COEBERGH'S Wieringerwaard, Medemblik en Wieringen nu ook een vinger in de kiesschijf riiii.i'iiiii.riiiiiiiiiici Na doodstraf (en gratie) in Frankrijk nu levenslang Er zit nog weinig tempo in de oefening „Hold Fast" Minister Van de Kieft diende de ontwerp-rijksbegroting in Twee Nederlandse straaljagers neergestort De bestellen vlogen tegen elkaar £te meAduf-enen 13^-eidjei rubber laarzen gymschoenen pantoffels BESSEN JENEVER Op vasteland van onze provincie overal automatische telefoon Alleen liet goede blijft Nederlandse troepen in actie met de schop Succesvolle luchtraids der groenen en blauwen Nieuwe leden van de Tweede Kamer beëdigd KERKELIJK NIEUWS Het Radioprogramma Voor twee mannen, die de vijand dienden l/er/ioogt de geze/Z/gZfe/d PATRICIA WENTWORTH' Piloten kwamen om KNWUcontra gemeente bestuur van Arnhem Gaston Reiff maakte excuset Rebusprijsvraag ten bate van oud-verpleegsters WOENSDAG 17 SETTEMRER 1052 Dinsdag 16 Septemher 1952. 13 uur precies Wieringen verleden Cijd YW de be'ziUers' Mf "mb,,ik,e" V00r vandaag en misschien morgen een nog wat vreemde gewaarwording M^aar" vóór rdTkiesschUf'st^en^nTerb« na te «>enken de viigw in de Kicsscnql steken, net als alle telefoonbezilters in de provincie Noord- Ho land. De herinneringen aan de slinger van het houten gevalletie aan de muur zullen vervagen, de herinneringen aan de telefoniste ook. Dat alles kLt omdat gistermiddag om dertien uur precies in de „knooppunt-centrale" te M°ddenmeer een simpele handeling werd verricht. Hoe het precies gebeurde kunnen wc niet vertellen, want een krant is geen tijdschrift voor techniek. We zagen (om vijf minuten voor eén burgemeester G. G, Loggers van de Wieringermeer aan de siinger van een oud toestel draaien en we hoorden hoe hij nummer 115 vroeg en vervolgens zijn echtgenote verzocht thuis een paar draadjes door te knippen. Weinige minuten later stak de burgemeester, precies of h(j nooit anders had gedaan, zijn rechterwijsvinger in de kiesschijf. Hoe het mogelijk is, hebben we niet kunnen navorsen, maar het tweede gesprek met mevrouw Loggers wilde ondanks herhaalde pogingen niet tot stand komen. Tenslotte hoorde de heer Loggers een bezetteken, hetgeen er mogelijk op wijst, dat zijn echtgenote ook probeerde na te gaan of het nieuwe toestel werkelijk was aangesloten. Niettemin groeide het aantal aanslui tingen van ongeveer 350 in 1940 tot 782 in 1952. In het fraaie gebouw van de cen trale Middenmeer mocht het gezelschap de ingewikkelde apparatuur, geleverd door de Automatic Teleohone and Elec tric Cie uit Liverpool, bewonderen. De voor een leek onbegrijpelijke instal latie heeft dus gistermiddag de Wfe- ringermeer, Wieringen en Medemblik uit het isolement verlost. De P.T.T. kan er trots op zijn. Gaf de directeur-ge neraal van de P.T.T., de heer Neher, in een telegram ter gelegenheid van de in- dienststelling niet de verzekering, dat DE AANSLUITING van de telefoon sector Middenmeer met eindcentrales in Nieuw Almersdorp. Medemblik, Oost waard, Slootdorp, Hippolytushoef, Den Oever, WierinSerwerf, Oude Zeug en Wagendorp betekent, dat thans het ge hele telefoonnet op het vasteland van Noord-Holland is geautomatiseerd. Zon der twijfel.iets om even bij stil te staan Dat deed men dan ook. Gistermorgen om elf uur was een gezelschaD geno digden in Hotel Smit bijeen om enkele toespraken aan te horen. Daar was eerst de waarnemend hoofd directeur van T. en T., de heer ir J. Uges, die als zijn mening te kennen gaf, dat in een nieuw, modern opge bouwd land een moderne telefoon be hoort. Hij verklapte tegelijkertijd, waar om de Wieringermeer tot zeven jaar na de bevrijding moest wachten en ver strekte enkele interessante cijfers. Bij voorbeeld, dat ons land in 1939 326.000 aansluitingen telde, waarvan 80 pet. was geautomatiseerd. Het is duidelijk, dat een groot deel van de activiteit gericht moest zijn op het bijhouden en uitbreiden van de reeds bestaande ap paratuur, niet in het laatst omdat het telefoonverkeer zich enorm uitbreidde: van 66 millioen gesprekken in 1939 tot 171 millioen in 1951. En in de eerste jaren na de oorlog moest uiteraard ook nog al het één en ander worden her steld. Uit het isolement De heer J. M. de Vos, hoofd van het telefoondistrict Haarlem, heeft vervol gens de ontwikkeling van de telefonie geschetst. Automatisch verkeer is niet van de laatste tijd. Alveertig jaar geleden bestond in de grote steden be hoefte aan automatisering en tussen 1911 en 1923 werden dan ook achtereen volgens de netten in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam gemoderniseerd. Arnhem ging voor bij het automatische interlocale verkeer en thans is het zo, dat een koppeling-systeem bijna gereed is gekomen. Dat betekent, dat men in 1954 vanuit, om een voorbeeld te noe men, Oude Zeug, zonder tussenkomst fan een telefoniste een gesprek zal kunnen voeren met een willekeurige plaats in Nederland, waar ook automa tisch verkeer bestaat. Overigens is de heropbouw van het telefoonnet in de Wieringermeer een moeilijk karwei geweest. Het water had zijn vernielende werk grondig gedaan. Stad overtroffen In de uitgestrekte Wieringer meer zijn momenteel 782 telefoon aansluitingen. Dat betekent, dat één op de tien inwoners een toe stel bezit. Het hoofd van het tele foondistrict Haarlem, de heer J. M. de Vos, vertelde, dat er sprake is van zeer grote „dichtheid".. Het landelijk gemiddelde bedraagt na melijk ongeveer de helft, terwijl de tien procent ook in geen enkele stad wordt bereikt. en overleeft de tijden. Purol geniet reedj een ruim 40-jarige wereld reputatie. Houdt de huid gezond, tuiver, zacht, mooi en rimpelvrij. f-Arivertentie Ine ivjed met dezelfde zorg zal worden gewaakt over de belangen van het platteland als over die van de grootste handelsstad. Hulde en waardering Nadat in Hotel Smit de heer D. J. Scheffel, secretaris van de Kamer van Koophandel te Alkmaar, de dank van het bedrijfsleven reeds had overge bracht, was het in de centrale burge meester Loggers, die mede namens zijn collegae uit Wieringen, Medemblik en Twisk en Opperdoes, herinnerde aan de prachtige activiteit van het P.T.T.-per soneel tijdens en na de oorlog. In de oorlog deed men razzia's mislukken en illegaal werk werd bevorderd. Na de oorlog werd met enorme wilskracht het vernielde hersteld daarvoor had de heer Loggers woorden van hulde en waardering, terwijl hij tenslotte de wens uitsprak, dat de rechtstreekse ver bindingen ook een symbool van de nauwe betrekkingen tussen de belang hebbende gemeenten zullen zijn. J^E oefening „Hold Fast" is niet begonnen met een klap, die een daalder waard is, zoals dat b(j een zichzelf respecterende moderne oorlog behoort. Groenland, dat op papier over een vijfvoudige overmacht beschikt, heeft na de oorlogsver klaring van Maandagnacht nog zo weinig aanvalslust getoond, dat het schijnt, alsof de groene generaals met de oorlogsverklaring geen raad weten. De blauwen konden zich daardoor gisteren de weelde veroorloven op hun gemak naar de grens rivier de Weser op te rukken. De officiële verklaring voor deze langzaamaan- oorlog, namelijk, dat men van weerszijden de mobilisatie-voorbereidingen nog niet heeft voltooid, heeft niet iedereen kunnen bevredigen. Ondertussen is er toch wel het een en ander gebeurd. Luchtstrijdkrachten van Blauwland hebben gistermorgen het vliegveld Gütersloh, waar verken ningsvliegtuigen van Groenland gesta- tionneerd zijn," beschoten en de groene luchtmacht heeft twee succesvolle raids op Eindhoven en Twente uitge voerd. Het op het vliegveld Bückeburg gelegerde squadron 4 (Vampires) van Groenland, dat een herinnering aan de nudistenkolonie op het eiland Sylt in de Duitse Bocht als mascotte voert, kon op Twente zonder eigen verliezen (Van onze parlementaire redacteur) De korte spanne tijds, welke de re gering na haar optreden ter beschik king stond, heeft haar geen andere keuze gelaten, dan indiening van het door het vorige kabinet voorbereide begrotingsontwerp. Nader beraad van de ontwerpen door het huidige kabinet zal ertoe kunnen leiden, dat bü nota's van wijzigingen, veranderingen op on derdelen van het beleid bij de Staten- Generaal aanhangig worden gemaakt. Aldus deelde de minister van financien de heer Van de Kieft, gistermiddag bij de aanbieding van de ontwerp-rijksbe groting van 1953 aan de Tweede Ka mer mee. Gewoontegetrouw bracht minister Van de Kieft, die zich kennelijk nog wat onwennig voelde, de met een oranje lint samengebonden begrotin gen in het koffertje met het opschrift „Derde Dinsdag in September" mee. Na een korte toespraak werden de begrotingen bij de grifffier van de Kamer neergelegd. Tevoren had een aantal zojuist benoemde leden, die de plaats zullen innemen van enkele tot minister of staatssecretaris benoemde Kamerleden, in handen van de tijde lijke Kamervoorzitter, dr Kortenhorst. de door de Grondwet vereiste eden of beloften afgelegd, te weten mej." mr J. Zeelenberg (PvdA) en de heren J. Blom (PvdA), J. H. W. van Koevor- den (KVP), H. Peschar (PvdA) en D. Roemers (PvdA). Dr J. van Baal (ARI, die in de plaats van minister Algra zal treden, kon wegens verblijf buitens lands als lid van de Nederlandse de legatie bij de V.N. niet aanwezig zijn. De opvolger van minister Staf (CH) NED. HERV. KERK: Beroepen te Alkmaar: T. T. A. y. d. Marei te Wesepe; te Ede (toezegging): vacature J. H. Cirkel: W. L. Tukker te Delft GEREFORM. KERKEN: Examens: De classis Meppel heeft prep. geëxamineerd en beroepbaar ver klaard, de heer W. Kats te Kerken- veld, candidaat aan de Theologische Hogeschool te Kampen. GER. KERKEN (ond. art. 31 K.OJ: Aangenomen naar Blokzijl: E. H Postma, candidaat te 's Gravenhage. GEREF. GEMEENTEN: Tweetal te Werkendam: N. Blok te Rotterdam Centrum en H. Ligtenberp te Rotterdam-West. Bedankt voor Leiden: J. W. Kersten te Genemuiden en staatssecretaris Moorman (KVP) is nog onzeker. Tot slot van deze korte vergadering stemde de Kamer over de aan de koningin aan te bieden voor dracht voor het Kamervoorzitterschap Dr Kortenhorst (KVP) verwierf van de eerste plaats op de voordracht 73 van de 75 geldige stemmen. Op de tweede plaats kwam mr Joekes(PvdA) met 67 van de 73 en op de derde plaats mr Terpstra (AR) met 67 van de 73 geldige stemmen. twee Nederlandse Meteors en een Beechcraft „in brand schieten". Ook de Nederlandse troepen zijn gisteren nog in actie geweest, zij het met de schop en niet met het geweer. In samenwerking met de Engelsen hebben zij een mijnenveld van 52000 mijnen gelegd. „Sour Grapes" (zure druiven) heet dit mijnenveld. Als de Groenen erin lopen, zullen deze drui ven hun inderciaac niet zo goed sma ken als de plukrijpe druiven, die zij bij hun opmars van de Weser in de richting Paderborn zullen aantreffen in de wijngaarden, waaraan dit heu velachtige gebied zo rijk is. Overigens is het de vraag, of ook de Nederlan ders geen zure druiven te eten zullen krijgen. De ontdekking van het ontac tisch opgestelde militaire veldhospi taal zou de Groene luchtmacht wel eens de weg kunnen wijzen naar de bossen, waarin onze mannen zich tot dusver veilig verscholen hebben kun nen houden. DONDERDAG 18 SEPTEMBER HILVERSUM X, 402 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.10 Gram.muziek 9.00 Morgenwijding 9.15 Gram.muziek. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Gram.muziek. 10.35 Ik weet, ik weet wat U niet weet. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Operaconcert. 11.55 Gram. muziek. 12.00 Orgelspel. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelln- gen. 12.33 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram.muziek. 13.25 Mu- sette-Orkest. 13.55 „Ontmoetingen met Christopher Blaze", hoorspel. 14.30 Amu sementsmuziek. 15.00 Voor de zieken. 16.00 „Een dag op de boerderij". 16.40 Gram.muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Militaire reportage. 17.40 Gram.muziek. 17.45 Regeringsuitzending.- Mgr. Dr. N. J Geise O.F.M.„De Badujs, levende an tiquiteiten in West-Java". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte mu ziek. 18.55 Gram.muziek. 19.25 Amuse mentsmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamer orkest en solist. 21.05 „Sinaasappelen en citroenen", hoorspel. 22.20 Dansmuziek. 2-3.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.1 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Morgen gebed en Eiturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoon. muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.28 Schoolradio. 10.00 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 11.50 „Als de ziele luis tert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30—12.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram.muziek. 13.35 Basbariton en piano. 14.00 Promenade-Orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek. 15,30 Zang, hobo en piano. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Omroeporkest en solist. i7.00 Voor de jeugd. 17.30 Gevarieerde muziek. 17.55 Gram.muziek. 18.00 Idem. 18.15 Man nenkoor. 18.40 „Op de Stelling". 18.50 Gram.muziek. 19.00 Nieuws en weer berichten. 19.10 Levensvragen van aller lei aard en een pastoraal antwoord. 19.25 Gram.muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Me- tropole-Orkest. 20.30 Reportage. 20.40 Vo caal Ensemble en solisten. 21.10 Gram. muziek. Pl.m. 21.20 „Het Wespennest" Pl.m. 21.30 „The Telephone", opera (gr.- pl.)21.55 Buitenlands overzicht. 22.15 Bariton en piano. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. 55. Pim zag wel, dat het hem niet mogelijk zou zijn om door het gat, dat hij in de bodem had geslagen, weer naar boven te komen. Daarvoor was het veel te diep: „Het enige, wat ik kan doen, is deze gang volgen", mompelde hij tot zichzelf, „en dan maar zien, waar deze gang heenleidt. Misschien komen we zo een stap na der tot het mysterie van Kiekeboe". Want Pim begreep eensklaps, dat deze gang wel eens in verband kon staan met het optreden van de ge heimzinnige „Kiekeboe". En dus stap te hij langzaam voort door de gehei me gang. Veel bijzonders was er niet te zien. Zijn lantaarn bescheen niets anders dan kale muren. Maar plotse ling hield de gang op en zag Pim een trapje staan. „Dit kon wel eens het einde van deze onderaardse gang zijn", dacht hij en hij had gelijk ook. Het trapje leidde naar boven en tot zijn grote verbazing stond Pim toen midden in een rhododendronbosje, dat zich vlak achter de vijver uitstrekte. „Wel heb je ooit", riep hij verbaasd uit, deze gang komt in onze eigen tuin uit. Nu zou ik toch ook wel eens willen weten, waar de andere kant heenleidt. Maar dat is van later zorg. Allereerst zullen we die „Kiekeboe" eens de schrik op het lijf jagen". (Advertentie, Ing. Med.) Tijdens de oefening ,,Blue Alliance" Het begin van de geallieerde luchtmachtoefeningen „Blue Alliance" betekende gisteren tevens een wel heel droevige dag voor de Nederlandse militaire lucht vaart. Gisteren meldden wij reeds in een deel van onze oplage, dat twee Glostei Meteors, die van een oefenvlucht naar het vliegveld Leeuwarden terugkeerden, met elkaar in botsing kwamen en neerstortten. De toestellen ontploften en dt beide vliegers kwamen hierbij om het leven. De Bijzondere Strafkamer van de rechtbank te Assen heeft gisteren de twee en dertig jarige kruidenier A. C. geboren te Smilde en de een en dertig jarige electriciën L. L„ afkomstig uit Emmen, tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Zij hadden tijdens de bezetting van ons land de vijand <zu (Advertentie, ing. Med.) opzettelijk hulp verleend en traden la ter zelfs in Duitse dienst. Reeds op 2 Augustus 1950 waren zij bij verstek veroordeeld, omdat ze ln Frankrijk gevangen zaten. Toen ze echter op vrije voeten kwamen, wer den beide heren in Holland gegrepen. Zij kwamen nog tegen de straf in ver zet, doch dit werd vandaag bij de uit-, spraak niet ontvankelijk verklaard.'" De veroordeelden hebben medege deeld, dat zij een gratieverzoek tot de Koningin zullen richten. L. en C. konden destijds niet aan wezig zijn, omdat ze in een gevange nis in Frankrijk zaten. Ze waren n.1. door de Duitsers als parachutisten in gezet in de strijd en als zodanig achter de geallieerde linies in Noord-Frank rijk „gedropt". Ze waren toen door de Franse verzetsbeweging gegrepen en door de Franse justitie ter dood ver oordeeld. Ze hadden evenwel gratie verkregen en waren ten slotte op vrije voeten gesteld. C. werd bij zijn terug komst in Nederland direct bij de grens aangehouden, terwijl L. enige tijd was ondergedoken. Hij werd ten slotte bij zijn vrouw, die op Schiermonnikoog vertoefde, aangehouden. 58) Ook aan de langste nacht komt een einde, zoals voor ieder mens eens de laatste nacht aanbreekt, of we het we ten of niet. Voor één der hier genoem den was het de laatste nacht. Toen ten slotte een sombere herfst dag aarzelend zijn intrede deed, ston den ze allen op en ging ieder zich met zijn eigen zaken bezighouden. Catherine Welby kleedde zich aan, om de bus van 9.40 naar Lenton te ne men. Vóór haar vertrek gebruikte ze wat koffie en een paar sneetjes geroos terd Drood. Ze was nu niet bleek meer, want ze had het nodige gedaan, om vooral niet onaantrekkelijk te zijn. Al dus zag ze er vrijwel als gewoonlijk uit behalve dat ze nu een bij haar costuum passende grijze hoed met kleine veer had opgezet. Toen ze de voordeur achter zich sloot, zag ze juffrouw Fallow de oprijlaan af komen, blijkbaar erg gehaast en boorde vol nieuws, dat na het „goeden morgen van Catherine dan ook niet op zich liet wachten. Het is de morgen, dat ik bij juffrouw Cray werk en u zult zich wel afvragen, wat ik nu hier doe, maar ik zei tegen juffrouw Rietta, dat ik die arme ziel van een mevrouw Mayhew niet uit mijn hoofd kon zetten en dat meneer Mayhew haar niet tot eten kan krijgen Ze zat maar, dronk een kop thee en bleef maar schreien, altijd door. Dus zei ik tot juffrouw Rietta, dat er een kip bij mij aan de leg was en ik een paar eieren had meegebracht, waarvan ik er één in de thee van dat mens wil de doen. Toen zei juffrouw Rietta ,goed" en ging Ik er heen". Catherine keek op haar polshorloge De bushalte was juist buiten hek. Ze had nog vijf minuten tijd en vroeg dus: ,U hebt zeker de achterweg genomen?" Haar stem klonk rustig en effen, of schoon ze begreep, dat juffrouw Fal low niet naar haar toe was gekomen DOOR om mee te delen, of mevrouw Mayhew een geklutst ei in haar thee had ge bruikt. Inderdaad trilde het spitse, donkere gezicht der reeds bedaagde juffrouw Fallow van ongeduld. Ze wilde met haar verhaal opschieten en er niet omheen laten, draaien. „Dat heb ik ook", antwoordde ze. „En toen ik daar eenmaal was, kon ik me nauwelijks meer herinneren waarvoor ik eigenlijk kwam. Lieve mensen, wat een drukte! 't Schijnt, dat gistermiddag de hoofdcommissaris is teruggekeerd in gezelschap van de dame, die bij me vrouw Voycey logeert en dat ze. samen de studeerkamer zijn binnengegaan. Een tijdje later was ook inspecteur Drake gekomen en die fotovent met nog twee anderen en toen waren er foto's en gipsafdrukken gemaakt. Maar die juf frouw Silver was toen ai verdwenen en ik denk, dat de hoofdcommissaris haar heeft weggestuurd". Catherine trók haar handschoenen aan en streek ze zorgvuldig glad over de vingers. „En wat fotografeerden ze dan en waarvan maakten ze gipsafdrukken?" Juffrouw Fallow kwam heel dichtbij en zei met doordringende stem: „Voet stappen". „Voetstappen?" yrw, Catherine, die achteruit trad, maar .'affrouw Fallow volgde haar op de voet. „Ja, voetstappen", he-haalde ze „vlak bij het venster van de studeerkamer onder de seringenstruiken, 't Schijnt, da daar iemand Woensdagavond omstreeks de tijd, dat meneer Lessiter werd ver moord, gestaan heeft. En omdat ze alles hebben gefotografeerd en opgemeten, zullen ze in staat zijn. die persoon op te sporen. Gelukkig kunnen ze juffrouw Rietta er niet bij halen, want ze zeg gen, dat de afdrukken klein zijn. wat van haar voeten niet beweerd kan wor den: die zijn wel mooi, maar niet aan de kleine kant. Dat is dus goed nieuws wat juffrouw Rietta betreft en ook voor Cyrii Mayhew. O, ja, 't is een deugniet, maar damesschoenen passen hem alles behalve. Ja en achteraf bekeken had ik me niet druk behoeven te maken met die eieren. Mevrouw Mayhew is nu een heel ander mens, zo heeft dit alles haar opgevrolijkt: ze heeft zowaar bij het ontbijt een bokking en drie sneden ge roosterd brood met jam gebruikt. Nu, ik dacht, dat ik u maar even het nieuws moest vertellen als ik u zag. Maar ik moet nu verder.... juffrouw Rietta re kent op me." Beiden wandelden tussen de pilaren door en Catherine klom in de bus. HOOFDSTUK XXXVI „Natuurlijk, lieve Maud, vind ik het best, dat je hem in de salon ontvangt. Voor het ontbijt zal Bessie de haard aanleggen." „Dat is heel lief van Je, Cecillia." En dat was het inderdaad, want Cecilia Voycey stierf bijna van nieuws gierigheid en vond het erg jammer, dat je geen navraag km doen naar de privé- aangelegenhedcn van anderen., nu ja, dat ging helaas niet. 't Is wel moeilijk, sommige moraliteitsbeginselen in acht te nemen en de inspanning daartoe spie gelde zich af op haar van emotie hoog rood gekleurde wangen. Toen de auto van de hoofdcommissaris kwam aanrij den, herhaalde ze voor de derde maal, dat ze er niet aan dacht, zich cp te dringen en trok zich toen terug in de eetkamer. Ja, ja, die lieve Maud was altijd zo hinderlijk gesloten geweest, zelfs op de school! Inmiddels bracht juffrouw Silver de hoofdcommissaris verslag uit van haar gesprek met Catherine Welby en de mededeling van Allan Grover. Wat laatstgenoemde betreft, veroorloofde March zich. op te merken, dat diens be weringen geen bewijs vormden. Juf frouw Silver gaf dit toe, maar voegde er vriendelijk kuchend bij, dat zijn ronduit optreden haar getroffen had en dat ze zichzelf niet het verwijt wilde doen. de politie inlichtingen te hebben onthouden. De hoofdcommissaris, heel wat beter gestemd dan de vorige dag, zei vrolijk lachend, dat hij wel wist wat hij aan juffrouw Silver had, maar deze bleef hoogst ernstig. „Ik doe het heel zelden en alleen als ik er goede redenen voor heb, Randal. Intussen zou ik iets be paalds onder je aandacht willen bren gen. Misschien is het al gebeurd, maar zo niet. „Wat bedoelt u?" „De kwestie van de telefoongesprek ken op Woensdagavond." „Telefoongesprekken?" „Ja, we weten, dat mevrouw Welby die avond tussen tien minuten vóór half negen en halfnegen met juffrouw Cray heeft getelefoneerd. „En had Catherine Welby opgebeld?" „Ja, Juffrouw Cray wil niet zeggen waarover ze gesproken hebben. Toen ik het idee van een gesprek over zaken opperde, zei ze: „Zo zou u het kunnen noemen" en toen ik vroeg, of 't in ver band stond met meneer Lessiter, riep ze slechts, blijkbaar erg verschrikt: „O!" Wat mevrouw Welby betreft, die werd boos zodra ik over het telefoon gesprek begon en leek nog al van haar stuk gebrach* en mijn toespeling op 't vermiste memorandum joeg haar, naar mijn vaste overtuiging, een ogenblik erge schrik aan. Wanneer ik alles wat ik heb opgemerkt of me ter ore is ge komen bij elkaar voeg, ben ik er zeker van, dat de terugkeer van meneer Lessiter mevrouw Weiby in een lelijk parket had gebracht. De kwestie is, dat mevrouw Lessiter, zijn moeder, het Poortgebouw voor haar van meubelen had voorzien en dat er van tiid tot tijd nog meer, waaronder enige dingen van hoge waarde, aan was toegevoegd; mevrouw Welby had iedereen te ver staan gegeven, dat het allemaal ge schenken waren Plotseling keert me neer Lessiter terug en het zou heel na tuurlijk geweest ziin als hij enig be wijs voor al die schenkingen had ver langd. Er zijn aanwijzingen, dat hij 't huis heeft doorzocht om een papier te vinden, dat m i. het memorandum was, waarvan in zijn gesprek met juffrouw Cray werd gerept. Juffrouw Fallow, die ook op Melling House werkt, heeft de huishoudster van mevrouw Voycey ver teld, dat hij „het huis vrijwel onder steboven had gekeerd op zoek naar eer hem door zijn moeder nagelaten stuk De twee toestellen, die in Fries land zijn neergestort, behoorde: tot een formatie van vier, die on kwart voor tien 's morgens wilde: gaan landen. Twee der machines kwa men tijdens de landing op zeshonden meter hoogte in botsing ten oosten va: net dorpje Britsum, op korte afstam van de Oostzijde van de basis geleger, Toen de toestellen op de grond ware terecht gekomen, ontstond in de brok stukken brand, waarbij zich een on( ploffing voordeed. De brandweren va Leeuwarden en van de vliegbasis kon den weinig meer redden. De ene piloc lag met zijn schietstoel en naast zij: valscherm aan de kant van een sloo: de andere werd in de uitgebrand- cockpit van zijn machine gevonden. De brokken van de toestellen wer den in wijde omtrek in het Stiense en Britsummer Oudland versprek Een landbouwer, die zich in de buur van zijn boerderij op het land bevonc moest in een sloot springen, om ee:. vallend brok te ontlopen. Over de toedracht van de bij Leer warden verongelukte machines vei nemen wii nog, dat het duidelijk is, d; er een vliegfout is gemaakt. Op hf moment van het formeren hebbe; beide toestellen elkaar geraakt. Ni eist het uitvoeren van een dergelijk manoeuvre een volkomen op elkas ingesteld zijn van de formatie. Gebre aan teamwork is in dit geval de beid vliegers noodlottig geworden. Ook d: is weer een aanleiding te meer o; zich af te vragen of de training van "liegers zoals die nu geschiedt, wc voldoende is. Boven Engeland stortte gisteren ee- Meteor-straaljager neer. Het toestc viel juist op een tractor. Piloot en be stuurder van de tractor kwamen 01 het leven. De vlieger was een zoo van luchtmaarschalk Sii Aubrey El! wood. De sportcomrnissie van de KNWt' heeft besloten de nationale nieuwelin gen wedstrijd en de wedstrijd voor vete ranen, welke 24 September zouden wor den gehouden, af te gelasten. Men koi zich niet verenigen met de vergunnings voorwaarden welke de gemeente Arn hem voor deze wedstrijd had menen te moeten stellen. Het clubkampioenscha] van Nederland op de weg zal op die datum normaal doorgang vinden. Gaston Reiff, Schoonjans en Simonel hebben schriftelijk excuses aangeboden aan de Belgische athletiekbond voor een brief welke zij voor de spelen te Hel sinki aan het bondsbestuur hadden ge zonden in verband met de niet-opne- ming van V. ter Reydt in de Belgische Olympische ploeg. Het bondsbestuur achtte de toon van dit schrijven bele digend en eiste van de drie athleten schriftelijke verontschuldigingen, op straffe van schorsing. Het „Erefonds voor oud-verpleegsters" hoopt met de binnenkort te houden gro te rebusprijsvraag, waarvoo, prinses Beatrix een bijzonder aardige rebus te kende, zoveel geld bijeen te krijgen dat na deze actie spoedig kan worden be- gci nen met het verlenen van hulp aan de in nood verkerende oud-verpleeg- sters. Men hoopt, dat weldra tweehon derdduizend gulden bijeen zullen Jjn. De laatste weken zijn om. plaatselijke iS ,ts van actie opgericht in Den Hr'. (Wordt vervolgd)!der, Maassluis, Nijmegen en Velsen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 5