Er komt geen regeringsverklaring Belgen klagen hun minister van Justistie aan Nieuwe begroting nog voorbereid door oude kabinet Twaalf personen dakloos door zware brand te Oudkarspel Gevaar van de atoombom wordt soms „sterk overdreven" TWINTIG DODEN IN PERU Besprekingen over de Sowjet-nota zijn gisteren begonnen Ridgway bezoekt Adenauer Truman is op het verkiezingspad Zwaar weer in de Ver. Staten Stevenson opent verkiezingscampagne „Herdenkingsstaking" kostte Amerika tien millioen ton steenkool Dinsdag 2 September 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaarcang No. 11505 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Laatste toelichting van dr Drees Ministerraad vandaag in vergadering bijeen Nu ook nog vliegende tennisballen Hij verbood executie van oorlogsmisdadigers Rouwband aan vaandels der verzetsbeweging Losgeschoten gasslang Hogedrukgebied aan de Azoren Droog, maar niet warm Weerbericht Openbaar ministerie in Beieren aangeklaagd was oorzaak Helicopters in alle maten naar Farnborough Heinkel biedt Engeland vliegtuigen aan Zijn fabrieken beter dan die van de Britten Opa Macfadden wilde vrede dienen Schade en enkele doden ZEEMAN MET RUBBER ZWEMVLIEZEN Mijnwerkers stellen weer nieuwe, hogere eisen De explosie op Salamis eiste vijftig slachtoffers Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 (Van onze parlementaire redacteur) |JET KONINKLIJK BESLUIT, waarbij het nieuwe ministerie-Drees werd be noemd is gistermiddag verschenen. De samenstelling komt overeen met het geen wü reeds eerder hebben gemeld. Gistermorgen heeft minister-president dr W. Drees voor de laatste keer met betrekking tot de jongste kabinets-formatie met de pers gesproken. Over enkele punten, zoals de bezetting van Binnen landse Zaken, de benoeming van twee staatssecretarissen en de taakbcpaling van sommige nieuwe ministers was op dat ogenblik nog enig overleg gaande. Enkele kwesties zullen nog door de nieuwe ministerraad, die hedenmiddag zijn eerste vergadering houdt, moeten worden beslist. Wat de nabije toekomst be treft deelde dr Drees mede, dat de begroting om tal van redenen niet anders zal kunnen worden ingezonden bij de Tweede Kamer dan zij reeds was voor bereid door het oude kabinet. Het nieuwe kabinet zal van zijn inzichten inzake bepaalde vraagstukken later kunnen doen blijken door middel van nota's van wijziging. Er komt geen regeringsverklaring, maar in de Troonrede zullen de hoofdlijnen van het toekomstige regeringsbeleid worden aangegeven. Aange zien de Troonrede nu eenmaal niet zeer uitvoerig kan zijn, was dr Drees van oordeel dat het gewenst zou zijn het debat over het regeringsprogram het zelfde als het oorspronkelijke program-Drces en de kabinetsformatie schrif telijk voor te bereiden. Mocht de Tweede Kamer echter onmiddellijk een open baar debat wensen dan staat dit haar volkomen vrij, aangezien het in deze een kwestie betreft, die allereerst de Tweede Kamer aangaat.. Wat de organisatorische kwesties be treft zeide de premier, dat prof. Kern kamp in den beginne het huidige mini sterie van Uniezaken en Overzeese Rilksdelen te beheren krijgt Op den duur zal de behandeling der Uniezaken door het ministerie van Buitenlandse Zaken gebeuren; het is echter gewenst, dat de reorganisatie van Minuor zich in een rustig tempo zal voltrekken. In de nieuwe opzet van dit ministerie zcwel als in die van het ministerie van Buitenlandse Zaken met zijn twee mi nisters is voor het ogenblik althans geen plaats meer voor staatssecretaris- san. Dit heeft ertoe geleid, dat de staatssecretarissen Götzen en Blom niet opnieuw zijn benoemd. Inzake de taakverdeling van de twee ministers aan Buitenlandse Zaken heb ben wij de stellige indruk gekregen, dat deze in hoofdzaak een functioneel karakter zal dragen. M.a.w.: het ineen eerder stadium van deze formatie ge maakte onderscheid tussen een „rei zende" en een „zittende" minister van Buitenlandse Zaken heeft thans naar men mag aannemen op uitdrukkelijk verlangen van de zijde van de K. V. P plaats gemaakt voor een in nader overleg te regelen werkverdeling op dceimatigheidsgronden. Beide ministers zullen zich bij voorkomende gelegen heden in hun optreden buitenslands kunnen aandienei. als minster van Bui tenlandse Zaken. De officiële titel van mr Luns minister zonder portefeuil le heeft dus een andere betekenis dan gewoonlijk. Deze stand van zaken heeft, zo meen de dr Drees, ook gevolgen voor de sa menstelling van de Raad voor Economi sche Aangelegenheden, gevormd uit de Ministerraad. Hoewel de uiteindelijke samenstelling van de R. E. A. uiter aard nog door de nieuwe minsterraad moet worden besproken, achtte hij het waarschijnlijk dat beide ministers aan Buitenlandse Zaken in deze belangrijke Raad zitting zullen hebben. Maatschappelijke Zorg. Het nieuwe ministerie van Maat schappelijke Zorg zal een deel van het arbeidsterrein van Binnenlandse Zaken (Armenwet), zorg voor gerepatrieer- den. Ambonezenkampen alsmede de sociale bijstand van het ministerie van Sociale Zaken (bijv. blindenzorg en gezinsverzorging) overnemen. Met uitzondering echter van de werklozen zorg, die onder Sociale Zaken blijft. De thans onder het ministerie van Weder opbouw staande Dienst Uitvoering Werken, zal in de toekomst eveneens onder Sociale Zaken ressorteren. Ook het nieuwe ministerie voor de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie kent nog problemen, voornamelijk van organisatorische aard. Een definitieve vorm voor de noodzakelijke samenwer king met Economische Zaken moet nog worden gevonden. Zowel aan O. K. en W. als aan Eco nomische Zaken zal nog een staatssecre taris worden benoemd. De staatssecre taris aan Economische Zaken zal in het bijzonder worden belast met midden standsproblemen. Voor beide functio narissen wordt beoogd een lid van de K. V. P. te benoemen. De heer Matser, burgemeester van Arnhem, die nu wordt ge noemd als eventuele minister van Binnenlandse Zaken. Aangaande het karakter van het nieuwe kabinet zei dr Drees, dat het in dit geval zo langzamerhand wel bij zonder moeilijk is geworden nog een onderscheid tussen parlementair en extra-parlementair te maken, aange zien sommige fracties, hoewel niet for meel dan toch feitelijk zeer nauw bij zijn ontstaan waren betrokken. Autobus viel in ravijn Chauffeur sliep achter stuur Doordat de bestuurder in slaap was gevallen, is een autobus op de weg van Chiclayo, 700 km. ten Noorden van Li- ina, de hoofdstad van Peru, in een ra vijn gestort. Twintig passagiers zijn om het leven gekomen, terwijl er zeven Mreiden gewond. De bestuurder was de enige, die ongedeerd bleef. In Kyoto (Mdden-Japan) hebben Maandagmorgen vroeg vier brand weermannen onafhankelijk van elkaar een „vliegende tennisbal" waargeno men, die een blauwachtige-witte gloed afstraalde en zich met een „ontzetten de" snelheid voortbewoog. Zij hebben de politie van hun waarnemingen op de hoogte gebracht. Het Internationale Monetaire Ponds heeft mededeling gedaan van de terugbetaling door Nederland aan het fonds van een bedrag van 27.121.500 dollar. Politieke aardschokken, waarvan het epicentrum zich bevindt onder de voeten van de Belgische minister vai» Justitie, Pholien, houden momenteel de gemoe deren van onze Zuiderburen warm. Pholien heeft, voordat hij met vacantie trok, de 'doodstraf welke uitgesproken was tegen „de Belgische Kotalla", de beruchte concentratiekampbewaker Bodt, gewijzigd in levenslange dwangarbeid. Voorts had Pholien meer dan honderd ter dood veroordeelden, die reeds jaren op hun executie wachtten, doen weten dat het vonnis nimmer ten uitvoer zou worden gelegd. Medegedeeld werd, dat het in strijd is met de Westerse tradities, om de doodstraf te voltrekken jaren nadat ze werd uitgesproken. Kort hierop werd bekendgemaakt, dat kolonel Coppenolle, die tijdens de bezetting de Belgische Rijkswacht in de handen der Duitsers speelde en die deswege aanvankelijk tot de doodstraf was veroordeeld, op vrije voeten was gesteld. Diens vonnii was kort tevoren reeds gewijzigd in 20 jaar gevangenisstraf. De reacties in de kringen der Bel gische verzetsbewegingen waren onge woon fel. Minister Pholien schijnt zijn beslissing te hebben genomen zonder alle leden van het Kabinet erin te heb ben gekend. Op grond hiervan eist een actie-comité, dat onder de naam „Co mité d'Appel Aupays" met spoed werd opgericht, het aftreden van de minister van Justitie. Ook in rechtse kringen wordt de beslissing van de bewindsman Verklaring Brits minister van Binnenlandse Zaken De Britse minister van Binnenlandse Zaken, Sir David Maxwell Fyfe, heeft Maandag te Sheffield verklaard, dat de schade, die een atoombom kan aan richten, soms „fantastisch overdreven" wordt. Tezelfdertijd in Londen en Bonn In Londen hebben Maandagochtend de Franse gezant, de eerste secretaris van de Amerikaanse ambassade en het hoofd van de afdeling Duitsland van het Britse ministerie van buitenlandse zaken de jongste Sowjetnota over Duitsland besproken. Deze bijeenkomst de eerste van een serie ter voorbe- VAN de Azoren heeft zich tij dens het weekeinde een hoge- drukgebied naar West-Europa uitgebreid, dat zich nog niet heeft versterkt. Hierdoor is ons land. in een koele, Westelijke luchtstroming gekomen, waarin vrij droge lucht wordt aange voerd. Het laat zich aanzien, dat deze eerste week van September geen of maar heel weinig neer slag zal brengen. „Zomers" mo gen wij het weer echter niet noemen, want daarvóór is de aangevoerde lucht te koel en de temperatuur zal overdag dan ook niet veel hcfjer dan tot 17 of IS graden Celsius kunnen stijgen. Er kunnen flinke zonnige perio den verwacht worden, zodat wij de komende dagen van gunstig Septemberweer mogen spreken. De nachten zijn vrij koud, met hans op mistvorming. Verwachting tot morgenavond: WISSELEND BEWOLKT Wisselende bewolking en vrijwel oyeral droog weer. Vannacht in het binnenland zwakke, overigens ma- tige Westelijke wina. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. WOENSÖAG: Zon op 5.55. Onder 19-23. Maan op 19.01. Onder 4.42 reiding van een eerste ontwerp van een westelijk antwoord. Men meent, dat ook reeds in Bonn inleidende besprekingen met de West- duitse bondsregering zijn gevoerd. De eerste reacties op de in de Sowjetnota voorgestelde agenda voor een vier-mo- gendhedenconferentie over Duitsland zijn niet gunstig geweest. De Russen stelden als eerste punt van een agenda het opstellen van een Duits vredesverdrag voor, gevolgd door vorming van een regering voor geheel Duitsland en op de derde plaats plan nen voor vrije verkiezingen in geheel Duitsland. In hun nota van 10 Juli had den de Westelijken als eerste punt be sprekingen over vrije verkiezingen voorgesteld. Wegens nalatigheid in de zaak-Auerbach Josef Klibansky, die verdediger is geweest van Philipp Auerbach, heeft een disciplinair proces aanhangig ge maakt tegen de Beierse openbare aan klagers Hoelzer en Keisel cn tegen de chef van het openbaar ministerie Hart- mann, voorzitter van de Senaat van Beieren. Hij beschuldigt hen van ern stig plichtsverzuim in het proces tegen Auerbach; zij waren namelijk onkundig var het proces wegens meineed, dat tegen Diekow, de kroongetuige in de zaak-Auerbach, gaande was toen Auer bach werd veroordeeld. Deze is ver volgd wegens onregelmatigheden als leider van het bureau voor schadever goeding aan slachtoffers van het nazi regime en heeft, omdat hij steeds zijn onschuld volhield, zelfmoord gepleegd. Nieuw Brits passagiersvliegtuig De Britse vliegtuigfabriek „Handley Page Ltd." is bezig een passagiers vliegtuig met straalaandrijving te ont werpen, dat 150 personen kan vervoe ren met een snelheid, die bijna zo groot is als die van het geluid. Dit toe stel zou in staat zijn drie vluchten per dag tussen Londen en New York te maken. Hoewel een zuiver gerichte aanval zeer zware schade tengevolge heeft, zo zeide de minister, is meer dan de helft van het aantal mensen, dat zich be vond binnen een halve mijl van de plaats waar de atoombom Hirosjima trof, nog in leven. Zelfs twee personen, die zich in een souterrain op slechts 150 meter van het centrum van de ex plosie bevonden, waren ongedeerd, al dus de minister. Hij zeide voorts, dat grote steden als Sheffield wellicht het doel van een eventuele luchtaanval zulien zijn, doch dat niemand moet veronderstellen, dat dergelijke steden bij voorbaat geheel kunnen worden geëvacueerd. Fabrieks- centra, waar de productie van essentieel belang voor het winnen van een oorlog is, moeten in bedrijf blijven, zo meen de de minister. (Van onze correspondent) Een felle brand heeft hedenochtend in de vroegte een door twee gezinnen en een alleenstaande vrouw bewoonde boerderij te Oudkarspel in de as gelegd. Twaalf personen zijn hierdoor dakloos geworden. Van de l» zittingen der fa milies is vrijwel niets gered. De schade wordt slechts ten dele door verzekering gedekt. De oorzaak is vermoedelijk ge legen in het losschieten van de gummi slang van een brandend gasstel. Tussen kwart over zes en half zeven hedenmorgen werden de brandweren van Oudkarspel en Noord-Scharwoude gealarmeerd voor een brand, welke woedde in een der laatste oude boer derijen in de Dorpsstraat van Oud karspel. Deze werd bewoond door het acht personen tellende gezin van de heer Appel, de uit drie mensen bestaan de familie Smit en de alleenstaande mej. Dudok. De brand begon in de keuken, maar in weinige ogenblikken stond het hoge rieten dak van het huis in lichterlaaie. De bewoners moesten in allerijl het huis yerlaten. De fami lie Smit kon nog iets redden van haar De Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer, is Maandagavond uit Zwitserland, waar hij met vacantie heeft vertoefd, te Bonn teruggekeerd. De opperbevelhebber der Europese NAVO-strijdkrachten, generaal Ridg way zal de bondskanselier vandaag voor de eerste maal bezoeken. bezittingen, de familie Appel kon ter nauwernood door de ramen het vege lijf reden en moest werkeloos aanzien, dat zelfs de kleding verbrandde. De beide brandweren, bijgestaan door de fabrieksbrandweer van de firma Eecen, bestreden het vuur met twaalf stralen. Desondanks restte na korte tijd van de behuizing nog slechts het geblakerde muurwerk met het volko men verkoolde vierkant. Omwonenden bezwoeren het gevaar voor uitbreiding met tuinslangen en emmers water. De oorzaak van .de brand is waar schijnlijk gfelegen in het losschieten van een gasslang in de keuken van de fa milie Appel. Mevrouw Appel had des morgens om zes uur het gasstel onder de wasketel aangestoken en was daar na weer te bed gegaan. ,,Eisenhower, de eenzame In een gisteravond door hem te Mil- waukee tot een bijeenkomst van arbei ders gehouden verkiezings-toespraak beschreef president Truman generaal Eisenhower als „de eenzame, in staat van gevangenschap verkerende candi- daat van speciale republikeinse belan gen, die zich achter een nieuw masker verbergen". De president noemde de generaal niet bij name. De bekende Duitse vliegtuigbouwer Ernst Heinkel bevindt zich op het ogenblik in Londen. Naar verluidt is hij naar Engeland gekomen met het voorstel om in zijn fabrieken in West- Duitsland passagiersvliegtuigen met straalaandrijving van het type „Cornet" en straaljagers te bouwen. De oorspronkelijke Heinkel-fabriek, waar 50.000 arbeiders werkten, bevindt zich in handen van de Russen. Ernst Heinkel heeft echter te Stuttgart een nieuw bedrijf opgericht, dat, volgens welingelichte kringen te Londen, met moderner machinerieën is uitgerust dan die, waarover de Britse vliegtuig industrie beschikt. betreurd. Het blad van de katholieke vakbond, „La Cite", gaat het hevigst van allen te keer. In het bijzonder ver wijt dit blad de minister, dat hij de oppositie en dat nog wel aan de vooravond van de gemeenteraadsver kiezingen een wapen in de handen heeft gespeeld. De socialistische per» eiste onmiddellijke bijeenroeping van het Parlement, dat momenteel op re ces is. Als gevolg van de omvang, welke de kwestie heeft aangenomen, is minister Pholien gisteren teruggekeerd naar Brussel, waar hij met andere leden van het kabinet de politieke situatie heeft besproken. Premier Van Houtte wordt binnenkort te Brusccl terugverwacht. Morgen zal het Kabinet bijeenkomen. De Belgische verzetsorganisaties en de bond van gewezen krijgsgevangenen, hebben besloten aan hun vaandels een rouwband te hangen, zolang Pholiens besluit niet ongedaan is gemaakt. Bo vendien wil men een audiëntie bij Ko ning Boudewijn aanvragen. In een verklaring heeft Pholien ge zegd, dat zijn beleid overeenstemde met het besluit van de regering, om in vredestijd geen doodvonnissen te vol trekken. De Amerikaan Bernard Macfad den, die Zaterdag ter viering van zijn 84e verjaardag met een val scherm boven de Seine uit een vliegtuig sprong, is bereid ook boven de Wolga een parachute sprong te wagen als hij daartoe door maarschalk Stalin wordt uitgenodigd. Hij hoopt daardoor te kunnen bijdragen aan een betere verstandhouding tussen de volkeren en aan versteviging van de vrede Een orkaan, die in Zuid-Caif 'na grote verwoestingen heeft aangericht, waarbij electrische leidingen, vensters 'i or „ren ret hebben moeten ontgel den, neemt thans in kracht af. Volgens de berichten zijn er twee, mogelijk drie personen om het leven gekomen. De orkaan, die een snelheid had van 176 km per uur, beweegt zich thans met een snelheid van 40 km per uur in Noordoostelijke richting. In de mees te kustgebieden had men maatregelen genomen, zodat b.v. in Charleston de •'^de betrekkelijk gering is. Een door de orkaan, die in de beide Carolina's heeft gewoed, veroorzaakte wervelstorm, heeft Maandag in de streek van Virginie die aan Washington grenst, huizen van hun daken beroofd, auto's vernield en electrische leidingen ontwricht. In de hoofdstad der V.S. zijn windstoten waargenomen van 101 km per uur. In nog geen zes uur is bijna zeven cm regen gevallen. Kort na het aanbreken van de dag zwenkte de wer velwind uit het gebied van Washing ton in Noordelijke richting af naar Ma- ryland en Pennsylvanië. In plaatsen in Maryland, iangs de rivier de Anacostia, zijn gezinnen geëvacueerd met het oog op de sterke was van de rivier. Omwerking van de wei van Taft en Hartley verlangd Adlai Stevenson, de democratische candidaat voor de in November te hou den presidentsverkiezingen in de Ver enigde Staten, heeft Maandag officieel zijn verkiezingscampagne geopend met een rede ter gelegenheid van „Labor- day" in de industriestad Detroit. Hij Een Sikorsky helicopter molen- wiekt omlaag, achter een grote Bristol 173 helicopter, waaraan mechaniciens bezig zijn voor de grote luchtvaartshow te Farn borough, die binnenkort in Enge land gehouden zal worden. Werd uii Oostzee opgevisi Een Zweedse reddingboot heeft Zon dagavond in de Oresont een 27-jarige Uostduitse zeeman gered, die uitgerust met rubber zwemvinnen, doch zonder reddingsgordel, van een Oostduitse treiler in zee was gesprongen. Hij heeft om politiek asyl gevraagd. Hef werk laa Hen daaen stil Ruim 465.000 Amerikaanse mijnwer kers zullen vandaag, na een staking van 10 dagen waartoe hun leider John Lewis had besloten, ter herdenking van de mijnwerkers die bij mijnongelukken om het leven zijn gekomen, het werk hervatten. Door de staking, die voorzien is in een van de clausules van het collectie ve arbeidscontract, is naar schatting een productie van 10 millioen ton ver loren gegaan, De staking heeft zich voorgedaan op het ogenblik, dat Le wis, die het huidige contract had op gezegd, met de mijndirecties over een nieuw contract onderhandelde. De nieuwe eisen van de mijnwerkers zijn nog niet bekend. Het minimum salaris van arbeiders in vlamkoolmijnen be draagt 16,35 dollar per dag. Dat van arbeiders in anthracietmijnen iets meer sprak zich uit voor algehele omwerking van de wet van „Taft en Hartley", die de rechten van de vakbonden regelt er beperkt, en die genoemd is naar haar twee (republikeinse) opstellers. Voorts stelde Stevenson een nieuwe methode voor het regelen van geschil len in de defensie-industrie voor. Hij wil de president bij de wet bevoegd heden geven om een staking te voor komen en de vakbonden en werkgevers te helpen bij directe onderhandelingen. Hij is echter tegen de huidige procedure, die de arbeiders kan dwingen het werk te hervatten op bevel van een rechter. President Truman heeft eveneens een begin gemaakt met zijn campagne voor Stevenson. Hij heeft gisteren redevoe ringen gehouden te Pittsburgh en Mil- waukee. In totaal zijn Zondag dertien personen om het leven gekomen en zeven en der tig gewond door de ontploffing in een munitieopslagplaats op het Griekse enand Salamis. De ontploffing deed zich voor, toen zeelieden en brand weer een brand bestreden. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van de brand.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1