Uii de achtertuin van Westlandse druiven, 'n edel product Oom Sam In Venetie „draait" weer het Filmfestival Exotische producten en ongewone weelde Cultuur ervan vrij sterk teruggelopen Als ie maar plezier hebt Vrouw erft f320.000 Harry Truman, dochter en verkiezingsstrijd Export is nog steeds van betekenis Druivenkoningin komt DE LAATSTE GANG VAN EEN HAAI Waardering voor Marlen Toonders '.Gouden Vis" „Filmster" van acht jaar Briis toneel Een scène uit de Japanse film „O'Haru, galante vrouw", die te Venetie werd vertoond. scheiden aantal Is. Het programma is dus niet al te overladen, maar er zijn officieus ook nóg heel wat speelfilms. Voorts is er een aantrekkelijke collec tie avantgardistische en experimentele films en bovendien vertonen de twee grote Italiaanse cincmatheken, de archie ven van de film, vijftien dagen lang Italiaanse films van vroeger. Omdat de Italiaanse film van nu wel, maar die van vroeger geenszins belangrijk is. vinden de critici die terugblik-voorstellingen rijkelijk veei van het niet-zo-goede en laten ze daarbij gaarne verstek gaan om de filmgeneugten af te wisselen met die van het strandleven. Verdwalen ze per ongeluk toch in de zaal, dan ontdekken ze dat de Italianen vroeger in de film net zo speelden als in een slechte opera: met brede gebaren en met bij voorkeur verwrongen gezich ten, waarvan je zo de emoties kunt scheppen. Dat films van vroeger ook béter kun nen zijn. bleek enkele jaren geleden op een filmfestival te Knokke, waar de filmarchieven een uiterst belangwek kende serie werken uit het filmverle- dcn en heden bijeen hadden gebracht. Het zal te Venetie trouwens ook binken op de laatste dag van het festival, want dan komt de beroemde „Jeanne d'Arc" van Carl Dreyer nog eens in vertoning. Fin de siècle WAT de films van nu betreft: Italië heeft het festival geopend met een film van Alessandro Blasetti, Altri Tem- pi (Andere Tijden), die een serie ver halen van Italiaanse auteurs uit het eind van de negentiende eeuw samen vat in een onderhoudend geheel, dat 'n tikje de draak steekt met de wijze waarop liefde, kunst en andere belang rijke zaken een halve eeuw geleden werden beschouwd. De film van Blaset ti is geestig, soms ontroerend, soms ook kluchtig, steeds de moeite van het aan zien waard, doch nergens een meester werk. Hun beste kanonnen brengen de Italianen vermoedelijk pas later in het gevecht. Doch mag met trouwen De 42-jarige miss Mary Terry uit Bolton (Lanca hire) heeft een bedrag van ongeveer 30.000 pond ongeveer 320.000 gulden) ge- erfd, op voorwaarde dat zij on getrouwd blijft. Zij kreeg deze erfenis van de oud-directeur van een spinnerij Pilkington, in wiens gezin zij twintig jaar als huis- houdster gediend heeft. De gelukkige erfgename deelde mee, dat zij geen vrienden heeft en er helemaal op rekent, onge trouwd te blijven. „De heer Pil- kington heeft mij ook zijn voor raad wijnen en sterke drank na gelaten", zo zei de zij, „Ik hen echter vrijwel geheelonthoudster". naar een in Japan befaamde zeventien de eeuwse zedenroman: „Het leven van O-Haru, galante vrouw". U moet over de Japanse film niet gering denken: het vorige jaar wonnen de Japanners te Gedistingeerd Er is, zoals steeds op het Venetiaan- se Lido, een bijzonder gedistingeerd publiek, dat overdag variatie in strand- kledij en 's avonds een enorme rijk dom aan toiletten en juwelen vertoont. (Van onze correspondent te New York). Het zit President Truman niet mee, in deze laatste jaren van een regiem, dat zich gekenmerkt heeft door een aantal bijzonder gelukkige internatio- naai-politieke besluiten van Amerika's eerste man, doch ook door een aautal irrationele driftbuien van de bewoner van het Witte Huis. In deze maanden schijnt Truman zijn befaamde „flair" voor politiek optreden te hebben ver loren. De candidaten, die hü nu pas, in zijn geboortestaat Missouri voor plaatselijke functies had gesteund, werden met overweldigende meerder heid in de stembusstrijd verslagen. En Adlai Stevenson, de candidaat dei* Democratische Party om in Januari a.s. in Harry's witte woning te trekken, kwam vast op het Witte Huis lunchen, bekeek de slaapvertrekken en de tuin en verklaarde toen, dat hy het op prijs zou stellen, indien de President hem het genoegen wilde aandoen hem tij dens de a.s. verkiezingscampagne voor al niet te steunen Een naar dagen daarna werden er uit Stockholm geruchten gelanceerd, dat Margaret Truman de a.s. vrouw zou worden van Adlai Stevenson. Kwade tongen spraken er meteen van, dat Truman op die manier op de achtergrond nog invloed op het staats bestel zou kunnen uitoefenen. Van zelfsprekend waren deze geruchten je- reinste canards, al waren zij wellicht niet door canards in het leven geroe penMaar de Truman's kregen pas goed de wind van voren, toen de Zweedse pers een aanval lanceerde op de gewapende lijfwacht, die Margaret in Stockholm beschermde. Het is een protocolaire blunder, die de President en zijn dochter in Zwe den hebben geslagen. Toen Koningin Juliana in April haar grote reis in de V. S. maakte, waren Nederlandse de tectives uiteraard in het gezelschap; maar de verantwoordelijkheid voor de veiligheid van Koningin Juliana lag in de eerste plaats bij de gastheren, de Amerikanen, die een aantal Nederlan ders in hun gelederen hadden opgeno men. De ochtendpost van een candidaat. Adlai Stevenson. die begin Septem ber evenals zijn Republikeinse te genstander, Dwight D. Eisenhower heel het land zal gaan doorkruisen per vliegtuig en trein, is nu aan een korte vacantie begonnen. Mogelijk de laat ste werkelijke vacantie, die hij in vele jaren zal kunnen genieten. Tijdens zijn afwezigheid blijft de stroom van per soonlijke brieven aan deze politicus onveitmindird doorvloeien. Daaronder bevinden zich (Stevenson is een ge scheiden man, met twee zoons) uiter aard tal van huwelijksaanzoeken. „Uw jongens hebben behoefte aan een moe der", schreef een dame. Een ander excuseerde haar aanzoek met het ar gument: „Dit is een schrikkeljaar: dus komt de ouverture van mijn kant". Ook politieke tegenstanders melden zich zij het met een minderheid van één op de vijftig in de brievenbus. Sommigen van deze lieden stelden hun aanhef van het epistel aldus: „Arme onnozele hals...." Stevenson behoeft dit alles zelf niet te lezen. De litera tuur van bewonderaars en tegenstan ders wordt zorgvuldig geanalyseerd door zijn staf, die „de baas" slechts op de hoogte stellen van de „voornaamste tendenzen". Uit het Republikeinse kamp. In het hoofdkwartier van generaal Eisenhower heerst allang geen vacan- tie-stemming meer. Ike en zijn mede werkers zorgen, dat er elke dag min stens één belangrijke aanval op de te genstanders in de bladen staat. Be paald moedig is het optreden van Paul G. Hoffman. het hoofd van E. C. A. en een van Eisenhower's trouwste aan hangers. In een smaadproces tussen een Democratisch Senator en de Republi keinse Senator MacCarthy (een be rucht oer-reactionnair, wiens methoden doen denken aan die van de Nazis) koos Hoffman partij voor de Demo craat. Dit is het duidelijkst symptoom van de wens van Eisenhower zich niet door de ongunstige elementen ter uiterste rechterzijde van zijn partij ge weld te laten aandoen. Een dergelijk bewijs, dat Eisenhower tijds de grote strijd tussen de twee voornaamste po litieke parti,ien, zijn steun verleent aan wat recht is en niet aan wie toevallig ook uit de Republikeinse ruif eet, maakt een uitmuntende indruk onder de onafhankelijke kiezers, die als steeds een beslissende stem in de ver kiezing uitoefenen. Bioscopen, televisie en warenhuizen De titanenstrijd tussen Hollywood en de televisie-wereld duurt nog onver minderd voort. Er bestaat geen twijfel, dat beide cncurrenten ter gelegener (Van onze speciale verslaggever) op grote tafels in het Veilinggebouw in Poeldijk liggen ontelbare zacht groen, oranje en rood gekleurde, donzige perziken, sappige gele pruimen, glanzende, lange, diep paarsbruine aubergines, helrode Spaanse pepers, hard groene pa prika's en stevige komkommers te wachten op de kopers, die er door middel van het enorme, klokvormige mijntoestel een bod op willen doen. Tussen al die heeriykheden pronken de met een teer waas overgoten blauwe druiven meest Frankenthalers en Alicante en de groene druiven, waarop de zon een gouden glans getoverd heeft. Veel van deze vruchten zijn voor de export be stemd. Voor de consumenten vormen de druiven een van dc fijnste fruitsoor- ten, die het Westland in grote hoeveelheid voortbrengt; voor de tuinders ver tegenwoordigen zy een belangryk deel van hun inkomsten. In de hoogwaardige vrucht ligt veel toegewyde arbeid en een massa geïnvesteerd kapitaal verbor gen. Zoals trouwens ook in de overige tuinbouwproducten, die in kostbare kas sen en warenhuizen „gestookt" worden. Alleen al de aanschaffing van de brandstoffen betekent een hoge post op de uitgaven, die de kwekers zich ge troosten moeten om het publiek hun voortreffelijke, gave druiven te kunnen bieden. TYRUIVEN zijn duur, zegt men. En daarom worden zij slechts mondjes maat gegeten. Zeker, voor appelen, pe ren en pruimen betaalt men veel min der. Doch als men in aanmerking neemt, dat de kweek van druiven een vrij ongewisse bezigheid is, doordat men afhankelijk is van de weersge steldheid, doordat er veel kapitaal aan ten koste gelegd moet worden vanwe ge de installaties, die ervoor nodig zijn tüd wel tot elkaar zullen komen en zelfs een huwelijk met elkaar zullen aangaan. Hollywood beschikt over meer talent, ervaring, acteurs en idee ën dan de televisie ooit in korte tijd kan vergaren. De overheid heeft zich ook al met het geding bemoeid en heeft een onderzoek gelast naar de redenen, waarom de filmmaatschappij en weigeren films af te staan voor projectie op de televisie. Dit zal ge schieden in de vorm van een proces. Vreemde vorm om de huwelijkse voor waarden te bespreken.... Inmiddels beginnen ook de warenhuizen, die hun omzet aan t. v.-ontvangers merkbaar zien verminderen, een duit in het zakje te gooien, zy hebben tot hun grote schrik ondervonden, dat het grote aantal mensen dat 's avonds thuis blyft om naar die kijk-kast in de huis kamer te staren, maar al te vaak het wekelyks uitje naar de bioscoop over slaat en dat niet alleen: zy kopen daardoor ook minder nieuwe jurken, jassen en accesoires en aangezien de huiskamer tijdens de gezelligste uren van de dag in het duister is gehuld, kopen zy ook geen kamerversieringen meer. Do oplossing? New Yorkse wa renhuizen adverteren thans de beste films in volle pagina's en hopen daar door het publiek uit zijn stulp en naar de kasregisters van bioscoop en modepaleizen te lokken. Crime does not pay. PEN New York's oplichter had een slim plan bedacht om een roofover val op de kassa van een vooraan staand New York's hotel te plegen. Bij had uitgevonden, dat de kassier het uur vóór middernacht geheel al leen zou zijn, terwijl de „pages" van dag- en nachtploeg elkaar afwissel den. Dus ging hij omstreeks die tijd naar het hotel en nam er een kamer. Aangezien hij geen bagage bij zich had, eiste de receptionist, dat. de be zoeker zijn kamerhuur a 5.50 van te voren voldeed. De oplichter betaalde prompt. Hij ging louter proforma met de lift naar boven, betrad de kamer niet en nam de volgende lift terug naar de hall. Prompt pleegde hij de overval. Maar de kassier slaakte een noodkreet, een ad rem politieagent greep de misdadiger en ijzeren tralies en blinde muren vormen thans de ho rizon van de snoodaard. Die, overi gens zijn voornemen bekend maakte om tegen het hotel te gaan procede ren wegens oplichting. Hij is van oor deel, dat het hotel hem de 5.50 voor de kamer (die hij nimmer betreden had) moet terugbetalen. Het Westland, de „tuin van Ne derland", zoals de bewoners van Naaldwijk, Poeldijk, Monster, Wateringen en de andere dorpen daar hun streek zo graag noemen, krijgt er een bijzondere attractie bij. Andere plaatsen hebben hun bloemweken, oogst- en kersen feesten en hun heide- en andere weken, het Westland krijgt van Woensdag 3 tot en met Zaterdag 6 September een feest, dat gewijd zal zijn aan een van zijn belang rijkste tuinbouwproducten: de druif. In een open calèche zal op 3 September een speciaal voor deze gelegenheid gekozen Drui venkoningin haar residentie Naaldwijk binnenrijden en van het balcon van de ambtswoning van de burgemeester een procla matie voorlezen, daarmede met druivenfeest inluidend. Op diezelfde dag wordt in Naald wijk een grote, feestelijk versier de druiveneetgelegenheid ge opend. In restaurants worden spe ciale druivenmaaltijden geser veerd en overal wordt men in de gelegenheid gesteld tegen vastge stelde, sterk gereduceerde prijzen doosjes van een halve kilo of een kilo eerste kwaliteit druiven te kopen. Ook zal het mogelijk zijn een kijkje in de ,druivenfa- brieken" te nemen. Volksspelen en andere vermake lijkheden conpleteren het feest, waarvoor men veel bezoekers verwacht. en doordat elke nieuwe aanplant niet dadelijk vruchten draagt, voorts door dat de vraag met name van het bui tenland nog al eens fluctueert; als men dus met alle risico's rekening houdt, dan is het begrijpelijk, dat de druiven niet zo goedkoop kunnen zijn als andere fruitsoorten. Op zichzelf ge nomen zijn de druiven bet geld, waar voor zij aangeboden worden, tenvolle waard. De laatste tijd maken de tuinders zelfs niet of maar ternauwernood hun productiekosten goed. De teelt is dan ook gestadig teruggelopen. In 1939 be droeg het areaal in geheel Nederland het Westland had daarvan het leeu wendeel 788 ha; in 1947 was dat 636 ha, in 1948 624 ha, in 1949 617 ha, in 1950 604 ha en in 1951 563 ha. De aan voer van de veilingen bedroeg in de periode 19351939 gemiddeld 21.730.000 kg per jaar, in 1947: 14.740.000 kg, in 1948: 16.720.000 kg, in 1949: 17.130.000 kg, in 1950: 15.600.000 kg en in 1951: 13.550.000 kg. Zuidelijke concurrentles HAARVOOR moet een oorzaak aan te wyzen zijn. De deskundigen, die wij erover spraken meenden deze te ruggang, waarvan men aanneemt, dat hij nu langzamerhand wel tot staan zal komen, te moeten toeschrijven aan de toenemende voorziening in de export landen met eigen druiven en in de concurrentie van de natuurdruiven uit de Balkan op onze exportmarkten. En in de tweede plaats is een daling van de koopkracht in Nederland en het buitenland. De zuidelyke natuurdruiven komen ongeveer gelijk of weinig later dan onze kasdruiven, doordat zij in een gunstiger en warmer klimaat gekweekt worden. Zij zien er niet zo ogelyk uit, doch zijn zeker zo smakelijk en boven dien zijn zij goedkoper. Deze concurrentie weerspiegelt zich in de exportcijfers: de totale export be droeg van 1935 tot 1939 gemiddeld 7.618.000 kg voor een waarde van f 2.764.000 in 1947: 4.900.000 kg (f 8.440.000), in 1948: 5.187.000 kg (f 8.979.000), in 1949: 8.810.000 kg (f 12.596.000), in 1950: 7.609.000 kg (f 10.366.000), in 1951: 6.284.000 kg (f 9.809.000). Engeland is altijd een van onze beste afnemers geweest, doch de betalings moeilijkheden hebben dit land genoopt de invoer drastisch te beperken. Een geluk is, dat West-Duitsland steeds meer is gaan kopen, waardoor een ze kere compensatie bereikt werd. In 1951 exporteerde Nederland naar En geland 1.650.000 kg druiven en naar Duitsland 3.381.000 kg. Ook Zweden behoort tot onze belangrijkste afne mers in 1951: 1.024.000 kg en in mindere mate Belgie en Luxemburg, Ierland en Zwitserland. Ons land stuurt naar het buitenland een uitstekende kwaliteit druiven. Het suikergehalte moet tegenwoordig min stens 14 procent zijn, anders geeft het Uitvoer-contröle-bureau geen toestem ming voor export. Ook voor het bin nenland geldt dit percentage. Druiven, die daaraan niet voldoen, komen niet op de markt, doch verdwijnen in de fabrieken. Men behoeft tegenwoordig dus niet meer bevreesd te zijn zure druiven te kopen, al is de ene druif wel eens wat zoeter dan de andere. Tomaten Toen de druivenkweek minder lo nend begon te worden, hebben de tuin ders zich even geworpen op de teelt van perziken. Doch ook deze liep al gauw terug. Thans zijn veel kwekers overgegaan op tomaten. Daarby had men min of meer de wind in de zeilen, doordat het verbruik van deze vrucht sterk toenam. In 1930 bedroeg de aan voer van tomaten op de Nederlandse veilingen ongeveer 80.000.000 kg. De crisis bracht evenwel de klad in de tomatencultuur. Met druiven kan men meer verdienen. Doch in 1952 zal men waarschijnlijk weer de grootste toma- tenproductie sinds 1930 bereiken en wel 80 a 90 millioen kg, waarvan in het Westland 42 a 43 millioen kg ge teeld wordt. De tomatencultuur brengt op het ogenblik zijn geld op, mede dank zij de belangrijke export en de betekenis, die West-Duitsland na het terugvallen van Engeland voor de uitvoer van tomaten gekregen heeft. Doch ook de tijd van de druiven zal wel weer komen. De Nederlandse con sument kan daartoe het zijne bijdragen. Het andere fruit moge goedkoper en ook smakelijk zijn, er gaat toch weinig boven de heerlyke druif! VEN viskoopman zag dezer dagen op de markt te Rotterdam een haai liggen van meer dan een meter lengte en 10 kg zwaar, schoon aan de haak, Voor een gulden werd hij er eigenaar van. Hij nam de vis mee naar huis, om er zijn vrouw mee te verrassen en een expositie te houden voor vrienden en kennissen. Maar na enkele dagen begon de haai onfris te rieken en moest hij dus het huis uit. Een paar knapen ontfermden zich erover, gin gen aan de Bergse plas kijken of daar de hengelaar zat, die bekend stond om zijn sterke verhalen, lokten toen ze hem gevonden hadden de man van zijn hengel weg en staken de haai aan het haakje. Toen de hengelaar terug keerde, werd hij al gewaarschuwd, dat men „beet" had. Er werd getrokken en getrokken, de hengel knapte bijna. Eindelijk werd er een knaap van een vis opgehaald. Reeds dacht de henge laar aan toekomstige verhalen, waarin hij de lengte van zijn vangst tot vier a vijf meter kon opvoeren. Enfin, da haai verhuisde naar zijn tuintje in de Juliana van Stolberglaan en een paar uur later naar het politiebureau op de straatweg. Daar heeft zich gistermor gen een Hillegersbergenaar gemeld, die de «is wel wilde meenemen. Hij zal de haai koken an bij wijze van extra Zondagmaaltje aan de kippen voeren. DIE ZATEMDAGAVO He plaatsen in het Palazzo del Cinema kosten twaalf en een halve gulden, avondtoilet is verplicht en de vele plaatsen zyii alic bezetEr zijn ver scheidene regisseurs, onder wie Ales sandro Blasetti en Anthony Asquilh, er zyn reeksen „sterren", onder wie vele Italiaansen als Sylvana Mangano en de mooie Gina Loilobrigida. voort- de befaamde Erich von Stroheim. Ver scheidene Fransen en Amerikanen wor den nog verwacht. In mijn hotel logeert een Amerikaan^ acteur, die zich in gangsterrollen spe cialiseerde. Zyn zoontje van een jaar of acht had ook al eens een rolletje. I „Ik ben filmster", vertelde het jochie me en het vroeg: „Waar kom jij van 1 daan? Uit Holland? Het is daar ver- i schrikkelijk met die atoombom, he? Waaruit U ziet. dat filmkinderen niet altyd vroeg wijs, maar soms ook ryke- lijk onwijs kunnen zijn.... (Van onze medewerker Jan Koomen) yENETIE. He Venetianen weten wel, hoe ze de vreemdelingen naar hun stad moeten trekken. Meer dan twee maanden achtereen duurt elk jaar hun grootste kunstmanifestatie, de Biënnale, die alle takken van kunst omvat. Het jpeelfilmgedeelte van die Biennale, dat officieel dc Mostra Intemazionalc d'Arte Cinematografie» di cnezia heet, is vorige week begonnen en duurt tot 12 Sep tember. Daarvoor zyn honderden mensen uit de filmwereld van vele landen naar Venetie gestroomd: regisseurs, producenten, „sterren", critici, en met hen kwa men weer vele belangstellenden. Zestien landen stuurden speelfilms naar de Dogenstad. Aan dit speelfilmfestival vooraf gingen een internationaal festival van de film voor kinderen, waaraan elf naties deelnamen, en een internationaal festival van documentaire films met zeven cn twintig deelnemende landen. In dit festival van de documentaire verwierf Nederland twee pryzen: de medische film Intracardiac Surgery kreeg in de wetenschappelüke sectie de eerste pi-ys, de film De Zwarte Stroom, van Cefima, in de culturele sectic de tweede. Deze eerste dagen hebben we voorts enige films gezien uit verre landen: de Philippijnen en Japan. De Philippijnen lieten in een film. die technisch weinig voor de Westerse cinematografie on derdoet. Djenghis Khan en zijn tijd herleven. De regisseur van de film is in Hollywood geschoold en dat bleek wel uit de kwaliteiten van zijn werk. De kennismaking met deze film en met de tijd van Djenghis Khan was uiteraard interessant, maar daarbij blééf het. De Japanners vertoonden een film HET filmfestival wordt niet in de stad zelf gehouden, maar op het Lido, het zeer luxueuse eiland, één van de duurste badplaatsen van Europa, dat de lagune als een langgerekte dam als het ware gedeeltelijk afsluit. In het juist verbouwde en nog fraaier geworden Pa lazzo del Cinema vertoont men nu 24 dagen achtereen speelfilms. Er zijn of ficieel 35 hoofdfilms, hetgeen voor een festival, dat zolang duurt, een vrij be- Venetie de hoofdprijs! De film van nu gaf een bijzonder belangwekkend beeld van leven, gewoonten, kledij enz. in het Japan van drie eeuwen geleden, in een zeer treffende vorm, maar in een Oos ters tempo. De film duurde ruim twee en een half uur. Volgens onze Westerse begrippen had men precies hetzelfde in de helft van die tijd kunnen laten zien als men het tempoWesters had ge maakt. Het is dus niet zo verwonder lijk, dat vele toeschouwers, die nu een maal ongetwijfeld in zo'n geval ten onrechte! Westerse maatstaven aan leggen, successievelijk de filmzaal ver ruilden voor hun hotel of misschien wel voor het nabijgelegen Casino, waar groter spanning pleegt te heersen. INE Duitsers zijn zeer bescheiden voor de dag gekomen: Zij vertonen slechts één film en dat bleek er een, die men in ons land al kent, namelijk Sündige Grenze. De Engelsen zijn hun bijdrage tot het festival begonnen met een werk van de meestal verrassende Anthony Asquith: een verfilming van Oscar Wil- des blijspel The Importance of being Earnest (De ernst van Ernst). Ditmaal verraste Asquith niet; zijn werk is ver filmd toneel gebleven, waarby alle kwa liteiten in de dialoog liggen. Asquith, die dit stellig heeft beseft, maakte van de nood een deugd, hy accentueerde het toneelidee, door de story nadruk kelijk in het kader van een toneelvoor stelling te plaatsen met bezoekers, die in een schouwburgloge plaatsnemen, een doek dat opgaat enz. Zo krijgt men dus eens te meer in de bioscoop toneel te zien, goed toneel overigens met 'n keur van Britse acteurs, onder wie Michael Redgrave. Van de Noren is er een sympathieke film vertoond, Adrine og Kjell (Andrine en Kjell) van regisseur Kaare Berg- strom. die een enigszins naar het melo drama neigende story van twee jonge mensen sober, in een rustig tempo, ver telt. Dat is tot nu toe alles. De Amerikanen en de Fransen moeten nog voor de draad komen; van hen verwacht men zeer veel. Er wordt nu elke avond, vóór de hoofdfilm begint, één documentaire of althans korte film vertoond. Daartoe behoorde „De Gouden Vis", een ge kleurde tekenfilm van allure, van onze landgenoot Marten Toonder. Het pu bliek komt te Venetie steeds laat en dat betekent, dat de zaal nog volliep, toen de film van Toonder al geruirrte tijd draaide, hetgeen voor de concentra tie van de toeschouwers weinig bevor derlijk was. Niettemin bleek uit de bij val, dat men de film zeer waardeerde.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3