Zeven schilders gingen buitengaats IVOROL 21e u-eAdiuenen. fëteidieó Marine zet lofwaardig initiatief voort Puzzle-rubriek BRIDGERU BRIEK Hersengymnastiek Pim. Pam. Pom in het nieuwe Iwis^j Radioprogramma voor dit week-end at® rrWülrtss W«"- EZELSBRIEF Vrij goede resultaten r Q Q r Q nati.onau producten Lil II CD van wereldnaam Kruiswoordpuzzelaars aan de slag! PBNA-ARNHEM de beste tandpasta die men U raden kan PATRICIA WENTWORTH Radio Wasmachines Stofzuigers Wringers i Televisie Vloerwrijvers feEStS-1* ZATERDAG 30 AtJGITSTtJS 1952 (Van een onzer redacteuren) EEN paar jaar geleden heeft de Koninklijke Marine crn even merkwaardig als treffend initiatief genomen. Zij opende namelijk de mogelijkheid dat een klein aantal schilders als gast een tocht op een van de oorlogsbodems meemaakte. Via de drie federaties van beeldende kunstenaars kwamen zoveel aanmeldingen van gegadigden binnen, dat er een wachtlijst moest worden opgesteld. Die wordt thans langzamerhand afgewerkt. Zo is er in de eerste maanden van dit jaar weer een levental schilders met een marinebodem op stap geweest. De resultaten van hun werk zijn de komende weken te bewonderen in het Stedelijk Museum te Am- •terdam. Puzzle 256. Welke Deling? (Opl.). De gevraagde deelsom, voldoende aan de gegevens, zag er geheel volledig als volgt uit: 61029/2769373962/45378 244116 328213 305145 230689 133087 476026 427203 488232 488232 Een puzzle, die heel wat ijverige puzzelaars aan het werk heeft gezet. En velen slaagden er in de oplossing te vinden. Na loting onder de inzenders van een correcte opl. is de wekelijkse prijs van fl. 5.ditmaal ten deel gevallen aan: de heer J. J. van Gelderen, Von- dellaan 50 te Beverwijk. Gefeliciteerd! En nu onze nieuwe opgave. Puzzle 257. Een bekend spreekwoord. Het bedoelde spreekwoord kan men vinden door uit de 57 gegeven letter grepen de woorden te vormen, die vol doen aan de verder gegeven omschrij vingen. Heeft men de juiste woorden in de aangegeven volgorde onder elkaar staan, dan vormt de vierde verticale rij, van links af gerekend, van boven naar beneden gelezen het spreekwoord. Lettergrepen, be be be be be blik da da dam de dem den do drui dwin e e fan ge gen gen gen ging kap la lan lem len men len lid lo man me mer mes nen ner ni pan per rijn ten ter teu ti to tros val ven ver ver ver za zaan zich. Omschrijvingen. 1 voornaam persoon in China. 2 de monstratie, 3 bij elkaar brengen, 4 on derdrukken, 5 plaats in Noord-Holland, 6 Stad in Spanje, 7 mooi beroep, 8 plaats in de Zaanstreek, 9 doet men veel met postzegels, 10 met aandacht bekijken, 11 fijner en beter maken. 12 plaats in Gelderland. 13 verzameling van heerlijke vruchten, 14 bedwingen, 15 luieren, 16 waardering schenken, 17 plaats in Friesland. Welke woorden en welk spreekwoord eijn bedoeld? Oplossingen (per briefkaart) tot en met ponderdag 4 September aan de Redactie van dit blad. (Onder de in zenders van een goede oplossing wordt weer een prijs van fl. 5.— verloot). UANWAAR dit initiatief van de Marine? Men is uitgegaan van de gedachte, dat een zeevarende natie zeeschilders dient te hebben. Die zijn er in ons land weinig of niet te vin den. Vrijwel allen bepalen zich tot de gewone onderwerpen van het vas teland, misschien, omdat zjj nooit de gelegenheid hebben gehad, kennis te maken met de zee, de sfeer van het zoute water op zich te laten inwer ken, de ruimte te zien en te ervaren hoe men op zes leeft. Geef ze deze gelegenheid, zo heeft men van de Ma rine geredeneerd, dan moeten er schil ders zijn, voor wie deze ontmoeting met de zilte plas zulk een inspireren de ervaring is, dat zij zeeschilder worden. Op deze wijze moet het mo gelijk zijn, door middel van de kunst een nieuwe band te leggen tussen volk en zee. Dat is uiteraard een werk op lange termijn. Uit één of twee ont moetingen worden zo maar geen zee schilders geboren. Pas in de loop van een aantal jaren zal blijken, in hoe verre dit pogen heeft .aangeslagen". En omdat men beseft, dat voor land rotten de omschakeling naar de zee een diep Ingrijpende geestelijke ge beurtenis is, heeft men zelfs voor de besten onder hen, die al een reis heb ben meegemaakt, een soort „herha lingsoefeningen" ontworpen. r)E expositie, die onder de naam „Schilders ter zee" is ingericht, is de tweede in dit genre. De eerste heeft vooral in onze marinesteden Vlissingen en Den Helder een groot succes gehad. De Jannen zullen haar ditmaal niet te zien krijgen. Uit een oogpunt van „cultuurspreiding" heeft men besloten, dat ditmaal het Zuiden van het land er van zal mogen genie ten. Na Amsterdam zullen achtereen volgens de burgers van Maastricht, Til burg, Nijmegen en misschien Den Bosch de kunstwerken kunnen zien. Ze zullen dan kunnen nagaan, hoe de schilders op reizen, die van een paar weken tot en kele maanden hebben geduurd, hebben gereageerd op het voor hen vrijwel on bekende verschijnsel „zee". Zeven Nederlandse kunstenaars zijn ditmaal met de Marine mee buiten gaats gegaan. Het waren de Amster dammers R. H. Beider, Th. Swagema- kers en J. W. Heyting, J. C. A. Goed hart uit Rijswijk, J. B. L. Simon uit Utrecht, J. van der Zee, uit Groningen en F. H. Verpoorten, Haarlem. Toen hun werd verzocht een aantal van hun im pressies voor deze tentoonstelling af te staan, zonden zij in totaal zeven en veertig werken in. Uiteraard liepen de- zeer uiteen, al direct naar onderwerp. Want lang niet iedereen bleek zich te hebben beperkt tot het werk van de WAT: VV --Vi ELEGANT TEGENSPEL ULKE enigszins geroutineerde bridge- speler weet, dat het bij het spelen van SA-contracten zeer dikwijls zaak is, er voor te zorgen dat de tegenspe ler die een lange kleur heeft, niet aan slag komt. Daartoe moeten vaak moei lijke manoeuvres worden uitgevoerd, die niet altijd behoeven te gelukken als de tegenpartij goed tegenspeelt. Een voorbeeld van een dergelijke speelfi- guur is het onderstaande spel, dat wel een bijzonder staaltje van tegenspel kunst genoemd mag worden: a 9 4 3 P h 10 8 7 a 9 7 4> h 5 b 10 8 5 V b 5 4 2 854 b 7 h 7 2 a 6 7 2 a 10 8 4 3 2 Zuid moest 3 SA spelen, zonder dat OW iets geboden hadden. West speelde Ruitenheer voor, en speelde die kleur nog twee keren, zodat Noord in de der de slag met Ruitenaas aan slag kwam «n Zuid Schoppen 2 opruimde. Zuid stond nu voor het probleem zo te spelen, dat West niet meer aan slag kon komen; in de 4e slag kwam aan trek met Schoppenheer en speelde Klaver 10 na, Wat zou er nu gebeuren als West Kla vervrouw niet had bijgespeeld? Zuid zou dan Klaver 10 laten lopen, Oost zou Klaverboer maken, maar daarna zou Oost zijn partner niet meer aan slag kunnen krijgen. Zuid zou dan heb ben kunnen maken 5 Klaverslagen en 5 slagen in de overige kleuren, dus 4 SA West speelde de Klavervrouw echter op de 10, waardoor Zuid wel verplicht was om in Noord de heer te gooien. Wat zou er nu gebeurd zijn, als Oost Klaver 7 bijgespeeld had? Uit Noord zou Klaver 5 nagespeeld zijn, Oost had Klaverboer moeten spelen en Zuid had Oost die slag laten houden! Wederom zou West niét aan slag kunnen komen en was 4 SA het resultaat geweest. Verlang dil merk van Uw handelaarI Oost was echter terdege op zijn hoe de en nam de enige kans die inderdaad tot downspel kon leiden. Onder de Kla verheer gooide Oost n-1. de Klaverboer! Nu had de Westspeler nog Kaver 9 6 over en Zuid Klaver a 8 4 3 2. Wat Zuid nu ook verder zou probe ren, maken kon hij het spel niet meer, daar West ah Zuid Klaver zou door spelen met Klaver 9 aan slag moest komen. Zuid speelde inderdaad Klaver aas en Klaver na en ging één down, welk resultaat OW door hun voortref felijk tegenspel zeker verdiend hadden. Het spel kwam enige ogenblikken la ter aan de tweede wedstrijdtafel en we derom bereikte NZ een contract van 3 SA, te spelen door Zuid. Het begin was gelijk, West speelde drie malen Ruiten en Noord kwam aan slag. Zuid bracht nu de eigen hand weer aan trek met Hartenaas en speelde Klaver 2 na; West was hier niet op zijn qui-vive en maakte de fout om Klaver 6 te spe len. In Noord werd nu Klaver 5 ge speeld en Oost kon niet anders dan Kla ver 7 overnemen. Hiermede was de zaak afgelopen, want nu kon West in derdaad niet meer aan slag komen en Zuid maakte 10 slagen. Was West aan deze tafel zo verstandig geweest om de Klaver 9 bij te spelen, dan had Zuid ook hier het spel niet tot winst kun nen voeren. JOKER. marine in het bijzonder en met de scheepvaart in het algemeen. Een en kele bezag eerlijk gezegd de havens al leen maar eens van een andere kant, maar bleek in feite weinig contact met de zee te hebben gehad. Zo waren de resultaten wel eens teleurstellend, al heeft men van de Marine steeds nadruk kelijk gezegd, dat de schilders in de keus van hun onderwerpen vrij waren en eveneens om te werken of niet. nu het werk van de afzonderlijke schilders betreft: stellig het minst is de Groninger Van der Zee door het zilte nat getroffen. Hij zond enkele zeer „gewone" gouaches in. waarin de kleur sterk spreekt; het zijn meestal haven gezichten. Simon heeft in enkele van zijn werken de sfeer weten te grijpen.Van zijn schilderijen voldeed ons persoonlijk het meest het lege vrachtschip, dat daar hoog op de golven ligt te rijden, en van zijn tekeningen die van het fregat, waar mee hij zijn reis heeft gemaakt. Swa- germaker, die bij de Mijnenveegdienst zijn tijd heeft uitgediend, gaf een paar met impressionistische toets geschilder de gezichten op de kust, waarvan dat tussen de pieren van IJmuiden wel de meeste sfeer heeft. Heyting trof ons nog het meest met zijn schilderijtje, waarin de Karei Doorman in de verte zicht baar is. Daarin wordt inderdaad iets van de zilte, heiige atmisfeer op volle zee voelbaar. Daarentegen slaagde Goedhart erin, enkele doeken te scheppen, waar in een sterke actie zit. Zo b.v. dat, waar hij de „Van Galen" voor de boeg van de kruiser „Tromp" langs laat schieten, of dat andere, een verbeelding van de zeesleperij. Van de schilder Verpoorten zijn er alleen maar onderweg gemaakte schetsen, aan de uitwerking ervan zei hij nog niet te zijn toegekomen. Het zijn wat vlotte krabbels, waarvan zich overigens nog weinig laat zeggen. Bei der tenslotte, bracht van zijn reis naar Schotland en Noorwegen met de Tromp werk van zeer uiteenlopend gehalte mee. Het is nogal illustratief van ka rakter, vaak bepaald lelijk van kleur, soms aardig van visie. Hij heeft zich nog het nauwkeurigst gehouden aan het werk van de marine. Het best leek ons wel dat doek, waarop de Tromp is uit gebeeld, bezig met het leggen van een rookgordijn. Wolkenmassa's en golven geven hier tezamen een impressie van bewogenheid en spanning, die het an dere werk mist; de kleur is hier boven dien goed. Over het geheel genomen is het ge heel genomen is het gehalte van dit werk nu niet direct om over te pochen. Het Is goed, maar bereikt nergens dui zelingwekkende hoogten. Het is dan ook zeer juist, dat men van de zijde der Ma rine niet is ingegaan op een Brits ver zoek, om deze collectie ook aan gene zijde van de Noordzee te exposeren. Zij kan niet representatief worden geacht voor het gehalte van onze schilderkunst. Niettemin wanhopen wij nog niet. Men NU het geestelijke en culturele leven al meer en meer op hoger niveau gebracht wordt, vind ik het toepasselijk, de vol gende vraag têr beantwoording voor te leggen, Welk volk is het best ontwikkeld? Voor het antwoord voeren wij X] mee naar IJsland, want de IJslanders staan, althans geeste lijk, aan de spits. Het eiland kent geen analphabeten, 75 pet. van de bevolking spreekt 2 talen, 20 pet. drie of meer talen; hoe wel er slechts 25000 gezinnen op IJskind zijn, word\en er toch dagelijks 100 kranten en tijd schriften gedrukt. De trots van de IJslanders is het uitstekende Symphonie- ork est, terwijl een twintigtal openbare bibliotheken de mensen ruimschoots goede lectuur ver schaft. Menig land kan aan de IJslan ders een voorbeeld nemen'. Voor U weer de gebruikelijke vragen: 1. Wat is een meerzwijn? 2. Wat betekent ae afkorting o.o.v.? 3. Welke streek in ons land kan met de naam „Tubantia" aan geduid worden? 4. In welk werelddeel groeit „spinifex"? 5. Waar komen de „Samojeed"- honden vandaan? 6. Wat is een Marsiliaan? 7. In welk orgaan komt de „retina" voor? 8. Geeft U eens 4 betekenissen van het woord „queue"! 9. Naar wie zijn de Pullmanwa gens genoemd? 10. Waaruit wordt „Persico" be reid? Horizontaal: 1 Aziatische landstreek, 10 aanbieding, 11 deel v.h. gelaat, 13 en dergelijke, 15 katachtig roofdier, onderricht, 18 rivier in Italië, 19 voor zetsel, 21 inhoudsmaat, 22 soort pape gaai, 24 Dorpje ten Z.W. van Grave 26 hoofddeksel, 27 pek, 28 haarkrul, 30 gelofte, 31 reeds, 32 gunstig gezind, 33 lidwoord, 34 zelfkant, 35 kledingstuk, 37 spoorstaaf, 39 belemmering, 41 zij rivier v.d. Donau, 43 kledingstuk, 44 lust, 46 voorzetsel, 47 lengtemaat, 43 rijnschip, 49 tam, 51 wederkerig voorn, woord, 52 gravin van Holland, 54 ont kenning, 56 het bestuur des huizes. Verticaal: 1 getij, 3 zangnoot, 4 mondwater, 5 voorzetsel, 6 vrucht v.d. eik, 7 verkeerd, 8 voorzetsel, 9 open» baar ambtenaar, 12 aphabetische woor- denlijst met verklaring, 14 aanw. voorn.woord, 16 beteuterd, 17 Euro peaan, 18 soort gras 20 moment, 22 plaats in Limburg, 23 slaapplaats, 25 projectiel, 27 zangstem, 29 wig, 30 ach ting, 34 inham, 36 hoofddeksel, 38 vis,. 39 elasticiteit, 40 masker, 42 behoeftig, 44 doorzichtige stof, 45 deel vh gebit, 48 groet, 50 grote steen, 52 uitroep v. pijn, 53 zangnoot, 55 voegwoord. (Voor de oplossing zie men ons num- vraag prospectus aan VEIPERBUITENSINGEI (Advertentie, Ing. Med.) kan niet weten, hoe nog eens een der groteren wordt aangeraakt en geïnspi reerd. Daar blijven we dus op wachten. Van W. 40. Het was Pim, die als eerste het oude hondenhok, waar zij zoveel jaren gewoond hadden, binnenstoof! Maar hij stoof meteen weer naaf buiten ook, op zijn hielen gevolgd door een veront- waardige eend, die luid snaterend be gon op te spelen. „Kwajongen, is me dat een manier. Je zoudt me de dood schrik op het lijf jagen. Kijk eens, nu heb je mijn kinderen ook al wak ker gemaakt!" „Oh neemt u mij niet kwalijk", stamelde Pim, terwijl hij naar de zeven kleintjes van Mevrouw Snater keek, die achter hun Moeder het hok uitgewaggeld kwamen. „Neemt u mij niet kwalijk. Ik wist niet, dat er hier iemand woonde". „Natuurlijk woont er hier al iemand. Dat zie je toch", riep mevrouw Snater. „Trou wens heb jij tegenwoordig dan wel eens een huis gezien, dat niet bewoond was? Of heb je nog nooit van de tegen woordige woningnood gehoord, mis schien?" „Nee mevrouw, ja mevrouw", riep Pim weer. „Maar wij hebben hier altijd gewoond, ziet u!" „Ja, en nu woon IK hier!" riep mevrouw Snater, terwijl ze strijdlustig haar armen in de zij zette. „En als je soms wilt weten, waarom, dan ga je maar naar het Bu reau van Huisvesting. Die hebben mij deze woning toegewezen!" „Ja, maar- rewij willen deze woning helemaal niet terug hebben", zei Pim veront schuldigend. „Wij moesten hier van nacht slapen van Moeder en daar om„Niks daarom!" zei mevrouw Snater snibbig. „Ik heb niets met die praatjes van jullie te maken. Zeg dat maar tegen je Moeder!" En meteen draaide zij zich om en liep waardig haar hok binnen, op de voet gevolgd door haar zeven kinderen. „Wel heb je ooit", riep Pim, terwijl hij vol verba zing de boze mevrouw Snater achterna keek. „Dat is me ook een strop!" Wel nee joch, helemaal geen strop", zei Pom opgewonden. „Nu moeten we vannacht wel in ons nieuwe huis sla pen. We kunnen niet anders!" ZONDAG 31 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m.: 8.00 VARA 12.00 AVRO, 17.00 VARA, 18.30 VPRO, 10.00 IKOR, 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws en weerberichten. Daarna: Post- duivenberichten. 8.18 Gram.muziek. 8.35 Voor het platteland. 8.45 Orgelspel. 9.02 Sportmededelingen en postdulvenberich- ten. 9.05 Gram.muziek. 9.45 „Geestelijk leven", toespraak. 10.00 Gevarieerde mu ziek. 10.30 Met en zonder omslag. 11.00 Promenade-Orkest. (In de pauzes: Voor dracht.) 12.00 Postduivenberichten en Or kestconcert. 12.40 „Even afrekenen, heren!". 12.50 Gram.muziek. 13.00 Nieuws en weerberichten. 13.05 Mededelingen of gram.muziek. 13.10 Orgelspel. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Boekbespreking. 14.15 Gram. muziek. 15.00 Kamerorkest en soliste. 15.45 Filmpraatje. 10.00 Dansmuziek. 16.30 Sport revue. 17.00 Accordeonvereniging. 17.20 Mannenzangvereniging. 17.35 Voor de jeugd. 17.50 Sportjournaal. 18.15 Nieuws en sportuitslagen. 18.30 Korte Ned. Herv Kerkdienst. 19.00 Voor de jeugd. 19.35 „Waar is God?", bijbellezing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerde muziek. 21.15 „Gaston en Adrienne", hoorspel. 21.30 Krontjong ensemble. 21.45 Voordracht. 21.50 Gram.muziek. 22.35 Strijkorkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage of gram. muziek. 23.25—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 8.00 KRO, 9.30 NCRV, 10.00 IKOR, 12.00 NCRV, 12.15 KRO, 17.00 NCRV, 19.45—24.00 KRO. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 8.25 Hoogmis. 9.30 Nieuws en Waterstanden. 9.45 Gram. muziek. 10.00 „De open deur". 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst. Pl.m. 11.20 Indrukken Conferentie Commissie „Geloof en Kerk orde". 12.00 Geestelijke liederen. 12.15 Kamerorkest en solist. 12.40 Lichte mu ziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, weerberichten en katholiek nieuws. 13.10 Lunchconcert. 13.45 „De wereld van Sint Paulus", causerie. 14.00 Radio Philharmo- nisch Orkest en solist. 15.00 Sopraan en piano. 15.25 Gram.muziek. 16.10 Katho liek Thuisfront overal. 16.15 Gram.muziek. 16.30 Vespers. 17.00 Geref. kerkdienst. 18.30 Klein koor. 18.45 Orgelconcert. 19,15 „Twee Koningen van Oud-Israël, Saul en Jerobeam I", causerie. 19.30 Nieuws, sportuitslagen en weerberichten. 19,45 Ac- tpaliteiten. 19.52 Boekbespreking. 20.05 (Advertentie. Ing. Med.) 43) DOOR (Advertentie, Ing. Med.j „Ik heb nooit zoiets beledigends ge hoord! En dat alleen omdat je de man een kwart eeuw geleden hebt gekend!" „Een kwart eeuw geleden", wat klonk dat droog, dor en droefgeestig! Zich tot een flauwe glimlach dwin gend, zei ze moeilijk: „Alsals ik jou hoor, is 't alsof ik zo oud ben als Methusalem." Met een nadrukkelijk gebaar wuifde hij de opmerking weg. „Alleen, omdat je die kerel zoveel jaar geleden al gekend hebt?" „Daarom niet bepaald, Henry. Ik ben bang, dat het om méér en wat anders gaat, want ik heb kort vóór de moord gepleegd moet zijn met hem gespro ken. Wijhier aarzelde ze even „nu, we hebben getwist en toen ik wegging, liet ik een regenjas liggen. Toen ik het ding terugzag zat het af schuwelijk vol vlekken. Doordat, nog al dom, geprobeerd is de vlekken er uit te krijgen, vond de politie de jas helemaal vochtig en heeft ze haar zo meegenomen. Ik zie niet in, waarom ze met niet zouden verdenken. Toen we verloofd waren, heeft die arme Ja mes een testament te mijnen gunste gemaakt. Hij liet het me gisteravond zien en zei, dat er geen ander bestond. Mevrouw Mayhew heeft aan cl# deur geluisterd en gehoord wat hij zeide. Je ziet, ze moeten wel verdenking aan mijn adres koesteren. Maar ik heb het niet gedaan, Henry." „Dat behoef je me niet te vertellen", riep hij uit, met de hand door zijn dikke hoofdhaar woelend, zodat het overeind ging staan. Je moet dadelijk de hulp van een advocaat inroepen. Je zegt, dat de regenjas vol vlekken zat, toen je ze terugzag. Hoe kon je het ding terugzien? Iemand moet het je gebracht hebben. Was het Carr soms?" „Ik kan je niets meer vertellen, Henry." „O, je beschermt iemand en in een moordzaak als dit zou je1 niemand, be halve Carr, beschermen! Weet je, wat ze zeggen? Mevrouw Crockett heeft het aan mijn zuster verteld. Dagmar weet, hoe ik het land heb aan praat jes, maar ze vond, dat ze 't mij moest mededelen. Welnu, ze zeggen, dat Ja- mes Lessiter de man was, die er in dertijd met Carr's vrouw vandoor ging. Is dat waar en tracht je Carr te beschermen?" „Houd op, alsjeblieft,. Henry." „Is het waar?" drong hij aan. terwijl zijn grote blauwe ogen vol verontwaar diging op liaar gevestigd bleven. Einde lijk sprak ze met vermoeide, vlakke stem: „Carr heeft het niet gedaan en ik evenmin. Méér weet ik niet." Meteen deed ze blindelings een stap terug en ging zitten, Langer staan zou haar onmogelijk zijn geweest, 't Leek wel of de kamer en Henry in een dichte mist begonnen rond te draaien. Eenmaal gezeten, sloot ze de ogen. Een ogenblik later lag Henry op zijn knieën naast haar, terwijl hij haar de handen kuste, zichzelf van allerlei lelijks beschuldigde en zijn onvergankelijke toewijding be tuigde. „Je hebt die nooit nodig gehad, maar nu, Rietta, heb je ze wèl nodig. Je moet iemand hebben, die je verdedigt en je strijd als 't ware op zich neemt. Als je mij maar het recht daartoe wilt geven. Iaat me onze verloving bekend maken en openlijk naast je staan. Op die ma nier zou die idiote verdenking vanwege het testament geen reden van bestaan meer hebben, want ik bezit heel wat, weet je, geërfd van mijn oude oom Christopher. Van een motief kon dan geen sprake meer wezen. En ik zou niet van je verlangen, dat je Dagmar in huis zou houden, want ik weet, hoe lastig ze is. Ik zou haar een toelage kunnen geven; misschien zou ze dit huis kunnen krijgen als jij op de pastorie kwaamt." Juffrouw Silver mocht dan terecht de mannen gebrek aan tact verwijten, bij deze gelegenheid had dit gebrek een buitengewoon heilzaam resultaat. De idee alleen, dat Dagmar Ainger's ijzeren hand op White Cottage zou heersen, bracht Rietta met één slag tot de wer kelijkheid terug. De mist trok op, ze kreeg weer vaste grpnd onder de voe ten, haar wangen kleurden zich op nieuw. Zich oprichtend,gaf ze Henry Ainger een duw en riep verontwaardigd uit: „In s hemelsnaam, Henry! Je kunt geen aanzoek doen aan iemand die bij na flauw was gevallen!" De dominee was niet uit het veld Be slagen. Ofschoon hij haar handen had losgelaten, was hij op z'n knieën blijven liggen. „Nu, in elk geval schijnt het je weer bij je positieven te hebben ge- kpnHnT'VJ6 hij' En zei toen «me- kend. „O, Rietta, zou het niet gaan?" antwni^3111? eind van haar krachten, antwoordde hem naar waarheid, hoe bitter t ook mocht klinken in de oren van een verliefd man: moest ik je nu mijn dank betuigen, maar dat kan ik niet! Ik map Je graag lijden, maar heb je niet lief Ik kan me niet eens dankbaar voelen aannemen." m0e" m'J» >ulp| ..Alsjeblieft, Henry jagende pijn. dringend. yverzocht ze (Wordt vervolgd) De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gevarieerd programma. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. MAANDAG 1 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA. 20.00—24.00 Nationaal Programma ter gelegenheid van de Verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhel- mina. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram.muziek. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Idem. 9.00 Denk om de bocht. 9.15 Gram.muziek. (9.35— 9.40 Waterstanden.) 10.00 „Voor de oude dag", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Gram.muziek. 10.50 Voor de zieken. 11.40 Gram.muziek. 12.00 Accordeonmuziek. 12.30 Land- en Tulnbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram.muziek. 12.55 „La bor Day", causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de Middenstand. 13.20 Orgelspel. 13.45 Gram.muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Pianorecital. 14.45 „De magisch# bruidegom", hoorspel. 16.15 Gram.muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram.muziek. 17.50 Militair commentaar. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram.muziek. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Voor de Jeugd. 19.45 Re geringsuitzending: Ir. W. R. Becker: „De maïsteelt in 1952. Nationaal Program ma: 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 Militaire kapel. 20.30 „Hampton Court, het paleis van een Prins van Oranje", klankbeeld. 20.50 Promenade-Orkest. 21.20 „De Rebel", hoorspel. 22.30 Koninklijke en Nationale muziek. 23.00 Nieuws. 23.13 Radio Philharmonisch Orkest. 23.57—24.00 Wilhelmus en sluiting. HILVERSUM n. 288 m.: 7.00 NCRV, 20.0024.00 Nationaal Programma. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek, 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.10 Sportuitslagen. 8.23 Gewijde muziek. 8.45 Gram.muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram.muziek. 10 00 Orgelspel. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano recital, 11.30 Mannenkoor en Mariniers- kapel. 12.10 Gram.muziek. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en Tuln bouwmededelingen. 12.33 Orgelconcert. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Ban jo-Orkest. 13.45 Gram.muziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Gram.muziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek. 15.25 Piano kwintet. 16.00 Bijbellezing. 18.30 Vocaal ensemble en solisten. 17.00 Voor de kleu ters. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Regcrings- uitzending: Dr. C. A. O. van Nieuwen- huyze: Arpecten van de Islam in Indo nesië. 18.00 Gram.muziek. 18.15 Sport- praatje. 18.25 Voor de mannen ln het grijs, groen en blauw. 18.30 Gram.muziek. 18.50 Gesprek met Nederlandse deel nemers aan de Unesco-conferentie. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Gram. muziek. 19 15 Reportage. 19.30 Gram. muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00—24.00 Zie Hilversum L Lied van de week Engeland, dat het nog altijd Lang niet naar de vleze gaat Op 't gebied der vleesvoorziening, is sinds korte tijd een staat Waar men bij het middageten Ezelsbiefstuk savoureert, Aangezien John Buil zijn volkje Nog niet gaarne vegeteert. Maar ik vraag me af, waarom het Nu juist ezelsbief moet zijn En men daar niet geeft de voorkeur Aan een lekker stukje zwijn. Moog'lijk vreest men dat er dan wat Al te hevig wordt geknord, Uit dat oogpunt dus geen varkens karbonade op het bord. 't Kan ook zijn dat men een natie Van i-jabroers kweken wil, Doch dat lijkt mij mannenbroeders, Toch niet meer dan een paskwil. Nee, het zit 'm wel in hoofdzaak In de schaarste van het vlees Want het is daar niet zo'n vetpot Als in 't land van vader Drees. Wil men daar voldoende hebben, Dan moet er geïmporteerd, Maar, en daar zit nu de knoop juist, lol wordt niet getolereerd. Daarom slacht men daar nu ezels, Ln dat is nog niet zo mal, want daar ig nooit een tekort van, Ezels vindt men overalI JABSON

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4