Vluchtelingen belagen het Westduitse Men ziei ze liever gaan dan komen leven half zware shag!--' VI Hoe de mens het Brabantse Oefelt Prinsjesdag beleefde Zwitsaletten Beieren zijn verbitterd over de bestaande wantoestand het S)uitie puin (2) Inwoning leidt tot drama's Chefarine „4" doet wonderen Speciale melange voor liefhebbers van 'n geurige en pittige cigareU 't Was drukker dan hij had gedacht ZJNY Overvallers rekenden buiten de vrouw Geen iuwelen doch de cel Apeldoornse chef-kok in arrest gesteld Naar ziekenhuis overgebrachi Premies voor verbetering van woningen Geen goed woord Geen Ooslduiise dorpen S/of jubileumviering Noordhollands elftal tegen sterke bondsploeg Generaal Marshall bracht bezoek aan Margraten Nederlandse bridgeploeg onderging wijziging Jl JJET VLUCHTELINGENPROBLEEM In Duitsland a «Uir^n00Hetr"uUDti"iJ0lkShU,f0I,fiaï trouwens *eh°« Europa z°cf ge" £lft fanrzamerhand 7ÏÏL bet le.™ d" ?1»"« in keelt lanrzamerhand zulke spanningen dSen ónCsüln,"MmZ üïi sïand we" ie tijdbom van Europa heeft genoemd. De enorme volksverhuizing die sinds het 'SéïL'JZ? ËÏÏÏÏJÏÏX*' V°nd in de «ereldgesehiedenis z?jn weerga "."'««JE»S1 .hLV®" respfct:te hebbfn voor d* manier waarop men dit gigantische probleem althans voorlopig de baas is geworden. „Zonder de mede werking van de individuele Duitser hadden wij het nooit, maar dan ook nooit geklaard verklaarde Hans Lukaschek, de Duitse minister voor vluehtelingen- aaken onlangs. Dat Oost- en West-Duitsers zich in de letterlijke zin van het woord hebben, weten te schikken'*, mag' een prestatie zijn, zonder wrijving" Is het niet gegaan. 17ANDAAG nog las ik in een Duitse i" krant dat een huisheer zijn onder huurders had „uitgerookt" door maar liefst zijn hele huis in brand te steken. In Duitsland zijn dergelijke gevallen apn de orde van de dag en zorgen voor een welkome sensatievulling der Duitse krantenkolommen. Deze tragedies hadden voor enige ja ren nog een des te dramatischer ver loop, omdat de Westduitsers toen nog geen inwoning gewend waren, terwijl de vluchtelingen, door hun belevenissen reeds ten einde raad, niet meer de fut hadden om tegen nog meer moeilijkhe den op te tornen en de hand aan. zich zelf sloegen. Vooral het platteland schijnt de regering in dit opzicht veel zorgen te hebben gegeven. Zo 1m ik van een geval, dat een uit Polen verdreven vrouw, die haar man reed» had verloren met haar kinderen hij een boer ingekwartierd werd. Met de zweep werd ze het erf afgeranseld- De volgende morgen vond men haar in een sloot. Uit wanhoop had zij zich verdronken. Met ijzeren hand wist de West-Duitse regering deze excessen de kop in te drukken. In bet onderhavige geval werd de boer van al zijn bezittingen onteigend ver klaard en zijn boerderij aan een oorlogs invalide gegeven. Een regelrechte re presaillemaatregel dus. Gistermorgen hebben twee jongelui van 21 en 17 jaar gepoogd, een overval te plegen bö een juwelier aan de Hei- ligeweg te Amsterdam. Ze hielden de verbouwereerde eigenaar een ongeladen atengun onder de neus en voegden hem toe: „Nu weet je het wel, hé?" Ze we ten het thans intussen zelf ook, want >e zijn gepakt en opgesloten. De heren hadden er niet op gerekend, dat een rechercheur hen reeds had ge schaduwd toen ze nog buiten voor de winkel rondzwierven. Evenmin hadden ze rekening gehouden met de aanwe zigheid van de vrouw van de juwelier, die in het kantoortje achter de winkel prompt de alarminstallatie in werking stelde, toen de heren met hun sten be gonnen te dreigen. Toen de heren het signaal hoorden, namen ze haastig de benen. Een hun ner liep de recherceur in de armen, de andere werd door een groep burgers nagezet en op het Rokin gepakt. De ju welier vermist niets. De Apeldoornse chef-kok H. H., die een Haarlemse uitgever voor een be drag van f 26.000 zou hebben opgelicht is gisterochtend te Arnhem aangehou den. H. had daar Zondagavond in een pension een kamer gehuurd, en gezegd, dat hij niet gewekt .behoefde te wor den. Toen hij gistermorgen nog mets van zich had 'laten horen, werd de hospes ongerust en waarschuwde de politie. Deze herkende de slaper, die buiten bewustzijn bleek te zijn, als de gezoch te, chef-kok. Hij is voorlopig ter obser vatie in het Gemeente-ziekenhuis te Arnhem opgenomen. Voor de verbetering van woningen, die wegens technische gebreken of slechte indeling onbewoonbaar ztjn ge worden of dreigen te wotden. kunnen thans, op ruimere schaal dan voorheen, premies worden verstrekt. De premie bedraagt maximaal f 140° per verbeterde woning en wordt 'oe* kend uit het z.g. Terlingenfonds, dat mede door belangrijke schenkingen van particulieren tot liet verstrekken van de premies in staat is gesteld. De premieregeling voor woningsput- sing. ingevolge welke regeling voor et- ke door splitsing verkregen woning ee>. premie van maximaal f 2100 kan wor den verleend, blijft onverminderd van kracht. Voor inlichtingen dient men zich te wenden tot het gemeentebestuur of tot de directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting in de provincie. Mijnwerker kwam om het leven In het ondergrondse bedrijf van de ihijn Oranje-Nassau4 te Heerlen is Maandagavond tengevolge van een in storting de 29-jarige gehuwde mijnwer ker H. de Vos uit Heerlen om het leven gekomen. MERKWAARDIG is hoe men in ver schillende streken van Duitsland te genover de vluchtelingen en verdreve nen staat. In industriegebieden als het Ruhrgebied en het Wupperdal. met een ruime arbeidsmarkt en waar verhou dingsgewijs een geringer percentage is neergestreken (wellicht omdat de woon- capaciteit van deze geteisterde gebieden zeer gering is), worden zij vrijwel zon der meer geaccepteerd, en als leden van do grote Duitse familie opgenomen. In streken als Sleeswijk Holstein en Beie ren staat men echter bij wijze van spre ken met blikkerende tanden tegenover elkaar. De oorzaken zijn tamelijk duidelijk. De betreffende provincies zijn in hoofd zaak landbouwgebieden en bezitten geen industrieën, die ook maar een ge deelte van de vluchtelingenstroom werk kunnen verschaffen. De anderhalf mil- lioen werklozen, die Duitsland telt, zijn dan ook in deze provincies geconcen treerd. Verder bedraagt de vluchtelin- genbevolking in Beieren en Sleeswijk 30 procent van de oorspronkelijke. (In het Ruhrgebied 12 procent). Dat de in- woningnood in deze gebieden to; on telbare inter-huiselijke conflicten aan leiding geeft en de controverse West duitsersvluchtelingen verscherpt, is begrijpelijk. TK heb een gesprek gevoerd met Herr Keinhardt, een hoge ambtenaar van de stad München. Hij heeft geen goed woord voor de vluchtelingen over. ,Stel je voor", zegt hij verontwaar digd, „is me daar een vluchteling bur gemeester van een Beiers dorp gewor den Zoiets is toch ongehoord?" „En dan te bedenken hoe al deze in dringers over het algeméén bevoordeeld worden! Credieten, om een nieuw be staan op te bouwen, krijgen zij bij de vleet, terwijl wij West-Duitsers, die toch ook van voren af aan moesten begin nen op onze puinhopen op een houtje kunnen bijten. We krijgen niks, geen cent....". „Moet je eens kijken" zegt hij woe dend, „zie je daar die kapitale villa?" Hij staat op en neemt me mee naar het raam. „Die is van mijnheer de vluchte ling. Hij had geen broek meer aan z'n achterste. Krijgt eventjes 200.000 Mark en laat zich daarvan het snoeperigste huisje in Ober-Beieren bouwen". De heren werken zich in ons bestuurs apparaat en bevoordelen op ongehoorde wijze hun lotgenoten, daarbij dankbaar geholpen door onze gebrekkige en een zijdige wetgeving. Een wetgeving, die de vluchtelingen van alles toestopt, ech ter iedereen, die op „normale" wijze al les verloren heeft, door bombardemen ten enz. glashard vergeet. Ik kan me niet aan de indruk onttrek ken, dat Herr Keinhardt wat al te kei hard met het vluchtelingenprobleem af rekent. Ik weet, dat Beieren een land is met een gesloten cultuur en verder ver wend is door het vreemdelingenverkeer. Dat de Beieren zoals men mij in Noord-Duitsland vertelde de vluchte lingen beschouwen als „vreemdelingen die niet betalen" en hen daarom als „paria's" zouden behandelen kan ik nauwelijks geloven. Niettemin geeft Keinhardt's aggressie me te denken.... Als ik hier en daar nog eens de pu blieke opinie peil en m'n licht opsteek bij officiële instanties krijg ik toch de irdruk, dat excessen in de „bevoorde ling" der vluchtelingen voorkomen. Hoe Herr Hess, die uit Oost-Berlijn is gevlucht en dus berooid naar Reck- linghausen (Ruhrgebied) is gekomen, met zijn hoedenfabriekje zo veel geld heeft kunnen oversparen, dat hij zich na zes jaar een villa van maar liefst 600.000 Mark heeft kunnen laten bou wen, is iedereen een raadsel. Niettemin voltrekt het wonder zich. IhE onregelmatige verdeling der vluch- telingenmassa's over West-Duitsland is weer een ander probleem. Inderdaad zijn de mensen zeer onvakkundig „in geblikt". De Franse zóne sloot doodleuk haar grenzen voor de enorme vluchtelingen stroom, terwijl de Amerikanen op hun manier al te grote concentraties uit el kaar sloegen door vestigingen van Oost- Duitse dorpen, die in hun geheel over kwamen, te verbieden. Hun voorwendsel was dat hiermede de assimilatie aan de West-Duitse cultuur bevorderd werd en te voorziene spanningen zouden wor den voorkomen. Een massa van 13.000.000 laat zich ech ter niet door een paar Amerikanen inti mideren en tegenwoordig is gebleken dat de opzet der Amerikanen, hoewel goed bedoeld, geen positief effect heeft gesorteerd. Eén en ander is de verdeling der 13.000.000 echter zeker niet ten goede gekomen. Thans staat de Duitse rege- ring voor de enorme opgave om deze massa nogmaals over het Westduitse ge bied te hervei delen. Doortastend en voorzichtig gaat zjj hierbij te werk. Zij' wacht er zich voor de vrijwillige mede werking der vluchtelingen te forceren en ziedaar, het lukt. Vergissingen ko men voor. Ongeorganiseerde „uitbraak" van groepen is niet altijd te vermijden. Maar het ziet er' naar uit, dat zij deze opgave aankan. Gelukkig voor Duitsland. Een opluchting misschien ook voor heel West-Europa. Vriendelijk Groningen zendt taart aan de Koningin Een Groningse deputatie zal ter ge legenheid van de Groninger vriendelijk- heidsmaandH. M. de Koningin een taart aanbieden. Deze taart, welke vervaar digd wordt door leerlingen van de Gro ninger Bakkers Vakschool, zal Dinsdag 23 September worden aangeboden. H.M. de Koningin heeft deze geste zeer op prijs gesteld. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.7» (Advertentie. Ing. Med.) Als sluitstuk van de viering van het Gouden jubileum van KNVB, afdeling Noord-Holland, speelt het Noordhollands KNVB-elftal Zondag een jubileumwed strijd tegen een sterke bondsploeg. De wedstrijd wordt gespeeld op het ZFC- terrein te Zaandam en zal om half vijf aanvangen. De opstelling van het Noordhollands elftal is als volgt: Keizer (Volendam); Dangermond (Westfrisia), Kabel (ZFC); Molenaar (KFC), Kuiper (ZFC), v. d. Horst (ZFC); Heyster' (Helder), K. Smit (V'dam), Simons (Westfrisia), Stelling (Westfrisia) en Roos (ZFC). Reserves zijn: Snabilee (OSV), De Geus (V'dam) en Deriga (OSV). (Advertentie, Ing. Med.) In zijn functie van voorzitter van de Amerikaanse monumentencommissie heeft generaal Marshall gistermorgen een bezoek gebracht aan het Amerikaan se militaire kerkhof te Margraten. De generaal arriveerde per vliegtuig uit Parijs op het vliegveld Beek. Later op de dag bezocht hij ook Amerikaanse kerkhoven in Belgie en Luxemburg. De heer Filarski heeft zich, wegens een sterfgeval in zijn familie, terug moe ten trekken uit de Nederlandse bridge ploeg, welke van 19 tot en met 29 Sep tember te Dublin deel neemt aan de Europese kampioenschappen. De ploeg is thans als volgt geformeerd: mr. F. W. Goudsmit (Amsterdam), J. van Tuin (Amsterdam), mr. G. Kramer (Utrecht), J. M. Kater (Rotterdam,) M. Cats (Am sterdam) en B. Kaiser (Amsterdam.) (Van onze speciale verslaggever) MEN MAG het geloven of niet, maar sinds deze eenvoudige mens uit het Bra bantsc Oefelt de derde Dinsdag van September in Den Haag geweest is een droom, die vele jaren gekoesterd werd en nu dan toch eindelijk in vervulling is gegaan wordt hij met gans andere ogen door z'n dorpsgenoten bekeken. De burgemeester, die 's anderen daags nog wel eens stuurs het hoofd kon omdraaien sinds een akkevietje over eeu woning, groet nu weer minzaam. En meneer pas toor, die waarachtig ook niet van de gemakkelijksten is, heeft het bestaan hem zo maar op straat staande te houden, en eens wat te praten over de jongste van de zeven, die altijd een zorgenkind is geweest. En dat alles, omdat deze mens het nu al maanden geopperde plan Prinsjesdag voor de eerste en wellicht tevens laatste keer van zijn leven persoonlijk te gaan beleven stug doorzette, en dat plan niet onder stoelen of banken gestoken heeft. DE Nederlandse Spoorwegen hebben <4/ y> ff voortdurend over opstanden in gevan- soms vreemde passagiers. Zo komt er f{ ft h jr /"i O SiPsc. genissen. Nu ook weer in Bikaner, een vandaag op het Centraal Station te Am- J WA'M' IV plaats in India, waar de gevangenen op sterdam een heuse walvis aan. Het beest ,bevel van de directeur van hun hotel maakte de reis vanaf Hamburg in de IHttlljfliilllij!Rliiltt{l)intffiR8ll!DII!tl0tlHlli{itlUllilllffliinnNlffiSBI!fi8nR hun snorren moesten afscheren. Het be vierde klas (open wagen). De dame, die de directie namelijk knapjes te ver bekend staat om haar kille aard, weegt velen, dat de gevangenen op arrogante zestig ton en ze is 23 meter lang. De zulk een prachtige staat van dienst wijze hun snorren stonden op te wagon waarmee ze vervoerd wordt is achter de rug, dat zijn chefs hem een draaien, als ze instructies of vermamn- dertig meter lang. Het is de grootste aanbeveling gaven voor een cursus in gen van hun bewakers ontvingen. Toen spoorwagon van Europa; een ding met het herkennen van valse bankbiljetten, de barbiers kwamen, gingen zestig ge acht draaibare assen. Nu vraagt u na- Edward bewees na afloop, dat hij zich vangenen in hongerstaking, om hun tuurlijk wat ze met die walvis willen de leerstof volkomen eigen had ge- snorren veilig te stellen. vijf dagen gaan doen. Welnu, ze zal gedurende maakt, want kort na zijn examen be- Jan£ weigerden ze elk voedsel Einde- tien dagen op het Centraal Station, bij gon hij met het drukken van vaJse luk vielen de lipversienngen onder het de oprit aan de Westzijde te kijk wor- bankbiljetten. Na zijn ontdekking kreeg meedogenloze mes. n Te Goshen m «•••;-* J- Men leest Amerika, geviel het dat een uitermate zwaar varken, dat de volgende dag den gezet. Daarna verhuist de Poolzee- bewoonster naar Den Haag, Rotterdam en Utrecht. Het dier, dat destijds d.oor een Deense rijkaard werd aangekocht, draagt de naam Mevrouw Haroy". De heren die haar vingen hebben haar het hart uit het lijf gesneden om dat apart ten toon te stellen. Dat hartje weegt in zijn eentje al 300 kilogram, n Edward Szcvoka, een .Amerikaans soldaat in Korea, ontving van zijn echtvriendin een brief van drie en twintig meter lengte. Het brave vrouwtje had er vier en dertig dagen aan zitten schrijven. Of het nu allemaal zuivere liefde tot haar echtgenoot was, zou Theodoor niet dur ven zeggen. Een vriendin van haar had namelijk eens een brief van 12 meter lengte aan haar echtgenoot in Korea ge schreven en mevrouw Szcyoka wilde dit record verbeteren. O De Engelse ambtenaar der Posterijen. Edward O - Sullivan, woonachtig in Ludlow, had hij een flinke drukker. O Was weer een prinsheerlijke Prinsjesdag! naar een expositie gestuurd zou wor den, plotseling verdwenen was. Na acht en zestig dagen zoeken, vond men het beest terug. Het lag op de bodem van een uitgedroogde put. Wonder boven wonder waren de levensgeesten nog niet geweken, maar het varken was in die tijd 150 pond afgevallen, n Nu Eisenhowers kansen op het Amerikaan se presidentschap beginnen te stijgen, worden de verkiezingsattributen, die zijn aanhangers plegen te gebruiken, be langrijk duurder. De herendassen met „I ïik'e Ike" erop kosten voortaan drie dollar, inplaats van 1.59 dollar. Cl De uitspraak van de week pikt Theodoor uit een Amerikaans blad, waarin hij las: „Een man, die twee vrouwen moet onderhouden hoeft niet altijd een biga mist te zijn. Het kan immers best zijn, dat zijn dochter pas getrouwd is....?" Afijn, 's morgens voor dag en dauw keerde hij deze derde Dinsdag van de maand zijn dorp de rug toe. Op hel fietsje richting Nijmegen en vandaar rechttoe, rechtaan met de electrische trein naar het Haagje. Mens, mens, wat een drukte al direct daar buiten dat station. Kerels, die op je afstui ven met wimpeltjes van oranje of rood, wit en blauw. Voordat je 't weet heb ben ze zo'n ding al op je jas geprikt. Wel feestelijk, als je ze gratis cadeau zou krijgen. Maar, nee, zei ik, toen ze dachten, dat ik van plan was er iets voor te betalen. „Niet nodig, zeun' gaf ik te verstaan, toen de verkoper er goed aan dacht te doen om maar vol te houden. En daarbij tikte ik beleefd tegen m'n Zondagse zwarte pet, die moeder voor deze schone gelegenheid voor me te voorschijn gezocht had. 't Is druk 't Is drukker in de stad dan deze eenvoudige buitenman zich gedroomd heeft. En zo voelt hij er verstandig aan te doen, zich zo gauw mogelijk maar een plaatsje te verzekeren langs de route, die de koninklijke sprookjes stoet straks zal hebben te gaan van het paleis Noordeinde naar Binnenhof, zo als een vriendelijk behulpzame agent van politie met witte handschoenen aan hem heeft verteld. Aan de Korte Vijverberg meent hij dat plaatsje te hebben gevonden. Achter hem ruist de hoog spuitende fontein, waaronder de eenden en meeuwen, die hier hun vaste domicilie hebben, zich nu en dan baden. Vlak voor hem zit ten mensen, die een klapstóeltje mee brachten en zich in de nachtelijke uren al op deze plaats nestelden. Even verderop ziet hij wachtenden op sinaasappel- en groentenkistjes, en mensen, die een trapleertje mee van huis sleepten, om zich boven de menigte te kunnen verheffen, terwijl er ook lieden zijn, die langwerpige dozen onder de arm dragen, die met kennis van zaken periscopen werden genoemd door de mensen, die er om heen stonden. Politie te paard scheert om de haverklap voor de rij wachten den langs, ontzag inboezemend en ruimte houdend, met het achterdeel van de glanzende dieren, die driftig LEGEROEFENINGEN IN SPANJE Het Spaanse leger is een oefengevecht begonnen tegen een „vijand", die de Zuid-West-kust nadert en tracht de verbindingen met de rots van Gibraltar af te snijden. De Spaanse strijdkrachten in het Noorden hebben een oefening van vier dagen gehouden tegen een „vijand", die Spanje over de Pyreneeën binnenviel. trappelen op het met zand bestrooide plaveisel. Schavuiten van jongens, die zich een verheven plaatsje veroverd hadden in een hoog boven de menigte uitstekende lantaarnpaal, worden aan gemaand dit voorkeurplaatsje te ver laten. Patates Frites Een walm van vettige olie bereikt de Oefeltenaar, wanneer hij zo een poosje de luid gevoerde gesprekken om hem heen beluisterd heeft en on derwijl hij de honderden indrukken verwerkte van deze ook voor de Ha genaars altijd nog bijzondere Prinsjes dag. Het is de braadwalm van een pa tates frites kraam, volop in bedrijf, die in de buurt voor deze bijzondere ge legenheid een standplaats heeft mogen innemen naast ijswagens, fruitkramen e.d. in het anders zo deftige milieu van onze residentie. Eindelijk! Na uren wachten kondigt een ver geroffel en gejuich aan, dat de lands vrouwe in haar gouden koets op weg gegaan is naar het Binnenhof. Doffe schoten klinken van het Malieveld ten teken, dat dit jaarlijkse ceremonieel van Prinsjesdag begonnen is. Reeds ziet deze mens de eerste rui ters in kleurig livrei de hoek om draaien. En dan komt cr beweging in de menigte, die aliengs om hem heen is aangegroeid tot een onschatbare dikte. Hoofden rekken zich naar vo ren. Stoeltjes, kisten en trapjes wor den in stelling gebracht. Een enorm gedrang ontstaat. En dan legt cr iemand, juist wanneer de laatste koets met hofdames gepasseerd is en de gou den koets met de minzaam nijgende landsvrouwe zijn uren verdedigd plesk- ke grond zal voorbijgaan, een zware arm op zijn hoofd. Het glimmende pet je zakt hem tot over de ogen. Slechts hoort hij uit duizend kelen de juich kreet „Lang leve de Koningin!" Maar verduisterd is de zon die hem de gan se morgen zo stralend gekoesterd heeft en duizenden meer dan andere jaren op de been gebracht heeft. Eerst wanneer de hele stoet voorbij is, en hij weer wat losser komt te staan tussen de dringende menigte, ziet hij kans z'n mooie pet, verfomfaaid voor zijn ogen weg te trekken. De laatste ruiters van de kleurige stoet ziet hij nog juist het Binnenhof op schieten. Terug in Oefelt heeft deze mens ver standig gezwegen over de teleurstel lingen, die het feestend Den Haag hem bereid had. De minzame groet van de burge meester en het vriendelijke gesprek met de pastoor, die het gezag weer spiegelen dat hij zich met zijn Haags bezoek verworven had, zijn de enige resultaten die hij zich met veel moeite en opoffering veroverd heeft. Ook dat nu nog prijs te gevenNee, dan liever de leugen maar volgehouden, dat 't een bijzonder schone dag was, en verder de bioscoop maar laten vertel len, wat hij aan eigen waarneming te kort geschoten is. Laat U niet langer door Uw pijnen kwellen, maar verdrijf Uw hoofdpijn, kiespijn, zenuwpiin, spierpijn, rheuma- tische of periodieke pijnen afdoend met (Advertentie, Ing, Med.)

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3