Kabinet-Ali Maher treedt af onder indruk van arrestaties De politieke zuivering verliep te traag Tal van oude leiders opgesloten Westelijk antwoord aan Moskou nog niet gereed Britse straaljager ontploft voor de ogen van 120.000 mensen Mossadeq formuleert vier concept tegenvoorstellen Tunesie verwerpt Franse plannen s reed op groep fietsers in Duizenden zagen bloemenzee in Olympisch Stadion Ouderdomsvoorziening in het gedrang DE spanning tussen leger en regering in Egypte heeft tot een nieuwe uitbarsting geleid. De regering-Maher, welke op 23 Juli na de staatsgreep van generaal Naguib werd ingesteld, is Zondag afgetreden, nadat de generaal vier en dertig vooraanstaande politici, leden van de hofhouding en officieren van het leger had laten arresteren. Oorzaak van de spanning is inzonderheid een verschil van inzicht over het tempo, waarin de door het leger verlangde hervormingen moes ten worden ingevoerd. Er is reeds een nieuw kabinet gevormd, waarin Naguib premier en minister van oorlog en marine is. De laatste daad van de afgetreden regering was de goedkeuring van een aantal door het leger voorgelegde wets ontwerpen, welke betrekking hadden op de landhervormingen. Vijf Engelse mannequins naar Nederland Ambassadeur Kennan Raddraaiers van Kafr el Dawar opgehangen naar Londen Hondurees tankschip op Oceaan gebroken Zeven en twintig doden, ruim 60 gewonden Zwerm vogels oorzaak van de ramp? nieuwe eis Volkomen naast de oude Maandag 8 September 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e No. 11510 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna GENERAAL NAGUIB DRIJET ZIJN WIL DOOR Afwijzend advies van raad van veertig De Franse voorstellen voor de her vorming van het binnenlandse bestuur in Tunesie zijn definitief verworpen. De jaad van veertig, een maand geleden door de Bey van Tunis ingesteld om hem van advies te dienen, heeft de plan nen met algemene stemmen verworpen. De raad vertegenwoordigde alle scha keringen van de openbare mening in het land. Zaterdagmorgen vertrokken uit Engeland vijf Britse mannequins naar ons land om hier in opdracht van Herhert Sidon enige van zijn laatste ontwerpen te tonen. Achter v.l.n.r. Serena Sheffield en Margaret Anne Ducane; vóór v.l.n.r. Michael Severne, Mary Williamson en Sally Anne Vivian. IN een verklaring van het hoofdkwar tier van generaal Naguib werd ge zegd, dat het leger was overgegaan tot een aantal arrestaties, omdat "de" politie ke organisaties te traag waren met het zuiveren van haar gelederen. De staats greep was indertijd niet slechts gericht tegen de koning, doch tegen de corrup tie, waarvan de koning een symbool was en tegen allen, die met de koning samenwerkten. De arrestaties werden Zondagochtend vroeg uitgevoerd. Ogenschijnlijk waren er geen veiligheidsmaatregelen getrof fen. Het kabinet was in vergadering bijeen, toen de arrestaties bekend wer den. Het ging toen onmiddellijk uiteen. Maher, van wie werd gezegd, dat hij geen gelijke tred kon houden met dé nieuwe mentaliteit van het land, ver klaarde later, dat hij vereniging van alle macht in één hand in het algemeen belang achtte. Hij had er dan ook bij Dc vertegenwoordigers van Ameri ka, Engeland en Frankrijk zijn Zater dagmorgen opnieuw cp het Foreign Office te Londen bijeengeweest om de jongste Russische nota over Duitsland te bespreken. Men verwachtte, dat zij heden opnieuw zouden vergaderen. Zulks in tegenstelling tot geruchten, die Zaterdag de ronde deden en vol gens welke zü hun antwoord reeds hadden opgesteld. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Kennan, komt 19 dezer in Londen aan voor bespre kingen met de Amerikaanse ambassa deur aldaar over de Duitse en de Oos tenrijkse kwestie en enkele andere actuele problemen. De Westduitse sociaal-democratische Partij heeft de bondsregering berispt, omdat zij er niet naar heeft gestreefd, te komen tot vier-mogendhedenbe- sprekingen over de Duitse eenheid. De Bondsdag heeft in Juli op de wense lijkheid van dergelijke besprekingen gewezen, maar de regering heeft zich hiervan niets aangetrokken, met als ge volg een vruchteloze nota-oorlog tussen de bezettende mogendheden. Daarentegen heeft een bijeenkomst Van kopstukken uit de CDU de poli tiek van Adenauer goedgekeurd en zich uitgesproken voor snelle goed keuring van de conventies van Bonn. De Bondskanselier had tevoren in een inleiding van twee uur verklaard, dat de vreedzame hereniging van Duits land het doel van de Bondsregering blijft. Drie personen gedood en drie gewond in Amsterdam Drie doden en drie zeer zwaar ge wonden vielen Zaterdagavond te Am sterdam te betreuren, toen een auto bus van de firma Maarse en Kroon op de Aalsmeerweg nabij het Hoofddorp- plein moest remmen. De bus slipte op het gladde wegdek, sloeg een halve slag om, ramde eerst een van de an dere kant komende auto en reed toen in op een groepje van zes wielrijders. Twee hunner werden tegen de gevel van een huis gedrukt en waren op slag dood. Vier werden zeer zwaar ge wond haar een ziekenhuis overge bracht, waar een hunner later op de avond overleed. Van de inzittenden* van de personenauto kreeg er een lichte kwetsuren. Ter plaatse zijn bo vendien nog twee wielrijders verbon den. Een der gewonden is. nadat hij in het ziekenhuis was behandeld, naar zijn woning overgebracht. Overleden ziin de 60-jarige G. van der Held en 3e 27-jarige C. Verwaal uit Amsterdam en de 33-jarige A. Roos uit Badhoevedorp. de leden van zijn kabinet op aange drongen, om alle medewerking te ver lenen. Overigens zijn er slechts wei nige van de oude figuren in het nieuwe kabinet opgenomen. Vice-premier is Soliman Hafez ge worden, die reeds eerder als vermoede lijke formateur was genoemd. Hij heeft indertijd de verklaring opgesteld, waar mee Faroek zijn troonsafstand bezegel de. Van veel betekenis is voorts, dat twee leden van de uiterst-nationalisti sche Wapania-partij en een lid van de Mohammedaanse broederschap in de regering zitting hebben gekregen. Onder degenen, die Zondagmorgen zijn gearresteerd, bevind zich een aantal personen, dat in het verleden een zeer belangrijke rol heeft ge speeld. zo de oud-premier Hilaly, Foead Serag Eddin, secretaris-generaal van de Wafdpartij en enkele zijner bloedver wanten. en enkele ministers in de re gering van Hilaly. De arrestanten zijn op korte afstand van het hoofdkwartier van Naguib in een militaire ochool ondergebracht. Nahas, de leider van de Wafd. heeft huisarrest gekregen. Terzelfdertijd zijn Zondagmorgen twee mannen opgehangen, die wegens hun aandeel in de troebelen in Kafr el Dawar op 12 Augustus j.1. door een militair tribunaal ter dood waren ver oordeeld. Voorts hebben er twaalf langdurige dwangarbeid gekregen en vijftien zijn vrijgesproken. Reddingboot met elt man vermist Het Hondurese tankschip Feunda- tion Star is Zaterdag op 12Q mijl ten Oosten van Charleston (VS) in" eën vliegende storm in tweëen gebroken. Het schip was onderweg van Vera Cruz in Mexico, naar Philadelphia. Een Noors schip, de Emu, heeft zeventien man aan boord genomen, de torpedo jager Fraser pikte twee man op, die nog op het wrak waren gebleven, een hunner is later gestorven. Een red dingsboot met elf opvarenden, onder wie de kapitein wordt nog vermist. De Emu is met de gereddenen naar een Amerikaanse haven gestoomd. Voor de ogen van 120.000 mensen ls Zaterdagmiddag bü een luchtvaartdemon stratie te Farnborough, Engeland, een „De Havilland 1110"-straaljager een machine van het nieuwste type in de lucht ontploft. De brokstukken van de straaljager, die op het moment van de explosie een snelheid van 1120 km had, vielen neer op een heuvel waar zich een menigte toeschouwers bevond. Zeven en twintig personen waaronder drie kinderen en de twee bestuurders van het toe stel, vonden de dood. Er zijn drie en zestig gewonden. De piloot van de straaljager was de dertigjarige John Derry, de eerste Brit se piloot die op de dag af vier jaar geleden de geluidsbarrière doorbrak. Hij gold als Engelands beste vlieger. Zijn vrouw woonde Zaterdag de de monstratie bij. Het ongeluk gebeurde volkomen onverwacht. Van meer dan 12.000 meter kwam het vliegtuig naar ae aarde suizen. Met drie scherpe knal len doorbrak het de geluidsbarrière. Steeds lager komend maakte het een linker boeht om het veld: Tot grote-ont zetting van allen schoot het toestel plotseling als een raket de lucht in, ter wijl te zien was, dat er stukken van de onderzijde van de rechtervleugel af vlogen. Onder doodse stilte zag men het drama zich voltrekken. De twee losse motoren suisden naar omlaag. Iedereen bukte zich onwillekeurig en menigeen barstte in snikken uit. De an dere vliegtuigen maakten hun oefenin gen af. De BBC-verslaggever, die aan wezig was, verloor een moment zijn Na te hebben vastgesteld, dat Enge land ten aanzien van Iran zijn oude politiek blijft voeren alleen in een nieuw gewaad gestoken heeft pre mier Mossadeq officieus vier tegen voorstellen welke Perzie zou doen aan Engeland en Amerika, opgesomd. Deze omvatten: betaling der schulden van de Anglo Iranian en schadevergoeding Weerbericht VERANDERING tot hedenavond. WEINIG Verwachting Veranderlijke bewolking met flin ke opklaringen en slechts enkele verspreid optredende buien. Wei nig wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. DINSDAG: Zon op 5.05, onder 19.09. Maan op: 20.50, onder 13.29. Een overzicht in het stadion met op de voorgrond de praalwagen „De vier jaargetijden". voor de vertraagde betaling; schade vergoeding voor de belemmeringen bü de verkoop van de olie, voort vloeiende uit het optreden van de An glo Iranian; het betalen van douane rechten op alle, door de Anglo Ira nian ingevoerde goederen en ten slotte betaling van belasting op olieproduc ten, welke gebruikt zijn door bezet tingstroepen in de oorlog, en welke ge leverd zijn door de Anglo Iranian. Deze laatste eis is volkomen nieuw. Merkwaardig was het, dat Mossadeq niet sprak over de tien millioen dol lar, welke Amerika beschikbaar zou stellen, als Perzie inging op de voor stellen van Truman en Churchill. Vol gens dr Mossadeq zou de Anglo Ira nian op dezelfde wijze als hij gedaan had, moeten omschrijven wat zij onder „schadevergoeding" verstaat. Mocht wederzijdse overeenstemming tot stand komen, 'dan zou de zaak verwezen kun nen worden naar een scheidsgerecht, waarover beide partijen het eens zou den ziin. Zonder deze „compensatie overeenkomst" zou slechts een Per zisch hof mogen beslissen over de schadevergoedingskwestie. Volgens het plan Churchill—Truman zou de koper van de in Abadan opgeslagen olie de prils kunnen vaststellen. Uit Rio de Janeiro wórdt vernomen, dat Brazilië te Teheran onderhandelin gen voert over de levering van brand stof door Perzie. De Iraanse minister van Financien heeft 25»/» van het geld, afkomstig van de verkoop van olie aan de Italiaanse maatschappij „Epim" bij de Staatsbank doen deponeren, dit op grond van de wet op 3e nationalisatie. De verongelukte Havilland D.H. 110 met de test-piloot, de 30-jarige John Derry. kalmte en schreeuwde: ,Mijn God! Mijn God!" John Derry is kort vóór de ramp nog in radiocontact met de controletoren geweest. Hij meldde toen geen bijzon derheden. Ooggetuigen meenden een zwerm vogels in de buurt van de ma chine te hebben gezien, toen deze zijn noodlottige duikvlucht begon. De RAF acht het onwaarschijnlijk dat deze vo gels het ongeluk zouden nebben ver oorzaakt. De „Havilland 110" had reeds meer dan honderd goedgeslaagde vluch ten' gemaakt. Hét vliegen boven de ge luidssnelheid is geenszins nadelig voor het vliegtuig of zijn bemanning, zo werd er aan toegevoegd. De regering zal een volledig onderzoek naar de oor zaken van de ramp instellen. Exorbitante sprong van experimentalist IZUNSTSCHILDERS plegen de maatschappij nogal eens op schuddingen te bezorgen. Niet alleen door hetgeen ze tussen vier latten te kijk hangen, doch ook door hun optreden buiten hun ateliers. In ieder geval geldt dit voor de 21-jarige Franse kunste naar, die gistermorgen half Wa peningen, en het gebied tuisen Ede en De Klomp op stelten zette, door uit de in volle vaart rijdende Rheingold-express te springen. Direct na zijn ongebrui kelijke manier van uitstappen zette men de noodrem in wer king, waarop douaneambtenaren een ware passen-passie in de trein begonnen uit te leven. De enige man die te licht bevonden kon worden lag echter volgens menselijke berekening naait de spoorbaan, zulks ingevolge de wetten der zwaartekracht. In elk geval was de uitgestapte schilder een beoefenaar der li chtere kunst; althans men vond langs re spoorbaan zelfs geen penseel! Zou hij via de met 100 km snel heid rijdende trein in de lucht zijn opgelost, zoals hij zich onge twijfeld placht op te lossen in zijn doeken? Och neen. hij was eenvoudigweg op zijn benen te recht gekomen en had koers ge zet naar Wageninqen. De reden waarom? Hij zat in de verkeerde trein. Hij moest naar Kopen hagen en nu dreigde hij terug te reizen naar Nice, zonder over voldoende geldmiddelen te be schikken om de hele tocht nóg eens te maken. Zijn zonderlinge daad kostte hem slechts een paar schrammen. Mensen wier beide voeten op de grond staan, kunnen zijn voorbeeld evenwel beter niet volgen Laalsie NW-conoresdaa Niet alleen een probleem Duizenden hebben Zaterdagmiddag vier jaargetijden" getiteld trok door in het Olympisch stadion te Amster- de straten van de hoofdstad, onder de dam het massale bloemenspel „Kalei- enthousiaste kreten van duizenden doscoop" gadegeslagen. „Kaleidoscoop" Amsterdammers, die zich het slechte weerspiegelde het gehele mensenleven, weer ten spijt rijendik langs de de, had zestienhonderd van de wieg tot het graf. Het spel was weg hadden opgesteld. Het bloemen- Folkloristische dansgroepen, oa. uit als een laatste triomfante uitbarsting spel, dat met het corso het „Aalsmeer- West-Friesland, gaven een klassieke van de zomer. Een bloemencorso, „De se bloemenfeest in Amsterdam" voim- tint aan het feest. medewerkers. van het pensioen De voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis, heeft Zaterdag het twintigste congres van het Vak verbond, dat gedurende vijf dagen in het Kurhaus te Scheveningen werd gehouden, gesloten. Hoogtepunten van het congres noemde hij de redevoe ringen nopens de werkgelegenheids- politiek en de ouderdomsvoorziening. Voorts noemde hij de organisatorische centralisatie en de administratieve unificatie van het N.V.V. belangrijk. „De sociale zekerheidspolitiek", zo stelde de heer Oosterhuis vast, „heeft door het welvaartsplan van de P. v. d. A. een versterkte basis gevonden". De secretaris van het N.V.V., de heer J. J. A. Berger, hield op de laatste congresdag een inleiding over de ouderdomSverzekering, waarbij hij concludeerde, dat de ouderdomsvoor ziening meer is dan alleen een pro bleem van het pensioen, in welk ver band hij doelde op de woningbouw. Hij betreurde, dat de regering de so cialistische inzichten inzake ouder domsvoorziening slechts ten dele hut- dgt. Men zal het thans binnen het raam van de bestaande wet zo goed mogelijk moeten doen. Het N.V.V. moet namelijk, na de strijd, die het ten dele verloren heeft, thans ophouden. Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 NoodloWq eind van luchfvaarfdemonsfrafie

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1