Koele ontvangst van Oostduitse delegatie in Bonn NEEMT HELDËRSE COURANT Zes-en-vijftigste „veto" van de SowjetUnie in Veiligheidsraad Opslagplaats van oliefabriek bij Groningen uitgebrand Amerikanen leggengrootvliegveld opGroenlandaan VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Overhandigde memorandum bevat weinig nieuws" DE KRANT GRATIS IOT 1 OCTOBER A S Saterdag 20 Sept. 1952 77e Jaargang No- 11521 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Dr Ehlers: U kunt beter weer vertrekken Rommel-film veroorzaakt- relletjes in Wenen Nog koud tijdens het weekeinde De buiïgheid neemt weer langzaam af Liever geen Oostduitse bloemen.. Weer Chinees protest in Panmoendjon Malik stelt zijn reis naar Moskou uit Spoedig beslissing over lot van Lages exploitanten geheime zenders naar de cel Urenlang gevecht met hitte en rook Deel van het bedrijf behouden Thule, hettuintje" van de Noordpool Generaal Sjehab wees presidentschap af Wrak van Indische Dakota op bergtop terug gevonden Fokker ontwerpt nieuw passagiersvliegtuig Nijmegen heeffr thans ook een blinde telefoniste Wielrijder verpletterd onder tankauto Vandaag trouwen Edith Piaf en Jacques Pills Minister Beyen in New York nu een abonnement op de Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 049 GISTERMIDDAG is de Oostduitse parlementaire delegatie, die West-Uuttsland *"1 verzoeken in direct contact te treden met dc Oostduitsers voor het voor bereiden van algemene verkiezingen voor geheel Duitsland, in Bonn aange komen. Hun wens is daartoe een gemengd Oost-Westduitse commissie tc stichten. Het ve™oek ,.s vervat ecn memorandum van de president van de Oostduitse „Volkskamer en werd door de delegatie overhandigd aan de voorzitter van de Westduitse Bondsdag, dr Ehlers. Gisteravond hield de leider van de Oostduitse delegatie, vice-premler Nuschke, in een hotel te Remagen btf Bonn een toe- •Praa* "1-/e" «"«f st e"ten' stelde toen voor, dat drie commissies tegelijkertijd zich zullen moeten bezig houden met de volgende vraagstukken- 1. Een Duits vredesverdrag. 2 De Duitse eenheid. 3. Verkiezingen in geheel Duitsland. Hu beschouwde dit voorstel als een weg om uit de Impasse van het zoeken naar een oplossing van deze kwesties te komen. antwoord kan geven. Dr Ehlers deelde de delegatie voorts mede. dat hij de Oostduitse zienswijze, zoals die 'in het memorandum is neergelegd, aan de Westduitse politieke partijen en aan de ml, se re§er'ng zal mededelen Ehlers zeide desgevraagd de indruk te nebben, dat het memorandum „niets nieuws'' behelsde. De Oostduitsers wensten dat afgevaardigden van beide delen van Duitsland aanwezig zouden zijn bij besprekingen tussen de Grote Vier over een Duits vredesverdrag. Zij waren bereid een Westduitse parlemen taire delegatie in het Oostduitse parle ment te ontvangefi. ALVORENS het memorandum aan dr Ehlers te overhandigen, las de lei der van de Oostduitse delegatie van vijf, Otto Nuschke, een verklaring voor. Dr Ehlers heeft op deze verklaring niet- geantwoord. Toen Nuschke vroeg, of zijn delegatie op een antwoord van de Bondsdag op het memorandum zou kunnen wachten, zeide dr Ehlers. dat men er beter aan deed maar naar Oost- Duitsland terug te keren, aangezien het Westduitse parlement nog twee weken op reces is en dus op het ogenblik geen Jonge communisten te Wenen heb- j ben gisteren getracht de vertoning van de Amerikaanse film „Rommel, de j woestijnvos" te verhinderen. Er ont stond een vechtpartij met de politie, waarbij vijftig betogers en dertig po litieagenten werden gewond. De film trekt nog steeds uitverkochte zalen. URUGUAY ZONDER KRANTEN In Uruguay zijn thans 30.000 perso nen, van wie de meesten werken in be langrijke bedrijven, in staking uit so lidariteit met de ambtenaren, die er- kehning van hun vakbond eisen. De drukkers en krantenverkopers sloten zich Vrijdag bij de staking aan, zodat er geen krant meer kan verschijnen. DRINSES Josephine Charlotte van Belgie, die dezer dagen haar Vijf en twintigste verjaardag hoopt te vieren. 11—- -m- Ook gisteren kwamen er in de koude lucht, welke de laatste da gen over ons land stroomt, weer regen- en hagelbuien voor. Ge durende het 'weekeinde zal ons land nog in de koude Noordelijke luchtstroming blijven liggen. Gisteren kwamen de temperatu ren in Noord-Holland niet boven de twaalf graden Celsius, plaat selijk in het Westen kwam het kwik niet boven de tien tot elf graden. Door het nog vrij warme Noordzeewater komen er vooral in onze kuststreek grote buien «oor, die plaatselijk zelfs met on weer gepaard gingen. Gistermor gen werden er dan ook flinke rc- Qenhoeveelheden gemeten: Leeu warden 12, Terschelling 7, Den Nelder 11, Schiphol 17 en Ypen- burg 14 mm. In het binnenland komen tijdens opklaringen lichte nachtvorsten voor. Voor de tijd van het jaar is het de laatste da gen abnormaal koud. In De Bilt ligt de gemiddelde etmaaltempe- ratuur al enkele dagen ruim vijf graden Celsius beneden de nor male waarde. In tal van huizen brandt de kachel al, wat normaal gesproken een maand te vroeg is. Weerbericht Verwachting tot hedenavond. OPKLARINGEN Wisselend bewolkt met enkele buien. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG; Zon op 6.24, onder 18.41; Maan op 8.59, onder 18.50. MAANDAG; Zon op o.26, onder 18.39, Maan op 1016. onder 19.07 De Oostduitse delegatie vloog met een Pools vliegtuig van Berlijn naar Diisseldorf. Glim lachend overhandigden de leden de bouquètten chrysanten, die zij van hef Oostduitse parlement hadden gekregen, aan de vrou welijke journalisten op het vlieg- veld van Diisseldorf. Deze wier pen de. bloemen echter onmid dellijk iveg. Daarna vertrok het. gezelschap onder politiegeleide per autonaar' Bonn. De delegatie is ondergebracht in een hotel bij de Westduitsehoofdstad. De Oost duitsers hebben g'verigens een verblijfsvergunning voor twee dagen ontvangen voor Bonn en omgeving. En de strijd duurt voort.... Het „zoveelste" protest der Chinese communisten is gedeponeerd bij de Amerikaanseonderhandeling|delega- tie in Panmoendjon. Ditmaal omdat Amerikaanse vliegtuigen over de neu trale zone van Panmoendjon zouden hebben gevlogen. Van het front wordt gemeld, dat de luchtmacht aanvallen deed op een communistisch bevoorradingsknoop punt ten Noorden van Pjongjang en aanvoerwegen bestookten. Ook de strijd om enkele belangrijke heuvels duurt voort, met afwisselend succes. In totaal ondernamen de vliegtuigen der V.N. Donderdag duizend aanvals- vluchten. Mr. Stikker biedt na 15 Oct geloofsbrieven aan Mr D. U. Stikker, die benoemd is tot Nederlands ambassadeur te Londen, zal zijn geloofsbrieven aan Koningin Elisabeth aanbieden na 15 October, wanneer zij van haar reis naar Schot land in Londen zal zijn teruggekeerd. Het gaat er zo langzamerhand naar uitzien, dat de Organisatie der Verenig de Naties als een „gesloten" organisatie zal kunnen worden beschouwd. Of toe lating van staten, die de steun hebben van het „Westen" wordt door de Russen verhinderd, of het „Westen" stemt te gen toelating van landen, die tot het Oostelijke blok behoren. Dit „spel" was gisteren in de vergadering van de Vei ligheidsraad opnieuw te beleven. De Sowjet-Unie heeft gisteren n.1. me degedeeld, dat zij haar veto zal uitspre ken tegen de lidmaatschapsaanvragen van de Indochinese staten Laos, Cam bodja en Vietnam. Malik noemde deze landen „marionetten" van Frankrijk. Hij drong daarentegen aan op toelating van de communistische „democratiscne regering van Vietnam, de Vietminh. Na een lange discussie werd vervol gens de door de Sowjet-Unie gesteunde aanvraag van de Vietminh met tien stemmen tegen één (Rusland) verwor pen De tien andere leden stemden voor toelating der drie Indochinese landen, maar hier vonden zij het veto van Malik op hun weg. Het aantal veto s der Sow jet-Unie is daarmede gestegen tot zes en vijftig. Revisieverzoek afgewezen Op 12 Juli 1950 heeft de Bijzondere Raad van Cassatie de voormalige chtf der Duitse SD en SIPO te Amsterdam. Willy F P. Lagas, ter dood veroor deeld. Hierop is een gratieverzoek ge volgd. Men heeft zich nu afgevraagd waarom de beslissing op dit verzoek zo lang op zich laat wachten. Naar wij vernemen is dc orzaak nier van gelegen in de indiening bij de Hoge Raad van een verzoek tot revisie van de uitspraak van de B1Jz°ndere Raad van Cassatie. Dit verzoek he„ft de Hoge Raad niet ontvankelijk ver klaard. Thans zal een beschikking op het verzoek om gratie niet lang meer op zich doen wachten. De rechtbank te Assen veroordeelde gisteren twee landarbeiders uit Val- thermond, de 31-jarige G. L. en K. O., die in de omgeving van Buinen de ge heime zender „Regenboog" exploiteer den, ieder tot een maand hechtenis en •verbeurdverklaring van de apparatuur. Tegen elk was zes weken gevangenis straf geëist. Een tiental medeplichti gen, dat zich in de meeste gevallen be zig hielden met het aannemen van verzoeknummers en inning van de gelden daarvoor werd veroordeeld tot geldboeten en gevangenisstraffen. Malik, de Sowjet-afgevaardigde bij de Ver. Naties, die Dinsdag naar Moskou zou terugkeren, heeft zijn reis afgelast en zal nog enige tijd in New York blij ven. Dit, ofschoon zijn opvolger, Zorin, reeds in New York is aangekomen. Ma lik wilde geen reden noemen voor dat besluit. Urenlang zijn tientallen Groninger brandweerlieden gistermiddag bezig geweest om tenslotte de enorme vuur zee te bedwingen, die zoals in een deel van onze oplage gisteren al werd gemeld, door onbekende oorzaak was ontstaan in een der gebouwen van dc oïiefabrieken van de fa. Roelfscma te Ho .gkerk bij Groningen. De brand woedde in de opslagplaats, waarin zich honderdduizenden balen oliehoudende schilfers bevonden. Met behulp van vijftien stralen ging men het vuur te lijf. Duizenden liters water werden van minuut tot minuut in de vuurhaard geworpen, die eerst na drie uur hard zwoegen kon worden bedwongen. De brandweermannen uit Groningen werden in hun gevecht met vuur, hitte en de verstikkende rook, die over het terrein golfde, bijgestaan door de fa- brieksbrandweer. Het bleek al gauw, dat de opslagplaats met de balen schil fers niet behouden zou kunnen blijven. Een verslaggever van de „New York Times", die een bezoek brengt aan de nieuwe Amerikaanse luchtbasis Thule op Groenland, heeft zijn blad gemeld, Op onze foto generaal Sjehab, die deze week in Libanon, na een weken lange moeilijke periode ingreep in het bestuur van het land en de president tot aftreden dwong. Zoals men weet is generaal Sjehab tot premier van de voorlopige regering „benoemd". Hij heeft het presidentschap afgewezen. Dinsdag komt de Kamer van Afge vaardigden waarschijnlijk bijeen om de nieuwe president te kiezen. dat deze basis, op een afstand van onge veer 1500 kilometer van de Noordpool gelegen, reeds wordt gebruikt door straaljager-eenheden van de Ameri kaanse verdediging, hoewel zij nog niet geheel is voltooid. De basis, een toe komstig tussenstation voor inter-conti- nentale bommenwerpers, zal, geheel voltooid, 263 millioen dollar kosten; van dit bedrag is volgens de verslaggever reeds 165,8 millioen besteed. Thule, afgelegen en woest, wordt door de ongeveer 5000 Amerikanen die er verblijven, wat ironisch het „tuintje" van Groenland genoemd. De Amerika nen wonen in speciaal ontworpen hui zen, die de vorm hebben van grote pak kisten en die bekleed zijn met alumi nium. Er is een 2000 meter lange pier voor schepen gebouwd en ecn lange rol- baan aangelegd. Radioverbindingen worden bemoei lijkt door het Noorderlicht. Gewone kompassen kunnen door de korte af stand tot de magnetische Noordpool, niet worden gebruikt. Om de moeilijk heden met de radioverbindingen te overwinnen heeft de luchtmacht reeds een 400 meter hoge antenne gebouwd op een nabijgelegen bergtop. Groenland is sedert 1814 een Deense bezitting. In de tweede wereldoorlog, toen Denemarken door de Duitsers was bezet, werd Groenland volgens een overeenkomst tussen de Amerikaanse regering en de Deense gezant in Wash- inton tijdelijk onder Amerikaanse be scherming geplaatst. Na de oorlog werd het Amerikaanse protectoraat opgehe ven, doch de Verenigde Staten behiel den hun basis. Een Soedanese kameeldrijver heefi gisteren het wrak van de Indische Da kota, die sedert Dinsdag tussen Aden en Djedda werd vermist, op een berg top in Soedan waargenomen, op 320 kilometer afstand van zijn route. EGYPTE VRAAGT OPHEFFING WAPENEMBARGO De Egyptische regering heeft aan Engeland verzocht het embargo öp de leveranties van wapens aan Egypte op te heffen. Men had echter wel hoop om de olie tank en de aangrenzende graansilo voor aantasting door het vuur te be hoeden. In die opzet is men gelukkig geslaagd. Door de hitte van binnenuit en de druk van het bluswater is een deel van de fabrieksmUur ingestort. De nablussingswerkzaamheden zul len, naar wordt verwacht, nog vele da gen vorderen, omdat de inhoud van de opslagplaats nog zeer lang zal nasmeu- len. De omvang van de schade is nog niet te overzien. De directeur van het bedrijf ,die uitstedig was, is gewaar schuwd. Binnen twee jaar hoopt de directie van de Fokker-vliegtuigfabrieken te Amsterdam haar eerste na-oorlogse pas sagiersvliegtuig (een z.g. hoogdekker) gereed te hebben. Dit toestel zal zijn de F 27, genaamd „Friendship", een twee- motorig verkeersvliegtuig met turbine- aandrijving. In verband hiermede is ook contact gezocht met de Amerikaanse vliegtuigfabriek „Fairchild". Voorts is men op het ogenblik bezig de productieband in orde te maken voor het bouwen van de twintig door de Nederlandse regering bestelde Fokker straal-trainer S-14. Dank zij de bemiddeling van het Ar beidsbureau heeft de gemeente Nijme gen de 19-jarige mej. Annie Cornelissen aangesteld als telefoniste, die hoewel blind, de gemeentelijke telefooncentrale zal bedienen. Mej. Corneiisse, die blind is sedert haar derde jaar, is speciaal opgeleid door de blinde telefoniste van het districtskantoor van de P.T.T. te Arnhem. f\P het Centraal sterdam kwam Station te Am- gisteren „me vrouw Haroy" aan. Na een voor spoedige, doch moeilijke reis werd het walvisvrouwtje van haar dek kleed ontdaan. Het bleek, dat ze van de reis geen nadelige gevolgen had ondervonden. Op onze foto zien we juist enkele dames naar buiten komen, die een bezoek- brachten aan het inwendige van mevrouw Haroy. Gisteravond fietste de 62-jarige heer Van Essen uit Deventer in de Voorderstèeg in Twello achter een groenten wagen die daar moest uit wijken voor een tegemoetrijdende tank auto, geladen met pertroleum. De heer Van Essen had deze auto niet zien na deren en liet zich, toen hij zag, dat hij niet meer kon uitwijken, in een droge sloot vallen. De chauffeur van de tankauto wilde rog uitwijken, doch zijn voertuig is daarbij gekanteld en boven op de heer Van Essen terecht gekomen. Deze werd verpletterd en is op slag overleden. Marl Dietrich bruidsvrouwe Vandaag treden de Franse chanson- nière Edith Piaf en de Franse chan sonnier Jacques Pills te New York in het huwelijk. Mariene Dietrich is bruidsvrouwe. Het huwelijk wordt in de kerk St. Vincent dé Paul ingeze gend. Minister Beyen is Donderdag per vliegtuig in New York aangekomen om zijn zaken als directeur van het Inter nationaal Monetair Fonds af te wikke len. Op 30 September zal hij weer naar Nederland vertrekken. LUCHTPOST NAAR DE WEST Met ingang van 1 October zullen de tarieven voor het vervoer per vlieg tuig van correspondentie en pakket- post voor de Nederlandse Antillen en Suriname worden verlaagd. Wie zich thans opgeeft betaalt né I OCTOBER het eerste abonnements geld. Betaling is mogelijk per kwartaal, per maand of per week. Gemakkelijker kan het niet. Maakt gebruik van onderstaand formulier. Invullen, ondertekenen en verzenden naar ons bureau of afgeven aan onze bezorger of agent ter plaatse en de zaak is in orde. Ondergetekende Straat Hulsno. wenst zich met ingang van 1 OCTOBER 1952 te abonneren. Betaling zal geschieden per: Kwartaal a f 6.20; maand a f 2-07; week 4 f 0.49 (incasso inbegrepen) Handtekening Datum

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1