Ook in Libanon de macht door in het leger overgenomen NEEMT MORGEN Ned. straaljager verongelukt Twee mannen gingen fotograaf in zijn atelier te lijf VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Crisisvrees Vorming van kabinet was onmogelijk Foio-Puzzle-Prijsvraag KONINGIN IN LIMBURG Trein ontspoord bij Hamburg Vrijdag 19 Sepf. 1952 77e Jaargang No. 11520 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna DK SPANNINGEN, die de laatste tjjd in Libanon zoveel onrust veroorzaakten, hebben zich gisteren op dramatische wijze ontladen. Nadat het tot tweemaal toe onmogelijk was gebleken een nieuwe regering te vormen, heeft het leger gistermorgen in de vroegte de macht in het land overgenomen. Twee leden van de „voorlopige", uit drie man bestaande regering, treden als adviseurs op. Gcnf~ raai Sjehab heeft de leiding van dit driemanschap op zich genomen, terwijl kapitein-luitenant ter zee Lebary als president optreedt. De tot aftreden ge dwongen zeven en zeventig-jarige president Betsjari el Khoery, zal zijn land pas verlaten als de politieke toestand daar is opgeklaard. Alle openbare gebouwen in Beiroet zijn door militairen bezet. Het wachten is thans op nieuwe verkiezingen. Libanon is de derde Arabische staat, die binnen een jaar tijds ónder het gezag van het leger is gekomen. De andere zijn Egypte en Syrië. Generaal Sjehab leider van driemanschap Nieuwe Westelijke nota over Di|itsland aan Moskou BEGINNEN WE MET EEN DOET U OOK MEE? OVERSTROMINGSRAMP IN ZUID-KOREA Oproer in gevangenis ie Helsinki Bewakers met bijl „bewerkt" Wilt u ons even ,,op de kiek" zeiien? En verhuisden naar de cel. Weerbericht Druk programma werd op één dag afgewerkt Acht doden, vele gewonden Kantonrechter maakt de Ronde van Grootebroek onmogelijk MSA-accoord tussen VS en Indonesië vervalt Nieuwe basis gezocht voor technische hulp CONSERVATIEVE KLACHT: LABOURS POLITIEK IS TWEESLACHTIG Scherpe waarschuwing voor Marty en Tillon MacCarthy ageert tegen Stevenson DE KRANT GRATIS TOT 1 A S nu een abonnement op de Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per Kwar taal 6.05 per maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 049 IlET is een begrijpelijke belangstelling ais naar de economische vooruit zichten gevraagd wordt. Te goed her inneren de ouderen onder ons zich de ellende van de grote crisis uit de tijd tussen de beide wereldoorlogen. De vrees, dat ook na de tweede grote oor log zulk een crisis zou kunnen uitbre ken, is geenszins een hersenschim. Met die mogelijkheid moet rekening ge houden worden, ook al zeggen wij niet, dat de waarschijnlijkheid groot is. In zeker opzicht is het zelfs gelukkig, dat de vrees voor een crisis zo groot is, want dan zal de bereidheid om alles te doen wat mogelijk is om een grote werkloosheid te voorkomen, ook aan- W'ezig zijn. Wat dit betreft, is de toestand on vergelijkelijk veel gunstiger dan in 1930. In de eerste plaats stonden toen velen nog op het standpunt, dat het met het crisisgevaar wel zou loslopen. Nu ja, wat verliezen op de effecten beurs en een paar maanden werkloos heid, doch daar zou het wel bij blij ven. Dat is heel anders uitgepakt, zo als wij hebben ervaren! In de tweede plaats huldigden politici en vele theo retische economen de gedachte, dat het beste middel tegen de werkloosheid v;as de zaak „maar even" „gezond" te laten uitzieken. Zij die heil zagen in een rechtstreekse bestrijding van de werkloosheid door het laten uitvoeren van grote openbare werken, desnoods of soms zelfs bij voorkeur met een niet sluitende begroting, hadden toen - nog maar weinig invloed. Ook dat is nu an ders. Anders in ons land, apders in Europa, ja zelfs anders in de Verenig de Staten van Amerika. Men is tot het 'inzicht gekomen, dat tnen niet alleen een brand in de kiem moet smoren, maar dat dit ook voor een economische crisis geldt. Het is voor een deel om deze reden, dat men in de meeste belangrijke landen „eco nomische brandtorens" heeft opge richt, dat wil zeggen regeringsbureaux, die tot taak hebben tijdig te waarschu wen als er gevaar dreigt. Enige malen hèeft in Amerika reeds het gevaar gedreigd; in al die gevallen hebben de uitkijkposten tijdig gewaar schuwd en zijn maatregelen genbmen, waardoor •mfeh een -crisis heeft weten te voorkomen. Het is goed hier de aandacht op te vestigen. Want als men nu in de krant leest, dat deskundigeh de vrees voor een naderende depressie hebben uit gesproken, dan weet men, dat dit nog niet behoeft te betekenen, dat ook in- oerdaad de ellende van de werkloos heid dreigt. Zulk een uitspraak moet veel meer wórden opgevat als een waarschuwing voor de regeringen om maatregelen te nemen, dan ais een on geluksprofetie. Maar men moet ook niet in de tegen gestelde fout vervallen en geloven, dat de regeringen onder alle omstandig heden het crisisgevaar kunnen bezwe ren. Regeringen zijn niet almachtig en of tegen een werkelijk zware dreiging voldoende krachtige maatregelen ge nomen kunnen worden, is nog een vraag. Tot nu toe is het gelukt; dat geeft hoop voor de toekomst, maar geen absolute zekerheid. JJOE staat het nu in ons land? Toen in het eerste kwartaal van 1951 de Korea-hausse uitgewerkt was, viel een plotselinge achteruitgang te bespeuren. In het bouwbedrijf, de metaal-, de confectie- en de schoenindustrie nam de werkloosheid in de tweede helft van 1951 sterk toe. Ook andere om standigheden, o.a. financiële moeilijk heden in verschillende takken van han del en industrie, wezen op een nade rend crisisgevaar. Maar als er werkelijk een crisis van betekenis was gekomen, dan zou er een doorgaande achteruitgang moeten zijn opgetreden. En dat is nu juist niet gebeurd. De cijfers, waarover wij be schikken, wijzen op een stabilisatie van de toestand, sommige zelfs op enig herstel. Dat geeft de burger moed. Het is daarom zeer waarschijnlijk, dat als er geen nieuwe depressie-oorzaak naar voren komt, de toekomst met enig vertrouwen tegemoet gezien mag wor den. Twee punten zullen evenwel de aan dacht blijven vragen. Het eerste is, of wij voldoende zullen kunnen blijven exporteren om voor onze groeiende arbeidersbevolking productief werk te vinden. Voor een deel hangt dit van ons zelf af, maar voor een deel ook van wat Engeland, Frankrijk. Belgie en Duitsland zullen doen. Waakzaamheid blijft hier geboden. In de tweede plaats is het voor de ontwikkeling van de economie van de gehele Westerse wëreld van belang, of de koopkracht in de zogenaamde on ontwikkelde gebieden gehandhaafd zal blijyen. Als de prijzen van de door deze gebieden geproduceerde grondstoffen (rubber, palmolie, copra. jute, tin, enz.) blijven dalen, dan zal dit op de werk gelegenheid in Europa een nadelige invloed hebben. j Ook hier geldt: Een gewaarschuwd jnan telt voor twee; en het is een ge- Juk dat de Verenigde Staten, wat dit betreft, in hetzelfde schuitje zitten. Direct gevaar is op het ogenblik niet aanwezig. Als de economische brand wachten roepen, dat zij rook zien, dan behoeven de burgers nog niet in een Paniekstemming te geraken. hield in feite een weigering van de Soenitische groep in, om aan de vor ming van een regering mee te werken. Woensdag in de loop van de avond begon hetleger de buitenwijken van r\IT is voorlopig het einde van een regeringscrisis, welke op 8 September uitbrak, toen de regering-Solh aftrad. Tvee ministers hadden het eerst hun ontslag genomen, later gevolgd door al hun collega's met uitzondering van de premier. Deze werd door de president bij decreet uit zijn functie gezet. El Khoery benoemde vervolgens een drie manschap voor de behartiging der lo pende zaken onder leiding van Sheb Salam, die tevens móest proberen een nieuwe, regering te vormen. Hij had het niet gemakkelijk, aangezien een grote grqep in het parlement een coalitieregering eiste „teneinde hervor mingen in te voeren". Woensdag gaf hij zijn opdracht dan ook terug. Een po ging van een andere formateur om voor middernacht nog een nieuw kabi net te vormen, leidde eveneens tot niets. Woensdag zond het nationale socialis tische front een brief aan de voorzitter van de Kamer, waarin werd gezegd, dat de kabinetscrisis slechts kon wor den opgelost nadat de president zou zijn afgetreden. Ook andere parlements leden zonden zulk een verzoek in. Dat De nieuwe Westelijke nota aan Rus land 'oyer de eenheid van Duitsland zal dezer dagen te Moekou worden over handigd, zo gelooft men in Londen. De Westelijke mogendheden zullen ver klaren, dat het houden van vrije ver kiezingen in geheel Duitsland voor rang moet hebben boven alle andere onderwerpen, die op een conferentie van vier over de vereniging van Duits land ter sprake zouden kunnen komen. Beiroet te bezetten. In de hoofdstad en in Tripoli werden pamfletten verspreid, die het aftreden van de tiran eisten. De bezetting verliep overigens rustig. Het nationale front heeft via de radip om beëindiging van de staking ver zocht. De bevolking van Beiroet is in feeststemming. Betsjari el Khoery, lid van een der oudste families van het land en Maro nitisch christen, heeft in Parijs rechten gestudeerd, heeft zijn land enige malen als minister of premier gediend en heeft steeds vooraangestaan in de strijd om de onafhankelijkheid van Libanon. Nog tijdens de laatste wereldoorlog werd hij door de Fransen gearresteerd wegens zijn vrijheidsstrijd. In 1949 is hij herkozen als president, „op grond van zijn grote verdiensten voor het land". Pilooi kwam om hei leven Gistermorgen tegen tien uur is een Nederlandse Gloster-Meteor straalja ger ter hoogte van Ottenburg in de Belgische provincie Brabant veronge lukt. Volgens ooggetuigen ontplofte het toestel in de lucht en kwam in drie stukken naar beneden. De piloot, de twee en dertigjarige reserve ser geant-vlieger I. de Kat uit Rotterdam (ongehuwd) kwam om het léven. Een Nederlandse commissie van onderzoek is ter plaatse aangekomen. Omtrent de oorzaak van het ongeval zijn nog geen bijzonderheden bekend. Het toestel maakte deel uit van een formatie van drie en behoorde thuis op de basis Soesterberg. Nog twee In de omgeving van Stuttgart stortte een Amerikaanse „Thunderjet", die deel nam aan de oefening „Equinox", neer. De piloot kwam om. In het Ka naal stortte een vliegtuig van het type „Firefly" van de Britse luchtmacht in zee. De Zuid-koreaanse regering heeft bekend gemaakt, dat bij de overstro mingen, die vorige week het Westelijke deel van Korea hebben geteisterd, 129 personen zijn omgekomen en 2970 hui zen zijn beschadigd. Meer dan 10.000 personen zijn dakloos en de schade wordt geschat op meer dan 5.000.000 dollars. Gisteren is in de centrale gevange nis van Helsinki een oproer onder de gevangenen uitgebroken, die in de werkplaats van de gevangenis bezig waren. Zij stormden op de bewakers af en vielen hen aan met verschillen de soorten wapens. Onbevestigde be richten melden, dat een bewaker werd gedood. Twee anderen werden door bijlslagen aan het hoofd verwond. Sterke politie-afdelingen spoedden zich naar de gevangenis om de bewa kers in hun strijd bij te staan. Twee Twee bankwerkers uit Schiedam, de 25-jarige IJ. van A. en de 28-jarige W. hebben gistermiddag in 'n foto-ate- vee '-ior te Rotterdam getracht een overval gevangenen slaagden er in uit dó ge" plegen. Het is "de politie gelukt de vangenis te ontkomen, maar zij wer den door de achtervolgende politie aangeschoten en gegrepen. Voor 't eerst is in Joego-Slavië een foto gepubliceerd van de 28-jarige me vrouw Jovanka Broz, de nieuwe vrouw van de 60-jarige maarschalk Tito. Verwachting tot hedenavond. BUIEN Wisselend bewolkt met enkele buien. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. ZATERDAG: Zon op 6.22. onder 18.43. Maan op 7.44, onder 18.37. Koningin Juliana heeft gisteren in gezelschap van de commissaris der Ko ningin in Limburg, dr. F. Houben, een ééndaags bezoek aan onze zuidelijkste provincie gebracht. Zij arriveerde des morgens met een Dakota op het vlieg veld Beek en, nadat zij onder grote belangstelling een kort bezoek had ge bracht aan de monumentale kerk te St. Odilienberg, begaf zij zich naar Posterholt. Koningin Juliana bezocht hier onder meer de landbouwschool en maakte onder het gejubel der bevol king een rijtoer door een gedeelte der gemeente. Vervolgens woonde de vor- Bij haar bezoek aan Limburg maakte de Koningin o.a. een rond gang door de landbouwhuishoud- school te Posterholt bij Roermond, waarbij in de afdeling kinderver zorging een „demonstratie" werd gegeven. stin in Roermond gedurende enige tijd de gewestelijke dag der Limburgse boerinnen bij. Des middags vertrok de Koningin naar Venray, waar zij een bezoek bracht aan een emigratiecursus van de Limburgse land- en tuinbouw- bond. In Gennep vertoefde zij enige tijd in het sanatorium „Zon, licht, hei de", waarna tot slot van dit konink lijk bezoek aan Limburg nog langs hel tehuis voor bejaarden in Gennep werd gereden. knapen te arresteren. Gistermorsen om acht uur is bij het binnenrijden van het hoofdstation te Hamburg een trein ontspoord. Er zijn acht doden te betreuren. Vijf en tach tig reizigers werden gewond, van wie vijf en dertig ernstig. Het ongeluk zou te wijten zijn aan een breuk in een spoorstaaf. Het eerste rijtuig achter de locomotief liep van de rails en ramde een pijler van een viaduct. De kracht van de bot sing was zo groot, dat de wagon prac- tisch in tweeën werd gesplitst. Brand weerlieden gingen direct met de mees te spoed aan het werk met snijbranders om de om hulp roepende gewonden te bevrijden. (Van een onzer redacteuren) De Hootnse kantonrechter heeft on langs in een strafzaak waarin iemand die zonder entrée te betalen een ten toonstellingsterrein had betreden, uit spraak gedaan en bepaald, dat organi- satorfen van feestelijkheden nooit het recht hebben openbare wegen af te zetten, laat staan dan entrée te heffen. Door deze uitspraak is onmiddellijk een sportevenement voor West-Fries land komen te vervallen, namelijk de Rondev an Grootebroek.' De Ronde zou worden georganiseerd door Alcmaria Victrix en worden ge houden op Zondag 21 September. Er hadden negenenveertig renners waaronder zeer bekende amateurs ingeschreven. Voor de Ronde zou een gedeelte van de hoofdverkeersweg worden afgeslo ten en het gemeentebestuur had reeds zijn medewerking toegezegd. Het von nis van de Kantonrechter heeft, de plannen meteen de bodem ingeslagen DE BRITSE ATOOMPROEVEN IN AUSTRALIË Vooraanstaande Britse ingenieurs, die een bezoek brengen aan Toronto, heb ben verklaard, dat de Britse atoomproef die binnenkort in Australië zal worden ondernomen, deel uitmaakt van het ge meenschappelijk programma, dat met Amerika zal worden uitgevoerd. Het was geen onafhankelijke ontwikke ling om het prestige van de Britse natuurkundigen hoog te houden. „MAIN BRACE" IN DE STORM De oefening „Main Brace" ondervindt, voor zover deze wordt gehouden voor de kust van Noord-Noorwegen, ernstige bindernis van een er op het ogenblik woedende vliegende storm. Twee Britse schepen zijn gevaren naar een Engelse treiler, die zich in nood bevindt. De Schiedammers kwamen de winkel van de 44-jarige fotograaf A. B. binnen en vroegen hem een foto van hen te nemen. De fotograaf nam de mannen mee naar zijn atelier, dook achter zijn toestel en deed de bekende zwarte doek over zijn hoofd. Nauwelijks was dit ge schied of de mannen, die allebei een gummistok bij zich hadden, begonnen hem hiermee te bewerken. Het slacht offer schreeuwde hard en waarschijn lijk hadden de overvallers hierop niet ferekend. Zo vlug als hun benen hen onden dragen gingen ze er van door.. Enige rechercheurs, die toevallig voor bijkwamen en het geschreeuw hoorden en de twee mannen de benen zagen nemen, grepen de Schiedammers in de kraag. Zij zijn naar het hoofdbureau van politie overgebracht. De toestand van de fotograaf is goed. De Indonesische en de Amerikaanse regering hebben in beginsel besloten in Februari j.1. namens Indonesië door de vroegere minister van buitenlandse za ken Subardjo ondertekende MSA-over eenkomst tot wederzijdse hulpverlening, te doen vervallen. De overeenkomst is indertijd gete kend, zonder dat tevoren het gehele ka binet er van op de hoogte was gesteld. De regering-Sukiman is hierom afge treden. Er wordt naar gestreefd in een In- donesisch-Amerikaanse notawisseling een basis te vinden voor een nieuwe overeenkomst, waarbij de Verenigde Staten' Indonesië technische hulp zul- lën verlenen. De Engelse conservatieve (regerings) partij heeft in een officiële publicatie verklaard, dat de Labour-party de ge meenschappelijke benadering van bui tenlandse vraagstukken heeft „vernie tigd". Het geschrift, getiteld „Wij zul len het winnen" beschuldigt de La- bour-oppositie er van haar eigen poli tiek t.a.v. Duitsland niet te hebben willen bekrachtigen. Blijkbaar doelend op het feit, dat de Labour-fractie in het parlement tegen ratificatie van de Westduitse contractuële overeenkoms ten heeft gestemd, wordt verklaard, dat de socialisten „overtuiging en con sequenties hebben geofferd aan op portuniteit". In het geschrift wordt verder gezegd dat de conservatieven de Europese zaak niet zullen verloochenen. Doch Engeland zou zijn „gemenebest-status' nimmer kunnen „onderdompelen". Ze moeten al hun fouten erkennen CHARLES TILLON De Franse communistische partij heeft Marty en. Tillon, twee vooraan staande communisten die onlangs uit hoge posten in de partij zijn gestoten, gewaarschuwd, dat verdergaande maat regelen zullen worden genomen als ?\j hun dwalingen niet erkennen In het partijorgaan „Humanité" is Donderdag gemeld, „dat vele resoluties zijn bin nengekomen, waann de genomen maatregelen te gematigd worden ge noemd". Onderzoek naar relaties met Hiss" Op het ogenblik wordt een onderzoek ingesteld naar de betrekkingen, die hebben bestaan tussen Stevenson, de democratische candidaat voor het pre sidentschap, en Alger Hiss, een man, die is veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf, zo heeft de republikeinse senator MacCarthy verklaard. MacCarthy hoop te voor de verkiezingen in November het resultaat van het onderzoek bekend te kunnen maken. Hiss is indertijd veroordeeld wegens meineed, nadat hij had ontkend, dienst- geheimen aan de Russen te hebban uit geleverd. Hij vervulde voordien een hoge functie bij het ministerie van bui tenlandse zaken. Stevenson trad tijdens het proces als getuige a decharge op. Velen, inzonderheid Truman en Steven son, hebben in het verleden MacCarthy aangevallen, omdat zij zijn methoden een gevaar voor de democratie in Ame rika achten mmm couw Wie zich thans opgeeft betaalt né 1 OCTOBER het eerste abonnements geld. Betaling is mogelijk per kwartaal, per maand of per week. Gemakkelijker kan het niet. Maakt gebruik van onderstaand formulier. Invullen, ondertekenen en verzenden naar ons bureau of afgeven aan onze bezorger of agent ter plaatse en de zaak is in orde. Ondergetekende Straat Huisno. wenst zich met ingang van 1 OCTOBER 1952 te abonneren. Betaling zal geschieden per: Kwartaal a f 6.20; maand a f 2-07; week f 0.49 (incasso Inbegrepen) Handtekening Datum

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1