half zware shag! de half zware shag! Stad en Omgeving DE FILMS VAN DEZE WEEK Au Bon Marché Amusementsbedrijf „Extase" Zestig jaren wetenschappelijke arbeid in Zoölogisch Station Helderse Damclub met de nieuwe wintercompetitie begonnen ROTATOR MELK de beste lichte en pittige tabakken! Dr J. Verwey gaf overzichi in bijeenkomst van Nederlandse Dierkundige Vereniging Rege ring verleent een belangrijke subsidie MARINE-MUTATIES Vereniging van huisvrouwen geeft filmavond Jeugd ige prijswinnaars van verkeerspuzzle Damesconfectie en modes Bleyle, Vetrix WITTE: „Vrouwen en opium" TIVOLI: „Lach en vergeet" KSC „WGW" viert het eerste lustrum Tegen timmerman werd één maand geëist Wedstrijdprogramma van „Hermes" Tussen Haaks en Kuitje Voor do liefhebbers van een Een speciale melange van CABARETPROGRAMMA en „Het Mysterie van het Zwarte Licht" Betere promotie-en degradatie regeling Voorzitter Leibbrand hield openingsrede IN HET KORT Uit het zakenleven In één der lokaliteiten van het Zoölogisch Station aan de Buitenhaven hield gisteren de Nederlandse Dierkundige Vereniging een bijeenkomst, welke door biologen uit geheel Nederland werd bijgewoond. De directeur van bet Zoölogisch Station, dr J, Verwey, gaf de aanwezigen een overzicht van de geschiedenis dezer wetenschappelijke instelling. Aan hetgeen hü heeft verteld over het ontstaan ervan en het werk, dat er wordt verricht, ontlenen wij het volgende: Het Zoölogisch Station werd in 1873 opgericht door de Nederlandse Dier kundige Vereniging, waartoe het ook thans nog behoort. Aanvankelijk was hét Station een klein verplaatsbaar ge bouwtje, dat 's zomers tijdelijk bij de Windwijzer stond en dat ook op andere plaatsen in Nederland langs de kust heeft gestaan. In 1890 kwam het hui dige gebouw tot stand, hetwelk in de loop der jaren door bijbouw werd ver groot. In 1931 werd een klein modern aquarium gebouwd, terwijl in 1951 een nieuw aquarium aan de achterzijde van het gebouw werd geplaatst. Het Zoölogisch Station ontvangt een belangrijke regeringssubsidie voor het onderzoek. Dit onderzoek gebeurt door de staf en verder komen er vooral des zomers veel studenten werken voor hun doctoraal examen of voor hun promotie. Terwijl in vroeger jaren het onderzoek vooraf lag op faunistisch gebied, ligt dit tegenwoordig vooral op oecologisch gebied. Dit laatste betekent, dat men zich afvraagt, waarom een bepaald dier zich op een bepaalde plaats bevindt. Zo w.ordt thans veel aandacht gewijd aan de verspreiding en de oorzaken van de verspreiding van bepaalde schelpdie ren, terwijl statistieken worden bijge houden over de verspreiding van vissen en andere zeedieren. Bij dergelijk onder zoek gaat men na wat de biologische invloeden zijn die een soort aan een bepaalde plaats binden, dus b.v. tem peratuur, licht, aard van het slib. stroomsnelheid, enz. Uit een aantal on derzoekingen moge hier een greep wor den gedaan. Van vóór de eerste wereldoorlog da teren de onderzoekingen van Ringer over de veranderingen in de samenstel ling van het zeewater onder invloed van rivierwater en bevriezen, van Lie- bert over nitriet- en nitraatvorming in zee en over enzymen, die een rol spelen bij het conserveren van verse haring, van Wind, Liebert en Van der Laan over de stroming in het Zuidelijk deel van de Noordzee, van Boeke en anderen over dé eieren en de larven van vissen, van Van Bremen, Tesch en Delsman over het plankton, van Delsman over de embryologie van alikruik en mossel, van Redeke over de schol en de ansjovis en tal van andere vissen. In deze pe riode werd dan ook de basis gelegd voor het echte marien biologisch onder zoek iti ons land. Na een reorganisatie in 1929 kwam het Zoölogisch Station geheel vrij voor zuiver wetenschappelijk onderzoek. Bij deze onderzoekingen is dikwijls niet al leen het initiatief uitgegaan van het Zoölogisch Station, maar ook komen werkers van elders een bepaald onder zoek verrichten. Wij noemen van het onderzoek uit deze periode het werk over de garnaal en de strandkrab van Broekhuysen, over inktvissen van Ver wey, Tinbergen en Kristensen, de paling van Ter Pelkwijk en Van Heusden, van andere vissen door Verwey en Kristen sen, en over wieren door Zaneveld. Verder beschikt het Zoölogisch Sta tion over een chemische afdeling, die vooral de hydrografie van de Wadden zee bestudeert, waarbij stromingen en uitwisseling van slib en andere bestand delen van het zeewater worden bestu deerd. Een complete opsomming zou hier te ver voeren, wij willen daarom volstaan met deze enkele grepen uit het uitge breid geheel van onderzoekingen. Terwijl dit werk in opzet zuiver we tenschappelijk is, komen hierbijtoch ook/'vraagstukken voor welke voor de praktijk van belang zijn en er is dien tengevolge nauwe samenwerking met andere instellingen, welke zich op toe gepast gebied bewegen, b.v. de Water staat en de Dienst voor de Zeevisserij. GESTERILISEERDE MELK IN FLESSEN Vraagt Uw melkslUter HELDERSE MELKCENTRALE (Advertentie. Ing. Med.) Bij Kon. Besluit zijn met ingang van 1 September 1952 bevorderd tot schout bij nacht, de kapitein ter zee F. H. M. v. Straelen en de kapitein ter zee met de tijdelijke rang van commandeur F. T. Burghard en is aan kapitein ter zee bij de KMR C. W. Heringa do titulaire rang verleend van schout bij nacht bij de KMR. Is met ingang van 1 October 1952 tijdelijk bevorderd tot kapitein ter zee, de kapitein-luitenant ter zee M. C. van Grortdelle, voor zolang hij belast is met de functie van hoofd van de af deling zeemacht van de Nederlandse militaire missie in Indonesië. Is met in gang van 16 Augustus 1952 benoemd tot tijdelijk vloot-aalmoezenier (in rang ge lijk gesteld met luitenant ter zee der le klasse) J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst. Is de ingenieur der marine le klasse in vaste dienst ir. J. J. Stenger benoemd tot hoofdingenieur der marine in vaste dienst. De stichting „Het vierde Prinsen kind" verzorgt op Dinsdag 23 Septem ber in de bovenzaal van café „Post- brug" een filmavond voor de Neder landse vereniging van huisvrouwen, afdeling Den Helder. (Advertentie, Ing. Med.) Het bestuur van de afdeling Den Hel der van het Verbond voor Veilig Ver keer kon ons gisteravond de namen me dedelen Van de jongens en meisjes, die Woensdagmiddag de beste resultaten hebben behaald in de Verkeerspuzzle. Men wget, dat zeven en vijftig jeugdige stadgenoten diverse regenbuien hebben getrotseerd, om de puzzlerit-op-de-fiets tot een goed einde te brengen. Nummer een is de elfjarige L. Noordermeer uit de Nieuwstraat gewoi den. Voor hem is dus de vergulde medaille. De tweede prijs, een zilveren medaille, werd ver overd door Stijntje Overhand (12 jaar), Van' Limburg Stirumstraat 47, en de derde prijs, een bronzen medaille, door Tonny de Bont (13 jaar), Schagenstraat 15. Bovendien kwamen de deelnemers met de nummers 12, 21, 27, 28, 47 en 54 in aanmerking voor het bekende drie hoekige speldje met het embleem van Veilig Verkeer. Op Zaterdagmiddag 27 September, tussen één en twee uur, kunnen al deze prijzen worden afge haald bij de heer Crelio, Soembastraat 32. P. v. d. MADEN Spoorstraat 105 Den Helder Een bezoek aan onze etalages overtuigt U van de aparte sortering in waaronder en vele andere buitenlandse huizen. Ook in de Heren- afdeling vindt U in confectie en mode-artikélen toch weer iets anders. De „plaatjes" die momenteel in het kastje aan de gevel van de Witte-bios- coop hangen, maken op de voorbijgan ger een vreemde indruk. „Hm" zal men zeggen, „een ouderwetse film". Doch niets is minder waar, daar „Vrouwen en opium" een na-oorlogse film is, waaraan enkele landen hebben Samen gewerkt. Het verrassende van het fo tokastje is, dat de figuren op de pla ten in Spaanse „sfeer" zijn gebracht Het verhaal behandelt een grote opiumsmokkel. Er is veel spanning, die. voornamelijk wordt teweeg gebracht door sterk afwisselende opnamen, met buitengewone filmische waarden. Po litie en misdadigers zijn in deze rol prent niet uit elkaar te houden, zodat het begrijpelijk is, dat de spanning met de „meter" toeneemt. In de hoofdrol len ziet men de prima acteurs George Sanders en Herbert Marshall en de zeer talentvolle Engelse Patricia Roe. Hel scenario werd geschreven door Julien Duvivier (ook niet de eerste de beste) en Charles Spaak. Duvivier belastte zichzelf met de regie. Een uitstekende film. Het overoude sprookje van Assepoes ter, in een moderne versie verwerkt in een alleraardigste musical-show, is „Lach en vergeet", waarmee men zich tot en met Maandagavond in de Tivoli- bioscoop kan amuseren. Vera Ellen is de Assepoester, die danst en zingt en speelt, zo ontwapenend, dat de ander half uur om zijn voor men het weet. David Niven is de „prins", in dit geval de rijke millionnair, die ten slotte Asse poester tot prinses maakt. Het verhaal tje is, in tegenstelling tot 'de „verbinden de tekst" in de meeste sfiowïilms, fris en gezellig, met verschillende originele vondsten. En in het dansen van Vera Ellen treft de aandachtige toeschouwer menig moment van zuivere balletkunst aan. De muziek van Mischa Spoüans- ky wordt utgevoerd door het orkest van Louis Levy. Ook de tecbnicolor doet het goed in deze film, die tot de beste behoort die wij ooit in dit genre zagen. Hr. Ms. „Evertsen" keerde van oefeningen terug en Hr Ms „Schul- pengat" kwam uit Roterdam aan. De Katholieke Sport Centrale WGW viert vandaag en morgen het eerste lus trum. Vanavond om zes uur komen de leden van alle afdelingen bij elkaar in het gymnastieklokaal van de RK. Meis jesschool, waarna zal worden gedefi leerd voor deken A. H. Harst, pastoor KA. van Veen en burgemeester mr. G. Rehorst. Na het défilé waaraan „Win- nubst" medewerking verleent, volgt een korte mars door de stad. Om acht uur in de O.L. Vrouwe pa rochie en om kwart over acht in de Parochiekerk H.H. Petrus en Paulus worden Zondagmorgen H.H. Missen op gedragen voor de leden van de KSC. Om half drie wordt aan de Jan Ver- failleweg de competitiewedstrijd WGW St. Victor gespeeld en daarna kan men om kwart over vier de handbal wedstrijd WGW aVliegensvlug a gaan zien. Om acht uur wordt in „Casino" een soirée-dansante gegeven. De,afde ling tafeltennis arrangeerde voor deze avond een demonstratie-wedstrijd tus sen Cor du Buy en Wil van Zooien. De procureur-generaal bij het Am sterdamse Gerechtshof eiste tegen de 36-jarige timmerman J. S. E. uit Den Helder 1 maand gevangenisstraf voor de diefstal van enige stukken kabel ten nadele van de Staat der Nederlan den. Door de Politie-rechter te Alkmaar was E. in April van dit jaar tot 1 mnd. gevangenisstraf veroordeeld. De man was in hoger beroep tegen dit vonnis gekomen, omdat hij wanneer hij ge vangenisstraf zou moeten ondergaan, bij zijn patroon zou worden ontslagen. De procureur-generaal wees op het ernstigei karakter van dergelijke dief stallen en was van mening dat hier een gevangenisstraf moest volgen. Hij eiste 1 maand gevangenisstraf. Uit spraak over 14 dagen. De Hockeyclub „Hermes" heeft voor Zondag een drietal wedstrijden op het programmal staan. Hermes 2 (dames) verwacht om twee uur DEM 2. Daar aan vooraf gaat om twaalf uur de he ren-wedstrijd Hermes 2DEM I. Het ligt in de bedoeling dat om half elf een ontmoeting wordt gespeeld tussen Her mes 3 en Adelborsten 3. Gisternacht arriveerde in onze haven het Engelse jachtje „Dozmare". Het is morgen hoog water om 8.30 en 21.00 uur en laag water om 2.45 en 15.20 uur. Maandag is het hoog water om 9.00 en 21.25 uur en laag wa ter om 3.10 en 15.45 uur. De tempera tuur van het zeewater was 14,4 graden Celsius. Nieuw! (Advertentie, Ing. Med.) presenteert U vanal Zaterdag (heden) een een sprookjes-fantasie Entrée f 0 75 D. EELMAN In het clublokaal van de Helderse Damclub aan de Hoogstraat heerste Donderdagavond weer de prettige spanning, die de rasechte dammers de laatste tijd maar node hadden gemist. Ze waren allen weer present, de strijden aan het honderdruitig bord, die de spannende competitie uit het vorige seizoen nog geenszins waren vergeten. Alvorens een aanvang werd gemaakt met het nieuwe tornooi, sprak de voorzitter, de heer J. J. Leibbrand, een openingswoord, waarin hij mededeling deed van de plannen ten aanzien van een nieuwe promotie- en degradatieregeling. daalde onmiddellijk de rust over de dammers, die met diep gebogen hoof- den hun stellingen begonnen op te bou wen. De resultaten van deze eerste compe- titie-avond waren: Eerste klasse: Rab—Bremer 2—0; Stoll Zijderveld 1—1; Leibbrand—Beezemer Jr 11; Van der MolenDissel 2—0; A. OuwensVan den Berg 11. Tweede klasse: P. Oost—Bouwman 0 2; Van VeenP. Kwast 20; Rietveld S. Slort 1—1; Ottenvanger—Bijl 1—1. Derde klasse: ArendsA. van der Heijden 1—1; A. BekebredeJagel 2—0; Verkerk—B. van der Heijden 0—2; Bommezijn—Boon 02; Kraan—Schol 2—0. Vierde klasse; HalmHooijenga 0—2; Amiabel Oost Jr 20; Broersen—Bee zemer Sr 2—0; P. Slort—Schipper 2—0; W. SlortDeijman 20. Vijfde klasse: Van der Sluis—Idema 02; DekkerF. van der Molen 0—2; Van Gijzen—De Boer 2—0; Van Veen —Van Harten 1—1. De heer Leibbrand opende de nieuwe competitie, die onder leiding staat van de heer Verkerk, met de eerste zet voor de heer A. Ouwons, die met wit moest splen tgen P. van den Berg. Toen (Advertentie, ing. Med.) (Advertentie, Ing. Med.) WGW fradus, die dol is op club u bladen, kreeg gisteren op zijn tafel het „WGW' nieuws"", zijnde het orgaan van de Katholieke Sport- centrale „WGW". Het was een keurig verzorgd blad, gestoken in stevige omslag en dito enveloppe, en droeg reeds bij betasting een fees telijk karakter. Uw stukjes- schrijver kwam dan ook niet bedrogen uit, want de omslag onthulde een jubileumnum mer, ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de KSC-WGW. De inhond geeft een kijkje op vijf jaren lief devol werk, dat leidde tot een gezonde vereniging, waarvan slechts de tafelten nis- en de wandelsportaf deling een weinig nieuw levensvuur behoeven. Vele zijn de dankwoorden die men verschuldigd is aan ka- pelaart Dekker, die onlangs bij een motorongeval om het leven kwam. Wellicht niet minder dankt de sportcen- trale de geestelijkheid en oud-voorzitter P. Th, Luyckx Niet lang na de oprichting bleekdat de KSC zeven honderd leden telde. De huidige voorzitter, de heer C. Af. Schneiders, schrijft in een artikel, dat de heroprichting van een Katholieke sportvereniging in niet belangrijkemate was te danken aan de oude Geel- Wit-„rotten". Niet in de laatste plaats prijst hij de steun en de daadwerkelijke medewerking, die van be* schermheer deken A. H. Harst mag worden onder vonden. De voorzitters van de verschillende afdelingen zijn in dit jubileumnummer niet achter gebleven. Opti mistische klanken nam Gra- dus waar van de afdeling voetbal, maar eveneens van de afdeling gymnastiek (waar blijven de héren!?) en de afdeling handbal (ook uw stukjesschrijver heeft een bescheiden kas). En dan vermeldt deze rubriek de jubileumprijs vraag van ene Poedel en bij dragen van tal van gewaar deerde medewerkers. Om trent het feestprogramma voor vandaag en morgen leest u elders in dit blad, zodat kan worden besloten met een welgemeend: „Ge lukgewenst!". PASVORM Tn „Formosa" is het Don- derdagavond gebeurd. Daar heeft mevrouw Walle- boom van „Het Qorsetten- huis" in satnenwerking met de „Basko" te Amsterdam voor tal van Helderse dames een geslaagde bijeenkomst belegd. De zaal was eigen lijk te klein, want een zeer groot aantal leden van de andere sexe. dan die van Gradus waren verschenen om een demonstratiè en een causerie over dit veelom vattende onderwerp te be kijken en te beluisteren. Punten van bespreking vorm den het corset en de BH én hUn pasvorm, vernam Gra dus, die het moest hebben van betrouwbaar zeggen". .horen- ESPERANTO He Helderse Esperantisten- hereniging „Nova Sento" gaat haar seizoen weer be ginnen, hetgeen wil zeggen, dat op Woensdagavond 8 October in het gebouw Palmstraat 7 de cursus aan vangt. Als wereldhulptaal trekt het Esperanto de laat ste jaren steeds meer de aandacht, en ook scholen en radiostations hebben zich er zeer ontvankelijk voor getoond. Uit het nieuws putte Gradus rog. dat in 1954 het wereldcongres vóór Esperan tisten waarschijnlijk in Am sterdam wordt gehouden. Als ge daarheen wilt, zult ge de taal moeten leren. KRAAI W/ij hadden sinds verleden jaar een kraai, die niet goed vliegen kon. schrijft mevrouw Visser, Binnenha ven 63. uw Gradus. Maar dezer dagen heeft hij toch de kuiten genomen, be greep hij uit het briefje, dat zich in èndere termen uitdrukte. Ge weet hot, waarde lezers, die „Gerrit" hoort mevrouw Visser toe. CANTINE Tn de „Scheepskrant voor Nieuwediep" heeft Gra dus cijfers gelezen met be trekking tot het bezoek aan de Marine-cantine. In Juni bedroeg het totale aantal bezoekers 5124, waarvan 552 oplopers (oftewel „aanwip pers", 873 excursisten en 2310 film-, cabaret- en dans liefhebbers. De overigen kwamen om lessen (enzo voorts) te volgen. De cij fers van Juli waren respec tievelijk: 6646. 643, 1592 en 2490. Honderdtwintig men sen lieten op de gramofoon- plaat een groet voor jon gens-overzee vastleggen. En dan het zwembad, waarvan in Juni werd ge bruik gemaakt door f808 personen (3928 militairen en 2880 burgers). Van de dou che-inrichting profiteerden 2370 marine- en 375 Rijks werfmensen en gezamenlijk verbruikten zij 937 m3 wa ter. In Juli waren de zwem- cijfers hoger. Het totale aantal zwemmers bedroeg 7411 (4701 militairen en 2710 burgers). „Slechts" 2006 militairen en 551 Rijkswerf mensen kwamen toen baden. Zij hadden 721 m3 water nodig. COLLECTE Wan 6 tot en met 10 October ,v wordt in onze stad gecol lecteerd voor de Gezamen lijke Militaire Fondsen. Gra dus meldt dit vast even, waarna er later In de nieuwskolommen op wordt teruggekomen. Het gaat na melijk om collectanten en collectrices, van wie men er veel nodig heeft. Men weet, dait er een prachtig doel mee wordt gediend. Op geven kan men zich bij het VBZ-gebouw, Keizerstraat 90; het bureau OS en O en bij kapitein ter zee L. H. Quant, Singel 65. Het is de bedoeling, dat voor de straatcollecte op 11 October ook militairen worden inge schakeld. Collectanten en collectrices willen zich wel licht wel aanmelden vóór 30 September. Overal in het Koegras Xvapperden Donderdag de vlaaaen !ter ere van de jubilerende zuivelfabriek in rnw, i£2 Hendrik" hield het bestuur een luisterrijke receptie è'ouel' staande foto werd gemaakt, tijdens de herdenkinasrcUo de voorzitter, de heer K. Hoornsman. Naast hem w gieke directeur, de lieer D. Kuipers. Beiden hJdden itTT" loop van de middag vele welgemeende gelukweZenin ontvangst te nemen. De Auto- en Motorclub organi seert voor de bromfietsers morgenmid dag een puzzlerit. De deelnemers star-' ten om twee uur op het Helden der Zeeplein. De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen J. G. H, O. Bettink, Timorlaan 15, telefoon 2890, en dr. J. B. Proost Zuidstraat 13, tele foon 2030. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door de heer F. Bijl, Sluisdijkstraat 137, telefoon 2303 (ook na zes uur). Het wekelijkse spreekuur van „Zedenopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf ujir gehouden aan het adres Javastraat 12a, hoek Celebesstr. Vandaag wordt in de gemeente Den Helder gecollecteerd voor „Huma- nitas". Op het terrein van de heer Paarl- berg organiseert „Hollands Noorden vandaag streekwedstrijden voor de landelijke rijvereniging uit ons ge west. Vanmiddag om drie uur worden op het terrein aan de Meeuwenstraat de laatste kaatswedstrijden in dit se'- zoen gehouden; door de heer S. Pnns- voorzitter van de „Fryske Krite", zOn drie medailles beschikbaar gesteld. Aan het Handelsregister, orgaan van de Kamers van Koophandel en F?™1?" ken in Nederland, ontlenen wij als nieuwe inschrijving: „Alveza", Den Helder. Bilütonstraal 25, Assurantiekantoor. E.: J. Baart* scheer. j Onder staan vermeld de wijden*?® N.V. Landbouwmij, v.h. J. Verfahl t Den Helder, Javastraat 98. Landontgin- nmg, veeteelt. Uittr. Dir.: J. J- Vw faille. Uittr. Comm.: H. Huizinga en Kuvpers. Ben. Comm. en waarn. as* J. Baert. Ben. Comm.; J. Verfaill» e" Mw M. M. KuypersVerfailie. Duinker, Goedkoop en Co.. Deni der, Jan Verfaillcweg 26. Cargadoors en assuranticagenten Uittr. Venn.: F. Oostwouder, Nwe Venn.: G. Warn derink Vinke Jr. (H.V.). Fa. G. Boontjes en Zoon, Zi.ipe, „n' gerbrug A 114. Landbouwbedrijf. Venn. 011 tb. Bedrijf w.v. door G. Boontjes. Opgeheven' H. Roos, Den Helder, Bassingrach' jh Kleinh. In aardappelen, groenten S. Ran. Den Helder, Molenstraat. paratiewerk en bouwbedrijf, Inscnru vlnS ambtsh. doorgehaald.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2