Eerste Catalina kwam voor revisie naar onderhoudsbasis De Kooy TRICOT TWEKA PAKJES 55" 59" 62 BISCHOFF Jimmy Brown als diepzeeduiker ZIE ZO iMEEDTE Ook in grote maten Vijftien officieren beëdigd door Commandant Mijnendienst Hier is Uw MIDG Fa. BEEMSTERB0ER HEDEN ONTVANGEN: Reuzenvogel met twaalf jaar dienst Moforen ronkten weer boven „'t Vliegkamp Ltz. Aernout maakte een fraaie driepuntslanding Marinierskapel bij de plechtigheid aanwezig Tussen Haaks en Kuifje Morgen eerste wedstrijd voor Zeemacht 1 NED.DETACHEMENT VERENIGDE NATIES QcJvmiScdl 'i-UtAdob^. Oefenwedstrijden voor beide tweede klassers GROTE COLLECTIE Nieuwe modetinten Reseda, Parelgrijs, Bordeaux, Zwart, Marine den heloer 50 IN HET KORT L ZATERDAG fi SEPTEMBER 1952 yoL SPANNING werd gistermorgen op het vliegkamp De Kooy de komst tegemoet gezien van het eerste toestel, dat voor een grote revisiebeurt zou landen op de frisgroene grasmat van het Marine-luchtvaart-technisch Bedrijf. Het personeel van deze nog in het stadium van opbouw verkerende onderhouds basis van de Koninklijke Marine rekte tijdens het middaguur de halzen, toen bekend werd dat de Catalina om tien minuten voor twaalf van het vliegveld Valkenburg was opgestegen. Rappe rekenaars kwamen tot de slotsom, dat de grote amphibie-vllegboot om half één boven De Kooy kon zijn. Ook wjj tuur den met toenemende spanning naar de Zuiderhcmel, maar het scherpe oog van een jonge marineman was ons voor. Hij ontdekte ergens onder de jagende wolkpartijen een kleine stip, die weldra in het blikpunt van honderden ogen langzaam naderbij kwam. bij te springen als het mis mocht gaan, kon weer inrukken. De eerste, die commandant Aerhout gelukwenste met de voortreffelijke landing, was het hoofd van het Marine-luchtvaarttech nisch Bedrijf, de kapitein-luitenant ter zee van de technische dienst H. van der Houwen, die toch wel even in spanning had gezeten of deze eerste landing van zo'n groot toestel op een betrekkelijk vers terrein goed zou ver lopen. Zachtgekookt eitje WANNEER de Catalina had kunnen "spreken, zou zij (met een glimlach onder de brede neus) hebben gezegd: „Och wat! Ik heb wel voor heter vu ren gestaan. Zoiets is voor een Cat een zachtgekookt eitje.,.." En daarmee zou dan deze glanzende metalen vogel, met de staart fier in de lucht, niets hebben miszegd. Het nummer 83 werd al vóór de oorlog door "TWEE pijlsnelle Thunderjets lieten intussen zien, dat de oude trouwe Catalina maar een slak was vergele ken bij een straaljager. De vliegboot liet dat niet op zich zitten. De P-83 mocht dan twaalf jaar oud zijn, en honderdduizenden mijlen hebben afge legd boven de Indische Archipel, Nieuw Guinea, Australië, Birma, Ceylon en zelfs Zuid-Afrika, zij deed het nog best. Met daverend motorengeweld kwam zij laag over het veld aangevlo gen, jolig als een jong veulen trok zij voor de werkplaatsen naar hoger sfe ren, weer maakte zij een indrukwek kend ererondje over het landingster rein en nog voelde zi; niets voor een rustig plekje ergens op een hoek van het veld. De „Cat", met de wielen al uitge draaid, maakte nog even een uitstapje naar Den Helder, dat voor de 2400 paar- dekrachten van de twee Pratt and Whitnev „Twin-Wasp" stermotoren maar een klein sprongetje betekende. Voordat ze statig neerstreek, maakte de Catalina nog één showvlucht laag over het veld. Ze liet zich, met haar brede vleugels (de Catalina heeft een spanwijdte van 31,72 meter, een lengte van 19.52 meter en een hoogte van 5.65 meter), nog één keer in de vlucht be wonderen. Toen drosselde de luitenant ter zee' vlieger der eerste klasse W. O. P. R. Aernout de motoren en zocht hij de aanvliegbaan. Van over „Nova Zem- bla" daalde de vliegboot langzaam te gen de wind naar de grasmat, tot de wielen in een perfecte driepuntslanding de grond raakten, zonder deze meor los te laten. Het was precies kwart voor één. De „crash-ploeg", die aan de rand van het terrein klaar had gestaan om De kapitein-luitenant ter zee T. Brunsting, commandant van de Mijnendienst, heeft gistermorgen op het voorplein van de kazerne aan de Bassingracht vijftisfn nieuwbenoemde officieren der Koninklijke Marine Reserve de eed afgenomen. De Marinierskapel, die de plechtigheid opluisterde, speelde strakke marsmuziek tijdens de inspectie, die aan de beëdiging voorafging. Talrijke familieleden en vrienden van de jonge adelborsten der eerste klasse maakten deel uit van het carré, temidden waarvan de nieuwe officieren eerst luisterden naar de toespraak waarin overste Brunsting de betekenis van het afleggen van de eed belichtte. De commandant stelde het zeer op prijs, dat zovele familieleden aanwezig wilden zijn bij deze plechtigheid. „De eedsaflegging is het moment, waarop deze officieren op plechtige wijze hun intrede in de wereld doen. Zij komen zelfstandig te staan en nemen een grote verantwoordelijkheid op zich," aldus overste Brunsting, die de drie elementen van de eedsformule besprak als de voornaamste punten, waaruit dit persoonlijke verantwoordelijkheidsge voel kan blijken. „Ik zweer trouw aan de Koningin, gehoorzaamheid aan de wetten en on derping aan de krijgstucht". In deze formule ligt alles opgesloten. Duidelijk deed de commandant uitkomen, dat het gevoel van gebonden zijn aan deze eed niet alleen zware verplichtingen oplegt, maar in moeilijke omstandigheden ook steun geeft. Ongetwijfeld zullen de jonge officie ren na de kernachtige en van alle over bodige versiering gespeende rede van hun commandant met temeer ernst en gevoel voor de betekenis van het ogen blik hun eed hebben afgelegd. Nadat de ban was geopend, versche nen achtereenvolgens voor de Com mandant Mijnendienst de adelborsten van speciale diensten der eerste klasse bij de Koninklijke Marine Reserve: C. A. Meenderink, P. Ankersmit, W. Holle, S. C. M. Schouten, H. H. Kuipers, W. Vaarson Morel, S. H. Mulder, H. Borst, M. H. O. Bos, F. C. H. A. Kothe, J P. van den Haspel, W. Schipper, C. H. A. Plug, A. A. M. G. de Rosa Spie- rings en J. van Zon. In de felicitatie-toespraak, die over ste Brunsting na het sluiten van de ban tot de beëdigde officieren richtte, her innerde hij aan de woorden van schout bij nacht C. W. Slot, die bij de over dracht van het commando over de Zee macht in Nederland het leidinggevende personeel van de Koninklijke Marine heeft gewezen op de zedelijke en mo rele aspecten van hun taak. Op uitnodiging van de commandant stemden allen in met een driewerf .Hoezee!" op H. M. de Koningin, waar na de Marinierskapel tot besluit van ae plechtigheid het Wilhelmus speelde. de Convair-fabrieken afgeleverd en is dus één der weinige vliegtuigen, die de hele oorlog hebben overleefd. De meeste vliegtuigen en vliegtuigtypen van vóór 1940 en zeker die voor oi*- logsdoeleinden zijn allang verouderd en vervangen. Maar de Catalina, die een prachtige staat van dienst liceft, houdt het nog altijd vol. De Catalina, die langer dan een et maal in de lucht kan blijven, heeft in öe tweede wereldoorlog ontelbare waardevolle v erkenningsopdrachten voor de geallieerde marines uitgevoerd. Ook in de Slag op de Javazee hebben \liegboten van dit type, behorend tot Patrol Wing 10, een belangrijke rol ge speeld. Het Hollandse 321 Squadron, dat na de val van Java werd gevormd, bestond uit twintig Cntalina's, waar onder de 83. die nu op De Kooy in re visie is genomen. Ook na de oorlog hebben deze last dieren in de lucht goed werk gedaan. De P-83 heeft haar aandeel geleverd m het vervoeren van passagiers en vracht, het overbrengen van troepen en het verrichten van patrouilledien sten. De laatste tijd heeft zij dienst ge daan in Nieuw-Guinea, waar haar wielen wel eens over andere terreinen zijn gerold dan gisteren op De Kooy. Er is altijd baas boven baas. De Ca talina P-83 moge een eervolle staat van dienst hebben, de Y-62 heeft een ïecord gebroken. Dit toestel van het zelfde type heeft in de oorlog 87 op varenden opgepikt van een tot zinken gebrachte torpedobootjager, zodat in clusief de bemanning 92 mensen in de Catalina het luchtruim kozen! 32. Jimmy en kapitein Toontje be hoefden er niet lang over te piekeren, waar zij Siem Soep moesten laten. Zij pakten hem met z'n tweeën beet en droegen hem langs de stenen wentel trap naar beneden. Daar ontgrendelde Jimmy het hok, waar zij ook Bouk Bitter, de waard, een paar uur geleden reeds hadden ingesmeten. Zij grepen de scheepskok ieder bij een arm en een been en jonasten hem op die manier naar binnen. Siem Soep kwam op de schoot terecht van de herbergier, die juist bezig was een tikje bij te komen en die er niet weinig van schrok, dat hij er op deze bruuske manier 'n lotge noot bij kreeg. „Siem," stamelde hu. „Siem, wat is er met jou gebeurd? Maar de kok gaf geen antwoord. Hi.1 had voorlopig zijn bekomst van de klap waarop kapitein Toontje hem had ge- tracteerd. Jimmy sloot de deur goed af en samen met kapitein Toontje klom hij naar boven. Nog voordat zij de ge lagkamer weer hadden bereikt, vernam Jimmy daar enig gerucht.... Hij be duidde kapitein Toontje, dat hij iets hoorde.... Op de tenen slopen zij n, derbij.... De buitendeur stond open e» midden in het vertrek stonden de twe» kerels, die Jimmy met zijn taxi naar deze herberg had moeten brengen Zii waren echter niet alleen, want tussen hen in hing meer dan hij stond een derde persoon. Hij droeg een prachtiz blauw uniform vol met goudgallon en had een schitterende pet op met een brede gouden band er omheen. Op het eerste gezicht leek het wel een admi. raai. Het volledig beveiligde horloge voor de tropen. Ie 100% waterdicht 2e schokvrij 3e anti-magnetisch 4e loopt precies a la minute Prijzen vanat 137.00 Super automatic 346.50 KEIZERSTRAAT 15 DEN HELDER (Advertentie, Ing. Med.) De Catalina P-83, die op De Kooy grondig zal wórden gereviseerd Onmiddellijk na de landing poseerde het hoofd van het Marine-Lucht vaarttechnisch Bedrijf rnet de be manning van het imposante toestel. Van links naar rechts: de sergeant- vliegtuigmaker (V) H. C. Boskamp de kapitein-luitenant ter zee (T) H. van der Houwen, de luitenant ter zee (V) der eerste klasse W. O. P. R. Aernout en de luitenant ter zee (VK) der derde klasse J. van Tol. De Nederlandse kustvaarder „Tau- rus", onderweg van Middlesborough naar Nordenham, heeft gisteren Nieu- wediep aangedaan, daar de kapitein zich wegens een kaakontsteking onder doktersbehandeling wilde stellen. Hr. Ms. torpedobootjager „Evert- sen" is gisteren in de haven terugge keerd. (Advertentie. Ing. Med.) De competitie van de afdeling Noord- Holland der KNVB begint morgen voor Zeemacht 1 met een uitwedstrijd tegen Schoorl 1. De marinemannen komen uit in de volgende opstelling: Ploem; Zurk en Lobbers; Kranenburg, Dijkstra en Holthuizen; Langen, Kraus, van Da len, Klein en Doeleman; res. Haasdijk. T n verband met de aflossing van Korea-vrij- •*-willigers, die een jaar in Korea hebben gediend, bestaat bij het opnieuw gelegenheid tot dienstneming. 1" eeftijdsgrenzen van 19 tot 30 jaar (vcor onderofficieren tot 35 jaar). Ook zij, die nimmer in militaire dienst zijn geweest, komen voor uitzending in aanmerking. Aanmelding dient mondeling of schriftelijk te geschieden bij het Aanmeldingsbureau Korea, Nwe Frederikkazerne, van Alkemadelaan, geb. E 4, kamer 19a, 's-Gravenhage. Tel. 185070, (Advertentie, Ing. Med.) mmm 'T-: (Advertentie, Ing. Med.) TN een berichtje buiten deze rubriek heeft Mi- nutus enkele dagen geleden iets verteld over het veer tigjarig jubileum, van com mandeur J. J. Vink op de Rijkswerf. Naar hij eerst later vernam, waren er op diezelfde dag nog twee ju bilarissen op de werf. na melijk de monteur J. de Jong en sloepenmaker li. Lastdrager. Natuurlijk waren er al weer boze tongen, die zo iets fluisterden van „Als je maar commandeur ben'!" Deze mopperaars kunnen zich blijkbaar niet inden ken, dat zelfs Minutus eerst door anderen op de hoogte moet worden gesteld. Het vererend maar natuurlijk onjuist en bovendien ver velend om te worden be schouwd als iemand, die alles weet „uit zichzelf". Daarom doet Minutus een beroep op alle trouwe Gra- tlianen (Maandag is Gradus er weerom even een be richtje te sturen naar de Helderse Courant (of een telefontje naar het bekende nummer 2345), wanneer verondersteld mag worden dat iets voor de rubriek „Op 53 graden Noorderbreedte" of voor behandeling onder een afzonderlijk hoofdje in aanmerking komt. Zo vindt Minutus het zeer zeker van belang, dat mon teur De Jong ter gelegen heid van zijn jubileum in intieme kring sS gehuldigd. Graag wil hij daarom alsnog vertellen, dat de heer R. Gomes het woord heeft ge voerd namens de chef van de afdeling Electriciteit, dat de heer J. Hoelandt de loop baan van zijn jubilerende collega in dichtvorm heeft geschetst, dat de heer Kos- sen namens de oud-collega's heeft gesproken, dat de heer J. J. Landman de geluk wensen van „Onderling Be lang" heeft overgebracht en dat aan de jubilaris een rooktafel en aan zijn echt genote een boeket werd aangeboden. Ook in de sloevenloods is he feestelijk toegegaan. Daar werd de heer Last drager bij afwezigheid van de baas toegesproken door de heer Visser, die namens het personeel een schilderij en een hloemriuk overhan digde. Ook hier hééft de heer J. J. Landman de ge lukwensen van „Onderling Belang" en de bijbeho rende enveloppe met inhoud aan de jubilaris en zijn echtgenote meegegeven. Beide jubilarissen werden ontvangen ten kantore van de direrteur, de kapitein ter zee P. A. Riedel, die hun de herinneringstegel en een enveloppe met inhoud over handigde. GOUD. QRADUS' lijffotograaf heeft een bezoekje gebracht bij de heer en mevrouw K. KramerBakker, Vijzelstr. 87, die deze week hun gou den huwelijksfeest vierden. Het filmpje bleef onge bruikt, want het bruidspaar wilde maar liever niet „zo naar voren komen" in de krant. Bescheidenheid is een deugd, vindt "Minutus, maar hij gelooft toch niet dat een plaatje in de krant het echt- QNDER het hoofdje 1" heeft Gradus paar Kramer zou hebben ontmaskerd als onbescheiden lieden. Ere wien ere toe komt, en vijftig jaar stage trouw in het delen van lief en leed is toch wel iets dat in de krant mag. Daarom dan maar geen plaatje, maar deze luttele regelen, met de wens dat de heer en mevr. Kramer met hun dankbare kinderen en kleinkinderen nog vele gelukkige jaren voor de boeg mogen hebben. LES. „Spel vorige week geschreven over de postbode, die een „verloren" portemonnaie vond en niet teruggaf aan de kinderen, die met dit kleinood een flauw spelletje bedreven. Nu ontving Minutus een briefje van „De post", waarin deze mededeelt, best „tegen een lolletje van de jeugd te zijn opgewassen". Ware het niet, dat door dergelijke spelle tjes dikwijls oudere mensen bij de neus genomen en uit gelachen worden, dan zou hij in geen geval de porte monnaie hebben meegeno men. Nu heeft hij gedacht: Een gevonden voorwerp? Welnu, dan een gevonden voorwerp! Ik neem het mee en breng 't naar hef Hoofd bureau van Politie, waar de eigenaar het altijd kan terugkrijgen. Dat is niet zo gek gedacht, vindt Minutus. Laat de jeugd maar eens le ren. wat de „uiterste conse quentie" is. De pet-met-de- posthoorn siert het hoofd van een groot paedagoog! UIT. gLIJKENS een enthousiast verslagje, dat pp Minutus' bureau is neergedwarreld, heeft de reisvereniging „Eensgezindheid" uit de Hoogstraat weer een bijzon der gezellig uitstapje ge maakt, niettegenstaande de minder gunstige weersom standigheden. Het is een dag geworden van 's morgens zes tot (Minutus mag haast wel zeggen: de volgende mor gen) half drie. Hilversum werd bezocht pn Zeist (de Sola-fabriek), in Utrecht werd de lunch gebruikt en in Jutphaas een bezoek ge bracht aan de Haka-fabriek, en alsof dat nog niet genoeg was, toog men welgemoed verder naar de Maastunnel in Rotterdam en naar een restaurant aldaar, waar een stevige maaltijd werd genut tigd. Dat gaf kracht voor de terugreis en zelfs voor een aangename onderbreking in Bennebroek. Daar werd nog een vrolijk dansje gemaakt tot middernacht. „Toen we om half drie thuis kwamen hadden we nog geen slaap", aldus Minutus' correspon dent. Het beste teken, dat het uitstapje geslaagd was! PRIJSDANSEN. 70 moet het gaan, dacht Minutus, toen hjj nóg een verslagje vond. Eén der deelnemers aan de danswed strijd, waarmee de heer Eel- man het seizoen in het amu sementsbedrijf „Centraal" opende, schreef vol verve over deze zeer genoeglijke avond, waarop talrijke dans paren hebben gestreden om de hoofdprijs van vijftig gul den. Ook de minder bekwa men op de gladde vloer had den schone kansen, want de totale waarde der prijzen be droeg tweehonderd gulden. Amerikaanse bedragen, dacht Minutus. Maar er waren vierhonderd mensen, die niet op een droogje zullen heb ben gezeten. En van de om zet moet het in de zakenwe reld nu eenmaal komen. De laatste oefendag voordat de com petitie weer gaat draaien, wordt door beide tweede klassers benut voor het spelen van een oefenwedstrijd. Helder ontvangt om hall drie aan de Sportlaan de Friese tweede klasser LSC. De thuisclub is als volgt samen gesteld: Boekei; Beekhoven en Him- pers; Dorlijn, Toes en Mos; Goosscns, van der Meulen, Boon, Heijster en Te Slaa. Ook HRC speelt thuis en ontvangt terzelfdertijd Scheveningen 1, een ster ke tweede klasser uit district II. De op stelling van de Roodjakken is: Ling- beek; J. Swart en H. Swart; De Wer ker, A. de Vries en Bakker; Kramer, Nieuwstad, P. de Vries, Heeris en Rij- kers. MINUTUS. (Advertentie, ing Med.) Zorgt Dick Augusteijn uit de H A r nr„„t, voor deze acht jonge konijntjesHun moeder Jr "iet goel' dagen, maar de diertjes konden met' Zru, f na twa^l gehouden. Ze zijn ntlLs-orde,, De geneeskundige dienst wordt ge- durende dit weekend te Den Helder waargenomen door artsen J. G. H D. öettink, Timorlaan 15, telefoon 2890, en achoorl, Timorlaan 25, telefoon 3108. Do Zondags- »n avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargen^6" do0r theek E w. Spoorstraat 9, teleoon 2150 (ook na zes uur). Het wekelijkse spreekuur van f"?pb?.uw" wordt vanmiddag van •iH„ r VIJ^ uur gehouden aan het adres Javastraat ,12a, hoek Celebcsstraat De deelnemers aan de kanaal zwemwedstrijd van WSOV tussen D® miaJ Gn de Dascule.brug starten van middag om drie uur. In de kleuterschool aan de Narcis- vanatJforden vanmiddag de keuringen "Streven naar Beter" ter gelegen- van Jongdierendag gehouden. de nuf •I17lidd.aS- en morgen worden de i,„, n tenn'skarnpioensehappen op zet e«? -Vün HTC e" -Animo" voortge zet en beëindigd. teJTwndaag, -ordt de straatcollecte fonds gehoudem' K°"in6in WilhcImina" heer A. Buis. leerling van de Ha?» i'J Zeevaarfschool, is te Den stuurnfe® aag^ v,00r hpt diploma derde man giote handelsvaart.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2