K.S.G.-parlement moet Europese grondwet opstellen Mexico wil een oplossing voor kwestie der krijgsgevangenen Veiligheidsraad in een impasse West-Europa vertrouwe niet te veel op zijn kracht De autotunnel onder het IJ van Foeliestraat naar Kraaienplein? VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Nauwere relatie met Raad van Europa Het leven werd 10 a 15°lo duurder Reeds 110 doden bij ramp op Donau Het trekpaard in de belangstelling ANWB wijst nogmaals op slipgevaar Donderdag 11 Sepf. 1952 77e Jaargang No. 11513 Dagblad voor Den HelderKoegrasTexelWieringen en Anna Paulowna Twee belangrijke besluiten te Luxemburg Adenauer en Schuman vinden nieuwe basis De Wafd aanvaardt de nieuwe grondwet Wie niei ierug wil, gaai naar neutraal land Korea „automatisch" naar Algemene Vergadering Over toelating nieuwe leden der V N. Weerbericht Indonesië ziet geen hei' in nieuwe kabinet Zuid-Slavië bouwt een krachtige v!oot Westelijke patrouilles weer teruggezonden „A/s de Russen morgen aanvallen, zullen we hen niet kunnen tegenhouden!" Korea is een triomf voor de infanterie B en W. van Amsterdam doen voorstel Vreemd gerucht rondom Van Coppenelle Oostenrijks schulden in October aan de orde Naar aanleiding van ongeluk op Aalsmeerweg Belgische Liberalen eisen bespreking gratiebeleid Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mjn. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 •TWEE belangrijke besluiten heeft de raad van ministers van de Europese a "wKVpraS nnHe"e«!SC »PK "a a"00p van z«n conferentie te Luxemburg Mn de gisteravond in Straatsburg vergaderde Assemblee kunnen voorleggen. Ten eerste zal tegen de tiende Maart een ontwerp-grondwet voor een Europese politieke autoriteit met een uit twee kamers bestaand parlement gereed moeten ,ijn. Ten tweede zal de band met de Raad van Europa aanzienlijk worden aan- gehaald: periodiek zal de Assembléc der gemeenschap rapport uitbrengen aan de Raadgevende Vergadering van de Straatsburgse organisatie over de staat en de voortgang harer werkzaamheden. De raad van ministers zal het zelfde doen tegenover het ministerscomité van de Raad van Europa. Nederlandse amende menten leidden tot deze vorm van het besluit. VOOR de samenstelling van de grond wet zal de uit 78 leden bestaande As semblee worden uitgebreid met een aantal door haarzelf te kiezen leden. Het „Lagerhuis" van het nieuwe parle ment zal en hierin lijkt het plan der ministers veel op een Brits voorstel worden samengesteld door directe ver kiezingen in de zes samenwerkende landen. Het „Hogerhuis" zal of gekozen of benoemd worden door de regeringen. Nederland en Belgie wensen een zo danig stemrecht, dat de leden Deter kunnen waken voor de belangen van hun landen. De politieke gemeenschap zou een statenbond zijn, die de natio nale souvereiniteit der staten-leden in stand houdt, behalve waar het gemeen schappelijke parlement een taak heeft gekregen. De ministers van buitenlandse zaken zullen aan het werk van de Assemblée deelnemen en dit vergemakkelijken door middel van een vragenlijst, welke een aantal speciale kwesties onder de aandacht brengt. Voorts zullen aan de deelnemende landen lijsten van vragen worden gezonden, aangaande de mate waarin zij krachtens hun grondwetten een deel hunner souvereiniteit kunnen afstaan en over hun bereidheid om zulks ook inderdaad te doen. Nieuwe sfap op weg naar de landbouwhervormingen De Wafdistische partij in Egypte heeft na rijp beraad besloten om zich naar de nieuwe Grond- en kieswet te voegen en haar statuten dienovereenkomstig te wijzigen. Generaal Naguib had de par tijen een maand de tijd gegeven voor interne reorganisaties. De regering van generaal Naguib is van plan een speciale bank met een ka pitaal van 200 millioen Pond Sterling op te richten, voor de financiering van de agrarische hervormingen, waartoe onlangs is besloten. Met het oog op deze hervormingen wordt thans ook de ca paciteit van de bestaande coöperatieve landbouwcredietbank bestudeerd. De 200 millioen Pond zullen volgens finan ciële deskundigen nodig zijn om de voorgenomen landonteigeningen te fi nancieren. De raad van ministers der nieuwe gemeenschap heeft zich gisteren, behal ve met deze kwestie, ook bezig gehou den met de besprekingen tussen Schu man en Adenauer over de Saarkwestie. Deze twee ministers ontmoetten elkaar gisteren in een volkomen particulier ge sprek van meer dan een uur en vonden blijkens de mededelingen, die Adenauer later tegenover de pers deed, een nieuwe grondslag voor de Frans-Duitse besprekingen. Het gesprek over een „Europese regeling" van het vraagstuk zal thans worden voortgezet. Los van dit alles handhaaft de Westduitse rege ring haar nota aan de Raad van Europa, waarin wordt verklaard, dat de rechten van de mens in het Saargebied worden geschonden. De eerste bijeenkomst van het parle ment der Kolen- en Staalgemeenschap is in West-Duitsland gevierd met het oplaten van ballonnetjes. Hieraan hin gen kaartjes met opschriften als „De Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal is van kracht geworden. Hiermede naderen wij ons doel: de Verenigde Sta ten van Europa". In West-Berlijn stegen ballonnetjes op, bestemd voor Oost- Duitsland en voorzien van de leuze „Vrijheid voor geheel Europa". VIANDAAG moet de Assemblée haar president kiezen. Zij is er gister avond na de officiële opening niet meer aan toe gekomen, aangezien de com missie voor het reglement anderhalf uur had geworsteld met het trage tem po van vier vertalingen en enkele be zwaren tegen het voorlopige reglement. De zitting moest hierdoor zo vaak wor den gesehorst, dat de acht en zeventig afgevaardigden achttien voor Duits land, Italië en Frankrijk, tien voor Ne derland en Belgie en vier voor Luxem burg tijd te over hadden om in de koffiekamer de besluiten van de mi nistersconferentie te Luxemburg aan een beschouwing te onderwerpen. Vrijwel algemeen was men zeer in genomen met de uitbreiding van de taak der afgevaardigden tot een studie van de voorwaarden, waarop in Europa een politieke autoriteit kan worden ge vestigd. De kosten van levensonderhoud zijn in de gehele wereld gestegen met gemiddeld 10 d 15 procent tus sen Juni 1950 en Juni 1952, zo ver klaart het maandelijks statistische bulletin van de Verenigde Naties. Specialisten van het secretariaat van de Verenigde Naties, die het le venspeil in ongeveer 80 landen heb ben bestudeerd, merken op, dat over het algemeen de neiging tot stijgen, die in sommige landen tot 20 is gegaan, sterker naar voren is gekomen in het eerste jaar van de Koreaanse oorlog. Sedertdien is er een zekere stabilisatie tot stand ge komen en in sommige gevallen een teruggang. Het bulletin 'merkt bo vendien op, dat de stijging algemeen is geweest, en het grootste deel van de sectoren omvat, die de kosten van levensonderhoud bepalen. In Europa zijn de kosten van le vensonderhoud in de stadscentra ge middeld met 10 tot 15 procent geste gen sedert Juni 1950; de stijgingen waren vooral aanzienlijk in Parijs, Wenen, Zweden en IJsland. In de Verenigde Staten, waar de kosten van levensonderhoud sedert het be gin van de Koreaanse oorlog met 12 procent gestegen- zijn, zijn de prijzen van levensmiddelen tussen Juni 1950 en Juni 1952 met 14 procent gestegen en met ï'/t^o in Juli j.l. Amerika bestudeert op het ogenblik een voorstel van de Mexicaanse rege ring, dat een oplossing wil brengen voor de kwestie der krijgsgevangenen in Korea, welke op het ogenblik de on derhandelingen over een wapenstilstand belemmert. Mexico wil namelijk alle krijgsgevangenen, die niet naar hun eigen land willen terugkeren, laten overbrengen naar een neutrale staat, aldus een mededeling van Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. De Veiligheidsraad heeft gisteren het debat over de toelating van veertien landen verdaagd, nadat de Nederland se gedelegeerde Von Balluseck o.a. als zijn mening te kennen had gegeven, dat men over de kwestie was uitgepraat en de raad zich in een impasse bevond. De meerderheid van de raad had ge weigerd het Russische voorstel (gelijk- tijdige toelating van de veertien lan den) te steunen, zodat de Russische ge delegeerde zijn veto zou kunnen uit spreken tegen de toelating van de door de meerderheid gesteunde candidaten. De Veiligheidsraad ging vervolgens over tot de behandeling van nieuwe aanvragen om toelating, die nog niet in behandeling zijn genomen, t.w. die van Japan, Vietnam, Vietminh, Cambodje, Laos en Libye. Jacob Malik, de Russische gedele geerde, verzette zich tegen een derge lijk onderzoek, dat hij „inopportuun" hoemde. Hij stelde voor de kwestie naar een commissie van de raad ter grondi ge bestudering te verwijzen. Malik zei- oe twijfel te koesteren over de toelaat baarheid van zekere candidaten. Hij ge waagde daarbij van „de strijd tussen Verwachting tot Vrijdagavond: aanhoudend vrij koud Tijdelijk veel bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk zwakke tot matige, worgen in de kustprovincies tij delijk vrij krachtige wind, hoofd zakelijk tussen Noordwest en Noordoost. Morgen overdag iets kouder dan vandaag. Frankrijk en het volk van Indo-China". Voorts was hij van mening, dat er ge gronde redenen waren om aan te ne men, dat Japan slechts een „Ameri kaanse kolonie" was. Hernan Santa Cruz van Chili was eveneens van mening, dat de aanvra gen door een commissie onderzocht dienden te worden. De Amerikaanse gedelegeerde War ren Austin bestreed het Russische voor stel als een „manoeuvre" om een be slissing uit te stellen. Nederlands standpunt zal ongewijzigd blijven In een via de radio uitgesproken regeringscommentaar inzake de verhou ding NederlandIndonesië, heeft een woordvoerder van de Indonesische re gering gezegd, dat de kwesties Unie en Irian lang uitgesteld zün tengevolge van de algemene verkiezingen en de kabinetsvorming in Nederland, maar dat hü betwijfelde of de buitenlandse politiek van Nederland t.a.v. Indonesic vooruitgang zou maken. Het standpunt ten aanzien van West Irian zal zijn, dat dit onder Nederlands gezag moet blijven, terwij de deelne ming van de anti-revolutionnairen in het kabinet een opheffing van de Unie niet zal vergemakkelijken. De commentaar stipt de kwestie t^d'voordelig^6 voo^^edffrianddaat- rndonesië geen bedrijven in Nederland hpzit De woordvoerder besloot met de mededeling, dat bij een hervattmg van de besprekingen een vaste basis dient te worden gekozen, „hetgeen de ver houdingen meer zal ophelderen dan gebrek aan lust om principiële beslis singen te nemen". Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., die zeer veel sympathie voor het plan heeft, heeft verder uiteengezet, dat de gevangenen, die niet gerepa trieerd willen worden, onder de leden- staten der V.N. zouden moeten worden verdeeld en kans op werk moeten krij gen, Wanneer in dit deel van Azië de normale toestand eenmaal is hersteld, zouden de betrokken regeringen aan de terugkerende krijgsgevangenen een ga rantie van veiligheid moeten geven. Acheson heeft verder nog verklaard, dat de V.S. geen speciale pogingen zul len doen om de zaak-Korea voor de Algemene Vergadering der V.N. te brengen. De Algemene Vergadering komt op 14 October bijeen en zal dan beraadslagen over de rapporten van be paalde commissies der V.N. Twee hier van hebben betrekking op Korea. WESTELIJKE LENING VOOR JOEGO-SLAVIë De V S„ Engeland en Frankrijk staan op het punt hun onderhandelin gen over een lening van 99 millioen dollar aan Joego-Slaviè te besluiten. Het grootste deel - 78 millioen - zcu door de V.S. uit MSA-gelden worden verstrekt. Engeland zou ongeveer 12.600.000 en Frankrijk 8.400.000 dol lar bijdragen. Kapitein gearresteerd Volgens de laatste gegevens zijn bij do ondergang van de veerboot Nisj na bij Belgrado honderd en tien personen om het leven gekomen en niet negen tig, zoals aanvankelijk was gemeld. Van oe dertig geredden zijn er nog acht in het ziekenhuis overleden. Bij de ber gingswerkzaamheden zijn reeds drie en vijftig lijken gevonden. Een en vijftig zijn reeds geïdentificeerd. Hangende het onderzoek is de 37-jarige kapitein van het overvolle schip, Ferdinand No- bilé, in verzekerde bewaring gesteld. De „Nisj" is gisteren gelicht. 63 Lij ken werden benedendeks aangetroffen. Een theorie voor de oorzaak van de ramp is, dat het schip is omgeslagen, doordat de passagiers, die in paniek ^varen geraakt, naar één zijde van het schip zijn gegaan om beschutting te zoeken. Tito vreest verrassingen van trans-Adriatische zijde Maarschalk Tito heeft verklaard, dat Zuid-Slavië een krachtige vloot zal bouwen, die het land „tegen verras singsaanvallen vanaf de overzijde van de Adriatische Zee" zal beschermen. Volgens Tito kan alle propaganda van de overzijde van de Adriatische Zee „ons niet verzekeren, dat niet in de toekomst een verrassingsaanval zal worden beproefd". Volgens hem heeft de „Italiaanse propaganda niet begrepen" dat Zuid- Slavië niet wordt verdedigd door een kliek in Belgrado, doch door het ge hele volk". De te bouwen vloot zal geen grote schepen omvatten, aange zien Ztud-Slavië geen aanvallende be doelingen heeft. Woensdag zijn wederom Britse en Amerikaanse patrouilles van de mili taire politie, die zich naar controlepun ten bij Dreilingen begaven, door Sow- jet-mRitairen tegengehouden. Sowjet- jddaten klommen uit de bomen langs de weg en hielden de voertuigen zon der nadere verklaring tegen. De Britse en Amerikaanse manschap pen op de controleposten werden la ter afgelost via een omweg, welke niet door Oost-Duits gebied leidt. Russische wachtposten hebben Woensdagavond een auto van de Brit se militaire politie doorgelaten die op weg was naar het Britse controlepunt aan de weg Berlijn-West-Duitsland. Japan is van plan, in de toekomst met Cornet-straalvliegtuigen een lucht lijn TokioAmsterdam te gaan onder houden. Ueneraal Ridgway, die een inspectie-reis door Turkije houdt, wordt spoedig na zijn aankomst in Ankara door president Jekel Seyer in audiëntie ont vangen. De generaal inspecteerde na afloop verschillende militaire eenheden. Sensationele verklaring van gen. Grünther f\E stafchef van het geallieerde hoofdkwartier in Europa, generaal Grünther, heeft weinig optimistische uitlatingen met betrekking tot de werkelijKe afweer- en aanvalskracht van de verzamelde legers der NAVO-landen gedaan. Als de Russen morgen zouden aanvallen", zo zeide hij, „dan zouden wc hen met de thans ter beschikking staande strijdkrachten niet tot staan kunnen brengen. Ik ben er niettemin zeker van, dat de uiteindelijke overwinning aan ons zal zijn, zij het ten koste van ontzettende verwoestingen. Hier", aldus ver volgde de generaal, die destijds Eisenhowers naaste medewerker was, „moeten we een barrière opwerpen, en snel! West-Europa vertrouwt op zjjn macht. Maar misschien heeft het wel teveel vertrouwen daarin". r\E kans op een aanval uit het Oosten is, naar de mening van deze mili taire deskundige bij uitstek, niet gro ter dan in 1949, toen het Atlantisch Pact werd getekend. Hij zag 1953 niet als het critieke jaar. „Het gevaar is duurzaam", zo zeide hij, „het zal ver minderen naarmate wij onze bewape ningsinspanning volhouden". Hij achtte het nutteioos verzetsgroepen achter het IJzeren Gordijn te vormen. „Het enige wat wij kunnen doen is trachten het vertrouwen van deze volkeren te be houden, door te tonen dat we sterk en De gemeenteraad van Amsterdam is gisteren in het bezit gesteld van het voorstel van B. en W. „thans een prin cipiële beslissing te nemen" met be trekking tot de IJ-oever-verbindingen door middel van tunnels, meer in het bijzonder omtrent de keuze van de plaats van de autotunnel. In een bege leidende nota belichten B. en W. hun nadere overwegingen over deze keuze. Volgens de tunnelplannen van publieke werken, die B. en W. accepteren, zou de AUTOTUNNEL lopen van de Foe- l'if-traat aan de stadszijde naar het Kraaienplein in Amsterdam-Noord. Tot slot van de trekpaardententoonstelling te Den Bosch werd gistermiddag op het terrein van de veemarkt een défilé gehouden. De heer W. Peeters tuit Berkel-Echt toont de kampioen 1952, de hengst Nico van Echt. B. en W. menen dat de bouw van de autotunnel voorrang moet hebben boven die van personentunnels. Zij me nen ook dat alles in het werk moet worden gesteld de bouw van de auto tunnel zo spoedig mogelijk te verwe zenlijken. Stappen tot het verkrijgen van bijstand van het rijk, de provincie en andere in aanmerking komende or ganen zullen worden gedaan. De totstandkoming van een tunnel ter hoogte van de Hemweg achten B. en W. eveneens dringend gewenst. De belemmering door de spoorbruggen van de vaart in het Noordzeekanaal moeten zo snel mogelijk verdwijnen, dat is een levensbelang voor de haven. Zou de IJ-tunnel eerder gereedko men dan de Hemtunnel dan vrezen B. en W„ dat een belangrijk deel van het niet voor Amsterdam bestemde verkeer zich naar de IJ-tunnel zal richten en niet te verantwoorden verkeersopstop pingen in de binnenstad zal veroorza ken. Terzake van plannen Groot en En gels, wordt in overweging gegeven, deze voor kennisgeving aan te nemen. onverdeeld zijn. Zonder oorlog zijn de Sowjet-satellietlanden evenwel niet te bevrijden. Zo'n oorlog zal echter niet door het Westen worden begonnen. Om trent Korea deed de generaal de vol gende sensationele uitspraak: „Korea is een overwinning van de infanterie. Zonder vliegtuigen hebben de commu nisten het ondanks onze verpletteren de meerderheid in de lucht volge houden. Gevraagd naar de mogelijkheid van een atoombombardement op Korea, zeide Grünther: „Men gebruikt geen atoombom, om 200 soldaten in een loop graaf te vernietigen!" Volgens een bericht in het Belgische dagblad „Volksgazet" zou Van Coppe- nolle, tijdens de bezetting hoofd van de Belgische gendarmerie, nadien ter dood veroordeeld en kortelings vrijgelaten, eerlang worden benoemd tot hoogle raar aan de R.K. universiteit te Nijme gen. Hij studeerde indertijd in Leuven in de economische en sociale weten schappen. Van de zijde der R.K. universiteit te Nijmegen heeft men met klem en ver ontwaardiging ontkend, dat zulk een benoeming op handen zou zijn. Men be grijpt niet, hoe de „Volksgazet" aan een dergelijk bericht is gekomen. Ook de mogelijkheid van een naamsverwisse ling is uitgesloten. Te Wenen wordt in October a.s. de bijeenroeping verwacht yan een confe rentie over de vooroorlogse schulden van Oostenrijk. Het Oostenrijkse mi nisterie van financiën is thans bezig aan het formuleren van voorstellen, welke aan de crediteurstaten zullen worden gedaan. Het tragische ongeval op de Aalsmeerweg te Amsterdam waarbij, tengevolge van het slippen van een autobus, drie personen werden gedood en vijf anderen gewond, is voor de ANWB aanleiding geweest zich met een adres tot het college van B. en W. van Amsterdam te wenden, teneinde op het treffen van afdoende maatregelen aan te dringen. Reeds op 30 Juni had de ANWB zich tot de dienst van publieke werken te Amsterdam gewend en er op gewezen, dat in de laatste tijd tengevolge van het gladde wegdek verschillende auto's uit de bocht tussen de Rietwjjkerstraat en het Hoofddorpplein waren gevlogen. Deze dienst was echter van oordeel, dat de stroefheid van het wegdek op het desbetreffende gedeelte voldoende kon worden geacht. Men wees er op, dat de slipongevallen te wijten waren aan de te hoge rijsnelheden, waarmede het verkeer uit de richting Den Haag de Aalsmeerweg pleegt te berijden. In zijn adres aan B. en W. betoogt de ANWB thans onder meer, dat het rij den met hogere snelheden op de Aals meerweg, waarlangs het verkeer uit Den Haag de hoofdstad binnenkomt, volkomen verklaarbaar is te achten, daar deze weg een royaal profiel heeft. Deze omstandigheid is als feit te aan vaarden en het wegdek moet daarom zo stroef worden gemaakt, dat ook bij regen geen gevaar meer voor het ver keer ontstaat. De Belgische Liberale Partij heeft zich bij de eis der socialisten aangeslo ten, dat spoedig in de Belgische Tweede en Eerste Kamer moet worden gespro ken over het gratiebeleid t.a.v. veroor deelde oorlogsmisdadigers en de duur van de militaire dienstplicht.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1