Toekomst Saargebied op agenda van de Europese Assemblee Sensationele wending in de moordzaak Keesje Schreurs r K.S.G. Amerikanen in Korea vuurden met „geleide" raketten Publiek oordeel Raad v. Europa een boze koningin' Acheson prijst de Verdachte beschuldigt nu haar reeds overleden echtgenoot „Slag om Arnhem" herdacht Amerikaanse mariniers in oefening Main Brace" wmmmm Donderdag 18 Sept. 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11519 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nederlandse critiek op Brits negativisme Brits geluid De staking in Libanon blijft voortduren Generaal Ridgway zal ons land bezoeken Weerbericht Voor Hof in Den Bosch Bus met schoolkinderen in V.S. door trein gegrepen Doelen lagen op een afstand van 240 kilometer Vliegtuig „stuurt" het projectiel ;ïw~ - „Aanval" op Kopenhagen werd afgeslagen Twee Zweedse vrachtauto's met munitie ontploft Japan behoort (nog) niet in de V.N. Achttien communistische leiders in V.S. in arrest Dreigende staking in VS afgewend Maarschalk Tito voor de derde maal getrouwd Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 r- per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 pE Duitse delegatie heeft gisteren op de bUecnkomst van de Europese Assem- ai vl w Crif,eefs gCtracht om het vraagstuk van het Saargebied 'n, ,ovcr de schending van democratische rechten in dit gebied op de agenda van de vergadering geplaatst te krijgen. Daarna diende ïi) een voorstel in de Assemblee te laten verklaren, dat men volledige vrijheid van pers en partijen in de Saar noodzakelijk acht. Het voorstel werd naar de politieke commissie van de Assemblee verwezen. Tegelijkertijd diende de Ne derlandse afgevaardigde Van der Goes van Naters een door negen en twintig socialistische afgevaardigden ondertekend voorstel in om „de toekomstige po sitie van het saargebiedin Europa als punt op de agenda te plaatsen. Daartoe werd wel door de Assemblee besloten. Hij had tijdens het debat, dat over deze laak toch in de Assemblee werd uitgelokt, gezegd, dat er tegen een bespreking van de Saarkwestie toch g"cen bezwaren kunnen bestaan, zolang een en ander niet de vorm van een klacht had. Tevoren was de Saarkwestie door premier De Gasperi en de Engelsman Boothy de toetssteen van de Europese samen werking genoemd. r\E „klacht" der Duitsers werd inge- V diend door de Westberlijnse chris telijke afgevaardigde Tillmans, die verklaarde dat het voorstel werd ge daan in het bewustzijn van de nood zaak van een vereniging van Europa. De Saarkwestie, zeide hij, kan slechts worden opgelost op de grondslag van het herstellen der democratische rech ten en kan niet buiten het probleem Europa worden geplaatst. Het opne men van de Saar in de Raad van Euro pa is indertijd gegrond op de overwe ging, dat de Saarbevolking zich kan doen vertegenwoordigen in de Europese Assemblee. Dan moet men er ook zelf door verkiezingen kunnen beslissen over zijn toekomst. Dit stelt voorop, dat alle democratische partijen moeten worden toegelaten. Een Saarlandse socialist zei tijdens het debat, dat er geen enkele Saarlan- der is, die niet voor Europa en voor Europeïsering van de Saar is. Er is een referendum nodig onder interna tionaal toezicht, dit na de besprekin gen tussen Schuman en Adenauer. HE Engelse conservatieve afgevaar- digde Boothy zeide tijdens het de bat te twijfelen aan het feit of een kleine federatie (van de Schuman-lan- den) in Europa wel voldoende steun De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Acheson, heeft aan moediging en steun beloofd voor de inspanningen van de Europese rege ringen om tot nauwer eenheid te ge raken. Hij noemde de eerste bijeen komst van de Assemblee der Kólen- en Staalgemeenschap en haar besluit onmiddellijk de vorming van een Eu ropese politieke autoriteit te bestude ren een bewijs van de kracht en het belang van de beweging voor eénheid van Europa. Het parlement van de KSG komt op 10 Januari weer in Straatsburg bijeen. Opposiiie verzocht om het aftreden van de president De Libanese oppositiepartijen, die Maandag een algemene staking van twee dagen hebben afgekondigd als protest tegen „corruptie in het open bare leven" hebben gisteren tever geefs getracht de staking te beëindi gen. De weigering van de stakers heet een spontane eis tot hervorming^ te zijn, onafhankelijk van alle politici. De eerste minister Saeb Salam heeft gisteren vele nieuwe maatregelen ge nomen om zich van civiele ambtena ren, die verdacht worden van corrup tie, te ontdoen, maar hij is nog steeds niet in staat geweest een volledig ka binet te vormen om het uit drie man bestaande „kabinet van zaakwaarne mers", dat hij vorige week heeft ge vormd, te vervangen. De achttien oppositieleden van de Libanese Kamer van afgevaardigden hebben de Kamervoorzitter een petitie gezonden, waarin om het aftreden van de president van Libanon, Betsjari El Khoery, wordt verzocht. Generaal Ridgway, de geallieerde opperbevelhebber zal volgende week een kort bezoek aan Nederland bren gen. Hij zal op 24 September naar Ne derland vliegen, op 25 September be sprekingen voeren met ministers en stafchefs en het noenmaal gebruiken met Koningin Juliana, alvorens naar darijs terug te keren. Verwachting tot hedenavond. ENKELE BUIEN Wisselend bewolkt met enkele buien. Overwegend matige Noord westelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan gisteren. VRIJDAG: Zon op 6.21, onder 6.21. Maan op 6.32, onder 18.27 zou vinden bij de bevolking. De Brit Gordon Walker voerde aan, dat het plan-Schuman geen supra-nationaal karakter zou hebben. Hiertegen kwam de Nèderlandse afgevaardigde dr Bruins Slot sterk in verzet. De Kolen- en Staalgemeenschap, zo zeide hij, overschaduwt thans de Raad van Eu ropa, omdat zij een werkelijk parle ment heeft en de nationale sfeer radi caal heeft verlaten. De heer Bruins Slot vergeleek de Schuman-gemeen- schap met Sneeuwwitje, die zevenmaal mooier was dan de boze koningin van de Raad van Europa. Het was volgens hem een onderschatting van de Kolen- en Staalgemeenschap, wanneer men haar het federaal karakter ontzegde. De gemeenschap» is waarlijk anders dan de Britten haar graag zouden zien. Intussen bleef de spreker hopen op een latere toetreding van de Britten tot de gemeenschap. Zolang Engeland echter afzijdig blijft, moet het conti nent voorop gaan om Europa in staat te stellen een groter aandeel te nemen in de Atlantische strijd voor de vrij heid, aldus de heer Bruins Slot. In de behandeling door het Hof in den Bosch van de moordzaak op 't Zeeuwse boertje Keesje Schreurs is een onver wachte wending gekomen, doordat een der getuigen, een vroegere celgenote van de verdachte, verklaarde, dat de wed. J. G. H. haar had verteld, dat zij haar man en dochtertje vermoord had uit angst voor het feit, dat uit zou ko men, dat zjj een verhouding met Schreurs zou hebben gehad. Verdach te zelf verklaarde, dat haar man des tijds Keesje had vermoord. De president, mr. J. E. Perink, schor ste na bovengenoemde getuigenverkla ring de zaak voor onbepaalde tijd. Er werden door het Hof elf getuigen ge hoord, onder wie twee pschiaters. In Augustus 1946 werd te Bergen op Zoom de 80-jarige Keesje Schreurs vermist. Na vier en een half jaar rezen er verdenkingen tegen de wed. G., die destijds te Bergen op Zoom een win kel had. Zij bekende de oude Schreurs in haar woning op 26 Augustus 1946 door middel van een gummistok van het leven te hebben beroofd. De gum mistok was van haar man, wachtmees ter der rijkspolitie, die enkele weken na de moord in het Burgerziekengast- huis te Bergen op Zoom onder ver dachte omstandigheden overleed. In haar verklaringen voor de rechtbank heeft verdachte eveneens toegegeven het lijk van de oude Schreurs van en kele goederen te hebben beroofd en het stoffelijk overschot met behulp van haar man in de achter het huis ge legen beerput te hebben geworpen. Voor het Hof verklaarde verdachte gisteren, dat zij aan de moord onschul dig was. Zij had de schuld op zich ge nomen om te camoufleren, dat zij een verhouding had gehad met het slacht offer, zo zeide zij. Zij beschuldigde haar overleden man van de moord. Bij Collinsburg in Pennsylvania heeft een goederentrein een autobus met 55 scholieren gegrepen. Ten minste vier kinderen zijn gedood en meer dan der tig gewond. Negen verkeren in zeer ernstige toestand. BRITS VLIEGTUIG MAAKT NOOD LANDING IN GROENLAND Een viermotorig Brits transportvlieg tuig heeft Dinsdag een noodlading moe ten maken op een onherbergzame ijs vlakte in het Noorden van Groenland, nadat het een Britse wetenschappelijke expeditie, die in dat gebied onderzoe kingen verricht, van voorraden had voorzien. Geen van de twaalf inzitten den liep enig letsel op. Schoolkinderen de herdenking leggen bloemen van de slag op de graven der gesneuvelden tijdens om Arnhem op het Airbornekerkhof aldaar. De Amerikaanse marineleiding heeft gisteravond in Washington bekend ge maakt, dat men in Korea met succes een aantal raketten van het 27.000 ton metende Amerikaanse vliegdekschip „Boxer" heeft afgevuurd op zwaarver- schanste doelen der communisten, die lagen op een afstand van 240 km. De baan van de raket kon op instrumenten van het opstijgen af tot het treffen van het doel worden gevolgd. Bij het lance ren van de raket is gebruik gemaakt van een z.g. „geleidevliegtuig". Een en ander vond reeds vorige maand plaats, doch is thans eerst voor bekendmaking vrijgegeven. 4 «- Tijdens de geallieerde vlootoefening „Main Brace" is een vijandelijke aan val op Kopenhagen afgeslagen. Dins dagnacht trachtte een krachtige „Oran- je"-vloot de Sont (tussen Denemarken en Zweden op te varen. „Blauwe" mo- tortorpedo-boten brachten de aanval ler zware verliezen toe en het restant van de vijandelijke vloot werd ver dreven, nog voor het op schotsafstand was gekomen van de forten van Ko penhagen. Zodoende kon de vijand geen troepen aan land zetten op het Deen se eiland Seedand. Een ander deel vam de „blauwe" vloot heeft Dinsdag de Poolcirkel bereikt. Door de harde wind en de hoge zee konden geen vliegtuigen van de vlieg- kampschepen opstijgen. Er bestond kans op de ontmoeting met een „ka perschip". Tijdens de vlootoefening en Main Brace" hielden duizend Amerikaanse mariniers als voorloper van de komende grote „invasie" in Jutland (Den.) een landingsoefening in de Largo-baai. Een duidelijk beeld van de actie. De manschappen zijn volledig uitgerust. Griekse oHicieren ter dood veroordeeld Een krijgsgerecht te Athene heeft gisteren twee officieren van de Griek se luchtmacht, die schuldig bevonden waren aan het verrichten van sabotage daden aan vliegtuigen, ter dood ver oordeeld. Elf anderen kregen vrijheidsstraffen variërende van levenslang tot tien jaar. Vijf werden vrijgesproken. De procu reur beschuldigde de gedaagden van het behoren tot een door communisten gesteunde spionnage- en sabotagegroep. Slechts één van de gedaagden bekende schuld. Woensdag is te Stockholm bekend gemaakt, dat bij het spoorwegstation van Laanghvikmon twee vrachtauto's met munitie in de lucht zijn gevlogen. Het station, een winkel en twee andere gebouwen werden door de daarop vol gende brand verwoest. De driehon derd inwoners van de plaats, die door een panische schrik werden getroffen, vluchtten de bossen in om zich te be schermen tegen de in het rond vlie gende projectielen. Wonder boven wonder vielen er geen slachtoffers. De explosie werd waarschijnlijk veroorzaakt door een vonk uit een de fecte reminrichting van één der auto's. He* geleidevliegtuig, behorend bij het vliegdekschip, veroorzaakt langs elektronische weg het afvuren van ue raket. Wanneer de raket een bepaalde hoogte heeft bereikt, wordt het projec tiel verder naar zijn doel „geleid" door het geleidevliegtuig. Op het ogenblik, dat de raket op het punt staat naar beneden, op het doel, te duiken, be vindt het geleidevliegtuig zich op ki lometers afstand, zodat het niet door de luchtdoelartillerie van de tegen stander kan worden getroffen. Het afvuren van de raket werd be werkstelligd door twaalf marineman nen, waaronder vijf officieren. MALIK IN V.-RAAD Donderdag heeft de Russische afge vaardigde Jacob Malik in de Veilig' heidsraad verklaard, dat Japan niet kan worden beschouwd als een souvereine en onafhankelijke staat, waarmede hjj te kennen gaf, dat hy zün veto zou uit spreken over het Japanse verzoek om toelating tot de V.N. Voordat Malik het woord nam, had den de V. S., Engeland en vier andere leden zich volledig achter het Japanse verzoek geschaard. Malik achtte het „voorbarig" over de toelating van Ja pan te spreken indien niet eerst de vol gende voorwaarden waren vervuld. 1. Terugtrekking van alle buitenlandse bezettingstroepen uit Japan en 2. Het sluiten van vredesverdragen tussen Ja pan ener- en de Sowjet-Unie en China anderzijds. Ook de overige leden van de Raad steunden de toelating van Japan, zodat alleen de Sowjetunie tegen bleek te zijn. Zonder te stemmen ging de raad tot vandaag uiteen. In het midden-Westen en het gebied langs de Westkust van de Ver. Staten zijn achttien communistische leiders gearresteerd. Zij worden, aldus het Amerikaanse departement van Justitie, beschuldigd van activiteiten, die zijn gericht op een gewelddadige omver werping van de regering. Onder hen be vinden zich de partijleiders van Mis- souri, Washington en Michigan. Eén der gearresteerden is Helen Winter, wier echtgenoot Carl samen met tien andere communisten in 1949 te New York werd veroordeeld. Ook de zeven en dertigjarige Dorothy Rose Forest, leidster van de afdeling Hollywood van de communistische partij bevond zich onder deze gevangenen. Mijnwerkers sluiten accoord John Lewis, voorzitter van het Ame rikaanse mijnwerkersvakverbond, heeft een voorlopige overeenkomst met de mijndirecties gesloten. Het gevaar voor een staking der mijnwerkers in verband met het aflopen der bestaande arbeids overeenkomsten op 1 October a.s., is hierdoor afgewend. TNDIEN wij ons oog laten gaan over de commentaren, die bij gelegenheid van het uitspreken van de Troonrede en het verschijnen van de Millioenennota zijn gepubliceerd, dan kunnen wij de in druk niet van ons afzetten, dat er tal van schrijvers vrees hebben gekoesterd voor een positief oordeel. Zij hebben daarmee gedaan, wat ook de Regering deed, n.1. een rookgordijn optrekken voor de plannen, die zij in de naaste toekomst hoopt te verwerkelijken. Na tuurlijk, het is onder alle omstandighe den mogelijk hier of daar een positief geluid uit een stuk als de Troonrede te halen, maar het blijft uitermate onbe vredigend, dat de Regering geen kans heeft gezien (of heeft willen zien) zich wat duidelijker uit te drukken. De „Nieuwe Rotterdamse Courant" (WD) is, evenals wij, gestruikeld over het gebrek aan duidelijkheid. „De Troonrede treedt enigermate in de plaats van een regeringsverklaring. Daarom zou het aanbeveling verdienen, dat de Tweede Kamer haar op korte termijn tot onderwerp van een alge meen debat maakt. Anders wordt het November voor zij aan een algemene beoordeling van het beleid toekomt. Het is aan de Kamer zelf, het initiatief tot zo'n debat te nemen." En verder: „Maakt dit jaarlijkse staatsstuk ons nu veel wijzer? Niet in alle opzichten. Ver scheidene van de vermelde plannetjes bevestigen wat al geruime tijd hangen de was". „Het Parool" (PvdA) poogt uiteraard wat meer in de Troonrede te lezen. Niettemin constateert ook dit blad, dat het concreter mededelingen had ge wenst, nu de regering zich nog niet door middel van een officiële verklaring van haar plannen tot de volksvertegenwoor diging heeft gewend. „De Telegraaf" (Lib.) zegt: „De Troonrede kan ditmaal beschouwd wor den als een uitvoerig, niet opzienbarend werkprogramma. Maar het is slechts een startschot en onder de huidige po litieke omstandigheden is het niet al leen de vraag hoe maar of de Regering de eindstreep zal halen. De ruzietjes, die in de partijpolitieke pers oplaaiden nog vóór de Troonrede was uitgesproken, be loven weinig goeds". „De Volkskrant" (KVP) acht even eens de onduidelijkheid te groot: „Al met al een Troonrede vol plannen, die veel goeds kunnen herbergen en die op tal van punten om veel verduidelij king vragen". „Het Vrije Volk" (PvdA) acht de Troonrede veelbelovend. Zij bevat een programma, „dat weliswaar nog vra gen openlaat, maar dat er veelbelovend uitziet en dat in grote trekken de lij nen van het tot dusver gevoerde be leid volgt. Wij hopen, dat dit kabinet de gelegenheid en de tijd zal krijgen het uit te voeren". LIET Engelse blad „The Economist" n houdt zich bezig met de Nederland se financiële politiek van na 1945. Het blad bespreekt de maatregelen, die wer den genomen om aan de ontzaglijke na oorlogse moeilijkheden een einde te maken. De resultaten hiervan bleken plotseling in Augustus 1951. De invoer begon zowel in omvang als even later in waarde snel af te nemen; de uitvoer bleef regelmatig toenemen. Terwijl in het eerste kwartaal van 1951 de invoer voor slechts 68 procent werd gedekt door uitvoer, bedroeg dit percentage in dezelfde periode van 1952 93. Deze gunstige ontwikkeling stelde de Nederlandse Bank in staat haar dis conto te verlagen, terwijl tevens maat regelen konden worden genomen tegen de stijgende werkloosheid zelf althans ten dele een gevolg van de geslaagde pogingen de moeilijkheden met de beta lingsbalans te overkomen. Waaraan is deze gunstige ontwikke ling te danken? Volgens The Economist schrijven verantwoordelijke Nederlan ders een en ander slechts zeer ten dele toe aan de krachtige regeringsmaatre gelen en veeleer aan een zekere stabili satie van de Koreaanse crisis, aan de ten onzent opgetreden kopersstaking en. aan een in de laatste tijd opgeVeaen verlaging van de prijzen op de wereld markten. Tevens wijzen zij op het feit, dat de Nederlandse prijzen aanmerkelijk minder snel stijgen dan die in het bui tenland, zodat de marktpositie voor on ze uitvoer bijzonder gunstig werd. Deze laatste verklaring aldus The Economist kent niet voldoende be tekenis toe aan het ingrijpen van de Nederlandse regering. Zij toch deed veel vroeger en veel drastischer dan elders werd gedaan de noodzakelijke stappen om een dreigende inflatie in bedwang te houden. En dit vormt de eigenlijke les, die Engeland kan trekken uit de Nederlandse ervaringen. „Het betrekke lijke succes van de genomen maatrege len onderstreept het belang om het fi nanciële en fiscale beleid snel aan te passen teneinde externe veranderingen op te vangen en het gevaar van een te lang wachten alvorens het publiek me de te delen dat er iets gedaan moet worden". Maarschalk Tito, het staatshoofd van Joego-Slavië, is enige maanden gele den voor de derde maal gehuwd. De eerste officiële aanduiding hiervan is te vinden op de uitnodiging voor een ont vangst ter ere van de Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, welke Donderdag te Belgrado zal worden ge houden. Hierop komt naast de naam van Josip Broz Tito die van mevrouw Jovanka Broz voor. Tito is gescheiden van zijn tweede vrouw, een Sloweense, die hij tijdens de oorlog huwde. Zijn eerste, een Russische is overleden. De maarschalk heeft twee zoons, de dertigjarige Zarko uit zijn eerste en de negenjarige Alexander uit zijn tweede huwelijk. mt~ P5US Pi,us de twaalfde heeft voot Woensdag, alle audiënties, ook die van kardinalen en andere functionarissen van het Vaticaan afgezegd. De 76-jarige paus lijdt aan een maagstoornis.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1