JUTTERTJES Pim.Pam.Pomin het nieuwe huis ZWITSAL Legertruck met 30 militairen op Texel omgeslagen DE PROVINCIE IN VOGELVLUCHT 2Te u.eAchuene.ti In zeven minuien van Den Burg naar De Mok Negen passagiers liepen verwondingen op Grote ravage deed het ergste vrezen De melkboeren over het water Geen varkens invoeren De films van deze week Groenten en fruit naar de Sowjetzone Geen Deense tankers meer voor Rusland Senator McCarthy werd in Wisconsin herkezen Te koop aangeb.: Te koop gevraagd- Te huur aangeboden: kuilen: Personeel: Diversen: Het Radioprogramma SS-arts van Buchenwald veroordeeld Marshall in Le Havre geland PATRICIA WENTWORTH Het Duits-Joods accoord getekend MARKTBERICHTEN Schaafwonden genééstl\ M DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1952 (Van onze correspondent) „Waarom moet het ook altijd zo hard?", klaagde gistermiddag een bewoner Tan Texel, ontsteld bij het zien van de ravage welke werd aangericht bij het ongeluk met een legervrachtauto, waarbij negen personen werden gewond. „Daar moeten wel ongelukken van komen! Deze zomer reden ze in zeven minuten van De Mok naar Den Burg", voegde een ander eraan toe. In de vallende duisternis stonden vele bewoners van Texel rond de gekantelde legertruck te kijken. en Schalkwijk. Negen militairen waren gewond. Zij werden met marinevaartui gen naar de „ziekenboeg" in Den Hel der overgebracht. Twee militairen had den een hersenschudding, twee een ge broken sleutelbeen en éen een gebroken pols. De anderen hadden vleeswonden, die chirurgisch behandeld moeten wor den. Eén marineman had een lichte shock opgelopen en een vijftiental an deren had schaafwonden. De chauffeur bleef ongedeerd. De auto werd zwaar beschadigd. Om ruim kwart over vijf reed de truck met dertig passagiers van de marine over de Westerweg naar Den Hoorn. De mannen hadden deelgenomen aan een landingsoefening te Oudeschild en waren nu op weg naar de basis De Mok. In de bocht bij „De Lely" nader de van tegenovergestelde zijde een luxe wagen. De chauffeur van de drietons legerwagen moest daardoor de bocht zeer kort nemen „en" zo vertelde bij. later „daarbij kwam ik in de weg berm terecht. Hoe het precies ging weet ik niet, maar onmiddellijk daarna schoot de wagen naar de andere zijde van de weg en belandde daar in de berm, kwam schuin op het wegdek terug en van de rest weet ik me wei nig te herinneren". Een ooggetuige vult dit relaas als volgt aan: „De wagen schoot op twee wielen door de berm en kort daarop vloog hij op twee wielen door de andere berm. Toen kantelde de wagen om!" De auto schoot op de kant liggend nog vijftig of zestig meter over de weg voort. De inzittenden poogden on dertussen zich in veiligheid te stellen. Aanvankelijk liet de toestand zich zeer ernstig aanzien. Overal lagen de mili tairen verspreid tussen brokstukken van de auto, geweren en andere uitrus tingsstukken. Spoedig was dr. Elias ter plaatse, gevolgd door de artsen Renout Maandag, nadat de melk uitgevent was, zijn de gezamenlijke melkboeren van het eiland verdwenen en onder gedoken in het Carré te Amsterdam, teneinde doör Snip en Snap de lever eens te laten schudden. Na afloop heb ben zij ergens een glaasje melk ge dronken. De volgende morgen bracht do TESO-touringcar hen over het Gooi, langs de koninklijke residentie, naar Woerden, teneinde hen eens wat kaas te doen zien. Na de kaas kwamen on der groot enthousiasme de vogeltjes van Avifauna aan de bdurt. Moege- keken stak men met een pontje de Rijn over, waar een uitstekend diner vele grage monden vond. Met de laatste boot werd Texel weer bereikt. Duurde het eerste uitstapje, vorig jaar, één dag, de twee dagen van dit jaar zijn zo goed bevallen, dat de reislustige melkboeren volgend jaar al de grens over willen. Enfin, dan moet de Texelse schapenkaas maar mee. Blijkens een verordening van B. en W. is het voorlopig, in verband met de elders heersende varkenspest, ver boden varkens op Texel in te voeren. Voor lieden boven de achttien jaar draait er ditmaal in de Oranjeboom „Verboden huwelijk", waarbij een da me. als zij op het punt staat een hu welijk te sluiten, er van beschuldigd wordt reeds getrotuwd te zijn. Na vele verwikkelingen en nadat enige leven den in lijken zijn veranderd, komt de oplossing. Voor de liefhebbers van de goede tekenfilm is er een buitenkansje: „Ali- ce in wonderland". De reeds overbe kende film van Walt Disney, naar het beroemd geworden boek van Lewis Carroll. Een film, die alleen maar aan bevolen kan worden en niet alleen vanwege het predicaat: cultureel goed gekeurd. WACHTMEESTER OVERGEPLAATST Wachtmeester L. Bos van de groep Texel is per 16 September overge plaatst naar de groep Hoogwoud. Het Oostduitse persbureau, A.D.N., maakt bekend, dat een vertegenwoor- d;ger van de Rotterdamse import- en exportfirma „Centra-fruit", contracten op de Najaarsbeurs te Leipzig heeft ge sloten voor de leverantie van Neder landse groenten en fruit ter waarde van verscheidene millioenen guldens naar de Sowjet-zone van Duitsland. Naar verluidt zal Denemarken, dat onlangs bedreigd werd met stopzetting van de Amerikaanse hulp omdat het een tankschip voor de Sowjetunie had ge bouwd, geen tweede tankschip aan de Beide schepen werden in 1948, voor Denemarken lid werd van het Atlan tisch pact, door de Sowjetunie besteld. Senator Joseph McCarthy, een on verzoenlijk bestrijder van het commu nisme, is in de Amerikaanse staat Wisconsin met grote meerderheid als senator herkozen. Zijn democratische tegenstander Schmitt erkende zijn ne derlaag toen, bij de niet-officiële tel ling, bleek dat op McCarthy reeds 130.000 stemmen waren uitgebracht, tegen 42.500 op de democraat. Faroek zou in Halië blijven Ex-koning Faroek, die sedert zijn troonsafstand op Capri verblijft, zou van plan zijn. zich blijvend in Rome te vestigen. Hij zou enige dagen geleden aan de rand van Rome een villa hebben gekocht. Hij zou zijn dochters aan een onderwijsinstelling in Rome ha#r studie willen laten vervolgen. Adressen Bur v. d olad enz wordén uitsluitend de volgende morgen bekend gemaakt. Wit emalllc fornuis en herenoverjas. Na 18 uur. Adr. Bureau van dit blad. Een viool met kist en toe behoren en passerdoos. Her- zogstraat 58. Drie dameswinterjasscn mt 48, marineblauw, donkergrijs en zwart. z. g. a. n. Adres: Bu reau van dit blad. Goede damesfiets, compleet. Na 6 uur: Herzogstraat 43. Beste transportfiets nieuwe banden en licht en Brook- zadel f 80,of beste heren fiets f 60,Na 6 uur. v. d. Wint, Ceramstraat 29. In prima staat zijnde Etna- haard voor f 75,'Na 7 uur Javastraat 139. Amerikaanse vouwwagen en kinderledikantje. Na 5 uur: Goudenregenstraat 74. Tegen elk aannemelijk bod een zeer goede lange zeekijker in foudraal. Hoogstraat 97. Een wit Etna-fornuis en vul kachel, in goede staat. Brak- keveldweg 113. Wegens overcompleet: haard met koperbeslag f 35,Brood- steeg 1. Pracht jongensjas, pl.fn. 12 jaar. C. de Riddèr, Juliana- dorp. Norton, prima staat. - P. Blaauwboer, Schoolweg, Ju- lianadorp. Wegens plaatsgebrek: jonge Muurbloemplanten 2 ct„ Mar grieten 3 ct„ Madelieven 2 ct., de laatste Andijvieplanten 1 ct en Sierpompoen 15 ct. Tuin Polderweg. Na 2 uur. huis, Nieuw of bestaand woon- omtrek Vogelbuurt. onder nr 66, Bur. v. Ern wit fornuis. Erasmus- straat 15. Boeken. Ie klas Avond Machinistcnschool. - Weezen straat 55. In goede staat 2-Per® °P'. klapbed met ombouw. Adres. Bur. v. d. blad. Slaapkamer met huiselijk verkeer in klein gezin. Cron- jéstraat 32. Flink woon- en winkelhuis. Te bevr.: 2e Vroonstraat 29. Grot© gem. zit-slaapkamer voor 1 of 2 personen op goede stand. Br. onder nr 57, Bur. van dit blad. Huls Dahliastraat, voor hui» omgeving Kiugerstraat, Oud- Den Helder. Geen duplex. Adres: Bur. van dit blad Gevraagd: flinke werkster B. Kool, Koningstraat Hl. Verloren: een wit klnder. schoentje op 1 Sept. omgeving Brakkeveldweg. Dahliastr. -18. Gevraagd: in rustig gez(n twee nette kostgangers. Liefst Rijkswerf. Br. onder nr 76, Bureau van dit blad. Net persoon, 22 Jaar, zoekt 1 October een net kosthuis. - Br. onder nr 74, Bur. van dit blad. NOORSE PREMIER NAAR DE V.S. De Noorse premier, Oscar Torp, is in Rew York aangekomen voor een onof ficieel bezoek van drie weken aan de V.S. Hij zal o.a. een onderhoud hebben met president Truman en met Dean Acheson. Hij sprak tegen, dat Noorwegen van plan is zijn militaire verplichtingen te genover de NAVO, op de conferentie van Lissabon aanvaard, te verminderen. Een fabrieksmeisje uit Alkmaar Aia. oAn avnna- Een gezapig regentje verwelkomde de „TX 36", toen deze zojuist ge reedgekomen kotter van de 'gebr. Van der Vis te Oosterend voor het eerst in de haven van Oudeschild aanlegde. De nieuwe „De Hoop" is de twaalfde kotter van de Texelse vissersvloot. VRIJDAG 12 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 10.45 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de vrouw. 9.05 Gram.muziek. (9.35 9.40 Waterstanden.) 10.00 „Thuis", cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Neder landse muziek. 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Alt en piano. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Sopraan, tenor en orgel. 12.30 Land en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram.muziek. 13.00 Nieuws 13.15 Mededelingen en gram.muziek. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Gra- mofoonmuziek. (Pl.m. 14.55 Voordracht.) 16.00 Gram.muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gram.muziek. 17.20 Muzikale cau serie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Piano spel. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 Bespre king van het Bijbelse toneelspel „De drom der gevangenen". 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voordracht. 20.30 „Benelux", causerie. 20.40 „Zwerftocht door Italië", causerie. 21.00 Vacantieprogramma. 21.55 Orgel, harp, viool en zang. 21.55 Buitenlands overzicht. 22.10 Gram.muziek. 22.40 „Van daag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Groot Orkest. HILVERSUM II. 298 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Morgen gebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram.muziek. 9.45 School radio. 10.00 Franse muziek. 10.30 Omroep orkest. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Man nenkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoon- muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmede delingen. 12.33 Salonorkest. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws 13.20 Actualiteiten. 13.25 Pianospel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 „II Tabarro", opera. (gr.pl.). 15.00 Schoolradio. 15.30 Piano recital. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Amu sementsmuziek. 18.00 Militaire causerie. 18.10 Pianoduo. 18.30 Gevarieerde mu ziek. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: „Verklaring en toelichting". 19.30 Gram.muziek. 20.05 Dc gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 Omroeporkest en solist. (In do pauze: Gram.muziek.) 21.40 „De ontrouw", cau serie. 21.55 Metropole-Orkest. 22.20 „Om de toekomst van Nederland", klankbeeld. 22.40 Gram.muziek. 22.45 „Het Christelijk Oosten", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15- 24.00 Gramofoonmuziek. 50. Pim's dappere woorden hadden zijn broertjes weer moed gegeven en op bevel van Pim renden ze alle drie naar de, keuken. „Vooruit jongens, vlug! Ovèr vijf minuten heb je kans, dat „Kiekeboe" weer terug is. Hier •Pom pak jij die zak met erwten eens aan. Misschien kunnen we meneer „Kie keboe" hiermede vangen". Binnen de minuut waren ze weer in de salon te rug en op aanraden van Pim strooide Pom zijn zak met erwten over de ge hele vloer uit. „Zo, en nu maar afwach ten, wat er gaat gebeuren", fluisterde Pim zachtjes, want hij wilde natuurlijk niet dat de „geest" iets van hun plan netje zou kunnen horen. Pom en Pam knikten, ten teken, dat zij alles begre pen hadden. Vervolgens slopen zij op hun tenen naar de uiterste hoek van de kamer en juist op dat ogenblik hoor den ze een licht gekraak en stond „Kie keboe", weer gekleed in hetzelfde pak je, in de kamer. „Hoe is het? Zijn jul lie daar nog?" riep hij boos. „Hebben jullie me niet begrepen? Ik heb toch gezegd, dat jullie binnen de vijf minu ten weg hadden moeten zijn of anders. Verder kwam de geest niet, want hij had onvoorzichtig genoeg een paar stappen naar voren gedaan en gleed meteen uit over de erwten, die Pom zorgvuldig over de grond had uitge strooid! Dr. Werner Kirchert, voormalig hoofd van de medische staf in het concentra tiekamp Buchenwald, is door een Duit se rechtbank te München tot 3 jaar gevangenisstraf en dwangarbeid veroor deeld wegens het veroorzaken van de dood van Joodse gevangenen door wei gering van medische hulp. Er was acht jaar tegen hem geëist. Kirchert had alles ontkend. In 1948 heeft een zuiveringsrechtbank Kirchert tot een verblijf van 10 jaar in een arbeidskamp veroordeeld. Deze straf zit hij thans uit. Kirchert is lid geweést van de SS. De voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken en gewezen chef van de generale staf van het Amerikaanse leger George Marshall is Woensdagochtend met de „United Sta tes" in de haven van Le Havre aange komen. De generaal bezoekt, als ge meld, Europa in zijn functie van voor zitter der Amerikaanse stichting voor oorlogsgraven, waarbij hij ook in Ne derland zal verblijven. ging in April van dit jaar een avond' je met een tijdelijke minnaar op stap. In de auto wist zij hem een portefeuil le met f 7500.— te ontfutselen. Er werd destijds voor de A'kmaaise rechtband acht maanden tegen naar geëist in afwachting van een nader rapport. Dit bleek thans zo weinig hoopvol te zijn, dat de eis is gehand haafd. Gisteren is, eveneens te Alkmaar, het faillissement aangevraagd van een nog betrekkelijk jong bedrijf, de doodkistenfabriek Nemogra, die blijk baar reeds vanaf de oprichting met een gebrek aan liggende middelen te kampen heeft gehad. Deze week zal reeds de helft van de arbeiders wor den ontslagen. In het dorp Twisk bij Medemblik is veel deining ontstaan door eeu schuur, die zonder vergunning was gebouwd en die deswege weer moest worden afgebroken. De gemeenteraad heeft er zelfs een paar spoedeisende zittingen aan gewijd, waarbij bleek, dat vier van de zeven raadsleden zich niet eens de moeite hadden getroost om de raadsstukken te lezen. Gemoe delijke opvattingen heeft men daar. Het dorp Wijdenés heeft een dans groep waar het trots op mag zijn. Reeds talloze malen trad deze groep met veel succes elders in het land op en laatstelijk heeft men weer de no dige eer ingelegd door medewerking aan het stadionspel ter gelegenheid van het Aalsmeerse bloemencorso Op het platteland leeft de jeugd zich zo nu en dan nog uit in een ze ker straatvandalisme. Thans komt hierover weer een bericht uit War- menhuizen, waar brooddronken jonge lieden, kistjes met aardappelen op de weg deponeerden en het bordje van de Naco-halte een andere plaats gaven. Zulke dingen getuigen inderdaad van veel geest. Te Beverwijk wordt de Rederij kerskamer Kennemerland dezer dagen tachtig jaar. Dat is voor een derge lijke vereniging een eerbiedwaardige leeftijd en er zou alle reden zijn om dat feit luisterrijk te vieren. Doch er is één reden, die dit niet mogelijk maakt: de kas laat de bodem zien. Een verschijnsel, dat trouwens dt laatste tijd meer voorkomt. De gemeente Heemskerk krijgt een „bejaardencentrum", dat is de niéu we benaming voor een tehuis voor ouden van dagen. De gemeente laat het tehuis bouwen dat daarna zal worden verhuurd aan de St Agne». Stichting. Het schijnt, dat hierdoor de huurprijs lager zal worden. In ieder geval komt het nu voor elkaar: een jeugdherberg en een tehuis voor de oudjes. M'n liefje, wat wil je nog meer? meer In de laatstgehouden gemeente raadsvergadering van Schagen kon een prettige mededeling worden ge- daan. Er was nu namelijk officieel vergunning verleend voor de bouw van een nieuwe huishoudschool. Dit is niet slechts belangrijk voor Scha gen, maar ook voor de wijde omtrek. Er is af en toe weer eens iets nieuws onder de zon. Zo is onder da biljarters in Zaandam een hevig» strijd ontbrand om de Coca Cola-be ker. Men maakt ons niet wijs, dat daar ook niet een enkel borreltje aan te pas komt (Advertentie, las. Med.) 53) DOOR Ook prachtige geschenkdozen van 50 (Advertentie, Ing. Md) „Hééft ze dat?" klonk het verbaasd. „Ja, mevrouw Welby, en u is immers een oude vriendin van juffrouw Cray?" „Zeker", antwoordde Catherine, ter wijl ze een sigaret uit een schildpadden koker nam en een lucifer aanstak. Juffrouw Silver kuchte als een onder wijzeres, die haar leerlingen tot de or de roept. „Het is u allicht niet ontgaan", sprak ze, „dat de dood van meneer Lessiter Juffrouw Cray in een onaangename, ja ietwat ernstige positie heeft gebracht". „Ik geloof niet, dat dit iemand ont gaan zal zijn", betoogde Catherine, ter wijl ze een dikke rookwolk uitblies. „Daarin hebt u volkomen gelijk, maar als een oude vriendin van juffrouw Cray zult u ongetwijfeld alles willen doen, om haar van elke verdenking te zuiveren." „Helaas, ik vrees, dat dit boven mijn macht ligt". „Volgens mij kunt u wel degelijk hel pen. U weet natuurlijk, dat juffrouw Cray j.1. Woensdagavond om tien minu ten vóór halfnegen aan de telefoon ls geroepen. Het gesprek heeft ongeveer tien minuten geduurd en bijna onmid dellijk daarna is ze naar Melling House gegaan, waar ze meneer Lessiter heeft gesproken. U had haar immers opge beld. nietwaar?" Catherine trok aan haar sigaret en zei toen op vrü ruwe toon: „Wie heeft u dèt in 't hoofd gepraat?" „Och, u zou volgens mij niet erg ver standig doen met dit te ontkennen. Ver moedelijk zal de telefoonjuffrouw zich ie oproep nog wel herinneren. En waar schijnlijk kent ze evengoed uw stem als die van juffrouw Cray". Met een poging tot onverschilligheid, maar met saamgeknepen ogen, zei Ca therine op haar beurt: „Als ik zeg, dat ik Rietta heb opgebeld, héb ik dat inder daad gedaan. Ik doe het trouwens dik wijls, want ik ben hier alleen en het verdrijft de tijd. In elk geval zult u Rietta er wel naar gevraagd hebben en zij kan het weten." Juffrouw Silver kreeg het warm voor 't grote vuur, nam het gele bontje af en legde dit naast zich neer. Deze kleine gebeurtenis bracht Catherine nog meer uit haar humeur. Dat iemand, die zo'n ding droeg, zich in haar huis had gedrongen en haar nu een soort kruis verhoor afnam, ging toch alle perken te buiten, meende ze. Het antwoord, door Juffrouw Silver op kalme toon gegeven, werkte niet bepaald kalmerend. t „Juffrouw Cray v/ordt verdacht en't zou daarom van belang zijn, indien u haar verklaringen kon ondersteunen." „Heel goed.zegt u maar wat Rietta heeft verklaard en ik beloof u mijn medewerking" Deze belofte was heiaas niet al te veel waard, want juffrouw Cray had perti nent geweigerd, de inhoud van haar ge sprek op Melling House mede te delen. Juffrouw Silver kuchte even en gooide het toen over een andere boeg. „In de verschillende getuigenverkla ringen ls o.m. sprake van een memo randum, dat mevrouw Lessiter ter in lichting van haar zoon had nagelaten. Ik geloof, dat het verband hield met de beschikking over sommige van haar eigendommen." „Ik weet het heus niet," antwoordde Catherine, maar juffrouw Silver bezat een scherp waarnemingsvermogen en lette op de geringste symptomen, waar uit zij de een of andere aanwijzing kon putten. Vooral de handen van degene, die waarschijnlijk iets. trachtte te ver bergen, hadden steeds haar belangstel ling en zo had ze nu dan geconstateerd, dat de pink van de hand, waarmee Catherine haar sigaret vasthield, even een rukje had gekregen. Na andermaal en nu veelbetekenend gekucht te heb ben, merkte de bezoekster op, dat ze het bijzonder zou waarderen, indien mevrouw Welby eens ronduit met haar wilde spreken. „Ronduit?" vroeg Catherine, die haar verlegenheid onder een lachje trachtte te verbergen. „Ik weet heus niet wat u bedoelt." „Dan zal ik het u uitleggen. Meneer Lessiter was, zoals u weet, meer dan twintig jaar afwezig geweest. Bij u aan huis ontmoette hij juffrouw Cray, met wie hij daarna opwandelde en sprak over de bestemming, die zijn moeder aan haar eigendommen had gegeven. Op de avond van de moord had u op uw beurt een gesprek met jufrouw Cray, wel tien minuten lang. Liep dat onder houd niet over hetzelfde onderwerp?" „Waarom vraagt u dat Rietta niet?" lachte Catherine. „Ik vraag het u, want ik geloot, dat er tussen u en meneer Lessiter verschil van mening bestond. Op een dorp weet men zulke dingen meestal gauw en 't is algemeen bekend, dat mevrouw Lessiter u het meubilair van dit huis heeft ge leend." Een rookwolk uitblazend, zei Cathe rine koppig: „Mevrouw Lessiter heeft me inderdaad wat meubelen gegeven en ik weet niet, wat dit aangaat." „Juffrouw Cray heeft me de beharti ging van haar belangen toevertrouwd. Het is duidelijk, dat hier twee stand punten in 't geding zijn. Naar wat ik heb gehoord, was het meubilair geleend, terwijl u zegt, dat het gegeven werd. Welnu, nadat meneer Lessiter met juf frouw Cray deze kwestie had behandeld hebt u, op de avond van de moord, haar aan de telefoon geroepen voor een zakelijke kwestie. Later op die avond kreeg ze meningsverschil met meneer Lessiter en wel over een aangelegen heid, waarbij „een kennis" van haar was betrokken Verbaast het u, dat ik een en ander met elkaar in verband breng en tot de conclusie kom, dat meneer Lessiter het eerste standpunt n.1., dat de meubelen slechts geléénd waren verdedigde? Hij probeerde in dit op zicht de steun van juffrouw Cray te krijgen en ontdekte kort vóór zijn dood het bewuste memorandum. Volgens mij bestaat er geen twijfel aan, dat dit stuk hem in 't gelijk stelde. Ik geloof, dat hij u dit telefonisch mededeelde en dat u toen juffrouw Cray hebt opgebeld, die tijdens haar bezoek op Melling House zal hebben geprobeerd, hem van zekere plannen dienaangaande af te brengen. M.i. moeten die plannen haar zeer bezorgd hebben gemaakt en 't zal u allicht niet verbazen, dat ik u houd voor de „kennis", waarover het volgens haar ging: In data geval is de hele gang van zaken duidelijk geworden" Catherine Wélby, van een ander tem perament dan Rietta Cray, had het re laas met wisselende gevoelens, doch vol argwaan, deels met vrees, aange hoord, maar juist die argwaan en die vrees hadden haar prikkelbaarheid en woede doen toenemen. Ze kreeg het ge voel, alsof al haar gedachten, haar be weegredenen en handelingen mét het ontleedmes van een chirurg waren blootgelegd en dat de slimme oogjes van die oude jongejuffrouw precies konden zien wat er in haar, Catherine, omging Een ogenblik rees de idee bij haar op. Z1 j lPaar 1 aten gaan en alles wat ze gedacht, overwogen en gedaan had aar. net oordeel van haar onverwachte, niet ^eL^flk?ifle ,?ast te onderwerpen Maar die idee net ze alras weer varen zonder te beseffen, tot welke noodlot tige gevolgen dit zou leiden. Haast met haar antwoord maakte ze niet en het V0.0r ze uitbarstte „U neut dat allss keurig in elkaar gezet nietwaar? Welnu, ik !ou dot schonl ge-' ffaa£ doof correcties be derven Meteen stond ze op, wierp haar sigarettenpeukje in een jadegroen asbakje en zei kortaf: „En nu zou u my verplichten met heen te gaan". (Wordt vervolgd) Gistermorgen om acht uur is door de bondskanselier der Westduitse repu bliek, dr. Adenauer, en de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Mos. je Sharet, de overeenkomst onderte kend op grond waarvan de Duitse bondsrepubliek Israël tegemoet zal komen in de kosten, welke ziin voort gevloeid uit de opneming door Israël van Joodse vluchtelingen uit Duitsland en uit de indertijd onder Duits bestuur staande gebieden. Zoals bekend is hier mede een bedrag gemoeid van 3 mil- llard mark. Voor 31 Maart 1953 zal Duitsland aan Israël 200 millioen Duitse mark beta len en gedurende het boekjaar 1953- 1954 nogmaals 200 millioen Duitse mark, waarbij de Duitse bondsrege ring echter het recht heeft dit bedrag tot 250 millioen mark te verlagen in dien de economiscne toestand dit rechtvaardigt. De looptijd van de overeenkomst bedraagt dus 12 of 14 jaar. De aankoop van goederen volgt uit sluitend door bemiddeling van de door de regering van Israël naar Duitsland te zenden Israëlische missie. Een lijst van door Israël in Duitsland aan te kopen goederen is reeds opgesteld. In de eerste jplaats betreft het hier goede ren, die bestemd zijn voor Joodse vluchtelingen, die zich in Israël vesti gen. Voorts verplicht de Westduitse bondsrepubliek zich een globaal be drag (450 millioen rijksmark) te be talen ten gunste van de „Conference on Jewish mater-a1 claims against Ger- many". Dit bedrag zal word-® aange wend voor de hulp aan en de rehabi litatie van Joodse slachtoffers van de nationaal-socialistische achtervolging, die op het ogenblik in verscheidene landen verblijf houden. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE 10 Sept. 4000 kg aardappelen: bt Eigenheimers 10,5010.60 en grove 10.20 10,5017.000 kg rode kool: A 6,20— 13,60 en B 5,70—7,40; 150.000 kg witte kool 4,40—7,90; 18.000 kg uien 14,70- 17,40, grove 12.70—15,10 en nep 16.70- 19,60; 4000 kg bieten A 5,40—7,70; 1500 kg peen: B 11 en C 11,60; 19.000 kg sla- bonen: A 37,90—43,10 en II 28;10—33; 9000 stuks bloemkool: AI 14,70—23.10 en 4 II 8—10.50. NOORDERMARKTBOND 17000 kg aardappelen eigenheimers 10.40; beve landers 9.30—9.90; meerlanders 9.80; koopmans blauwe 9.60; souvenir 9-50; grove aardappelen 8—8.90; drielingen 3.90; 35000 kg slabonen 39-—43; slabonen 11 30—37; slabonen afw. 2427; 14000 kg uien 16.20—17.40; grove uien 12— 13.30; drielingen 16—17; nep 18—20; 2900 kg bieten A 6.407.40- B 45.60; 2000 kg peen B 10.70- peen' C 10; 3900 kg rode kool A 813-* B 5.80 - 69000 kg witte kool 4.30—4.90: 760 st. bloemkool A 2—10. AVENHORN, 9 Sept. 1952. 15 5P0 kg aardappelen. Schotse, grove 9.80— 10, middel 11.10; 30.000 kg witte kooi 3.504 30; 19.000 kg rode kool 6-15.70; 1200 kg gele kool 5.10—12.40; 1200 kg groene kool 6—8.40; 39.000 kg uien, grove 10.8013.90» gewoon 15.10— 17. drielingen 15.60—16.70, nep 1520; 37.500 kg bieten, I rond 6.907.80. II rond 5.40—7.50, mo'djo 6—7.30; 29.500 kg peen II 10.50—11.80. III 9.801090; J200 kg augurken, grof 65—71, basterd 73.50, stek 43, bommen 29.90; 8800 kg slabonen, I 35—42, II 26—34, II 22-28. GROOTEBROEK, 9 Sept. 1052. 190.000 stuks bloemkool, A 21,8024,80, B 14,30—25,40; 15.000 kg bieten, A S.40 —6,60, B 4—4,70; 9.000 kg uien, middel 14,50—14,70, grof 10,50—13, nep 17. 8.1' wijkend 9—10.90; 3500 kg kooi, rod» kool 13.80—14, gele kool 4—4,10; 10° kg slabonen 0.23—0,48; 13 000 kg aard appelen, Eerstelingen 9.30—10.20, E1' genheimers 9.20—10.30; Bintje (klein) 4.904.90, veevoer 2—3.60. (Advextenue, Ing.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4