Grote geallieerde manoeuvres te land, ter zee en in de lucht Besparingen en hogere productie moeten welvaartspeil handhaven r Economisch onafhankelijk van de Verenigde Staten EISENHOWERS TIEN PUNTEN Ramp in Marseille eiste negen en twintig doden Graaf C. Sforza overleden ENGELAND WIL EEN V.N.-DEBAT OVER IMPASSE IN KOREA Toekomst Vrijdag 5 September 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaarganq No. 11508 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Voor de defensie van hei Westen In Duitsland en Noordelijke wateren Ook onze strijdkrachten nemen deel Wind speelde mandendrager lelijk parten Slotdag van het N V. V -congres Jacques Duclos bepleit nationaal front Nu otters voor komende zekerheid van het vaste productie-apparaat: de De betekenis van het welvaartsplan Bevan (oppositie in Labour Party) wil Perbewapeningsplan moet worden gewijzigd Weerbericht Politiek gezagsorgaan voor Europa Kolengemeenschap moet de mogelijkheid bezien Zuivering van Washington is een eerste eis Ook Washington is voor Geen isolationisme en sussing Zalm aan de hengel Getroffen woonwijk werd in ru'ine herschapen Honderden mannen bij het blussingswerk Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M.'KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2245 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 HAT de Noordatlantische verdedigingsorganisatie niet alleen een zaak is van verdragen en conferenties, doch dat men telkens weer de geoefendheid en paraatheid van de gezamenlijke strijdmachten op zo hoog mogelijk peil tracht te brengen, opdat de vrije wereld zich in het bezit zal weten van een nog altijd noodzakelijk afdoend defensief apparaat, zal dezer dagen opnieuw werden be wezen. Het Amerikaanse Zevende Leger in West-Duitsland bereidt zich voor op de driedaagse oefening „Roscbush", die als eerste van de reeks korte oefenin gen, die men in dit gebied denkt te houden, Zaterdag begint. Deze reeks korte manoeuvres, waaraan in de loop van September ook Nederlandse troepen gaan deelnemen, komt in de plaats van de grote gecombineerde oefeningen die men aanvankelijk wilde houden. Dank zij de zomermanoeuvres staan de troepen ech ter al op een hoog peil van paraatheid. In totaal neemt meer dan een kwart milüoen soldaten aan de oefeningen deel. Op 8 en 9 September zullen zich ruim honderdzestig schepen van acht Navo-landen verzamelen in havens aan de Schotse kust om daarna uit te varen voor de vlootoefening „Main-brace" in Noord-Europa en onder bevel zal staan van de Britse admiraal Sir Patrick Brind, de Navo-opperbevelhebber in het Noorden. DIJ de manoeuvres in West-Duitsland, waarbij ook vliegtuigen zullen op treden, gaan de Nederlanders oefenen onder Britse leiding, hoewel de ver zorging van ons legerkorps een Neder landse taak blijft. Omtrent de postver zorging voor onze militairen zie men elders in ons blad. De vlootoefening zal zich uitstrekken in het zeegebied teri Noorden van Noorwegen tot aan de Deense kust. De deelnemende schepen variëren in om vang van slagschepen als de Ameri kaanse „Wisconsin" en de Britse „Van- guard" tot de kleine mijnenvegers en zijn 'afkomstig uit de Ver. Staten, En geland, Canada, Noorwegen, Denemar ken, Frankrijk, Nederland en Bel gië. De vloot zal acht grote vliegkamp schepen omvatten, nl de „Midway',', „F. D. Roosevelt", „Wasp" ert „Wright" van de Amerikaanse marine, de „Eag- le", „Illustrious" en „Thesus" van de Britse vloot en de „Magnificent" van de Canadese marine. Andere typen deelnemende schepen zijn hulpvlieg- kampschepen, kruisers, torpedobootja- gers, onderzeeboten, fregatten, vloot- tankers, transportschepen en sleepbo ten. Van de Nederlandse schepen nemen aan de oefening deel Hr Ms torpedo- bootjagers „Banckert" en „Van Galen", Hr Ms fregatten „VanZijll" en „De Zeeuw", en Hr Ms onderzeeboten „Zwaardvis" en „Zeehond", benevens een aantal mijnenvegers, een squadron harpoons, een squadron seafuries en een squadron fireflies van de Marine Luchtvaart Dienst. De laatste twee squadrons zullen zich bevinden op het Britse vliegkampschip „Illustrious". ADMIRAAL PATRICK BRIND ...belangrijke taak... Nieuwe zwaai van Franse communisten Jacques Duclos, waarnemend secreta ris-generaal van de Franse communis tische partfj, heeft Woensdag in een re de aangedrongen op de vorming van een „verenigd nationaal front van een overweldigende groep van Fransen". Hij betoogde, dat tal van Fransen, die het niet in alle opzichten eens zijn met het partijprogramma van de communis tische partij, op een aantal punten heel goed met de communisten zouden kun nen samenwerken in een krachtig natio naal front. Dit zou een sterke politieke en economische macht kunnen zijn bij de oplossing van de huidige problemen Duclos heeft voorts zich zelf en het uitvoerend comité van de partij gelaakt wegens het mislukken van de „politieke staking" op 4 Juli. „De betekenis van de staking was niet goed genoeg uitge legd aan de arbeiders. Wij deden ons werk niet goed genoeg", zei hij. k. I II I IIJ! doch wel in verlenging van de werktijd HE heer Vermeulen begon zijn rede met de opmerking, dat tegenover de zorg met betrekking tot het sluitend maken van de betalingsbalans, geuit op het vorige congres, thans staat de vrees voor de toeneming van de werk loosheid in de a.s. winter. Eerste voor waarde voor verhoging van het levens peil is de verhoging van de productie hetgeen uitbreiding en verbetering van de bestaansbronnen inhoudt. Daarop richt zich de inhoud van het welvaarts plan in hoofdzaak. Het plan zegt het zelf kort en krachtig: „Bestaanszeker- Aanhangers van Aneurin Bevan in de ritse Labourparty hebben een door larold Wilson opgesteld plan gepubli ceerd, dat beoogt Engeland economisch onafhankelijk te maken van Amerika. Het plan, dat in de vorm van een bro chure wordt uitgegeven, zal vermocde- ïyk op de komende jaarlijkse confe rentie van de Labourpartij een der voornaamste discussiepunten vormen. In de brochure wordt gezegd, dat de taak van Engeland en andere Westerse landen, die strijden voor gezonde eco nomische toestanden en onafhankelijk, neid, zou worden verlicht, indien Ame rika zijn aandeel op de volgende wijze zou vervullen: 1. Het openstellen van zijn deuren voor de wcreldinvosr en net afbreken van het in Amerika be staande protectionisme; 2. Door met an dere landen deel te nemen aan een in ternationale actie voor de productie en toewijzing van grondstoffen en schaarse voedingsmiddelen; 3. Door de noodzaak Verwachting tot hedenavond. BUIIG Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien. Overwegend matige wind tussen West en Noord. Vrij koud weer. ZATERDAG: Zon op 6.00, onder 1916 Maan op 19 43, onder 9.14. IN DE OCHTENDVERGADERING van de derde congresdag van fyt NVV te 1 Scheveningen werd het woord gevoerd door de secretaris, de heer A. S. Vermeulen, die uitvoerig inging op het z.g. welvaartsplan en vooral het aspect van de werkgelegenheid onder de loupe nam. 's Middags sprak de heer H. J. Hofstra over de financiële doelstellingen van het welvaartsplan. De bijeen komsten werden o.a. bygewoond door mr Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer en oud-minister In 't Veld. De voorzitter, de heer Oosterhuis, sprak een slotwoord tot het congres en legde er de nadruk op, dat de verhouding van het NW tot de PvdA in politiek opzicht er een is van volkomen onafhankelijk heid. heid bij een behoorlijk bestaanspeil. Voor die bestaanszekerheid is nodig een bevredigende stand van de werk gelegenheid, die niet alleen van bete kenis is voor de productieve groepen van de samenleving, maar ook voor het levenspeil van de niet-productieven als ouden van dagen, studerenden en kin deren. Zij zijn nl. afhankelijk van het resultaat, dat de productieve groepen bereiken kunnen. Er is zekerheid van bestaan met een hoog en een laag levenspeil. Wij willen althans een behoorlijk levenspeil, af gemeten naar de huidige economische en technische mogelijkheden. Een ding is zeker, dat via het vrije spel der maatschappelijke krachten voor de werknemers geen bestaanszekerheid bij een behoorlijk levenspeil is te ver krijgen. De vraag is thans niet meer of er geordend moet worden, maar de vraag is hóe er geordend moet worden. Het welvaartsplan is de basis, waar op wü, die medezeggenschap willen en mede-verantwoordelijkheid willen dra gen, onze politiek in de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie zullen voeren. Productiviteit. TN de periode van 1950 tot 1965, aldus 1 het welvaartsplan, zal de mannelijke beroepsbevolking van ons land naar schatting met ruim 700.000 of 16 pet. toenemen. Willen wij het ideaal van de volledige werkgelegenheid bereiken, dan zullen maatregelen moeten worden genomen, die populair gezegd zijn ge richt op meer, beter en goedkoper pro duceren. Nadat de heer Vermeulen in dit verband had gewezen op de daar voor mede nodige krachtige en goede "akopleiding, zeide hij dat met de toe neming van de werkloosheid een terug gang in de productiviteit per arbeider valt waar te nemen. Toch is opvoering van de productiviteit absoluut geboden wil voor ons volk een stügende wel vaart worden bereikt. Spreker zag de mogelijkheden daar toe niet in verlenging van de werktyd, in te zien voor een eerlijke verdeling van de druk der bewapening; 4. Door zich op te maken voor een uiterste krachtsinspanning in de strijd tegen de armoede in de wereld. Voorts dient Engeland volgens de uit eenzetting der brochure zijn gehele na tionale economische politiek ingrijpend te wijzigen, waarbij een krachtige cam pagne moet worden gevoerd voor het tot ontwikkeling brengen van niet-dol- larbrpnnen voor voedsel en grondstof fen. Het Britse herbewapeningsprogram ma dient te worden verminderd tot op een niveau, dat de economie van het land zou kunnen dragen. Volgens de brochure is het Amerikaanse ingrijpen in de ontwikkeling van de Oost-West- handel een der voorwaarden voor mi litaire hulpverlening, waartegen Enge land zich dient te verzetten. machine. Dit kan worden bereikt met het werken in plaegenstelsels onder voorwaarde, dat dit gepaard gaat met een loontoeslag. Een tweede middel is verbetering van het machinepark. In zqn verdere rede merkte spreker nog op, dat een verdere toeneming van de kinderbijslag in het totale inkomen moet worden afgewezen. Ten slotte Het hoogtepunt van de jaarlijkse marktsportdag in Londen is de wedstrijd in het manden dragen, tussen de marktventers van alle Londense markten. Voor de win naar is een prijs van 200 gulden in het vooruitzicht gesteld. Een der deelnemers verliest hier door de sterke wind zijn „torentje" man den. Schuman sielivoor: De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, zal volgende week op de ministersconferentie van de Europese kolen- en staalgemeen- pleitte hy voor het door de overheid J schap voorstellen dat de algemene ver onder controle stellen van de prysrege- gadering van de gemeenschap de op- lingen van kartels. richting van een politiek gezagsorgaan (Zie elders in dit blad) I voor Europa bestudeert. ANDER DAVERENDE TOEJUICHINGEN van een menigte van een kwart tot een half millioen man, die zich langs de straten van Philadelphia had ge schaard, reed generaal Eisenhower gisteren naar de vergaderplaats van de stad, waar hij zün verkiezingsveldtocht thans officieel opende met een rede, die was gebaseerd op tien punten. De generaal, republikeins candidaat voor het presi dentschap van de Ver. Staten, deed in zijn toespraak opnieuw een felle aanval tegen de huidige regering en zeide, dat de slag om de vrede eerst dan kan worden gewonnen als de „slag om Washington" is gewonnen. Voorts riep hy het Amerikaanse volk op tot onwrikbare steun aan de Ver. Naties en sprak hij zich uit tegen imperialisme, isolationisme en het voeren van een sussingspolitiek. Graaf Carlo Sforza, oud-minister van Buitenlandse Zaken van Italië, is Don derdag te Rome overleden. Hij had een belangrijk aandeel in de na-oorlogse wederopbouw van Italië en de inscha keling van het land in de Westerse ge meenschap. Engeland zou op het ogenblik büzon- dcr graag zien, dat de toestand in Ko rea op de eerstvolgende Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties in discussie zou komen. Deze vergadering begint op 14 October in New York. Dat is de conclusie, die men te Lon den heeft getrokken uit de bespre kingen van Engeland met de rege ringen van het Gemenebest en die van de Verenigde Staten. Tijdens de laatste zitting in Parijs achtten tal van landen het niet oppor tuun. de Koreaanse kwestie op de agenda te brengen. Zij vreesden, dat een discussie over dit onderwerp de onderhandelingen in Pan Moendjon zou schaden. Thans echter staat de zaak er heel anders voor. De onderhandelingen worden steeds maar weer gerekt en het ziet er niet naar uit, dat er spoedig schot in zal komen. Londen en Washington schijnen een uitgebreid debat met name van belang te achten, omdat de kwestie van de vrijwillige repatriëring der krysge- vangenen de voornaamste oorzaak van de huidige moeilijkheden in feite geheel onder de competentie van de V.N. valt. Ons programma, aldus Eisenhower, kan de Ver. Staten, die gevaarlijk dicht bij een derde wereldoorlog staan, vrede schenken. Die vrede kan niet worden gewonnen door een regering, die de za ken op een dergelijke jammerlijke wij ze heeft verknoeid ais de huidige be windhebbers in Washington het hebben gepresteerd. Daarom moet de eerste stap zijn het vestigen in Washington van een nieuwe regering, die het ver trouwen heeft van het volk. Behalve op deze punten baseerde de generaal zijn programma o.a. op de volgende doeleinden. De Ver. Staten moeten hun bondgenoten op wederzijd se voorwaarden van 'n „vooruitstrevend zelfbelang" aan zich binden. Het met vreedzame middelen bevorderen van het recht om in vrijheid te leven. £EN, naar Franse zij zelf zegt, beroemde waarzegster heeft dezer dagen opgemerkt, dat aan het nieu we Nederlandse kabinet slechts een kort leven beschoren zal zijn. Wij zijn zo verheugd over de geboorte van een nieuw kabinet (na besprekingen, die meer dan twee maanden duurden), dat wij de opmerkingen van de Franse profetes uitermate onvriendelijk achten. Op zich zelf evenwel is de vraag inte ressant, in hoeverre het thans aan de leiding zijnde team zich opgewassen zal gevoelen tegen de moeilijkheden van de tijd èn tegen de opmerkingen, die straks in de Tweede Kamer zullen wor den gemaakt. Het is een feit, dat for meel gesproken een extra-parlementair kabinet is samengesteld ten onrechte wordt nog wel eens de fout gemaakt dat er geschreven wordt over een „re gering"; maar de regering bestaat uit H.M. de Koningin n hapr ministers een kabinet dus, dat niet tot stand is gekomen op grond van een samen gaan tussen partijen, die met elkaar de meerderheid in het parlement hebben; er is tijdens de aan de formatie voor afgaande besprekingen zo sterk de hand gehouden aan het ontwerpprogramma, dat dr. Drees in eerste aanleg samen stelde, dat er naar het oordeel van velen iets is afgedaan aan de „extra parlementaire levensonzekerheid" van het huidige kabinet, uurr is in ons land gelukkig geen ge woonte om kabinetten te gebruiken als het onderstel van de voorwerken uit een vrolijke keuken op de kermis. Daarvoor zijn onze politici te degelijk. Bovendien zullen zij thans met ons ver heugd zijn over het feit, dat er ten minste een kabinet is! Het is jammer, maar begrijpelijk dat de huidige bewindslieden hebben be sloten geen regeringsverklaring uit te geven. Jammer, omdat wij de politieke oordelen van verscheidene hunner zeer gaarne concreet zouden willen verne men; begrijpelijk, omdat zij nog maar nauwelijks gelegenheid zullen hebben gehad, indien al, om hun gedachten ovr - het terrein van hun werkzaamheid te laten gaan, terwijl daarenboven op de derde Dinsdag in deze maand mèt de „Millioenennota" de begrotingen der onderscheidene departementen bekend zullen worden en deze belangrijke stukken uiteraard nog zijn opgesteld door hun ambtsvoorgangers. De nieuwe ministers zullen zich dua pas manifesteren in de Troonrede, die H.M. de Koningin op Dinsdag 16 Sep tember in de Ridderzaal in Den Haag zal uitspreken, waarbij wy dienen te bedenken, dat een Troonrede nimmer door grote duidelijkheid uitmunt; en verder in nota's van wijzigingen, die de nieuwe bewindslieden op de door hun voorgangers samengestelde stuk ken al dan niet gaan indienen. LIET nieuwe kabinet draagt een pro- gressief stempel en is hierom in overeenstemming met de uitslag der verkiezingen. Wij achten het voor de zuiverheid der politieke verhoudingen in ons land spijtig, dat de A.R.-partij van dr Schouten, overigens genoopt door de tendens onder haar kiezers, het pad der oppositie heeft verlaten. Deze loyale oppositie zal thans uitsluitend in handen komen van de VVD, die hier mee een ontzaglijk verantwoordelijke en even moeilijke taak op haar schou ders heeft gekregen. Wij weten uiteraard niet hoe het parlementaire spel zich in de komende jaren zal voordoen. Wij mogen slechts de verwachting uitspreken, dat allen zullen inzien welke enorme belangen in hun -handen liggen: belangen, die niet uitsluitend liggen binnen de ver langens van bepaalde politieke groe peringen. Wij zullen, gelijk wij voor heen deden, de woorden en daden van de nieuwe bewindslieden en het parle ment op een gouden schaal wegen, in de overtuiging, dat de publieke critiek er een is, zonder welke geen democratie kan bestaan. De heer D. Wurkum te Wijdenes, die een verwoed hengelaar is, deed gister wel een heel bijzondere vangst. Hij wist namelijk uit het IJselmeer een zalm van drie pond te verschalken. De vis was vijftig centimeter lang. Het is volgens insiders een grote zeldzaamheid, dat men met de hengel een zalm op het droge krijgt, want meestal is het snoer niet bestand tegen de kracht welke de vis ontwikkelen kan. Sforza is 78 jaar oud geworden. In Februari 1947 minister van Buitenlandse Zaken in het kabinet van De Gasperi geworden, heeft hij in de volgende viereneenhalf jaar het Noordatlantiscb Verdrag, het verdrag van de E. R. P., het statuut van de Raad van Europa en het verdrag van het plan-Schuman on dertekend. De Italiaanse regering heeft me degedeeld, dat wijlen graaf Sforza Za terdag een staatsbegrafenis zal krijgen r\E GEWELDIGE BRAND, die zoals wy gisteren in een deel van onze oplage reeds meldden, ontstond na een ontploffing in een oiie- en zeepfabriek te Marseille, heeft zeer ernstige gevolgen gehad. Tot nog toe werden de lqken van negen mensen gevonden, terwyi in de smeulende, met schuim bedekte resten van de geteisterde fabriek nog wordt gezocht naar de stoffeiyke over schotten van twintig personen. Voorts zyn vier en dertig mensen min of meer ernstig gewond. De gehele wijk, een voorstad waar veel arbeiders wonen, ziet er uit als werd ze door een bombardement getroffen. Huizen bü de fabriek zyn eveneens uitgebrand, elders zün muren ingestort en tot op een afstand van een kilometer zyn de dakpannen van de huizen weggevaagd. De ontploffing deed zich voor in de afdeling van de fabriek, waar zich tanks bevinden en waar elf arbeiders aan het werk waren. De politie ver-, r moedt, dat de ontploffing werd veroor-een verraderlijke valwind, nog op! zaakt door kortsluiting of vonken in een der machines. Gisteren om twaalf uur was de brand, die werd bestreden door vierhonderd brandweerlieden van de marine, bijgestaan door soldaten en politie, nog niet geblust. Een in de na bijheid gelegen zwavelfabriek werd nog door de vlammen bedreigd. Tot over maat van ramp stak ook de „Mistral"

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1