De Hogi ie zaak Raad tegen behandelt arts Ook voor de A.R.-vrois er thans een ministerssteek Een looddiefstalletje leidde tot de ontdekking van grote fraude FOTO-PUZZLE-PRIJSVRAAG Expositie,,Amato": wandeling door een seizoenloze wereld KoJd B&éieJk Honderdduizend gulden boete geëist weqens zwarte handel in huiden TWEEHONDERD GULDEN AAN PRIJZEN! Uitvoerig pleidooi Een jaar geëist tegen meubelmaker Eerste Kamer werkte een korte agenda at De Kon. Wilhelminafonds- lucifer blijft Duizendste retourvlucht Amsterdam-Curacao Horloger bracht klokjes naar „Oome Jan" Commissie bracht een oport uit Filiaalchef en boekhouder van N.V. gearresteerd Tegen gebroeders R te Harlingen Amerikaans vlootbezoek aan R'dam en Den Helder Geret. Kerken aanvaarden nieuwe Bijbelvertaling voor onze lezers! DE AKKER GEËXPOSEERD Een aardappel biedt vele mogelijkheden De Hoge Raad behandelde tfateren het «M»tieberoep van de R«.wyKse arts A. I". die te Zevenhoven op 1 Novem ber 1950 in samenwerking met de plaat selijke arts aldaar een inwoner vau die gemeente, Kalshoven, de tanden en Me- ■en trok onder narcose. Om het bloed •P v»n*en st°P'' 1'il zijn patiënt een prop in de mond. die in diens keel ■ehoot zonder dat de art» er iet» van merkte. K. 1» toen gestikt. Wegens dood door schuld werd L. door de rechtbank t» 's Gravenhage veroordeeld tot één maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en een geldboete van f 1000. Het Haagse Ge rechtshof heeft dit vonnis bevesligd. Dr'.unc'uW' Schuurman® Slekho- ven uit Scheveningen lichtte twee eas- satiemiddelen toe. Pleiter betoogde dat het oordeel van het Hof. dat de dood van het slachtoffer niet te wijten was te verontschuldigen gebrek aan in- »cht. doch aan ernstige tekortkomin gen van requirant. geen steun vindt in de deskundigen-verklaring. Voorts had het Hof volgens pleiter moeten komen tot de conclusie, dat de niaat gelijke arts geheel en uitsluitend "l- thans .mede'' voor de dood van' het slachtoffer aansprakelijk was. De leer der gemeenschappelijke aansprakelijk heid, die in dergelijke gevallen in me dische kringen meer algemeen gevolgd wordt, brengt met zich - aldus pleiter dat bij samenwerking van twee art sen elk hunner mede aansprakelijk is AHaar-diefstalfe Akersloot (Van een onzer redacteuren) Een jaar gevangenisstraf, door te bren gen tn een bijzondere strafgevangenis, is Dingdagmiddag door de officier van justitie bü de arrondissementsrecht bank te Alkmaar geëist tegen de Am sterdamse meubelmaker Gerardus O., die op 18 Augustus uit de r.k. kerk te Akersloot van bet linker zij-altaar vier koperen kandelaars ontvreemdde. Hij verstopte zijn buit in het riet, waar zij door de politie warden ontdekt voordat O. gelegenheid kreeg het koper te gel de te maken. De raadsman mr W. A. Dumbar be schreef de droeve jeugd van verdachte, die op 2-jarige leeftijd reeds door zijn vader in de steek werd gelaten en tij dens de bezetting door hem werd ver raden toen hij was ondergedoken om de arbeidsdienst te ontgaan. Na de oor log klaagde iemand de jongeman aan, waarop hij door de POD werd gearres teerd en na twee jaar in 18 verschillen de kampen te hebben doorgebracht, door het tribunaal werd vrijgesproken. Is het niet logisch, aldus vroeg de ver dediger, dat zo iemand, die na zijn in ternering niet meer aan de slag kon komen, zijn vertrouwen in de mens heid verliest en op het verkeerde pad komt? O., die reeds verschillende ver oordelingen achter de rugheeft zal over veertien dagen de uitspraak van de rechtbank vernemen. Noodwet Drees gewijzigd (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft het Dinsdag middag de nieuwe minister van Sociale Zaken, de heer Suurhoff, bij zijn eerste optreden bepaald niet lastig gemaakt. Alleen de heer Brandenburg (C.P.N.) had enkele opmerkingen en vragen over de nadere wijziging van de nood wet ouderdomsvoorziening. Na een kor te woordenwisseling werd het ontwerp zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Gelijk men zich zal herinneren be oogt bedoelde wijziging een uitbreiding van de voorlopige ouderdomsvoorzie ning tot nieuwe leeftijdsgroepen, ter wijl voortaan een bedrag van 100 gul den buiten de inkomensaftrek zal blij ven. Voorts deed de Kamer nog enkele huishoudelijke aangelegenheden af: het verkiezen van leden van een drietal vaste commissies. De datum van de eerstvolgende ver gadering zal nog nader worden vastge steld. Uit de verkoop van de KWF-lucifers heeft het Koningin Wilhelmmafonds begrepen, dat het Nederlandse volk ook langs deze weg wil helpen ln de strijd tegen de kanker. Het merk K.W.F.-lucifer zal dan ook blijvend worden gevoerd. In de ouderdom van 92 jaar'Iste Heemstede overleden mej. E. C. Knap pert, oud-directrice van het Keiase Volkshuis en oud-directrice van de school voor maatschappelijk werk te Amsterdam. brenrt Je. verantwoordelijkheid Jnll} dat men niet aHeen be- Dfn mïar ook ,verPlicht is in te grij- doen ul.a verwikkelingen zich voor- veraAfS^ Aet- bewustzijn van dia veiantwoordelijkheid, die de plaatselij- tot ^Sn.ipen noopte toen hij veronderstelde J *Un Cigen PiUënt' De plaatselijke arts heeft zich niet helpende rol bepaald doch zelf standig penthotal ongevraagd bijgespo- wov-fu *?ïaaSt daardoor de verantwoor delijkheid voor alle verwikkelingen, die daarvan het gevolg konden zijn, resp. geweest zijn. Deze arts heeft daardoor niet alleen mede de verantwoordelijk heid voor de gehele penthotalnarcose aanvaard, maar ook voor de bewust zijnsvernauwing, die bij requirant op trad, toen hij stoornissen bij Kalsho ven waarnam, die het gevolg konden zijn en redelijkerwijs toen konden wor den geacht te zijn van penthotaloverdo- sermg. De advocaat-generaal, jhr. mr. Van Asch van Wijck, zal op 7 October eon"- clusie nemen. K.L.M. bereikte de zoveelste mijlpaal De K. L. M. zal op 9 October a.s. de duizendste retourvlucht Amsterdam- Curacao uitvoeren. De Amsterdam Curacao-lijn werd op 6 Juni 1946 ge opend. Sindsdien heeft de K. L. M. ge middeld elke week 13 retourvluchten uitgevoerd. In deze duizend retour vluchten werden 89.603 pasagiers ver voerd. Het aantal verkochte passa gierskilometers bedroeg ruim zeshon- derdmillioen. De 39-jarige horlogemaker I,. H. van der B. verkeerde in moeilijke omstan digheden en trachtte zich daar uit te redden door de hem ter reparatie ge geven horloges bij de Bank van Le ning te belenen. Op deze manier heeft hij in totaal zestig klanten benadeeld en zich in bezit gesteld van een be leensom van f 3500,Werd een klant ongedurig over de lange duur van de reparatie, dan wisselde hij diens hor loge weer tegen een ander in. Op den duur liep de zaak spaak. De politi» heeft de beleende horloges in beslag genomen. Het centraal comité van Antirevolu- tionnaire kiesverenigingen heeft door een speciale, daartoe ingestelde com- Koningin Juliana heeft een bezoek gebracht aan het b'oekendepót van het Nederlandse Roode Kruis en bij die gelegenheid een tijdschrift in de be kende gekleurde bus geworpen. Een diefstalletje van lood, door een loodgietersleerling in Groningen, heeft weer eens doen uitkomen, dat oneer lijke lieden altijd het loodje leggen, en dat men het gewicht van de laatste loodjes niet moet onderschatten. In dit geval was de aanhouding van het oneerlijke loodgietersknechtje tevens de aanleiding tot de arrestatie van de chef van een in Groningen gevestigd filiaal van een Utrechtse lood- en zink- pletterij en van de boekhouder bij de zelfde firma. In Maart j.1. kwam een Groningse loodgieter bij de recherche aangifte doen van diefstal van enkele gereed schappen. De man wees zijn knecht als de dief aan. Een onderzoek leverde echter alleen op, dat de knecht z.ich schuldig had gemaakt aan looddiefstal len De verwikkelingen begonnen ec*st goed want ter verificatie van de be weringen van het oneerlijke knechtje, ging men inlichtingen inwinnen bij trh<akf»ndGn zonder Honderdduizend gulden b°ete vor derde de pröcureur-generaal bh. gerechtshof te Leeuwarden Bisteren tegen de vijf gebroeders R., al» 8en° «en van de firma Tfc R. en zonen te Harlingen. Zjj haddcri terecht gestaan «n hoger beroep wegens het 1kopen huiden van runderen en st'*'e" kh.l. der daarvoor vergunning te ontvangen van het Rijksburea t Huiden en Leder en voor i,uiden Verhandelen van het van die gefabriceerde zeemleer. Verdachten bekenden zonder gunning te hebben ingekocht en voor 7warte prijzen te hebben verkocht, doch bestreden, dat deze zwarte ban" dcl zich zou hebben uitgestrekt tot een bedrag boven de f 100.000, De Leeuwarder rechtbank had ver dachten veroordeeld tot een boete van ?n totaal f 59.000.-. Door de procureur- generaal werd tevens gevraagd ver beurdverklaring van de ïnbeslaggeno- men zwarte kas met een bedrag van f 18.600,—. De verdediger, mr J. ome- ding, bepleitte clementie. —•Gisteravond is te Borne bij de kruising een wielrijder uit Almelo door een luxe auto gegrepen en op slagge dood. De chauffeur treft geen schuld. het Groningse filiaal van de Utrechtse lood- en zinkpletterij. Hierbij kwam aan het licht, dat de filiaalchef en de boekhouder zich schuldig hebben ge maakt aan verduistering van gelden, ten nadele van de N.V. waarbij zij wa ren. Gedurende een reeks van jaren werden oude metalen voor een lagere prijs ingekocht, dan door hen aan het hoofdkantoorwerd opgegeven, terwijl in sommige gevallen met de leveran ciers van de oude metalen gewoon lijk loodgieters niet de gehele hoe veelheid metaal werd verrekend. Met deze fraude waren belangrijke bedra gen gemoeid. De beide heren zijn ter beschikking van de justitie gesteld. missie een rapport doen opstellen no pens de verkiesbaarheid van de vrouw. In het rapport, dat thans is gepubli ceerd, komt men tot de slotsom, dat de volstrekte uitsluiting van de vrouw van het lidmaatschap der vertegenwoor digende lichamen (door de AR-partjj tot dusverre strikt gehandhaafd) be hoort te worden vervangen door de mo gelijkheid, dat ook een vrouw candidaat wordt gesteld. „Een vrouw kan", zo zeggen de com missieleden in hun rapport, „in be paalde omstandigheden de aangewezen versterking van gehalte en schakering van onze vertegenwoordiging in Staten of Raad blijken ie zijn". Loslating van c'.e volstrekte uitsluiting der vrouw, is niet met Gods woord in strijd, zo meent de commissie. In 1921 had een AR-de- putantenvergadering als haar gevoelen uitgesproken, dat bij verkiezingen voor Staten en Raden door de bij liet cen traal comité aangesloten kiesverenigin gen geen vrouwen candidaat behoren te worden gesteld, zolang de AR-partij niet in haar wettige vergadering van een tegenover gesteld gevoelen blijk geeft. Thans heeft het centraal comité een voorstel aan de kiesverenigingen gedaan, waarin het comité als zijn oor deel uitspreekt, dat het besluit van 1921 met moet worden gehandhaafd. Vier Amerikaanse oorlogsschepen, n.1. het vliegkampschip Wright en de torpe- dobootjagers Dashiell, Caperton en Har- wood, die deelgenomen hebben aan de oefening „Main Brace", zullen een be zoek aan Nederland brengen. De eerste drie zullen Donderdag omstreeks 8 uur te Rotterdam aankomen, de Harwood zal in Den Helder ligplaats kiezen. De commandanten van de schepen zullen verschillende officiële bezoeken afleggen, terwijl Nederlandse autoritei ten aan boord de gasten zullen zijn. De Wright, een van de nieuwste Ame rikaanse lichte vliegkampschepen, is genoemd naar de luchtvaartpioniers, de gebroeders Wright. Het vliegdek is ruim 200 meter lang en bijna 30 meter breed. De maximum snelheid is ruim 30 knots en 40 vliegtuigen kunnen er een plaats op vinden. De generale synode der gereformeer de kerken te Rotterdam heeft zich gis teren na enige discussie uitgesproken voor invoering van de nieuwe bijbel vertaling van het Ned. Bijbelgenoot schap in de kerken. De synode onthield zich overeenkomstig het advies van de betrekkelijke commissie van een uit spraak aangaande de vraag, of bepaalde teksten wel geheel juist waren over gezet, maar betuigde het Ned. Bijbel genootschap haar zeer hartelijke dank voor de aanbieding der vertaling en sprak haar hoge waardering uit voor de totstandkoming van dit monumentale werk. Ook gaf zij het kerkelijk gebruik dezer vertaling in de vrijheidder ker ken en beval deze hartelijk aan. Na de Evangelisch Lutherse Kerk zijn de Gereformeerde Kerken de tweede kerkgemeenschap, die de nieu we vertaling in gebruik neemt. Ir, de Ned. Herv. kerk is zij reeds in vele ge meenten niet-officeel in gebruik geno men. LESVLIEGTUIG MAAKT NOODLANDING. Een vliegtuig van de Rijksluchtvaart school te Gilze-Rijen, de PH-UED, kwam gistermiddag boven Amersfoort in moeilijkheden. De bestuurder, de leerlingvlieger Hamminga, slaagde er in even buiten Amersfoort het toestel aan de grond te krijgen, vrijwel zon der noemenswaardige schade. Hammin ga bleef ongedeerd. TELEFONEREN MET AUSTRALIË De openstellingsuren van de radio-te lefoondienst met Australië (via Londen- radio) zijn gewijzigd. Voor telefoonge sprekken zal Australië thans dagelijks van 7.00 uur tot 23.00 uur (Ned. tijd) bereikbaar zijn. In ons blad van Zaterdag j.1, plaatsten wij de eerste opgave van de toto-puzzle-prijsvraag. Degenen, die daaraan dee'nemen zullen bemerkt hebben, dat de stukken één plaatje vormen Hieronder volgt de tweede puzzle De deelnemers worden er aan herinnerd, dat inzending van alle foto s moet geschieden na 11 October a s. MEN MOET in dc hoofdstedelijke geschiedenis teruggaan tot het jaar 1934 om een moment tegen te komen, dat den volke aldaar getoond werd, waar toe de Nederlandse tuinderij in al zijn geledingen in staat is. En daarom hebben telers, groot- en kleinhandel, het nodig gevonden in goede samenwerking nog' eens te laten zien wat er aan groente en fruit op dit ogenblik in de tuin der Nederlanden te koop is. In de Centrale Markthallen, hekend als de best geoutil leerde en georganiseerde groothandelsmarkt van Europa en wellicht van de hele wereld, wordt onder de -naam „Amato" vijf dagen achtereen een tentoon stelling gehouden, die zijn weerga in ons land nog niet gevonden heeft. TN de talloze stands, die met zorg, fan- 1 tasie en smaak werden gebouwd, vindt men practisch alle producten, die de Nederlandse tuinderij weet op te bren gen. Het lijkt wel, of er in ons landje geen seizoenen meer zijn. Typische voorjaarsproducten kan men hier nog bewonderen in een verscheidenheid, die verbazingwekkend is. Met mede werking van de Rijkstuinbouwconsu- lent en zijn assistenten is er zelfs de laatste drie maanden een compleet DIJ het afgraven van klei in Gestel, D te Eindhoven, heeft men stukken gevonden van de slagtanden van een mammouth en van het gewei van een praehistorisch hert. De mammouth- tanden zijn meer dan 20.000 jaar oud. Er zat nog geen gaatje in! De tand des tijds heeft ook geknaagd aan de Nijmeegse electrische tram, die met ingang van a.s. Maandag plaats gaat maken voor trolleybussen. Twee Eindhovense echtparen maken zich op om hun diamanten huwelijksfeest te vieren. De 34-jarige Duitser Gustav Nagel is van plan te trachten de schat van Mussolini te bergen, die de Duitse soldaten volgens hem in het Como- meer in Noord-Italie hebben laten zin ken. Nagel was als voormalig onder officier van de Duitse Weermacht aanwezig bij het in het water werpen van Mussolini's bezittingen aan goud en juwelen. Nagel meent zich te her inneren, waar de kist met kostbaarhe den, die op het bevel van de Duce in het water werd geworpen, is gezon ken. Een winkelierster te Maastricht werd dezer dagen door een onbekend persoon aan de telefoon van haar buurvrouw geroepen. Zij werd via dit nuttige communicatiemiddel enige tijd aan de praat gehouden en toen zij weer in haar winkel terugkwam, bleek een bedrag van duizend gulden uit de lade te zijn genomen. Het is haast wel. ze ker, dat hier een complot aan het werk is geweest. O Giethoorn was tot dus verre de enige Nederlandse gemeente, waar nog geen straatweg bestond. Be- halve over enige zandpaden, had men voor het vervoer van mensen en goe deren alleen maar ae beschikking over het water. Met groot feestvertoon is nu de eerste keienweg in Giethoorn in gebruik genomen. Enkele Hagenaars hebben bij de politie aangifte gedaan, dat hun jassen met inkt besmeurd wa len. Aanvankelijk meende men, dat er weer een inktspuiter aan het werk 't ls Slieer kaassie—kaassie was geweest. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat de mussen er de schuld van zijn. Die voeden zich namelijk in deze tijd van het jaar met een bepaald soort bessen. De uitwerp selen van do bessen-etende mussen geven op textiel hetzelfde fraaie re sultaat, ais wanneer men een flesje inkt over zijn jas leeggooit. Enige invalide militairen, die verblijven in het revaiidarie-centrum „Aardenburg" te Doorn, zullen a.s. Woensdag in het bezit worden gesteld van speciaal voor hen geconstrueerde autq's. Het zijn wagens, die geheel zijn ingesteld cp handbesturing en dus bestemd voor oud-militairen, die het gebruik van hun benen verloren hebben. Een in- vlieger van de Bell-Aircraft Corpora tion, Êlton J. Smith, heeft deze week een nieuw lange afstandsrecord voor hefschroefvliegtuigen gevestigd. Hij vloog een afstand van 1974 kilometer, hetgeen een verbetering van het offi ciële record met meer dan 800 kilome ter betekent. In de eerstkomende bestuursvergadering van de wereld federatie voor dierenbescherming, zal als één van de belangrijkste punten op de agenda worden geplaatst, het be ramen van middelen om een einde te •maken aan de stierengevechten, die in sommige landen nog een attractie van de eerste orde zijn. Men zal eerst rap porten over de landen, waar het stie- renvechten nog in zwang is, opstellen en zicli daarna tot de betrokken rege ringen, de wereldraad van kerken en de paus wenden. tuinderijbedrijf gemaakt, waar op dit ogenblik onder glas nog de aardbeien groeien. Elders zagen we in een aan trekkelijke stand nog de mooiste peul tjes, die men zich in Mei of Juni maar zou kunnen wensen voor de inmaak. Instructief QVERIGENS moge men er zich van verzekerd houden, dat deze tentoon stelling ook instructief is. Niet alleen omdat er een enorme kaart van Neder land is opgehangen, waarop men door een druk op een knop kan aflezen, welke delen van ons land de verschil lende tuindersgewassen op onze dage lijkse dis eigenlijk leveren, maar ook wordt men geconfronteerd met de enorme verscheidenheid, die er aan fruitsoorten is. Ontstellend is het te kort aan kennis van de meeste mensen op dit punt. Men koopt bij de groenteman alleen maar een handappel, of een handpeer, maar is allerminst op de hoogte, of liet nu precies is wat men zoekt, een voudig omdat de meeste mensen nooit in de gelegenheid zijn om de verschil lende soorten bij name te leren ken nen. De Amsterdamse „Amato" plaatste bij tal van arrangementen in de stands de precieze namen der producten, die erin werden verwerkt. De belangstel lende leek zal er het fruit in herken nen, dat hem eenmaal de tong streel de, en voortaan weten, waarnaar hij zijn groenteman dus steeds moet vra gen. Dat naast de Nederlandse producten, ook buitenlandse aandacht vragen, zal niemand verbazen. Tal van groothan delaren zijn tevens importeur. Zo kan men op deze tentoonstelling een we reldkaart bewonderen, die uitsluitend uit sinaasappelen is opgebouwd, kan men proeven van .de vruchten, die „on ze West" oplevert: grapefruit en ana nas. Verder kan men kennismaken met de honderden artikelen van onze con- seryenindustrie en met de keukenmo gelijkheden, die een doodgewone aard appel blijkt te bezitten. Met recht zal deze A nsterdamse ten toonstelling belangstelling uit alle de len van Nederland trekken. Moge deze belangstelling de Nederlandse tuinder andermaal het besef geven, dat er op rechte bewondering is voor zijn werk,

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3