Predikant was grondlegger van het diamanten „Harmonie" „Gouden Boltje" wacht op de herfst Dienstplichtigen kunnen een jaar in Suriname dienen PROVINCIE IN VOGELVLUCHT Dirigent Brizée bracht nieuwe bloei Elke vier maanden vertrektcompagnie Dwaal in stille langs de stranden.... Van „Het prinsesje" tot „Die Czardastürstin' H^enMVi Belangrijke steunpilaar was de heer C. J. Lebbe Eerste royement! Een „eigen" orkest „Youth for Christ" houdt weer tentbijeenkomsten Een schouwburg De Schager markt Overzicht* aanvoer van vette TEXEL TERUGGEKEERD TOT ZICHZELF Meeuwen weersouverein in het duingebied Aantal eigen woningen groeit steeds VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1952 popnhrtlMt diinkt ..Harmonl," ,s| i„", jutiil.um toe. o. teleur,SJSSKïi het voortbestaan garandeert. „Harmonie" l.eeft getoond tos de kracht^™ té he horen, want op 25 April 1953 mag het zestigjarig bestaan worden gevierd Voor- f'aen ^««T' «min'i'Ca!!no"H'1" en we,,icht Ws vertellen over het ver leden. WU zullen hem voor z\jn, omdat jubilea massa's geld vergen en omdat daaraan tegemoet kan worden gekomen door het bal-ntasque op 11 Octobcr en de cabaretavonden op 27 en 28 Oetober. 7ESTIG jaar geleden, op. 25 April *- 1893, werd een vergadering uitge schreven voor het zangkoor „Vooruit gang", dat een onderafdeling vormde van de Christelijke vereniging van die zelfde naam. De initiatiefnemer, ds Granpré Molière, was het er om te doen, het koor een eigen bestuur te geven. Onder rijn leiding besloot men daartoe, waarmee in feite „Harmonie" was opgericht. Tijdens de eerstvolgem de vergadering, op 3 Mei 1893, werd het bestuur als volgt samengesteld: J. F. Schellinger (voorzitter), Korft (se cretaris), Hubbeling (penningmeester), Tellema (algemeen adjunct) en de da me..» C. Visser, J. Kuiper, M. Kruk en T. Boon. Op 20 April 1894 werd in de tuinzaal van Tivoli aan de Hoogstraat de eerste jaarvergadering gehouden. Hoe nauwgezet men bij „Harmonie" te werk ging, moge blijden uit de talrij ke jaarverslagen die behouden bleven. Er mankeerde wel eens iets aan (zo werd aanvankelijk de directeur niet genoemd), maar altijd werden ontbre kende gegevens in volgende jaren ach terhaald. Zo bleek later, dat de heer Kuijk de eerste directeur is geweest. •Wij zullen niet mededelen, hoveel se cretarissen de vereniging heeft gehad, want dat zou onbegonnen werk zijn. Ter illustratie een klein voorbeeld: onder het tweede jaarverslag stond al weer een andere naam, die van de heer D. Boon en vlak dAirop lazen wij L. Labout als derde scriba, die ook nog voorzitter was en in de boeken staat genoteerd als het eerste ere-Iid. De heer Labout woont momenteel op de Ruyghweg 109. Aanvankelijk werden geen operettes opgevoerd, maar na vijf jaar kwam dan toch de eerste, nog onder de heer Kuijk: „Het prinsesje, de schaaphoed ster", een zangspel in één bedrijf, zo als dat destijds gebruikelijk was. In Juli 1898 bedankte de heer Kuijk; hij werd opgevolgd door de heer J. C. Schwantje, een bekend onderwijzer hier ter stede. Ook onder zijn leiding Y/erd het „Prinsesje" ten tonele ge voerd. De operette haalde toén zelfs een tweede opvoering. Omstreeks die tijd trad ds Beekhuis als beschermheer op en ook hij heeft op 21 April 1900 waarschijnlijk genoten van „De brui loft van Kloris en Roosje". In datzelf de jaar werd de heer Labout voorzit ter, nadat de heer Schellinger wegens ziekte was afgetreden. Het jaarverslag vermeldde de operette „Duinroosje", als tweede beschermheer ds Van de Ven. en gewaagde voorts van een „in nerlijke strijd". In 1902—1903 meldde zich de derde voorzitter, de heer H. de Heer, waarna sprake was van de operette „Klokketonen", welke even wel niet op de planken werd gebracht. Daarentegen kwamen de dames en heren met een toneelstuk, getiteld „Buttinger en Zoon". En hiermee zijn wij dan aangeland bij het tienjarig bestaan, toen de vereniging vier en tachtig leden telde en het verslag het eerste royement aanvoerde. Op 19 Maart 1903 werd de „verguis de" operette „Klokketonen" toch voor het voetlicht gezet en mét zoveel suc ces, dat op 4 April een opvoering op Texel kon worden gegeven. Het jaar 1903 Is voor „Harmonie" van zeer groot belang geweest, daar de heer C. J. Lebbe zijn intrede deed ais secretaris. Zoals de heer Labout thans reeds vijf tig jaar erelid is, zo was de heer Leb be ongeveer een halve eeuw aan de vereniging verbonden. Hij is dan ook ere-voorzitter, een onderscheiding voor de grootste steunpilaar die de operet tevereniging ooit heeft gehad. Als derdp beschermcer wordt in dat jaar ds E. L. Nauta genoemd. In 1906 be dankte voorzitter De Heer, waarna de heer Lebbe zijn functie overnam. Be halve de voorzitter vertrok ook direc- De heer Kuijk was de eerste direc teur van de „Zang- reciteer- en orkestvereniging Harmonie". U ziet hem hier zitten temidden van de dames en heren, die omstreeks 1893 het eerste koor vormden. Aan zijn linkerzijde zit zijn dochter, die ons thans als mevrouw F ene- ga-Kuijk deze foto kon bezorgen. teur Schwantje, die in 1907 werd op gevolgd door de heer Joh. Brands, na- aat de heer P. Pieters de scepter voor lopig had gezwaaid. In hetzelfde jaar werd ds Nauta ais beschermheer op gevolgd door ds Griethuizen en nam „Harmonie" de operette „Jong bij jong en oud bij oud" in studie. In 1908 kwam voorzitter De Heer terug, ver trok ds Griethuizen naar Indie en werd „Marijke van Scheveningen" op gevoerd. In 1909 ging De Heer ander maal heen en trad de heer P. Schraa als voorzitter op. De heren C. Heijblok, J. Machersson en H. de Heer werden tot ereleden benoemd, en ds Onnekes aanvaardde het beschermheerschap. Tot 1910 deed „Harmonie" het voor namelijk met pianobegeleiding, zo ook nog bij „De vrouw op schildwacht", Krigée, L. W. Visser, A. Kossen, Geist- dorffer en H. A. Smits. Momenteel staat de heer C. J. Wever aan het hoofd. Het eigen orkest, dat tot 1940 onschatbare diensten bewees, is ai weer enkele jaren geleden terugge keerd, onder leiding van de heer L. F. van Loo Jr. Vermelden wij thans nog, dat de heer Jac. Bos, die in Amerika vertoeft, ere-directeur is, en dat de ons bekende ere-leden zijn de heren Labout, Heyblok, Van der Eijk, C. Abbenes, Rodenburg, H. Abbenes, L. W. Visser en de dames G. Kramer Bohlen en W. KoemansPaans. Uiteraard kunnen wij in dit artikel niet volledig zijn. Wij zijn er ons van bewust vooral de eerste jaren van het bestaan onder de loupe te hebben ge nomen, daarmee nog eeng vertrouwde namen in de herinnering brengend. Zoëven hadden wij het al over de toekomst van „Harmonie". Het kan een goede zijn, vooral, wan neer straks kan worden beschikt over een(wij durven het bijna niet meer te geLoven) schouwburg. Het huidi ge „Casino" moge een gezellige lokali teit zijn, voor grote verenigingen als „Harmonie", dat telkens tweemaal moet optreden, zijn de kosten te groot. Het is jammer, dat „Harmonie" bij het zestigjarig bestaan geen schouwburg kan worden aangeboden... Nochtans blijven de initiatieven on verminderd komen en wordt het ju bileum in alle stilte nauwkeurig voorbereid. Er is een jubileum-comité DIRIGENT BRIZéE ...eenvoudig „Werfman".,. samengesteld, dat al enige tijd druk doende is. Het bestaat uit de heren Jae. Bruin (voorzitter), L. W. Visser (secretaris), C. Abbenes (penning meester, Van Galenstraat 44), A. Ro denburg en H. Abbenes. De „Youth for Christ" organiseert van Woensdag 24 tot en met Zaterdag 27 September weer bijeenkomsten in een tent, die zal worden opgesteld op het terrein aan de Spoorstraat, op de hoek van de Palmstraat. De rally's, die worden verzorgd door een Canadees team (spreker, pianiste en een zang kwartet), beginnen om half acht. Elke middag om half vijf is er een kinder bijeenkomst, die wordt geleid door miss Anne Punt. De toegang is, zoals gewoonlijk, vrij. VISSERIJBERICHT URK, 18 Sept. 1952. Donderdag werd door 54 vaartuigen aangevoerd: 3860 pond kuilpaling 0,951,02; 576 pond snoekbaars 0,770,78; 145 pond rode baars 0,620,65; 207 pond voorn 0,04—0,05. Prijzen per pond. 456 bak ken nest 2,25 per bak van 37 kg. (Van onze militaire medewerker) VU onlangs de Nederlandse regering, in overleg met de landsregering van Suriname, besloten heeft, de verdediging van dit deel van het Koninkrijk op te dragen aan de Koninklijke Landmacht, is voor dienstplichtigen de mogelijk heid geopend een deel van hun eerste-oefcnlngstjjd in Suriname door te brengen. Te beginnen met het volgend jaar zal elke vier maanden een compagnie infante rie ter sterkte van 130 man, worden uitgezonden. Het ligt voor de hand, dat de dienstplichtigen zich hier vrijwillig voor moeten aanmelden en dat rij, voor zover zü minderjarig zijn, schriftelijke toestemming van ouders of voogden die nen te hebben. W/IE de wens te kennen geeft naar Suriname te worden uitgezonden, blijft eerst nog zes maanden in Neder land voor de basis- en voortgezette opleiding. In de zevende maand ver trekt men per boot naar Suriname, waar dienst wordt gedaan tot en met de negentiende maand. In de twintig ste maand geschiedt de terugreis, we derom per boot. Vóór de inscheping in Nederland en na de ontscheping in Nederland wordt enkele dagen verlof verleend. Deze maand zal voor de tijd van een half jaar een volledige Commando compagnie uit Roosendaal naar Suri name vertrekken, die zich in haar ge heel vrijwillig heeft gemeld. Naast de uitzending van compagnieën zal ook individuele uitzending van militairen plaats vinden en wel voor de duur van anderhalf jaar, heen- en terugreis niet inbegrepen. Betrokkenen moeten minstens zes maanden onder de wapenen zijn geweest om voor deze uitzending in aanmerking te komen. Gehuwde militairen zullen hun gezin niet mogen meenemen. De in Suri name doorgebrachte diensttijd telt, zo als vanzelf spreekt, volledig mee voor de tijd van eerste oefening, maar wordt bovendien dubbel gerekend voor een eventueel pensioen. maar in 19101911 werd de operette Nellie" voor het eerst van muziek voorzien door een strijkorkest, een achttal leden van „Apollo". In 1911 verscheen weer de heer Lebbe (pen ningmeester), maar hij nam de voor zittershamer weer over, toen in Sep tember de heer Schraa als erelid de vereniging verbet. Operettes van die tijd waren „Roosje" en „De bruids revue". En daar begon „Harmonie" in 1911 ook met een regisseur! Dat was de heer Kokelaar, die met „De doch ter van de houtvester" veel succes oogstte. Het twintigjarig bestaan werd gevierd met „Goudsprookjes Tover- lied". In het zelfde jaar (1913) bedank te voorzitter Lebbe, die nogal eens moeilijkheden had met rijn gezondheid en ging ook de heer Helder als erelid heen. Énkele maanden later bedankte verder de directeur, die werd opge volgd door meester Pieters. In 1917 werd de heer J. Molenaar voorzitter en -de heer P. van der Eijk ere-lid. waarna het jaarverslag van 1918—1919 vertelt, dat de heer Lebbe opnieuw de voorzittershamer ging hanteren. Het jaar 1919 schijnt kritiek te zijn geweest voor de vereniging. De heer Joh. Brands werd tijdelijk weer directeur toea Pieterse vertrok, maar er was iets niet in orde met het leden tal. Er waren er te weinig. In „Har- monie"-kringen weet een ieder, dat de vereniging uit de impasse is geraakt door het optreden van de heer P. Bri zée, een eenvoudige „Werfman" zonder diploma's, die zeer veel heeft gepres teerd. Zijn beleid was uitstekend en het oude „Casino", dat toch nog altijd duizend plaatsen bood, was menig maal te klein, wanneer hij en de zijnen kwamen spelen en zingen. De heer Brizée dirigeerde twaalf jaar, tot hij op 24 Februari 1931 afscheid moest ne men wegens.... doofheid. Men zal wijlen directeur Brizée bij „Harmonie'' nooit vergeten. De heer Jac. Bos was de volgende dirigent (tot 1950). be houdens een korte periode, waarin de heer J. Wilms als zodanig fungeerde. Momenteel gaat de vereniging een goede toekomst tegemoet onder direc teur H. J. Arisz. \ls voorzitters heeft de jubilerende vereniging nog gekend de heren N. Jansen, nog eens Lebbe (tot 1937), C. de Groot (tot 1940), en na de oorlog; Het tegenwoordige bestuur van „Harmonie". Staande de heer G. W. L. Siebel (2e voorz.), mevr. M. Tic'l (2e muziekcommissaresse mevr. Wever (2e penningm.j, de heer I. van der Zee (Comm. van toezicht): zittend: de heren Jac. de Beurs (2e secr.) C. van Straaten (penningm.) en C. J. Wever Jr. (voorzitter), mevr. T. Bromleeuwe (secretaresse), de heer Lebbe (ere voorzitter) en mevr. E. Molijn niuziekcommissaresse) We leven in een grote tijd, niet waar? Welnu, de haringkoopman bij de Hembrugpont mag zijn bedrijf blij ven uitoefenen, zo hij wanneer hij althans geen klanten bedient met z'n kar in beweging blijft, anders gaat hij op de bon. Wij vinden het maar weer knap! In Wormerveer liet iemand door een verzuim zijn winkel van Zaterdag op Zondag de gehele nacht open staan zonder dat er gewenste klanten kwamen die iets weghaalden. Wij zou den overigens het zaakje ook niet ver trouwen als de deur zo maar open stond De winkelier uit Winkel, wiens zaak vorige week in vlammen opging, is weer snel uit de brand, want de ver zekeringsmaatschappij huurde reeds een noodwoning, B. en W. verleenden toestemming deze te plaatsen en mot behulp van de buren gaat deze Winke- ler winkelier Zaterdag weer winkelen de heen. De stad Enkhuizen heeft nog niet zo lang een weekmarkt, doch deze werd in korte tijd populair. Het aantal stands heeft zich regelmatig uitgebreid en vooral in de textielbranche heerst een moordende concurrentie. Het pu bliek heeft daar baat bij, maar voor de kooplieden wordt de spoeling dun. Een mens kan veel verdragen, maar het inademenen van chloordam- pen in toch wel zeer nadelig, zoals te Beverwijk bleek, waar een tweetal ar beiders van de D.A.F.-fabriek deswege naar het Rode Kruis-ziekenhuis moes ten worden overgebracht. Zo'n chloor- luchtje zal cr wel bij horen, doch geef ons maar 4711. De firma Koomen te Opmeer heeft een nieuw soort slaboon ge kweekt, die langer is dan de gewone, uitstekend smaakt en weinig vatbaar schijnt te zijn voor de beruchte bonen ziekte. Deze nieuwe boon heet de Gol den May. Voor de Alkmaarse rechtbank heb ben drie handelaren in bouwmaterialen terecht gestaan wegens overtreding van de inmiddels ingetrokken prijs- voorschriften. De firma St. uit Alkmaar hoorde maar liefst een halve ton boete tegen zich eisen en dat is, zelfs voor een handel in bouwmaterialen, geen onbe duidend bedrag. De dienstplichtigen worden in Suri name, net als in Nederland, van rijks wege gehuisvest en gevoed, maar zij ontvangen jaarwedde in plaats van soldij. Op de normale jaarwedde geniet de ongehuwde een toeslag van 60%, do gehuwden van 97%. Daar bovendien da Surinaamse gulden in waarde gelijk staat met twee Nederlandse guldens, en de wedde in Surinaamse geldmiddelen wordt uitbetaald, wordt hier de moge lijkheid geopend een aardig spaarpotje te maken. Gemiddeld krijgt de onge huwde dienstplichtige soldaat per maand 75 Surinaamse guldens in han den, dus 150 Nederlandse. Daar hij bo vendien kost en inwoning vrij heeft, zal hij zeker in staat zijn een behoor lijk bedrag naar huis te delegeren. Daar staat wel tegenover, dat de militair twaalf maanden van huis is en in een tropisch klimaat moet dienen, maar wij geloven toch, dat menige Hollandse jongen de kans zal aangrij pen om tweemaal een prachtige boot reis te maken van 22 dagen, iets van de wereld te zien gedurende een jaar, en bovendien nog een aardig spaarpotje te vormen Op Donderdag 18 September werden te Schagen aangevoerd: 12 paarden 525—1400; 7 geldekoeien 650—750; 69 vette koeien 7001110; 3 kalfkoeien 825—900; 2 graskalveren 125—200; 10 nuchtere kalveren 50—100; 40 magere schapen 90110; 79 vette schapen 100 —130; 128 lammeren 6085; 2 bokken en geiten 2025; 3 varkens 55—65; 72 biggen 30—54; 6 konijnen 4—5; 15 kip pen 1,50—2, koeien was groter dan vorige week en de handel was heel goed; ze werden al vroeg flink ver kocht. De prijzen per kilo slachtge- wicht lagen wel iets lager en varieer den van 2,40 tot 2,70; de duurste koe ging voor 1110 van de hand. Op de gebruiksveemarkt werd weinig aangevoerd. De handel in kalfkoeien was aan de stugge kant en prijshou dend, in geldekoeien zeer matig en in graskalveren matig. Kleine aanvoer van nuchtere kalveren, maar zeer ho ge prijzen en vlugge handel. In handelpaarden goede handel; prij zen van 900 tot 1400. Zeer kalme handel en iets lagere prijzen voor slachtpaarden. Op de wolveemarkt was de aanvoer weer iets ruimer; maar geen verhoging van prijzen. Vet te schapen kalme handel, doch prijs houdend, magere schapen, stugge han del. Met de lammeren wil het nog niet erg vlotten, nu er weinig of geen ex port is. De handel in biggen was zeer stil bij lagere prijzen. De biggenmarkt zal voorlopig vanaf a.s. Maandag zijn gesloten, wat wel bijzonder jammer is. rusteloze zee in onbegrensde uitge strektheid. En voel u klein, temidden van deze onbegrepen grootsheid. Dwaal langs de dijken en door de polders en proef de schoonheid van dit „Gouden Boltje" van Texel en voel u rijk en ge lukkig. Boltje. TAFELTENNISTORNOOI en rottend hout. Zie de bladeren, een voor het Stertornooi van de vierde kleurengamma, rijker en warmer dan klasse dames, dat door omstandigheden enig schilderij. Zie aanstonds de pad- het afgelopen seizoen niet is gehouden. Al» het atoppelgoud op de akkers staat en het kostbare graan in de schuren is denstoelen. de wonderlijke kinderen van en dat nu op 28 September in Alkmaar geborgen; als het frisse groen van de weiden piaats heeft gemaakt voor donker- de donkere, vochtige bosgrond. Dwaal zal worden gespeeld, zijn ook enkele iler tinten; als de lammeren van de wekelijkse markt zijn verdwenen, als de zon langs de brede stranden, onder een Texelse dames dames uitgenodigd, en geen gebronsde ruggen van strandnymphen meer beschijnt, maar dc eenzame hemel blauw en wit, tussen zwijgende wel Dim Dros, Annie Bruin, Riet Bak- figuur van de jutter; als de boot de laatste badgasten over het Marsdiep naar trotse duinen en een immer ruisende, ker en Erie Remmers, het vasteland heeft teruggevoerd; als de pensionhouder, de verhuurder van strandtenten, de ijseoventer en de hotelier zijn balans heeft opgemaakt, dan is Texel weer teruggekeerd tot zichzelf. Dan klinken in de nu vroeg invallende duisternis niet meer de vrolijke stemmen van uitgelaten mensen-met-vacantie in de nauwe bochtige straatjes van de dorpen, maar slechts nu en dan de holle voetstappen van een enkele voorbijganger of dc langzame schreden van een verliefd paartje. kijkt niet meer nieuwsgierig naar twee dicht tot elkander gebogen mensen hoofden, op dat eenzame plekje, vlak voor zijn hol. Zilvermeeuwen scheren langs de heerst stilte na het enthousiaste applaus duinhellingen omhoog in de blauwe voor de vele zomerconcerten, en de lucht en drijven op witte wieken boven banken, die achtduizend zomers-licht- de kolonie waar nu geen mensenkud- en-luchtig geklede muziek-en toneel- den met „Ach. en „O. en „Kijk daar. liefhebbers tot zitten hebben genood, de talloze nesten met grauw-gespikkel- zijn, opgestapeld achter kolossale schot- de eieren bewonderen. Zij dalen m ten in de muzieknis, hun winterslaap sierlijke glijvlucht neer tot zij met begonnen spitse vleugeltoppen bijna de golven In de Dennen worden de fazanten en van de eeuwige branding beroeren, patrijzen niet langer door rappe kin- En van de duintop, \\aai eens de dervoetjes verjaagd en het konijntje Zwitserse bergbewoners in sprake oze eerbied en aandacht naar de eindeloze Het gaat goed met de Bouwkas der Noord-Nederlandse Gemeente op Texel Reeds 32 spaarders voor een eigen home zijn er in de registers ingeschreven. En de verwachting is. dat het tempo van de aanmeldingen zich nog zal ver snellen. Voor de Spaarkas, zowel -als voor de spaarders is het aantal der deelnemers trouwens een belangrijke zaak, want het geld van de spaarders krijgen, is voordeliger dan het geld, die een rente van ruim twee procent dat men tegen hoge rente van particu lieren moet lenen. En hoe „goedkoper" het geld verkregen wordt ,hoe geringer de hypotheekrente is, die de spaarder na het bouwen van zijn huis moet be talen. Binnen afzienbare tijd zullen reeds de eerste drie spaarderswoningen op Texel worden gebouwd. De tijd zal komen, al zal het wel enkele decenniën duren, dat het groot ste deel van de bevolking de wens droom; een eigen huis, in vervuiling ziet gaan. Het gaat natuurlijk niet van zelf en voor het sparen zal men zich ook offers moeten getroosten, maar als de eerste woningen op Texel staan en als er nieuwe huurverhogingen afge kondigd zullen worden, dan zal de ani mo zeer zeker met nog rasser schreden toenemen. zee keken, tuurt nu de strandjutter naar buit. Zich koesterend in het nazo- merse zonnetje ligt een jonge zeerob op het verlaten strand en kijkt met een slaperig oog naar de vlijtig trippelende strandpleviertjes, die bii elk aanrollend golfje als angstige bakvissen achter- uitstuiven. En het rose zacht-glanzende schelpje, achteloos door de zee op het zand gede poneerd. wordt niet meer door een kle-, verig kinderhandje opgeraapt en met glinsterende oogjes aan pappa getoond. Peinzend over de vergankelijkheid van al het aardse liggen de bunkers ge broken in het water en terwijl aan hun houten voeten de paalworm cn aan hun fundamenten de stroming knaagt, heb ben zii nog even gelegenheid te dromen over de duizenden, die in de afgelopen maanden het strand bevolkten in een roes van ruimte en vrijheid, voordat de herfststormen woeste golven over hen heen doen stuiven. Nazomer op Texel. Lieflijk eiland van weldadige rust en stille schoonheid. Dwaal, o eenzame wandelaar, over de slingerende paadjes tussen de tuinwal- len van oud-Texel, waar slechts zwij gende schapen uw gezelschap zullen zijn en jagende wolken het enige dat beweegt. Dwaal door de ruige duinen achter het Noordvlak en pluk de blau we bramen om uw dorst te lossen. Dwaal door de bossen en ruik de prikkelende geur van dennen en hars De Texelse kust bij het Westerslag, waar de zee knaagt aan het land, wacht geduldig op de stormen van de naderende herfst. Maar de duinen zijn hoog en breed, en vormen een machtige barrière. De ontwikkeling van de strijd tussen zee en land wordt ook op dit punt door de Rijkswaterstaai met nauwgezette aandacht gevolgd.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3