Kabinetsformatie is bijna gereed Dr Drees aanvaardt (formele) opdracht Parlementair hof in Zuid-Afrika onwettig verklaard Zwaar geallieerd bombardement op het gebied van Pjongjang Iran zou het voorstel van V.S. en Engeland verworpen hebben Ir. C Siaf boekl goede resuliaien MINISTERS UIT VIERTAL PARTIJEN Vele arrestaties in Bolivia Ons nieuwe regeringsteam De Moeder des Vaderlands verjaart Laatste weekend van Augustus: zomers Weerbericht .Zaterdag 30 Augustus 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11503 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Malik vef werpt Westelijk voorstel Japanse regering hoopt op minnelijke schikking Pseudo-formateur legt de laatste hand HARDE GEVECHTEN IN INDO-CHINA Zuiveringsacties rondom de stad Hue Strijd om .aparte vertegenwoordiging in nieuwe fase Nieuw conflict tussen de regering en de rechters Grootste luchtraid sinds Juni 1950 Wederom incidenten in de kampen van Kofe Alarmerend bericht in „New York Herald Zwakzinnigen wilden een eigen republiek Geen nachtpermissie voor V.S.-troepen in Europa Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 J. C. SUURHOFF (PvdA) Sociale Zaken Vrij zonnig en warmer weer We hebben over het weer van de laatste dagen niet te klagen gehad, daar de regenfronten en de depressies, die over het Noor delijk deel van de Noordzee naar Scandinavië trekken, vrijwel alle juist ten Noorden van ons land passeren. Gisteren was het dan ook een mooie zomerse dag met hier in de kuststreek een tempe ratuur van ongeveer twintig gra den Celcius. Inmiddels voltrekt zich een belangrijke wijziging in de luchtdrukverdeling. Boven Frankrijk is een lagedrukgebied gekomen, waardoor met Zuidelij ke winden tijdens het weekend 'warmere lucht zal worden aan gevoerd. De kans op onweers buien wordt hierbij echter gro- ler, maar zal tijdens het week end voor Noord-Holland klein blijven. Ook de regenfronten van de oceaan zullen vermoedelijk juist ten Noorden van ons land over de Noordzee voorbijtrekken. Het laatste weekend van Augus tus kan ook in onze kuststreek nog wel vrij zomers weer bren gen, al zal het daarbij niet zeer warm worden. Verwachting tot hedenavond. Veranderlijke bewolking en droog weer, behoudens tegen de avond in de Zuidelijke provincies 'n kans °P onweer. Zwakke tot matige vind uit Oostelijke richtingen. Vrij warm. ZONDAG: Zon op 5:50, onder 19.29. Maan op 17.56, onder 0.05. MAANDAG: Zon op 5.52, onder 19.27. Maan op 18 24. onder 1.32 (Van onze parlementaire redacteur) GISTERAVOND rond zeven uur maakte het kabinet van H.M. de Koningin het volgende langverbeide nieuws bekend: „Ir. C. Staf heeft hedenmiddag te Soestdijk aan H.M. de Koningin opnieuw verslag uitgebracht over de mogelijkheden tot het vormen i van een Kabinet. Hare Majesteit heeft daarop aan dr. W. Drees opdracht verstrekt tot het vormen van een Kabinet. Dr. Drees heeft deze opdracht aanvaard". Hiermede is dan een einde gekomen aan de bijzonder langdurige pogingen tot het vormen van een Kabinet. Mede dank zij het voorbereidende werk van minister Staf in het laatste stadium zal dr. Drees zijn op 27 Juni begonnen pogingen een Kabinet te vormen, samengesteld uit ministers behorende tot de P.v.d.A., de K.V.P., de A.R. en de C.H.U., thans alsnog op zeer korté termijn tot een goed einde kunnen brengen. Nader vernemen wij nog. dat dr. Drees voornemens is, zich hedenmiddag naar Soestdijk te begeven. Naar verluidt zal de officiële benoeming van de nieuwe ministers eerst Maandag a.s. geschieden. Maandagmiddag komt de Ministerraad nog in zijn oude samenstelling voor de laatste maai bijeen. In Den Haag verwacht men. dat de beëdiging der nieuwe ministers Dinsdag a.s. zal plaatsvinden. Complot tegen de regering De Boliviaanse politie heeft de ar restatie van enkele „vijanden", die de regering probeerden omver te wer pen, bekend gemaakt. De gearresteer den kochten wapens en munitie met steun van de grote mijnondernemin gen, volgens avondbladen bedraagt het aantal arrestaties veertig. Verscheide ne leden van de Boliviaanse socialisti sche Falange zouden zich onder de ar restanten bevinden. In April van dit jaar heeft de natio nale revolutionnaire beweging in een bloedige strijd van drie dagen zich van de macht in Bolivia meester gemaakt en haar voornemen bekend gemaakt: de tinmijnen, de voornaamste wel vaartsbron van het land, onmiddellijk te nationaliseren. De Britse directeur van een Ameri kaanse mijnmaatschappij, Eric Kumar, is Maandag j.1. in zijn kantoor gearres teerd op beschuldiging van sabotage. Twee dagen later werd hij, na stappen van de Britse en de Amerikaanse am bassade en tussenkomst van de Boli viaanse bond van mijnwerkers, vrijge laten. Geen conferentie van vijf over ontwapening In de ontwapeningscommissie van de V.N. heeft de Sowjet-afgevaardigde, Jacob Malik, Vrijdag de Westelijke voorstellen verworpen, die voorzagen in een vijfmogendheden-ontwapenings- conferentie, mits de Sowjet-Unie en China van te voren zouden toestem men in beperking van hun strijdkrach ten tot anderhalf millioen man elk. Hij noemde de aard van de voorstellen „hypocritisch" en verklaarde, dat de Westelijke mogendheden slechts tracht ten te voorkomen, dat de ontwape ningscommissie tot concrete plannen zou komen. Malik zei, dat „de Sowjet-Unie" het noodzakelijk acht de nadruk te leggen op het feit, dat slechts aanvaarding van het Sowjetvoorstel voor vermin dering met een derde van alle bewa pening en strijdkrachten van de grote mogendheden, alsmede een gelijktijdig verbod van de atoombom en strikte internationale controle, een oplossing zouden brengen". De qevangen Britse zeelui Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen te Tokio heeft de Japanse regering Engeland in een nota mee gedeeld, dat zij hoopt op een „minne lijke schikking" in de zaak van de ge vangen Britse matrozen. Japan blijft echter van mening, dat het Hof te Kobe, dat de matrozen op beschuldi ging van het stelen van een taxi en een bedrag van 1.700 yen tot een ge vangenisstraf van 2i/2 jaar veroordeel de. gehandeld heeft overeenkomstig het volkenrecht. Nadat de Tweede Kamer-fractie van de KVP Donderdagavond accoord was gegaan met de laatste voorstellen van minister Sjaf zes zetels, ruil van Justitie tegen Wederopbouw, het in stellen van een aparte portefeuille voor Maatschappelijke Zorg en een van de twee posten aan Buitenlandse Zaken legde de pseudo-formateur gisteren de laatste hand aan de forma tie. In de ochtenduren ontving hij op zijn ministerie allereerst de twee can- didaten voor de posten aan Buiten landse Zaken, mr. Beyen en mr. Luns. Vervolgens had hij een bespreking met de burgemeester van 's Hertogen bosch, mr. Loeff, die hij polste voor de portefeuille van Binnenlandse Za ken. Na ten slotte nog met de heer De Bruijn, de toekomstige minister voor de P.B.O. te hebben gesproken, con fereerde minister Staf tussen de mid dag met dr Drees en prof. Beel. Om twee uur volgde het laatste on derhoud met een candidaal-minister: ir Witte, de burgemeester van Bergen op Zoom. Hem werd de portefeuille van Wederopbouw en Volkshuisvesting aangeboden. Na een nieuwe bespreking met dr Drees begaf minister Staf zich tegen half vijf met de directeur van het ka binet van H.M. de Koningin, mej. mr M. A. Tèllegen, naar Soestdijk om een ditmaal gunstig verslag uit te brengen. De eerstvolgende wereldconferen tie van padvindsters zal in 1954 in Ne derland. Troepen Van de Franse Unie hebben in het geheel 1318 man van de Viet- namh-strijdkrachten gevangen geno men in een grootscheepse operatie, die vijf dagen geleden ten Noord-Westen van de Centraal-Vietnamese hoofdstad Hue is begonnen en de best geslaagde van de laatste vijf maanden in Indo- China wordt genoemd. De bedoeling van de operatie was het gebied van Vietminh-troepen, die Hue met omsingeling bedreigden, te zuiveren. De operatie zal nog enkele dagen worden voortgezet. Het hooggerechtshof te Kaapstad, een provinciale afdeling van het opper- gerechtshof der Zuidafrikaanse Unie, heeft de wet op het hoge parlementaire hof ongeldig verklaard. Het hof deed deze eenstemmige uitspraak in het door vier niet-biankc stemmers aangetekende beroep. Dezen voerden aan, dat deze wet ontduiking mogelijk zou maken van het vonnis van het hof van appèl, op grond waarvan de wet op de aparte vertegenwoordiging van kleurlingen ongeldig was verklaard. De regering van de Unie is van deze uitspraak in hoger beroep gegaan. Het beroep zal in November worden behandeld door het hof te Bloemfontein. De wet op de aparte vertegenwoor diging van kleurlingen in de Kaappro vincie is verleden jaar door de natio- (Van onze parlementaire redacteur) Vrijdagavond was men in Haagse politieke kringen de mening toege daan, dat het door dr. W. Drees te vormen Kabinet er als voigt uit zal zien: Minister-president en Algemene Zaken: dr. W. Drees (P.v.d.A.). Vice-minister-president en Maatschappelijke Zorg: prof. dr. L. J. M. Beel (K.V.P.). Buitenlandse Zaken: mr. J. W. Beyen (partijloos) Buitenlandse Zaken zonder portefeuille: mr. J. M. A. H. Luns (K.V.P.). Overzeese Rijksdelen: prof. dr. W. J. A. Kernkamp (C.H.U.). Binnenlandse Zaken: nog onbekend, daar de aanvaarding door mr. H. J. M. Loeff (K.V.P.) nog onzeker is. Justitie: mr. L. A. Donker (P.v.d.A.). Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: mr. J. M. Th. L. Cals (K.V.P.) Financiën: J. van der Kieft (P.v.d.A.). Economische Zaken: prof. dr. J. Zijlstra (A.R.). Sociale Zaken: J. G. Suurhoff (P.v.d.A.). Oorlog en Marine: ir. C. Staf (C.H.U.). I.andbouw. Visserij en Voedselvoorziening: S. L. Mansholt (P.v.d.A.). Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie en Bezitsvorming; A. C. de Bruyn (K.V.P.). Verkeer en Waterstaat: mr. J. Algera (A.R.). ■Wederopbouw en Volkshuisvesting: ir. H. B. J. Witte (K.V.P.). De vijfde Luchtmachtgroep van de Verenigde Naties op Korea deelt in een communiqué mede, dat gisterochtend een luchtaanval is uitgevoerd op mili taire doelen in het gebied van de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang. Voor zover kon worden va'* gesteld, was dit de grootste luchtaanval sinds betrouwbare |le[ van de Koreaanse oorlog. De bevolking van Pjongjang werd voor het begin van de aanval door middel van pamfletten en de radio gewaar schuwd. Dinsdag en Woensdag hebben zich weer incidenten voorgedaan in de krijgsgevangenenkampen op het eiland Koje. In strijd met de voorschriften zong een groep gevangenen commu nistische liederen. Bij het nemen van disciplinaire maatregelen werden 24 gevangenen gewond. Naar eerst thans bekend is gemaakt, zijn sinds 11 Au gustus twee gevangenen gedood en 64 gewond. Zondag j.1. werden één gevan gene per ongeluk gedood en één ge wond, toen genietroepen bezig waren in de buurt van het kamp een rots te laten springen. Maandag schoot een Koreaanse soldaat per ongeluk een ge vangene door de wang. Tegen deze be waker zal disciplinair worden opgetre- treden. nale vergadering bij eenvoudige meer derheid aangenomen. De kleurlingen zijn hiertegen in verzet gekomen, om dat de grondwet een meerderheid van tweederde in een verenigde vergadering van beide kamers voorschrijft voor wijzigingen in het stemrecht op grond van de huidskleur. Het hof van appèl verklaarde de wet ongeldig, waarop het nationale parle ment besloot tot instelling van een parlementair hooggerechtshof £at be slissingen van het hof-van appèl inzake grondwetskwesties zou kunnen vernie tigen. Van dit recht is Woensdag ge bruik gemaakt, toen het parlementaire hof te Pretoria de uitspraak van het hof van appèl over de wet op de aparte vertegenwoordiging vernietigde. „Opstand" op Deens eiland MEGEN verpleegden in de zenuwin richting op het kleine Deense eiland Livoe in het Liimfjord (Noord- Jutland) waren er Woensdagavond in geslaagd geweren te bemachtigen, waarmee zij alle bewakers van em- ployé's van de inrichting om het leven wilden brengen. Toen zij echter hun plan wilden uitvoeren, ontdekten zij tot hun verbazing, dat de patronen, waarvan zij zich oojc meester hadden gemaakt, van een ander kaliber waren dan de geweren. Bij hun ondervraging de volgende dag verklaarden de patiënten, dat zij van plan waren geweest, van het eiland een onafhankelijke republiek te maken. Livoe telt ongeveer 150 in woners. Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger in Europa, te Heidelberg, heeft een order uitgevaardigd, volgens welke alle Amerikaanse militairen, uitgezonderd onderofficieren en offi cieren. in hun vrije tijd tussen mid dernacht en zes uur 's morgens in de weekdagen, en tussen één uur 's nachts en zes uur 's morgens des Zaterdags en voor een feestdag zich niet op straat en in openbare gelegenheden mogen vertonen. De New York Herald Tribune" deelt in eeii bericht van z(jn correspondent te Londen mede, dat Perzië het jong ste Brits-Amerikaanse voorstel tot op lossing van het oliegeschil heeft ver worpen. Het antwoord van Mossadeq zou zün vervat in een Donderdag te Londen overhandigde nota. Hoewel Londense diplomatieke kr>' gen een zeker pessimisme niet verl»-.- gen, acht men het pverdreven te zeij- l dat het rapport van de Britse zaa' lastigde Middleton over zijn bes< j kingen met Mossadeq zou concludf»— dat de Brits-Amerikaanse voorste-u I als verworpen kunnen worden bc 1 schouwd. Op 31 Augustus 1880 zag Prinses Wilhelmina het levenslicht, nog onwetend van de grote plaats, welke zij eens in ons volksbestaan zou innemen en welke haar de zo zeer verdiende titel van „Moeder des Vaderlands" deed verwerven. De Hoge Vrouwe, thans genietend van de rust, welke haar na een vijftigjarig zegenrijk bewind is ten deel gevallen en zich intens ver blijdend in de diepe genegenheid, welke het Nederlandse volk haar dochter, schoonzoon en kleinkin deren toedraagt, wordt morgen 72 iaar. Moge zij, die een halve eeuw 1e kroon der Nederlanden droeg, die de woorden van haar vader, lat Oranje nooit genoeg voor Ne derland kan doen tot de hare maak te, nog lange tijd in ons midden blijven. Oorlog en Marine J. VAN DER KIEFT (PvdA) Financiën Prof. Dr. J. ZIJLSTRA (AR) Economische Zaken Mr H. J. M. Loeff (KVP) Binnenlandse Zaken Mr J. M. TH. L. CALS (KVP) Onderwijs K. en W. Prof. Dr. L. J. M. BEEL (KVP) Vice-premier en Maatech. Zorg Dr. W. DREES (PvdA) Premier en Alg. Zaken

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1