeving Talrijke marine-autoriteiten overdracht commando Grote landdag der reservekorpsen Japanse parlement ontbonden Malik bij V.N. door Zorin vervangen Maandagavond iapioe door Marinierskapel Nationale Reserve zag gezelschap Dumée Heen en ferug Texel op eigen kracht Teraardebestelling van Willem Krijnen Films in de canfine Texel Oratio pro domo Laatste V.V.V.-avond van dit seizoen Kerkelijke mutaties Anna Paulowna De eerste duif vloog 1069 meter per minuut BESOMMINGEN IJMülDEN HOE LANGE GERRIT" RIJK WERD In 1930 tweede klasse" Amsterdam Duiven vliegen ten bate van het Rode Kruis IN HET KORT Tussen Haaks en Kuifje „Blieft u nog thee of jodenkoeken Kinderverlamming in Zaandam? Op Java ontvoerde dames door het leger bevrijd DONDERDAG 28 ATJGüSTUS 1952 Zoals gemeld, zal de schout bU nacht C. W. Slot op Dinsdagmorgen 2 Septem ber het commando over de zeemacht in Nederland overdragen aan de comman deur F. T. Burghard, tot voor kort commandant van het Smaldeel V. De plcch- tighcid vindt om elf uur plaats aan boord van Hr. Ms. lichte kruiser „Tromp", die daartoe zal worden verhaald van de ligplaats bij de Atjehloods naar de steiger voor het Commandementsgebouw. Voor het geven van de voorgeschreven eerbewijzen zal de Marinierskapel der Koninklijke Marine, onder leiding van de kapitein der mariniers Gijsb. Nieuwland, alsmede een gewapende wacht aan wezig zijn. Talrijke maritieme autoriteiten zul len de commando-overdracht bijwonen onder andere generaal-majoor M. R. de Bruijne, commandant van het Korps Mariniers, de kapitein ter zee P. A. Rie del, directeur der Rijkswerf, de hoofd vlootpredikant ds J. H. Sillevis Smitt In de cantine van fort „Dirksz Ad rniraal" werd dezer dagen voor het personeel van de Nationale Reserve een cabaretavond georganiseerd, waar voor de commandant van het schiet kamp, kapitein Van Dobbenborg, het gezelschap van Frans Dumée introdu ceerde. Allereerst trad Ellen Castell op in een aardige travestierol: een voet- baldroom. Vervolgens luisterde men naar de Gezona's, twee meisjes met één gitaar, en toen was het de beurt van Frans Dumée in de sketch-met-de- strijkplank, welke op verzoek werd ten tonele gebracht.. De plank, in bruikleen afgestaan, bleek niet bestand tegen de capriolen van Dumée en Fred Wieg man, zodat het ding spoedig de geest gaf. Ria Verdi slaagde er in met stem en accordeon oor en oog! te stre len. Frans Dumée was in zijn conféren ce weer zeer op dreef. Na de pauze zagen wij Ellen Castell weer, nu op zoek naar haar soldaatje. Het slachtoffer dat door haar naar het toneel werd gesleept, kreeg er de kans van zijn leven. Hij wist althans op de planken niet. hoe het hart van een vrouw veroverd dient te worden, hetgeen nogal wat hilariteit verwekte. Fred Wiegman, als mr. Parafrase de telepaath, zorgde eveneens voor de no dige gezelligheid, zoals hij op fatsoen lijke wijze sommigen sigaar of sigaret ontfutselde. Vermelden wij nog Johnnie Reynolds, die vrolijke klanken ontlok te aan de piano. Het was een zeer geslaagde avond, die bij de „afzwaaiers" stellig een pret tige indruk heeft achter gelaten. De waarnemend commandant van de Na tionale Reserve in Den Helder, eerste luitenant De Boer. dankte voor het ge- bodene onder aanbieding van bloeihen aan de dames-artisten. Zwemmen, wandeling, zwemmen De heer J. Dekker, zwemonder- wijzer en gymnastiekleraar, is van plan om Zondag een soort krachttoerop zwem- en wan delgebied te verrichten. Hij is voornemens om half tien aan de Dijk in het water te gaan en naar Texel te zwemmen, daar een wandeling te maken van twintig a vijf en twintig kilo meter, en 's middags om onge veer half vier naar Den Helder terug te zwemmen. De over tocht naar het eiland onderneemt hij dan Zondag voor de drie en twintigste keer, maar het „retourtje" gaat hij voor de eerste maal proberen. Hij is vol goede moed en zou het op prijs stellen, wanneer hij gezelschap kreeg, hlefhebbers zullen zich dus tegen half tien bij hem moeten voegen. Voor wij het vergeten: terug kunnen zij eventueel met een bootje, want Kees Pronk zal met zijn motorvletje een oogje in het zeil houden.' Nochtans komen alleen ervaren zwemmers in aan merking. de hoofdvlootaalmoezenier mgr. J. F. M, de Sain, de kapitein-luitenant ter zee A. M. Valkenburg, chef van d.e Marine vrouwenafdeling, en de commandanten van Hr. Ms. schepen en inrichtingen, die onder het bevel staan van de Com mandant Zeemacht Nederland. Door de saluutbatterij aan boord van Hr. Ms. wachtschip „Neptunus" wordt tweemaal een saluut van dertien scho ten afgegeven. Aan de vooravond van de comman do-overdracht. dus op Maandag 1 Sep tember. om half tien, geeft de Mari nierskapel een taptoe voor het Com mandementsgebouw aan de Buitenha ven. Zijn mede-bestuursleden van de voetbalvereniging „Helder" hebben gistermiddag om half twee het stoffe lijk overschot van de heer Willem Krijnen, die op Zondag 24 Augustus op 52-jarige leeftijd overleed, naar zi.in laatste rustplaats op de Algemene Be graafplaats te Huisduinen gedragen. Nadat de met vele bloemen bedekte kist onder grote belangstelling In de groeve was neergedaald, werd achter eenvolgens het woord gevoerd door de heer S. Makelaar, ere-voorzitter van de groentenhandelarénvereniging ,Ons Belang", de heer A. Wiersma, voorzit ter van „Helder", J. van Twisk, als vriend en buurman, S. Mosk. voorzit ter van de veilingsvereniging „Den Helder en Omstreken", en de heer Bakker, afslager van de groentenvei- ling. Uit hun woorden bleek zonne klaar de waardering, welke men de overledene in brede kring heeft toege dragen. Van de zijde der gropntenhan- delarenvereniging. waarvan de heer Krijnen voorzitter was, werd de wedu we en de kinderen de grootst mogeliike morele steun toegezegd, opdat het be drijf normaal kan worden voortgezet. De plechtigheid werd gesloten nadat een zwager van de overledene een dankwoord had uitgesproken. De Marinecantine was gisteravond te klein om de velen te bevatten, die het door O.S. en O. aangeboden filmpro gramma wilden bijwonen. De hoofd film, de spannende, onder regie van Alfred Hitchcock opgenomen Ameri kaanse film „Buitenlands correspon dent", werd o.a. voorafgegaan door een actueel instructief filmpje over de be scherming tegen atoomaanvallen. Het zou geen kwaad kunnen, wanneer dit nuchtere en eenvoudige filmpje, mits voorzien van een goede toelichting (met bijschriften) in het Nederlands, onder de ogen kwam van een breder publiek, temeer nu allerwege aandacht wordt geschonken aan het onderwerp „Be scherming Bevolking". Ook niet-abonné's kunnen nu profi teren van ons blad. Elke dag hangt het in een keurig kastje bfj bakker De Bakker, op de hoek van de Binnen tui rg en de Hoogerstraat. Het wereld nieuws, het Texelse nieuws en inte ressante' foto's. Gaat U maar eens kijken. De laatste Dondecdag van de V.V.V was nog steeds niet in kannen en krui ken. Verschillende mogelijkheden die niet tevéél geld kosten waren al onder ogen gezien, maar zonder succes Tot men zich herinnerde dat Texel ook een deel van Noord-Holland is (aan de afwezigheid van waterleiding en provinciale wégen zou men dit soms vergeten) en engageerde het specifiek Noordhollandse Alcmaria-Cabaret. Dit gezelschap onder leiding van De Vries zal Texelaars en badgasten zeker een avond heel aangenaam bezig kun nen houden met sketches, zang en voor dracht, waarbij namen als Didi de Vries—J-eutekom, Kl&as Koomen en Piet Wolfswinkel een goede garantie zijn. Een gezellig bal zal nog extra lief hebbers naar de Oranjeboom lokken, Aanvang van deze avond half negen Dit in verband met de aankomst van de boot. Kapelaan A, E. Auwens, sinds Aug. 1949 op Texel werkzaam, is met in gang van 29 Augustus benoemd tot kapelaan te Rotterdam. Zijn opvolger is kapelaan B. Truijens, afkomstig uit Haarlem. Van de gelegenheid om af scheid van hem te nemen, Woensdag avond in het St. Janshuis, is door de parochie een druk gebruik gemaakt. FILMNIEUWS De eerste film is ditmaal „Terwille van mijn kind" en vertelt de geschie denis van een knappe juffrouw mét baby en zónder man, die door toeval lige omstandigheden in de gelegenheid wordt gesteld weer een vnette" plaats in de maatschappij te bemnchtigen. Het eindigt met een ontdekking en een nieuwe man. De andere rolprent vertelt in geuren en letterlijke kleuren over piraten, ge wetenloze réders, roofzuchtige avontu riers en lieftallige dames. De oorspron kelijke titel „Buccaneersgirl" ig ver taald als: „Piratenbloed". DRUKTE OP HET BOYS-TERREIN Vijf elftallen uit Slootdorp brengt de boot dit weekend naar het Noorden, drie voetbalteams, senioren en junioren en twee handbalteams. Veertien dagen geleden zijn de Boys in Slootdorp op visite geweest en nu is het hun beurt om gastheer te zijn. VISAFSLAG OUDE SCHILD Aavoer van zeevis in de week van 18 tot 23 Aug. aan de visafslag te Oudeschild: 1158 kg schol; 459 kg tong; 5 kg tarbot; 141 kg schar; 5 kg bot; 290 kg garnalen; 217 kg kinkels en 2780 kg kokhanen. TEXEL—HARLINGEN Zondag komt H.Z.C. naar ons eiland, teneinde zich in een vriendschappelijke ontmoeting op het voetbalveld met de Texelaars te meten. 24. Zij zaten met z'n tweeën achtei de tapkast verscholen, kapitein Toontje en Jimmy, en daar er niets gebeurde en er niemand de herberg binnen kwam had kapitein Toontje alle gelegenheid Jimmy van zijn belevenissen te vertel len. „Die Prinses AUegonda hoort van mij," vertelde hij, „hóórde van mij, want mijn sch!- is helaas gezonken. Ongeveer drie mijl buiten de haven van Braamzijl ben ik dertien weken ge leden bij vliegend stormweer uit de koers geslagen en op een rots g^open met het gevolg, dat mi.m schip binnen een kwartier tijd is gezonken enmiin bemanning en ik ons op het u nippertje hebben kunnen redden. Kort en goed, we zijn aan land kunnen ko men met een der sloepen en er zou nog niets gebeurd zijn. want schip en ladlng •varen behoorlijk verzekerd als ik niet één kist aan boord had gehad die van onder tot boven met diamanten en edelstenen zat volgepropt. Die kist was het eigendom van een rijke Indiër, dit mij het ding had toevertrouwd om het naar Calcutta te brengen. Niemand aan boord wist van het bestaan van die kist af Toen we tijdens dat stormweer bezig waren de sloep te strijken, heb ik n0g geprobeerd die kostbare kist uit mijn hut te halen en ik vroeg toen de kok Siem Soep, mij daarbij te helpen. Het mislukte, want we hadden er geen tijd meer voor, we móésten van boord....» De lucht was licht bewolkt en de wind N.O. toen de duiven van „Altijd ver der" om 10.45 u. .te Maastricht in vrij heid werden gesteld voor de vlucht naar hun thuis in Anna Paulowna. De eerst aankomende duif legde de af stand van 235 km. af met een gemiddel de snelheid van 1089 meter per minuut. De „lantarendrager" vloog nog 1004.9 m. per minuut. De prijzen vielen ten deel aan: Gerrit Nieuwenhuizen 1 en 7 met 178 punten: Arie Liefhebber 2 met 145 pun ten; Paul Blaauboer Wz. 3 en 5 met 178 punten; Jan Blaauboer 4 met 89 pun ten; Joh. Jansen 6 met 33 punten. Er werd onder gelijke omstandighe den, ook van Geldermalsen af gevlo gen. Om 8 uur begonnen hier de dui ven aan hun tocht van 117 km. De ge middelde snelheden van de eerst- en laatstaankomende waren bij deze wed vlucht resp. 812 en 561 meter per mi nuut. Prijzen en punten behaalden: N. W. Kaan 1 2 4 5 9 10 17 met 317 punten: Arie Liefhebber 3 en 6 met 263 punten; Jan Blaauboer 7 en 14 met 155 punten; A. v. d. Zee 8 met 100 pun ten; Paul Blaauboer Wz. 11 12 15 met 137 punten; Joh. Jansen 13 met 55 pun ten; K. Koster 16 met 28 punten; Ger rit Nieuwenhuizen 18 met 10 punten. Bij de adspiranten waren winnaars: 1 Job. de Vries, 2 M. v. d. Berg (Balgweg) en 3 Gert Landman. Achtduizend man naar Maasstad Aan de op Zaterdag 20 September a.s. te Rotterdam te houden landdag der réserve-korpsen zullen ook uit Noord- Holland afkomstige formaties der Na- tionale-Reserve, de Reserve Grensbe waking, alsmede van de reserve Rijks- en Gemeentepolitie worden deelge - nomen. In totaal zullen 8000 man meemar- cheren in de mars, die dwars door de Maasstad zal worden gehouden. In deze lange colonne zijn diverse mu ziekkorpsen opgesteld als de Kon. Mi litaire Kapel, het muziekkorps van het Regiment Huzaren van Boreel en de VIS SERI JBERICHT URK, 27 Aug. Woensdag werd dooi 123 vaartuigen aangevoerd: 17490 pond kuilpaling f 0.67—f 0.80; 524 pond lijn- aal f 0.70f 0.85; 3152 pond snoekbaars f 0.65f 0.68; 321 pond rode baars f 0.61 f 0.64 per pond en 306 bak nest f 2.30 per bak van 37 H kg. Besommingen van Woensdag 27 Aug 1 trawler f 17.700, RO 15 f 8990, IJM 16 f 14.200, IJM 32 f 15.800; loggers: KW 133 f 8410, KW 16 f 3620, KW 17 f 1750. IJM 53 f 3580; kotters: IJM 221 f 6930. WI 7 f 1810. IJM 11 f 3240, IJM 213 f 150, IJM 227 f 300, IJM 226 f 40. IJM 249 f 160, IJM 229 f 480. IJM 32 f 40. KW 128 f 100, KW 189 f 65, KW 35 f 300, KW 60 f 510. Prijzen per kg: heilbot 32.25, gr. long 3.602.95, grm. tong 1.941.63. kim. tong 1.93—1.65, kl. tong I 1.62 1.35. kl. tong II 1.351.26, tarbot I 2.45 —1.85. Prijzen per 50 kg: tarbot IV 58, tong schar 55, gr. schol 5947. grm. schol 72 51, kim. schol 5030.50, kl. schol I 38—27, kl. schol II 32—10. schar 25—14 bot 14—10, verse haring 1411, makreel 24—10, gr. scheivis 4130, grm. schelvis 4029, khn- schelvis 30—25, kl. schel vis I 28—22, kl. schelvis II 2112, wij ting 20,509.50, gr.gul 5946, mid. gu! 34—24, kl. gul 22—16.50. kl. haai 35—16. ham 48, kl. wolf 43, kl. koolvis wit 30 —29. Prijzen per 125 kg: gr. kabeljauw 228 —114, gr. koolvis zw. 6260, gr. kool vis wit 82. De aanvoer bedroeg totaal 6400 kisten Parkeston in Engeland als plaats van lossing De Algemene Nederlandse Bond van Postduivenhouders organiseert het ko mende weekend een wedvlucht ten bate van het Rode Kruis. Te Den Helder woonachtige leden van deze bond kun nen hun vogels Vrijdagmiddag tussen half zes en half zeven fnkorven m het lokaal van „Hollands Noordpunt" aan de Parallelweg. Per vogel wordt een inschrijfgeld van twee kwartjes ge vraagd, welk bedrag bestemd is voor het Rode Kruis. De duiven worden a.s. Zondagmorgen gelost te Parkeston (Engeland). Vanavond om half negen begint in het Julianapark een tentconcert door het Stedelijk Muziekkorps. De sociale werkster van de Neder lands-hervormde gemeente houdt op werkdagen (behalve op Maandag) des morgens van negen tot tien uur, en bo vendien op Dinsdag- en Donderdag avond van zeven tot acht uur, spreek uur aan het adres Tweede Vroonstraat 8, telefoon 2469. Hr. Ms. „Evertsen" heeft Nieuwe- diep gisteren weer verlaten. Hr. Ms. mijnenvegers „Deurio". „Hol- landsdiep", „Vliestroom", „Volkerak" en „Oosterschelde" keerden gisteren uit Rotterdam terug. Verder kwam binnen de „Pleter Gcertruida", van Vestavik, om een ia- ding paling te lossen. Het is morgen hoog water om 0.10 en 12.35 uur, en laag water om 6 45 en 19.15 uur. De temperatuur van het zee water was 17.7 graden Celsius. n QERRIT DE Y'ROOME heeft het vroeger in Den Helder gepresteerd om rijk u te worden. Zijn naam heeft daartoe zeker niet bijgedragen, want men kende hem slechts als „Lange Gerrit", die in de Jodcnsteeg als een kluizenaar leefde en voor de rest van de dag met koffie, thee en koekjes langs de huizen ventte. HU was op tien centimeter na twee meter lang, droeg op zijn grijzende haren altijd een kaasbolletje en op zyn neus een ijzeren brilletje. Hoewel hij meestal door de straten slofte in een gestreepte pantalon en een voorname slipjas en kaarsrecht, als de ongebroken trots zelve, zUn negotie-karretje voortduwde, vermocht zUn houding hem niet te verheffen boven het straattype, de bedel- Janus, wiens verschoning overal mcdeiyden verwekte. De onlangs gepension- neerde adjudant van jolitie Beukers heeft ons de geschiedenis van Lange Gerrit verteld, althans de belangrökste episode er uit, om en nabij het jaar 1930, toen die oude geldwolf ais een welgesteld burger naar de hoofdstad verhuisde. Lange Gerrit had een wellicht niet origineel, maar dan toch wel een lucra tief bedelstelsel uitgedacht. In de mid dag en in de avond verscheen hij met zijn oude karretje op het toneel en be gon onbewogen de slovende venter uit te hangen. Hier en daar liet hij zijn wagentje in de steek om een winkel binnen te gaan en er een stukje brood te schooien. De winkelier schoof hem een kadetje toe, waarna zijn onvoorde lige klant een „dankjewel" mompelde en zijn sjokkende pas voortzette. Maar Gerrit hield evenmin als wij van droog brood, dus stalde hij weinige meters verder opnieuw zijn rijdende zaakje, doch nu voor een winkel waar hij losse boter verkrijgbaar wist, en ver leidde de baas tot een gratis besmering. Aldus groeide zijn verlangen naar een plakje worst, zodat hij vervolgens zijn schreden richtte naar een slager, die zelfs een hond niet zou willen teleur stellen. Op deze wijze vergaarde Lange Gerrit elke dag zijn kostje, zonder dat het hem een cent kostte. Zelfs de kaarsjes, die hij nodig had voor het lantaarntje aan zijn karretje, schooide hij op. Om een uur of elf, half twaalf, keerde hij naar zijn krotje terug en kroop, al of niet voldaan, in de veren. Nu was het vroeger met de mensen al net zo gesteld als tegenwoordig. Men besprak de financiële toestanden in de stad en op zekere dag werd algemeen vernomen, „dat Lange Gerrit over geld beschikte". Het duurde niet lang, of er werd bij hem ingebroken, nóg eens en nóg eens, maar de politie werd van het slachtoffer zelf niets wijzer. Lange Gerrit hield zich van de domme om trent de eventuele buit van de inbre kers. Laten wij nu even de heer Beu kers aan het woord: Al zijn geld „Op advies ging Gerrit naar de Eer ste Vroonstraat verhuizen, ook al zo'n misbaksel van een krot. Mijn collega Sprengers en ik besloten om zijn wo ning in de gaten te houden, want we hadden gehoord, dat iemand op hem liep te azen. We kozen onze schuilplaats op een zolder en vandaar konden we in het licht van een café zien, of er soms iemand door de steeg zou komen. En inderdaad, gedurende de week die we daar met wachten doorbrachten, kwam er een paar keer een vent door, maar hij deed niets. Bij zestien, zeventien graden vorst was dat bivakkeren daar op die koude zolder geen pretje, dat beloof ik je. Vooral omdat er niets ge beurde. En toch heeft men Lange Ger rit te pakken gekregen. Op een avond sloegen ze hem op de Binnenhaven een gat in z'n kop, maar het schijnt, dat de aanvallers niets hebben gevonden, hoe wel hij, naar later bleek, altijd geld meevoerde. En toen moest Lange Ger rit naar het hospitaal. Wij intussen maar proberen of hij iets wilde losla ten, tot hij met vierhonderd gulden op de proppen kwam om zolang voor Hem op de spaarbank te zetten. Dat was al zijn geld, verklaarde Gerrit". Zes lagen dik. Lange Gerrit moest dus naar het hospitaal. Zijn wond was gaan zweren, hij schoor zich nooit, hij zat boordevol' ongedierte. De reiniging moet een mar teling zijn geweest. IJet moest in twee keren gebeuren, anders zou Gerrit de behandeling waarschijnlijk niet hebben overleefd. „Ik vergeet nooit die Maan dagmorgen waarop we hem thuis op zochten, voordat hij naar de burger afdeling van het hospitaal werd ge bracht. Er kwam een houten kistje van veertig bij dertig bij tien centimeter op tafel. Het geld dat daar in zat, wilde hij ons dan wel in bewaring geven. Van de Eerste Vroonstraat tot het bureau heb ik onderweg driemaal gerust, zo zwaar was het kistje. Ik geef u te ra den wat er in zat: allemaal rolletjes centen, zes lagen dik. Rolletjes van vijf tig cent, en vah de onderste lagen was het papier door de mot opgevreten. We hebben zijn „huis" uitgerookt met zwa veldampen en daarna gehoopt, dat de drommen luizen deze maatregel niet zouden overleven". En de heer Beukers vervolgde: „Het was om je dood té lachen, wat we daar in dat huisje aantroffen. U moet weten dat er al eens een comité was "e- vormd, dat zich het lot van Lange Ger rit erg aantrok, toen hij van Oud Den Helder naar de VroonstraRt verkaste Die bodelmars van het comité had heel wat opgebracht, dat wisten wij wel, onder andere een nieuwe kar, maar de rest1 Bij de inventarisatie vonden wij op zijn meer dan stoffige zolder u raadt het nooit.... daar vonden wij alleen al honderd én zes en vijftig hoe den: kaashoedjes, siappe hoedjes, stroo- hoedjes, enfin, noem maar op. Verder lagen er pakken goed, nieuwe onder- kledirig, alles ingepakt, vijf, zes onder broeken, alles in het stof. Maar geld was er niet, alleen ontdekten wij nog tal van pakjes kaarsen en vet. Nou hadden wij gehoord, een buurvrouw kon dan bevestigen, dat Lange Gerrit wel eens aan het timmeren was ge weest. In een bar klein keukentje ach ter de woonkamer vonden wij ten slotte „het lek". We trokken een aantal mat jes en kleedjes weg, en, jawel hoor, de vloer was kennelijk opgebroken ge weest. Er zat, zoals in het andere ver trek, geen zand tussen de naden van de planken. Met een breekijzer was het karweitje gauw gefikst. Voor onze ver baasde ogen verscheen een gat van misschien zestig centimeter diep, en dat gat zat vol met geld! In puntzakken. Op onze knieën zün we er bU ge kropen en hebben enige tUd beduusd zitten staren naar al die papieren punt zakken drie of vier in elkaar ge schoven om niet te kunnen scheuren en al die jampotjes, die geheel gevuld waren met klein geld: halve centen, centen, plakken, dubbeltjes, kwartjes, guldens. Alleen in de jampotjes, met keurig dichtgeschroefde deksels, lat ook bankpapier. Al dat geld hebben wij in drie enorme theeblikken verzameld en toen hebben we er een kar bij gehaald voor 'klasse coupé' het vervoer naar het politiebureau. Een dag of vier hebben Sprengers en ik daar zitten tellen; een vervelend en. ongezond werkje, want Gerrit had tus sen zijn schatten vele stugge haren vol met neten achter gelaten! We deden de halfjes bij de halfjes, de centen bij de centen, de plakken bij de plakken en zo maar door. Gerrits hele rijkdom ging in zakjes naar de spaarbank. Hoe veel het was? Lange Gerrit keek er zelf van op. We stonden naast zijn bed en vroegen hem, hoeveel hij zelf dacht te bezitten. Hij kon maar niet geloven dat we het gevonden hadden, „en het totaal?" Lange Gerrit schatte het op twee- misschien drieduizend gulden! „Nou meneer, ik kan het niet op de halve cent af zeggen, zo ver gaat m'n geheugen nu ook weer niet, maar de Schat bedroeg ongeveer vijftienduizend gulden!" Zin in de buit. De vondst was nauwelijks bekend ol de enige zuster van Gerrit Dapper straat drie hoog Amsterdam kwam naar oude, vier en zestigjarige broer opzoeken. Zij was uiteraard mede be lust op de buit! Wel, Gerirt had nog meer geld! Uit de zakken van de kleren die hij de laatste tijd had gedragen, toverde men f 138, aan halfjes te voor schijn, en uit een kist, die een vaste plaats had op z'n karretje, haalde men nog voor een bedrag van f 200 aan klein geld. Het zat tussen de koekjes.. „Wij konden een beloning krijgen van z'n zuster", grinnikte de heer Beu kers, „Sprengers en ik, ieder een rijks daalder voor de moeite. Ik heb 'r ge zegd, dat ze die vijf gulden maar bij de spaarcentjes van Gerrit moest doen. Ja, het mooiste was, dat de Lange zo'n jaar of twintig had getrokken van het Armbestuur. Hoewel de gemeente het geld over al die jaren heeft terug ge vorderd, schat ik toch, dat hij met een duizend of tien naar Amsterdam is ge gaan. Hij kwam afscheid nemen ook, welgekleed, en nog een paar maal heb ik hem later in Den Helder gezien. Dan zag hij er keurig uit; zwarte jas, streepbroek en wandelstok, en dan lachte hij z'n oude tanden bloot tegen de meelijhebbcnden.Ja, Lange Ger rit heeft er heel wat tuk gehad!" Men heeft om deze geschiedenis nog vele jaren smakelijk gelachen, omdat Lange Gerrit, uit sportief oogpunt ge- ?i?n' toch een Me prestatie leverde. Niettemin ging hij éénmaal buiten zijn boekje. Hij had ergens iets gekocht en betaalde met een opgevouwen papieren te »t?n nr' dle,-!?ter eon halve bleek nU.T poUtie ,kwam van Gerrit mets te weten. Hij hield zich, als ge- woonhjk, van de domme. Maa^ bij het froffen keukengat werd aange troffen, ontdekte men de andere helft van de rijksdaalder. Ei, ei, Gerrit- In Februari 1930 werd i» j Vroome van de straat gepakt m /nkefe weken later verliet hii het „:„i, ke'e en Den Helder, waar hU op 26 Apr» 1865 werd geboren. Hij Is het van zijn stadgenoten „iet Waard.™? wcest.HU vertrok In drumbands van de Nationale Reserve en die van Gemeentepolitie te Rotter dam, alsmede het muziekkorps van de Rijkspolitie. Op de Coolsingel zal een défilé wor. den afgenomen, opgeluisterd door de Marinierskapel der Koninklijke Ma- rine. Naar wordt verwacht, zal ook H M. de Koningin hierbij tegenwoordig zijn. De echtgenoten en verloofden der vrijwilligers zullen in de gelegenheid worden gesteld als gasten deze land dag bij te wonen. De leerlingen van de vijfde klasse van de Phenixschool te Zaandam zijn met een tiendaags verlof gestuurd, omdat bij een leerling, Rob Bleu. verschijnse len van verlamming zijn geconstateerd. Dit is het zevende geval in de Zaan streek. AFWIKKELING DAMSTADT. ACCOORD ONDERVINDT VERTRAGING Aan de concurrente crediteuren in het Damstadt-accoord is medegedeeld, dat de voorgenomen ontwikkeling per 31 Augustus niet mogelijk blijkt. De vacantietijd heeft vertraging in de on derhandelingen veroorzaakt en een aan tal besprekingen moet nog worden ge voerd. Alles ziet er echter naar uit, dat de uitvoering van het accoord wel mogelijk zal zijn en er is reden tot ge matigd optimisme. Tegen 1 Oef. verkiezingen Het Japanse kabinet heeft Donderdag besloten, het parlement onmiddellijk te ontbinden en tegen 1 October nieuwe algemene verkiezingen uit te schrijven. De secretaris van de ministerraad, Sjigeroe Hori, maakte dit besluit na een spoedbijeenkomst van het' kabinet via de radio bekend. Oppositiebladen hadden reeds enige tijd ontbinding van het parlement en het houden van, nieuwe verkiezingen geëist. Over het algemeen voerde de oppo sitie als reden voor haar eisen aan, dat, nu Japan weer onafhankelijk is ge worden, het land zo spoedig mogelijk een nieuwe regering moet hebben. Het huidige kabinet onder premier Josjida bestaat uit liberalen. Deze par tij verkreeg 265 van de 466 zetels in het Lagerhuis bij de verkiezingen van Februari 1949, Functionarissen van de V. N. hebben meegedeeld, dat Jacob Malik als hoofd van de Russische delegatie bU de V.N zal worden vervangen door Valerian Zorin. Malik en Zorin hebben beiden de rang van onderminister van Bui tenlandse Zaken. Men verwacht, dat Zorin op 15 Sep tember zijn nieuwe functie zal aan vaarden. De zitting van de algemene vergadering der V. N. begint een maand later, op 14 October. Zorin was van 1945 tot 1947 ambassa- deur te Praag. Ook na zijn terugkeer te Moskou, waar hij het ambt van onder minister van Buitenlandse Zaken be kleedde, bezocht hij nog verscheidene malen Tsjechoslowakije. Indertijd i* gezegd, dat hij nauw betrokken was by de communistische staatsgreep ih dit land in 1948, Politieke kringen te New York zijn yarï. "lening, dat de vervanging van Malink door Zorin wellicht samen hangt met het aanstaande congres van de Russische communistische partij. een tweede De twee dames, die onlangs op Java werden ontvoerd, zijn Dinsdagavond door een afdeling van het Indonesische leger bevrijd, aldus vernam Aneta. Vol gens nog niet bevestigde berichten la bun gezondheidstoestand goed. Beide dames werden, toen zij met een scnoolbus, waarvan door enkele suiker- ondernemingen gebruik gemaakt wordt, van Cheribon terugkeerden naar de on derneming Sindanglaut, door een bende ontvoerd. Een derde in de bus aanwe zige dame, mevrouw Jordaan, benevens kln?eren werden aanvankelijk ook "e, bende meegevoerd, doch keer- 5 ln f*e avond van 29 Juli op de on derneming terug.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2